PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VERANTWOORDELIJKHEID VOOR DE LOONVORMING BERUST BIJ BEDRIJFSTAKKEN Grevelingendam ziet kabelbaan vertrekken Nader beraad over optreden in geval van „excessen" Gezaghebber „deed" de rondrit te voet STICHTING VAN DE ARBEID IS HET EENS OVER EEN VRIJER LOONBELEID IN 1966 ECHTPAAR BIJ AUTO-ONGELUK OMGEKOMEN Grote diefstal bij vleeswarenfabriek Eerste Nederlandse leden K.N.l.P.O.M. naar Karachi Labourpartij geeft steun aan Wdsons economisch plan NIEUW DELHI WAARSCHUWT PAKISTAN Minister De Jong wil Nederlandse kernonderzeeër Collectes Demontage is „ontspannend" stukje werk 208e jaargang - no. 230 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN r W. LmMouwc f 10.75 H' 1 3. Ml. «140 (k.f.1 34 <«nl n» r«5«l. 5213). Ootlburt. I Vrijdag 1 oktober '65 Strijd legen ie waterverontreiniging Pagina 3 (Van onze Haagse redactie) Werkgevers en werknemers hebben gisteren in het bestuur van de Stichting van de Arbeid overeenstemming bereikt over enkele uit gangspunten voor een tijdelijk loonpolitiek systeem. De eerste verantwoordelijkheid voor de loonvorming zal liggen bij de bedrijfstakken. Het percentage van loonsverhoging zal dus tussen werkgevers en werknemers van elke bedrijfstak afzonderlijk worden vastgesteld. Het halfjaarlijkse S.E.R.-rapport over de sociaal-economische mogelijkheden zal geen gemiddeld percentage van de toelaatbaar ge achte loonsverhoging moeten bevatten. In de Stichting van de Arbeid zal niet worden geprobeerd, tot een loonakkoord te komen over zo'n gemiddeld percentage. Er komt dus een vrijer loonbeleid. Geen overeenstemming is tot dus- Zij kunnen ermee akkoord gaan dat het - college van njksbemiddelaars ingrijpt ver bereikt over de manier waarop moet worden voorkomen dat de gang van zaken met de lonen de nationale economische ontwikke- ling in gevaar brengt. De mogelijk heden zijn uitvoerig besproken. Werkgevers en werknemers gaan zich nu in eigen kring beraden en komen op 13 oktober opnieuw in de Stichting van de Arbeid bijeen. De werkgevers-voorzitter van de stich ting, ir. J. Bosma, zei na de vergade ring, die van half twaalf tot kwart voor drie duurde, dat er een openhartige ge- dachtenwisseling was geweest. Van bei de zjjden was geprobeerd tot elkaar te komen. HU noemde het verstandig, dat de vak centrales het initiatief hebben genomen om spelregels voor de loonpolitiek op te stellen die zullen gelden tot het defini tieve nieuwe loonpolitieke systeem klaar is. De commissie-Van der Grinten die mi nister Veldkamp (sociale zaken) over dit nieuwe systeem moet adviseren, ver gadert weer op 15 oktober. Er is aanT zienlijke verdeeldheid over een doeltref fende methode om onaanvaardbare loonsverhogingen tegen te houden. In de stichting kan men het er gemak kelijker over eens worden, aldus ir. Bos ma. omdat hier slechts een tijdelijke re geling aan de orde is. „Werkgevers en werknemers beogen hetzelfde doel, maar zien de middelen daartoe verschil lend. Ik heb er vooral op ge%vezen dat met het middel in de praktijk moet kun nen worden gewerkt". in „zeer excessieve gevallen", c.a.o. „excessieve" voorwaarden bevat, moet van geval tot geval worden beke ken, aldus de werknemers. „Als men probeert hiervoor een algemene norm in te voeren, is voor ons de kous af". De werkgevers willen wat zij noemen „een nationale loonpolitiek" voeren. Zij wensen rijksbemiddelaars de c.a.o.'s toclï volgens een bepaalde algemene richt lijn te laten toetsen. Welke richtlijn dit zou moeten zqn, is gisteren niet ondub belzinnig naar voren gekomen. De procedure is nu, dat de commissie i Ontwikkeling Nationale Economie (O.' N.E.)) van de Sociaal-Economische Raad het halfjaarlijkse S.ER.-rapport over de sociaal-economische mogelijk heden, ook op lange termijn (in verband met het afsluiten van meerjarige c.a.o.'s) gaat opstellen. Het is onwaarschijnlijk dat dit rapport nog in oktober gereed komt. Zodra de Stichting van de Arbeid over eenstemming heeft bereikt over de tij- lijke loonpolitieke spelregels en nadat eventueel de regering zich hierover heeft uitgesproken, kunnen werkgevers en werknemers in de bedrijfstakken gaan onderhandelen over de nieuwe c.a.o.'s. zitter en voorzitter van het N.V.V. Hij legt op 23 oktober zijn functie bij het N.V.V. neer en zal niet meer aan het overleg in de Stichting van de Arbeid deelnemen. Bezoek aan Bonaire i Overleg op hoog niveau tijdens het 64ste Labourcongres in Blackpool. De foto toont v.l.n.r.: partijvoorzit- ter Len Williams, premier Wilson, afgevaardigde Harry Crane en de i Labournunister van arbeid Ray Gunter. Oranje auto voor mej. Parlevliet Mejuffrouw M. M. Parlevliet, ka menier van koningin Juliana, had gisterochtend op Bonaire, bij de aankomst van het Ned er- [ARUBA" cABia/scHi tee ~f Wanneer ingrijpen? De waarnemende werknemers-voor zitter van de stichting, de heer A. H. Kloos. zei dat een belangrijk punt was „de mate van dosering tussen de bevoegdheden van de Stichting van de Arbeid en hot college van rijksbe middelaars bij ingrijpen in geval van een loonontwikkeling die beide par tijen ongewenst achten. De vraag is: op welk moment moet men ingrij pen?" De werknemers willen dat de stichting de c.a.o.'s wat de loonhoogte betreft „met dichte ogen" toetst, en verder al leen kijkt naar de toepassing van alge mene richtlijnen betreffende minimum lonen, de compensatie van de huurver hoging, de gelijke beloning voor man nen en vrouwen en dergelijke bijkomen de arbeidsvoorwaarden. Bjj een frontale autobotsing op rijksweg 39 (Leeuwarden-Groningen) is gister middag het echtpaar Dekens uit Gronin gen om het leven gekomen. Het ongeval gebeurde omstreeks kwart over vier ter hoogte van Grijpskerk. Een kleine personenauto, bestuurd door de 41-jarige J. K. Dekens, kwam door een plotselinge manoeuvre op de linker weg helft terecht en botste frontaal tegen een zware vrachtwagen, bestuurd door de 36-jarige F. W. J. Dreesens uit Maastricht. De heer Dekens werd op i slag gedood; zijn naast hem zittende I echtgenote, de 36-jarige mevrouw E. R. Dekens-Prins, werd zo ernstig gewond' dat zij kort na aankomst in het acade misch ziekenhuis in Groningen is over-j leden. Het echtpaar laat drie kinderen] achter. De rijkspolitie te Lisae is dezer dagen overgegaan tot de arrestatie van twee chauffeurs en een magazijnbediende van een vleeswarenfabriek in cleze plaats, nadat een omvangrijke diefstal van vleeswaren waarin zij de hand hebben gehad, aan het licht was gekomen. De waarde van het verduisterde beloopt bjjna honderdduizend gulden. De aangehoudenen zijn de 30-iarige chauffeur G. J. D. uit Hillegom, de 25- jarige chauffeur C. J. W. uit Lisse en de eveneens 25-jarige magazijnbediende J. D. ook uit Lisse." Het drietal had er sinds lange tijd een gewoonte van gemaakt om bij het ver voer van vlees naar de afnemers een grotere hoeveelheid in te laden dan volgens de vrachtbrieven nodig was. Voor dit teveel hadden zij dan hun eigen afnemers in verschillende plaatsen in het land. De zaak is aan het licht gekomen, toen een nieuwe chauffeur van net betrokken bedrijf weigerde aan deze verduisterin- Ëen mee te doen. •e drie zijn thans aan de officier van justitie in Haarlem voorgeleid. Een grossier in vleeswaren in Leidschen- dam, die een van de afnemers zou zijn geweest, is eveneens aangehouden en voorgeleid aan de officier van justitie in Den Haag. NEDERLAND STELT 36 MILJOEN BESCHIKBAAR VOOR LATIJNS AMERIKA De Interanierikaanse Ontwikkelings bank (I.A.D.B.) heeft bekendgemaakt, dat de Nederlandse regering een bedrag van 36 miljoen gulden (10 miljoen dol lar) ter onmiddellijke beschikking van de bank heeft gesteld voor de financie ring van diverse ontwikkelingsprojecten In Latijns-Amerika. De rente zal zes procent per jaar bedra gen. landse vorstenpaar op dat ei land een bijzondere ervaring. Speciaal voor haar stond achter de erewacht een oranje auto ge reed, die haar snel naar het ho tel bracht, waar de koningin zou verblijven. Zij moest daar namelijk beslist eerder zijn, zo dat voor haar speciale voorzie ningen waren getroffen. Een groot aantal bewoners van Bonaire stond rond het vliegveld toen de K.L. M.-machine met koningin en prins aan boord arriveerde. In vergelijking met Curasao was de belangstelling beslist niet minder. Na de inspectie van de erewacht, de aanbieding van bloemen en de begroeting door ae au toriteiten. ging het koninklijk paar in een open auto stapvoets op weg naar het centrum van Kralendjjk, waar] hun een zanghulde werd gebracht.: Langs de route hingen veel vlaggen! en stonden erebogen opgesteld. I Koningin Juliana en prins Bernhard na men plaats op een met vlaggen ver sierd podium, het gelaat gekeerd naar zee, waar het fregat de „Van Amstel" lag afgemeerd. Enthousiast' zingende kinderen en een haast nog geestdriftiger dirigerende frater toonden het paar de aanhankelijkheid van Bonaire. Vervolgens reden de vorstelijke bezoekers naar het hotel alvorens aan een rondrit over het ei land te beginnen. Als aardige bijzonderheid kan worden vermeld, dat de gezaghebber van Bo naire, de heer E. J. Morkos, grote be kendheid geniet als wandelaar. Hij wordt dan ook wel „de wandelende gezaghebber" genoemd. Hij zag er dan ook geen been in om de route die koningin en prins per auto over zijn eiland zouden volgen te voet te con trolerenen dat in die warmte... Dag vrij Tydens de rondrit over het eiland liet de bevolking duidelijk bljjken, dit twee de bezoek van het koninkljjk paar (het eerste was tien jaar geleden) zeer op prijs te stellen. Dit was voor al het geval in het dorpje Rincon, waar zo op het oog alle 2500 inwo ners waren uitgelopen om koningin en prins te zien. Nadat de school-; jeugd een zanghulde had gebracht ontlokte de koningin de kinderen] luid gejuich door mee te delen, dat! zjj vandaag niet naar school hoef den. Drie officieren van liet korps mariniers die met nog zeven andere officieren door de Nederlandse regering op verzoek van de secretaris-generaal der Verenigde Naties ter beschikking zijn gesteld van de nieuw opgerichte U.N.I.P.O.M. (Uni ted Nations India Pakistan Observers Mission), zijn gistermiddag van Schip hol regelrecht naar Karachi vertrokken. Maandagavond jl. ontvingen majoar J. Gravestijn uit Katwijk (37 en gehuwd), commandant van het mariniersdetache ment in Valkenburg, majoor L. van Klinken uit Doorn (39 jaar en gehuwd), compagniescommandant van het herha lingsbataljon in Doorn, en kapitein P. Hiemstra uit Loosdrecht (28 jaar en on gehuwd), pelotonscommandant van de parate compagnie „Qua Patet Orbis" in Doorn, het verzoek zich beschikbaar te willen stellen voor de U.N.LP.O.M. NOBELPRIJS WELLICHT VOOR VESTDIJK? Geruchten in Stockholm willen dat de Nobelprijs voor literatuur aan een of meer van de volgende kandidaten zal worden toegekend: de Nederlandse schrijver Simon Vestdijk, de Israëlische dichter Joseph Agnon en de Russische schrijver Konstantin Paustovski. Donder dag werd in Stockholm bekend dat dit jaar 89 kandidaten ter keuze stonden, waarvan de Zweedse academie nu blijk baar deze drie voor nadere keuze heeft OPSCHUDDING ROND STUKJE LAND AAN OOSTDUITSE GRENS Een stukje land van 15 meter lengte en vijf meter breedte ten noorden van Hohegeiss aan de Oostduitse grens is woensdagmid dag door Oostduitse officieren tot Oostduits grondgebied ver klaard. Het douanekantoor Goettingen zei gisteren dat de Oostduitse officieren West- duitse douanebeambten hadden gezegd dat de borden op dit stukje grond ver keerd stonden en onmiddellijk verwijderd moesten worden. Wanneer dat niet zou gebeuren, zouden een prikkeldraadversperring en mijnen worden aange bracht. Nadat door beide partijen vergeefs gepoogd was tot overeenstemming te komen werd woensdagavond ter bescherming van het gebiedje een Britse militaire eenheid ter plaatse gelegerd. Een tweede onderhoud, dat gisteroch tend zou plaatsvinden, kwam niet tot stand omdat er geen Duitse officier verscheen. Een woordvoerder van de Westduitse grenspolitie in Hannover zei dat de plaatselijke Oostduitse commandant blijkbaar zijn boekje te buiten was ge gaan en dat de Oostduitsers nu terugkrabbelen. De Britse regering heeft gisteren <!«- steun van de Labonrparty gekregen voor haar voorstel dat looneisen «-n prijsverhogingen van tevoren moeten worden bekendgemaakt. Op het jaarlijk se congres van de party word het natio nale vijfjarenplan van de regering dat een beperking van de inkomsten en pry- zen koppelt aan «sen hogere produktivi- teit en een krachtiger economie, goedge keurd. Met een miljoen stemmen werd een van vakbondszijde ingediende els dat het voorstel 'betreffende de looneisen moest worden geschrapt, afgewezen. Dit voor stel houdt in dat de vakbonden die hoge re ionen eisen en de werkgevers die de prijzen willen verhogen, eerst toestem ming moeten vragen aan de door de re- fering ingestelde raad voor lonen en in- omsten. Tegenstanders betoogden dat een toekomstige conservatieve regering hiermee een wapen Ln handen wordt ge geven dat zij tegen de vakbonden kan hanteren. Het was de derde maal dat in deze con- ferentieweek een mogelijke revolte in de party de kop werd ingedrukt. Woensdag kregen de partijleiders steun voor hun buitenlandse en immigratiepolitiek, on danks sterke oppositie van de linker vleugel. India heeft Pakistan laten weten dat het de Pakistaanse troepen zal aanvallen wanneer deze de sector Sjamb in Kashmir niet binnen 24 uur hebben verlaten. De perma nente vertegenwoordiger van Pa kistan bij de Verenigde Naties heeft dit gisteren meegedeeld. De Indiase permanente vertegenwoordi ger Parthasarathi, somde zeven door Pakistan gepleegde bestandsschendin- gen op. Pakistaanse troepen hebben vol- j gens hem een Indiase post in de sectori Fazilka aangevallen, Pakistaanse bur-] gers hebben de dorpen Kalia en Kakha-j tra bij Khem Karan geplunderd en ver-1 scheidene malen zijn Pakistaanse solda ten doorgedrongen in gebieden die door het Indiase leger zijn bezet, zei hij. Een lid van de Indiase delegatie bij de V.N.. Syed Mir Qasim, minister zonder portefeuille van Kashmir, heeft het Pa kistaanse voorstel dat er een V.N.-vre- desmacht naar Kashmir wordt gezon-| den, verworpen. „Wij wensen geen bui-, tenlandse troepen op ons grondgebied", aldus de afgevaardigde die een ander i Pakistaans voorstel, dat de troepen van India en Pakistan zich uit Kashmir te rugtrekken, „belachelijk" noemde om dat het volk van Kashmir voor samen-1 gaan met India had gekozen. Hij ant woordde hiermee Sn de algemene verga- dering der V.N. op een verklaring van de Pakistaanse minister van buitenland se zaken, een dag tevoren. De Amerikaanse regering heeft toege zegd de andere N.A.V.O.-bondgenoten te zullen benaderen met betrekking tot het Nederlandse voorstel een onderzeeboot met kernaandriiving te bouwen met hulp van de Verenigde Staten. Dit besluit volgt op besprekingen tussen hoge functionarissen van het Ameri kaanse ministerie van defensie en de Nederlandse minister van defensie P. J. S. de Jong. Bij deze besprekingen stelde minister De Jong de mogelijkheid voor van de levering door de Verenigde Staten van kernaandrijvingsinstallaties voor een on derzeeboot die verder geheel op een Ne derlandse werf zou worden gebouwd. Minister De Jong heeft gesproken met zijn Amerikaanse ambtsgenoot Robert S. McNamara en verschillende specialis ten op dit gebied. In een gezamenlijke verklaring werd ge zegd dat de ministers hadden gesproken „over de belangstelling van Nederland voor een mogelijk kernonderzeebootpro- gramma". ftinl/ij! In Utrecht bestaat een centraal archief en Inlichtingenbureau voor het ,.in- zamelingswezeri". Deze stroeve negen tiende éeuwse benaming latende voor wat zy is, begrijpt leder, dat het gaat om collectes voor allerlei nuttige en menslievende Instituten. Het archief be stond enkele dagen geleden veertig Jaar en bij de Jubileumviering zei de burge meester van Zeist, mr. A. P. Korthals Altes in een toespraak, dat het publiek tegenwoordig niet minder vrijgevig en meevoelend is dan vroeger, maar het wil zijn meeleven op oen andere wijze ge- gehonoreerd zien. Er is een collecte moeheid. Men wil nog wel geven voor sterk in het oog vallende noden. maar dan moeten dat toch wel duidelijke uitzonde- ii.iger: zsjn. Verschillende collectes «lie- nen daarom van het inzameüngsplan te verdwijnen. In vele gevallen is net go- ven van geld niet meer de vorm van liefdadigheid, waaraan onze samen le- ving in de eerste plaats behoefte heeft- Het zichzelf inzetten voor de noden van de medemens is in zeer vele ge vallen belangrijker en de heer Korthal» Altes noemde de behoefte aan verple gend personeel, aan bejaardenhulp, aan gezinsverzorgsters. Hij had uiteraard nog veel meer functies kunnen noemen, waarvoor mannen en vrouwen zich be schikbaar kunnen stellen, hetzij tijde lijk, hetzij voor een langere periode. Maar zijn bedoeling was duidelijk: men kan niet met een coliecteglft het tekort aan medewerking afkopen. Het gevaar is aanwezig, dat coliecte- giften een soort fooien worden! Dat fooien-geven wordt op de duur heel ver moeiend. Wij geloven, dat de heer Korthals gelijk heeft. Er wordt teveel ge collecteerd. Vaak is het zelfs heel moei lijk de nodige collectanten bijeen te krij gen, omdat, zelfs de Inzamelaars niet eens enthousiast zijn voor de collectes. Men zoekt het soms ln loterijen, die voor 95 pet een exploitatie van de gok lust zijn en die vrijwel niets met echte liefdadigheid te maken hebben. Allemaal redenen om op matiging bij het inza melen van gelden voor nuttige en lief dadige doeleinden aan te dringen. In onze welvaartssamenleving moet niet méér, maar wel minder gecollecteerd worden. De collecte behoort uitzonde ring te zijn. De contributie en het geven van eigen arbeid is regel by het beoefe nen van liefdadigheid! Er zal een toestand moeten ontstaan, waarbij by voorbeeld alles wat op het gebied van de „regelmatig-terugkeren- VERKEER WAS ENKELE UREN GESTREMD Organisaties, welke zien op dit gebied bewegen, behoren hun Inkomsten te trekken uit overheidssubsidies en uit contributies. De leden van deze orga nisaties moeten zich persoonlijk Inzet ten voor het beoogde goede doe! doen de ledenwerving intensief te beoefenen. Wanzelf sprekend zouden wij niet graag V zien, dat men dit korte betoog op vatte als een algemeen bezwaar tegen alle collectes. Inzamelingen moeten er blijven en wanneer bijvoorbeeld de in zameling voor de kankerbestrijding v«.ei succes heeft, dan verheugen wij ons daarover oprecht- Het gaat hier om een grote nood en het is goed wanneer men daan-oor appel leert aan de menselijke bewogenheid. In dit verband kunnen wij er ook op wijzen, dat de inzamelingen voor de t.b.c.-bestrijding verdwenen zijn omdat zc niet meer nodig waren in onze sa menleving anno 1965. Zo zijn er meer inzamelingen, die uit het verleden dateren en die minder pas sen in het huidige beeld van onze .sa menleving, maar men gaat er mee voort uit een soort traditie. Wij willen geen voorbeelden noemen. Wij willen slecht* een kleine „schoonmaak" op dit gebied aanbevelen. Dan komt er ook ruimte om van tijd tot tijd de offerzin te rich ten op nieuwe ..objecten", die juist door de maatschappelijke vooruitgang schrij nender zijn geworden dan Ln het verle den. Op de Grevelingendam is een begin gemaakt met de demontage van de kabelbaan, waarmee het vorig jaar het laatste stroomgat in deze Delta- dijk is gedicht. Om alle eventuali teiten te voorkomen is donderdag bij het ontspannen van de kabels het verkeer enkele uren stil gelegd. Dat zal volgende week nog twee keer gebeuren. Foto P.Z.C. i HUYSMANS IN NIEUWE PARTIJ De Belgische socialistische minister van staat Camiel Huysmans heeft bekendge maakt, dat hij zal deelnemen aan de op richting van een extreem-linkse nieuwe socialistische party. Hij zal leider worden van de Vlaamse vleugel daarin. Ooit zal hij de Hoofdre dactie op zich nemen van een nieuw blad: .Socialistische Stem". Huysmans kwam in conflict met de Belgische So cialistische Party doordat deze hem by de kamerverkiezingen van dit jaar we gens zijn gevorderde leeftijd 94 Jaar niet meer kandidaat wilde stellen. HU kwam met een eigen lijst, waarop echter niet voldoende stemmen voor een kamer zetel werden uitgebracht. De nieuwe narty, die voortkomt uit een extreem- 'aals initiatief, zal naar Huysman» Op de kop af een half jaar na de opening van de Grevelingendam voor het verkeer tussen Schou- wen-Duiveland en Goeree-Over- flakkee was donderdagmorgen 'n paar uur lang de vaste oever verbinding naar het noorden geblokkeerd. Een slordige hon derd personenwagens, vracht auto's en bussen hebben korter of langer op de grens van twee provincies moeten wachten langzaam maar zeker komt na melijk bet spectaculaire stuk gereedschap van dit Deltawerk, de kabelbaan, in demontage. Gistermorgen moesten de laatste voorbereidingen worden getroffen om volgende week de meer dan 90 ton zware kabels te laten vieren. Bij dat werkje Is de grootste voorzichtigheid geboden: dus mocht er in de uren van sleutelen aan do kabelbevestigingen geen verkeer in de buurt komen. Ruim drie jaar geleden werden de haspels met de polsdikke kabels voor de gondelbaan boven het sluitgat in de Grevelingendam op de zogenaam de Oostkop aan land gezet. Dat was in de zomer van 1962. Nu is het zover dat Schouwen-Duiveland afscheid gaat nemen van het veelbesproken, vaak verguisde, maar per slot van rekening by de waterbouwers toch nuttig gebleken instrument voor het dichten van een stroomgeul. En by dat vertrek van de gondelbaan hg zal tijdelijk worden opgeslagen zal het verkeer nog even nadrukke lijk op het verhaal van de afsluiting van de Grevelingen worden geatten deerd. Het A.N.P. en de verkeers- centrale van de rijkspolitie hadden de avond tevoren en gistermorgen vroeg het bericht van de stremming op de Grovclingcndam verspreid via per3 en radio. Het was omstreeks kwart voor elf in de ochtend beslist niet druk met passerende auto's, toen witge- jaste politiemannen in de stromende regen aan weerskanten van het ka- belbaanoperatieterrein de hand op hieven nadat zij een seintje hadden gekregen: „Niets meer doorlaten; we gaan beginnen Spanning Waaraan begonnen werd en wat er nu eigenlijk op het kabelbaanterrein gebeurde zal niet veel wachtenden duidelijk geworden zijn. De politie mannen legden zo goed en zo kwaad als het ging uit, dat de kabels, die nog steeds door de po-talen van de pylonen hangen, zouden worden ont spannen. Aan de Duivelandse kant van het beladingsstation-op-non- actief kon men zien. dat de trekspan- ning van de kabels al een flink stuk was teruggebracht. De scharnierende ballastkisten stonden al bijna verti caal. Het duidde erop, dat er al heel wat minder hard aan de kabels -werd fetrokken dan het afgelopen jaar by et gondel transport gebruikelijk was. Ook de lussen van de kabels waren inmiddels dieper geworden. „We hébben de trekspanning Inmid dels teruggebracht van 300 tot 200 ton", vertelden de technici, bij het vaste verankeringspunt aan de noord kant van de dam nan het werk. Gis termorgen ging het erom, de kabel over een kleine afstand te vertrekken opdat deze in de loop van de volgen-; de week van de massieve betoncilin- der van het funderlngsblck kan wor den gewikkeld. Het is een minutieus en belangrijk karwei in de demontage van de ka belbaan en het afrollen van de „ge wichtige" kabels 1800 meter leng te, diameter 92,2 mm en 47.1 kg per meter zal in etappes gebeuren. Volgende week zal het verkeer nog twee keer voor een gesloten Greve lingendam staan: op maandag van 9.30 tot 12 uur 's morgens en op don derdag van 9.30 tot 13 uur 's mor gens. Een demontageploeg van Klooe* Werkplaatsen in Kinderdijk is met de demontage bezig. Twee rijdende kranen stonden donderdagmorgen (Zie 9lot pag2 kol. 4) ÜHHHH

Provinciale Zeeuwse Courant | 1965 | | pagina 1