Raad Vlissingen voteerde 1,5 miljoen voor de nieuwe huishoudschool De „Piramidekerk" van Oosterland in gebruik Bouw wellicht begin van 1966 ALMANAK Stijlvolle dienst in sober gebouw Oud-Zeeuw wordt ereburger Tiel NIEUWE UNIFORMEN VOOR HET MIDDELBURGS MUZIEKKORPS Betonmortelcentrale op industrieterrein in Bruinisse RIJKSKWEEKSCHOOL MIDDELBURG PUILT UIT GEBOUW Eerste appelen op Zeeuwse veilingen Engelse scholieren uit Folkestone naar Middelburg S AWE MA nv Zomeravondconcert Charles de Wolff Demonstratie fruitteelt in Fijnaart 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COVE ANT ZATERDAG 24 JULI 1965 Kritiek raadslid Bikker op langere - gedeeltelijke - kermis De Vlissingse gemeenteraad heeft I gisteren tijdens de vergadering onder leiding van burgemeester mr. li. Kolff een krediet van f 1.436.000 beschikbaar gesteld voor de bouw en de inrichting van een nieuwe gemeentelijke indus trie- en huishoudschool in het uitbreidingsplan Paauwenburg. De voorbereiding is thans zover ge vorderd, dat de staatsesecretaris van onderwijs en wetenschappen plan en bestek heeft goedgekeurd. Op een vraag van mevr. C. H. L. Spithout-Naerebout (p.v.d.a.) zei wethouder Ch J. Gillissen Verscha- ge (p.v.d.a.) - die de taak voor de uitstedige wethouder F. G. Smit van gemeentewerken had overge nomen nog niets definitiefs over de verkrijging van de rijks goedkeuring te kunnen zeggen. Wanneer in een andere gemeente eventueel een rijksgoedkeuring niet gehonoreerd kan worden komt Vlissingen als eerste aan de beurt. De wethouder verwachtte, dat in het eerste kwartaal van 1966 de bouw van de nieuwe school kan beginnen. Het voorstel van liet college om het ver zoek van de Vlissingse middenstands- centrale om een door deze centrale aan te wijzen vertegenwoordiger zitting te laten nemen in de commissie van ad vies met betrekking tot de algemene bijstandswet af te wijzen ontlokte aan de heer P. Bikker (ei.) de vraag of het wel de juiste weg is geewest de mid denstandscentrale niet te horen, toen het op de samenstelling van de c< verkrjjgen van de heer J. J. Kempe (p.v.d.a.). „Jammer, dat het niet kosteloos is", merkte dit raadslid op. De heer Gillissen Verschage zei het in principe met de heer Kempe eens te zijn, maar dat de school geldheffing is opgelegd door het mi nisterie. Verkort Van de rondvraag werd druk ge bruik gemaakt. De heer Kempe vroeg of het college verdere verkeersmaat regelen in de binnenstad (na het een richtingsverkeer in de Walstraat) aan de raad wilde overleggen. op aandringen van de raad een verkeers- commissie ingesteld, die deze zaken be handelt. „Ja, maar ik vroeg naar de aankwam. De heer Bikker wees er daar- by op, dat de middenstandsorganisatie toch duidelijk aan te wijzen is als stand- organisatie. Mosterd na Wethouder H. van Rooijen (c.h.) maakte duidelijk, dat er een uitvoe rig onderhoud is geweest met de di verse organisaties en instanties om tot een benoemingsvoorst el te komen. Volgens de wethouder moet men de standsorganisaties in werkgevers kringen zoeken. Toevallig is de ver tegenwoordiger daaruit een van de grootste werkgevers in de stad, die zelf over een sociaal bureau beschikt. „En als men dan een dergelijke verte genwoordiger heeft benoemd moet men toch veronderstellen, dat deze benoe ming weloverwogen is en kwalitatief goed Is", meende de heer Van Rooyen. „Als nu de middenstandscentrale be zwaren maakt is dat mosterd de wethouder er nog aan De heer Bikker zei in tweede instantie geen bezwaren te hebben tegen de verte genwoordiger, echter wel tegen volgde gang van zaken. „Er i baar geen overleg geweest met de standsorganisatie", meende hij. Als we de middenstandscentrale uit genodigd hadden, wie hadden we dan nog meer moeten vragen. Er zijn dan zoveel variaties", merkte wethouder Van Rooijen op, waarna de discussie gesloten werd. Geen toezegging ningbouwvereniging St. Willibrord mo gelijk te maken een garageblok in Paauwenburg tot noodwinkel in te rich- ningen (de Spar). Van de zijde en w. zou namelijk eerder mondeling meegedeeld zijn, dat er in Paauwenburg voorlopig slechts een winkel gebouwd zou mogen worden, terwijl het er nu al om twee gaat. De heren Bikker, W. van Leeuwen (a.r.) en S. J. Adriaanse (k.v.p.) wilden nu gaarne van b. en w. weten of er een dergelijke mondelinge toezegging was gedaan. Wethouder Gilisen Verschage verklaarde, dat wethouder Smit zich niet herinneren kan ooit een of andere toezegging te hebben gedaan. De nieuwe schoolgeldverordening voor de avondschool voor nijverheids onderwijs kon niet de instemming -eeuwse Paraplu Daar kwam toch een fiks ruzietje van. Hij had zijn paraplu in het Vlissingse etablissement in bewa ring gegeven en bij zijn terug komst bleek het kostbare kleinood verdwenen. „Maar dat is toch zonde", vond hij en de vaste stamgasten onder wie verschillende naaste kennis sen vielen hem bij. „En het was zo'n dure", zei hij nog. Het bleek geen probleem, want de verzekering zou alle schade dek ken. ,J3reng me morgen de koopbon en je van de verzekering de houder van het en iedereen viel elk aar wenend van geluk in de ar men. Dat was dat en het duurde nog geen uur of het in het verschiet liggende geld was er weer door heen. Zijn kennissen verzekerden Item keer op keer, dat het een fantastische paraplu was, dat wel, maar dat hij toch ook een orden telijke regenjas bezat en daarom kon hij beter En dat was dan ook gebeurd. Laat in de avond toog het gezet- schap in gelukzalige stemming huiswaarts, want het was een hele dure paraplu. Wie schetst echter de ontnuchte ring van de paraplubezitter, toen de volgende dag de Horecaffer hem verheugd tegemoet snélde. Met. paraplu. ,flij is teruggebracht. Het was een vergissing", hoorde hij zeggen. „Nou, dank U wel, hoor", zei hij, want zo flink was-ie wel. J tfty mts >J dan krijg je vai het geld", zei dt etablissement e» De verkoop van grond aan Dura's nemingsmaatschappy in de plaats van de N.V. de Lage Landen voor flat- bouw in de le fase van het sanerings plan, nameiyk aan de Lange Zelke, was voor de heer Adriaanse aanleiding te formeren of het geheel nu sneller van de grond komt. Wethouder Gillisen Ver schage veronderstelde, dat de procedure waarschijnlijk wat verkort kan worden. Hij hoopte, dat de rijksgoedkeuring bin nen niet al te lange tijd zal afkomen. De raad verleende een krediet van 2500 voor de aankoop van een ex- centerpers voor de gemeentelijke so ciale werkplaats. Voor de invoering van een nieuw systeem van poststuk- ken-frankering besloot de raad 4300 te bestemmen voor de aankoop van een machine. Voor de Inrichting een tentoonstelling, waarbij de dacht gevestigd zal worden op feit dat Vlissingen 650 jaar geleden zijn stadsrechten verkreeg, stelde de raad 3450 beschikbaar. Voorts kwamen enkele onderwijsvoor- stellen aan de orde. Mej. E. W. J. Slab- bekoom uit Goes werd benoemd tot on derwijzeres in vaste dienst aan de Bone- dykeschool. de heer A. J. de Koene kreeg eervol ontslag als onderwijzer aan de openbare ulo. Verkeer mogelijkheid om ze bekend te maken", morkte de heer Kempe op. „We zullen nagaan", zo luidde het antwoord, „of het mogelijk is het rapport van de ver- keerscommissie ter inzage te geven". De heer Bikker geloofde, dat dit voor de raadsleden belangrijk is ter oriëntering van het geheel. De heer Bikker had vervolgens met verwondering gehoord, dat b. en w. plannen hebben om enkele onderdelen van de kermis langer op het Bellamy- park te laten staan. Hy zei dit Jammer te vinden, omdat veel mensen er be zwaar tegen hebben en de omwonenden er last van hebben. Proef Wethouder Gillisen Verschage de kermisexploitanten het verzoek heb ben gedaan om enkele attracties na de kermisweek te mogen laten hebben besloten dit jaar een proef er mee te nemen in de vrij stringente voor waarden wat betreft het maken van muziek en het gesproken woord' zekerde de wethouder. „Het is volwaardige kermis, het is slechts be doeld om de leefbaarheid voor do toe risten te bevorderen. En U moet niet ncleel byzonder 5 hjj er aan toe. i er al fel tegen de heer Bikker. Het leet hem, dat het nu wel gebeurt. <an de raad er niets aan doen?" wilde de heer Van Leeuwen weten. „Neen", antwoordde de heer Gilli sen Verschage, „het behoort tot de competentie van b. en w.". In antwoord op een vraag van de heer H. B. J. Knoop (v.v.d.) over eventuele plannen voor uitbreiding van do kade ruimte zei mr. Kolff, dat dit na het herstel van de Handelskade in de buiten haven niet meer mogelijk is. Er wordt momenteel ernstige studie van gemaakt om in Vlissingen-Oost iets te doen, deel de de burgemeester mee. De heer J. Hekhuis (p.v.d.a.) tenslotte verzocht mogelykheden voor een betere beveiliging van het Kruispunt Nieuwe Vlissingseweg-Baskeburgsweg te derzoeken. B. en w. willen net gaarne nagaan, zo werd hem verzekerd. Voor Oud-Gereformeerde Gemeente Onder het opvallende piramidedak van de nieuwe kerk van de oud- gereformeerde gemeente van Oos terland hadden zich vrijdagavond ruim 500 bezoekers verzameld die de officiële opening van het bede huis hadden meegemaakt in een bijzonder sobere, en juist daar door zo stijlvolle dienst. De ge meente, die vele jaren op deze nieuwbouw aan de Burgemeester Van der Havestraat had gewacht, liet deze avond zien dat men hard aan de vergrote kerkruimte toe was er moesten meer dan 100 stoe len worden aangedragen om de gasten van andere kerkgenoot schappen, burgerlijke gemeente en overige belangstellenden een te geven. En tegenover die allen hield de consulent van Oos terland, ds. M. A. Mieras uit Krim pen aan de LJssel een preek naar aanleiding van psalm 122. „Ik verblijd mij in degenen, die tot my zeggen: Wjj^ zullen 'n Huis des Heren gaan". Die tekst was het thema van de bijzondere openings- dienst van de nieuwe kerk. De pre dikant gebruikte deze psalm van de oud-testamentische koning David om er de dank van de kerkelyke gemeen te mee duidelijk te maken en er de wens aan te verbinden „dat de kerk onder Gods leiding tot zichtbare openbaring en ook onder Gods gunst mag komen". In drie delen liet de predikant die Oos terland al een kwart-eeuw als consulent dient, zyn meditatie uiteenvallen. Hy sprak over de waarde van het „Lied der opheffing" zoals David dat had gedicht, opening van de kerk een byzonder belangrijk moment. Hij maakte een compliment aan het adres van de be jaarde kerkeraad, die zich bij de plannen voor de nieuwbouw volledig achter de bouwcommissie van jon geren had geschaard, ook al was de overgang van het oude, vertrouwde gebouw naar deze moderne kerk misschien niet gemakkelijk geweest. De burgemeester sprak de hoop uit, dat het gebouw voor velen een plaats mag zijn, waar zij zich zullen thuis- voelen. Ds. H. J. Groenewegen, hervormd predi kant te Oosterland, bracht de felicita ties over van de eigen gemeente en mede van de gereformeerde kerk en de vankelijk afgekeurde bouwplannen en vertelde hoe hy samen met zijn zoon tot dit piramide-motief voor de nieu we kerk was gekomen, een ontwerp, dat onmiddeliyk de steun had gekregen van het gemeentebestuur. Ds. Mieras bracht tenslotte alle sprekers dank en richtte zich nog met woorden van er kentelijkheid tot de bouwcommissie, de schoonmaaksters en de verzorgers de tuin. Aan het eind van de dienst deed de een mededeling, die men iuizing" van de oud-gere formeerde gemeente in Oosterland sym bolisch zou kunnen noemen: hedenmid dag (zaterdag) kunnen gemeenteleden die dat wensen uit de oude kerk aan het Groenendaal zitkussens en banken weghalen. over het Huis des Heren en i het zonderheid dat wij een kerk in gebruii nemen", aldus ds. Mieras, „inaar het is wel een bijzonderheid dat wy dat mo gen doen op de grondslagen zoals die ons uit Gods Woord zyn gegeven". De dienst was begonnen met het zingen van psalm 84, ingezet door de byna 80- jarige voorlezer, de heer Joh. Gouds zwaard, die vaak op zondagen drie lees- diensten verzorgt. Verschillende psalm verzen uit de onberijmde bundel werden deze avond gezongen en daarin werd duidelijk tot uiting gebracht, dat de oud-gJ dankl kerkje aan het Groenendaal te kunnen overgaan naar het nieuwe gebouw in een zo markant punt in de moderne van het dorp. De nit Sluis afkomstige heer J. P. te Tiel is K!: - Wage zyn pensione- leitungsschool in Tiel benoemd tot ereburger van deze gemeente. De zilveren legpenning, die daarby hoort, kreeg de heer Wage deze week tydens een feesteiyke recep tie uitgereikt door burgemeester mr. dr. A. A. H. Stolk. De heer Wage is 33 jaar aan de openbare school in Tiel verbonden geweest. Hg maakte zich in Tiel bijzonder verdienstelyk voor de school als mede op maatschappelijk en ker- kerlijk gebied, kelijk terrein. WERKNEMER VAN FIRMA G. W. DEN BOER KREEG LEGPENNING GERRIT JAN THIEME FONDS In „De Eendracht" te Middelburg is vrydagmorgen de bronzen legpenning, verbonden aan liet Gerrit Jan Tliicme- fonds uitgereikt aan 1). O. de Vries, handzetter bij de l'irma G. W. den Koer te Middelburg, momenteel in militaire dienst. De uitreiking van de onderschei ding geschiedde door de heer Meijer. Totaal kregen dit jaar 12 legpenningen een bestemming. Tien zetters en twee drukkers, die met het behalen van het zetters- of drukkersdiploma voor alle onderdelen van het examen minstens een zeven behaalden, viel deze onder scheiding ten deel. Dnarby was er een uit Zeeland. De heer F. B. den Boer, directeur van het bedrijf, waai- do zetter zyn opleiding kreeg, sprak er zijn voldoening over uit dat opnieuw een werknemer van zijn firma in het bezit van de Gerrit Jan Thiemeprijs was gekomen. Vorig jaar viel een ander personeelslid deze eer te beurt De directeur meende aan de ene kant te moeten vaststellen, dat dit te danken was aan de opleiding. Hij moest echter wel toegeven dat het voor al ook aan de medewerking van de leerlingen zelf ligt of er al dan niet goede resultaten worden geboekt. Be halve gelukwensen aan het adres van de heer De Vries waren er ook geluk wensen voor bedryfsiyder A. C. de Vos, leermeester H. M. Harinck en de heer Van der Linde voorman op de zetterij. De heer Snoek van de dingscommissie noemde dit resultaat een eer voor Zeeland. Voorts werden waarderende woorden gesproken door de heer Steen van de centrale opleidings commissie. De firma Den Boer bood de gehuldigde zetter het boek „Ontwor steld land" aan. Namens ae centraio opleidingscommissie werden hem drie technische boeken aangeboden. De va der van de heer De Vries dankte voor de hulde, die zyn zoon ten deel was ge vallen. Twee pogingen tot diefstal in Land van Hulst In de nacht van donderdag op vrydag zijn in het Land van Hulst twee po gingen gedaan om in te breken. Onbe voegden hebben zich toegang verschaft tot de kantoren van de C.H.V. te Hulst. De inbrekers hebben de laden van de kasten opengemaakt, maar aangezien alle geldmiddelen in de klnis waren op geborgen, moesten zo onverrichterzake terugkeren. De politie stelt een nader onderzoek in. In dezelfde nacht hebben onbekenden getracht een auto te stelen in de slope rij van de heer Vermeulen te Sint-Jan steen. Ze werden door een zoon van de Ontworpen door defensieambtenaar Gebaseerd op het historische schutterijmodel Zoals o]> bijgaande tekening ziet het ontwerp er uit van het toe komstige uniform voor de dirigent van het Middelburgs Muziek korps. Het is een uniform geba seerd op de kledy van de vroe gere schutterij, waaruit het Mid- delbnrgs Muziekkorps is ont staan. Evenals dit in de kleding van de overige leden van het gezelschap zal worden uitgevoerd krijg-t het jasje een gedeeltelijk slaande Itraag, die aan de voorzij de openklapt. Daarbij wordt de rode binnenkant zichtbaar. De kleur van de witgebicsde unifor men is blauw. De jietten zijn van Frans model. Aan de firma Lavooy is opdracht gegeven met de vervaardiging van de nieuwe kostuums te be ginnen. De nieuwe uniformering is nodig voor veertig mensen. De hele omschakeling brengt een uitgaaf van ongeveer f 12.000 met zich. Met tal van acties heeft het korps zelf momenteel f 9000 ver zameld. Het ligt in de bedoeling, dat het korps dit jaar nog met de nieuwe uniformen op straat komt. Dat is in ieder geval de grote wens van het korps, dat on langs het honderdvijftigjarig be staan vierde. referendaris op het ministerie van defensie in Den Haag. Hy creëerde reeds vele uniformen van garderegimenten. De heer Smits was ook de ontwerper van de pakken van de keizeriyke Iyf- wacht in Ethiopië. De Middelbur- uniform van een vrouwelijke mu zikant al kunnen bewonderen in de etalage van de V.V.V. Middel burg. Bniinïsse krijgt zyn eerste industrieves tiging van buiten de eigen gemeente. Het is een betorunortol centrale, van de firma Van Dyk Co. te Dordrecht, een toeleveringsbedrijf van bouwmate rialen. De installatie moet voor Schou- wen-Duiveland en Goeree-Overflakkee produceren. De raad ging vrijdagavond in een spoedeisende vergadering akkoord met in erfpacht geven van 1000 m2 grond op de Ioswal by de nieuwe ge meentehaven voor de centrale. De erfpacht werd voor 25 jaar gege ven, onder voorwaarden tegen 25 cent per m2, De firma Van Dijk wil binnen De i weken met de produktie begin: aanloophoeveelheid is 25.000 ton per Bij de apparatuur behoren ook drie silo's en drie vrachtauto's. Zes man werken aan de centrale. Bij de raadsle den was enige vrees, of de installatie de lucht niet teveel met stof zal vullen. B. en w. zegden toe één en ander nauw keurig aan de hand van de richtiynen in de hinderwet te zullen bekyken. Slot van pag. 1 kweekscholen In andere provincies. Met name de verbinding met de school vormt de grootste rem: dat wijzen de cijfers uit van het volks deel, dat in Zeeland openbaar onder wijs kiest. In Middelburg bezoekt 6,8 promille deze school, vanuit Schou wen is dat 1,1 promille en vanuit Oost-Zeeuwsch-VIaanderen 2,3 pro mille. Zelfs uit Vlisisngen is de rem merkbaar: 4 per 1000 bezoeken er de rijkskweekschool in Middelburg. De heer Hage acht het daarom wense- ïyk en het ministerie deelt dit standpunt dat een nieuw te bou wen school zo dicht mogelijk bij de hoofdverbindingswegen moet komen. Er komt evenwel een probleem bij. De Middelburgse rijkskweekschool is één van de vier scholen in ons land, over heeft. Nu het ministerie er prijs op stelt, dat deze toestand gehand haafd blijft, maakt dat het vinden van een plaats voor een nieuwe school niet gemakkelijker. Het is immers zaak de gehele schoolgemeenschap: rijkskweekschool, opleidingsschool kleuterleidster, de rijksleerschool en daarbij de kleuterschool, zo dicht mo gelijk bijeen to houden. ker zou den toejuichen indien de rijksleer school in beheer door de rijkskweek school overgenomen wordt. Het is niet onmogelyk, dat dit binnenkort ge beurt. Overigens is nieuwbouw voor deze rijksleerschool nog dringender dan voor de rijkskweekschool, omdat de lagere school slecht onderhouden is. Het schoolgebouw voldoet dus niet meer aan de eisen. Er is een gymnas tieklokaal, dat 85 Jaar oud is. de lo kalen ook die van de nieuwbouw het geld er van had beter by de totale nieuwbouw gelegd kunnen worden liggen aan twee drukke verkeers straten, hetgeen zeer hinderlijk is, er is geen nevenruimte voor administra tie, directeur, leraren, wachtkamer, keuken, berging, enz. Bovendien ont breekt een sportveld by de school. Het huisvestingsprobleem weegt des te zwaarder omdat de rijkskweek school van Middelburg betrokken is bij de experimenten voor de opzet van een nieuwe kweekschool als voorbe reiding voor de toekomstige HAVO- school. Dit vergt een outillage en een bepaalde inrichting, waarby o.a. ook een goede toneelaccommodatie nodig Kritiek Rekenkamer op afwikkeling sanering Thoolse waterleidingmij. (Van onze Haagse redaotie) Hoewel de minister van sociale zaken en volksgezondheid aan Gedeputeerde Staten van Zeeland heeft doen weten dat hij bereid is bij te dragen in de sanering van de N.V. Waterleidingmij. „Tholen" is de afwikkeling ook in 1964 nog niet bereikt. Dit wordt vermeld in het verslag van de Algemene Reken kamer over 1964. Betreurende dat deze aangelegenheid nog niet is afgewikkeld, heeft de staats secretaris van scoiale zaken medio 1964 aan de Rekenkamer laten weten, dat het begin 1964 van gedeputeerden ont vangen antwoord „van die aard was, dat nader beraad over de kwestie nodig was". Begin februari 1964 ontving de Reken kamer, nadat zij had verzocht te ver nemen of dit beraad reeds tot resultaten had geleid, van de staatssecretaris be richt dat terzake wederom contact was opgenomen met de centrale accoun tantsdienst van het ministerie van fi nanciën teneinde te doen nagaan in hoe verre de financiële ontwikkeling van de Mij. „Tholen" na 1959 aanleiding geeft de in het rapport over dat jaar vastge stelde prognose betreffende de toekom stige ontwikkeling van het bedrijf te herzien. Ht is naar de mening van de Reken kamer, aldus het verslag, weinig be vredigend dat deze kwestie waarvan zy reeds voor het eerst melding maakte in haar verslag over 1958 nog steeds niet tot een oplossing is gekomen. Op de Zeeuwse veilingen is gisteren het nieuwe hardfruitseizoen ingeluid met de aanvoer van de eerste appelen van het ras Yellow Transparant. De provinciale afzetcommissie had voor aeze eerste aanvoer slechts de maat 65 mm en daar boven vrygegeven. Het aanbod was nog niet bijzonder groot. De appelen biyicen nog betrekkelyk klein van stuk te zijn. Door de handel werd voor deze primeur appelen een goede prijs betaald. Bij de drie veilingen. Goes, Krabbendijke en Kapelle schommelde deze tussen de 75 cent en een gulden per kilo. Verwacht mag worden dat het aanbod de komende dagen geleidelijk toe zal nemen, temeer daar ook de appelen van 55 mm donder dag 29 juli mogen worden aangevoerd. RIJKSKWEEK ....te klein.... (Foto P.Z.C.) Felicitaties deze avond mondelinge Ds. H. Wiltink, predikant van de zus- tergemeente te Doetinchem, was de eer ste, die achter de katheder kwarn. Hij besteedde met name aandacht aan de: uiterste soberheid, die in de bouw eu vormgeving van deze kerk is betracht. „Dat dit gebouw een Huis des Gebeds moge worden", was zyn wens. n I Van een tot en met acht september zul len ongeveer 45 leerlingen van middel bare scholen uit Folkestone een bezoek brengen aan Middelburg. Het is een te genbezoek op de trip die meer dan veer tig Middelburgse scholieren onlangs maakten naar Engeland. De ontmoeting vindt plaats in het kader van de uit wisseling tussen Folkestone en Middel burg. Aan cle raad wordt gevraagd voor dekking van de kosten aic verbonden zijn aan het programma van die week een bedrag van 1800,uit te trekken. Centrale verwarming Nederst>aaf 19 - Middelburg Tel. 01180 2962 KUNST Der traditie getrouw gaf de Enschedese organist Charles de Wolff bezitter van de Prix d'Excellence, winnaar van een drietal concoux-sen voor vertolkers van hedendaagse muziek vrijdag zijn jaarlijkse zomeravondconcert in Vrou wenpolder. Ter beschikking stond hem het waarschijnlijk uit 1839 daterende Knipscheer-orgei, dat opgesteld staat in de gereformeerde kerk aldaar. Dit een- manualige instrument, met zijn kleine dispositie (voor de vele belangstellenden na afloop van het concert op de orgelga lerij vermelden wij de dispositie: aanvan kelijk octaaf 2', cornet 4 st. discant. wijziging van het aangehangen in een vrij pedaal), deed bij ons in sterke mate het gevoel opkomen dat het zich in zijn beperktheid als het ware tussen zyn be speler en de ten gehore gebrachte mu ziek plaatste. Omtrent de muzikale per soonlijkheid van Charles de Wolff, die speeltëclmisch onberispelyke pi-esta.ties leverde, werden wij daardoor moeilijk in gelicht. Zijn programmakeus wees in de richting van het extraverte, een gericht heid dië zich ten slotte duidelijk uitsprak in de interpretatie van het ..coda" van het laatst geprogrammeerde werk: Bach's Fantasie in G. Het lijkt ons na melijk toe dat deze bladzy'den vol met sierlijke arabesken, die een van smart doortrokken chromatisch dalende bas omspelen, geweld aangedaan worden met onder andere een negatie van 's compo nisten tempo-aanduiding: „lentement". Mede door een plenum-registratie sloeg de aangrijpende verstilling, die van deze muziek dient uit te gaan, om in haar te gendeel: holle rethoriek. Het lijnnenspel van de vijfstemmige fantasie, aanvanke lijk in een wat onrustig tempo, kreeg evenwel een energievolle geladenheid waaraan de honderden toehoorders zich niet kunnen onttrekken. Met het plaatsen van Mendelsohn's Vijf de Orgclsonate en van Reger's giganti sche Introduktïon und Passacagiia op én van zyn partij kiezen voor twee in de huidige orgelwereld gelaakte romanti sche componisten, overschatte hy' de mo gelykheden van het kleine instrument. Vooral het beluisteren van Reger werd hierdoor een vermoeiende bezigheid. Wellicht had ter verademing een aantal stukken in „kamermuzieksfeer" de op eenstapeling van drie kolossen: Mendels- sohn-Reger-Bach, kunnen doen doorbre ken. Een verademingspauze vormden de klei ne koraalvoorspelen van Bach, waar zo wel in het „Vater unser im HimmeL- reich" als in het „Es ist das Heil uns kommen her" het pedaal enigszins log af stak tegenover de registratie op het manuaal. In laatstgenoemde koraal speelde als negatieve factor wederom een onrustige haast mee, die manifest bleek de duur van het toch bepaald niet kor- 'nuten. Het voorliefde voor snelle tempi geleden Diderik Buxte- hude's passacagiia, de naam duidt dan ook oorspi-onkelijk op een wandellied (passar gaan) dat op straat (la calle) gezongen werd! die als byzonder fraai gespeeld openingsnummer fungeer- Ritmische precisie, een in de beperk- middelen levendige, afwisselende regi stratie en een groot stijlbesef kenmerk ten De Wolffs benadering van dit stuk. G. W. B. De Nederlandse Fruittelers Organisatie (N.F.O.), West-Noord-Brabant en Tho len organiseren op woensdag 28 juli aanstaande in de nieuwe veiling te Fijnaart een demonstratie, op werkme thodes en nieuwe ontwikkelingen in de fruitteelt gericht. Dat gebeurt in samen werking met de rijkstuinbouwvoorlich- tingsdienst te Goes. Het ligt in de be doeling 's morgens en 's middags een ronde langs de diverse technische hulp middelen te maken, waarby deskundige toelichting zal worden gegeven. Als no viteiten kunnen worden genoemd de klemsteek wagens met een derde wiel als steun, een hydraulische laadklep aan een vrachtauto en verschillende lage fruitwagens, geschikt voor het stapel- bordentransport. Getoond zullen wor den verschillende types pluksleden, plukemmers, pootladders, klem- en steekwagens, stapelaars, laadbruggen, heftrucks, lage wagens, sorteermachi- nes en weegwerktuigen. Geen invochten geen natte persdoeken pr stoom strijkijzer HET WEER IN EUROPA ENKELE OPKLARINGEN Koel weer niet nu en dan opklaringen en enkele buien waarvan sommige, niet onweer. Matige en langs de kust af en toe krachtige zuidwestelijke wind. STRANDVERWACHTING Weekeinde met koele zeewind. Plaatse lijk een bui, maar ook langdurige op klaringen. Overdag zestien tot achttien graden. zeewater zeventien graden. Vooruitzichten: temperatuur blijft nog beneden normaal. Ook tijdens perioden van zonneschijn. 'ZON EN MAAN. 25 juli Zon op 04,51 onder 20.41 Maan op 01.11 onder 18.19 Zon op 04.52 Maan op 01.55

Provinciale Zeeuwse Courant | 1965 | | pagina 2