PROVINCIALE ZEEOWSE COORANT r NEUTRALISTISCH VREDESPLAN VOOR V.S. ONAANVAARDBAAR Grote Oceaan-vloot zal worden versterkt Nederlandse autobus stort in de Moezel Zon, folklore en spanningen in drukbezocht Vlissingen TITO EN SJASTRl OVER VIETNAM Juli was nat, koud en somber Mislukte aanslag op de koning van Bhoetan Kleuter overleden na val uit flat Britse tweeling geboren in Franse trein MAROKKANEN ZETTEN IN BUNNIK HANDELTJE IN MARIHUANA OP GROTE BOSBRANDEN OP CORSICA Negentien mensen werden gewond Ringrijdersfeest en folkloristische stoet 208e jaargang - no. 176 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 2 augustus 1965 B. den Boer lel. 2425. adm. tl 1-1. red. 7852, i i. 521J). Ooalburg. K Jo de Roo prolongeerde de wegtitel Pagina 3 Joegoslavië en India hebben gezamenlijk vredesbesprekingen voor Vietnam voorgesteld op voorwaarden die Amerika al eerder te gor tig waren. Het plan van Joegoslavië en India is vervat in een commu niqué dat president Tito en premier Sjastri samen hebben opgesteld na het bezoek dat Sjastri vorige week aan Joegoslavië heeft gebracht. Het tweetal is van mening dat Amerika het bombarderen van Noord-Vietnam dient te staken, om zo de weg vrij te maken voor vredesbesprekingen Jl. zaterdag nog is uit ingelichte bron te Bel grado vernomen dat de Ameri kaanse reizend ambassadeur W. Averell Harriman, die ook verle den week in Joegoslavië was. aan Tito heeftt verteld dat Washing ton er op staat dat met besprekin gen wordt begonnen voor de bom bardementen worden gestaakt. Tito en Sjastri zijn ook van mening dat de Vietcong in Zuid-Vietnam aan de vredesbesprekingen zou moeten deel nemen. Het standpunt van Washington is steeds geweest dat de Vietcong, geen bewind zijnde, niet aan de conferentie tafel kan zitten. Washington zou er mee akkoord gaan dat de Vietcong door een of andere „vriend" wordt vertegenwoor digd. Tito en Sjastri zeiden dat hun land en andere „niet-gebonden" naties een weg naar vrede in Vietnam zouden zoeken. Zij noemden die andere naties niet bij name, maar a.s. dinsdag arriveert pre sident Sékou Touré van Guinee in Bel grado en uit welingelichte bron is ver nomen dat hij misschien mee zal doen. Tito en Sjastri wekten in hun communi qué tevens op tot groter inspanning ten behoeve van de ontwapening en om te verhinderen dat de kernwapens zich verspreiden. Tito en Sjastri betuigden ook nog hun sympathie voor de bevrijdingsbewegin gen in Angola, Mozambique en „het zo genaamde Portugees Guinee", kozen de zijde van de Afrikanen van Zuid-Rho- desië, wezen scherp de apartheidspoli tiek van de Zuidafrikaanse regering af en braken een lans voor meer nulp aan onderontwikkelde naties. Topoterleg Het Amerikaanse ministerie van de fensie heeft gisteren meegedeeld dat de stafchef, luchtmachtgeneraal Ear- le Wheeler, vandaag in Honolocloe strategisch overleg over de toestand in Vietnam zal plegen met de Ame rikaanse commandant in Vietnam, De 7,o juist geëindigde maand juli moet tot de zeer natte maanden worden gerekend. Overal in het land is te veel regen gevallen. Ge middeld over het gehele land ge nomen is ongeveer 140 millimeter neerslag gemeten .tegen 77 mm. normaal. Tot dusver in deze eeuw is juli alleen in 1930 en in 1942 nog natter geweest. De afgelopen maand was de vijfde te natte maand in successie, fe bruari is de laatste maand ge weest die aan de droge kant was. De hoeveelheid neerslag die in dit tijdvak van vijf maanden is geval len, is een record sedert het begin van de metingen var. de neerslag omstreek 1850, nu 115 jaar gele den dus. Deze hoeveelheid beloopt ruim -140 mm. tegen 267 mm. nor maal. De temperatuur bleef belangrijk onder de normale waarde. Maar in 1962 was juli nog een weinig kou der. In De Bilt waren 25 van de 31 dagen te koud, slechts een zo merse dag is daar voorgekomen tegen normaal zeven van deze warme dagen. Merkwaardig is dat de hoogste temperatuur in dit jaar te De Bilt maar 26 graden Celsius bedraagt. Sedert het begin der metingen in 1850 was het nog nooit voorgeko men dat in de eerste zeven maan den van het jaar niet een hogere temperatuur kon worden geregis seerd. Hieruit blijkt duidelijk het grote tekort aan warmte dat de zomer tot dusver heeft opgele verd. De zon scheen ln De Bilt 146 uren tegen 199 uren normaal. In 1962 was juli nog somberder. De afgelopen maand was de vier de achtereenvolgende maand die veel somber weer heeft gebracht. generaal William Westmoreland, en met de militaire commandant van de Grote Oceaan, admiraal Ulysses Sharpe. Het Amerikaanse ministerie van defen sie overweegt torpedobootjagers van de Atlantische vloot in verband met het conflict in Vietnam in de Grote Oceaan te stationeren. Volgens de minister voor de marine, Robert Baldwin, zijn reeds drie topedojagers/escorieschepen van de Atlantische vloot bij de vloot in de Gro te Oceaan gevoegd. De luchtaanvallen Straalvliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht hebben zaterdag opnieuw doelen in Noord-Vietnam gebombar deerd. Zij vlogen noordelijker dan ooit tevoren tot op ongeveer 50 kilometer van de grens van de Chinete volksrepu bliek. Guerrillastrijders van de Vietcong heb ben gisterochtend vroeg aanvallen on- De „Press Trust of India" meldt dat een mislukte aanslag is gepleegd op de 36- jarige koning Jigme Dorji Wangtsjoe van het in het Himalayagebergte gele gen kleine koninkrijk Bhoetan, dat door een speciaal verdrag met India is ver bonden. De aanslag werd gepleegd toen de ko ning zich in het klooster van Kioetsjoe, nabij de Bhoetanese plaats Paro, bevond. Er werd een schot op de koning afge vuurd en een handgranaat naar hem ge worpen, doch hij bleef ongedeerd. De daders ontkwamen in het duister. De toestand in Bhoetan is rustig. De Indiase vertegenwoordiger in Bhoe tan heeft de koning een boodschop ge zonden, waarin hij uiting geeft aan zijn opluchting over het mislukken van de aanslag en waarin hij de vorst alle hulp toezegt, die deze nodig zou hebben. De toestanden in Bhoetan doen in vele opzichten nog aan de middeleeuwen den ken. Tot voor vijf jaar bezat Bhoetan geen geregeld leger en kende het geen In Tuindorp-Slotermeer is zaterdagavond de driejarige Jan Frederik Meelker van de zevende verdieping van een flatge bouw aan de Eastonstraat naar benden gevallen. Het jongetje werd naar het W.G.-ziekenhuis gebracht en is daar twee uren later overleden. Hoewel zijn slaapkamerraam extra was beveiligd met ijzerdraad heeft hij dit los weten te peuteren. De kleuter is vermoe delijk op de onder het raam geplaatste verwarming gaan staan en daarna uit het geopende raam gevallen. van Zuid-Vietnam. Een spoorbrug werd ernstig beschadigd en een andere brug werd eveneens aangevallen. De activiteit van de guerrillastrijders bleef niet beperkt tot deze aanvallen Zij waren er eerder in geslaagd te ont komen aan een Amerikaans offensief en hadden aanvallen ondernomen op voor posten van de regering en een Australi sche kazerne in Saigon. Bij een aanval van de Vietcong op de woning van een chef van politie in de Khanh Hoiwijk van Saigon werd een kind gedood. Mortieren Volgens inlichtingen die in Saigon zfjn ontvangen, hadden de aanvallen op do verbindingen plaats op een kleine 50 kilometer ten zuidoosten van Hoeë, niet ver van Da Nang. Een Amerikaanse mi litaire woordvoerder deelde mee dat de Vietcong de aangevallen plaatsen had bestookt met meer dan 100 mortieren. De bruggen werden bewaakt door be trekkelijk weinig Zuidvietnomese mili tairen. Een Britse" vrouw heeft gisteren in een Franse trein het leven ge schonken aan een tweeling, zo hebben woordvoerders van de Franse spoorwegen meegedeeld. De vrouw, mevrouw Abraham, was met haar echtgenoot en moe der op weg van Italië naar Enge- ladn toen de tweeling zich vlak voor Parijs aankondigde- Volgens een ambtenaar van de spoorwegen op het Gare de Lyon te Parijs, waar alle treinen uit het zuiden aankomen, zjjn het twee meisjes. De eerste baby kwam ter wereld toen de trein de Franse hoofdstad naderde terwijl het tweede meisje werd geboren toen de trein op een zijspoor werd gereden waar al een ziekenauto gereed stond om moe der en kinderen naar het St.-An- toineziekenhuis over te brengen. Een woordvoerder van de kliniek heeft bevestigd dat het tweetal direct na aankomst in een cou veuse is geplaatst. Men weigerde verdere bijzonderheden te onthul len nadat men de lezing van de spoorwegen had bevestigd. POLITIE ARRESTEERT GASTARBEIDERS Iedere vrijdag werd zaken gedaan Garuda-directeur komt met Fokker onderhandelen De rijkspolitie heeft twee in ons land werkende Marokkanen gearresteerd gens het in bezit hebben en verhandelen van marihuana. Het zijn de 21-jarige Spaans-Marokkaan J. C. A. H., die don derdag in een Doorns pension aange houden werd en de 29-jarige Frans-Ma rokkaan M. S., op wiens kamer Utrecht mannen van de rijkspolitie en van de Utrechtse zedenpolitie vrijdag avond in een koffer een zakje met vier en een half ons marihuana vonden. De zaak kwam een week geleden aan het rollen toen in Tiel twee mannen we gens diefstal van enkele colbertjasjes werden verhoord op het bureau van de gemeentepolitie. Bij de fouilering bleek een van hen, een Marokkaan, sigaret-1 ten op zak te hebben, waarvan men ver moedde dat ze marihuanna bevatten. Omdat de man in Doorn woonde, scha kelde de gemeentepolitie van Tiel de rjjkspolitie in, die bij huiszoeking in het arbeiderspension in de kleding van de Marokkaan inderdaad tabaksresten Voor de tweede maal in een ninand tijd doen zich op het Franse eiland Corsica enorme bosbranden voor. Zaterdagavond besloten de autoriteiten het eiland tot rampgebied te verklaren. Alle beschikbare redding- en blusploegen zijn gemobi liseerd. Brandweerlieden, gendarmes, militairen en vrijwilligers nemen deel aan de bestrijding van de branden. Tweehonderd militairen zijn van het Franse vaste land onderweg. Honderden hectaren zijn al verloren gegaan. Verscheidene dorpen lopen gevaar. Het merendeel van de bosbranden schijnt een gevolg van brandstichting te zijn. De gendarmerie heeft daarvoor bewijzen gevonden. Het aantal toeristen op Corsica was in juli duidelijk minder dan men had ge dacht. Dit wordt ook geweten aan de bosbranden. KAMPEERDERS OP DE VLUCHT VOOR VUUR Aangewakkerd door de mistral, die een snelheid van meer dan 90 km per uur had, heeft een bosbrand zondagmiddag duizenden kampeerders in La Londe. aan de Rivièra, voor hun leven doen ren nen. Over een breedte van zestien km drong het vuur de 5000 vakantie} naar de rand van een rivier, waardoor de autoriteiten zich genoodzaakt zagen onmiddellijk evacuatiemaatregelen te treffen. In het kamp van La Faviere be vonden zich onder anderen honderden Engelse, Duitse en Italiaanse toeristen. Ongeveer 10.000 hectare bos, verscheide ne landhuizen en het Grand hotel in Bormes werden een prooi der vlammen. Meer dan 500 brandweerlieden, militai ren en anderen trachtten de brand te stuiten. Vooral het dorp Bormes les Mi mosas, 2000 inwoners, werd bedreigd. De weg langs de kust van Toulon naar Nice was als gevolg van de brand niet be gaanbaar. De directeur van de Indonesische lucht-1 vaartniaatschappü „Garuda Indonesian Airways", Soedarmo, zal binnenkort inaar Nederland vertrekken om daar be- vond met zoal. zaterdag na onder-sprekingen te voeren over de voorveno- - men aankoop van twintig „Fnendship"- zoek is komen vast te staan man-, vliegtuigen van Fokker, huana. De beer Soedarmo verklaarde aan de di rectie van de Fokkerfabrieken duidelijk Vnnr f 7flfl zullen maken, da*, deze vliegtuigen r UUl I 1/1/1 niet voor oorlogsdoeleinden zullen wor den gebruikt, „zoals door bepaalde krin gen in het buitenland schijnt te worden gevreesd". Hij zei ervan overtuigd te zijn, dat deze kwestie tijdens zijn bezoek aan Nederland zal kunnen worden geregeld Voorts deelde de heer Soedarmo nog Tijdens het verhoor vertelde H.. dat hij de marihuana op de fabriek in Bunnik, waar hij werk, kocht van een hem niet bij name bekende col lega en landgenoot. Dank zij de me dewerking van de personeelschef van de fabriek kon de politie de vol gende dag de hand leggen op S., die al voor hij op de politiepost Bunnik aankwam, bekende. De hoeveelheid marihuana die in zijn keurige (pri vé) kamer ln Utrecht in beslag werd genomen is ongeveer 700 waard. De twee Marokkanen rookten de ma rihuana zelf niet, maar gebruikten de sigaretten uitsluitend als handelswaar. S. was nogal vaag over de identiteit, van zijn leverancier (de transacties ge-j beurden op een nogal geheimzinnige manier en hij beweert dat hij de man! niet kent) maar de politie zet haar on-j derzoek voort. De marihuanahandel in! de Bunnikse fabriek was al minstens vier maanden aan de gang. Iedere vrij dag, direct na ontvangst van de loon zakjes, werden er „zaken" gedaan. mede, dat Fokker binnenkort een dele gatie naar Indonesië zal sturen voor be sprekingen met de ir.' 'antie die is belast met de voorbereidingen voor een Indo nesische vliegtuigindustrie. 1 Op een terrasje in l'orto S. Stefano 1 in Italië ontving de koninklijke fa- milie dezer dagen Amerikaanse vrienden, de familie Forbes. Ook j prinses Irene (links) was aanwezig. J GEEN BRITSE HERDRUK VAN „MEIN KAMPF" De Britse uitgeverij Hutdiinson heeft af gezien van haar voornemen om Hi tier* boek „Meïn Kampf" opnieuw uit te ge ven, ln het Engels, aldus de „Sunday Telegraph". De bondsregering had vla haar ambassa de in Londen tegen het plan geprotes teerd. Zij verklaarde dat „oude wonden weer zouden worden opengereten, anti- Duitse gevoelens opnieuw zouden wor den aangewakkerd en een onjuist beeld zou worden gegeven van de werkelijke aard van het Duitse volk". In 1933. 1938 en 1942 zijn reeds Engels talige uitgaven van „Mein Kampf" ge bracht. Zij gingen grif van de hand. Na frontale botsing Afnemers Ook de afnemers van de Marokkanen zijn niet allen bekend. In ieder geval is er een Nederlands meisje bij, de „vrïen-' van een van hen. De twee mannen zijn in verzekerde be aring gesteld en zullen worden voor geleid bij de officier van justitie in Utrecht. Veiligheidsraad morgen bijeen Tegenwoordigheid van geest en een grote dosis hulpvaardigheid hebben zaterdag bij Zeil in West- Duitsland een ramp voorkomen toen een bus met Nederlandse toe risten na een botsing met een tankwagen van de weg raakte en in de vijf meter lager gelegen Moezel stortte. Direct na het ongeluk sprong de chauf feur van de tankauto, de 32-jarige Josef Siirth uit Koblenz in het water en schopte drie ruiten van de bus in w, van de 32 Nederlanders uit het wrak van de uit Dordrecht afkomstige bus trokken. Naar ziekenhuis De Veiligheidsraad Vatie.s zal morgen bijeenkomen ter be-jnahij begon de passagiers naar buiten spreking van een Turkse klacht dat de te helpen. Ongeveer 25 mensen, dje op regering van Cyprus door een amende ment op de kieswetten de rechten de Turk9-Cyprioten heeft geschonden. er van de rivier zwemmen en vissen waren, sprongen onmiddellijk in bootjes en peddelden naar de overkant waar zij de laatsten Inwoners van de in de nabijheid lig gende dorpen Alf en Sankt Aldegund stelden daarop hun auto's beschik baar waarmee de gewonden naar een ziekenhuis in Zeil werden overge bracht. Daar werden 17 Duitse pa tiënten ontslagen om ruimte te ma ken voor de 19 gewonde Nederlandse vakantiegangers van wie er inmid dels drie genezen konden worden ontslagen. Van de nog 16 in het zie kenhuis verblijvende patiënten zijn er volgens een woordvoerder nog ..zes of zeven" ernstig aan toe. Geen van hen is echter in levensgevaar. „De wijze waarop er hulp is geboden heeft een ramp voorkomen", zo ver klaarde een functionaris van de politie ter plaatse. „Wij hadden ons de ont plooide activiteiten niet doeltreffender en beter kunnen voorstellen", zo voegde hij eraan toe. Hij zei verder dat de Ne derlanders geen moment in paniek zijn geweest en elkaar rustig hielpen bij het verlaten van het wrak zoda: de redders buiten hun werk konden doen. Vol lof was men voor het optreden van chauf feur Sürth die zonder aarzelen het ini tiatief tot de reddingsactie had geno men. Zijn trekkercombinatie, die gela den was met 23.000 liter huisbrandolie bleef na de botsing op de weg. JONGEMAN SPOORLOOS MET AUTO EN f 8300 De Rotterdamse politic stelt alles ïn het werk om er achter te komen, waar de 25-jarige assistent-verkoper Jan H. uit de Maasstad op het ogenblik verblijft. Men weet wel bijna zeker dan de jonge man in een auto van Ir.ijn werkgever en met een bedrag van 8300 gulden ervan door is gegaan, H. is n.l. verdwenen, nadat hij de firma aan de Benthuizerstraat, waar hij werkt, per auto had verlaten om voor zijn werk gever bij een bank 8300 gulden te innen. H. voerde die opdracht van zijn baas per fect uit. zo is gebleken, maar hij keerde tot op heden niet terug. Vlissingen beleefde zaterdag een feest van zon en folklore, toen bij stralend weer vijfen zestig ringrijden» en elf paren in versierde sjezen de ring sta ken op Stenenbeer en Wilhelmi- nastraat. Vooral In de middag uren, toen de ringrijders met een optocht door Vlissingen nog eens extra de aandacht hadden gevestigd op dit even sportieve als folkloristische evenement, omzoomden duizenden toe schouwers, onder wie zeer veel toeristen, de beide banen waar in de rijders in dertig beurten streden om de hoogste eer in persoonlijk klassement en be kerronden. Mede in verband i t bet 15-jarig ju- Uingrijders Vereniging waren de organisatoren de Stichting VUssings Actiefonds het gemeentebestuur, V.V.V. en Z.R.V. tot deze grote opzet van de jaarlijkse „vrije wedstrijd" in Vlissin gen gekomen. Vandaar ook de folklo- (Zie slot pag. 2 kol. 6) 1 De opening van de folkloristische stoetdie 'zaterdagmiddag ter gele- j genheid van de ringrijderijen door S Vlissingen trok; ringrijders voeren C de vlaggen van de verschillende ver- i enigingen mee. Foto P.Z.C.) Frontale botsing Volgens de politie zijn beide voertuigen in een bocht frontaal met elkaar in bot sing gekomen. De chauffeur van de Ne derlandse bus. de 31-jarige Jan van Zan ten, moest met verwondingen in het zie kenhuis te Zeil worden opgenomen. :De drie vrij ernstig gewonden zijn: me vrouw A. E. Versteeg-van Doorn uit Dordrecht, mevrouw A. \V. Valk de Jon ge uit Dubbeldam, en mevrouw J. Ger- ritse-Lagerwerf uit Zwijndrecht. Zij zul len met nog een aantal anilere passa- giers nog geruime tnd in bet ziekenhuis moeten verblijven Het gaat vooral om patiënten met een shock en met kneu zingen. ontstaan doordat zij in de bus bekneld zijn geraakt. INBREKER BEDREIGDE POLITIE MET PISTOOL De politie in Wageningen beeft in de nacht van zaterdag op zondag een 52- jarige monteur uit IJmuiden aangehou den. die kort daar\oor in een horloge- zaak had ingebroken. De man verzette zich hevig en kon slechts met behulp van ••en passerende automobilist naar het po litiebureau worden gebracht. Daar heelt Ideate man. een recidivist, de politie nog 'niet een pistool bedreigd. Eerst nadat dit wapen in veiliger han den was overgegaan kon hij worden in gesloten. Deze inbreker had op het mo ment van zijn arrestatie, op 100 meter van de horlogezaak, in de Hoogstraat in Wageningen, 45 horloges bij zich afkom stig uit fit bedrijf. Hjj heeft een veertig vonnissen op zijn naam staan. Bij zijn onderzoek bleek dat de dief aan de achterkant van het huis via een raam is binnengekomen. Hij is door de woon vertrekken naar de winkel gegaan en verliet de woning door de achterdeur. Daar kwam echter de alarminstallatie in werking. De pohtie kwam hierdoor <E- rect in actie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1965 | | pagina 1