PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT EERSTE KAMER IS VERDEELD StïX OVER „DE TON" VAN MR. LUNS Scherpe kritiek op De Gaulle Ghanese delegatie gaat naar Hanoi en Peking Ontwaakt Vlissings Actiefonds stelt positieve daden Goldberg Stevenson Ridderkerkse boeren waken nu 's nachts Vóór en tegen schenking aan Defence and Aid Fund Eredoctoraat Vrije MEER GELD VOOR ONTWIKKELINGS HULP Britse Hogerhuis vóór afschaffing van doodstraf Tussen ideaal en commercie Recordtempo Walchers kostuum Steun gevraagd van middenstand Route optocht 208e jaargang no. 166 WAARIN OPGENOMEN DE MI DD ELBU RGSE, VLISSI NG SE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN G. A. <U Kok 0 Abonneni«ntapri|> ten! pa (k.f f- red 2078/3169. til 2375). Co.., C .o«."78S3. ad/5211). Oo.tl Woensdag 21 juli 1965 Achteruitgang van de woningbouw? Pagina 3 w». Clro 359300 P.Z.C.. (Van onze parlementaire redacteur) Over de toezegging van de Neder landse regering om een bedrag van f 100.000 te storten in het Defence and Aid Fund, waaruit de rechts bijstand aan slachtoffers van de apartheidspolitiek in Zuid-Afrika bekostigd wordt (de z.g. „ton van Luns") bleek gisteren in de Eer ste Kamer nog al verschil van me ning te bestaan. De Kamer, die enige tijd geleden de begroting van buitenlandse zaken na een kort debatje heeft goedgekeurd op voorwaarde, dat zij later de ge legenheid zou krijgen om uitvoe rig over allerlei kwesties van bui tenlands beleid van gedachten te wisselen, heeft dit uitvoerige de bat gisteren gehouden. Prof. Van Hulst van de C.-H.T"., de eer ste spreker, vond het sympathiek, dat Nederland de vervolgden uil helpen, maar hy vond, dat het dit rationeel moet doen. Hij twijfelde er aan, of dit nu wel gebeurd is. Later maakte de heer Berg huis van de A.R.P. duidelijk, wat de heer Van Hulst ongeveer bedoelde. De heer Berghuis vroeg zich af. of het wel verstandig is geweest, wat de rege ring heeft gedaan. Hij nam, na de in formaties die minister Luns hierover heeft gekregen, aan dat het fonds een bona-fide zaak is en hij vaagde bij voor baat alle twijfel weg over de antirevo lutionaire afkeer van rassendiscrimina tie. Maar Nederland probeert al een hele tijd met Zuid-Afrika tot een gesprek te komen. Men moet dan geen dingen doen, die zo'n gesprek kunnen bemoei lijken of onmogelijk maken. Slechts en kele lauden hebben, hoewel er van de zijde van de Verenigde Naties een aan beveling is gekomen om het fonds te steunen, een bedrag gestort. De heer Berghuis zag niet in, waarom Neder land een haantje de voorste moest zijn, temeer daar we hier te maken hebben met een land, waarmee we altijd bijzon dere relaties onderhouden hebben. Prof. De Quay van de K.V.P. was veel minder dan dr. Berghuis over tuigd van de bona-fiditeit van het Defence and Aid Fund. Hij wist niet of de uitgaven van het fonds wel ver antwoord zullen worden en hij vond dat de regering met de gift van f 100.000 het tegendeel heeft bereikt van wat zij beoogde. Daarom had hij bedenkingen tegen het beleid van minister Luns op dit punt. Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend voor extra hulp aan min der ontwikkelde landen in 1965 ten be drage van 33 miljoen gulden. In de me morie van toelichting op het wetsont werp wordt eraan herinnerd dat in de re geringsverklaring van 27 april werd ge zegd dat Nederland op het gebied van de hulpverlening aan landen in ontwik keling tot grotere inspanning bereid moet zyn. Als eerste stap zal voor het begrotingsjaar 1965 de 33 miljoen gulden extra worden uitgetrokken. De regering heeft besloten de genoemde gelden als volgt te besteden: voor Suri name en de Nederlandse Antillen 11 mil joen gulden, voor rentesubsidies op lenin gen van de Nationale Investeringsbank N.V. 15 miljoen, voor urgentiehulp Zuid-Oost-Azië ,1,2 miljoen, voor beur zen, cursussen en instituten 625.000 en voor projecten uit te besteden aan het bedrijfsleven 5,175 miljoen. Over deze laatste hulp wordt in de morie van toelichting gezegd dat het Nederlandse bedrijfsleven in toenemende mate projecten voor eigen activiteit in minder ontwikkelde landen blijkt voor te bereiden, waarvan bij uitvoering een gunstig effect zal uitgaan op de ontwik keling van het betrokken land. Hierbij is het essentiële punt vaak niet allereerst de kennisoverdracht maar een begin van industrialisatie dat bij gunstig resultaat een verdere stroom van particuliere in vesteringen kan oproepen. Deze moge lijkheden wettigen naar de mening van de regering een nieuw bilateraal projec tenprogramma waarvoor in 1965 de 5.175.000 gulden zal worden bestemd. Luns. Hy richtte zich scherp tegen de Gaulle, an wie hij niets verwachtte. Deze afgevaardigde ging zelfs zo ver te beweren, dat de Gaulle langzamer hand in het wassenbeeldenkabinet thuis behoort. De heer Van Hulst vond de heer De Quay (k.v.p.) onmiddellijk aan zijn zij de. Deze betoogde, dat de Gaulle geen verdragsorganisatie wil, maar wel sa menwerking, wel coördinatie maar geen integratie. Door de houding van de Gaulle staat de Europese integratie op het spel. Wat staat ons nu te doen? vroeg prof. De Quay. De K.V.P.zo antwoordde hij, wil de weg naar een democratisch Euro pa blijven volgen. Als Frankrijk zich afzijdig blijft houden, dan zullen de vijf overigen samen moeten gaan. Dat kan een waardevol begin zijn, al zijn de vijf soms verdeeld. Prof. De Quay wenste (Zie slot pag. 3 kol. 5) Instemming Zuid-Afrika niet te helpen is zonder boosheid te wekken. Ook de liberale heer Van Riel ging ak koord met wat de regering ten aanzien van Zuid-Afrika gedaan heeft evenals de heer Van der Spek van de P.S.P. De Gaulle In de Eerste Kamer was niemand die een goed woord voor president De Gaol- van tegenwerking van de Het Hogerhuis heeft zich gisteravond in tweede lening met 204 tegen 104 stem men uitgesproken voor afschaffing van de doodstraf in Engeland. Dit is de eer ste maal dat het Hogerhuis dat zich na de oorlog tweemaal tegen een afschaf fing had uitgesproken, zijn zegen de afschaffing geeft. Ook in de vorige eeuw wist het Hoger huis op dit punt van geen wijken. Zo heeft het tussen 1800 en 1818 zesmaal een wetsontwerp verworpen, dat voorzag in afschaffing van de toen nog bestaan de doodstraf voorzakkenrollerij. Het Lagerhuis heeft zich verleden week met een meerderheid van 102 stemmen voor afschaffing van de doodstraf uitge sproken. De senaat van de Vrije l'niversi- teit te Amsterdam heeft besloten ter gelgenheid van de 85ste Dies N'atalis van deze universiteit het eredoctoraat In de sociale weten schappen te verlenen aan de Ame rikaan dr. Martin Luther King. Het eredoctoraat Is aan dr. King toegekend „op grond van zijn uit stekende verdiensten in de strijd der ontrechte of rechteloze, in ieder geval niet gelijk berechtigde rassen". Op de aanstaande Dies Natalis - - 20 oktober zullen, zoals reeds bekend, ook eredoctoraten worden verleend aan prins Bemhard. de ministerpresident van de Neder landse Antillen, de heer E. Jonck- heer. prof. dr. J. EIIul en de heren Paul G. Hoffman en C. Rijnsdorp. Franse tarwe naar Sowjet-Unie Franse officiële kringen hebben gisteren meegedeeld dat volgens een in Parys ge sloten overeenkomst Frankrijk 300.000 ton tarwe naar de Sowjet-Unie zal zen den. De verkoopprijs werd niet bekend- emaakt. Volgens de zegslieden zullen e verschepingen tussen september -- december geschieden. NKROEMAH ZELF WELLICHT OP REIS MCNAMARA: TOESTAND ERNSTIG Kwesi Armah, de hoge commis saris van Ghana in Londen, is gis teren uit Londen naar Hanoi ver trokken. Vorige week was bekend gemaakt, dat premier Ho Tsji Minh van Noord-Vietnam presi dent Nkroemah voor een persoon lijk bezoek aan Hanoi had uitge nodigd, dan wel een speciale ver tegenwoordiger te zenden. Kwesi Armah is van plan ook naar Pe king te gaan, zo is uit diplomatieke bron vernomen. Een eventueel bezoek aan Noord-Vietnam van president Nkroe mah van Ghana zal afhangen van de re sultaten die deze missie boekt maar voor het ogenblik is Nkroemah niet van plan zich naar Hanoi te begeven, zo is uit dezelfde bron vernomen. Toestand „ernstig" De Amerikaanse minister van de fensie, Robert McNamara is gisteren uit de Zuid Vietnamese hoofdstad Sai gon vertrokken voor de terugreis naar Washington, waar hij president Johnson maatregelen zal aanbevelen om het hoofd te bieden aan een tuatie, die volgens zijn eigen wi den. sinds zijn vorige bezoek aan Zuid-Vietnam ongeveer vijftien maanden geleden was verslech terd. Minister McNamara noemde de huidige toestand „ernstig". Hij wilde niets zeggen over de aanlie- velingen die hy zal doen maar niemand in Saigon twyfelt er aan, dat deze een zeer belangrijke vergroting van de Amerikaanse troepensterkte in Vietnam zullen inhouden. McNamara verklaarde, dat hy en de le den van zyn gezelschap gedurende de vyf dagen van hun bezoek aan Zuid- Vietnam met vertegenwoordigers van de Zuidvietnamese regering plannen hadden besproken die laatstgenoemden hadden opgesteld om het hoofd te bie den aan het toenemende aantal Vietcong acties. Minister McNamara zag echter ook wel enkele lichtpunten. Het Vietnamese volk zo zei hij, „blijft bereid te vechten en desnoods te sterven voor de verdediging van zijn land". Verder waren de verlie zen van de Vietcong aanzienlijk geste gen. noorden van Saigon, waar zich 300 man van de Zuidvietnamese speciale troepen bevonden en acht Amerikaa „adviseurs". Volgens een Amerikaanse woordvoerder leden de Zuidvietnamezen zware verliezen terwijl de Amerikaan se verliezen licht zouden zijn. In Saigon werd gisterochtend het feit herdacht dat elf jaar geleden de ak koorden van Genève inzake Indo-China werden getekend. Kort voor het begin van de plechtigheid in een stadion werd achter de officiële tribune een helse ma chine gevonden die onschadelijk kon worden gemaakt. Op de tribune zouden de militaire en burgerlijke leiders van Zuid-Vietnam en de leden van het di plomatieke korps, onder wie de Ameri kaanse ambassadeur, generaal Maxwell Taylor, plaatsnemen. Tijdens de herdenking werd officieel de oprichting bekend gemaakt van het ..nationale bevrijdingsfront voor Noord- Vietnam". als tegenhanger van de or ganisatie van de Vietcong m Zuid-Viet nam. Ook in Noord-Vietnam is de onderteke- ning van de akkoorden van Genève her-j dacht. President Ho Tsji Minh verklaar de in een redevoering in Hanoi, dat het Vietnamese volk tot aan de overwin- Aanval De Vietcong heeft gisterochtend vroeg een zware aanval gedaan op een mili tair kamp te Boedop, op 135 km ten Het door watersnood getroffen ge bied in Duitsland begint weer droog te vallen: een dikke laag modder en puin bedekt nu de velden en stra ten. Op de foto leden i'an het West- duitse leger, die met motorpompen en vrachtwagens de straten in Hel- marshausen fin noord-Hessen) op- De discussie*, die deze week zijn ge houden tijdens de laarvergader.ng van de Vlissingse V.V.V. zljri typerend voor de situatie, waarin sommige dezer verenigingen zijn gekomen. Het ging in dit geval om de plaats, waar de V.V.V haar bureau diende te vestigen, het nieu we stadhuis werd afgewezen, omdat men dan een teruggang vreesde ln de verkoop van spoor- en buskaarten, met anden woorden een teruglopen tevens van de inkomsten der vereniging. Daarom werd besloten kantoorruimte te betrekken in <-< n pand. dat eigendom Is van een buson derneming. De kernvraag van deze I kwestie luidt: mag een V.V.V, zich in komsten verwerven uit de exploitatie jvan een reisbureau? Wie deze vraag wil beantwoorden, kan twee kanf-n op. de praktiscive jen de Ideële kant. Orn met de laatste te beginnen, een lokale V.V.V. heeft als voornaamste taak het maken van pro paganda voor en het geven van Informa- tie over de streek of de plaats waar zij is gevestigd Dat betekent, dat zij geen commerciële vereniging is en dat zij niet op winstbejag uit is Daaruit volgt schier- automatlsch dat de exploitatie van een reisbureau niet in de eerste plaats tot de taak van een V.V.V. behoort Een derge lijke commerciële exploitatie behoort dan ook te worden overgelaten aan het par ticulier zakeninitlatief. aan reisbureaus, busondernemingen en soortgelijke instel lingen Maaren nu zijn we ver plicht de ideële weg haastig te verlaten, omdat zij voor sommige v.V V.'s vol strekt onbegaanbaar Is dat betekent tevens, dat het eigenlijke V V.V.-werk i voorlichting en Informatie over eigen plaats en streek) moet worden bekostigd l uit de contributies van de leden en uit ieventuele subsidies van de overheid. Welnu, dat zou in het Vllsslngse geval maar niet alleen déér er op neer komen, dat er maar een heel klein beetje aan voorlichting en propaganda zou kun nen worden gedaan. De „normale" inkom sten van een V.V.V. (contributies en sub sidies i zijn namelijk ten enenmale onvol doende om het eigen werk ook maar enigszins redelilk uit te voeren. Gevolg: er wordt gezocht naar „winstgevende objecten". Er zijn V.V.V.'s, die er een str&ndexploitatie op nahouden, er zijn ook verenigingen die al van oudsher reis bureauactiviteiten ontwikkelen met een niet te verwaarlozen omzet. En zij weten daaruit een niet onbelangrijk bedrag aan inkomsten te halen, dat wordt gebruikt om het gewone VV.V.-werk mee te fi- tilltJK ning vastberaden zal blijven strijden, al zou dit vijf of tien jaren en zelfs lan ger duren. Amerikaanse en Zuidvietnamese vlieg tuigen hebben gisterochtend boven we gen knooppunten In de onmiddellijke nabijheid van Hanoi en Haipong en bo ven acht andere grote steden in Noord- Vietnam, in totaal bijna drie en een half miljoen pamfletten uitgeworpen. In deze pamfletten, van briefkaartformaat, i staat dat Zuid-Vietnam „niet door de communisten bevryd wil worden". President Johnson heeft gisteren Arthur Goldberg (56), lid van Het gaat dus i ke V.V.V.-expioitatie acf&f t ANGST DAT PYROMAAN WEER TOESLAAT Vele Ridderkerkse boeren hebben gisteren besloten voorlopig hun nachtrust op te offeren, vastbesloten als ze zijn hun boer derijen te verdedigen tegen de pyromaan, die naar men aan neemt in de afgelopen vier weken al vier grote branden in Rid derkerk heeft, veroorzaakt. Veel boeren zijn gisteravond niet naar bed gegaan en ook vanavond zullen vele Ridderkerkers blijven waken. Vooral die landbouwers, die een hoeve met een strodak bezitten, voelen zich bedreigd. Over het algemeen zyn zy het, die alle deuren styf gesloten houden en die overal lichtpunten hebben aangebracht volgens aanwijzingen van de politie. Overigens laten niet alle boeren hun buitenverlichting branden. Een aantal van hen. vooral aan de rand van de gemeente, gelooft niet dat de brand stichter het op hen gemunt heeft. Er zijn maar heel weinig waakhonden aangeschaft. ..Die moeten hun erf leren bewaken", zo redeneren de boeren en dat is niet in een paar dagen te bereiken. Ook van het aanbrengen van gespannen touw met blikjes er aan is niets gekomen. Ridderkerkse politieagenten, die vaak "s nachts achterom de hoeve patrouilleren zien daar ni ook het nut niet meer zo van in. Wei krijgt de politie elke nacht tientallen tips. die nauwgezet worden nagegaan, maar tot nu toe hebben deze niets opgeleverd. Men heeft nog geen flauw vermoeden, wie de brandstichter kan zyn. wezen bij een dergelij- loitatie om een ver- rvtMT/xlA'/MA menging van ideële en commerciële ff 1| Ivf )EU f"^ff functies. m&ar een vermenging die al w VxIIk A sinds jaar en dag wordt toegepast en eenvoudig niet kan worden gemist, wil het V.V.V.-werk door kunnen gaan. Een verandering van kantoor is tégen deze achtergrond gezien een besluit, dat niet lichtvaardig kan worden genomen. Im mers, een uit een commercieel oogpunt on luiste plaats kan een onverantwoorde daling 3-an inkomsten tot gevolg heb ben. Aldus gezien moet men er volledig begrip voor hebben, dat de Vlissingse bet Hnowprpclit.v.v. het besluit heeft genomen een net Amerikaanse noog0erecnts „samenwoning" aan te gaan met een hof, benoemd tot permanent busmaatschappij Uit een hoog-idealisti- gedelegeerde van Amerika bij beE" de Verenigde Naties. Goldberg niettemin onvermijdelijk omdat men zien volgt de verleden week overle- CèrtPnkit?r,2etrInii»ererl»die ink°msten ..d®r j ji p, -a vereniging te laten dalen: de voorllch- den Adlai Stevenson op. De Wit- ting en propaganda over en voor Vlissin- harige, gebrilde Goldberg was £'-'n zou dan m het gedrang komen, onder Kennedy minister van ar- Tiranneer men eenmaal dit praktische beid en heeft de afgelopen drie *V (niet principiële) standpunt heeft jaar zitting gehad in het hoog- SgSnSi ïttïïStSi gerechtshof. een vraag van praktische overwegingen. In dat stadium is het dan ook niet rele- De benoeming van Goldberg komt als vant in de discussie naar voren te bren- een grote verrassing. Naast de pre- gen' dat het principieel niet Juist zou zijn sident stonden tijdens de korte pleeh- satnen te doen met een Vlissingse onder- tigheid de minister van buitenlandse neming. Waarom niet met een Vlissingse zaken Dean Rusk, onderminister busmaatschappij en wel met een Haags George Ball en Johnsons speciale ad- reisbureau Met Lissone Lindeman im- viseur Mcgeorge Bundv, die alle drie rners heeft de vlissingse V.V.V. al jaren als mogelijke opvolgers van Steven- 'ar?g gunstige relaties. Waarom zou dat son waren genoemd °°k nlet mogelijk zijn met een Vlissings bedrijf? Het is alfeen een kwestie van de wereld de aloude smeekbede of nlet De v.V V.-jaarvergadering heeft van de mens „geef ons vrede te „;j meerderheid van stemmen hierop zullen voortzetten. Hy zou blijven bevestigend geantwoord. En daarmee is trachten de betrekkingen tussen de kous af Men kan dat betreuren, landen door het recht te doen beheer- maar de hier gevolgde procedure is de sen en voegde daaraan toe: ,het isonvermijdelijke consequentie van de (op dat of de ondergang en dat wetenpraktische gronden gedane) keuze tus- wij allen". s.en ideaal en commercie. Men was er ge- Piesident Johnson deelde mee dat Gold berg aan de kabinetsbijeenkomsten zal deelnemen en altijd directe toe gang zal hebben tot het Witte Huis. Hij wees op de vele buitenlandse rei zen die Goldberg als vakbondsverte- fenwoordiger, minister en rechter eeft gemaakt. Libanese premier nam ontslag dwongen de - cipe en ideaal. Vraag: is het moge- Hik een V.V.V.-exploitatie op te zetten, die een ideële basis heeft en die princi pieel buiten de commercie staat. Ant woord: natuurlijk is dat mogelijk, maar dat betekent dat de beide eerstbelang- hebbende categorieën de burgerij en de overheid een zodanige exploitatie mogelijk moeten maken. Iedere V.V.V.- pennir.gmeester kan voorrekenen hoeveel er dan bij de contributie moet komen en hoeveel subsidie de overheid zou behoren te geven. De bedragen zouden in dat ge- Oweini van I.ibanon vaj nje^ zo keel weinig omhoog moeten. ontslagaanvrage bij Onbereikbaar? Geenszins. Via de over- president Heloe ingediend, zelf deelde dit mee na een DezoeK aan de president. De premier wilde geen reden opgeven voor het aftreden van zijn kabinet, dat door de president is aanvaard. In Ecuador, met name in Guaya- quil, is het tot ongeregeldheden ge- j komen tijdens demonstraties van studenten van de plaatselijke uni- versiteit tegen de heersende militai re junta. De demonstranten eisten, dat de regering overgedragen zou worden aan burgers. Hun eisen wer- I den kracht bijgezet, door het omver- werpen van auto's. Brand in papiermagazijn te Amsterdam Het magezijn van de papierlabriek N.V. Proost en Brandt aan de Grote Witten- burgerstraat in Amsterdam is dinsdag avond gedeeltelijk uit-ebrand. Een deel van de papiervoorraad ging verloren. De brand ontstond in een tegen de ach terkant van het magazijn liggende schuit met papierafval. Het vuur sloeg over naar een over het water hangen de houten luifel, waarna het magazijn van de eerste tot de derde verdieping en over een breedte van circa 30 meter vlam vatte. De brandweer wist de brand met acht stralen van de wal en een van de blusboot. „Jan van der Heyden" spoedig te bedwingen. De voorzijde van het magazijn bleef nagenoeg gespaard. De politie vermoedt, dat kinderen in de afvalschuit een vuurtje hebben gestookt. Omtrent de schade is nog niets bekend. OP 31 JULI: FOLKLORISTISCHE DAG heid zou de derde categorie belangheb benden kunnen worden ingeschakeld, na melijk de toerist zelf. Daardoor zouden andere financiële verhoudingen ontstaan. De hele gang van zaken in Vlissingen immers is een duidelijk pleidooi voor in voering van een toeristenbelasting. Maar men weet: daar wil men in Nederland niet aan. En daarom zal het V.V.V -we zen een compromis blijven tussen ideaal en commercie. Vlissingen beleeft op zaterdag 31 juli a.s. een folkloristische dag, waarop de jubilerende Zeeuwse ringrijders ze bestaan dit jaar vijftien „lente's" van s' mor gens tot 's avonds acte de pre sence zullen geven met een ring- rijderij te paard en een sjeesrijde- rij, alsmede met nog enkele an dere attracties. Dit folkloristische festijn is een positieve daad ter bevordering van de aantrekkelijk heid van Vlissingen als koop- en toeristenstad, gesteld door de stichting Vlissings Actiefonds, die na enkele jaren gesluimerd te heb ben „de kop" weer opgestoken heeft en de Scheldestad weer een serie activiteiten wil „inblazen". De verhoging van Missingens aantrek kelijkheid als. koop- en toeristenstad is het doel van liet Vlissingse Aetiefonds- Het bestuur van het fonds heeft ons uit de doeken gedaan hoe het dit seizoen dit doel wil verwezenlijken. En hoe het dit doel reeds ten dele verwezenlijkt heeft; de folkloristische dag is namelijk niet de eerste daad. Want onmiddellijk nadat het actie fonds in samenwerking met de Vlis singse middenstandscentrale en de Vlissingse VW het vuur onder de al enkele jaren sudderende activitei- tenpan heeft opgerakeld, werd ter gelegenheid van de opening van het nieuwe stadhuis in recordtempo een geslaagde etalagewedstrijd op touw gezet. Bovendien werd er voor ge zorgd, dat een aantal historische ge bouwen in de stad in de schijnwer pers werden gezet. Zo schijnt het actiefonds-licht op de St.-Jacobsto- ren, op het beursgebouw, op het mu seum, op het standbeeld van Michiel enz. Het actiefondsbestuur wilde meer en zo groeide het idee van een folkloristische dag. Er werd contact gezocht met en medewerking verkregen van het bestuur van de Zeeuwse ringrijdersvereniging, dat elk jaar al in Vlissingen een ring- rijderswedstrijd organiseerde en thans ter gelegenheid van het derde lustrum voor een grootscheepse viering wilde zorgen. Er komen voor deze vrije wedstrijd tussen de zestig en zeventig ringrij ders te paard naar de Scheldestad, voorts tien tot twaalf versierde sjees- jes, terwijl muzikaal wordt meege werkt door de fanfare Crescendo uit Oostkapelle. Alle medewerkers aan dit festijn zyn gestoken in Walchers kostuum. Het programma voor deze dag is ais volgt: de wedstrijden beginnen om 8 uur. De ringrijders te paard bekam pen elkaar op de Stenen Beer en in de Wilhelminastraat, de sjeesjesrijderij is te volgen in de Verlengde Nieuwstraat De ringrijders maken dertig beurten vol; alle dertig tellen ze voor de huis houdelijke prijzen, de laatste tien beur ten tellen voor de zeven wisselbekers. Verschillende cracks zullen er een gooi naar doen: o.a. Sam en Joost Minder- houd uit Westkapelle en Wim Maljers, terwijl voorts een aantal jonge veelbe lovende rijders van de partij is. Een commissie, gevormd door enkele Vlissingse dames, zal de versiering van de sjezen en van de paarden beoordelen. Het Vlissingse Actiefonds h( ft een geldprijs beschikbaar gesteld. Voorts zullen jubileumspeldjes verkocht wor den; verschillende hotelhouders hebben al een aantal speldjes gekocht om ze de gasten aan te bieden. Nadat het Onstknppels muziekkorps zich heeft laten horen, formeren de ringrijders en sjeesjesrijders zich voor een optocht door de binnenstad. Vanaf half 2 zal ongeveer een uur een bonte stoet door de stad trekken, gevormd door het muziekkorps, de ringrijders (waarvan elke gemeentegroep de eigen vlag meedraagt, terwijl de Zeeuwse en ZRV-viag voorop gaan) en de versierde sjezen. Aanvankelijk wilde men een deel van de boulevard in de optocht opnemen, maar dit werd met het oog op de (Zie slot pag. 2 kol. 5) INVASIEVLOOT OP WEG NAAR MALEISIË? Volgens in de Maleisische hoofdstad Koeala Loenipoer ontvangen berichten van het officiële Indonesische persbureau „Antara" zouden Indonesische oorlogs schepen thans op weg zijn naar Malei sië in een ondersteuningsoperatie van grondeenheden, die reeds in Indonesisch- Maleisische grensgebieden in actie zou den zijn. Deze Indonesische „invasie- vloot" zou onder leiding staan van vice- admiraal Moeljadi. De Maleisische minister van landsverde diging Abdoel Razak, die thans tevens als waarnemend premier optreedt, ver klaarde in een commentaar op deze „An- tara"-berichten dat de Maleisische vloot gereed is om elke poging tot een invasie te verijdelen. Hij voegde hier echter aan toe dat de Maleisische regering niet op de hoogte is van een Indonesisch invaslê- plan voor Maleisië.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1965 | | pagina 1