Zeeuws kleinvee stond - in de regen - op de Grote Markt te Goes K. van Everdingen tot Officier O.N. benoemd Prinses en verloofde: 85 minuten Middelburg Gaszinker sleepte nu vlot over Scheldebodem SAWEMA NV Werkzaamheden aan zwaaikom te Zierikzee Centrale fokdag was mistroostige aangelegenheid ZEEUWS AMATEIIRFESTIVAL ALMANAK Druk bezochte receptie in hotel ..Britannia" Personeel gaf zinker een bloemetje mee 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 4 SEPTEMBER 1965 ZESHONDERD VARKENS, SCHAPEN EN GEITEN (Advertentie) Centrale verwarminq Nederslraat 19 Middelburg Tel. 01180-2962 Het aannemings- en heibedrijf gebr. d. Berg uit Bergschenhoek is dezer da gen begonnen met de voorbereidende werkzaamheden voor het graven van de zwaaikom aan het einde van de Zierik- zeese haven bij het Sas. Wanneer de werkzaamheden voltooid zullen zijn zal dit voor de scheepvaart in het verlengde van de haven een aanmerkelijke verbe tering betekenen. Een dragline is intus sen begonnen met het uitdiepen van de haven langs het gedeelte van de kade, waaraan de bedrijfsgebouwen van de veiling en de C.T.V. zijn gelegen. DRUIPNAT heeft het puikje van Zeelands kleinvee vrijdag in Goes op de Grote Markt te kijk gestaan tijdens de tweede centrale fokdag van het Zeeuws Varkens- en Scha penstamboek. In totaal ongeveer zeshonderd varkens, schapen en geiten van meer dan honderd fok kers uit de gehele provincie. Het gouden jubileum van het varkens- stamboek voor Zeeland werd een mistroostige aangelegenheid, want het regende een groot deel van de Toch kon iedereen na afloop tevre den zijn. Er werden vele prijzen uit gereikt en de algemene indruk van de keurmeesters was, dat er goed materiaal was aangevoerd Vooral de Zeeuwse varkensstand kwam goed voor de dag. De organisatoren glommen dan ook van trots, toen ze in de loop van de middag het was in middels droog geworden de commis saris van de koningin, mr. J. van Aart- sen. ale eregast langs de hokken konden leiden. Hij was daarbij in gezelschap van de burgemeester van Goes. mr. F. G. A. Huber en vertegenwoordigers van! de landbouworganisaties en de veeteelt-1 voorlichting. Met op de achtergrond een! kakofonie van kleinvee-geluiden konl mr. Van Aartsen een door hemzelf be-| schikbaar gestelde medaile uitreiken aan i de eigenaar van de kampioenzeug Oldien I van J. de Bruine uit Sint-Laurens. Een! dier met uitzonderlijke kwaliteiten; de! commissaris heeft het dan ook grondig I bekeken. Met plezier was mr Van Aart-| sen naar deze jubileumfokvarkensten-1 toonstelling in Goes gekomen, zo zei hij. Van de organisatoren had hij vernomen dat de varkensstand in de voorbije vijf tig jaar in Zeeland steeds betere re sultaten te zien heeft gegeven. Het deed mr. Van Aartsen goed, dat hij nog even de belangstelling van de provinciale overheid voor het Zeeuws varkensstam boek kon aanhalen: „Ik heb gezien dat in 1962 de subsidie is verhoogd van f 200 tot f 1000". Er waren daarna nog verschillende an dere prijzen uit te reiken voor de hoogst bekroonde dieren. Burgemeester Huber had 's morgens de fokveedag geopend en overhandigde na de keuringen aan een vertegenwoordiger van de varkensfok- vereniging „Walcheren" te Goes een ets als ereprijs voor de kampioen-beer „Pe ter". Reserve-kampioen zeug werd „Laura" van J. A. Lous te Oostkapelle en reserve-kampioen beer „Derk" van D. Hannewijk uit Heinkenszand. De al gemeen secretaris van de Z.L.M., ir. J. Prins overhandigde aan de heer P. Lous uit Oostkapelle een beker als ereprijs voor de beste collectie oudere zeugen en de secretaris van de Zeeuwse C.B.T.B., mr. S. Sljbrandij had een ereprhs voor de heer G. Noorthoek. Anna Jacoba- polder, voor de beste bedrijfscollectie jonge zeugen. Voor de kampioenszeug „Joke" van de Piétrainvarkens was een ereprijs be schikbaar gesteld door de rijksveeteelt- consulent in Zeeland ir. W. L Harmsen. Hij overhandigde die aan de heer H. P. J. de Nijs uit Terneuzen. Kampioen-beer in dit varkenstype werd „Julius" van F. de Dobbelaere uit IJzendiike. De reser vekampioenschappen in deze categorie gingen naar „Leonora van Middenhof" (zeug) van P. J. den Hamer uit Axel en haar „Duc" (beer) van dezelfde eige naar. De kwaliteit van de varkens, gisteren in Goes aangevoerd, was aanmerkelijk beter dan een aantal jaren geleden. Ten opzichte van de andere provincies is Zeeland aan het inhalen. Er kan thans een gerichte, doelbewuste fokkerij wor den aangetroffen met ambitie onder de fokkers. Bij de keuringen werd zelfs ge- i sproken van een topjaar. De kwantiteit van de aanvoer (ruim 200) lag ook ho ger. De commissaris van de koningin, mr. J. van Aartsenheeft vrijdag op de klein fokveedag in Goes een ere prijs uitgereikt aan de eigenaar van de kampioenszeug „Oldien" van J. de Bruine uit Sint-Laurens (rechts). (Foto P.Z.C.) deel van de keurmeesters nog wel wat beter worden. De kwaliteit daarvan moest over het algemeen zwakjes wor den genoemd. Wanneer Zeeland de scha penstand op een hoger niveau wil bren gen zal hier naar een betere kwaliteit moeten worden gestreefd. Kampioen- ram werd een inzending van de heer J. de Feyter uit Schoondijke (ereprijs van het internationale wolsecretariaat). De reserve-kampioen ram werd een in zending van de heren C. J. Zoeter te Ouwerkerk en J. C. H. v. d. Velde te Kamperland. TEGENSLAG KWEKERS VAN MOSSELEN IN WADDENZEEPERCELEN Een aantal mosselkwekers, dat percelen heeft in de Waddenzee, kan momenteel nog geen mosselen leveren, omdat op de Waddenzee op verschillende percelen voor consumptiemosselen mosselzaadval voor komt. Dit betekent, dat zich op de mos selen jong mosselzaad heeft vastgezet. Dit maakt dat de oude mosselen, die ge reed stonden om geleverd te worden, niet meer leverbaar zijn door het hoge. tarra- pereentage. Bovendien dreigen de grote mosselen in het zand van de zeebodem waarop zjj groeien te stikken. Zij ver dwijnen In het. zand als het opgroeiende mosselzaad de oude mosselen overdekt. In de percelen op de Waddenzee komt momenteel eveneens veel zeepokkenval voor. Ook de kwekers die deze zeepok kenval hebben opgemerkt, zijn voorlopig van de levering van mosselen uitgescha keld. Ondanks deze tegenslag kan momenteel aan de toenemende vraag van mosselen goed worden voldaan. De mosselexport naar Frankrijk is sinds een paar dagen begonnen. De A-kwaliteit is momenteel beter gevraagd dan de B-soorten. Slechts een kwart van de wekelijkse export is momenteel van de B-kwaliteit. Kind valt met step: hersenschudding De driejarige Bob Riemens in Arnemul- den kwam vrijdagmiddag omstreeks half zes met z(jn step te vallen. Het kind liep daarbij een lichte hersenschud ding op. De arts M. L. van der Moer uit Arnemuiden verleende eerste hulp. Veertig jaar in dienst S.H.V. Geiten Uitstekend De schapen lieten als algemene con clusie over: uitstekend ooieninate- riaai. Fraaie types waren voor de kampioen ooi van J. Buteyn uit Aar denburg (ereprijs namens de wolfe deratie) en de reservekampioen-ooi, een inzending van P. -J. Rissecuw uit Breskens. Er was voor deze klasse ring flink wat concurrentie. Het rammenmaterlaal kon naar het oor- ..Recidivist" wenste de vereniging van harte geluk met het jubileum en voegde er de beste wensen voor de toe komst aan toe. Met een hartelijk toe spraakje richtte hij zich ook tot de heer De Bruine, die h(j een „recidivist" in het (Advertentie) 7 t.m. 11 september in SCHOUWBURG-MIDDELBURG. Toegang 1,90 per avond. Voorverkoop hedenmiddag 24 uur in de Schouwburg. .eeuwse Benzine Het kan natuurlijk wel eens ge beuren dat een automobilist zon der benzine komt te staan. Toege geven, het is een beetje stom, want de fabrikanten rusten tegen woordig de automobielen op grote schaal uit met metertjes, verklik kerlichtjes en reservetanks, die moeten zorgen, dat een naderend tekort aan benzine tijdig wordt bemerkt, voordat het rampzalige moment daar is, dat de motor iedere verdere dienst staakt. Toch overkomt het sommige men- sen wel eens. Natuurlijk meestal bij narht en ontij, minstens vijf kilometer lopen naar de eerstvol gende benzinepomp, door de stro mende regen, om dan te ontdek ken dat 'de pomp dicht is omdat het al zo laat is. Een moment om jezelf te verwensen. Het overkomt iemand wel eens. dat kan je zo hebben. Maar we vinden het toch viel heel sterk, als het iemand zoals een me neer uit Vlissingen tweemaal in één week overkomt. Dat is dan toch viel het toppunt.. Dat vond die meneer trouwens zelf ook, en hij dacht, terwijl hij op sjouw ging om een paar liter te bemachtigen, aan de 60.000 liter, die bi) hem thuis, bij het benzinestation dat hij drijft, in een grote tank onder de grond zaten. En dan de geiten. Zo'n zeventig in getal stonden ze te mekkeren onder de gewelven van het Goese stadhuis. Het was voor de fokkers een te ris kante onderneming om de dieren in de regen op de Grote Markt te ex poseren. Even kwamen ze naar bui ten om voor de keurmeesters in de ring te verschijnen en daarna gingen ze weer snel naar binnen. Ze hadden er een uitstekend onderko men en de fokkers lieten er in enkele gevallen zelfs niet na de dieren te mel ken. Volgens de keurmeesters maakte het aangevoerde materiaal een goede indruk. Vooral het beenwerk vormde een pluspunt. Kritiek was er op dit punt: een derde deel ongeveer was wat aan de kleine kant. Ook hier een algemeen kampioene: „Co- rien" van J. v. d. Cingel uit Wemeldin- Ee (een ereprijs, overhandigd door ir. W. Harmsen). De reservekampioene werd „Corrie" van D. Sandee uit Nleuw- dorp. Toen de prijsuitreiking achter de rug was werd er snel ingeladen. De vee wagens vertrokken weer, de Grote Markt werd schoongeveegd en de or ganisatoren van deze jubileum-klein- vee fokdag zetten zich aan een feest maaltijd. (Voor uitslagen zie pagina 5 Per auto van Woensdrecht naar de Zeeuwse hoofdstad Snelheid veel groter dan verwacht Precies één uur en vijf en twintig minuten zijn uitge trokken voor het oriëntatie- bezoek, dat kroonprinses Beatrix met verloofde Claus von Amsberg vrijdagmiddag 10 september aan Middelburg brengen. Daarbij behoort niet de autorit van vliegbasis Woensdrecht naar Middel burg waarvoor één uur en tien minuten is uitgetrokken, wél het voorstellen van pro vinciale autoriteiten en de burgemeester van Middel burg alsmede hun dames aan het verloofde paar (drie kwartier) in de Abdij en een rondrit door Middelburg van een half uur. Om tien voor drie komt het verloofde stel bij de Middelburgse. Abdijge bouwen aan. Om kwart over vier rijden prinses Beatrix en de heer Claus von Ams berg weer weg uit Middel burg. terug naar Woens drecht, waar weer een vlieg tuig voor hen klaarstaat. Het verloofde paar zal waar schijnlijk een gevolg van twee personen meebrengen. Voor de neer Von Amsberg is dat zeer waarschijnlijk mr. C. J. van Schelle, die de leiding heeft van het secretariaat van de heer Von Amsberg. Mr. Van Schelle is chef der directie buitenlandse dienst van het ministerie van buitenland se zaken. Htf heeft tot taak de werkbezoeken alsmede studiepro gramma's voor te bereiden. Het programma, voor zover dat thans bekend is, begint om 18.35: aankomst op vliegbasis Woensdrecht van het vliegtuig met het paar. 13.40: vertrek per hofauto va» Woensdrecht, richting Middel burg; 14.50: aankomst bij Abdij te Middelburg: 15.00: voorstellen van provin ciale autoriteiten en de burge meester van Middelburg en hun dames aan het verloofde paar. Die provinciale autoritei ten zijn: commissaris der ko ningin en mevrouw Van Aart sen. de zes leden van Gedepu teerde Staten en de zes fractie voorzitters van de Zeeuwse staten alsmede hun dames. W&sir dit voorstellen zal plaats vinden is nog niet vastgesteld. Waarschijnlijk wordt het de Statenzaal. 15.4510.15: rondrit door de stad. De route moet nog precies worden vastgesteld, maar de bedoeling van deze rijtoer is het paar een indruk te geven van Middelburg. De route voert zeer waarschijnlijk over de kaaien, mogelijk ook door de winkelstraten. Het gaat er om dat kroonprinses Beatrix en verloofde zoveel mogelijk van de gemeente Middelburg zien. Tot slot: 16.15. afscheid aan de gemeente grens van commissaris der ko ningin en burgemeester mr. J. Drijber. Vertrek naar Woens drecht per auto. De heer K. van Everdingen, di recteur vau het S.H.V.-bunker- station te Vlissingen, is ter ge legenheid van zijn 40-jarig dienstjubileum bij dit concern benoemd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau. Burgemees ter mr. B. Kolff van Vlissingen speldde hem vrijdagmorgen de versierselen van deze onder scheiding op. De burgemeester deed dat tijdens een receptie in hotel Britannia, tijdens welke velen, onder wie de commissaris der koningin in Zeeland, mr. J. van Aartsen, de heer Van Ever- dingen kwamen gelukwensen met zijn jubileum. Burgemeester Kolff zei met veel ge noegen het woord te voeren, omdat dit jubileum zijns inziens waard was om te vieren. „Veertig jaar bij een en dezelfde maatschappij is iets bij zonders. Dit jubileum heeft echter nog meer een bijzonder karakter, omdat het werk zo'n homogeen en afgerond karakter heeft. Want de 36 J. BORGHUIS BENOEMD TOT DIRECTEUR P.T.T. KANTOOR KAATSHEUVEL De lieer J. Borghuis, bnreauclief der P.T.T. te Middelburg, is benoemd tot directeur van het P.T.T.-kantoor te Kaatsheuvel. De heer Borghuis (39) kwam in april 1957 naar Middelburg. Daar was hij de eerste tijd belast met het opleiden van afgestudeerde scholieren voor loketbe ambten. In 1964 volgde zijn benoeming tot bureauchef der P.T.T., belast met de taak van chef-expeditie en bestelling. Tot zijn opvolger in Middelburg is be noemd de heer F. Schouten, hoofdem ployé eerste klas der P.T.T. te Middel burg. In intieme kring werd dezer da gen afscheid genomen van de heer Borg huis. uitgehaald kon worden. Dat was een ge duchte teleurstelling, zowel voor de uit voerders van het werk als voor de vele genodigden. Vrijdagmorgen was de be langstelling belangrijk minder en toen bleek alles letterlijk en figuurlijk op rolletjes te lopen. Toen de kop van het gevaarte in een takel van een werkschip hing, kon het trekken beginnen. Die buiskop mocht de Scheldebodem namelijk niet raken, daar anders de kans op vast lopen in de bodem beslist niet denk beeldig was. Om half tien begonnen de lieren aan de eerste trek, de 150 meter tot aan het vaarwater. Aange zien alles zo vlot verliep, moest net werk om kwart voor tien even ge staakt worden omdat het vaarwater eerst om half elf vrij van scheep vaart zou zijn. Bloembak De bijna 1300 meter lange en 60 centimeter dikke buis. die binnen kort Zeeuwsch-Vlaanderen van zal voorzien, ligt nu op de bodem van de Westerschelde. De „operatie" van het overtrekken van de buis is veel vlotter verlopen dan de meest optimistische techni cus op het werk had durven den ken. Aanvankelijk had men im mers aangenomen dat de treksnel- heid ongeveer 4 tot hoogstens 5 meter per minuut zou bedragen, maar vrijdagmorgen spotte de werkelijkheid met al deze progno ses. Dat begon al bij het eerste „trekje" vanaf het bruggehoofd op de Saeftingeschorren naar de boeienlijn. aan het begin van het vaarwater. Een stukje van 150 meter dat precies in een kwartier werd overbrugd, dus met een snel heid van 10 meter per minuut. reeua gciiiciu uu „Dat verandert wel als de zinker op een een palensteiger Na het lassen worden Voor de zwaarste trek had men 4 tot 5 uur uitgetrokken maar die nam niet meer dan zeven kwartier in beslag. Op 150 meter van de „staart" van de buis was een boei bevestigd, waarop de man nen van de „Kombmatie Zinkers Wes terschelde" een bloembakje en een aan tal (lege) bierflesjes hadden gebonden... Vandaag (zaterdag) zal de eerste wa terleidingbuis over de Westerschelde worden getrokken, waarna maandag de laatste van de drie buizen volgt. Over veertien dagen worden vanaf de Zeeuws- Vlaamse wal de drie buizen van 800 meter overgetrokken die nu nog op de Ossendrechtse schorren liggen. Daarna rest nog het lassen van de buizen. Zoals reeds gemeld zal dat gebeuren onder diepte komt van meer dan 20 meter", zeiden de deskundigen op het werkter rein. Maar er veranderde vrflwe) niets. Toen even over half elf het startsein werd gegeven voor de grote ruk over het vaarwater en door een diepte van ruim 22 meter, bedroeg de aanvangs- snelheid al meteen 8 tot 9 meter per mi nuut. Een toen de vier 40-tona lieren dichtbij de Brabantse wal eenmaal soe pel draaiden, liep de treksnelheld zelfs op tot 11 tot 12 meter per minuut. Om kwart over twaalf was het hele karwei geklaard, tot grote opluchting van de honderden mensen die maandenlang aan de voorbereidingen hadden gewerkt. Zoals bekend werd donderdagmorgen j het overtrekken van de gasbuis een dag uitgesteld omdat er te veel speling in de I ankerkabels zat, die er niet meer bijtijds de buizen vanaf de Brabantse oever nog even rechtgetrokken om de lasbocht er uit te halen. Toen de eerste buis over was, rees de vraag uiteraard zal men zeggen of het niet mogelijk zou zijn geweest, de feheie buis met een lengte van ruim 000 meter in één ruk over de Schelde te trekken Dan zou immers het lassen halverwege niet nodig zijn geweest. Maar dat heeft men van net begin af niet aangedurfd. Burgemeester mr. B. Kolff van Vissingen speldt hier de heer K. van Everdingen de versierselen op be- horende bij het officierschap in de Orde van Oranje-Nassau. jaar die U in Vlissingen bent, zijn gewijd geweest aan het opbouwen, uitbreiden en verder doen opbloeien van het bunkerstation", aldus de burgemeester. „Toen U kwam, stond het bunkerstation nog in de kinder schoenen. Bij het opbouwen zijn U geen moeilijkheden bespaard geble ven. Niet alleen lag het bunkersta tion in de tweede wereldoorlog stil, maar ook heeft het bunkeren een ge heel ander karakter gekregen. Want in 1935 kwam het bunkeren van olie op gang en enkele jaren geleden ver dween de steenkool uit het bunker station. U kunt terugzien op een bloeiend bedrijf, dat een 900 a 1000 zeeschepen per jaar in de haven van Vlissingen brengt", aldus de burge meester. Hr| memoreerde voorts en- enkelc andere functies van de heer Van Everdingen, als plaatsvervan gend voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Mid den- en Noord-Zeeland te Middelburg, lid van de spoorwegraad, voorzitter van de P.T.T.-kamer voor Zeeland, bestuurslid van het Economisch Technologisch Instituut voor Zeeland, lid van de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs te Vlissin gen en gedelegeerd commissaris van de N.V. Provinciale Zeeuwse Brug Maatschappij. ,.U heeft belangrijk werk verricht voor Vlissingen en voor Zeeland", aldus burgemeester Kolff, die mee deelde dat die verdiensten waren be loond met de toekenning van het of- ficierschap in de Orde van Oranje- Nassau. Hij speldde vervolgens de lieer Van Everdingen de versierselen behorende bij die onderscheiding op. Hierna kregen de vele aanwezigen de gelegenheid de heer en mevrouw Van Everdingen persoonlijk geluk te wensen. Aan deze huldiging ging een bijeen komst vooraf, tijdens welke de heer J. H. Oerlemans, hoofddirecteur van de S.H.V., de heer Van Everdingen gelukwenste met zijn jubileum en hem de gouden concernspeld met bril jant voor 40 jaar dienst plus bijbeho rende oorkonde overhandigde. Na de huldiging was er een lunch tijdens welke vele genodigden, onder wie mr. Van Aartsen. aanzaten. Advertentiei Het leggen van de gaszinker tn de Westerschelde ging vrijdag bijzon- Ier vlot. (Foto P.Z.C.) ZEISS IKON CONTAFLKX SUPER B met perfect automatisch oelichtings- en flitsmecha- nisme. Wisselmagazijn. Uitwisselbare voorzetobjec- tieven 795,Idem met Oelichtingsmeter. doch niet gekoppeld 662, NIEUWENDIJK 35-37-\'LISSINGEN HET WEER IN EUROPA Londen, regen. 14 gr. Luxemburg, regen 13 gr. Pari)#, regen. 14 gr. Nice, regen. 20 gr. MUnchen. half bewolkt, 18 gr. Locarno, regen 13 gr. Wenen, geheel bewolkt. 20 gr. Innsbruck, onbewolkt. 21 gr. Rome. geheel bewolkt. 23 gr. Barcelona, licht bewolkt. 21 gr. Mallorca. half bewolkt. 24 gr. DEZELFDE TEMPERATUREN Veranderlijke bewolking en op de mees te plaatsen enkele buien. Matige lot krachtige wind uit zuidelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. ZON EN MAAN 5 september Zon op 05.58 onder 19.19 Maan op 17.19 onder 6 september Zon op 05.59 onder 19.16 Maan op 17.59 onder 00.32

Provinciale Zeeuwse Courant | 1965 | | pagina 2