F 'HILIPS KOELKASTEN iEBR. Bewaker Joesoef zei: „prang habis" en inderdaad was de oorlog voorbij Sport en wedstrijden VRIJDAG] Neem een abon nement de P.Z.C. Voor Nederlandse gevangenen bevrijding echter geen feest Nederlandse renners ZWEMPLOEG VOOR ROME oppermachtig in Boekarest Wedstrijdprogramma le klassen van het amateurvoetbal Weer een libelle-invasie op de Walcherse kust? AGENT VAN POLITIE MAAKT BEKEND, 11KDOORNS Te SC B 1 I»! 1 MIDDELBURG. |\Ullw 1 TELEFOON 2471. 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 18 AUGUSTUS 1965 OP DONDERDAG 16 AUGUSTUS 1945 Op donderdag 16 augustus 1945 zei de Indonesische bewaker Joe soef in de gevangenis te Ambarawa op Java: „Prang habis" en inderdaad was de oorlog voorbij. Voor de Nederlandse gevangenen was 16 augustus de grote dag. Voor die honderden uitgemergelde zich moeizaam voortslepende bewoners van alle ras en stand van fort Willem I: de strafgevangenis van Ambarawa. Een stadje op midden-Java, aan de noordwestzijde van de rawah moeras) Pening. Opzichter Joesoef had het 's morgens, met een knipoog, in het oor gefluisterd van een door de Japanners tot levenslang veroordeelde Nederlander. Die niet durfde te geloven, dat die trouwe Joesoef hem het mooiste verjaarscadeau van zijn leven bezorgde „Prang habis" ofwel „de oorlog is afgelopen". Zou het waar zijn? Kon het waar zijn? Joessoef maakte het waar. Door later, in het geheim, het verkreukelde blad „Indonesia Raya" te tonen. Het stond op de voorpagina: „Japan heeft gecapituleerd". Het was een krant van de vorige dag, woensdag 15 augustus 1945. Bevrijding betekende dat van het re gime dat een zekere Tegoe en zijn sadistische broer Soegeng uitoefen den. Twee Indonesische gevangenbe wakers. nog wreder dan"hun Japan se bazen. Tegoe, martiaal rondstap pend, met dreunende laarzen en knallende zweep. Die elke morgen met een duivelse glimlach de doden zag wegdragen, gewikkeld in een bamboe-raatje. Soegeng, te pas en to onpas zijn judo-kunsten demon strerend. Geen feilloze leerling van zijn Japanse leermeesters. Ir. Koops was een van de velen die het onder vond. Ir. Koops toonde aan Soegeng een mok zonder bodem. Alsof hij wil de zeggen: „Daar valt de ryst door". Soegeng slingerde, zonder één woord. Ir. Koops met een judoworp door de lucht, met het hoofd op de keien. Niemand mocht, durfde te helpen. In een bamboe-matje werd hij uren la ter de poort uitgedragen. lopen of hurken. Het was altijd lo pen met tweeën hand in hand. Om ontvluchtingpogingen in de kiem te smoren. Het werd twaalf keer per dag uit- en aankleden. Met baadje en broekje in de ene hand opgeheven en een etensmok in de andere, open mond en één been omhoog. Zo stond men voor een oppas alvorens cel in of uit, werkplaats in of uit te gaan. Er mocht immers niets worden ge smokkeld. Gewerkt werd er. Vooral aan de zware weefgetouwen. Op een handvol gekookte maïskorrels als ontbyt, aftreksel van bladeren en wat rijst als lunch en hetzelfde me nu als diner. Het enige jaariykse stukje vlees werd 29 april, op de Hel „De hel van Java" zo noemde lord Mountbatten in een communi qué de strafgevangenis van Amba rawa. Het solide in de negentiende eeuw gebouwde fort Wiilem I. Met metersdikke muren. Waaruit geen ontsnapping mogelijk was. wanneer men achtereenvolgens zeven poorten was gepasseerd en wanneer men het hek op de binnenplaats dicht had horen slaan. Een middeleeuws aan doend slot: kil en grauw. De cellen waren in de jaren dertig gemoder niseerd. Zij dienden tijdens het Ne derlands bewind als verblijf van de gevangenen: politieke gevangenen, leden van de Indonesische commu- nische partij, Indonesische muiters van de „Zeven Provinciën". Maar ook van gewone misdadigers met straffen van tien jaar tot levens lang. De Japanse bezetter van Java verleende slechts aan weinigen de vrijheid. De gevangenis was mudvol, met politieke gevangenen van de Ja panse bezetter en lichtere criminele gevallen. Javanen, Ambonezen, Madoerezen, Soendanezen, Menadenezen, Chine zen, Nederlanders, Engelsen en vele anderen bevolkten fort Willem I. Als In een smeltkroes bijeenvergaard. Overal bordjes, waarop stond uitslui tend de Indonesische taal te gebrui ken. Met knuppels werd daarop toe- en criminelen, die zich door jaren lang goed gedrag een baantje en fa ciliteiten hadden weten te verwer ven. Dat goede gedrag bestond voor namelijk uit grove brutaliteit, knup pelen en opjagen. Onder een moeilijk te dragen juk zuchtten en zweetten in tropische hitte de eenvoudigste tani (landarbeider), de inheemse fuselier, de bestuursambtenaar, de particulier, de hoofdofficier, kortom mensen van vele rassen uit alle la gen van de bevolking. Kettingberen De meeste Europeanen, maar ook vele Indonesiërs waren via de Ja panse militaire politie en het Ja pans gerechtshof te Djakarta. na vele omzwervingen door gevangenis sen te Tjipinang. Bantjeuh en Soe- kamiskin (beide in Bandoeng), or het eiland Noesa Kembangang en Djokja ten slotte in fort Willem 1 beland. Kaal geschoren, bloots voets. in een gevangenisbaadje en dito broekje. Vervoerd als kettin- beren: met vijf man aan een ket ting. Ondanks alle narigheid en el lende, toonden velen humor voor de situatie. Wilde één man naar een toilet, dan moesten de vier anderen mee. Vele kwellingen openbaarden zich in fort Willem X. Buiten de cellen was stilstaan niet toegelaten. Het was Voedsel en medicijnen Lijfstraffen waren normaal. Evenals vele andere disciplinaire maatrege len, waarvoor de meesten weinig be grip konden opbrengen. Eenmaal liet de Japanse commandant zich verlei den tot een onderhoud over het re gime. Hij beriep zich op de regle menten van de voormalige Neder lands-Indische gouvernement, die hij correct toepaste. Er was, tot ieders teleurstelling, geen „made in Nip pon" bij. Voedsel was ook buiten de gevange nissen schaars, zei hij en medicij nen nergens te krijgen. Hoewel hij en zijn staf, plus het bewakingsperso neel en de bevoorrechte boeven niet de indruk gaven ondervoed te zijn. Wat de zieken betreft, helaas, wie verslapt en vermagerd, tegen ieder welmenend advies de ziekenzaal of dysenterie-zaal verkoos boven het schamele comfort van de cel het matje op de tegelvloer had de strijd opgegeven: voor hem was er geen weg terug. Alleen nog maar een plaats met een kruis. Er waren lichtpunten. De met levens lang gestrafte Menadonese moorde naar Tomas en de moordenaar Pa- Tjil, twee van de weinigen, waartoe ook opzichter Joesoef behoorde,' hiel pen soms. Joesoef durfde weliswaar niet veel, maar hij voelde het bloed nog te veel kriebelen van 't oude Kon. Ned. Ind. Leger, waarin hy had gediend. Hij zorgde voor morele steun, door von tyd tot tijd iets over de geallieerde oorlogssuccessen te zeggen. Zijn gebrekkige geografische kennis echter speelde hem vaak par ten en daardoor werden vooral de Amerikanen keer op keer dichterbij gewaand dan zij in werkelijkheid wa ren. Tomas en Pa-Tjil waren brutaal. Zij durfden een smokkeldienst voor le vensmiddelen en dan nog alleen voor financieel draagkrachtigen te onder houden. Financieel draagkrachtig werd men als men familie in de niet al te verre omgeving buiten de gevangenis had. Daar haalden zy het geld. Voor hun diensten vroegen zij twee derde van het bedrag, hetgeen niet eens over dreven was voor het grote risico dat zij namen. Dank zij dat geld kwam er wel eens voedsel binnen. Zo heb ben die twee, honderden mensenle vens gered. TWINTIG JAAR GELEDEN CAPITULEERDE JAPAN Zondag 15 augustus was het twintig Jaar geleden dat Japan zich aan de geallieerden overgaf. Op 3 september werd de onvoor waardelijke capitulatie bekrach tigd aan boord van het Ameri kaanse slagschip „Missouri". De tweede wereldoorlog was daar mede officieel ten einde. Japan moest na de ineenstorting van Italië in 1943 en van Duits land in mei 1945 als enige over levende van de ,,as-mogendheden" de strijd voortzetten tegen de ge allieerden, die voortdurend ster ker werden. Toch had Japan mis schien nog tot ver in 1946 kunnen doorvechten, zouden honderddui zenden jonge mensen zijn gesneu veld, als de Amerikaanse atoom bom het beeld niet radicaal had gewijzigd. Twee atoombommen, geworpen op Hirosjima en Naga saki, maakten definitief een einde aan de wil tot verzet op het keizerlijke hoofdkwartier te To kio. Zodoende had Japan geen an dere keus dan zich over te ge ven aan de geallieerde opperbe velhebber, generaal Douglas Mac- Arthur. Niet vele gebeurtenissen in de ge schiedenis hebben zulke enorme consequenties gehad als de Ja panse capitulatie van 1945. Een ie der besefte toen, dat het beeld op de kaart van Azië drastisch zou worden gewijzigd. Maar nie mand heeft toen reeds de gewel dige evolutie kunnen voorzien in het enorme gebied, dat door de strijd in het verre oosten was be roerd. China is communistisch gewor den. Indonesië werd een van de talrijke jonge souvereine mogend heden, die hun ontstaan recht streeks te danken hadden aan de politieke aardverchuiving tijdens de Japanse bezetting. De koloni ale macht van Engeland, Frank rijk en Nederland verdween uit landen en eilanden met miljoenen inwoners, in de meeste gevallen pas na vele jaren van weer op gelaaide strijd. Japan zelf, in de na-oorlogse periode met veel wel willendheid door de Amerikaanse bezetters bestuurd, heeft zich ra zendsnel omhooggewerkt uit de puinhopen en is nu, twintig jaar later, een hoogst modern land met een uiterst geperfectioneerde in dustrie. De eerste maanden na de oorlog werden gekenmerkt door chaoti sche toestanden in vrijwel alle ge bieden van Azië. Nergens heeft zich dit duidelijker en op groter schaal gemanifesteerd dan in het toenmalige Nederlands - Indië, waar op 17 augustus een onafhan kelijk Indonesië nog onder auspi ciën van de Japanse bezetters werd geproclameerd door presi dent Soekarno. In bjjgaande reportage roept een onzer redacteuren, die zelf uit Ja panse gevangenschap werd be- vrjjd, de schokkende gebeurtenis sen in de herinnering terug, of hoe de overlevenden in de strafgevan genis van Ambarawa de „bevrij ding" ondergingen. Joesoef ineens voord e cel en wenk te. Voor het raam liet hy de ver kreukelde „Indonesia Raya" zien. Het vvés waar. Japan had gecapitu leerd. Die nacht sliep niemand. Op de ziekenzalen richtten velen zich met de moed der wanhoop op. Als om de laatste krachten te verzame len. Als het waar was zou men het de volgende ochtend merken. Het Japanse volkslied zingen? Geen sprake van: het Wilhelmus zou klin ken, zo dacht men, maar er gebeurde niets. Twee dagen niet. Zou hen dan niet waar zijn? Maar het stond toch in de krant. De bevrijdingsdag was helaas geen feestdag geworden! KERKNIEUWS NED. HERV. KERK Beroepen te Twisk A. J. Wtenweerde, kand. te Amsterdam. Beroepen te Min- nerstga J. Breeuwsma te Waalwflk. Aan genomen naar Nieuweschans C. G. Scheepstra te Hoorn (Terschelling). Aangenomen het beroep door de gene rale synode tot zendingspredikant (ar beid ten dienste van de raad van ker ken In Noord- en Midden-Celebes) S. Runia, kand, te Oogstgeest. Bedankt voor Santpoort (toez.) W. I. Doude van Troostwijk te Doorwerth-Heelsum. GEREF, KERKEN Beroepen te Mijdrecht H. Kuiper te Nordhorn. Beroepen te Giessendam-Ne- derhardinxveld, M. Berg te Giessen- Rijswijk, die bedankte voor Gramsber- gen. GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT) Beroepen te Musselkonaal, T. O. G. M. Bosma, kand. te Goes. CHK. GEREF. KERKEN Tweetal te Nieuw-Vennep P. H. Segge- link te Woerden en R. Slofstra te Harlin- gen. Bedankt voor 's-Gravenzande J. Keuning te Veenendaal. 100 meter wisselslag heren: Pieter Schillemans, Hans Spijkerman. Jan Jis- koot en Johan Bontekoe: 4 x 100 meter vrije slag dames: Toos Beumer. Pauline van der Wildt, Nel Bos en BeD Weete ling, reserve Ada Kok: 4 x 200 meter vrije slag: Johan Bontekoe, Dick Lan- gerhorst. Aad Oudt. Bert Sitters. Schoonspringen heren: Ton van Oud- heusden; schoonspringen dames: Anita Smith. Men vroeg zich wel eens af wat er zou gebeuren als dat plotseling op een morgen zou worden gedaan. Men hoefde maar naar Tegoe en Soe geng te kijken om het te weten. Een sinistere afwisseling was een op stand van Koreanen tegen Japan ners in Ambarawa, medio 1945. De Japanners kwamen dat o.a. in de gevangenis uitschieten, met de Ko- a]s uiteindelqke verliezers. Bevrijding Dagen, weken, maanden, jaren gin gen voorbq. Het werd steeds moei- hjker te geloven, dat er nog ooit een bevrijding zou worden beleefd. Elke morgen werd braaf met het ge zicht naar de zon het Japanse volks lied gezongen, onder het hijsen van de Japanse vlag. Graag had men het Amerikaanse volkslied uitgeju beld, tijdens die ochtendceremonie. Een andere afwisseling was een prijs vraag over het begrip „Merdeka". Enige nationalisten schreven een stuk en gaven dat aan een vrijgeko men kleermaker mee, die het als zijn inzending moest insturen. De stak kerd was korte tijd later terug: hij won de eerste prijs, maar viel door de mand, toen hij erover voor radio werd geïnterviewd. Donderdag 16 augustus 1945, onder het gehurkt kauwen van de ochtend- maïs, fluisterde Joesoef het bericht in een oor: „Prang habis". Gelijk liep hij door. Even later knikte hy opnieuw bevestigend. En nog eens. Binnen een uur wist iedereen het. Maar niemand geloofde het, durfde het te geloven, 's Avonds laat stond De Nederlandse ploeg voor de zeslan- denzwemwedstrqd Eurovisie-wedstrijd die op 4 en 5 september a.s. in Rome wordt gehouden, is als volgt samenge steld: 100 meter vrije slag heren: Johan Bon tekoe. reserve Bert Sitters; 400 meter wisselslag heren: Jan Jiskoot, reserve Chris van Lint; 200 meter rugslag he ren: Henri van Osch, reserve Pieter Schillemans: 400 meter vrije slag da mes: Ada Kok, reserve Bep' Weeteling: 200 meter vlinderslag heren: Chris van Lint, reserve Dick Langerhorst; 200 meter schoolslag dames: Klenie Bilmolt, reserve Betty Heukels: 4 x 100 meter wisselslag - rugslag nader aan te wijzen: Klenie Bimolt, Ada Kok en Toos Beu mer. 400 meter wisselslag dames: Betty Beu- kels, reserve nader aan te wijzen; 100 meter vrije slag dames: Toos Beumer. reserve Paulina van der Wildt: 200 me ter schoolslag heren: Hans Spijkerman, reserve Peter Serier; 100 meter rugslag dames - keuze uit Cobie Sikkens, Cobie Buter en Bep Weeteling: 400 meter vriie slag heren: Dick Langerhorst. reserve Johan Bontekoe: 100 meter vlinderslag dames: Ada Kok. reserve Nel Bos; 4 x Het tweede en laatste onderdeel ran het in Boekarest gehouden „imitatie reldkampioenschap op de weg voor amateurs", een 180 kin lange rit in lijn, is in een eclatant Nederlands succ eindigd. Het door bondscoach Jooi succes ge- Joop Mid deling geleide, oranje-quintet beheerste LEZERS SCHRIJVEN AANSPRAKELIJKHEID VOOR HOLLEND PAARD Naar aanleiding van uw bericht in de P.Z.C. van zaterdag oveir het op hol geslagen paard in Limburg wil ik 't vo-1 gende opmerken. Uw blad en ook de tv in een programma van vrijdag jl. hebben min of meer op een tekortkoming ge wezen van het verzekeringsbedrijf in Nederland. By het onderhavige geval zyn echter drie partijen betrokken nl.' de verzekeringsmaatschappij; b. De eigenaar van het paard; c. de ouders van de spelende kinderen. Voor de verzekeringsmaatschappij wil ik het volgende opmerken: het betreft hier een „aansprakelijkheidsverzekering" vol gens het Nederlandse recht. Er is hier echter van „wettelijke aansprakelijk heid van de eigenaar van het paard" geen sprake dus de verzekeringsmaat- y hier. geheel terecht, niets grens van coulance-uitkeringen is ver te zoeken en de maatschappijen wor den toch al dikwijls genoeg bij de neus genomen. Verder heeft het verzekerings bedrijf zich de laatste jaren steeds cou lant getoond en verzekeringsvoorwaar- den ontworpen, die dergelqke teleurstel lingen tot 'n minimum beperken. Voor de eigenaar van het paard mogen daar entegen de menselyke gevoelens tegen over de heer B. toch wel zodanig spre ken, dat hij een gedeelte van de schade voor zijn rekening neemt, ten slotte heeft de heer B. voorkomen dat het paard kinderen van anderen zou hebben ver minkt of gedood. Verder betekent het hebben van kroost voor de ouders toch ook wel zoveel, dat ook zij een deel van de schade op zich kunnen nemen, zo doende wordt de heer B. schadeloos ge steld en werkt dat misschien de hulp vaardigheid van het publiek bij derge- ïyke gevallen in de toekomst in de hand. Kapefle. C.H.W. de stryd volkomen en vooral Eddy Beu gels en Daan Ilolst reden zeer sterk. Beugels ontsnapte reeds na 30 km met (le Pool Szpitalriy en dit tweetal werd pas 110 km verder achterhaald, eerst door tien coureurs, daarna door nog drie anderen. BH de vijftien leiders be vonden zich op dat moment alle Neder landers. De beslissing viel in de slotfase. Weer demarreerde Beugels en toen de Pool Marian Zielinski de achtervolging in zette. ging Daan Holst mee. Hoewel de Amsterdammer geen klap deed. kwam het duo toch by Beugels. Terwijl in de achtervolgende groep vooral Eef Dolman zich beijverde om het tempo laag te houden, bleek ook voorin nog eens hoe goed het Nederlands teamwork was. Beugels stopte namelijk bekwaam Zie linski af toen Holst demarreerde en de Limburger greep in de spurt ten slotte zelf de tweede plaats. De uitslag: 1. Daan Holst (Ned.) 180 km in 4 uur 24 minuten en 45 sec.; 2 Eddy Beugels (Ned.) 4.24.51; 3. Marian Zielinski (Polen) zt.; 4. Marian Kegel (Polen) 4.25.04; 5. Dumitrescu (Roeme nië) zt.; 7 Nol Kloosterman (Ned.) 4.26.33; 10 Eef Dolman (Ned.) 4.27.35; André van Middelkoop (Ned.) Het wedstrydprogramma voor de le helft, van het seizoen 19G5-'66 voor de amateurvoetbalcompetitie in de klassen waarin Vlissingen en Middelburg spe len, luidt: WEST n. Waarneming bjj Westduin St. Janskruid staat in volle bloei Libellen, ja, gracieuze langgc- vleugelde insekten, die we vaak in een mengelmoes van prach tige kleuren kunnen zien zwe ven of zitten in de omgeving van sloot en plas. In ons land komt er van de in totaal 1200 bekende soorten een vijftigtal voor. De voornaamste kenmer ken van een libel zijn de duide lijk van de rest van het bchaam gescheiden en goed draaibare kop, de grote facetogen, de bij tende monddelen en de lange dunnne, van doorntje voorziene poten, waarmee de prooi tijdens de vlucht wordt gegrepen. Ver der zien we, dat de vleugels „geaderd" zijn en tevens enke le vlekken dragen, welke vaak een determinatiekenmerk vor men voor de diverse soorten. Zo ook de libel, die wij op het oog hebben: Libellula quadrimaculata met 4 vlekken), 'n insekt, dat vele „strandgangers" wel kennen en waar van wc soms gedurende enkele dagen in de zomer een ware. uit zee gerichte trek meemaken. Dit was b.v. het vo rige jaar het geval, toen er duizenden van deze grote insekten dagenlang bleven hangen in de duinpannen op en rond de duindoorns. Dit weekeinde namen we vier exemplaren waar bh Westduin en we dachten dat het wel eens weer de voorlopers van een der gelijke invasie zouden kunnen zijn. Het achteriyf van deze libel is geel bruin met een zwarte punt, terwijl zich op iedere vleugel een donkere vlek bevindt. Aardig is ook, dat ze gevoelig kunnen bijten Libellen zijn overigens al zeer oud. Reeds tij dens het Carboon, dus ruim 300 tot 350 miljoen jaar geleden moeten er zesvleugelige soc J gevlogen. Dit w: soorten hebben rond- 0_.t waren de z.g. Spilap- tera, welke werden „opgevolgd" door de Protodonaten, waartoe grootst bekende insekt behoorde: de Meganeura monyi. Deze oerlibel met een vleugelwydte van 65 cm werd gevonden in de steenkolenmijnen van Oommentry fn Frankrijk. Stelt U zich eens voor, dat er nog steeds der gelijke libellen rondvlogen, zo groot als een kokmeeuw Papendrecht-UVS, VUC-Neptunus, CVV -Vlissingen; 19 s~* schen-CW, DCV- 19 september; De Mus- v, DCV-Overmaas, SVW-Gou- da, UVS-Unitas, Neptunus- Papen- drecht, Viissingen-VUC; 26 september: VUC-CW, Vlissingen-Papendrecht, Neptunus-Unitas, UVS-Gouda, SVW- Overmaas, DCV-De Musschen; 3 okto ber: Papendrecht-VUC,Umtas-Viissin- gen, Gouda-Neptunus. Overmaas-UVS, De Musschen-SVW, CW-DCV; 10 okto ber: Papendrecht-CW, VUC-Unitas, Vlissingen-Gouda, Neptunus-Overmaas, UVS-De Musschen, SVW-DCV; 24 ok tober: Unitas-Papendrecht, Gouda- VUC, Overmaas-Vlissingen, De Mus- schen-Neptunus. P' "V-UVS, CW-SVW; 31 oktober; Unitas-CW, Papendrecht- Gouda, VUC-Overmaas. Vlissingen-De Musschen, Neptunus-DCV, UVS-SVW; 14 november: return van 12 december; 21 november: Gouda-Unitas. Overmaas- Papendrecht, De Musschen-VUC, DCV- Vlissingen, SVW-Neptunus, CW-UVS. 28 november: Gouda-CVV. UnUas-Over maas, Papendrecht-De Musschen, VUC -DCV, Vlissingen-SVW, Nepcunus-UVS; 5 december: Overmaas-Gouda. De Mus- schen-Unitas, DCV-Papendrecht, SVW- VUC, UVS-Vlissingen, CW-Neptunus; 12 december: Overmaas-CVV, Gouda- De Musschen, Unitas-DCV, Papendrecht -SVW, VUC-UVS, Vlissingen-Neptunus; 19 december: return van 12 september. V' St. Janskruid 'ooral in de duinstreken staat mo menteel een plantje in volle bloei, dat ook zijn sporen betref- LstelLU JSLixacb-; w aetata I ZUID I. le klas E: 12 september: UNA-Braban- tia, Sparta '25-De Spechten, DESK- RKC, Helmond-TSC, De Valk-TOP (5- 9), Middelburg-Boxtel; 19 sept.: Bra- bantia-Middelburg, De Spechten-UNA, RKC-Sparta '25. TSC-DESK. TOP-Hel- mond. Boxtel-De Valk; 26 september: De Valk-Middelburg, Boxtel-Helmond, TOP-DESK. TSC-Sparta '25, RKC- UNA, De Spechten-Brabantia (5-9): 3 oktober: Helmond-De Valk. DESK- Boxtel, Sparta '25-TOP. UNA-TSC. Brabantia-RKC, Middelburg-De Spech ten: 10 oktober: Helmond-Middelburg. De Valk-DESK. Boxtel-Sparta '25. TOP -UNA, TSC-Brabantia, RKC-De Spech ten; 24 oktober: DESK-Helmond, Spar ta '25-De Valk, UNA-Boxtel. Brabantia -TOP. De Spcchten-TSC, Middelburg- RKC: 31 oktober: DESK-Middelburg, Helmond-Sparta '25. De Valk-UNA, Boxtel-Brabantia. TOP-De Spechten. TSC-RKC: 14 november: return van 12 december: 21 november: Sparta '25- DESK. UN A-Helmond, Brabantia-De Valk, De Spechten-Boxtel. RKC-TOP, Middelburg-TSC; 28 november: Sparta '25-Middelburg. DESK-UNA, Helmond- Brabantia, De Valk-De Spechten, Boxtel -RKC. TOP-TSO; 5 december: UNA- Sparta '25, Brabantia-DESK, De Spech ten-Helmond. RKC-De Valk. TSC-Box- tel. Middelburg-TOP; 12 december: UN A-Middelburg, Sparta '25-Brabantia. DESK-De Spechten, Helmond-RKC, De Valk-TSC, Boxtel-TOP; 19 december: return van 12 september. i'ende toepassing in de geneeskunde ten volle neeft verdiend. Het gebruik van planten in de geneeskunde stamt voornamelijk in de middeleeuwen, toen beroemde plantkundigen hun „Cruydebooken" samenstelden. Zo'n beroemd plantkundige was b.v. Dodo- neus (1516-1585), wiens boek één van de eerste plantenboeken van ons land was, dat niet in het geleerde Latijn, doch in de „ghemeync Neerduytsche tale" was géschreven. Het bevatte niet alleen een indeling van planten welke men in „de medecynen" toe paste. doch ook één naar „cruyden ende wortelen ende vruchten, die men in spyse gebruyekt" en mede daar door "was het boek zeer populair in die tijd. De volledige titel luidde: „Cruvdeboek, in den welcken die ge hele 'historie dat es Tgeslacht, tfat- soen, naem, natuere, cracht ende werekinge, maer oock van den ande ren vremden in der medecynen oor- boorluck met grooter neersticheyt begrepen ende verclaert es, het der- selver Cruyden naetuurlyck naer dat leven conterfeytsel daerbygestelt. Doer R. Rembert Dodoens. Medecyn van de stadt van Mechelen". De plant die ik bij de aanhef op het oog had, is het St.-Janskruid (Hype ricum perforatum), ook wel Herts- hooi genoemd, met heldergele bloe men, net vijfbladige sterretjes met omgekeerde eivormige kroonblaadjes en 'een stralenkrans van vele felgele meeldraden, die in drie groepen staan. .Aan deze plant zijn tal van legenden verbonden, maar ik wilde U eerst iets van het geneeskundig gebruik vertellen. Vooral tegen kriigsverwondingen van vuur, kogels, sabelhouwen, e.d. werd de plant" vroeger aangewend. Als voorwaarde werd bq het plukken ech ter gesteld, dat er geen woord werd gesproken en niet werd omgekeken. Rembert Dodoens schrijft in zijn Cruydeboek: „Dit cruydt groen met syne bladeren op de wonden ghelevt brenght dié tot heelinghe ende doet de lickteeckenen komen, ende het doet dit oock in de verbrandheyt". Ook thans wordt dit kruid nog wel aangewend, en wel inwendig als thee en tinctuur bij jicht en buikloop en uitwendig als olie bij b.v. spit- en brandwonden. Dan nu nog even de geschiedenis van deze plant. De naam dankt zij aan Johannes de Dooper. Vol gens overlevering van het volk zou Herodias toen zij het afgehouwen hoofd van Johannes zag. in een aan val van woede met een naald in de tong van Johannes hebben gestoken. Dit als represaille voor het feit. dat deze tong eens gewaagd had om haar als slecht en schaamteloos te kijk te stellen. de grond vielen, ontsproten op het zelfde moment mooie planten met blaadjes, die niet alleen de vorm had den van Johannes' tong, maar die ook duidelijk de speldeprikken vertoon den. U kunt dit zien door de blaadjes legen het licht te houden. Duidelijk ziet U dan de kleine doorzichtige plekjes (in werkelitkheid oliehouden de kliertjes). De bloemknoppen tot slot bevatten de bloeddruppels van Johannes. Ook dat kunt U eigener ogen aanschouwen wanneer U' een knop van de plant plat knijpt. Er komt dan een druppel donkerrood sap te voorschijn. Dit „bloed" is ech ter moeiiyk van de vingers te krij gen B. J. SMULDERS Heden overleed plotse ling. onze lieve, zorg zame vrouw, moeder, dochter, zuster, be huwdzuster en tante ELISABETH WEVERS, geb. Dierickx, op de leeftqd van 36 jaar. Uit aller naam, J. Wevers. Vlissingen. 17 aug.*65, Kolvenierstraat 11. De teraardebestelling zal plaatsvinden op vrijdag 20 augustus a.s.. des namiddags 2 uur. vanaf het sterf huis. De overledene is ge bracht naar. en opge baard in de aula van het St.-Josephzieken- huls. Voor de zeer vele blijken van medeleven, ontvangen na het overlijden van onze lieve man, vader en groot vader IZAAK PIETER JACOBUS VAN A ARTSEN, betuigen wij onze dank. Uit naam der familie, L. van Aartsen. Halfweg, aug. 1965, Dennenlaan 215. Heden ontvingen wij het droeve bericht uit Meefact Ontario, dat plotseling is overleden, onze geliefde broeder, zwager en oom BAST! A AN VAN BURG, in de ouderdom van 63 jaar. Zijn diepbedroefde fa milie: Kruiningen: M. Oostdljk van Burg A. Oostdyk Jac. van Burg A. van Burg— Gijssen Jac. Verlare Krabbendijke: P. van Burg M. var. Burg— Poortflict Kruiningen: C. van Burg G. van Burg Weststraate W. van Burg Joh. van Burg de Waal Waarde: J. Kostervan Burg P. Koster. Kruiningen, 17 augustus 1965. Heden nam de Heere tot Zich, onze geliefde vrouw, moeder, be huwd-, groot- en over grootmoeder CATHARINA DE KAM, op de leeftijd van 81 jaar. Uit aller naam, J. de Kam. Sint-Laurens. 17 augustus 1965, Noordweg 277. Teraardebestelling op donderdag 19 augustus te 1.15 uur. Voor de vele bewijzen van deelneming en medeleven, ontvangen na het overlqden van onze lieve man, vader en grootvader EVERT BOÜW'SMA, betuigen wij onze hartelqke dank. Tevens willen wij gaarne onze waardering uitspreken jegens H.H. dok toren en de verpleegsters van het ziekenhuis „Beth- esda" voor de liefdevolle hulp en verpleging. Uit aller naam. S. C. Bou'vsma-v, d. Wal. Vlissingen, augustus 1965, Singel 308. Heden overleed, zacht en kalm, onze geliefde man, vader, groot- en overgrootvader in de ouderdom van ruim 83 jaar. Wemeldinge: M. A. Sponselee Platteeuw Rotterdam: A. SponseleeStam Middelburg: C. A. van Duin Sponselee C. van Duin Wemeldinge: J. M. Onderdijk— Sponselee P. Onderdijk Klein- en achter kleinkinderen. Wemeldinge. 16 augustus 1965. Nleuwendqk 4. De begrafenis zal plaatsvinden op don derdag 19 aug. a.s. om 13.30 uur op de alge mene begraafplaats te Wemeldinge. Vertrek evangelische zondags school, gebouw Chezee- weg 1, om 1.3 uur. Voor uw familieberichten de P.Z.C. J0 augustus a.s. in de gro te zaal van café-rest. Wöhler, Lange Delft 10, Middelburg. Als U weten wilt hoe U voor zo'n 2 3000 gulden de geluk kige bezitter kunt worden van een complete c.y. installatie voor Uw oude of nieuwe wo ning, bezoek dan de grote Hoenson Verwarmings-Show. Daar komt U alles te weten over het H-plan c.v. systeem dat reeds in duizenden woningen met succes in gebruik is. Wie alles over het H-plan weet geeft beslist géén 6 a 7000 gulden meer uit voor een c.v. systeem. Gelegenheid tot vragen stellen. Geopend; 's middags om 2.30 en om 4 uur 's avonds om 7.30 en om 9 uur. Hoenson's verwarmings- show 1965 wordt georgani seerd In samenwerking mei de firma B. Mldavaine, Langevlele 62. Middelburg. W. J. du Fossé/ arts, AFWEZIG van 19 aug. t.m. 29 aug. Er bestaat gelegenheid om te worden opgeleid tot bij ons korps. De opleiding duurt één jaar en vindt plaats aan de opleidingsschool voor gemeentepolitie te Wassenaar. AANSTELLINGSEISEN Leeftqd 17 t.m. 28 jaar. Indien jonger dan 21 jaar mulo of geiykwaardig diploma vereist. Minimumlengte 1.72 meter. SALARIS: a. tydens de opleiding: adspirant 17 t,m. 20 jaar 347,- p. mnd. adspirant 21 j. en ouder i" 491,- p. mnd. b: na de opleiding: agent 594,30 - 802,20 p. mnd. hoofdagent 703,50 - 896,70 p. mnd. Bovendien: huurcompensatie, vakantietoeslag, vergoeding voor kleding eD voor gehuwden ver goeding van pensionkosten en reiskosten. Zend onderstaande coupon aan de inspecteur korpschef van gemeentepolitie te Maassluis. Naam: Straat: 1. Plaats: Leeftijd verzoekt inlichtingen betreffende de oplei ding tot agent van politie Het hoofd van het gemeen tebestuur van Zoutelande dat gedurende eenentwin tig dagen ter gemeente-, secretarie voor een ieder ter inzage ligt het Koninkiyk1 Besluit d.d. 9 april 1965 nr. 36, houdende goedkeuring van het raadsbesluit d.d. 29 juni 1964, gewijzigd d.d. 15 december 1964. tot onteige ning in het belang van de volkshuisvesting van gron den. opgenomen in het uit breidingsplan in onderdelen „2e Bosweg". Genoemd Ko ninkiyk Besluit staat ver meld in de Staatscourant van 15 juni 1965 nr. 111. Zoutelande. 19 augustus '65. Het hoofd van het ge meentebestuur voor noemd. J. de Pree, wnd. verwijderd met WONDEROLIE Weg met onhandige likdoorn- ringen en gevaarlijke scheer mesjes, Een nieuw vloeibaar middel, NOXACORN, neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wortel e- al. Bevat gezuiverde won derolie. jodium en het pijn stillende benzoeaïne. Een Hes je NOXACORN Antiseptisch Likdoornmiddel van f 1.70 bespaart U veel ellende. Staande en te bevragen Tholensstraat 50, Terneu- zen. Vrij te aanvaarden eind september. Gelieve geen geld of goede ren af te geven aan mevr. J. S. J. de Meulmcester Crince, Spuistr. 54, Vliss., daar door mij niets betaald wordt. P. de Meulmcester. IJK 111 OT LANGE DELFT 68,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1965 | | pagina 4