Fiësta ZELANDICA Coopvaert Automobilist passeerde vlak voor bromfietser Niet te geloven dat zij al in de dertig is... LEZERS SCHRIJVEN PUZZEL- rubriek POLITIERECHTER MIDDELBURG Twee weken cel en 1 jaar ontzegging Drank Jljndocil Rijwielpad NIEUW VAN KROMMENIE Krommenie vinyl DOUWE EGBERTS ZATERDAG 25 SEPTEMBER 1965 rmoviwciAL» BBÜWBB OOUSAWT T Op do „derde verkorting" tussen Axel en Hulst gebeurde het vorig jaar 26 au gustus, 's avonds omstreeks 11 uur. Bij een inhaalmanoeuvre van twee auto's stoof W. de B. uit Hulst recht op een bromfietser af, die even te voren een cafeetje had verlaten en op zijn voertuig was gestapt. In een po ging de bromfietser nog te ontwij ken, haalde De B. naar links uit. De bromfieteser kwam tussen hem en de twee ingehaalde auto's terecht, werd tegen de grond gesmakt en moest met een schedelbreuk, een ernstige armbreuk en talrykc vlees wonden, o.a. aan de benen, vyf maan den het ziekenhuis in. Een jaar bjjna kon hij niet werken. De gerechtelijke nasleep van dit ongeval speelde zich gistermiddag af voor de politierechter te Middelburg, mr. B. S. Sieperda. De B. werd hoogst roekeloos en onvoorzichtig rijden ten laste gelegd. G. E. was één van de automohilisten, die gepasseerd werd, de achterste van de twee. „Ik had gedacht, dat De B, na mij gepasseerd te hebben, het geen kon, ingevoegd zou hebben", verklaarde hij toen hij als getuige gehoord werd. Ook de voorste automobilist, A. L. uit Sint-Jansteen, die evenals E. onge veer 50 km gereden had, werd als getuige gehoord. Hij verklaarde, dat de brommer wél op zyn rechter helft, maar niet uiterst rechts had gereden. Had de bromfietser wél ui terst rechts gereden dan was er vol gens L. toch geen plaats geweest oir met een auto te passeren. „De bromfietser rook naar drank", telde L. de politierechter. „Volgens de dokter had hij nogal flink ge dronken", voegde deze getuige er aan toe. L. meende, dat de botsing plaatsvond op het midden van de weg. Het slachtoffer, Th. van D. uit Bosch- kapelle, verklaarde, dat hy in een café 4 pilsjes, en een cola gedron ken, en daarna gegeten had. Volgens de verklaring van de B. had deze automobilist aanvankelijk maar één auto gezien, de achterste. Toen hij zijn passeermanoeuvre uitvoerde, met een snelheid van 80 85 km, zag hij ook de tweede. Daar de wa gens volgens verdachte heel lang zaam reden, kon hij niet meer in- Diana Craymer - buisvrouw, moeder van twee zoons én succesrijk fotomodel. Zij is in de dertig, maar zij weet, dat zij er veel jonger uitziet. Bent u vóór 1935 geboren? Dan staat vast, dat uw huid steeds minder jonge cellen voortbrengt. Dc ervaring van duizenden vrou wen heeft aangetoond, dat liN- DOCIL binnen 21 dagen het na tuurlijke groeiproces van dc huid cellen herstelt. Rimpeltjes trekken weg. Stevig, veerkrachtig weefsel komt terug. Gebruik ENDOCIL regelmatig elke avond. Wrijf deze weldadige, nict-vette crcme op hals en gezicht. Uw huid krijgt fleur en schoonheid terug. Dat belooft ENDOCIL. Ook u kunt er jonger uitzien, dan u bent. Mankt uw huid weer jongen houdt uw huid zo jeugdig! Nachtcrème: pot 7,75 tube 3,95 Dagcrömc: tube 3,95 voegen. „Ik dacht, als de bromfietser me begrijpt, dan rijdt hij tussen ons in, verklaarde hij nog. Onoplettend en onvoorzichtig gereden, oordeelde de officier. De getuigen E. en L„ die geen enkele fout te ver wijten Is, zagen beiden, dat het fout ging, maar verdachte niet", aldus mr. Andreae. „De bromfietser heeft drank gebruikt, maar uit niets is ge bleken, dat hier sprake is van over treding van artikel 26. Er is niets op zijn rijden aan te merken geweest", aidus de officier, die voorts weinig te spreken was over de weinig meele vende mentaliteit van verdachte, die slechts 1 maal de bromfietser be zocht en verder nog enkele malen by de dokter informeerde. Mr. Andreae eiste een onvoorwaarde lijke gevangenisstraf van 4 weken, alsmede een ontzegging van de rij bevoegdheid van 1 jaar. Mr. C. C. Wabeke, de raadsman, meen de dat zijn cliënt inderdaad beter had gedaan om niet te passeren. „Overigens zou ik niet graag han gen voor ieder moment, dat ik het zelfde doe", aldus de raadsman, die er aan toevoegde, dat de situatie 's avonds anders wordt dan overdag. Kolendampvergiftiging te Sint-Jansteen Toen te Sint-Jansteen de kolenhande laar W. van W. met zijn vrouw aan de kolenhaard zat, werd hij plotseling on wel. Ook zijn vrouw kreeg het erg be nauwd. Het bleek dat uit de kachel koolmonoxyde ontsnapte. Van W. was het spoedig te boven. Zijn vrouw moest echter naar het r.-k. ziekenhuis te Hulst worden overgebracht. Haar toestand it van dien aard, dat zij over een paar da gen weer thuis zal zijn. Radio-weersonde gevonden het land van de landbouwer F. van Damme een voorwerp neer, dat aan een parachute was bevestigd. Bij het door de rijkspolitie ingestelde onderzoek hier sprake te zijn van een radio- eersonde van Belgische oorsprong. Bij bleek f Nu ligt er langs deze weg, zo deelde mr. Wabeke mee, een rijwielpad, toen nog niet. „In het tegenwoordige verkeer horen fietsers en bromfiet sers niet meer op de hoofdweg thuis. Zijn degenen, die op deze wijze een brommer aanrijden, nu hoogst roeke loos? De schuldige is altijd de man, die ingehaald heeft, dat ligt het meest voor de hand", aldus pleiter. „En als er één bier gedronken heeft dan is die de schuldige", vervolgde mr. sprake te zijn van Belgische de sonde was een kaart aanwezig waar op het verzoek stond de sonde op te zenden aan het K.N.M.I. te De Bilt voor het geval, dat deze in Nederland gevon den zou worden. Inmiddels is aan dit verzoek voldaan. Wabeke, die er aan herinnerde, dat Van D. tegen de politie verklaard heeft 3 pilsjes en een cola te hebben gedronken, teerwijl hij nu voor de rechtbank over 4 pilsjes en een cola had. „Ik zou wel eens willen weten hoevéél hij gedronken heeft", merk jes' Mr. Wabeke was van oordeel, dat men in dit geval niet van hoogst roeke biertjes vier cola's gedronken had, was het ongeluk wellicht niet ge beurd", merkte mr. Wabeke op, die de strafmaat wel bijzonder hoog vond, onredelijk hoog, zo verklaarde 'r. Sieperda achtte bewezen, dat De B. onvoorzichtig en onoplettend ge reden heeft. Hij legde verdachte een onvoorwaardelijke gevangenisstraf van 2 weken en een jaar ontzegging van de rijbevoegdheid op. VERZETSSTRIJDERS (VIII) Het is mij een raadsel, waarom de ru briek KRITISCHE COMMENTAAR van de Nieuwe Rotterdamse Courant van 14 september anderhalve kolom krant nodig heeft om te betuigen hoe achtens waardig het protestschrijven van het nieuwe comité van bezwaarde oud- ver zetsstrijders aan koningin, regering enz. wel is. Dat de secretaresse van het comité het stuk alleen heeft ondertekend is reeds jammer. Wij weten dus niet wie zich allemaal achter zulk een nogal groot klinkende naam als „landelijk comité enz. verschuilen. Bij ervaring weet ik, dat als het in de kraam te pas komt er altyd wel een groep mensen te vinden is die spreken namens „een niet onaan zienlijk deel der bevolking" of van een gemeente, doch dat bij nader onderzoek dikwijls blijkt dat hun aanhang vrij klein is of dat deze aanhang geneigd is in voorkomende gevallen altijd een bepaald reeds te voren vastliggend standpunt in te nemen. Iedereen heeft natuurlijk het recht zijn mening te zeggen. Maar dat de N.R.C. aan deze mening zóveel aandacht schenkt drukt wel een bepaalde voor keur uit. En deze acht ik bij een blad van haar allure betreurenswaardig, al wil de K.C. dit betreuren bij voorbaat afsnijden. Want hieruit blijkt dat ook gezaghebbende stemmen zich na 20 jaar nog niet kunnen opwerken tot het radi caal afwijzen van die mentaliteit, die Hitier en zijn bondgenoten bezeten hield: een heel volk (toen het Joodse) verwer pen, omdat velen in dat volk hun niet aanstonden; collectieve vervolgings waanzin botvieren op onschuldige enke lingen. Indien men deze zelfde werkwijze toe past op het Nederlandse volk en op alle soldaten die bijvoorbeeld hebben deelge nomen aan onze politionele acties in In donesië. dan zou men aan elke militair aldaar eeuwige vijandschap kunnen zwe ren vanwege bijvoorbeeld enkele niet bepaald aan iedereen sympathiek aan doende acties als die van Westerling, maar evengoed aan iedere Indonesiër op grond van een aantal walgelijke daden in de „bersiap-tijd". Op deze manier kunnen wij wel doorgaan. Dat men „na twintig jaar" nog niet ver der kan komen dan zulk een bekrompen houding die van alle christelijkheid en aan elk humanisme gespoend is, en dat men op grond daarvan aan onze kroon prinses haar prins-gemaal zou willen ontzeggen, verdient m.i. minder waar dering dan de N.R.C. daaraan meent te moeten geven. Ik kan me de opwelling heel goed be grijpen. doch het feit. dat zy. die wij kennen als een onverdacht Nederlandse dochter met een helder inzicht, met war me menselijke bewogenheid en sociaal gevoel, deze keuze heeft gedaan en dat deze zo overduidelijk de goedkeuring en de hartelijke instemming draagt van H M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bern- hard, die méér dan welke willekeurige personen ook mét koningin Wilhelmina voor ons volk het symbool zullen blijven, van ons aller hardnekkig en krachtig verzet tegen de vervloekte geest van het nazidom, moest voor elke Nederlander een voldoende waarborg zijn in heden en toekomst en een reaen om de man van Beatrix' hart een even grote dosis vertrouwen en hartelijkheid te geven, als w(j het in 1936 (midden in de Hitlcr- tijd) aan Prins Bernhard hebben gedaan. Dat vertrouwen is niet beschaamd! La ten wij hopen, dat de aanstaande prins gemaal de aangename indruk die hij hier heeft gewekt zal bevestigen door een leven van dienst aan Nederland en de wereld van de nieuwe t(jd waarin ons olk zijn plaats moet innemen. Laten wc de koninklijke familie niet langer lastig vallen met naar het verleden gerichte bezwaren, maar samen met haar werken aan de toekomst in de geest, waarvoor de verzetsstrijders hun leven hebben gegeven. Daarmee eren wij de gevallenen beter dan met het cultiveren van onze oude wrokge voelens. Middelburg. ren (van Duitse toeristen en Duits geld ontdaan bv J. E. L. Brumme 1 kamp Noot van de redactie. Bjj hoge uitzondering plaatsen wij het ingezonden stuk van ds. Brummelkamr dat in feite thuishoort in de N.R.Ct maar dat door de redactie werd gewei gerd. Het is niet de bedoeling, dat daarmee een polemiek geopend wordt tegen de N.R.Ct. Op bovenstaand stuk kan daarom ln de P.Z.Ct.. geen verdere discussie worden toegestaan. VERZETSSTRIJDERS (IX) Waarom nog steeds doorgaan Claus von Amsberg zwart te maken. Men ver geet blijkbaar nooit wat een ander doet, maar wel wat men zelf gedaan heeft. Als Von Amsberg niet anders gedaan heeft dan het dragen van de Duitse uni form, laten we dan het zwijgen er maai toe doen. Heeft men vergeten dat vele landgenoten zich aan Duitse zijde ge schaard hebben, die toch ook weer ln de gemeenschap opgenomen zijn? Heeft men vergeten dat er destijds N. S.Bers waren die zich de laatste oorlogs dagen verzetstrijders noemden, en na de zuivering met goede baantjes naar huis gingen? Heeft men dat allemaal verge ten na twintig jaar? Laten we dan ook vergeten dat Claus von Amsberg een uniform gedragen heeft. Men gaat toch zo graag op vakantie in het buitenland, men verhuurt toch zo graag een paar kamers aan buitenlan ders, met name Duitsers Of is een Duitser alleen maar goed als er aan te verdienen valt? Ik hoop geachte redactie dat u deze dis cussie sluit, want oude koeien gaan stinken!! Mevrouw Kersten V. v. Goghlaan 119, Vlisslngen. VERZETSSTRIJDERS (X) Gaarne zou ik nog even mijn mening willen zeggen opdat we elkander beter begrijpen. Het gaat niet om hatelijkheid of minachting maar de P.S.P.'ers zijr uit de P.v.d.A. getreden en zij staan bi mij niet hoog. wat dat de verzetsstrij ders aangaat vind ik, dat het in vredes tijd een beetje riskant is om de gemoe deren van ons volk nog te verhitten In- plaats van te streven naar eenheid. En wat ons Koninklijk Huis aangaat wil ik nogmaals zeggen dat men de heer Von Amsberg en H.K.H. Prinses Beatrix met rust moet laten. Mijn politiek is: Zoek eerst het Koninkrijk Gods en zijn :ereehtigheid om te mogen leven naar Jods Woord en wet. In de binnenkame- ren dient men de noden van land en volk aan den Here op te dragen in gebed. Middelburg. P. Pieterse Seisweg 124 VOORLICHTING OVER ZUID-AFR1KA (II) In „Lezers Schrijven" van de P.Z.C. van 21-9-'65 meent de heer Van Schagen stelling te moeten nemen tegen de „eer- l(jke en objectieve voorlichting" van ds. Zijderveld over Zuid-Afrika. Afgezien van de vraag of de heer Van Scnagen deze bijeenkomst bezocht heeft, waar door dus zijn kritiek gegrond zou kun nen z(jn, zou ik toch willen protesteren Naschrift: Bovenstaand schrijven werd op uiterst „tolerante" wijze door de Nieuwe Rotterdamse Courant gewei gerd. Intussen verscheen een nieuw adres van enkele hoogleraren, kunste naars en... dominees. Van de laatstge noemden is mij bekend dat zij (terecht) liefde tot de vijand prediken, tegen ras senscheiding zijn enz Tegenover de heer Von Amsbergberg, die op plm. 17-ja- rige leeftijd van school het leger in ge jaagd werd, schijnen echter al deze ethische gevoelens geen kans meer te mogen krijgen. Jammer, wanneer hoog staande Nederlanders zichzelf niet kun nen bevr(jden van het verleden en niet kunnen ópstaan tot een heden en een toekomst van vrede waartoe God ons in Christus oproept. Hopelijk zal de Staten- Goneraal wijzer blykeu Ie zijn Anders wordt ook alle streven naar Europese eenwording een schertsvertoning. Ook zouden wij dan in de zomer 1966 kun- zorgen voor een ras-zuiver Walche- door de unieke structuur een volkomen nieuwe vloerbedekking! Ga bij de woninginrichter het complete Krommenie vlnylboek bekijken 1 sprankelend-heldere kleuren en gouden glinsteringen dóór-en-dóór dessin daardoor ongekend slijtvast met alle plezierige voordelen van vinyl op vilt Krommenie vinyl in 7 kleuren - f 12,50 per m2 Russische mening over dialoog R.-K. Kerk en het communisme Wil een „vruchtbare dialoog" tot stand komen tussen de Rooms-Katholieke Kerk en de wereld van nu, dan moet het Va- ticaan zijn houding jegens het marxisme en de communisten herzien, zo zegt het Russische blad „Filosofische vraagstuk ken" in een beschouwing over het con cilie. „Een vruchtbaar contact met de massa is onmogelijk zolang de Rooms- Katholieke Kerk het communisme, waar van de invloed zich in de gehele we reld doet gelden, negeert", aldus het blad. „Zich wel bewust van de scherpe ideolo- he tegenstellingen die tussen het xisme en het katholicisme bestaan en de communisten, dat deze tegen stellingen geen obstakel mogen vormen voor een gemeenschappelijke strijd van gelovigen en niet-gelovigen ter verdedi ging van de fundamentele belangen van de arbeiders". In enkele landen is, zo zegt het blad verder, overigens al sprake van een „dialoog" tussen katholieken en com munisten. zoals in Italië, Frankrijk en Oostenrijk, waarbij bevredigende resul taten zijn bereikt. Of de R.-K. Kerk slaagt in een dialoog met de hedendaagse wereld hangt vol gens het blad voorts in grote mate af van de houding ten aanzien van het fun damentele probleem van deze tijd, dat van oorlog en vrede. De houding van die kerkelijke leiders die zich verzetten tegen een kernbewapeningswedloop, te gen de voorbereiding van een kernoor log, kan als basis dienen. De strijd voor de vrede gaat de atheïsten evenzeer aan als de katholieken. Het feit dat zij afwij kend meningen hebben over de gods dienst mag een gezamenlijke strijd vooi de vrede niet verhinderen, aldus het ar tikel. Ten slotte schrijft het Russische blad nog, dat het communisme niet meer kan worden voorgesteld als een „vijand van de godsdienst" en dat men in de jaren zestig niet meer over het communisme mag spreken „ln de taal die paus Pius de twaalfde gebruikte" De meest verlichte ideologen van de ka tholieke kerk zijn de mening toegedaan, dat de tijd van de banvloeken over het communisme en zijn onverzoenlijke ver oordeling al lang voorbij is", zo voegt het blad hieraan toe. In de winter van 137S-'76 trof een geweldige wa tervloed het Zeeuws-jVlaamse kustgebied. Btj de kroniekschrijvers vindt men meestal het jaar 1377 vermeld, maar mejuffrouw Gottschalk heeft aangetoond dat er goede redenen aanwezig zijn om de stormvloed vroeger te plaatsen. Bij deze stormvloed werd een grote bres geslagen in de kust ten oosten van Biervliet. De streek die onderliep werd later de Braakman genoemd. Landinwaarts viel het dorp en een gedeelte van de heerlijkheid Ter Piet aan de zee ten offer. In een studie over de oude keur van Steenbergen en haar herkomst van de hand van drs. F. A. Brekelmans in de pas verschenen bundel opstellen over recht en rechtsgeschiedenis aangeboden aan prof. mr. B. H. D. Hermes- dorf wordt deze heerlijkheid Ter Piet genoemd. Abusievelijk wordt voor het verdrinken er van het jaar 1377 genoemd. Van dit dorp is een keur bekend in een Latijnse en Nederlandse versie, die grote overeenkomst vertoont met de Steenbergse keur. Deze rechtsvoor schriften werden in 1266, zes jaar voor die van Steenbergen, ver leend. Verlener van deze keur was de abdij van Sint Pieter. in 1242 in het bezit gekomen van deze heerlijkheid. De keur was bedoeld voor die lieden die binnen Ter Piet woonden strekkende tot aan Watervliet. De abt van Sint Pieter stelde vijf schepenen aan, die tel kens een jaar in functie bleven. De bewoners van Ter Piet, aldus mejuffrouw Gottschalk, waren boeren, die zich vooral toelegden op de produktie van tarwe en meekrap. Brekelmans stelt zich de vraag waarom in 1272 voor het plaatsje Steenbergen een zo door en door Vlaamse keur werd uitge vaardigd. „Op de eerste plaats ziet het ernaar uit dat zowel Steenbergen als Piete (er zijn verschillende spellingen) hetzelfde karakter hadden. Beide lagen dicht bij de zee of een zeearm en beide waren in het midden der dertiende eeuw centra van moernering". Een andere mogelijkheid zou zijn dat de abdij van Sint Pieter een rol in het land van Breda kan hebben gespeeld. „Misschien ligt de beste ver klaringsmogelijkheid eerder bij de relaties tussen de heren van Breda en het Graafschap Vlaanderen". In bijlage I van zijn studie geeft de schrijver enkele voorbeelden van gelijkluidende bepalingen. Behalve van de keur van Ter Piet worden ook artikelen van de in 1240 verleende keur aan Eekloo vergeleken. De belangrijkste con statering acht Brekelmans dat het recht van Steenbergen onmisken baar van Vlaamse origine is. Het gaat hier om de penetratie van het Vlaamse recht in het noordelijke deel van het hertogdom Brabant. KERKNIEUWS Bevestiging en intrede ds. A. de Jonge in De Bilt D». A. de Jonge uit Kloetfnge. aan wie met ingang van 1 oktober a-n. eervol ontslag is verleend als leraar aan het christelijk lyceum voor Zeeland te Goes, waar hy sinds 1 november 1962 b(|na drie jaar godsdienstonderwijs, Griek* en Latijn heeft gedoceerd, zal zondagmid dag 26 september as. om half drie in de Opstandingskerk, na vooraf 's mor gens om half elf in datzelfde kerkge bouw te zytt bevestigd door professor dr. R Bijlsma uit De Bilt. intrede doen als predikant van de hervormde gemeen te van De Bilt ln de classis Amersfoort waar hy beroepen is in de vacature van de derde predikantsplaats. Tijdens zijn verblijf te Goes was hij te vens voorganger van rechtzinnige min derheidsgroep ln Tholen. NED. HERY KERK Beroepen te Oudeschoot-Oranjewoud '2e pred.pl W. K. Kansil te Wauwerd. GEREF. KERKEN Beroepen te Oud-Vo3semeer: J. J. v. d. Hoek, laatstelijk vrijgem. pred. te Den Haag; aangenomen naar Rheden-De Steeg: J. Snel te Harlingen. GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Hendrik-Ido-Ambacht: P Blok te Dirksland en A. Hofman te Zeist. EVANG. LI TH. KERK Bedankt voor Nijmegen: C. Schroder te Amstelveen. tegen de manier waarop de heer Van Schagen zijn misnoegen kenbaar maakt. Hij doet dit namelijk aan de hand van dode cijfers, waarvan de betrouwbaar heid misschien wel goed is, maar die toch een scheef beeld van de situatie ge ven. Onbewust misschien, toont de heer Van Schagen zich hier een warm voor stander van vrijheidsberoving in de ruimste zin van het woord. Bijna zou ik willen zeggen van de Übermensch. Hij neemt de blanke mens als voorbeeld en wil de gekleurde mens daaraan gelijk stellen. Immers h(j wil deze mensen ón ze leefregels opdringen, leren wat wij belangrijk achten, ook belangrijk te ach ten, alles wat wij noodzakelijk vinden ook noodzakelijk te vinden, kortom hij beschouwt de kleurling als mens, die zó moet denken en handelen als wij. Dat dit niet zo is bl(jkt m.i. duidelijk uit het feit dat in de Kongo de zendelingen, de missies, enz. het "t eerst moesten on- gelden. Deze mensen deden in onze ogen te helpen en stelden alles in het werk om hen te ontwikkelen. Maar de kleur ling wil dit niet, wil niet werken, wil niet in moderne stenen huizen wonen: Hij wil vrij zijn en niet de gehele dag gebonden in een werkschema, hetgeen voor ons de gewoonste zaak van de we reld is. Dat andere volken andere gevoelens hebben is ook duidelijk te zien bij de Eskimo's, die vele woorden bezitten om één zeehond aan te duiden, o.m. als deze zwemt, of als deze op een stuk Ijs ligt. te zonnen (zie Filosofische Oriëntatie van dr. C. A. van Peursen, Al Het woord en de taal „De mens is slechts mens door de taal"). Het leven in deze voor ons geheel vreemde wereld lykt me bui tengewoon moeilijk voor iemand die er niet in opgegroeid is. Ik zou de heer Zachte geurige pijptabpk Van Schagen willen aanraden om te p beren te begrijpen waarom Alb Schweitzers liefde voor het leven resul teerde in een verwaarloosd uitziend kenhuis waar de kleurling compleet met zijn bezittingen naar toe kwam. Dacht de heer Van Schagen misschien dat Schweitzer in onze blanke wereld met zo een ziekenhuis succes gehad had? En toch gaf Schweitzer m.i. met zijn „apartheidspolitiek" meer blyk van liefde en respect voor de medemens dan al die mensen die, op een veilige afstand zo veel kritiek hebben. En als de Zuidafrikaanse regering door politiek de kleurling zijn eigen cul tuur kan laten opbouwen, en nem de kans geeft zich te ontplooien in zijn ei- jen milieu geloof ik dat we cr verstan- iig aan doen hen hierin te steunen. Ten slotte kent de Afrikaner dit pro bleem beter dan wjj. Krabbendijke J. Koster Doelstraat 67 ER IS WERK TEVEEL jw blad van 23 september lees ik. dat de spanningen op de arbeidsmarkt oorzaak zijn van een verdere inflatoire ontwikkeling van onze gulden. Als men over deze spanningen spreekt, kan men m.i. de zaak ook omdraaien: Er zijn geen arbeiders te weinig, er is werk te veel! Daarom begrijp ik abso luut de vreugde niet, waarmee in het zelfde nummer van uw blad wordt: aan gekondigd, dat er onderhandelingen met buitenlandse ondernemingen gaande zijn voor vestiging in midden-Zeeland. Dit kan toch alleen maar betekenen: Het aantrekken van no? meer buiten landse arbeiders met alle kosten en ver dere nadelen, die daaraan verbonden zijn- Het probleem van overbevolking van ons land onnodig verscherpen en het wo ningtekort ernstiger maken. De luchtverontreiniging gevaarlijk doen toenemen, speciaal door chemische in dustrieën. De grondprijzen nog verder opjagen, wat vestiging van Nederlandse bedrijven later zal Demoeilljken en die de te bou wen woningen nog duurder zullen ma ken. Dit alles, en waarschijnlijk nog wel meer, om de gemaakte winsten naar het buitenland te laten afvloeien! Het voeren van een dergelijk „beleid" heid heerste of binnen afzienbare tijd dreigde te zullen ontstaan. Vlisslngen. L. Koppejan. WIJZIGING BEGROTING GEMEENTEFONDS 1965 Bij de Tweede Kamer is op voordracht van de ministers van financiën en van binnenlandse zaken een wetsontwerp ingediend waarin wordt voorgesteld het op de begroting van het gemeentefonds voor het dienstjaar 1965 voor de alge mene uitkering uitgetrokken bedrag met 91,2 miljoen te verhogen. Van dit bedrag zijn f 62 milic stemd voor de financiële gevolgen die voor de gemeenten voortvloeien uit de herziening van salarissen. Daartegen over staat een netto besparing van an 50,4 miljoen op de uitkeringen aan gemeenten voor de kosten van bij stand ten gevolge van het optrekken tot een sociaal minimum van de uitke ringen a.o.w.-a.w.w. De bovengenoem de maatregelen leiden tezamen "tot een verhoeging van het voor de algemene uitkering uitgetrokken bedrag met 11.6 miljoen. Daarnaast wordt nog een verhoging voorgesteld van 79,6 miljoen. Van dit bedrag werden al 50 miljoen in de re- Teringsverklaring van 27 april jl. aan Ie gemeenten toegezegd, daaraan werd later nog een bedrag van 29,6 mil joen toegevoegd. Deze laatste verho ging heeft plaatsgevonden op grond van nadere gegevens over de. financiële po sitie van de gemeenten in 1965. Havenbeschoeiin g wordt opgeknapt Donderdagmorgen is het aannemings bedrijf A. v. a. Straaten jr. N.V. uit Hansweert met de drijvende bok „Zeeuw" begonnen met het herstellen van de havenbeschoeiing aan de buiten zijde van de Zuid-Havenpoort te Zierik- zee. De oude versleten palen worden met de bok uit de grond getrokken, hetgeen voor de bok overigens een niet moeilijk karwei betekent, wanneer alle palen verwijderd zullen zijn, zullen nieuwe palen worden geslagen en in oude trant zware houten planken worden aange bracht. Haarscheurtjes in de inwendige construc tie van de eerste Britse atoomduikbool, .Dreadnought", maken dat het vaartuig minstens een Jaar uit de vaart moet. 2ZZZZZEJ 450 INTERESSANTE STANDS n in 1965 izen kopen, met voorlichting door het Voedselvoorlichting Dagelijks 4 modeshows van wollen kledin W1965? Geopend van 10-17 en van 19-23 uur. Zondags gesloten. Entree f 1.75, kinderen f Uahoy' gebouwW It/m 7 OKTOBER 1 HORIZONTAAL 1. op onnatuurlijke, indrukwekkende wijze. S. lang smal stuk, 10. innerlijk, van binnen, 13. ontkenning. 14. g-ver- laagd imuz.), 16. kleine rekening, 18. opbrengst van een kapitaal, 20. kluwen tje, 21. voormalig Nederl. eilandje in IJselmeer, 23. roede. 24. mannetjeshond, 25. inlandse vogel. 27. rugtas. 28. sterke drank v. suikerriet. 29. hoofd, 60. on vast. 33. ruimte, 36. paling, 37. Staat- :fk., 40. eer, 41, t v. Afrika. 42. damp, 44. landb. werktuig. 45. Engelse titel. -16. insektenctertje!. 48. uitge strekte grasvlakte, 49. langwerpige vier kante medaille. 50. hardhandige orde bewaarders. VERTICAAL 2. smadelijke belediging. 3. weerzin. 4. ruigheid, 5. medicus. 6 stand, toestand. 7. Japanse kers. 9. ijzerh. grond, 11. ontkenning, 12. standbeeld met laag smeltpunt. 15. richtsnoer, grondregel, 17. artikel, afk., 19. windrichting, afk droog, 27. paard. 31. evenmens. 32. vaatwerk v. vloeistoffen. 34. vlakte maat. 35. te vorderen bedrag, 37. be weging met een strijkstok, 38. Japans bordspel, 39. -moes: grapefruit, 40. be teuterd, 43. zie 46 horizontaal. 45. 8- potig geleed dier, 47. opbergruimte in kastje of tafel. De oplossing in de puzzel van vrijdag is als volgt: JVLOERLICAREN R 0 kiS'O B E RUN A oArz'oTxr'ï ukTTc e maktIka WO P ANkiLil B E L □PAAZTo O.CEz ME N N DnASTE.lP U lR k 1 SITAN IK Vi Li ZTXTA«iiT ElPME R E LftC O NA P E RËlR 0 VE F(!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1965 | | pagina 7