HET „GILDE" 50 JAAR Vragen rond dood van „Trouble-shooter" Shampodor is in 't nieuw! Verrips was bang voor aanslag Moerbaparlij in Indonesië nu definitief verboden ZATERDAG 25 SEPTEMBER 1965 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 Uet archief van het Nederlandse Pad- vindsters Gilde in het hoofdkwar tier aan de Raamweg in Den Haag bevat honderden foto's uit de afgelopen vijf tig jaar. Ongedwongen foto's van mas sale bijeenkomsten, plechtige foto's die bij bepaalde gelegenheden werden ge maakt en talrijke amateurkiekjes van hoogtepunten uit de achter ons liggende halve eeuw. Want het Nederlandse Pad- vindsters Gilde bestaat vijftig jaar en de inhoud van die oud en minder oude fotoboeken illustreert dat er, zo op het oog althans, wel iets veranderd is bij deze instelling die binnenkort haar gou den jubileum viert. De padvindsters van enkele tientallen jaren geleden zagen er ontegenzeglijk nogal „stoer" uit, een tikje militair en soms wel (mogen we het zeggen?) een beetje mannelijk. Pad vindsters van nu zijn frisse moderne meisjes In moderne uniformen, de militaire en stoere Indruk is verdwenen. Zijn het alleen maar uiterlijke veranderingen of is deze vijftigjarige vereniging ook innerlijk met de tijden mee gegroeid? De algemeen secretaresse van het hoofdbe stuur. mejuffrouw J. C. Caro, neemt deze op merkingen en vragen met een lach in ont vangst. „Als U ons hoofdbestuur ziet", zegt z(| „zult U kunnen constateren dat we allemaal heel vrouwelijk vrouwen zijn. Wc streven naar een voortdurende doorstroming in de vereni ging, naar fris bloed in de top. De padvind sters waren vroeger inderdaad wat stoer, maar van dat etiketje zijn we toch in de loop der tijden wel afgeraakt. Het heel erg technische is er af, alles is vrouwelijker geworden. De hele basis is breder geworden". Twintigduizend leden Het jubilerende N.P.G. (dat de katholieke Ne derlandse Gidsen Beweging als zustervereni ging heeft) telt op dit ogenblik een kleine twintigduizend leden. In totaal zijn er in Ne derland ruim honderdduizend padvinders en padvindsters, en in dit totaal is het N.P.G. de kleinste vereniging. „Zelf zijn we van mening dat de beweging niet achteruit gaat", zegt de algemeen secre taresse. Het ledental blijft vrijwel gelijk en men zou dus kunnen zeggen dat dit achter uitgang betekent, gezien de voortdurende be volkingsgroei. Daar staat tegenover dat onze beweging kritischer is geworden. Het uit gangspunt moet zijn dat kwaliteit in dit op zicht belangrijker is dan kwantiteit". Padvindsters van ontegenzeggelyk i o'n dertig jaar geleden: i beetje „stoer". Ook in de grote steden blijkt er nog altijd enthousiasme voor de padvinderij te bestaan, ondanks de vele andere mogelijkheden die de Jeugd daar heeft. Een probleem is wel het vinden van goede leidsters, een verschijnsel van deze tijd waarmee de meeste organisaties worstelen. Jonge mensen die geschikt zouden zijn voor het leiding geven op dit gebied heb ben vaak een drukke werkkring die al veel van hun tyd en energie vraagt. De gehuwde jongeren hebben vaak kleine kinderen die hun vrije tijd in beslag nemen. Desondanks kan het N.P.G. toch beschikken over een kleine tweeduizend leidsters, verspreid over het hele land. Vaak komen die leidsters zelf uit de meisjes- padvinderij en groeien ze min of meer auto matisch naar zo'n leidende functie toe. Dat is echter geen wet van Meden en Perzen. Men heeft ook graag mensen die „van buitenaf" in de leiding stappen, alweer vanwege het ver frissende en stimulerende dat van zo'n nieuwe ling kan uitgaan. Niet alleen „braaf" Doelstelling en padvindsterswet zijn bij het N.P.G., ondanks vernieuwing en modernise ring, nog altijd hetzelfde. Als doel ziet het N.P.G. „het streven naar medewerking aan de opvoeding van de vrouwelijke Nederlandse jeugd tot flinke en nuttige leden van de maat schappij en het bevorderen van de internatio nale vrede". Ook de padvindsterswet blijft onveranderd van kracht: een padvindster is eerlijk, trouw, hulpvaardig, vriendelijk voor iedereen en 'n zuster voor alle padvindsters. Ze is beleefd en voorkomend, goed voor planten en dieren, ze weet te gehoorzamen en teleur stellingen met opgewek I. id te dragen. Een padvindster is, tenslotte, spaarzaam, en rein in gedachten, woord en d. Buitenstaanders plegen in deze opsomming nog wel eens as sociaties met het brave-hendrikje-idee te zien. „Nog zo'n etiket waar we graag af willen", zegt mejuffrouw Caro. „Het dienend karakter is vaak wel min of meer in het brave vlak getrokken. Natuurlijk blijven de bestaande wetten van kracht, maar dan toch wel graag in moderne interpretatie!". Die moderne interpretatie houdt onder meer in, dat er, met name bij de groepen van veer tien tot zestien jaar, wordt gestreefd naar een nieuwe inhoud van de taak die een zo ver mogelijk gaande „zelfwerkzaamheid" inhoudt. Er is ook wel duidelijk tendens naar activitei ten op sociaal gebied te signaleren. Het programma voor het „Jubeljaar" dat de zer dagen is ingezet en waarmee het gouden jubileum wordt gevierd, heeft bijvoorbeeld als speciaal punt „mogelijkheden en suggesties voor diensten". Het omvat onder meer het op fleuren van het leven der ouden van dagen en alleenstaanden door het assisteren bij de be staande tafeltje-dek-je diensten of, in de dor pen, het verzorgen en bezorgen van een maal tijd voor de ouden van dagen en alleenstaan den. Het organiseren van een middag voor jonge kinderen van drukbezette moeders is ook een van de suggesties. „Jubeldaad" In het programma staat, voorts de „Jubeldaad" vermeld. Alle leden van de jubilerende ver eniging wordt gevraagd, dit jaar vijftig stui vers te willen sparen. De opbrengst van de actie zal volgens richtlijnen van de Stichting Kinderbelangen worden omgezet in boeken, die dan worden geschonken aan kindertehuizen, inrichtingen voor chronisch zieke kinderen en kinderafdelingen van ziekenhuizen. De Blau we Vogels (de lichamelijk of geestelijk ge handicapte padvindsters) zullen aan zoveel mogelijk activiteiten van het Jubeljaar deel nemen. Up-to-date onderdeel van het programma is een cursus mond-op-mond beademing die in samenwerking niet het Jeugd Rode Kruis wordt georganiseerd en waarvoor zich al ze venhonderd leidsters hebben opgegeven. Het is de bedoeling dat de leidsters de beademings techniek leren en op hun beurt deze kennis doorgeven aan de padvindsters en kabouters. De vraag of de meisjespadvinderij in deze moderne tijd en in de nabije toekomst nog een taak heeft wordt door het N.P.G. dan ook positief beantwoord. „We hebben de overtui ging dat de meisjespadvinderij beslist niet uit de tijd is, als we maar weten mee te groeien met de eisen van het ogenblik", zegt me juffrouw Caro. „Voor de padvindster zijn er zeer zeker nog taken in deze moderne tijd, mits de beweging flexibel blijft. We moeten vóór blijven met ons programma. Vroeger zijn we wellicht wat teveel besloten geweest, nu trachten we zoveel mogelijk de blik te verruimen". Het is duidelijk: het jubilerende Nederlandse Padvindsters Gilde streeft ernaar, zoveel mogelijk „de ramen open te gooien Padvindster van nu: het „stoere" is eraf, uniform en Instelling groeiden mee met ver anderende tyden. Nog meer redenen om blij te zijn mee uw favoriete shampoo. Nu in glashelder plastic sierlijk... handig! 20°/o extra inhoud meer Shampodor in elke flacon. Enmeer geconcentreerd zuiniger in het gebruik. twee samenstellingen: oor donker haar voor blond ha twee maten: f. 1.55 en f. 2.40 Zwartkop f Duitse zeeman beledigde Soekarno De Indonesische Jcgervoorlichtingsdienst heeft medegedeeld dat de politie in Tandjong Karang. in Zuid-Sumatra, een Westduitse burger heeft gearresteerd wegens belediging van president Soe karno. De Westduitser, een zekere Wolf Detief en lid van de bemanning van het West duitse schip „Dortmund", dat kortgele den Tandjong Karang heeft aangedaan, zou in een koffiehuis in Tandjong Ka rang beledigende uitlatingen over de president ten beste hebben gegeven, het geen hij gepaard had doen gaan van het in stukken scheuren van een bankbiljet van 25 roepia. De Westduitser is. in afwachüng van zijn berechting, in arrest gesteld. 0 Een veger;ngspatroir/ M heef: :n het grensgebied tussen Auijl l uUirila en Indone sisch Nieuw-Guinea een primitieve Papoea- stam ontdekt waarvan de leden hun huizen met de schedels en kaakbeenderen van hun verslag «SÉ vijanden versierden De patrouille- le'.dcr ls de eerste blanke die deze sum. de Beita s. ooit heeft aanschouwd. De Belta's betoonden zich vriendschappelijk, doch voor zichtig. 0 Hel internationale centrum voor kanker onderzoek. dat op instigatie van de wereld gezondheidsorganisatie is opgericht, zal in de Franse stad Lyon worden gevestigd. Aan het werk van het centrum zulten de V S de Sow jet-Unie. Engeland. Frankrijk. '.V Duitsland. Italië. Nederland en Australië deelnemen. N.S. gaan voort met beveiliging overwegen (Van onze Haagse redactie) In 1966 zullen door in gebruikneming van nieuw materieel ongeveer 1000 van de 118.000 zitplaatsen van het rijtuigen- park der N.s. worden vernieuwd. Dit wordt gezegd in de memorie van toelich ting op de begroting van verb -r en wa terstaat. In 1966 komt voorts de elektrificatie van het traject Arnhem- -Babberich ge reed. Aan tiet einde van dat jaar zal verkeersleiding. De automatische trein beïnvloeding (A.T.B.) zal in 1966 wor den voltooid op de baanvakken Arnhem- Zevenaar, Utrecht-Boxtel, Roermond- Sitlard-Heerlcn/Maastrieht en zo moge lijk Amsterdam-Uitgeest. Men gaat voort met het Inbouwen van de appara tuur in de locomotieven. Hiermee wordt de plaatsing van knip perlichtinstallaties zoveel mogelijk ge ïntegreerd. er wordt naar gestreefd, ir de jaren 1966 tot en met 1914 gemiddeld 60 installaties per iaar aan te brengen. De halve overwegoomen zullen zoveel mogelijk worden geplaatst ien oude handbediende vervangen) op trajecten, waar de gemoderniseerde beveiliging wordt geïnstalleerd Een deel van de kosten voor beveiliging moet worden ten behoeve van hef weg verkeer te zijn gemaakt. Overeenkom stig internationale overeenstemming op dit gebied wordt in de begroting voor de eerste keer op verzoek van de directie van de N.S. een krediet aangevraagd om dit bedrijf te ontlasten van de ten on rechte op haar drukkende kosten van kruisingen. FRANSE COMMUNISTEN STEUNEN MITTERAND De Franse communistische party heeft donderdag besloten de kandidatuur vr Francois Mittcrand te steunen voor h presidentschap. De Franse socialistische party (S.F.I.O.) heeft al besloten de 48-jarige Mitterand, jurist en ex-minister van justitie, te steunen. Deze heeft nu de twee grootste linkse part (jen van Frankrijk achter zich. Zoals bekend heeft de Gaulle nog steeds niet laten welen of hy zich al dan niet baadldant cal stellen voor een nieuwe ambtstermijn. Jk J-* WATERDICHTE £k r* Ij badkamerkachel f 43.50 PROTEST SCHOENMAKERS BIJ MINISTER l)e v(jf Nederlandse organisaties van schoenmakerspatroonshonden hebben zich met een gezameniyk telegram tot de minister van financiën gewend. Zy zeggen hierin het te betreuren dat de be windsman heeft besloten de Staten-Ge- neraal voor te stellen de omzetbelasting op schoenreparaties weer in te voeren. De honden vragen de minister in over weging te nemen de voorgestelde maat regel niet door te voeren. Volgens de vijf betrokken organisaties zullen de baten uit deze belasting, die bruto zeker beneden de vier miljoen fulden biyven, niet opwegen tegen de osten van controle, heffing e.d. aan de belasting verbonden, terwijl bovendien de omzetten in de schoenmakersbranchc een dalende tendens vertonen. De bon den motiveren hun verzoek aan de mi nister door te wijzen op de aard van de schoenreparaties, die huns inziens be hoort tot de eerste levensbehoeften, ter wijl de minister in zijn nota duidelijk stelt dat hy deze artikelen niet wenst te belasten. De bonden zullen de minister op zo kort mogelyke termijn een gedocumenteerde toelichting op hun telegrafische verzoek doen toekomen, waarbij gebruik zal w den gemaakt van de ciifi dryfschap schoenmakerij. CONTACTEN MET GROTE CONCERNS, B.V.D. EN SOEKARNO (Van een onzer verslaggevers) Kwam Werner Verrips, de man die zich „trouble shooter" noem de, inderdaad bij een verkeers ongeval om het leven, of is hij door moorddadig opzet van de weg geraakt? Dat is de vraag die zijn weduwe mevrouw A. Verrips-Kleinlooh zich thans stelt, ruim negen maanden na zijn dood op 4 december 1964 toen hij 's middags even over twaalven met zijn snelle Mer- cedes-sportwagen tegen het viaduct bij Sassenheim knalde. Dit was ook de vraag, die onmiddel lijk na deze fatale botsing opkwam by commissaris Taconis van de rijks recherche te Amsterdam en de neer P. L. van Noothoorn, inspecteur van de rijksrecherche in Den Haag. Bei den hadden op dat moment een spe ciaal onderzoek lopen tegen de lieer Verrips, wiens leven vol mysteries was en die reeds verschillende ge vaarlijke opdrachten had uitgevoerd. „De vraag ongeluk of moord hebben wy nauwkeurig laten onderzoeken" zegt de heer Van Noothoorn en ook commissaris Taconis heeft direct na dat hij kennis kreeg van de plotselin ge dood van de heer Verrips op een minitieus onderzoek naar de oorzaak aangedrongen. Nu mevrouw Verrips wanhopige po gingen doet om achter de waarheid te komen, blijkt in de wereld van het inlichtingenwerk aan verschillende kant grote activiteit te beslaan. Het ongeluk van negen maanden geleden komt nu opeens in het midden van de belangstelling. Er gebeurden allerlei geheimzinnigheden. Wat zich alle maal afspeelde en hoe de zaken wor den afgewikkeld, is mevrouw Ver rips nooit duidelijk geworden. Zij be zint zich op mogelijkheden om ach ter de waarheid te komen. Het raad sel van het leven en de dood van haar man, wil zy opgelost zien. een slip en botste tegen het viaduct. Volgens getuigen zou zijn snelheid meer dan 130 kilometer hebben moe ten zyn. De heer Verrips werd op slag gedood. Vreemde stilte Goede sinterklaas Op die vierde december 1964 vertrok de heer Verrips opgewekt van huis met de mededeling aan zijn vrouw, dat op die dag mogelijk een belang rijke zaak met grote financiële voor delen zyn beslag zou krijgen. „Als de zaak rond komt hebben we een fantastische sinterklaas", zei de heer Verrips. Hij reed die morgen omstreeks kwart over negen van Huis ter Heide naar Amsterdam. De laatste die hij sprak was daar rnr. J. de Wilde, directeur van de Fries-Groningse Hypotheek bank. Dit gesprek duurde kennelyk langer dan was voorzien. Om twaalf uur die middag had de heer Verrips een afspraak met de heer Van Noothoorn van de rijksre cherche in Den Haag. In de proces sen-verbaal die de rijkspolitie nader hand opmaakte, staat dat de vertra ging in Amsterdam waarschijnlijk de oorzaak is geweest, dat de heer Ver rips bijzonder snel van Amsterdam naar Den Haag is gereden. In ieder geval raakte zijn auto naby Sassen heim door een plotselinge uitwyk ma noeuvre in de Sassenheimse bocht in Zijn vrouw kreeg enkele dagen latei een verzegelde kist met het stoffelijk overschot, een bebloede regenjas, de stropdas van haar man, zijn polshor loge en het omhulsel van zijn rijbe wijs. Het rijbewijs zelf is haar nim mer teruggegeven, noch de papieren van de auto. Zij vraagt zich nu ook af waar intussen het wrak van de auto is gebleven. Nimmer is er een proces op gang ge komen. Van getuigen van het onge val heeft zij nooit iets gehoord en ook het koffertje met documenten dat haar man bij zich had, is tot nu toe niet boven water gekomen. „Dat koffertje wilde ik juist deze week aan mevr. Verrips teruggeven" zei de heer Van Noothoorn van de rijksrecherche. „Ik heb geen belang stelling meer voor de paperassen in dat koffertje. Ik wilde juist deze week de zaak liquideren. Mevrouw Verrips kan het koffertje met inhoud van my terugkrijgen. Ik zal niets achterhouden". bescherming Als mij vandaag of morgen iets overkomt, zoek de zaak dan goed uit. Ik ben dan vermoord". De heer Verrips zat in wonderlijke zaken. Bij onderzoek onzerzijds, bleek dat de heer Verrips inderdaad in verbinding stond met hoge func tionarissen van Nederlandse gehei me diensten. Ook had hij regelmatig contacten met vooraanstaande Ne derlandse en buitenlandse politici. Hij voerde geheime opdrachten uit voor grote zakenlieden in binnen- en bui tenland. Een groot deel van zijn ac tiviteiten gold hot herstel van de handel met Indonesië. Hij had veel relaties en veel vijanden. normaal verkeersongeval behandeld. Het stoffelijk overschot was door de officier van justitie in Den Haag. mr. Lulofs, vrijgegeven voor begrafenis, doch nog diezelfde vrijdag kwam op uitdrukkelijk verzoek van de procu reur-generaal m Den Haag en de he ren Van Noothoorn en Taconis een nieuw onderzoek op gang. Dit onder zoek was gericht op de mogelijkheid van een e Hongarije verandert grensbewaking De Hongaarse vice-minister van buit* - landse zaken, Bela S/.ilagyi, heeft ge zegd dat voor het bewaken van de Hon gaarse grenzen een „nieuwe technische methode" is ingevoerd. Szllagyl zei dit in commentaar op westelijke persbe richten, volgens welke, de Hongaarse re gering zou hebben besloten „het IJze ren Gordyn" te ontmantelen. Het Hongaarse persbureau M.T.I. ver meldde dat Szilagyi gezegd heeft dat de nieuwe methode „voldoende controle op de grens verzekert" Hij zei er niet bij welke methode dat nu wel is en ook niet of de mijnenvelden al of niet wor den opger uimd. Szilagyi zei dat Honga rije was gedwongen dê grens met tech nische installaties, waaronder mijnenvel den, te bewaken als gevolg van de „kou- de-oorlogspolltiek en een reeks pogingen tot interventie van de imperialisten". De Indonesische communistische partij heeft een belangrijke overwinning ge boekt. De Indonesische regering maakte woensdagavond hekend. dat president Soekarno de anti-communistische Moer- ba-nartij had verboden. De communisten hadden al langer dan een jaar aange drongen op ontbinding van deze invloed rijke party. Volgens hen wilden sommige Moer ba- leiders Soekiarno ten val brengen. Voor aanstaande leden van de Moerba zijn de derde vice-premier dr. Chairoel Saleh, die nu aan net hoofd van een regerings delegatie een reis naar China en Noord- Korea maakt, en de minister voor de uit voering van het stelsel van geleide eco nomie, Adam Malik. Of hun posittie in gevaar is gekomen is nog niet duidelijk. De Moerba. in 1948 opgericht, was de !aatste openlijk anti-communistische po litieke groepering in Indonesië. Er is ;_en reden opgegeven voor het verbod. Tot op de draad „le loeren op me" In beperkte kring was bekend, dat de heer Verrips een aanslag op zich verwachtte. Daags voor hy met zijn auto tegen het viaduct te Sassenheim reed. had hij ook een krant opgebeld met de mededeling dat hij een aan slag duchtte. „Er zijn bepaalde men sen. die op mij loeren", zei hij door de telefoon. „Ik heb reeds tegen (na der aangeduide) personen een klacht ingediend wegens bedreiging. Ik zoek Het lichaam werd in beslag genomen. Er werd sectie verricht. Daarbij werd rekening gehouden met de mogelijk heid van langzaam verdovende mid delen in de maag van het slachtof fer. De auto werd door deskundigen onderzocht. De wagen werd finaal uit elkaar genomen. Ook de kleding van het slachtoffer werd per rafel uit borgen voorwerpen of schadeiyke stoffen onderzocht Er werd niets verdachts gerapporteerd. De sectie wees uit, dat de dood was veroor zaakt door de kracht van de botsing. De Binnenlandse Veiligheidsdienst (B.VD.) en de ryksrecherche zouden bijzonder vee! waarde hechtten aan bepaalde geluidsbanden en documen ten, die de heer Van Noothoorn drie dagen na het ongeval was gaan af halen in de bungalow waar de heer Verrips had gewoond. Dit alles is buiten de weduwe omge- gian. Zij zag nadien niemand meer. een enkele mededeling bereikte haar. Ook niet over de belangrijke transactie waar haar man die fatale rige, grote leveranties aan Indonesië, haar man op basis van 50 zou delen in de revenuen, die kring hebben de personen. plotselinge dood op 4 december op een enkele uitzondering na, niets meer van zich laten horen. Op een herhaald schriftelijk verzoek om uit leg kreeg mevrouw Verrips van een van deze intieme zakenrelaties ten antwoord: „Ik weet niets van de fi nanciële verhalen van uw man". Avontuurlijk J/. lij'", 'ty. .'V? Een van de voornaamste redenen waaraan er over de daad van Ver rips geruchten blijven lopen is onge- twyfeld zyn zeer avontuurlijk leven. In de vroege vijftiger jaren bracht hij een ongekende bankroof op zijn naam in Indonesië. In de vroege zes- tiger jaren deed hij plotseling weer van zich spreken, nu echter omdat hy niettegenstaande die bankroof plotseling zeer nauwe relaties met Soekarno bleek te hebben. Verrips was toen een soort reizend ambassa deur van de z.g. groep Rijkens ge worden en stelde voor die groep alles in het werk om de overdracht van Nieuw-Gïiinoa aan Indonesië te be vorderen. Hij was toen korte tfld kind aan huis by diplomaten en poU- ,.n velerlei nationaliteit. tici

Provinciale Zeeuwse Courant | 1965 | | pagina 9