ONTPLOFFING DOET DEN BOSCH Zeeuw BEVEN Werkkooi stortte 25 meter omIaag-3 doden onder zwaar gewonden Vietcong in het nauw Sein voor Cooper en Conrad nog steeds „go" Patiënten „Si. Joanna" Goes naar nieuw beddenhuis Tsirimokos Grieks premier ERNSTIG ONGEVAL BIJ SCHOONMAKEN VAN LEGE BENZINETANK OP ESSO-TERREIN Vandaag schepen door sluizen bij Willemstad Minimum-lijders DELEGATIE NAAR DJAKARTA VOOR D VERDER FINANCIEEL OVERLEG Vandaag start acht-daagse ruimtevaart Na twee jaar van bouwen nu aan verhuizing toe Fabrieksbrand in Gouda - grote schade 208e jaargang - no. 209 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE. GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dlr*dl«> F. nn 4» V«ld«. F. B. d<n Boer en W. da Pafler. Hooldredacllai WalatrMt 58-60, tal. 2355 (b.(.f. rad. 3508, adv. 3647/3643), Middelbun. I red. tal. 2425, adm. tel. 2094. Adv. prils 34 cent per mm. Minimum per ad 11» Leertouwer aa C. A. da Kok Q Abonnementaprlja 83 cant p irkt 51, tel. 3841, (b.f.f. rad 2078/3169, adv. 2375). Coaa. 5,10. Inpezonden mededelingen 21^ i tarief. Kleine adv. (mei ico per peel 11.per kwartaal. Loeee red. 7853. ad.. 5213». Oostbaara. lel 3395 Donderdag 19 augustus '65 Showboat voer zomer uit Pagina 2 r.Z-C.. Middelbun Kooi viel van booreiland op drijver en daarna in de IJsel Oorzaak ongeluk nog een raadsel Bij de scheepswerf Van der Gies sen in Krimpen aan de IJsel is gistermorgen een ijzeren werk kooi, waarmee men bezig was om een plankier op een booreiland te bevestigen, van naar schatting 25 meter hoogte in de IJsel gestort. Drie mannen zijn daarbij om het leven gekomen. De omgekomenen zyn de 52-jarige baas A. de Graaf, uit Krimpen aan de IJsel, de 40-jarige elektrisch lasser F. J. van de Voorde, uit Rotterdam, en de 45- jarige hakker T. J. Koedood, eveneens in Rotterdam woonachtig. Een gecombineerde lucht-, zee- en landactie uitgevoerd door Ameri kaans militair personeel ten zui den van Tsjoe Lai schijnt, voor zo ver kan worden nagegaan, succes vol te verlopen. Een woordvoerder der mariniers, die de strijd te land voeren, heeft gesproken over „honderden slachtoffers aan de zijde der Vietcong". Er zou zich in hec oe- treffende gebied een regiment Vietcong opstandelingen bevinden die door de aan val volkomen verrast werden en daar door gedwongen zouden zijn, tegen hun gewoonte in om de aanvallende vijand zo veel mogelijk tc ontlopen, verzet te bieden. De aanva.1 van de mariniers wordt be schreven als het grootste offensief van de Vietnamese oorlog. Het is gistermor gen begonnen. Tsjoe Lai ligt ongeveer 80 km ten zuiden van de vliegbasis Da Nang. De woordvoerder der mariniers verklaar de dat het succes van de operatie te dan ken was aan juiste inlichtingen over de positie van de vijand en het verrassings element. Uit de woorden van de woord voerder kon worden afgeleid dat „enige duizenden" mariniers aan de actie heb ben - deelgenomen wier verliezen als „licht" werden omschreven. De kruiser Galveston, die voor de Viet- i -cse kust lag, bestookte de commu- nir --he stel'ingcn met granaten uit haar vijf en zes inch geschut. Foto: Bouwpolitie en arbeidsinspec tie stellen een onderzoek naar de oorzaak van het ongeluk in. Bouwpolitie en arbeidsinspectie stellen een uitgebreid onderzoek in naar de oor zaak van het ongeluk. Het booreiland, waaraan de slachtoffers werkten, was in aanbouw voor een Amerikaanse olie maatschappij. Over een jaar zou het gevaarte gereed moeten zijn. Volgens het bouwschema moesten gisteren het dek en het dekhuis worden aangebracht. Over de oorzaak van het ongeluk tast men ook op de werf van Van der Glessen nog volledig in het duister. Men heeft het nooit voor mogelijk ge houden, dat een ogenschijnlijk zo so lide werkkooi ook wel werlcbrug genoemd als die welke bij de bouw van het booreiland werd gebruikt, omlaag zou kunnen storten. Er is tot nu toe alleen geconstateerd, dat een van de vier „ogen" waardoor de hijskabols van de kooi lopen, na het ongeluk geheel was uitgescheurd. Dit verklaart echter niet hoe het moge lijk was dat de kooi vrijwel loodrecht naar beneden stortte. Vast staat, dat de kooi op een drijver viel en vervolgens in het water stortte. Een van de mannen werd uit de, niet geheel gesloten, kooi geslingerd. De an dere twee vielen met de kooi in het wa ter. Ze werden vrijwel zeker op slag ge dood, toen het geheel op de drijver stort te. Een bedrijfsingenieur slaagde er kort na het ongeluk in het lichaam van een van de twee mannen uit het water te halen. De derde man overleed op weg naar het ziekenhuis. Bij een ontploffing van een lege benzinetank in het Esso-depot aan de Engelseweg in Den Bosch zijn gisteravond zes mensen gewond. Vier van hen zijn met ernstige brandwonden in het ziekenhuis in Den Bosch opgenomen. De ontploffing omstreeks half acht gis teravond gebeurde tijdens het schoon maken van de tank. Vermoedelijk waren er in de tank nog benzinedampen aan wezig, die door nog onbekende oorzaak de explosie veroorzaakten. In de tank, die ongeveer twaalf meter hoog Is en een diameter heeft van circa tien meter, bevonden zich op dat moment vier ar beiders. Volgens de brandweer van Den Bosch, die snel ter plaatse was, werd de tank ongeveer 1 meter omhoog gelicht. De bodem is door de explosie bol gaan staan. De vier arbeiders die zich in de tank bevonden, liepen ernstige brand wonden op. Drie van hen verkeren in le vensgevaar. Zij zjjn bediend. De vierde arbeider en een andere, die zich tijdens de ontploffing buiten de tank werden lichter gewond. Verder liep een chauffeur van een tank auto. die op het terrein was, lichte ver wondingen op, doordat hij tengevolge van de ontploffing van zijn wagen viel. Zwaar gewonden Ernstige gewonden zijn twee medi sche studenten die tijdelijk vakantie werk deden. Het zijn de 31-ii de J. uit Amstelveen en de A. K. uit Stoppeldijk. Van bekend dat zij bediend zijn. Eveneens gewond werden drie classifi ceerders van een bedrijf uit Arnhem. Het zijn: de 22-jarige A. S. uit Babbe- rich, de 43-jarige G. V. H. uit Arnhem en de 44-jarige H. V. uit Soest. De chauffeur van een tankwagen, die door de luchtdruk van zijn wagen werd feslingerd, blijkt licht gewond te z(jn. ijn identiteit is nog niet bekend. Een begin van brand werd geblust door schippers, die met hun boot voor de wal lagen om te tanken, geassisteerd door terreinpersoneel, dat gebruik maakte van automatische brandblusapparaten. Op het eerste alarm rukte de brandweer van Den Bosch met groot materieel uit. Ook verscheidene ziekenwagens werden naar de plaats van de ontploffing gedi rigeerd. Vandaag kunnen de eerste schepen toe- ira tr krygen tot het sluizencomplex dat kader van de Deltawerken weste lijk van Willemstad wordt gebouwd. De twee sluizen zijn elk 326 meter lang, 24.10 meter breed en zij hebben een drempeldiepte van 6.25 meter min A. De sluizen zullen geschikt zyn voor de duwvaart. Het sluizencomplex, is nood zakelijk in verband met de toekomstige afdamming van het Volkerak. De afge lopen week heeft men de bouwput onder water gezet. Ook is men begonnen de ringdijk weg te baggeren. Dit werk is nu zo ver gevorderd, dat vandaag om ongeveer twaalf uur de laatste delen van de ringdijk zullen verdwijnen. Men zal nu overgaan tot het monteren van de sluisdeuren en van de bascule- brug over de sluizen, die een onderdeel zal vormen van de verbinding tussen Rotterdam en Antwerpen over de weg. Het sluizencomplex zal eind 1966 gereed moeten zijn. De bouw is in januari 1962 begonnen. Ben rechtbank in New Delhi heeft twee mannen veroordeeld tot de doodstraf en twee anderen tot levenslange gevangenisstraf in verband met de moord op de Indiase advo caat generaal Sanyal die vorig jaar septem ber werd gewurgd is Vertegenwoordigers van verschillende ministeries Morgen ondertekening contract Fokker Morgen zal een Nederlandse dele gatie op uitnodiging van Indonesië naar Djakarta vertrekken ter voortzetting van de in november 1964 in Nederland begonnen be sprekingen over hangende finan ciële vraagstukken. Dit is meegedeeld door het ministerie van buitenlandse zaken. De delegatie staat onder leiding van mr. N. S. Blom, SINGAPORE STUURT SOLDATEN NAAR SABAH bijdrage tot de verdediging van Malei sië geleverd door troepen naar Sa bah te sturen voor patrouillering langs de grens om infiltratie van Indonesiërs te verhinderen. Sabah is een van de gebieden op Bor neo die deel uitmaken van de federatie, waarvan Singapore zich verleden week afscheidde. Het besluit om troepen naar Sabah te sturen was de vorige maand al genomen. De premier van de Maleisi sche federatie, Abdoel Rachman, heeft gisteren na een ontmoeting met de mi nister van defensie van Singapore dr. Goh Keng Swee, gezegd dat Maleisië en Singapore zich samen tegen Indonesië teweer zullen stellen. oude armenwet was bepaald geen Juweel van Nederlandse wetgeving. De wet kon door overheidsinstanties op i een zodanige wijze gehanteerd worden, 'flat degenen, die als armen verzorgd werden, het woord arm welhaast op het [voorhoofd gebrand kregen, buitengewoon en gevolmachtigd ambas- Gelukkig Is de oude wet verdwenen en sadeur. Mr. A. Rinnooy kan, plaatsver- vervangen door de nieuwe algemene bij vangend thesaurier-generaal, treedt ais stands wet. welke veel humaner van op- ondervoorzitter op. Van de delegatie maken verder deel uit vertegenwoordi gers van de ministeries van buitenland se zaken, financiën, economische zaken ring begroet, en van de Nederlandse he Bank. De wet erkende het recht op uitkering oor allen, die buiten hun schuld in I--»... ;t. ger ging het om liefdadigheid (met een beael-aspecti voor de bedeel den, het ging om een recht. Jammer genoeg blijkt thans, dat vele gemeentebesturen bij het hanteren van de algemene bijstandswet nog al aarzelend te werk gaan en dat men de dagen van de oude armenwet tnaar moei lijk kan vergeten. In het orgaan van een onzer vakcentra les is al gesproken over de „lakse hou ding van een aantal gemeentebesturen". Zij passen zich te traag aan b|j de nieu we wet. Er zijn 1 te weinig gemeen telijke adviescc ...ssies gevormd. Het ergste is. dat vele gemeentebesturen zich wat de normen van de uitkeringen betreft niet bij de nieuwe wet hebben aangepast. Die normen wil men boven dien nog geheim houden ook. Wel zijn door de betrokken staatssecretaris de uitkeringsnormen van 62 gemeenten bij de griffie van de Tweede Kamer gede poneerd, maar buitenstaanders mogen daarvan geen kennis nemen. Het dagblad „Trouw" toonde zich daar weinig gelukkig mee. Vroeger, zo schrijft Trouw, had elke gemeente haar landse Fokkervliegtuigfahrieken te Am sterdam zullen morgen in Djakarta for meel het contract ondertekenen waaron der Indonesië honderd I"'-27-friendship- vllegtulgen zaJ aanschaffen, waarvan er veertig hoofdzakelijk in Nederland en de rest In hoofdzaak in Indonesië zullen worden gebouwd. Indonesië zal als betaling exportpro- dukten als rubber, kopra, olie. kof fie, thee en specerijen leveren. De on dertekeningsceremonie zal in het Merdekapaleis van president Soekar- no in Djakarta worden gehouden. De financieel directeur van Fokker. Het pas onafhankelijk geworden Singa- Fnts Diepen, zal voor de maatschappij pore heeft gisteren zyn eerste militaire ondertekenen. Hij is vorige week don derdag aan het hoofd van een vijf man sterke delegatie van Fokker in Djakarta aangekomen. Bij de slotbesprekingem over deze over eenkomst. die om meer dan 400 miljoen gulden zou gaan, is de Nederlandse mil jonair Zwolsman ook betrokken. Zwols- man kwam zaterdag in Djakarta aan. De trein, die bij het stationnetje van het Oostenrijkse plaatsje Koe- flach stond, kwam halfweg onder water te staan, toen dinsdag de wand van het waterreservoir van een nabijgelegen mijn het begaf. Niet alleen dè spoorbaan is nu on bruikbaar. maar ook het stations emplacement. Kantlijn De perschef van het ruimte vaartcentrum Houston van het Amerikaanse bureau voor ruim tevaart, Paul Haney, heeft gis teren een persbericht tegenge sproken volgens hetwelk hij zou hebben gezegd dat het vertrek van de astronauten Gordon Cooper en Charles Conrad vaarschijnlijk later zou komen dan het bepaalde tijdstip van ochtend 9 uur (15.00 uur onze tijd). Het sein voor Cooper en Conrad blijft „go". Cooper en Conrad z(jn volkomen fit en volgens Haney staan zy bijna te trappelen van ongeduld. Gisteroch tend hebben zy hun ruimtevaartuig, waarmee zij tot minstens 27 augustu in de ruimte willen blyven, gecontrc leerd. Cooper en Conrad gaan in de capsule Gemini-5, die is gemonteerd op eei 109 voet lange raket van het typ Titan-2, de langste ruimtereis makei die ooit door mensen is gepresteerd Zij worden de Amerikaanse ruimte reizigers no. 5 en 6 van Amerika. Zi willen niet eerder naar de aarde te ragkeren dan wanneer zij ongeveer 5 miljoen kilometer hebben afgelegd en acht dagen onderweg zyn geweest. Cooper wordt door deze reis de eersti nens die tweemaal in een baan on le aarde is geweest. Gemini lingsterren Castor en Pollux. Op S april 1964 werd de Gemini-1 onbe mand door een Titan-2 in een baan jm de aarde gebracht. Een bergings- poging werd niet gedaan. Op 9 de- ember 1964 mislukte een lancerin: van de Gemini-2, door moeilijkhedei net de Titan-2 raket. Op 19 januar 1965 werd de Gemini-2 gelanceeri voor een geslaagde z.g. op-en-nee vlucht vanaf Cape Kennedy. De Ge nlni-2, die niet naar een baan om dt larde werd gestuurd, werd geborgen Jp 23 maart 1965 maakten Virgi Grissom en John Young in de Gemini- drie omwentelingen om de aarde, voor het eerst werd een bemand ve hikel in verschillende banen gema noeuvreerd in de ruimte. Van 3-7 juni 1965: James McDivitt en Edward White maken in 97 uur en 59 minuten in de Ge mini-4 62 reizen om de aarde White maakte een „ruimtewande ling". echter van onschuldige aard zijn: het gebeurt met de lading camera's en film die van de Gemini-5 als het ware een vliegende fotografische stucüo maken. Verwacht wordt dat de achtdaagse •eis van de Gemini-5 het medisch fiat al opleveren voor de eerste Apollo- vlucht van Amerika naar de maan en erug in 1969. le reis met de Gemini-5 zoals die is .eprojecteerd is de mjnimumtijd die iodig is voor drie Apollo-astronauten m naar de maan te vliegen, het op pervlak er van te bekijken en vervol- .;ens naar de aarde terug te keren. Landing Op 7 december 1961 maa' te het Ame rikaanse bureau voor de ruimtevaart plannen bekend voor de ontwikkeling van een tweepersoons ruimtevaartuig. Het project werd Gemini genoemd, naar het sterrebeeld waarin de twee- Op jack Cooper en Conrad gaan jagen in de ruimte en hebben bevel alles te schie ten wat beweegt. Dit schieten zal 10.000 militairen bevinden zich 1 de as- een vei lige thuiskomst te bezorgen; 28 sche pen en 135 vliegtuigen zyn strategisch gestationeerd onder de geprojecteerde liaan van de capsule om deze t.z.t. op te pikken, ongeacht of dat in de At lantische Oceaan is of in een afgele gen landingsgebied dat niet is ge projecteerd. nogal wat uiteen konden lopen Maar onder de nieuwe wet gaat het om de synthese tussen een zo gelijk moge lijke rechtsbedeling en individuele hulp verlening. Openheid is veel beter omdat onbehagen en teleurstelling er in veel gevallen door vermeden kunnen worden De vraag moet gesteld worden waar om zovele gemeentebesturen hun uitkeringsnormen geheim houden en waarom ze de praktijk van de oude ar menwet nog zo sterk in het geheugen hebben. Het antwoord op die vraag kan vrij ge makkelijk gegeven worden en het is ei genlijk jammer, dat zowel het bovenge citeerde orgaan van een onzer vakcen trales als net dagblad „Trouw" die vraag niet hebben gesteld en beant woord. De toepassing van de nieuwe bijstands wet is voor de gemeentebesturen een kwestie van geld! Hanteren zij de nor men van de wet ruim, dan kost dat wat meer, maar dan geven zij een beter be staan aan de armoe-slacntoffers. Dan tonen de gemeentebesturen, dat ze de bedoeling van de nieuwe wet hebben be grepen. Stellen zy echter de normen minimaal, dan is dat wel onprettig voor de trek kers van de uitkeringen, maar het is tegelijk een demonstratie van zuinig be leid. waarop sommige gemeentebesturen trots zijn. meenten in Nederland bij de invoe ring van de algemene bijstandswet aan elkaar en anderen het parool hebben gegeven: .Houdt de uitkeringen laa<;. geef geen extraatjeswacht totdat de nieuwe wet behoorlijk getoetst is in de praktijk". Het schijnt, dat vele gemeen tebesturen maar al te graag aan deze geheimhouden van de uitkeringsnormen, want als de norm-verschillen bekend worden, komen er klachten over ge meenten. waar men de schrielste uitke ringen geeft. Het is jammer, dat het zo ongelukkig loopt met de toepassing van de nieuwe wet. Misschien kunnen de gemeentera den wat meer controle op deze toepas sing uitoefenen en vooral zorgen voor wat meer openbaarheid. Vooral dat laat ste kan sanerend werken. EERSTE AANZET NAAR TOTALE VERNIEUWING Voor het rooms-katholiek „St.- Joanna"-ziekenhuis in Goes wordt het vandaag een bijzon der bedrijvige dag: practisch alle patiënten zullen verhuizen riaar een gloednieuw, vier lagen hoog beddenhuis achter de be staande accommodatie aan de Kloetingseweg. Een verpleegaf- deling met 106 patiëntenbedden uitgerust met de modernste snufjes van medisch comfort voor zowel zieken als personeel. Bijna twee jaar is er gebouwd aan deze vernieuwing en de stichting heeft er 2,75 miljoen voor op tafel moeten leggen, inrichting en teiveinaanleg in begrepen. Nu dit beddenhuis „in bedryf" is, is tegelijk de eerste stap gezet naar een totale verbetering van „St.-Joanna". rakter krijgt van een apart behandeil- liuls en dat op de duur nog meer lieddenhuizen zullen verrijzen. Zeventien meter hoog is het nieuwe beddenhuis en het heeft een vloer oppervlak van bijna achthonderd vier kante emter. Binnen die afmetingen is nu aan letterlijk alles gedacht om de verpleging van de patiënten goed te kunnen laten marcheren. Van een vernuftig optisch/acoustisch oproep systeem voor verpleegsters tot een knoeiaanrecht voor kinderen in de speelkamer, van een bijzonder aan het Zeeuwse klimaat aangepast ventila tiesysteem tot een kamertje waar fa milieleden van ernstige patiënten toch nog eens even een uurtje kunnen sla pen. Woensdagavond heeft het stich tinr.ertimv in deze ■-'eiiwe unv - voor Goes de medici, specialisten ei huisartsen ontvangen en enkele uren tevoren heeft men de pers een kijkje gegund in het nieuwe beddenhuis. De voorzitter van het bestuur, de heer P J. Geysen. vertelde daarbij dat alleen de kraamafdeling in het oude gebouw zal blijven gehuisvest. Zodra de verhuizing van de patiënten achter de rug is zul' in de leegge komen ruimten nieuw installaties en itbrrjrn van de bestaande ac- omr- worden ondergebracht dat liet gt.. .uw meer in het bijzon der op de behandeling van de patiën ten zal worden afgestemd. Zo komt er een nieuwe (tweede) róntgeninstal- latie, het laboratorium zal worden uitgebreid, er komen ruimten waar klinische spreekuren kunnen worden gehouden, de keuken zal groter wor den, er komt een nieuwe operatie/ verloskamer en de huisvesting van de religieuzen zal belangrijk worden verbeterd. 136 bedden Zoals gezegd heeft het nieuwe bed denhuis van „St -Joanna" ruimte voor 106 patiënten. Met wat in het oude gebouw nog voor ligging zal worden gereserveerd komt het beddentotaal op 136. Het nieuwe, rechthoekige beddenhuis heeft op de bovenste verdieping een kinderafdeling, inclusief een aparte Infectiehoek veertien kamertjes groot. De tweede etage huisvest de "zoge naamde interne afdeling; op de eerste verdieping is de chirurgische afdeling ondergebracht en op de begane grond de klasse-afdeling. In het souterrain over de totale oppervlakte zijn een speciale welfare-afdeling met biblio theek, een magazijn en verschillende andere technische en huishoudelijke appartementen te vinden. Alle etages van het nieuwe beddenhuis zijn met twee grote liften te bereiken. Het is de bedoeling dat daarvan zoveel mo gelijk gebruik wordt gemaakt. Ook door de bezoekers, die voortaan niet meer in de hal behoeven te wachten maar onmiddellijk over de verdie pingswachtkamers zullen worden verspreid. De entree naar het ziekenhuis „St - Joanna" komt van morgen af aan de Populierenstraat te liggen: men komt binnen in een soort van glasgang, die als sluis fungeert tussen het oude complex en de nieuwbouw. Daar zijn ook de administratieve kamers geves- (Zie slot pag. 2 kol. 5) Koning Constantijn van Grieken land heeft de vroegere minister van binnenlandse zaken Elias Tsi rimokos aangewezen om een kabi net te vormen. Tsirimokos is een van de vooraanstaan de Griekse politici, die maandag met de Centrumpartij van oud-premier Papan- dreou braken. Deze beschuldigde hem prompt van verraad uit zucht naar macht. Tsirimokos verklaarde, dat hij -olgende week zijn kabinet aan het par- daarin geen zitting hebben. De minis ters zullen vandaag door de koning wor- Een zeer felle brand in de meubelfa briek J. M, Borsje N.V. te Gouda, heeft gistermorgen in alle vroegte voor en kele honderduizenden gudens schade aangericht. Twee van de drie verdiepin gen brandden geheel uit. De oorzaak lakinrichting was ondergebracht. Deze afdeling, alsmede de meubelopslag plaats en de afdeling houtbewerking werden door de laaiende vuurzee geheel verwoest. Het produktieproces ligt daar- door volkomen stiL De brandweerkorp sen van Gouda. Waddingxveen en Reeuwijk leverden een uren durende strijd om het vuur meester te worden. Doordat er vrijwel geen wind stond. sloeg 't vuur niet over op de belendend; woonhuizen. Persoonlijke ongelukken 1 deden zich niet voor.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1965 | | pagina 1