RUSSEN TEGEN BRITS VOORSTEL VOOR DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE Belgische socialisten doen mee aan regering BRUINISSE VIERDE M0SSELFEEST Amerikanen houden vast aan de M.L.F. Russische raketten in Vietnam gebruikt Sowjet-Unie wil niets weten van ontsnappingsclausule POGINGEN GRIEKSE CRISIS OP TE LOSSEN (VOORLOPIG) MISLUKT „Indonesië kan binnenkort eigen kernbom maken" r\ Vlootschouw op witgekuifde Grevelingen JOEGO-SLAVIË: ECONOMISCHE HERVORMINGEN 208e jaargang - no. 170 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN rej. 3508, adv. 3647/3643), LMrtcvwar an C. A. da Koh Abonntmtntiprlj. 13 can! par waak. 10,75 p I 51. tal 3841, (h.f.f. rad 2078/3169, adv. 2375). Gm«, Crola Mark! 2, I. 1,75). „Bal Giro 359300 P.Z.C Mlddalburj Maandag 26 juli 1965 Cokje bij ruitershow Pagina 2 ONDERHANDELAAR TSARAPK1N: Semjon Tsarapkin, de leider van de Russische afvaardiging naar de ontwapeningsconferentie, die morgen (dinsdag) in Genève wordt her vat, heeft gisteren bij aankomst in Genève gezegd, dat zijn regering niets uil weten van een zogenaamde .ontsnappingsclausule" in een verdrag tegen verspreiding van kernwapens. Een dergelijke clausule was door Engeland voorgesteld. Deze clausule zou de ondertekenaars de mogelijkheid bieden het verdrag op te zeggen als er toch sprake was van een „uitzaai" van kernwapens. macht niet opgeven in ruil voor een ver drag met de Russen inzake het niet- verspreiden van kernwapens. Dit zei president Johnsons speciale afgezant. Volgens diplomatieke waarnemers wilde Tsarapkin hiermee zeggen, dat Rusland niet akkoord zal gaan met een overeen komst, die in een latere fase de vorming van een multilaterale kernmacht of de door Engeland voorgestelde Atlantische kernmacht mogelijk zou kunnen maken. Zoals bekend hebben de Amerikanen en Britten de Russen herhaaldelijk laten weten dat de vorming van dergelijke kernmachten niet zou leiden tot verdere verspreiding van kernwapens Met deze verklaring van Tsarapkin is de hoop van het westen, dat de Russen serieus op de westelijke voorstellen inzake een over eenkomst tegen verspreiding van kern wapens zouden willen ingaan, de boden ingeslagen. ML F. Toen Tsarapkin werd gevraagd of een eventuele overeenkomst gekop peld zou worden aan de Russische eis de vorming van een westelijke multi laterale kernmacht (M.L.F.) te laten vallen, antwoordde hij: „ja, natuur lijk. Op dit punt zullen we zeker ons been stjjf houden". Tsarapkin die al vaak aan het ontwape- ningsoverleg in Genève heeft deelgeno men zei dat de Sowjet-Unie fel gekant blflft tegen de verspreiding van kern wapens, zij het direct of indirect. Hamman De Verenigde Staten zullen hun plannen tot vorming van een N.A_V.Ó.-kern- Taalincidenten in Belgische kerken In de Petruskerk te Oostende waar veel Waalse en Franse toeristen plegen te komen, is het gistermorgen tot een taal incident gekomen. Een groep van rond 80 Vlamingen verliet demonstratief de kerk toen de predikant in liet Frans be gon te spreken. In een andere kerk van deze badplaats deed zich eveneens een incident voor. Toen een priester zijn preek in het Frans begon, begon een dertigtal Vlamingen hardop in het Vlaams te bidden. Dit ge bed werd echter overstemd door orgel spel. Daarop kon de priester verder in het Frans preken. De dertig Vlamingen verlieten het kerkgebouw. Averell Harriman, zaterdag in München waar hij arriveerde voor besprekingen met bondskanselier Ludwig Erhard. Harriman zei dit antwoord op een vraag over de Westduitse vrees voor de moge lijkheid van een derlijke gang van za ken. De Britse minister ioor ontwapening. Lord Chalfont, heeft gisteren in Parijs verklaard dat naar zijn gevoel de meeste N.A.V.O.-Janden de algemene doeleinden irdrag inzake van het Britse ontwerp-' de niet-verspreiding van kernwapens steunen. Lord Chalfont zal het ontwerp verdrag vandaag aan de permanente N.A.V.O.-raad voorleggen. Lord Chalfont zei, dat het ontwerp-ver- drag niet de mogelijkheid uitsluit van uitbreiding van de medezeggenschap in het gebruik van kernwapens tot andere N.A.V.O.-landen mits deze niet aan de verspreiding van kernwapens meewerk ten. „Ik denk hierbij in het bijzonder aan West-Duitsland", aldus de minister. Hij zette nader uiteen, dat het verdrag de vorming van een N.A.V.O.-kernmacht dus niet zou uitsluiten. AMERIKAANS VLIEGTUIG NEERGESCHOTEN Voor het eerst zijn zaterdag in Noord-Vietnam Russische luchtdoel raketten van het type „Sam" gebruikt. Op 65 kilometer ten westen van Hanoi is er een Amerikaans jachtvliegtuig mee neergeschoten, zo is van Amerikaanse zijde in Saigon meegedeeld. INDONESISCHE STEUN VOOR DE VIETCONG clusie dat de Nationalistisch-Chinese re gering gereed is om troepen naar Zuid- Vietnam te zenden om de regering in Saigon te helpen in haar strijd tegen de communistische Vietcong. Naar aanleiding hiervan deelde eer woordvoerder van het Amerikaanse mi nisterie van defensie mee, dat er nooit zekerheid had bestaan dat de vijf raket bases bij Hanoi operationeel waren, wel dat ze in betrekkelijk korte tijd opera tioneel konden worden gemaakt. bases bevinden zich naar verluidt op geveer 25 kilometer van de Noordviet- namesc hoofdstad. De raketten hebben naar men gelooft een bereik van 56 km. Indonesische steun Mevrouw Surijadarma. de Indonesische afgevaardigde naar het wereldcongres tegen kern- en waterstofbommen dat in Tokio wordt gehouden, heeft gisteren verklaard dat Indonesië een leger van vrijwilligers heeft gevormd dat klaar staat om naar Vietnam te gaan en daar met de Vietcong tegen de Amerikanen te strijden. Men had alleen nog maar de toestemming van Soekarno nodig. Indo nesië zond al militair materiaal en medi cijnen naar de Vietcong en in Djakarta was een vertegenwoordiging van de Vietcong gevestigd, die door Indonesië erkend werd als een „normaal orgaan van een buitenlandse regering". Vliegtuigen en twee torpedobootja- gers van de Amerikaanse zevende vloot hebben zaterdag bij een actie tegen een vloot van jonken der Viet cong ongeveer vijftig Vietcong-strij- ders gedood en 22 jonken vernietigd. Dit heeft een Amerikaanse woord voerder meegedeeld. Amerikaanse vliegtuigen hebben zater dag een bombardement uitgevoerd op een fabriek van explosieven. 85 kilome ter ten noordwesten van Hanoi. Dit was de eerste aanval op de Noordvietnamese bewapeningsindustrie. Er werden 33 ton bommen op de fabriek afgeworpen. Een groot gebouw werd verwoest en zes an dere beschadigd. Meer troepen? President Tsjang Rai-Tsjek van Natio nalist isch-China (Formosa) heeft zater dag in Taipeh verklaard dat zyn rege ring alle voorbereidingen heeft getrof fen om ..een grotere verantwoordelijk heid op haar schouders te nemen" bi, de bestrijding van het communisme door Znid-Vietnam te steunen. Waarnemers trekken uit Tsjangs verklaring de Het feit dat zijn huis in Saint Sul- pice bij Bern een el hoger is ge bouwd dan de Zwitserse voorschrif ten toelaten, is voor de in Neder land geboren Amerikaan H. Fente- ner van Vlissingen het begin ge weest van vele narigheden, welke resulteerden in zijn officiële uitzet ting uit Zwitserland. Ondanks een lange lijst handtekeningen van vrienden (foto) ziet de toekomst er somber uit Geen akkoord over onafhankelijkheid van Rhodesië Premier Ian Smith van Rhodesië e de Britse minister van staat, Cledw.vn Hughes, hebben geen overeenstemming kunnen bereiken over het vraagstuk van de Riiodesisehe onafhankelijkheid. Dit hebben goedingelichte zegslieden in •de Rhodesisehe hoofdstad Salisbury bekendgemaakt. Premier Smith en de Britse minister zul len hun besprekingen over deze kwestie voortzetten Vliegtuig met 27 mensen vermist op de Philippijnen Een C-47 transporttoestel van de Phi- lippynsc luchtmacht met 27 mensen aan boord wordt sinds gistermorgen boven de Phllippynen vermist. De C-47 was met militairen en burgers aan boord uit Manilla vertrokken met bestemming San Jose in het zuiden van de Philippijnen. De verkeerstoren van het vliegveld van San Jose heeft ge meld dat daar de gehele dag geen vlieg tuig is geland. In Cebu opgestegen reddingsploegen moesten wegens het slechte weer spoe dig hun opsporingen opgeven. Het ver miste vliegtuig was met voorraden op weg naar de zuidelijke Philippijnen, die onlangs door de tyfoon „Freda" wer den geteisterd. E.E.G.-MINISTERRAAD ZONDER FRANKRIJK De ministerraad van de E.E.G. komt vandaag voor het eerst sedert het uit breken van de crisis bjjeen, zonder Frankrijk. Nederland zal vertegenwoor digd zyn door de ministers Luns en Den Uijl, mogelijk ook minister Biesheuvel, en staats-secretaris De Block. Ook de Duitsers komen met hun gebruikelijke zware delegatie: de ministers Schroder (buitenlandse zaken) en Schmiieker (economische zaken) en een aantal staatssecretarissen. Op de ministertafel liggen de nieuwe voorstellen die de E.E.G.-commissie eind vorige week heeft geformuleerd voor de financiering der gemeenschappelijke landbouwpolitiek in ae resterende over gangsperiode naar de volledige gemeen schappelijke markt. Men verwacht niet, dat de vijf delegaties tot diepgaande dis cussies zullen komen. De regeringen hebben de voorstellen vrijdag pas ont vangen en dus nauwelijks tijd gehad ze te bestuderen. Het ziet er naar uit dat het overleg beperkt zal blijven tot vra gen erover en nader uitleg door de com missie. De nieuwe voorstellen wekken de indruk vooral voor Nederland een zwaar te verteren brok te zijn. Ze schij nen een heel eind in de richting van de Franse verlangens te gaan. De finan ciële regeling van de landbouwpolitiek in de overgangsperiode zou losgekop peld zijn van de regeling der definitieve fase een koppeling die juist de zeker heid had moeten scheppen dat men nu reeds, nu grote Franse belangen in het feding zijn. bindende regelingen zou unnen treffen voor echte bovennatio nale financiering en duidelijke Europese parlementaire controle erop in die eind fase. Griekse officieren ontslagen Acht Griekse officieren die betrokken zijn geweest bij de clandestiene militai re organisatie „Aspida" hebben hun ont slag gekregen. De betrokkenen, allen kapitein, hebben hiertegen beroep aan getekend. OOK CHRISTELIJKE VOLKSPARTIJ AKKOORD Het nationale congres van de Belgische Socialistische Partij b.s. p.) heef! gisteravond ingestemd met een coalitie met de Christelij ke Volkspartij (c.v.p.) en daarmee de weg vrijgemaakt voor de vorming van een regering. Het einde van de kabinetscrisis in Bel gië, de langste van na de oorlog, is nu in zicht. Met 672 fgen 356 stemmen by 14 onthoudingen sprak het socialistische con gres zich voor de coalitie met de C.V.P. uit. Verzet kwam vooral van de zijde van de Walen. Eerder op de dag had de algemene raad van de C.V.P. met 114 tegen nul stemmen by twee onthoudingen het coalitieplan van kabinets formateur Pierre Harmei goedgekeurd. VANDAAG WEER DEMONSTRATIES IN ATHENE Compromis-premier stelt voorwaarden Pogingen om de crisis in Griekenland op te lossen zijn gisteren op een mislukking uitgelopen omdat de „compromis- premier". Steven Stefanopoliue, ver klaard heeft slechts een regering te zul- President Soekarno heeft zaterdag voor een Islamitische conferentie in Bandoeng verklaard, dat Indonesië met Allah's wil binnenkort zijn eigen kernbom zal kunnen vervaardigen, om de territoriale onschendbaarheid van het land tegen in menging van buitenaf te beschermen. De bom. zo verklaarde de president ver der, zal niet worden gebruikt om agres sie te plegen tegen enig land of landen, doch wel „in geval wij worden aangeval len". Dan zal de gehele Indonesische na tie alle beschikbare wapens gebruiken, aldus de president verder. Indonesië zal alleen uit zelfverdediging oorlog voeren. len vormen indien de huidige premier, George Athanassiadis-Novas, géén ver trouwen van bet parlement zal kunnen verwerven. Als tweede voorwaarde heeft Stefano- polius gesteld dat alle stromingen bin nen de centrumpartij hem zullen moeten steunen. Hierdoor is het nagenoeg on- mogelijk geworden nog vóór de vertrou- wensstemming in het Huis van Afge vaardigden tot een tussenoplossing te komen. Zoals de zaken er op het ogenblik voor staan lijkt de kans klein dat premier Novas het ln de Kamer zal halen zodat Stefanopolius voorlopig de belangrijkste man op de achtergrond blijft. Koning Constant ij n, wiens optreden 10 dagen geleden in feite aanleiding is ge worden tot de huidige crisis, heeft giste ren in Athene een onderhoud gehad met premier Novas. Demonstratief Ofschoon het gisteren in Athene en in overig Griekenland rustig was houdt men voor vandaag, als er op vele plaat sen weer demonstraties tegen de rege ring worden gehouden, zijn hart vast. In Athene alleen al staan drie demon straties op stapel één door de stu dentenorganisatie. die ook woensdag be toogde toen een student om het leven kwam. Niet iedereen is gerust dat deze betogingen zonder incidenten zullen ver lopen. MET DUIZENDEN TOERISTEN.... Hoogtepunt van de mosselfeesten van Bruinisse was de traditionele vlootschouw van afgelopen zater dag. Ditmaal namen de kotters dui zenden bezoekers mee over de vrij roerige Grevelingen. (Foto P.Z.C.) Treinverkeer rond Amsterdam was gestagneerd Door het uit de rails lopen van een lege reizigerstreinstel op emplacement Am sterdam is het treinverkeer rond Am sterdam zaterdag gedurende een groot deel van de dag in de war geweest. Het ongeluk gebeurde om ongeveer negen uur 's morgens tijdens het rangeren. Be halve het treinstel zelf. dat aan de on derkant werd beschadigd en dat ook enige plaatschade opliep, werd ook een mast van de bovenleiding beschadigd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De beschadiging van mast en bovenlei ding had verstrekkende gevolgen. Gedu rende tv.ee uur was 's morgens tussen Amsterdam en Haarlem geen treinver keer mogelyk en tussen Amsterdam en Zaandam, kon anderhalf uur lang geen trein rijden. Bussen namen het reizigers- vervoer over. Maar niet alleen bij deze twee lijnen was de treinenloop in de war. De gevolgen van de storing waren ook duideiyk merkbaar op andere lijnen. De lijn naar Utrecht bijvoorbeeld gaf vertragingen van omstreeks drie kwartier. Ook trei nen uit Utrecht bestemming Amsterdam nepen aanzienlijke vertraging op. omdat zij Amsterdam niet binnen konden. Tussen Zaandam en Enkhuizen kampten men met vertragingen die tot een uur opliepen. Op de lijn Amsterdam-Amers- foort was de treinenloop vrijwel nor maal. terwijl op het traject Haarlem- Den Haag-Rotterdam en Zaandam-Den Helder ook onder veel vertragingen kon worden gereden. Rond het middaguur kwam er verbete ring in de situatie. Tussen Amsterdam en Haarlem, en Amsterdam en Zaandam was weer in beperkte mate treinverkeer mogelijk Aan het begin van de middag konden de bussen weer naar de garage terugkeren en in het verdere verloop van ce middag werd het treinverkeer r<-nd Amsterdam weer geleidelijk nor maal. Een stevige zuidwester kuifde op de Grevelingen de golven wit, toen mosselkoningin Jan- nie Okkerse zaterdagmiddag op de voorplecht van de kotter BRU-4 de haven van Bruinisse uitvoer. Innemend lachend zat ze daar, omgeven door officials met rozetten op de revers en hoge gasten van de vereniging „Algemeen Vissersbelang". Af en toe keek ze achterom en wuifde naar de duizenden toe risten en eilandbewoners, die onder de wild wapperende vlag getjes op de schepen een plaats je hadden veroverd en in het kielzog van het koninginneschip meevoeren voor de vloot- schouw-1965. Een spel van water, wind, wolken en witte schuimende sporen achter uitbundig gepavoiseerde schepen. Het hoogtepunt van het mosselfeest. waarvan het menu als andere „ge rechten" ditmaal vermeldde: massa le consumptie van het verse nrodukt, muziek met show, stuntz.eilen en vuurwerk. Voor het eerst gleed de Bruse mos- selvloot versterkt met kotters uit enkele andere vissershavens langs een nu geheel dichtgemaakte Gre- velingendam. Als een herinnering aan dat Deltawerk zo vlakbij spron gen uit dat decor nog de lijnen van de kabelbaan naar voren. En wan neer de vissers van Zeeland worden geconfronteerd met de afsluiting van de-zeearmen, dan mag niemand ver wachten dat zij een gelegenheid voorbij zullen laten gaan om nog maar weer eens te pleiten voor het behoud van de schelpdierencultures. Dat Is zaterdag in Bruinisse r ljjk ook weer heel nadrukkelijk ge beurd. Niet alleen door burgemeester (Zie slot pag. 2 kol. 5) Vandaag worden in Joego-Slavië belang rijke economische hervormingen inge voerd ingevolge aanvaarding van een veertigtal maatregelen door het parle ment. dat zaterdag een zitting van twee dagen beëindigde. De dinar ondergaat een devaluatie. Met ingang van vandaag zal de wisselkoers 1.250 dinar voor een dollar zijn. De per 1 juli ingevoerd toeristenkoers van dui zend aina( voor een dollar komt hiermee te vervallen. Voorts zullen door een al gemene herziening der prijzen de kosten van levensonderhoud gemiddeld met on geveer 25 procent omhoog gaan. Er zijn verschillende prijsverhogingen voor de diverse sectoren van het c-conomische leven vastgesteld. Om de prijsverhogin gen te compenseren zullen de Ionen wor den verhoogd om te voorkomen dat het levenspeil van de bevolking wordt ver laagd. Vice-premier Boris Rrajger ver klaarde voor het parlement dat de prijs verhogingen Joego-Slavié in staat zullen stellen zijn handel met het buitenland „onder normale economische omstandig heden" uit te breiden door uitschakeling van de ingelijkheid tussen de prijzen op de binnenlandse en de wereldmarkt". Tot de andere maatregelen behoren li beralisatie van de buitenlandse handel en vermindering van de douanetarieven tot een gemiddelde van 10,75 procent (te genover het oude gemiddelde van 23 pro cent). Hierdoor moe-ten omstandigheden worden geschapen voor volledige aan sluiting van Joego-Slavië bij de G A T.T (de algemene overeenkomst inzake ta neven en handel). Met ingang van 1 januari 1966 zal er een zg nieuwe di nar" worden uitgegeven die gelijk is aan honderd oude dinars. Kotter sloeg om - bemanning gered Tydens slechte, weersomstandigheden met windkracht 7 tot 8 op de Noordzee is omstreeks negen uur zaterdagmorgen de kotter Katwijk 219 „Jaeomina" om geslagen. De gehele bemanning van de kotter is gered door Pen andere viskot- ler. De omgeslagen kotter bleef eerst ondersteboven dry ven, maar zonk later

Provinciale Zeeuwse Courant | 1965 | | pagina 1