DR. ALBERT SCHWEITZER OVERLEDEN Laatste rustplaats bij zijn hospitaal Zeeuwse tentoonstelling maand te kijk in Brugge Kritiek van India en Pakistan op resolutie van de Veiligheidsraad Israëlische aanval op Jordaans gebied UIT ALLE DELEN DER WERELD BEWIJZEN VAN MEDELEVEN „BRAADVET WORDT GOEDKOPER" Het noodweer TOERISTEN IN DE KNEL Plan van Thant DRIE KINDEREN VAN WEDUWE BIJ BRAND OMGEKOMEN ZWAAR GEWAPENDEN.S.-ERS VERRASTEN INBREKERSTR10 Belgen krijgen in 1966 rijbewijs Bij ongeval op rijksweg 26: dode en 3 gewonden 208e jaargang no. 208 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE. BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Olr«llo> F. nn ll WaUtrMt 58-60, Ml rod. tel. 2425, adrn Valde. F. B. dan Boat an W. da Pasier. Hooldredad 2355 red. 350B, ad». 3647/3643), Middclburf tal. 2094. 0 Ad*, prija 34 «ant pet mm. Minimum per W. Leertouwer en O. A. da Kok 0 Abonnema Markt SI. tal. 3841, (b.g.g. red. 2078/3169, i ld*, 5.10. Ingezonden mededelingen 2<£ tarief. iprlja 83 cant per waak. t 10.7» par kwart-tal 2375). Coat, Crota Markt 2. tal. 6140 lelne adv. (max. 8 regels) 24 canl par regel. Maandag 6 september 1965 Revanches waren revanches Pagina 7 maar. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg, Dr. Albert Schweitzer, de bekende arts en filosoof, is in de nacht van saterdag op zondag op negentigjarige leeftijd overleden. Dr. Schweit zer overleed kalm in zijn oerwoudziekenhuis in Lambarene (Gabon). De begrafenis vond gistermiddag plaats aan de oever van de rivier de Ogowe, naast de plaats waar de urn met de as van de in 1957 in Zwit serland overleden echtgenote van dr. Schweitzer, Helene, is bijgezet. Op het graf van dr. Schweitzer werd een houten kruis gezet, dat hij lang geleden zelf had gemaakt. De eenvoudige plechtigheid werd Vermoeidheid bijgewoond door o.a. Schweitzers dochter mevrouw Rhena Eckert- Op zijn negentigste vi klaarde Schweitzer nog, dat hij tot zijn [laatste adem in Lambarene zou blijven. Dr. Schweitzer is volgens een communi- 3ué van zijn opvolger, dr. Munz, overle- en als gevolg van een storing in de bloedsomloop in de hersenen, die zich zaterdag 28 augustus plotseling voor deed. Hierdoor werden de hersenen-, hart- en ademhalingsfuncties bemoei lijkt. Gedurende het grootste deel van de week was de patiënt half bewusteloos een toestand die langzaam verergerde. De zieke heeft niet geleden en hij is kalm heengegaan, vredig en waardig, aldus het communiqué. Schweitzer, die presidente wordt van de Schweitzer-stichting verantwoordelijk zal zijn voor de administratieve aangelegenheden van het ziekenhuis. Overeenkom stig de wens van dr. Schweitzer krijgt dr. Walter Munz de medi sche leiding. Dr. Munz was al directeur-geneesheer. Algemeen wordt aangenomen dat het ziekenhuis nu geleidelijk zal worden ge moderniseerd. Zoals bekend is er de laatste jaren veel kritiek geuit op de toestanden in Lambarene. waar vooral op hygiënisch gebied veel te wensen over zou zyn. De broer van dr. Schweitzer, de 83-jari- ge dr. Paul Schweitzer uit Gunsbacht in het Franse departement Boven-Rijn, en 2 neven van de overledene konden niet naar Lambarene komen. Dr. Paul Schweitzer is een hartpatiënt. Drs. Den Uyl: In „Achter het nieuws" van VARA-televisie heeft minister van economische zaken, drs. J. M. den Uyl, zaterdagavond meegedeeld, dat binnenkort de prijs van braad- en bakvet met 2 a 3 cent omlaag zal gaan en dat hij goede hoop heeft dit jaar nog enkele andere prijsverlagingen te kunnen be werkstelligen. Schweitzer werd vorige week ern stig ziek als gevolg van grote ver moeidheid, zoals werd gezegd. Hij had zich de laatste weken erg inge spannen. Zaterdagochtend was hijpresident Saragat Medeleven Terwijl in Lambarene honderden Afri kanen onder het traditionele rouwge- zang van de Gabonese vrouwen langs de mahoniehouten kist met het stoffelijke overschot van dr. Schweitzer trokken, betuigden in vele landen staatslieden en geestelijke leiders hun leedwezen over de dood van „de man van Lambarene". Onder hen die hun bewondering voor het werk en de persoon van de overlede ne uitspraken bevonden zich de West- duitse bondskanselier Erhard, de Oost- Duitse staats- en partijleider Ulbricht. van II h)j nog slechts enkele uren te leven had. Zaterdagavond kwam hij enige ogenblikken weer bij bewustzijn. Voor de laatste maal werd voor hem mu ziek van Bach, die hij zo lief had, ten gehore gebracht. Hij herkende zijn omgeving en bracht moeilijk enige woorden uit. Op de kleine binnen plaats van het huis waar hij over leed, verzamelde zich een honderd tal Afrikanen. Italië, de minis ter van buitenlandse zaken van de V.S., Dean Rusk, de ere-voorzitter van de fe deratie van Franse protestanten. Mare Boegner, de r.-k. aartsbisschop van Pa rijs, kardinaal Feltin, en de voormalige aartsbisschop van Canterbury, lord Fi sher van Lambet. Ook werden telegrammen van rouwbe klag ontvangen van president de Gaulle en de Franse regering en van koningin Juliana. (Zie ook pag. 3) Het. noodweer dat de afgelopen dagen Italië en Oostenrijk heeft getroffen, heeft volgens nog niet volledige gege vens In Italië aan zestig en in Oosten rijk aan dertien mensen het leven ge kost.. Enkele toeristen kunnen door de wa tersnood wellicht slechts met grote moeite uit Karinthië wegkomen. Vele dorpen zjjn van de buitenwereld afgeslo ten en in sommige hiervan heerste ge brek aan levensmiddelen. De meeste bergpassen tussen Italië Oostenrijk zijn onbegaanbaar en ook de spoorwegverbindingen zijn volkomen ge stagneerd 30 bruggen in drie dalen zijn weggeslagen. Een honderdtal mensen kwam zaterdag in het onstuimige water van de rivier de Drau terecht toen 15 km ten zuiden van Klagenfurt een brug instortte. De meesten konden naar de kant zwemmen. Anderen werden door militairen gered. Slechts twee mensen een brandweer man en een gemeenteraadslid uit Fer- lach, worden vermist. In het Siciliaanse dorp Trapani, dut reeds veel te lijden heeft gehad van door noodweer veroorzaakte overstromingen, is in de nacht van vrijdag op zaterdag een brug ingestort. De brug begaf het toen twee auto's erop reden. De voer tuigen stortten in de gezwollen rivier. De politie heeft de auto's nog niet kun nen vinden en weet niet hoeveel inzit tenden zij hadden. Weinig kans op bestand in Kashmir Zowel India als Pakistan hebben gisteren kritiek geuit op de reso lutie die de Veiligheidsraad zater dag ten aanzien van de kwestie Kashmir heeft aangenomen. In de resolutie, die werd ingediend door de zes niet permanente leden van de raad, wordt aangedrongen op een onmiddellijke wapenstilstand. Van officiële Pakistaanse zijde In Ra walpindi is secretaris-generaal Thant er nu van beschuldigd geen duidelijke voor stelling van zaken te hebben gegeven in zijn rapport over de oorzaken van het conflict over Kashmir. Volgens radio Karatsji. die de officiële Wel heeft het slechte weer er schuld aan dat prijzen van groente niet zoals normaal in de zomermaanden omlaag zijn gegaan, maar juist daarom achtte de minister het noodzakelijk extra scherp toe te zien op de prijzen in ande re sectoren. Al met al geloofde hij „dat we voor dit jaar de prijsstijgingen wel cte"wrzaken"waarde huidige' hebben gehad tie op stoelt" te noemen. In totaal is een onderzoek ingesteld m Van Indiase zijde wordt gezegd i 15 branches De besprekingen zyn nog resoluUe bijzonder oneerlijk^tegenover gaande. Op korte termijn zullen de india commissies gereed zijn en uitleg geven de stand van zaken. De minister De Veiligheidsraad wordt verweten dat Resolutie De zes gekozen leden van de Veilig heidsraad. waaronder ook Nederland, stelden zaterdag voor dat de raad India en Pakistan verzoekt het vuren in Kash mir te staken, hun troepen op eigen ge bied terug te trekken en nauw samen te werken met de V.N.-waamemers. De se cretaris-generaal van de V.N.. Thant, wordt in de resolutie verzocht binnen Aan de zijde van de Pakistaanse re gering moet men bereid zijn doeltref fende maatregelen te nemen om het overschrijden van de bestandsgrens in Kashmir door gewapende mannen van uit de Pakistaanse kant van Kashmir te beletten. i Ontruiming van de door beide partijen drie dagen de raad verslag uit te bren-th.gn.^ bezette stellingen, gen over het al of niet inwilligen van dat verzoek. Staking van het vuren over de be- De Indiër, Partharsarathi, die als waar- 5tandslÖn- nemer de vergadering bijwoonde, sprak uitvoerig over de Pakistaanse infiltra ties m het Indiase deel van Kashmir, die volgens hem een ingrijpen van India noodzakelijk hadden gemaakt. Pakistan had de bestandsovereenkomst geschon den en diende tot de orde te worden ge roepen. De Pakistaanse afgevaardigde Syed Ara- jad Ali, ook als waarnemer ter vergade ring aanwezig, noemde de Indiase be weringen verzinsels. Hij behield zich het recht voor om, bij gebrek aan instruc- Itua- standpunt later uiteen te zetten. Plan van Thant De V.N.-waarnemers moeten aan bel de zijden van de bestandslijn in Kash mir volledige vrijheid van beweging hebben. De strijd Secretaris-generaal Thant heeft i de Veiligheidsraad gezegd. In de hoofdstad van Pakistan is beltend gemaakt dat Pakistaanse tanktroepen gisteren een belangrijke Indiase post. hebben veroverd en dat gevechtsvlieg tuigen Indiase installaties in de omge ving van die post hebben aangevallen met raketten. Beide partijen meldden de tegenpartij zware verliezen te hebben toegebracht. De post die de Pakistani op de Indiërs zouden hebben veroverd is Jaurian.1 Deze post beheerst de toegang tot de; een weg tussen Nieuw Delhi en Srinagar. In OVEREENSTEMMING IN AMERIKAANSE STAALINDUSTRIE De Amerikaanse vakbond van metaal arbeiders heeft zondag het nieuwe col lectieve arbeidscontract goedgekpurd dat vorige week op het Witte Huis met de vertegenwoordigers van de maat schappijen was overeengekomen. Voor zien wordt in een loonsverhoging van 50 dollarcent per uur, alles inbegrepen. De nieuwe c.a.o. geldt voor de komende 39 maanden. De stakingsorder is ingetrok ken. De staalmaatschappijen moeten de nieu we c.a.o. nu nog goedkeuren, maar een afgevaardigde daarvan zei dat de tien grootste maatschappijen dit zo Bpoedig "logelijk zullen doen. Spel met lucifers Een felle uitslaande brand in een woonhuis aan de Eebuurt te Leeuwarden heeft vrijdagavond aan drie kinderen het leven ge kost. Slechts één van de vier kin deren van de weduwe Kwast, die het huis bewoonde, de 7-jarige Romkje kon door omwonenden worden gered. achtte het mogelijk dat dan nieuwe!de resolutie juist komt op het ogenblikidat het vraagstuk-Kashmir een potco- jij-, Pakistaanse troepen tot op tiële bedreiging van de vrede is. Hij doet prijsmaatregelen blijken. - noodzakeiyk kunnen Htj toonde zich over zijn eigen prijsbe leid lang niet ontevreden, „want", zo zei hij, „toen ik in april minister werd was 't indexcijfer 122 en vier maanden later, in juli, stond het nog steeds op 122". Dat hij een prljsstop in de horeca had afgekondigd, rechtvaardigde hij door te zeggen, dat bij het ingestelde onderzoek overtredingen waren geconstateerd, waartegen het bestuur van de horeca machteloos stond. Ook was er een uit gebreid onderzoek geweest naar de vleesprijzen, die op eén dag bij verschil lende slagers belangrijk uiteen bleken te lopen. „Dat wijst erop dat hier en daar slagers wel een te royale marge hebben berekend", zo zei de minister, „maar toch niet van die omvang, dat een prljs stop gerechtvaardigd was geweest. Bo vendien doet zich de vraag voor: helpt het wel? Maximum-pryzen worden soms gauw minlmumpryzen en dan heeft de huisvrouw er weinig aan. Wij hebben er de voorkeur aan gegeven advies te vra gen aan een speciale commissie, die moet nagaan hoe wy door publiceren van richtpryzen het de huisvrouwen mo- gelqk kunnen maken, het vlees zo goed en zo goedkoop mogelijk te verkrygen. rop bijna 20 kilometer op Indiaas bied zijn doorgedrongen. een plan van vyf punten aan de hand jom het conflict te beëindigen: Nieuw Delhi werd gisteravond gezegd dat Jaurian nog niet was gevallen. Er erd daar nog zwaar gevochten. Bet echtpaar Luns feliciteert de heer en mevrouw Verolme tijdens een receptie ter gelegenheid van de 65ste verjaardag van de scheeps bouwer. Zeven met koevoeten en broekyzers gewapende werklieden van de Ne derlandse Spoorwegen hebben zaterdagnacht resoluut een eind gemaakt aan de activiteiten van twee inbrekers, die bezig waren met het kraken mui een brandkast in het stationskantoor van Zaandam. De N.S.'ers zaten in een werktrein, die op weg was van de Hembrug naar Uitgeest Om vier uur gistermorgen passeerden zy Zaandam, waar him argwaan werd gewekt door verdachte lichtflitsen in het verlaten stations kantoor. De trein stopte, de mannen pakten hun gereedschap en stormden het kantoor binnen. Daar „stoorden" zy twee bijzonder verbaasde inbre kers, die byna het doel van hun nachtelijke bezoek hadden bereikt: in de zijkant van de brandkast zat al een gat waar zij hun hand door konden steken. Hun eerste impuls was verzet bieden, maar toen zy de koevoeten en breekyzers ontdekten, zagen zij daar van af. zy zyn overgeleverd aan de Zaandamse politie. In de brandkast lag een bedrag van 35 mille. De inbrekers die zich deze rijke buit op het laatste nippertje zagen ontgaan, een brander uit Zaan dam en een typograaf uit Amsterdam, zijn beiden goede bekenden van de politie. Nog maar kort geleden, in april, zijn ze uit de gevangenis ge komen waar ze wegens inbraak enkele jaren hebben moeten doorbrengen. WRAAKOEFENING Commando's blazen waterpompen op Verscheidene Israëlische infante- riepeletons zijn zaterdagavond over de bestandslijn in het Kalki- lyagebied Jordanië binnengetrok ken. Zij bliezen daar elf waterpom pen op als wraakoefening voor re cente sabotagedaden op Israëlisch grondgebied. De militairen dron gen ongeveer een kilometer Jorda nië binnen. Ma de aanval werd bekendgemaakt, dat j sinds juni van dit jaar uit Jordanië af-: komstige saboteurs acht aanslagen op[n België Israëlische gebouwen en installaties hadden gepleegd. Jordanië was herhaal- 'roIfen 0TT schuwd geen hulp te verlenen aan saboteurs. Voorts werd het doel van de actie aan de Arabieren uiteenge zet. Schoten In een andere sector van de Israëlïsch- Jordaanse grens, bjj Gesjer ten zuiden van het Meer van Galilea, werden gis terochtend gedurende drie uur schoten gewisseld. Volgens een Israëlische mili taire woordvoerder had een Jordaanse post een Israëlische patrouille bij Gesjer ónder vuur genomen. De Israëliërs scho ten terug, totdat door bemiddeling van de V.N. een bestand kon worden bereikt. Braat herstelt 36 Indonesische suikerfabrieken De Indonesische Suikermaatschappy, staatsbedrijf, heeft met de N.V. Ma chinefabriek Braat in Djakarta een ■ereenkomst getekend voor het herstel m 36 suikerfahrieken in Indonesië, zo .eldt Antara. Braat aal reserveonderdelen, kapitaal- en zg. bulk (massa) goederen leveren. De overeenkomst valt onder het export- garantiekrediet van de Nederlandse re gering. Zoals bekend nemen ook Japanse onder nemingen deel aan het herstel van sui kerfabrieken in Indonesië. Het vuur zou zijn ontstaan doordat een van de omgekomen kinderen met lucifers speelde. De moeder was op het moment van de brand niet thuis. De weduwe Kwast bewoont een huis op de eerste etage, waaronder een pakhuis is gevestigd. Vrijdagavond omstreeks acht uur had mevrouw Kwast de woning veriaten om nog enkele bezoeken af te leggen, j verkeerde in de veronderstelling dati haar vier kinderen rustig sliepen. Later! schynt de achtjarige Catharinus Johan nes wakker te zijn geworden en een doosje lucifers te hebben gepakt, waar mee hij volgens zijn geredde zusje de brand zou hebben aangestoken. Omwo nenden constateerden omstreeks 21.20 uur een sterke rookontwikkeling cn waarschuwden de brandweer, die vrij wel direct ter plaatse was. Intussen hadden omstanders de zeven jarige Romkje uit de vlammen weten te bevrijden, maar daarna moesten zij door de dichte rook hun pogingen staken. De brandweer slaagde er met twee slangen in het vuur binnen een kwartier meester te worden, waarna de brandweerlieden in de slaapkamer de drie verkoolde ïyk- jes van de kindren aantrof. Omgekomen zyn de achtjarige Cathari nus Johannes en zijn beide broertjes, de vyfjarige Ane Petrus en de driejarige Jelle. delijk gewaarschuwd dat Israël deze ties hoog opnam. Toen dé" militairen waren teruggekeerd opende een Jordaanse grenspost het vuur op het Israëlische dorp Eyal. Er werd geen melding gemaakt van" slacht offers. Een Jordaanse woordvoerder verklaarde dat bij een grensgevecht na de Israëli sche actie een Jordaanse burger en een militair werden gewond. Het gevecht duurde slechts vijf minuten. De vijand werden zware verliezen toegebracht", al dus de woordvoerder. van het grensgebied werden gewaar- Bij een aanrijding op rijksweg 26. de weg van Utrecht naar Den Bosch ter hoogte van Vianen is gistermiddag de 65-jarige mevrouw Van der Velden-de Wit uit Amsterdam om het leven gekomen. Zij zat ln een door haar zoon bestuurde auto die in de richting Den Bosch reed. Op het moment dat een Duitse auto met grote snelheid wilde inhalen week de chauffeur van de Nederlandse wagen naar links uit, kennelijk met de bedoe ling om in de middenberm te keren. De gevolgen waren fntaaL Behalve me vrouw Van der Velde-de Wit die op slag werd gedood werden er drie personen gewond, namelijk de inzittenden ïuitse auto. het echtpaar Thoene uit Hom en de echtgenote van de be stuurder van de Nederlandse auto. worden voorbereidingen ge per 2 januari 1966 te begtn- j nen met de uitreiking van drie miljoen „rijbewijzen". Alle Belgen boven 21 jaar 7,ullen op eenvoudige wyze in het bezit kunnen komen van het bewys van rij vaardigheid. Zij behoeven volgens de overgangsbepa lingen van de wet slechts een verkla ring af te leggen, dat hun de rijbevoegd heid niet is ontnomen, dat zij in staat zijn een voertuig te besturen en geen kwalen hebben, die hen ongeschikt daar toe maken. I augustus 1963 werd goed gekeurd maar eerst in mei van dit jaar in het staatsblad verscheen, zullen Bel gen tussen de 18 en 21 jaar bovendien éen theoretisch examen moeten afleg gen. tenzij zy een bewijs kunnen tonen van een erkende autorijschool. Deze re geling geldt na de overgangsperiode voor alle Belgen, die een „rijbewijs" wil len halen. Overigens wordt verwacht, dat de uit reiking van de bewijzen aan de miljoe nen automobilisten enkele jaren in be slag zal nemen. VEROLME GEEFT A.O.W. AAN „WIJ KOMEN" De Rotterdamse scheepsbouwer 3 Cornelia Verolme die zaterdagmor- gen in het Hiltonhotel in de Maas- stad te midden van vele vrienden 3 hy zyn a.o.w.-uitkering vereniging „WH komen" ter be schikking zal stellen. „ZEELAND IN DE BEELDENDE KUNST DER LAGE LANDEN BANDEN IN DE TOEKOMST NOG VERSTEVIGEN (Van een onzer verslaggevers) In het statige middeleeuwse Provinciaal Hof aan de histori sche markt van Brugge heeft de culturele uitwisseling tussen Zeeland en de Belgische provin cie West-Vlaanderen zaterdag middag een hoogtepunt bereikt in de sfeervolle omgeving van dit oude gebouw is de tentoon stelling „Zeeland in de beelden de kunst der lage landen van 1550-1950" officieel geopend in aanwezigheid van Zeeuwse en Westvlaamse autoriteiten. Eer der deze zomer van 18 juni tot 22 augustus was deze ex positie in het kader van de Be- nelux-manifestaties Zeeland 1965 te zien in de Vleeshal en de Burgerzaal van het Middel burgse stadhuis. Er werd zaterdagmiddag in Brugge niet alleen aandacht geschonken aan de relatie tussen Zeeland en West- Vlaanderen in de voorbije eeuwen, maar tevens werd de blik op de toe komst gericht. „Wy hebben gemeen- srtiappeiyke belangen, die bepalend zyn voor onze toekomst", verklaarde het. lid van de bestendige deputatie van de Provinciale Raad van West- Vlaanderen, de heer J. Storme, tijdens een samenkomst in de raadzaal van het Provinciaal Hof. Het hoofdidee van de tentoonsteUing, het uitdragen van de culturele verwevenheid van Zuid- en Noord-Nederland, noemde hij het perspectief van een beloftenryke Europese toekomst. En waarnemend- commissaris der koningin in Zeeland, mr. dr. A. J. J. M. Mes, tevens voor zitter van het Benelnxeomité Zeeland, zei er dit van: „In het kader van de Europese beweging en de Benelux moeten allereerst Zeeland en de beide Vlaanderens de vriendschapsband verstevigen. Banden, die in het ver leden zijn gelegd, moeten worden ver stevigd". De expositie „Zeeland in de beeldende kunst der lage landen 1550-1950", die van 5 september tot 10 oktober in Brugge wordt gehouden geeft met schilderijen, tekeningen, aquarellen en kaarten een treffend beeld van de visie van kunstenaars uit Noord- en Zuid-Nederland op Zeeland en de be woners van deze provincie gedurenoe vier eeuwen. Op een enkele uitzonde ring na zyn in Brugge dezelfde kunst werken te zien. die ook in Middelburg waren te bezichtigen. Slechts enkele stukken zrjn niet meegekomen naar de Westvlaamse hoofdstad, omdat de eigenaars het bruikleen hadden be perkt tot de Middelburgse expositie- periode. In de raadzaal van het Provinciaal Hof te Brugge, die de sfeer ademt van een rijk en bewogen verleden van deze eertyds grootste handelsstad van West-Europa, werden de genodigden zaterdagmiddag verwelkomd door de heer Storme. Hij moest o.a; veront schuldigen de commissaris der ko ningin in Zeeland, mr. J. van Aartsen. en de gouverneur van West-Vlaan deren. Ridder P. van Outryve d'Yde- walie. die verhinderd warén de ope ning bij te wonen. Spreker achtte het een gelukkige omstandigheid, dat deze expositie vrijwel onmiddellijk volgt op een tentoonstelling van wer ken van de schilder Jan Gossaert, die nauwe contacten heeft gehad met Zeeuwsch-Vlaanderen en Middelburg De rijke verscheidenheid aan kunst schatten op de tentoonstelling „Zee land in de beeldende kunst der lage (Zie slot pag. 2 kol. 2)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1965 | | pagina 1