PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT AMERIKA DOET VOORSTEL IN GENlVE Levensonderhoud werd 5,3 procent duurder Buitencentrum „Volksonderwijs" Noordgouwe vordert Russen afwijzend Vliegramp in V.S.- 30 doden ONTWERPVERDRAG VOOR VERBOD OP VERSPREIDING KERNWAPENS Logeetje (8) stak boerderij in brand m deei- AVONDKLOK IN LOS ANGELES OPGEHEVEN INDONESIË GEEN LID MEER VAN WERELDBANK MARINEHELIKOPTER MAAKT EEN NOODLANDING BIJ R.E.M.-EILAND juni was air jaar margarineprijs steeg met 16 procent In een „eitje" oceaan over De duurle Loterij-actie van start voor dit geschenk hij eeuwfeest 208e jaargang - no. 208 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN ircclla: F. van de Velde. F. 8. den Boer er 'elelrael 58-60, tel. 2355 (b.f.g. red. 3508, id. tel. 2425, edm. tel. 2094. Adv. (.rij. 34 V. de Pester. Hooldredectie: W. Leertouwer en O. A. de Kok Q Abonnementwil» 83 cent per week, 3647/3643), Middelburg. Merkt 51, tel. 3B41, (k.f.t. red. 2078/316», edv. 2375). Goe». Crete K int per mm. Minimum per edv. 5,10. ln««onden mededelingen 24& X brief. Kleine ed». (mex. 8 regel: Woensdag 18 augustus '65 t bied" 50 tent Giro 359300 F.Z.C., Midi Pruimetijd is begonnen Pagina 2 RUSSEN WIJZEN HOGER BEROEP BROOKE AF Elke verdragspartner verplicht zich met de internationale commissie voor atoomenergie of gelijkwaardige instelling samen te werken om de controle op de vreedzame kernproe ven te vergemakkelijken. Het westelijke ontwerp zegt voorts, dat de ondertekenaars de vrede en internationale veiligheid willen be vorderen, de bewapeningswedloop willen verhinderen, tot een stopzet ten van de kernwapenwedloop wil len komen en vooral de bestaande voorraden kernwapens willen vermin deren. De Amerikaanse gedelegeerde Fos ter, die het ontwerp indiende, zei dat het bifJ Italië en C Russische Draag Amerika heeft de wereld een ontwerp aangeboden voor een verdrag dat de verdere verspreiding van kernwapens zou moeten beletten. Ingediend op de Geneefse ontwapeningsconferentie, werd onmiddellijk van Russirwhe zijde verklaard dat het verdrag onaanvaardbaar was tenzij het westen de plannen voor oprichting van een Navokernmacht zou opgeven. Bovendien wilde Engeland het verdrag alleen aanvaar den onder voorbehoud. Als er ooit over zou worden onderhandeld zou Engeland amendementen indienen. De kernmogendheden die het ver drag ondertekenen, zijn verplicht aan geen enkel land zonder kern wapens deze wapens te verschaf fen en zullen niets mogen doen wat vergroting van het aantal kernmogendheden in de hand werkt. Ook mag geen enkele hulp bij het vervaardigen van kernwa pens worden verleend. De niet- kernmogendheden die het verdrag ondertekenen verplichten zich geen kernwapens te vervaardigen of deze op te eisen of te ontvangen door middel van een militair bond genootschap. Alle landen zullen het verdrag kunnen ondertekenen, ook wanneer het van kracht is geworden. Daarbij is van geen invloed of een land al of niet erkend is door een der andere ondertekenaars. (Deze zin is met het oog op een even tueel toetreden van China tot dit ver drag opgenomen). Elke ondertekenaar behoudt het recht zich op elk moment uit het verdrag terug te trekken, waar van drie maanden tevoren kennis gege ven moet worden met opgave van de buitengewone omstandigheden die daar toe hebben geleid en de belangen van het betrokken land in gevaar brengen. Het hoofd van de Russische afvaardi ging, Tsarapkïn, zei na de zitting tot verslaggevers dat hij Foster twee vra gen had gesteld. Ten eerste of het wes telijk voorstel voorziet in een algeheel en onvoorwaardelijk verbod op toeken ning van kernwapens aan niet-kernmo- tendheden, zowel rechtstreeks aan be- oelde landen als indirect, zoals b.v. via een zogenoemde N.A.V.O.-kernmacht. Ten tweede, of met dit ontwerp de mo gelijkheid tot vorming van een N.A.V.O.- kernmacht of dergelijke en deelneming daaraan, in welke vorm ook, door West- duitse militairen of ander personeel wordt uitgesloten. Tsarapkin zei, dat hij de conferentie had meegedeeld dat hier op eerst een duidelijk antwoord dient te worden gegeven opdat de Sowjet-Unie de Amerikaanse voorstellen in hun juiste vorm te zien krijgt. Op een persconferentie verklaarde de Amerikaanse gedelegeerde Foster, dat het voorstel de vorming van een multi laterale of een N.A.V.O-kernmacht niet uitsluit. Wel wordt voorkomen dat er nieuwe, onafhankelijke kerngroepen worden gevormd, zo zei hy. Het Russisch federaal hooggerechtshof üe iJralu| ,jje zaterdagmorgen de hi s to ll eeft het hoger beroep afgewezen van rjschi- Vrank hoeve in Heerlen h«-ft ver- de Britse lector Gerald Brooke, die op woc„t. j„ ontstaan doordat een 8-jarige I 23 juli Jl. in .Moskou tot I jaar gevange- zoontje van een in de hoeve logerende nisstraf en vier jaar dwangarbeid was Amsterdamse familie, met vuur heeft veroordeeld wegens een ringing onder- gespeeld, 74» heeft de recherche In Heer manende lectuur in de Sowjet-Unie te |en gistere» meegedeeld, verspreiden. De scha(le wor(jt Dp 100.000 gul- I den geschat. De vader van het jongc- jtje is voor wettelijke aansprakelijkheid "HP verzekerd, maar de grootte van de ver- WÊËÈ. 'zekering dekt de schade maar v Een Amerikaanse Boeïng-727 met 30 mensen aan boord is maandag avond brandend in Lake Michigan j gestort. Men heeft een ontploffing gehoord. Het toestel was van New York op weg naar Chicago. Het vliegtuig behoorde aan de United Airlines. Van de inzittenden is nog geen spoor gevonden. Tot op het ogenblik waarop het vliegtuig van het radarscherm op het vliegveld van Chicago verdween, leek alles normaal, Een ogenblik daar voor had de bemanning de landingsin structies bevestigd. Enige honderden inwoners in liet noorden van Chicago hebben een lichtflits in de lucht gezien Een woordvoerder van de luchtvaart maatschappij zei dat alle passagiers uit New York en omgeving afkomstig wa ren. In de negerwyk te Dos Angeles waar de grootste negeropstand heeft gewoed die de Verenigde Staten in de 20-ste eeuw hebben beleefd, is de avondklok waarhy het militair gezag gold gisteren inge trokken. Het voormalige ziekenhuis te Noor dg (ruwe, dat thans wordt ver bouwd tot buitencentrum van „Volksonderwijs". (Foto P.Z.C.) UTRECHTSE PRIMEUR PORTOFOONS VOOR DE BROMMENDE AGENTEN Nipt alleen de met mobilofoons uitgeruste surveillancewagens en solomotoren van de Utrechtse po litie zullen voortaan rechtstreeks in contact staan met liet politie bureau, maar ook de agenten die per snelbrommer of motor met zij span surveilleren. Als eerste in den lande krijgt het Utrechtse politie korps namelijk de beschikking over portofoons. Het voordeel van deze transistor- apparatuur is, dat de portofoons verplaatsbaar zijn en niet zoals de mobilofoons „ingebouwd" hoeven te worden..De mobilofoons worden aangesloten op de accu van de auto. de portofoons werken op bat terijen. De relatief kleine apparaatjes worden op de tank van de brom fiets geplaatst. Ze zijn zo licht, dat de agent ze desgewenst ook met een riem over de schouder kan hangen, zodat hy ze niet persé op of in de buurt van de bromfiets hoeft te gebruiken. De Utrechtse politie neemt op het ogenblik een proef met vier portofoons, Voor lopig moeten alle gesprekken via de meldkamer van hot hoofdbu reau worden gevoerd, maar over enkele maanden zullen de surveil lerende agenten ook rechtstreeks de wachtcommandanten van hun afdelingsbureaus kunnen oproepen en omgekeerd. Op de meldkamer kunnen ook verbindingen tot stand worden gebracht tussen de sur veillerende brommers en auto's onderling. Op het paleisbalkon te Korfoe houdt koningin Anne Marie (in regionale klederdracht) het kleine Griekse prinsesje Alexia in haar armen. Naast koningin Anne-Marie, konin gin-moeder Frederika en haar broer George. Indonesië heeft zijn lidmaatschap van de Wereldbank opgezegd, al dus een mededeling van de bank. De terugtrekking werd gisteren een feit toen een geschreven mede deling inzake een desbetreffende beslissing van de Indonesische re gering in Parijs werd ontvangen.' Indonesië was sinds april 1954 lid van de Wereldbank. Volgens de bekendma king treft men voorbereidingen om de Indonesische aandelen in het gezamen lijke kapitaal terug te kopen. In krin gen van de Wereldbank kon men geen commentaar op het Indonesische besluit leveren. Men had geen idee omtrent de reden voor deze stap. De Wereldbank, een onderdeel van de Verenigde Naties, werd in 1946 in het leven geroepen om door middel van leningen tot ontwik keling van de onderontwikkelde gebie den te komen. Indonesië trad 7'/2 maand geleden uit de Verenigde Naties, toen Maleisië een zetel in de Veiligheidsraad kreeg. De jongste lening van de Wereldbank aan Maleisië beliep 15 miljoen dollar en was bestemd voor ontwikkeling van de ha ven Singapore. Het Indonesische aan deel in het bankkapitaal bedraagt op papier 220 miljoen dollar, waarvan ech ter slechts vijf miljoen dollar aanbe taald. afkomstig van het mnriir half vijf een noodlanding gemaakt op de Noordzee. Dank zij het zogenaamde floatation gear, een soort opdryfinrichting, bleef de helikopter drijven waardoor do vier inzittenden met hun zwemvesten liet toestel, dat gedeelelijk onder water kwam, konden verlaten. Onmiddellijk nadat de helikopter vermist werd, stegen van het marinevlieg- IN EERSTE HELFT VAN 1965 T J*4- *-ers met resP- 17 en 90 procent. De 1 en de prijs van eieren ging met 28 L.'i x-Iimv procent omhoog. Daarnaast werden DljZOllQGr QUlir ook de typische vakantiekosten ho ger, zoals de huur van zomerhuisjes, xr aie met 15 procent steeg en de tarie- Volgens de berekeningen van het ven voor vakantiepensions, die met Consumenten Contact Orgaan is 10 Procent opliepen. 1 ,i;4- Resultaat van deze ontwikkeling is, dat in de eerste helft \an dit jaar hetjniet ajs gebruikelijk, de hoge voorjaars- levensonderhoud in Nederland T"aii<BFi!ioïï2. d»!L vergeleken met de eerste kamp Valkenburg twee andere Sikorski's op, met maanden van 1964 5.3 procent duurder geworden of 0.8 procent boven de 4.5 procent, die het Cen traal Planbureau had geraamd. Hoewel het C.C.O. geen reden ziet voor paniek, hoopt het wel, dat de minister van economische zaken een straf prijsbeleid zal voeren, vooral ook ten aanzien van de overlieids- en semi-overheidsbe- drijven. Ook de cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek geven de styging van de kosten van levensonderhoud weer. Het indexcijfer voor de kosten van le vensonderhoud is van 114 punten in de eerste helft van 1964 gestegen tot 120 punten in de eerste zes maanden van 1965. Dat is dus een styging van 5.3 procent. De maand juni van dit jaar was in ver- gelrjking met juni 1964 wel bijzonder duur. Volgens het C.C.O. stegen de kos ten van voeding „door het slechte weer" met 8.6 pet. Het C.C.O. wijst er verder op, dat enkele andere voedingsmiddelen duurder werden door de stijging van de grondstoffenprijzen. „Zeer forse" prijs stijgingen zyn er volgens het C.C.O, in hel eerste halfjaar van 1965 geweest in de sector van de overheids- en semi- overheidsbedrijven. De tarieven van lo kaal en interlokaal vervoer, van de ge- juni. Dit jaar bleef dit cijfer in mei ge lijk aan april en steeg in juni tot 123. Ook voor de komende maanden zijn de verwachtingen van het C.C.O. niet opti mistisch. Naast de weersomstandighe den zyn er nog andere prijsstijgingen, die in het prijsindexcijfer in de tweede helft van dit jaar ongunstig zullen blyvi de ning van het Met de woorden „nou eitje we heb ben het volbracht" zette de 24- jarige KngelsmaB John Riding gisteren voet aan .Amerikaanse wal. Riding is er in geslaagd ln zijn 12 foot metende bootje de „Sjo Ag", wat betekent zee-ei. de „At lantische Oceaan over te steken. Het is het kleinste bootje dat ooit deze tocht heeft gemaakt. Op 30 juli verliet de Engelsman de haven van Plymouth, voor een reis die hem naar Spanje, de Azo- ren en de Bermuda-eilanden zou brengen. Vanaf de Bermuda-eilan den zeilde hy in 19 dagen naar Newport. "ïrleden jaarlijk land naar Newport werd zijn bootje afgewezen, omdat het vol gens de autoriteiten niet genoeg proviand kon meenemen om de tocht te overleven. Met de over steek wilde Riding bewijzen dat zijn bootje wel genoeg proviand kon meevoeren. ..Nu wil ik niets meer doen", zei de zeeman uit Southport. Ik heb al tijd het land gehad aan werken en dit was een uitstekende manier om te luieren", voegde hij er nog aan toe. Dezelfde dag arriveerde de 48- jarige Amerikaanse journalist Ro bert Manry in de haven van Fal mouth, Engeland, na een tocht van 19 dagen over de Atlantische Oceaan in een vier en een halve meter lange zeilboot. Deze zeil boot, de „Tinkerbelle", is het klein ste vaartuig, dat tot nu toe de At lantische Oceaan in de west-oost richting heeft overgestoken. De aoot werd de laatste acht mijl van laar tocht door de barkas van de havenmeester van Falmouth bin nengesleept. Toen de „Tinkerbelle" werd bin nengesleept, lieten de schepen in je haven van Falmouth hun sire nes loeien. Op de kade stond een muziekkorps, dat „The battle hymn of the republic" ten gehore bracht. Manry was. na zijn overtocht van 79 dagen, de trotse drager van een reusachtige snor. „Ik heb ervan genoten, maar ik denk dat ik naar luis zal vliegen- Ik wil terug naar Cleveland, Ohio en de journalis- .iek", verklaarde hij. Vtanry is tijdens zyn overtocht sesmaal bij een wilde zee over- ooord geslagen. Hij had zich echter met een touw aan de mast vastge bonden en deze reddingslijn was zijn behoud. ROBERT MANRY met onderweg „gekweekte" snor In vers», -eldene Nederlandse dagbladen en periodieken 1b aandacht geschon ken aan het prijsbeleid. Dat gebeurde :n uitermate pessimistische beschouwingen en het ging niet alleen om de prijzen van het voedselpakket. Dat laatste is 8.6 procent duurder geworden, maar men hoopt, dat met het betere weer de prij zen van de land- en tuinbouwproducten billijker zullen worden. Neen, er zijn ook vele andere prijzen omhooggegaan. Onze seml-beroepsvoet- bailers zijn dure Jongens geworden. Het (toegangskaartje voor hun wedstrijden is met 15% gestegen. Vele vermaakslnstel- llngen hebben hun prijzen verhoogd. En in tal van andere bedrijven heeft de I loonexplosie nog zon grote nawerking gehad, dat men telkens weer met verhu izing naar nieuwe dctailhandelsprijzen i kijkt. In het dagblad Het Parool wordt met spijt geconstateerd, dat het prijspeil in 1965 volgens onze prijspeil i ae helft ven zee bevindende Grumman S2 Tracker van de marineluchtvaartdienst naar de helikopter te zoeken, die kort na vijf uur op drie mijl zuidwest van het Rem- eiland gevondenJ met een zich reeds bo- i meentebedrijven en van de P.T.T. zijn dikwijls vrij aanzienlijk verhoogd. Prrjsverf in juni werden 41 procent" duurder groenten en fruit 26 procent. Hierbij waren andijvie en bieten de uitschie- het jaar al met 6 J omhoog was. Men behoeft geen macro-economische zesde zintuig te bezitten om te ver wachten, dat er in de tweede helft van het jaar nog wel 2li tot 3 bij zal ko- We zitten midden in de afschuwelijke loon-prtjs-spiraal-inflatie. waarvan alb- fatsoenlilke mensen toch eigenlijk een grote afkeer moeten hebben. In het orgaan van het Ned. Kath. Vak verbond is ronduit gezegd, dat het priis- beleid uit de hand loopt en dat waarlijk niet enkel ten gevolge van het slechte weer. Nu wordt het prijsbeleid in Nederland zoveel mogeiyk bepaald door de 'minister van economische zaken, maar die minister is er pas kort en wij weten nog niet zo precies waar hij heen wil. Dat wisten we ook wel niet met zijn voorgangers, maar daartegen is toen regelmatig geprotesteerd en de hoop be stond, dat we ditmaal een minister van 'economische zaken zouden krygen. die 'écht wel een greep op het prijsbeleid zou hebben. Enkele maanden geleden heeft de nieu we minister verklaard, dat hij bepaal de sectoren van het bedrijfsleven krach tiger zou aanpakken als het om minder toelaatbare prijsafspraken ging. Wij hebben de indruk, dat de minister daarbij in hoofdzaak dacht aan het par ticuliere bedrijfsleven en ongetwijfeld zal er in dat „particuliere" tuintje wel wat te wieden vallen voor een minister Maar wij zouden toch nadrukkelijk de aandacht van de minister wil len vragen voor een andere sector van het bedrijfsleven namelijk de sector van het overheids- en semi-overheidsbedrijf Uit brave boekjes, die in de vorige eeuw druk gelezen werden, weten we. dat de overheid voorheen bij alles het voorbeeld moest geven. In deze eeuw praten we daar minder druk over. maar bij allen leeft toch nog het gevoel, dat men de overheid in hoofdzaak naar haar daden en veel minder naar haar woorden moet beoordelen. Welnu de overheids- en semi-overheid?- bedrfjven hebben dit Jaar voorbeelden laten zien van tariefsverhogingen er. prijsverhogingen, welke bepaald pijnlijk waren. De situatie smeekte gewoon om ingrij pen van de minister en daarop willen we graag nog eens de aandaent vesti gen. Wij hopen, dat de minister bovendien nog de moed zal hebben zijn col lega, de heer Vondeling, minister van fi nanciën, enigermate voor de voeten te lopen. De heer Vondeling wil als de berich ten juist zijn accijnzen en omzet-be- lastingen verhogen. Daardoor zullen de prijzen van verscheidene goederen (ta bak, benzine, auto's, televisietoestellen enz.) stijgen. De heer Vondeling heeft geld nodig, om dat de overheid nieuwe taken op zich wil nemen. Dat geld denkt hij te halen uit de zakken van de consumenten In enkele plaatsen is de middenstand a! in net geweer gekomen tesren deze Von- dehnEiaanse voornemens Het grote pu bliek immers ziet er straks de midden stand op aan als de prijzen omhoog moeten, terwijl toch die middenstand in het onderhavige geval alleen maar fun geert als belastinggaarder en zelf bij zonder weinig ingenomen is met de mi nisteriële prijsopdrijving. Vandaar dat middenstandsprotest Wellicht kan de minister van economi sche zaken bij het vaststellen van zijn prijsbeleid ook deze Vondelingiaanse voornemens eens aan een kritische be schouwing onderwerpen. Het gaat immers om een beleid, waarbij de overheid voorop moet gaan en als die overheid niet voorop gaat. wat kan men dan van de volgelingen verwachten? IN VROEGER STREEKZIEKENHUIS RADIOZENDTIJD VOOR C.P.N. OP VRIJDAG De regeringscommissaris voor het ra diowezen heeft een rooster vastgesteld voor de uitzendingen van de politieke partijen in de periode van 30 augustus 1965 tot 3 juli 1966. Voor de radio-uitzendingen blyft de zendtijd van 18.20-18.30 op maandag t m donderdag gereserveerd voor de acht politieke partijen, die reeds over zendtijd beschikten. De C.P.N. krijgt zendtijd op vrijdag om de veertien dagen van 18.20-18.30 over Hilversum n. „Volksonderwijs" vestigt hier derde buitencentrum" staat er op een hord in het gazon voor het voormalige ziekenhuis te Noordgouwe. Vijf maanden terug werd de in Amster dam gevestigde vereniging eigena resse van het gebouwencomplex, dat al van 1957 af leegstond. Het moest een vakantiekolonie worden voor de jeugd van de openbare lagere scho len en voor gehandicapte kinderen. De vereniging had er enthousiaste plannen voor. Het vroegere zieken huis die naam is inmiddels van de gevel verwijderd werd voorbe stemd oni een accommodatie te krij gen voor tachtig kinderen. Het moet een zogenaamd „schoolreisjesverhlijf" worden, zoals de vereniging die ook al in Drente en op Vlieland bezit. Volgend jaar viert de vereniging „Volksonderwijs" het eeuwfeest. Met de aankoop van het vroegere zieken huis is het hoofdbestuur al min of meer vooruitgelopen op het geschenk van de leden bij die gelegenheid. Toen het koopcontract met de vori ge eigenaren werd gesloten waren de vertegenwoordigers van het hoofdbe stuur ervan overtuigd, dat het initia tief voor dit buitencentrum in het zuidwesten van het land met de no dige gulheid zou worden onder steund. lootje. In een paar dagen waren er al enkele duizenden van de hand ge daan. Toch is dit allemaal nog maar het begin. In het komende najaar zal de vereniging met nog grotere propaganda-acties en inzamelings stunts in de richting van het komen de eeuwfeest en de nieuwe kinderva kantiekolonie wijzen. Het is namelijk de bedoeling dat het centrum in Noordgouwe in mei 1966 officieel zal worden geopend. Ontvangst er al een actie op gang gekomen om geld bijeen te krijgen voor het „pro ject Noordgouwe". Een loterij, met aanlokkelijke prijzen. De federatie Zeeland kwam ermee naar buiten. Met auto's vol propagandaleuzen en ijverige colporteurs trok men de drukke markten in de provincie op om de eerste series van maar even tjes honderdduizend loten aan de man te brengen. In Goes en in Zierikzee zijn we de enthousiaste bestuursleden van „Vol'- Herwijs" in Zeeland al te?en he' '.elopen. En de zaken zijn goed u tri. hebben ze ons ver zekerd. Veel toeristen kochten een Intussen wordt er binnpn de muren van het gebouwencomplex al hard gebroken en getimmerd. De verbou wing draait; de aannemer zet er vaart achter. Op 4 september aan staande zal het hoofdbestuur van „Volksonderwijs" de vertegenwoordi gers van de verenïgings-federaties in uc provincies Zeelandj Zuid-Holland en Noord-Brabant een kijkje laten ne men by de vordering van de werk zaamheden, zo vertelde ons de pro motor van het nieuwe project, de heer P. J. Seel uit Amsterdam. ren rondom de gebouwen van het voormalige Schouwse streekzieken huis zal kunnen laten ronddartelen. De vereniging wil de uit de oorlogs jaren daterende vleugel van het zie kenhuis inrichten tot slaapzalen, re creatieruimten en eetzaal voor de schooljeugd uit met name de grote steden en voor gehandicapte kinde ren. In het belang van deze laatste groep zullen verschillende speciale voorzieningen moeten worden getrof fen. Het oudste gedeelte van het zieken huis gebouwd in 1902 zal voor lopig ook nog worden benut, maar op de duur onder de slopershamer vallen om op dezelfde plaats een nieuwe vleugel te kunneh bouwen. Rondom dit derde buitencentrum van „Volksonderwijs" zal ruimte genoeg zijn om de kinderen voldoende van de buitenlucht te laten genieten. De vereniging is bijzonder geluk kig met het „eeuwfeest-geschenk" dat beslist ook financieel wel rond zal komen. Het enthousiasme van de leden voor dit recreatie- werk van de vereniging is daar voor een gezonde basis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1965 | | pagina 1