r PROVIKCIALE ZEEUWSE COURANT GRIEKSE LEGER IS PARAAT Vier kinderen gedood bij botsing op overweg Nog nooit was drukte in Middelburg zo enorm! Vrees voor relletjes door communisten TROEPEN OP REGERINGSBEVEL GECONSIGNEERD Papandreou bij begrafenis omgekomen student Koninklijk paar gaat in september naar de West AMNESTIE IN SPANJE Parlement en Luns Jeugdige chauffeur liet trekker op overweg staan DOUGLAS-HOME AFGETREDEN ALS LEIDER CONSERVATIEVEN Comsat wijzigt de tarieven voor Early Bird Opstoppingen in stad en op de wegen 208e jaargang - no. 168 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 23 juli 1965 Ringrijden in de regen Pagina 2 F. van da Velde. F. B. den Boer en W. de Pe9ler. Hooldredull* W. leertouwer en C. A. de Kok 9 Abonnemenliprijt 83 cent per week. ƒ10,75 per kwerteel. Ircnto per poet It,— per kwerteel. Lom nummer» 20 cent ft Bore.ui: Vil». i»en, I 58-60, tel. 2355 (b.s.f. red. 3508, edv. 3647/3643), Middelburg, Markt 51, tel 3841, (b.i.t. red 2078/3169, adv 2375). Coe», Grote Markt 2. tel 6140 (b.,.,. red 7853, adv. 5213). Ooelbur,. lel 2395, Terneuaee, Ananwlltrul 2, tel. 2911. Zieriki.e, 2425, adm. tel. 2094. Adv. prij» 34 cent per mm. Minimum per adv. ƒ5,10. ln,erondeo mededelinfon 2& tariel. Kleine adv. (ma«. 8 rejel») 34 cent per rc,el, Imln. 1.75). „Brieven bureau var - 50 cent meer. Clro 359300 P.Z.C.. Middelbar,. De nieuwe Griekse regering van George Athanassiades-Novas heeft gisteren het Griekse leger geconsigneerd met het oog op mo gelijke demonstraties. Een woordvoerder van het ministerie van defensie verklaarde dat de maatregel genomen was omdat „inlichtingen zijn ontvangen, volgens welke de communisten mogelijk nieuwe relletjes zouden veroorzaken. De minister van defensie, Stavros Kostopolous, heeft de comman danten van verschillende wapens gistermiddag ontboden om hen persoonlijk de order te geven. Tegelijkertijd verklaarde de minister van openbare orde, John Toumba, dat de communisten die bij de laatste verkie zingen 14 procent der uitgebrachte stem men kregen en ex-premier George Pa pandreou direct verantwoordelijk waren voor de ongeregeldheden tegen de rege- ring-Novas, welke geleid hebben tot de dood van één student en waarbij honder den anderen gewond raakten. „De ordeverstoringen van woensdag avond zijn te wijten aan een goed voor bereid communistisch complot", aldus de verklaring van Toumba, „de gevolgde tactiek is typisch voor anarchistische be togingen. Deze waren het resultaat van ophitsende verklaringen die de afgelopen dagen door Papandreou werden afge legd". Toumba voegde eraan toe dat de woens dagavond om het leven gekomen student, de 25-jarige Sotirios Petroulas, als com munist te Doek staat in de archieven van het veiligheidsbureau te Athene. De Griekse regering heeft gisteren verder opdracht gegeven sectie te verrichten op het lichaa.m van Soti rios Petroulas. Men wenst de doods oorzaak vastgesteld te zien. De opdracht, uitgevaardigd door minis ter Toumba, volgde op een officieel pro test door de ouders bij de regering. Papandreou heeft gister- aangekondigd dat hij vandaag zal meelopen in de begrafenisstoet van Pe troulas. Papandreou deed een beroep op zyn aan hangers zich rustig te gedragen by de begrafenis van Petroulas. „.Moeilijkheden zyn niet in het belang van de democra- verklaarde hij. HQ zei in een boodschap aan de inwoners van Athene dat hij deelnam aan de rouw om Petroulas, „een strijder voor de democratie". Hij weet diens dood en de vele verwondingen die de deelnemers aan de relletjes werden toegebracht aan „het bloedbewind". „De regerfhg moet onmiddellijk heen gaan", zei hij, „de koning moet de situa tie opnieuw onder de loep nemen". Ongeveer 200 jongelieden begonnen gis- tervond opnieuw tegen de regering te demonstreren, maar zij werden na 10 mi nuten uiteengejaagd. de politi slachtoffer, een student, in allerijl en in het geheim had begraven. Later werd echter meegedeeld dat het stoffelijk overschot alleen naar de begraafplaats was gebracht. Petroulas studeerde aan de handels- TERUGTREKKING VAN VIETCONG NAAR NOORDEN? Volgens het persbureau Vietnampresse zou op het lichaam van een Viefcong- commandnnt, die woensdag by een aan val op Xoeyen Moe in de provincie Phoeoc Toey sneuvelde, een geheime, boodschap zijn gevonden, die getekend zou zijn door president Ho Tsji Minh van Noord-Vietnam. Hierin zou Ho Tsji Minh de leiding van de Vietcong verzoe ken haar troepen naar het noorden te rug te trekken, waar de toestand op het ogenblik zeer ernstig en verwoestingen van Vietcong-installaties door vijandelij ke bombardementen mogelijk zouden zjjn. Luchtaanvallen school in Athene. Zyn ouders verkeren in de veronderstelling dat hun zoon tijdens de tegen de regering gerichte relletjes is gewurgd. „Rustig gedragen' Drie „Thunderchief "-gevechtsbommen werpers van de Amerikaanse luchtmacht hebben gistermorgen een spoorbrug, legen 40 km ten noordwesten van het langrijke spoorwegknooppunt Bay, bombardeerd. De brug lag ongeveer 65 km ten zuiden van de grens met China. Hiermede zijn de Amerikaanse luchtaan vallen vijf km dichter bij de Chinese grens gekomen dan ooit tevoren. Volgens de vliegers werd de brug ver woest en rangeerterreinen zwaar bescha digd. Er werden ongeveer negen ton bommen en raketten uitgeworpen. De toestellen ontmoetten zwaar afweervuur, doch keerden alle veilig naar hun basis terug. Vliegtuigen van het Amerikaanse vliegdekschip „Bon Homme Richard" hebben Vietcongdoelen in de zuidelij ke provincies van Zuid-Vietnam ge bombardeerd. 104 gebouwen en vier boten werden vernield, terwijl 23 op standelingen het leven verloren. Het vlaggcschip „Oklahoma City" van de Amerikaanse zevende vloot en de tor- pedobootjager „Dennis J. Buckley" heb ben stellingen van de Vietcong langs de noordkust van Zuid-Vietnam Deschoten, waardoor 23 gebouwen werden vernield, terwijl tien verzetslieden werden gedood. Hamman Averell Harriman, de reizende ambassa deur van president Jolmson, die ruim an derhalve week met zijn echtgenote in Moskou verbleef, is gistermiddag per vliegtuig van de Russische hoofdstad via Amsterdam naar Brussel gereisd. Op Schiphol waar hij wachtend op het toe stel naar Brussel slechts enkele ogen blikken verbleef kon hij de pers weinir bijzonderheden meedelen over zijn bezoel aan Rusland. De ambassadeur verklaar de. dat hij geen officieel bezoek aan de Sowjet-Unie had gebracht en van presi dent Johnson geen instructies had ont vangen. Ofschoon hij wel gesprekken heeft gevoerd met Kosygin, ae premier vah de Sowjet-Unie. en enkele ministers, zijn er geen onderhandelingen gevoerd. P. Dankert volgt mr. M. van der Stoel bij de P.v.d.A. op Het partijbestuur van de Partij van de Arbeid heeft met ingang van 1 augustus a.s. tot internationaal secretaris be noemd de, heer P. Dankert te Amster dam. De lieer Dankert volgt in deze functie mr. M. van der Stoel op, die staatssecretaris van buitenlandse zaken wordt. Zaterdag 25 september zullen de konin gin en prins Bernhard per vliegtuig van Schiphol vertrekken voor een bezoek aan Suriname en de Nederlandse Antil len. In overleg met beide regeringen van de te bezoeken landen zullen de koningin en de prins eerst de Nederlandse Antillen en vervolgens Suriname bezoeken. De data van het bezoek aan deze landen van het koninkr\)k zijn thans vastge steld. Het laatste gedeelte van de reis wordt gemaakt aan boord van Hr. Ms. kruiser „De zeven provinciën". Op maandag 27 september zal het ko ninklijk paar te Willemstad op Curacao debarkeren. Na een rondreis over de zes eilanden van de Nederlandse Antillen gaan de koningin en de prins naar Suri name, waar zij op vrijdag 8 oktober op het vliegveld de Zanderij T>y Paramaribo zullen aankomen. Het koninklijk paar zal in Suriname bezoeken brengen aan enkele instellingen te Paramaribo en aan verscheidene districten. Het koninklijk bezoek aan Suriname duurt tot zaterdag 16 oktober. Op die dag zullen de konin gin en de prins per vliegtuig naar Ne derland terugkeren, waar zy op de dag op Schiphol zullen aankomen. De reis van het koninklijk paar zal wor den meegemaakt door de vice-mlnister- president mr. B. W. Blesheuvel en zijn echtgenote. AMERIKAANSE EXCUSES AAN FRANKRIJK De V.S, hebben Frankrijk gisteravond hun verontschuldigingen aangeboden voor de vlucht van een Amerikaans ver kenningsvliegtuig boven het Franse atoomcentruni van Pierrelatte, de vorige week. De Amerikaanse zaakgelastigde, Robert Mcbride, bracht de verontschuldigingen mondeling over aan Charles Lucet, hoofd van de afdeling politieke zaken van het Franse ministerie van buitenlandse za ken. De Amerikaanse regering betreurt dat een Amerikaanse vliegtuig tijdens een der gebruikelijke oefenvluchten on opzettelijk de regels voor het luchtver keer in Frankrijk had geschonden. Er zijn maatregelen genomen om nieuwe soortgelijke schendingen te voorkomen, aldus de Amerikaanse zaakgelastigde. Lucet antwoordde dat de Franse rege ring hiermee het incident als gesloten beschouwt. De Amerikaanse stap volgt op een Frans protest tegen het incident en een uitge breid onderzoek door de Amerikaanse militaire autoriteiten. Generaal Franco heeft op advies van de ministerraad een voor alle gevangenen geldende amnestie 'afgekondigd. Voor hen die tot een gevangenisstraf van ten hoogste twee jaar zijn veroordeeld geldt een kwijtschelding van de helft van de straf. Voor straffen van twee jaar tot 12 jaar is dit '4 en voor straffen van 12 jaar tot 20 jaar 1/5. Ten slotte is de vermindering voor hen die tot langer dan 20 jaar zyn veroordeeld, een zesde. Deze amnestie, die is afgekondigd ter gelegenheid van het heilige jaar van St.- Jacobus van Compostela, is gelijk aan die welke vorig jaar ter herdenking van het feit dat 25 jaar geleden de burger oorlog was geëindigd, was verleend. M' Koningin, prinses Beatrix en Claus naar Porto Ercole Hare Majesteit de Koningin, prinses Beatris en haar verloofde de heer Claus von Amsberg zijn gistermorgen per vliegtuig van het vliegveld Soesterberg naar Italië vertrokken voor een vakan tie in het zomerverblijf van de koninklij ke familie in Porto Ercole, aldus mededeling van de R.V.D. Foto: H. M. de Koningin en het ver loofde paar verlaten de luchthaven Ciampino te Rome in een open auto op weg naar Porto d'Ercole. VADER ZAG ZIJN 2 KINDEREN DOODRIJDEN Vier kinderen zijn gistermiddag om tien over drie om het leven ge komen bij een botsing tussen een landbouwtrekker en een trein op een particuliere overweg tussen Woerden en Bodegraven. De slachtoffers van het ongeluk zijn de broertjes Cornells en Johan Pieter Kok (8 en 6 jaar), Gys J. Klaassen (14 jaar) en Martin Heemskerk (9 jaar) allen afkomstig uit Nieuwer brug. De overweg, waarop het ongeluk ge beurde was afgezet met hekken. De ma chinist van de trein (de uurdienst Utrecht-Leiden) zag de trekker nade ren. Een oudere man, de heer D. Kok. vader van de twee omgekomen broer tjes, stapte af en opende ce hekken terwyl een van de jongens achter het stuur zat. De machinist van de trein trachtte door signalen de aandacht te trekken, maar de jeugdige bestuurder an de trekker was daardoor blijkbaar DINSDAG VERKIEZING NIEUWE PARTIJLEIDER Waarschijnlijk door Maudling of Heath opgevolgd De 62-jarige Britse oud-premier Sir Alec Douglas-Home heeft gisteravond bekend gemaakt dat hij is afgetreden als leider van de Conservatieve (opposi tie) partij. Dinsdag a.s. zal voor dc eerste maal worden gestemd over het aanwijzen van een nieuwe partyleider. Sir Alec blijft partijleider tot zyn opvolger is gekozen. Home heeft zijn besluit om af te tre den ter kennis gebracht van het zo genaamde „Comité-1922", waarvan alle conservatieve Lagerhuisleden deel uitmaken. Hij is van plan lid van het Lagerhuis te blijven. Home. die minister van buitenlands*, ken is geweest, werd in oktober 1963 tot conservatief partijleider gekozen. Er zijn sindsdien verschillende pogin gen gedaan om hem als zodaniz te vervangen. Peilingen van de Britse openbare mening hebben uitgewezen dat de Britten over het algemeen vin den dat Wilson zijn socialistische re geringspartij beter leidt dan Home ae conservatieve oppositiepartij. De Comsat, de maatschappy inzake de communicatiesatellieten, heeft bekend gemaakt dat de tarieven voor het ge bruik van de Early Bird met Ingang van maandag worden gewyzlgd en dat de minimum-zendtijd die kan worden gehuurd, zal worden verlaagd van een half uur tot tien minuten. Voor tv-uitzendingen in 1 richting is de huur in de uren van 12 uur 's middags tot 21 uur 's avonds voor de eerste tien minuten 3000 dollar en dan 48 dollar per zo gebiologeerd dat hij niets deed en op minuut. Buiten genoemde uren kosten de overweg bleef staan. Een botsingde eerste tien minuten 1000 dollar en was daarop onvermijdelijk. De trein vervolgens iedere minuut 32 dollar, werd licht beschadigd naar Bodegraven Voor tv-uitzendingen in twee richtingen gesleept. Tussen Alphen aan de Rijn en j bedragen de tarieven 150 procent van Woerden werden de passagiers tot 5 j de kosten voor uitzendingen in 1 rich- uur met bussen vervoerd. |ting. Opvolgers De twee personen, die men de kans geeft om Sir Alec Douglas-Home op te volgen, zijn de 4S-jarige Regi nald Maudling en de 49-jarige Ed ward Heath. Maudling is minister van financiën geweest, terwijl Heath het ministerie van industrie onder zich heeft gehad. Heath heeft ook de leiding gehad van de Britse afvaar diging, die indertijd in Brussel heeft onderhandeld over een eventueel Brits lidmaatschap van de Europese Economische Gemeenschap. Deze on derhandelingen zijn, als bekend, als gevolg van een veto van president de inister Luns ia in Nederland bij Jong en oud populair, In sommige ge- n zien kinderen hem even graag op het tv-scherm als Zwlebertje. Weliswaar begrijpen ze niets of weinig van wat hij heeft te vertellen, maar alleen al z(jn stem en mimiek maken hem tot een on- I verdeeld succes. „Die man heeft iets", zegt de gemiddelde Nederlander en hij begroet in de huiskamer de minister van buitenlandse zaken nis hij op de tv ver schijnt met „Ha-dlc-Luns In de Eerste jen Tweede Kamer daarentegen is men minder snel onder invloed van de onge twijfeld boeiende persoonlijkheid van de ze bewindsman. Men erkent er z(jn kwa liteiten, men bejegent hem over het alge meen met waardering, maar desondanks komen er tussen hem en volksvertegen woordiging botsingen voor. En zij zijn niet goed "te maken rnet het exposeren van de bekende bonhommle. waarover de heer Luns in zo mime mate beschikt Deze minister weet wél dc juiste toon te treffen als hij wordt uitgenodigd door een carnavalsvereniging- heel Nederland 'zit dan welwillend te grinneken als hij als een soort nationale pias met een nar- rekap op dansend op het tv-scherm ver schijnt. Maar als het er om gaat jegens dc volksvertegenwoordiging verantwoor ding af te leggen van het buitenlandse beleid, dan schiet de minister op sommi ge momenten tekort. De afgelopen we ken hebben daarvan opvallende voorbeel den getoond. Helaas niet voor het eerst. De eerste keer deze maand, dat de heer Luns zich vergaloppeerde, was tijdens de interpellatie-Bakker over de uitlatin gen van Zuldvietnams premier, dat hij tenminste „vijf Hitiers' nodig had. De heer Luns keurde deze uitspraak welis waar af, maar wekte toch de indruk, dat hi) het allemaal niet zo belangrijk vond Waarop diverse kamerleden hem danig op de vingers tikten en de minister haas tig verklaarde, dat hij het heus niet zo had bedoeld. De minister had kennelijk een slechte week. woensdag namelijk had hij opnieuw een (wat men zou kunnen noemen) inzinking: na vrij felle kritiek van het socialistisch kamerlid De Niet maakte hij de opmer king: „Ik treed wel licht sneller af dan mr. De Niet hoopt en verwacht". De minister was geprikkeld, maar dat betekende geenszins dat men zijn uitspraak niet serieus behoefde te nemen. Integendeel, als een bewindsman een dergelijke mededeling in de senaat doet, dan gonst politiek Den Haag on middellijk van geruchten: zal de heer Luns op korte termijn aftreden Er was alle reden d&t te veronderstellen. Een dergelijk voornemen kin tevens vérgaan de consequenties hebben voor het kabi net als totaal en ook daarom moest een uitlating zoals de heer Luns had gedaan, uiterst serieus worden genomen. Maar nee, bij de dupliek bleek, dat de minister het allemaal niet zo erg had bedoeld: hij had alleen maar willen zeggen, dat men in de politiek nooit kan weten wat een wachten staat. Het is begrijpe lijk dat de Eerste Kamer op haar beurt geïrriteerd raakte. Douglas-Home WOLKBREUK JOEG TIENDUIZENDEN DE STAD UIT Overstelpend was de drukte in Mid delburg, vooral gedurende de mor genuren. Nog nooit is het tijdens een folkloristische dag zo druk ge weest. (Foto P.Z.C.) naleren. De directie voorlichting bui tenland van minister Luns" departement verstrekte onlangs aan enkele kranten- redacties een commentaar uit een regio naal Amerikaans blad („Dallas News"), in welk artikel de Nederlandse buiten landse politiek met betrekking tot de V.S werd geprezen. In een begeleidende brief werd te kennen gegeven, dat de mi nister kennisneming van het bewuste commentaar door de redacties op prijs zou stellen. De minister beweerde nu van niets te weten, totdat het C.H.-ka- merlid Van Hulst het bewuste stuk met brief aan de minister liet zien. Gevolg de bewindsman diende opnieuw bakzeil te halen. „Men dacht ten departemente. dat in mijn geest werd gehandeld, ik betreur het, dat het ambtelijk apparaat deze stappen heeft gedaan", zei de mi nister. Maar inmiddels had hij dan toch maar de indruk gevestigd, de Kamer ver keerd te hebben voorgelicht. Wanneer men dit alles overziet, dan moet men erkennen dat de minister tot drie keer toe in de afgelopen weken een gelegen heid heeft aangegrepen de volksverte genwoordiging tegen zich in het harnas ite iagen. Voor een minister is dat een verkeerde gang van zaken, ook al heeft hij nog zulke grote verdiensten, ook al is hy al twaalfenhalf jaar aan het bewind en bovendien de populariteit zelf. Het parlement dient namelijk uiterst serieus te worden genomen: het is géén carna valsvereniging, zo min het buitenlandse beleid een privé-aangelegenheid van de minister is. De heer Luns heeft bij meer dan één gelegenheid er blijk van gege ven, van «jeze waarheden niet altijd over tuigd te zijn. Voor een bewindsman in een democratisch staatsbestel een in het oog vallende fout. NOG NOOIT is de drukte in Middelburg zo enorm geweest als gisteren tijdens de eerste folkloristische dag 1965. En nog nooit ook is er tijdens zo'n fol kloristische dag zoveel water uit de wolken op deze drukte neergestort. Een ruim drie uur durende regenbui, die verschil lende malen de allure van een wolkbreuk aannam, joeg in kort tijdsbestek met een top tus sen drie uur en half vijf drommeh dagjesmensen en toe risten de stad uit met het ge volg, dat de wegen rond de stad en vér daarbuiten verstopt raakten met auto's en autobus sen. Er kroop in die periode vaak van beide kanten een file van wagens tot en van de Sloedam, de Nieuwe Vlissingse weg was één grote file wagens en vanaf de boot bij Breskens stonden de auto's tot aan de zij weg naar Groede... Dc, «lag van gisteren heeft in Mid delburg alle druktereoords geslagen! Dat is ook de indruk van de heer M. A. Reneman, de commissaris van politie. „Verschrikkelijk, wat een drukte, vooral die auto's", liet de commissaris, er nog van onder de in druk, weten. „Sinds ik hier in Mid delburg in functie ben heb ik het nog nooit zo druk gezien". Vele trekpleisters In enorme aantallen waren de dag jesmensen en de toeristen van het eiland zelf naar Middelburg geko men: met tienduizenden liepen ze er, gekomen in duizenden auto's en honderden autobussen. De trekpleis ters De stad had er gisteren nog s j en de gewone ringrijderij op lenwater, de wekelijkse donderdag- markt, de kunstmarkt op de Viscn- markt, bovendien nog de tentoonstel ling „Zeeland in de beeldende kunst der lage landen" in het stadhuis, en Miniatuur Walcheren. Duizenden auto's: in alle straten van Middelburg met uitzondering van «le buitenwijken stonden 7,e, zelfs op verboden plaatsen. Het Hof van Taugé, dat normaal geschuwd wordt door de iiutobez.itters, stond thans boordevol! De politieagenten voor zover niet met vakantie allemaal „op «1e baan" hebben het er bij 7.on«ler druk mee gehad. Maar vaak met de allure van een grote-stadskorps hebbeD ze de druk te verwerkt. Natuurlijk, er moest een serie processen-verbaal uitgereikt worden, vooral wegens foutief par keren in de blauwe zone. maar als de politie het gisteren perfect had willen doen zou "ze wel honderd man sterk geweest moeten zijn. Hoogtepunten Een van de hoogtepunten van de drukte viel omstreéks half twee, toen de deelnemers aan de sjeesjes- en ge- (Zie slot pag. 5 kol. 6)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1965 | | pagina 1