PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT KAMER IS TEGEN OMZETBELASTING OP Oentoeng gearresteerd SCHOEISEL EN OP TEXTIEL Dan maar liever de uitgaven beperken Commissaris opende bejaardentehuis Lewec^or V.V.D. WIL MET MlUARD OP BEGROTING BEZUINIGEN Aidit nog voortvluchtig YGrs!l)i(*r(l Rebellen volgens leger voor 90 procent verslagen Uit huis gezette families kamperen voor stadhuis WAARSCHIJNLIJK 25 OKTOBER AMERIKAANSE RU1MTEVLUCHT Uitbreiding staat al op stapel.... Wachtlijst 208e jaargang - no. 240 WAARIN OPGENOMEN DE M ID D ELBU RGSE, VLISSING SE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN *t. Grote Morkt 2. l ,75 por K.anul, Irinro por poet It.— Mr k. <140 (b.t.f. rrt. 7C53, »4v. 52131. Ooitk.-f, nt per repel. «»in 1,75). „Brle.ee bereeo Woensdag 13 oktober 1965 Een nieuwe raai voor de Tower Pagina 3 D (Van onze parlementaire redacteur) De gehele Tweede Kamer heeft zich gisteren op de eerste dag van de algemene politieke en financiële beschouwingen verzet tegen het voornemen van het kabinet-Cals weer omzetbelasting te heffen op textiel en schoeisel. Alle fractievoorzitters hebben zich gisteren nog niet uitgesproken over de voorgestelde belastingspaar- brieven. Verwacht wordt, dat dit vandaag zal gebeuren als de fi nanciële specialisen van sommige fracties aan het woord komen. Mr. Geertsema, de voorzitter van de liberale fractie, heeft al aange kondigd, dat zijn fractiegenoot Joekes, vandaag een plan zal indienen, waarbij zeer concreet zal worden aangegeven op welke wijze naar de mening van de V.V.D.-fractie de staatsuitgaven met ongeveer één miljard kunnen worden verminderd. „Ons alternatief geeft ten aan zien van de noodzakelijke collectieve voorzieningen evenveel als het kabinet-Cals, zonder een belastingverhoging nodig te maken", zo ver klaarde mr. Geertsema. Ivan de communistische partij. Aldit. Soekarno bij het begin van de opsta op het vliegveld van Madioen. het ..rc centrum" in Midden-Java. tevergc opwachtte. „Staatsgreep" Toen de opstandige bataljons, afkomst uit Djokjiiknrtn in de nacht van 30 se het Merdekapalels hij de hoofdstad. Daar weiger de h(j echter naar Oost-Java of Bail te gaan, doch vloog naar Bogor, waar hij buiten het bereik van de rebellen was. Het Indonesische leger heelt hand gelegd op de leider van de| Omtocng a.- president naar hei i«inv;1 staatsgreep van 30 september in geroepen om hem te „bewijzen", dat Indonesië, luitenant-kolonel Oen-1 rySTSSjSS S3 WESTS 1 toeng. Deze was voortvluchtig na- j vloog m.-t opstandelingen in dat zijn greep naar de macht door tussenkomst van regeringsgetrou we troepen mislukte. Radio-Djakarta meldde dat Oentoeng maandag bij Tegal op midden-Java door twee soldaten werd gearresteerd. Deze kregen daarbij assistentie van ,,het volk". De Indonesische radio verklaarde verder, dat kolonel Oentoeng naar Se- marang trachtte te ontkomen toen hij herkend werd. Twee mannen, die Oen toeng vergezelden, werden later bij Erebes, ten westen van Tegal, gepakt. In Singapore zijn berichten opgevangen volgens welke het Indonesische leger reeas meer dan 90 procent van de aan hangers van Oentoeng, die verzet boden in midden-Java, heeft uitgeschakeld. Het aantal aanhangers van Oentoeng is op 4000 man geschat. verwerpen. Hij I nle op ongeveer dc miljoen per jaar v. gelukkig met dit beleid uil t vain ruimtelijke ordening, er op dat de bewuste In Amsterdam 11 nlng 1 t-rg p punt wees er op di 1 te zijner tijd i j terugbetaald, namelijk winst gaat opleveren, zaterdag niet verder r gekomen en daarom lijkt het ons goed er hier op te wijzen, dat het eigenlijk niet ter I Imm pljpU ïeel piTeneinde de aandacht van burge- LhUl6S6 WüpCnS meester mr. G. van Hall op hun ding I en wordt uitsluitend aangeiegu j „lokmiddel" voor Mobil OU. een .,v< sluierd lokmiddel" bovendien, zoals i hieronder nog uiteen zullen zetten, komt voor pljp-lijn een afzond» Wat de voorgestelde omzetbelas ting op textiel en schoeisel betreft, merkte mr. Geertsema op, dat op zichzelf de liberalen altijd voor-1 standers zijn geweest van een drukverschuiving van de directe naar de indirecte belastingen. Maar als de minister uitvoering geeft aan zijn heilloos voornemen ten aanzien van de indirecte belastin gen zal het spiraaleffect van lo nen en prijzen in een stroomver snelling terecht komen. Drs. W. K. N. Schmelzer betoogde, dat de K.V.P.-fractie zeer groot bezwaar heeft tegen de voorgenomen verhoging voor textiel en schoeisel. Het gaat hier, zo verklaarde hij, om eerste levensbe hoeften en de belasting treft de lagere inkomens en de grotere gezinnen het hardst. In dezelfde geest sprak mr. H. J. K. Beemink, de voorzitter van de C.H.U.- fractie. „Mijn fractie zal aan deze ver hogingen, ik zeg het ln alle duidelijk heid, haar steuri dan óók niet kunnen geven", zo luidde de conclusie van de heer Bee mink. Marcus Bakker, de woordvoerder van de C.P.N.-fracties, vond, dat de regering voor het verkrijgen van meer inkomsten heeft gekozen voor een belasting, die drukt op de kleine man. „De regering moet het geld halen waar het te halen ter van de P.v.d.A., verklaarde, dat de minister zijn fractie nog niet had gewon nen voor belasting op textiel en schoei sel. De heer Nederhorst was van me ning, dat de minister met deze belas ting een „weinig gelukkige keuze" had gedaan. De regering dreigt hier haar doel voorbij te schieten, want de vakbe weging zal deze verhoging in haar loon onderhandelingen betrekken, zo zei de heer Nederhorst. De heer B. Roolvink, de A.R.-fractie- voorzitter, sloot zich aan bij degenen, die ernstig bezwaar hebben gemaakt te gen een omzetbelasting op textiel en schoeisel. Hoewel hii nog niet het laat ste woord heefl gesproken, wilde de heer Roolvink een beroep doen op de re gering zich ernstig te beraden over de vraag of zij wel op deze weg voort zal gaan. een volgend kabinet zou moeten kunnen beschikken. Een dergelijke anticipatie achtte mr. Beemink bepaald ongelukkig en ook in strijd met de spelregels, die tot dusverre in onze financiële politiek heb ben gegolden. De K.V.P.-fractie wilde haar oordeel over de spaarbrieven nog voorbehouden tot een nadere gedachten- wisseling zal hebben kunnen plaatsvin den. De K.V.P.-fractie ziet daaraan voordelen, maar ook nadelen verbonden, die door de nieuwe financiële specialist van de fractie, de heer Noteboom, zullen worden uiteengezet. „Gescharrel" Drs. Nederhorst zweeg over de spaar brieven, omdat waarschijnlijk de finan ciële specialist van de P.v.d.A.-fractie, drs. Peschar, daarover vandaag zal spreken, maar beslist afwijzend was de leider van de A.R.-fractie, de heer Rool vink. Hij geloofde niets van de bewering van minister Vondeling, dat er in 1972 voldoende ruimte zal zijn om deze be- lastingspaarbrieven af te lossen. „Aan NEDERLANDER GOED AAN DE SIGAAR Volgens het door „Het Tabaks blad" (orgaan van de Nederland se Katholieke Tabaksbewerkers- bond) geciteerde Westduitse bu reau voor de sigarenhandel, rookt de Nederlander gemiddeld 134 si garen per jaar. Hiermee staat ons land op de tweede plaats van de wereldranglijst, die wordt aange voerd door Denemarken mot. ge middeld 218 sigaren per jaar. België volgt na Nederland met 121 sigaren, gevolgd door Zwit serland met 88. Hoewel bondskan selier Erhard een goed voorbeeld levert, roken de Westduitsers slechts gemiddeld 71 sigaren per jaar. dit financieel gescharrel zullen we niet! meedoen", was het commentaar van de A.R.-fractieleider. Mr. Geertsema kon wel begrijpen, dat in bepaalde perioden tengevolge van aller lei omstandigheden, waarop de regering' weinig of geen invloed kan uitoefenen, bepaalde uitgaven veel sterker moeten stijgen dan andere. Indien het belang van de gemeenschap die meerdere uit gaven eist, dan moet het geld daarvoor Marcus Bakker heeft gisteren in de beschikbaar komen, maar dan heeft de m regering, aldus de heer Geertsema, de COMMUNISTEN WILLEN PRINSES MARGRIET OP DE TROON Volgens berichten uit Djakarta, op gevangen door radio Maleisië, hebben Indonesische regeringstroepen op 24 km ten oosten van Djakarta honder den lichte machinegeweren van Chi nees fabrikaat buit gemaakt. Men weet niets af van de verblijfplaats van de communistische partijvoorzitter Aidit. diens plaatsvervanger Doekman en woningnood te vestigen hebben zich gisteren twee Amsterdamse echtparen met een deel van hun huisraad op de binnenplaats het stadhuis geïnstalleerd. plicht om nauwgezet na te gaan of daar voor geen compensatie te vinden is door vermindering van andere uitgaven. Dat heeft de regering niet gedaan! Drs. W. K. N. Schmelzer, de voorzitter van de K.V.P.-fractie, stelde voor een vervallen van de beoogde inkomsten uit omzetbelasting op schoeisel en textiel gepaard te doen gaan met een verlaging van het uitgavenniveau met eenzelfde bedreig op jaarbasis 240 miljoen en voor 1966 180 miljoen. Drs. Nederhorst, de leider van de P.v.d. A.-fractie, was van mening, dat men de dekking van de 240 miljoen gulden moest zoeken in een ander spreidingspa troon aan de inkomstenzijde. Een deel van dit bedrag zou gevonden kunnen worden door het verhogen van enkele andere belastingen, terwijl het restant zou kunnen worden geleend. Knelpunten Mr. Beernink, de C.H.-fractievoorzitter. erkende, dat er in de maatschappelijke ontwikkeling knelpunten zijn, die extra voorzieningen van de overheid en dus extra uitgaven noodzakelijk maken. Hij had echter bezwaar tegen de door het kabinet gehanteerde norm. Enerzijds had het kabinet moeten kiezen en een prioriteiten-schema moeten vaststellen, anderzijds had het op de weg van het kabinet gelegen om in andere sectoren, die niet direct tot de knelpunten gere kend kunnen worden met de overheids uitgaven de grootst mogelijke terughou dendheid te betrachten. Mr. Beernink zei nergens de indruk te hebben gekregen, dat deze begroting is uitgekamd en dat nauwgezet is nagegaan, waar een uitga- venvermindering verantwoord zou zijn. (Zie slot pag. 3 kol. 2) Tweede Kamer de suggestie gedaan prinses Margriet tot de troon te roepen, toen hij tijdens de algemene politieke en financiële beschouwingen de ingediende wet tto goedkeuring van het huwelijk van prinses Beatrix ter sprake bracht. Er zijn veel mensen, aldus de heer Bak ker, die er bezwaar tegen hebben, dat de heer Claus von Amsberg Prins der Nederlanden wordt. De heer Bakker zei te hebben voorzien, dat de verlo ving van prinses Beatrix tot een diepe controverse in het Nederlandse volk zou leiden. Velen hebben bezwaar ertegen, dat de heer Von Amsberg geen woord van afkeuring heeft geuit over het nazi regime en dat hij tot nu toe altijd ver bonden is geweest met de revanchisti sche politiek van de Westduitó* macht hebbers. De heer Bakker vreesde, dat de drijverij van de regering en speciaal van minister-presidentCals het constitutio nele koningschap in het geding zal brengen en daardoor in Nederland een koningskwestie zal veroorzaken. De re gering moet. aldus de heer Bakker, re kening houden met alle meningen en gevoelens. Daarom zijn wij tegen alle overhaasting. De meningen moeten rij pen en de zaak moet aan alle kanten worden bekeken. Dan is er misschien gelegenheid om te voldoen aan de sug gestie. dat prinses Margriet troonop volgster wordt. Dan zou de hele kwes tie uit de wereld zijn. week door Soekarno in zijn presidentiële paleis in Bogor belegde buitengewone kabinetsvergadering bijgewoond, doch daarna heeft men niets meer van hen vernomen. De mohammedanen voeren thans, met steun van het leger, een krachtige cam pagne om president Soekarno ertoe te bewegen de „Partai Kommunis Indone sia" (PKI) te verbieden. President Soekarno heeft gisteren voor de tweede maal sinds de mislukte staats greep van 30 september met zijn ka binet vergaderd. De conferentie vond plaats in het Merdekapaleis in Djakarta, waar het staatshoofd sinds zaterdag verblijft. delenkapltaal zal worden gefourneerd door het rijk en de gemeente Amster dam, samen vijf miljoen gulden. Daar naast zullen njk en gemeente garant zijn voor de rente en aflossing van een door deze N.V. a^in te gane geldlening van ln totaal zesenvijftig mujoen gul van den. De eerste jaren za! er geen sprake I zijn van winst omdat Mobil OU in het begin nog niet volledig op gang ls, zal de leiding aanvankelijk onderbezet zijn, rr>on zodat rijk en gemeente aan hun ga- De familie H. Pront, bestaande uit man. vrouw en een hond (Bingoen de fa- |rantieverpi[chtingen nulie F. Burgering. bestaanae uit man,Daarmee is het bedrag gemoeid, 1 vrouw en twee kinderen (Freddie 2*4lop dra. Verburg doelde. Dat de 1< jaar en René drie maanden oud) moes- over tien-vijftien jaar eindelijk wel ten gistermiddag om één uur hun in- whist zou ki woonadres aan de Linnaeusstraat ver laten, omdat de huiseigenaar een tegen hen aangespannen kort geding, waarin hij ontruiming eiste, haa gewonnen. De echtparen bleven op de binnenplaats zitten tot ongeveer half zes, toen het stadhuispersoneel zijn dagtaak had be ëindigd en de poorten werden gesloten. 's Avonds om half acht kwamen zij echter met hun matrassen terug om de j voor Amsterdam een super nacht voor het stadhuis door te bren-i gen. „Desnoods blijven wij hier een jjet overigens Tl eei winst zou kunnen opleveren, waaruit dan de uitbetaalde garanties kunnen worden teruggestort, is uit een oogpunt van ruimtelijke ordeningspoliliek oen onbelangrijk argument: het haat er om dat de overheid op dit ogenblik ticulier bedrijf lokt met een r"' naar een plaats, waar behoeft te komen. De aanleg van <l»«e leiding betekent aldus gezien, ii ït een pijpleiding 1 dat bedrijf niet week zitten. Ik ben niet van plan naar ]H[ lokmiddel om even over te hulp voor onbehuisden te gaan. omdat pralen; ZQHtig rniljocn. Een duur D/ifnm «ishmiiul^elkaaT v"°^t middel. Maar nu het vreemde: als het Uatum vervroegd ^dtus de heer Burgenng. Er werd be-bewUste voorstel te zrner i;-J in de 3loten maar terstond onder de wol te Kamer ta behandeling komt. dan zal er Volgens militaire kringen heeft een ge vangen genomen officier, die de opstan dige beweging steunde, verklaard, dat de staatsgreep eigenlijk op 20 november had moeten plaatsvinden. De datum was vervroegd, „omdat de toestand al revolutionair was geworden". Volgens persberichten zou de gevangen officier ook hebben verteld, dat hij op dracht had president Soekarno te do den, als deze niet bereid zou zijn de staatsgreeo te steunen en een decreet te ondertekenen inzake het afzetten van de regering. Het plan was mislukt, door dat Soekarno naaf Bogor was gegaan, in plaats van naar Oost-Java öf Bali, zoals de opstandelingen hadden gedacht. Het plan was afkomstig van de leider sloten maar terstond onder de wol te kruipen en de gebeurtenissen verder rustig af te wachten. Om tien uur had de politie hun nog niet verzocht zich te verwijderen- Zij hadden een gaskachel tje bij zich om de koude te trotseren. Mevrouw Pront was de enige die op het appel ontbrak. Zij zou zich naar haar echtgenoot vertelde om half twee 's nachts bij hen voegen als zij haar avonddienst had beëindigd. leden van een communistische jeugdbeweging worden in Djakarta met de handen in de nek onder zwaar gewapend geleide wegge voerd in een open legerauto. Ten aanzien van de voorgestelde be-l lastingspaarbrieven herinnerde mr. Geertsema eraan deze maatregel al: enige malen „volksverlakkerij" te| hebben genoemd en hij zei geen en-1 kele reden te hebben daar ook maari één letter van terug te nemen. Van ganser harte hoopte dc heer Geert sema, dat de Kamer het desbetref fende wetsontwerp zal verwerpen, temeer omdat nu bekend is, dat de administratiekosten 5 7 miljoen gulden zullen bedragen en het amb tenarenapparaat met liefst 300 man zal toenemen. Mr. Beernink had overwegende bezwa ren tegen het voorstel tot verlaging van dc loon- en inkomstenbelasting en de daaraan gekoppelde belastingspaarbrie- ven. Door dit voorstel van een belasting verlaging op termijn legt dit kabinet be slag op de budgettaire ruimte, waarover Mr. Geertsema STAATSSECRETARIAAT BINNENLANDSE ZAKEN IS TOTAAL OVERBODIG (Van onze parlementaire redacteur) SCHIRRA EN STAFFORD ZIJN BIJNA GEREED Mogelijk dit jaar Mr. Geertsema, de voorzitter van de V.V.D.-fractie, heeft gisteren in de j Tweede Kamer verklaard het bedenke-! lijk te vinden, dat terwille van politieke verhoudingen overbodige staatssecreta riaten worden geschapen. Een school voorbeeld van een overbodig staatsse cretariaat. zag mr. Geertsema in dat van binnenlandse zaken, staatssecretaris voor agglomeratie en grenswijzigingen. Hoe een vitaal man daar zijn dag mee kan vullen is ieder weldenkend mens een raadsel, zei de liberale afgevaar digde. Wel zou hij er nog vrede mee kunnen hebben, indien zijn werkzaam heid de njinister aanzienlijk zou ont lasten, in het bijzonder van de zeer tijd rovende bezoeken aan de gemeenten, wier grenzen gewijzigd zullen worden. Maar niets van dat al. De minister is de hoofdpersoon bij al deze bezoeken. Er past voor dit alles maar één conclusie: een volstrekt overbodig staatssecreta riaat, geschapen uit politieke overwe gingen. opdat de P.v.d.A. aan een pas send aantal staatssecretarissen kon toe komen, aldus mr. Geertsema. nog 2 vluchten Woordvoerders van het Ameri kaanse federale bureau voor de ruimtevaart hebben medege deeld dat de vierde Amerikaanse bemande ruimtevlucht in 1965 waarschijnlijk op 25 oktober zal plaatsvinden. In de bekendma king wordt de mogelijkheid van een vijfde reis voor het einde van het jaar geopperd. Met beide vluchten hoopt men de voor sprong van Amerika en Rusland te handhaven en te vergroten. De vete raan onder de Amerikaanse astro nauten Waiter M. Schirra en de nieuweling Thomas P. Stafford zijn gisteren aan de laatste training voor de vlucht met de Gemini-6 begon nen. Tijdens deze vlucht zal worden gepoogd een verbinding tot stand te brengen met een andere satelliet, iets wat nog nooit eerder is gepres teerd. De ruimtecapsule Geminï-7 die waarschijnlijk later in het jaar in een baan om de aarde gebracht zal wor den zal 14 dagen in het heelal blijven. Aan boord zullen zijn F rank Borman en James Lovell. rspronkelflk zou de Gemini-7 pas in het begin van 1966 worden gelan ceerd. In welingelichte kringen is echter vernomen dat de voorberei dingen zo goed verlopen dat de lan cering nog wel dit jaar kan plaats vinden. Ongeveer een week na de lancering van Schirra en Stafford in de Gemini-6 zullen de delen van de Gemini-7 aan elkaar worden gezet. maal zal hiertoe een poging worden gedaan. Het welslagen van de poging hangt af van het functioneren van de computers op aarde, de radar op de capsule en de behendigheid van de ruimtevaarders zelf. Tussen de lancering van de Gemini-6 en het neerkomen in de westelijke Atlantische Oceaan zal een tyd lig gen van 46 uur en 45 minuten. Vol gens de woordvoerder is het echter óok mogelijk dat het ruimtevaartuig eerder naar beneden komt als „de astronauten de hele operatie hebben doen slagen". Mocht de Agenarakel om een of andere reden niet in zijn liaan komen, dan zullen Schirra en Stafford niet de ruimte ingaan. Rendez-vous Tijdens de vlucht van de Gemini-6 zul-; len hoge eisen worden gesteld aan de rendez-voustechniek. Een paar uur voor de lancering van de capsule zal een Atlas Agenaraket omhoog worden gebracht waarmee de astro-1 nauten een verbinding tot stand zul len moeten brengen. Ongeveer 41 WAT voor de Stichting R.-K. Bejaardentehuis Zuid-Beveland West én voor de bewoners al enkele maanden werkelijkheid is. is dinsdagmiddag nog eens officieel gemarkeerd: het be zit en het gebruik van het be jaardentehuis „De Kraayert" in Lewedorp. In april al hebben bewoners het fraaie tehuis be trokken, maar het bestuur heeft gedacht: „Een tehuis is niet af, als het niet officieel geopend is". En dat gebeurde dan dinsdag middag. Zeelands commissaris der koningin mr. J. van Aart- sen, hees toen de vlag, omringd door bewoners, personeelbe stuursleden van de stichting, houwers, burgemeesters van de West-Zuidbevelandse gemeen ten en andere gasten. Het was voor Zeelands gouverneur de derde maal, dat hij in zijn nog korte ambtsperiode een bejaardente huis opende, de tweede keer zelfs bin nen een week. Mr. Van Aartsen stond daarbij stil in de bijeenkomst in café Van den Dries, die aan het vlaghij- sen vooraf ging. „Bij U nioet nu wel de gedachte gewekt zijn, dat ik over grote ervaring beschik", grapte hij. „Zo kan ik niet doorgaan. Dan zit ik er zelf spoedig in". De commissaris vroeg de aandacht voor een zaak, die hij al eens eerder aan de orde had gesteld: „Van be lang bij de bejaardenverzorging is vooral, dat de mensen zo lang mo gelijk zelfstandig blijven. Daarop moet het streven gericht zijn. zo vat te hij het samen. In de huisvesting zag mr. Van Aartsen overigens een uitermate belangrijk facet van de he le bejaardenverzorging. In dit hele kader dacht hij ook aan de bejaar denwoningen, tegen de achtergrond van een bejaardentehuis. ..En men zou de lijn nog verder kunnen door trekken naar een verpleegtehuis voor bejaarden". Bij een beschouwing van het vraag stuk van een bejaardenverzorging mag naar de mening van mr. Van Aartsen een zakelijke planning niet ir.tbreken. Een planning, die ook re kening houdt met de grote lijnen van Ie geestesstromingen in Nederland, ieelands commissaris gaf de bezoe- cers een paar cijfers over de leeftijd van de bejaarden: in 1940 was 30 irocent ouder dan 75 jaar, nu is dat ;1 86 procent over geheel Nederland. Voor Zeeland, met zijn 38.000 be- arden geldt, .dat 38 procent van en ouder zijn dan 75 jaar, aldus mr. a Aartsen. lat er in Nederlar! «tenia .•nee.- ouderen komen, kan h-: v»>. de stichting R.-K. Bejaarde..t. «.un. Zuid-Beveland West constateren op de wachtlijst, die er nu al is voor huize „De Kraayert". Voorzitter mr. H. Somers maakte gewag van aan vragen voor 34 eenpersoonskamers en 14 tweepersoonskamers. En van daar ook, dat er nu al naar uitbrei ding van het tehuis gewerkt wordt. Mr. Somers deelde mee, dat men zich die heeft gedacht in de vorm van twee groepen van acht bejaardenwonink jes bij het tehuis. Van de H.I.D. van volkshuisvesting cn bouwnijverheid, ir. L. D. Huisman, kreeg men in zijn felicïtatietoespraak de bemoedigende opmerking, dat daar volgend jaar wellicht iets van kan komen. Ir. Huisman stipte in zijn toespraak je een punt aan. waarbij ook mr. dr. A. J. J. M. Mes ..als de commis saris spreekt, is het de gewoonte dat een gedeputeerde zwijgt, maar die vindt altijd wel een ander jasje" namens onder meer de Katholieke Raad voor Maatschappelijk Werk in Zeeland had stilgestaan. Hij formu leerde het zo; ..De fc a a rd en woningen .Tram de 2 Lol. slechts in-het-vage over gesproken kun nen worden. Alle belangrijke gegevens namelijk om te kunnen vaststellen hoe groot het risico van de staat is, ten einde te berekenen hoe lang dit project geld zal kosten, wanneer de verlies- periode zal zijn afgelopen enz., al ueze gegevens nu zijn de Kamer vertrouwelijk meegedeeld. De kamerleden mogen er dus niet over praten. Het betreft hier in totaal drie stukken: een nota inzake de exploitatieresultaten van de pijplei ding. de conceptstatuten van de op te richten vennootschap en het concept voor de garantie-overeenkomst. Een vreemde boestand! De ministers van eco nomische zaken en van financiën, ge ven als reden voor deze geheimzinnig heid op „de aard van een deel der voor de exploitatie relevante gegevens". Wat nu precies die aard is, moet men maar raden, vermoedelijk de concurrentieposi tie van Mobil Oil. Wij menen, dat Zeelands E.T.I.-dlrec- teur terecht de aandacht op deze zaken heeft gevestigd, terecht vooral in het gezelschap dat zaterdag bljcc/i was: vooraanstaande leden van de politieke groepering, waartoe zowel de minister van economische zaken ai3 die van fi nanciën behoort. Dit stuk van hun be leid dient om twee hoofdredenen te wor den gekritiseerd. In de eerste plaats omdat de nationale beleidslijn Inzake de ruimtelijke ordening wordt doorkruist. Deze ordening kent in ons land diverse beleidsinstrumenten, waarvan de in- dustrialisatiepolitiek i met kernaanwij- zing en uitvoering van infrastructuur werken! tot de oelangrljkste behoort. Het gebruik van dit instrument de spreidingspolitiek via de Industrialisatie geschiedt volgens vaste schema's en volgens een door regering en volksver tegenwoordiging in uitvoerige discus sies vastgesteld beleid. Op deze sche ma's en op dit beleid nu, wordt plotse ling een zéér belangrijke uitzondering gemaakt. Gevolg: de steeds groter wor dende congestie rond Amsterdam wordt niet afgeremd, maar integendeel bevor derd. Een beleid dus. dat inderdaad dwars ingaat tegen de nationale sprei dingspolitiek. Maar het kwalijke is ons tweede punt van kritiek dat ::zuitzondering omgeven wordt rnet geheimzinnigheden, waardoor het buiten de Kamer onmogelijk is deze politiek als geheel te toetsen. De sndustrialiSatiepoli- tiek van de regering, tot dusver volle dig open en helder, wordt nu plotseling versluierd, althans voor een dee'.. Hier tegen nu z.-l duidelijk stelling moeten I worden genomen. B OP WEG NAAR BRUILOFT VERONGELUKT Gistermorgen om ongeveer kwart over elf raakte op de provinciale weg Assen- Hoogeveen ter hoogte van Smallenbroek (geni. Beilen) de bestuurder van een personenauto, de heer B. Bos uit T'it- hui zennee den, tijdens een inhaalmanoeu vre de macht over het stuur kwijt. De met grote snelheid rijdende wagen ge raakte van de weg en kwam na diverse malen over de kop te zijn geslagen via een paal en een hek plm. honderd meter verder in een weiland tot stilstand. Alle zes inzittenden werden gewond waarvan drie zeer ernstig. Zij zijn opge nomen in het Wilhelminazi ekenhuis in Assen, waar een van hen. ce heer Kui- tert uit Groningen, inmiddels is overle den. Het gezelschaD was op weg naar Om men. waar de heeg Bos in het huwelijk zou treden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1965 | | pagina 1