PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VIETCONG PROBEERT SAIGON TE ISOLEREN Drukte bij spoorwegen Bij de overstromingen in West-Duitsland 11 doden Foto's van de „Mariner" worden al schemer VERBINDINGSWEG NAAR DE ZEE ONDER CONTROLE VAN REBELLEN Meer hulp van China voor Noord-Vietnam Russen brachten ruimtestation in baan om zon SCHADE IS ZEER GROOT DEMONSTRATIES VOOR PAPANDREOU Drukte concentreerde zich op campings en stranden Rustig beeld op Zeeuwse wegen bij begin bouwvakantie WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURG SE, VLISSINGSE, GOES E, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN OiNdhi f 4« Velde, r 8. den «oei en W de P«g1cr. Hoofdred.ctie: VI ttertou-t. en C A. de Kok Abonnemenl.pri,. S3 cenl ser «eek, ƒ10.75 pti kwart»!, frento w /II,- pc kwartwl. Lot» nummer» 30 tent. O E.-t.u. VIImUjiu. Walitra»! 58-60. tel. 2355 (b.g.g red 3508. edv. 3847/3643), Middelburg. Mukl St. tel 3841. «b.g.g. red. 2078/3169. »d». 2375). Coei. Crete M»rkt 2. tel. 6140 (b.g.g itd. 7853, td.. 5213). OottWg. t red tel. 242S. adm tel 2094 ft Ad» oriji 34 cent per mm Minimum per ad» 5.10 Ingeronden mededelingen 2\A Uriel. Kleine »d«. (m». 8 regel») 34 cent per regel. (re.n. 1.75). ..Brieven bureau vea dl Het begint er veel op te lijken dat de Vietcong in Zuid-Vietnam de hoofdstad Saigon van de buitenwereld probeert af te snijden door alle verbindingen met de zee en met de provincie af te snij den. Van Amerikaanse zijde is gisteren officieel bekendgemaakt dat de communistische rebellen er in zijn geslaagd de belangrijke verbin dingsweg die van Saigon naar zee leidt onder controle te krijgen. Indien de Vietcong er in zon slagen ook de nog resterende uitvalswegen af te snijden, en daartoe achten waarnemers de rebellen in staat, dan zal liet niet lang meer duren of Saigon zal alleen nog maar via een luchtbrug kunnen worden bevoorraad. De belangrijkste weg loopt van Saigon naar het noordoosten, dit is rijksweg no. 1. Deze voert naar de Amerikaanse vliegbasis Uien ïloa. Voorbij Bïen lïoa splitst ile weg zich in de rijkswegen no 20, no. 1 en no. 15. Deze laatste is on langs in handen van de Vietcong gevat Groente en zout g on, overdag vrij veilig, maar 's nachts het bezit van de Vietcong. Langs deze weg wordt het grootste deel van de voor Saigon bestemde Maakt men de balans op en beschouwt men Saigon's uitvalswegen die verder dan 25 km het land In lopen, dan zjjn dat er totaal tien. Hiervan zijn er zes volle dig door de communisten afgesloten, drie kunnen de communisten sluiten wanneer hun dat gelegen komt. Slechts de eerder genoemde rijksweg no. 4 is re delijk veilig te noemen, tenminste over dag. De langzame isolatie van Saigon door de communisten begint in de hoofdstad zijn weerslag reeds te vinden. Daar de com munisten de enige weg van Saigon naar het bergoord Daiat al een maand onder controle hebben, begint verse groente in Saigon schaars te worden. Nhan Hiet, dat aan de kust ligt is Zuid- Vietnams grootste zoutleverancier, maar de weg er naar toe is door de communis ten al geruime tijd geblokkeerd met het gevolg dat de prijs van zout in Saigon schrikbarend is gestegen. In Peking is zaterdag een overeenkomst getekend, waarbij China op zich neemt meer economische en militaire hulp aan Noord-Vietnam te verstrekken. De be- Noordvietnamese vice-premier Thanh Ngi. China zal Noord-Vietnam gratis uitrus ting en installaties leveren, bestemd voor de nationale verdediging en voor ver schillende sectoren der Noordvietnamese economie, aldus een officieel communi qué. lüu.UUO man In Saigon is vernomi-ri dat de Ameri kaanse militaire leiding aldaar de Amerikaanse minister van landsver dediging McXamara. die thans be-j sprekingen in de. Zuidvietnamese I hoofdstad voert, verzocht heeft hon derdduizend man versterkingen naar Zuid-Vietnam te zenden. Deze honderdduizend man zouden ko men bij de versterkingen van onge veer 8Ü.000 man, die reeds in Zuid- Vietnam zijn aangekomen of daar worden verwacht. De Amerikaanse senator Wayne Morse heeft zaterdag tijdens een vraaggesprek voor de radio gezegd dat hij op verzoek van president Jonnson een plan heeft ontworpen voor tussenkomst van de V N. in Zuid-Vietnam. Morse zei dat de presi dent en Dean Rusk, de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, hem tij dens een lang gesprek niet gezegd had den of de Amerikaanse regering van plan is aan de V.N. om tussenkomst te verzoeken. Een Amerikaanse militaire woordvoer der heeft zaterdag in Saigon medege-1 deeld dat een kleine dertig „B-52"-vfie- gende forten, afkomstig van het 3620 kilometer oostelijker in de grote oceaan gelegen eiland Goeam, vijfhonderd ton bommen hebben uitgeworpen boven een door de Vietcong beheerst gebied in del pas van Nang Jang, nabij de stad Pleï- Caltex vindt weer gas in Oudega De Caltex heeft op haar boorlokatie te Oudega (gemeente Smallingeland) voor de tweede maal in korte tijd gas aange boord. De gasvlam, die vrijdag w erd ont stoken, was van een ongekende hevig heid. Het gas is ditmaal aangeboord op een diepte van rond 2800 meter. Men denkt in een aanzienlijk reservoir te hebben geprikt.. Deskundigen van Caltex bleken zeer te vreden over de nieuwe gasvondst. De boring in de eerste gaslaag schijnt geen al te grote resultaten te nebben opge leverd, maar de huidige tweede boring wijst wel duidelijk in de richting van een aanzienlijk reservoir. De druk be droeg vrijdag tweehonderd atmosfeer, en bleef tijdens de testperiode constant. Chinese hulp De Sowjet-Unie heeft gisteren met be hulp van een meertrapsraket een „auto matisch station" de Sonde-3 in de ruimte geschoten. De laatste trap van de draagraket bracht eerst een zware aard- satelliet in een parkeerbaan. Van de sa telliet werd voorts een raket gelanceerd die de Sonde-3 de nodige snelheid gaf om in een baan om de zon te komen, al dus meldde het persbureau Tass. Het doel van het experiment is de wer king na te gaan van de instrumenten van een ruimtestation tijdens een lang durige ruimtevlucht, benevens weten schappelijk onderzoek in de interplane taire ruimte. Tass verklaarde dat de verbinding met de Sonde constant is en dat alle instru menten aan boord normaal werken. Het station volgt volgens de eerste gegevens vrijwel de uitgestippelde baan. FRANSEN ACHTERVOLGDEN AMERIKAANS VLIEGTUIG Het Amerikaanse hoofdkwartier voo Europa heeft meegedeeld, dat het vei keiuiingsvliegtuig dat vrydag boven Frankryk is geweest, door onweer ge noodzaakt was van zijn koers af te wij ken. Het zou echter niet boven de om geving van I'ierrelatte hebben gevlogen, waar Franse atoominstallaties zjjn. Vol gens een Amerikaanse woordvoerder is het toestel ook niet door een Frans vlieg tuig onderschept, maar alleen achter volgd. De Fransman had de achtervol ging gestaakt toen hij te weten kwam dat het een Amerikaans vliegtuig was. De Nederlandse Spoorwegen hebben het zaterdag bijzonder druk gehad. Het ac cent lag op liet vervoer van en naar hot, buitenland Teleurstelling als vrjjdag in Rotterdam en Roosendaal, waar 300 onaangekondigde Spanjaarden met co staanplaats,je naar Parijs genoege moesten nemen kwamen ditmaal niet voor. In Rotterdam en Roosendaal stap ten trouwens weer veel Spaanse arbei ders in de trein om een vakantiereisje naar huis te maken. In Venlo waren veel Grieken, maar dit maal was er i iedereen plaats. Tot tien uur 's ochtends hadden de spoorwegen het bijzonder druk. daama werd het wat minder, hoewel men bijv. in Eindhoven weinig van een afnemende drukte merkte. Daar bewoog de stroom vakantiegangers zich naar noord en zuid, met het accent op het zuiden. De lijn Amsterdam-Maastricht verwerkte bijzonder veel passagiers. Ook de Val kenburg-expres had een volle bezetting Opmerkelijk was dat de terugreis van de Valkenburg-expres ook nagenoeg was volgeboekt. Groningen meldde grote drukte. Behalve de reeds geplande extra treinen moesten van en naar Zwolle nog acht extra treinen worden ingelegd. Op de oude lijn (Amsterdam-Rotterdam) was het ook druk, met name In dc D- treinen. „Een gezellige, maar beslist geen over- stelpende drukte" noemde de Utrechtse politie zaterdag omstreeks liet middag uur de verkeersdrukte op het verkeers plein Oudenrijn in Utrecht. De verkeers lichten konden het verkeer normaal ver werken. Het meeste verkeer kwam uit de richting Den Haag en ging naar het oosten. Vakantiegangers spanden de kroon. President Johnson heeft het aftappen van telefoongesprekken door federale bureaus streng verboden. Hel mag alleen als de landsvcillgheid op het spel staat en dan nog met uitdrukkelijke goedkeuring van de mi nister van justitie. Een woordvoerder van het Zuidvietna mese ministerie van landsverdediging heeft medegedeeld dat kolonel Pham Ngoc Thao, een der leiders van de mis lukte staatsgreep van februari jl., in een gevecht met Zuidvietnamese veiligheids strijdkrachten, dat nabij Boen Hoa werd geleverd, zwaar is gewond. De kolonel, aie in een hinderlaag viel, is aan zijn verwondingen overleden. WATER BEGON TE ZAKKEN Het overstroomde dorp Niederkau- pingen bij Kassei, waar het water zich met geweld door de straten perste- In de Westduit.se overstromings gebieden Westfalen, Nedersaksen en Noord-Hessen waren gisteren, nadat het water was gaan zakken, de opruimingswerkzaamheden in volle gang. De ramp heeft blijkens de ter beschikking staande gege vens aan elf mensen het leven ge kost. Een schatting van de materiële schade viel gisteren nog niet te maken, al werd deze alleen voor I'ade.rbom en omge ving al op 1500 miljoen mark geraamd. In Büren en omgeving hebben 13.000 mensen al hun bezittingen verloren. Militairen Het Duitse leger. Belgische. Nederland-, se en Engelse militairen zijn de brand-; weer en andere organisaties behulpzaam. Sinds vrijdag, toen de wolkbreuken kleine riviertjes in bruisende stromen veranderden, zijn de militairen niet uit de kleren geweest. Met hefschroefvlieg- tuigen, snelboten en vrachtwagens wer den mensen gered. Soms hadden de slachtoffers 17'uur of langer op, het dak van hun woning vertoefd alvorens te worden gered. Duizenden militairen hebben de re paratie van vernielde bruggen en wegen ter hand genomen. In de dis trieten Warburg, Waldeck, Büren en Paderhorn (Hessen) zijn 24 bruggen vernield. Minister Weyer van Noord- rijn-Westfalen verklaarde gisteren dat het aan liet leger en aan de NA VO-strijd krach ten te danken is, dat het aantal slachtoffers zo laag is ge bleven. Dertigduizend mensen hebben zaterdag- avona in een stadion in Athene gede- I monstreerd voor ex-premier Papandn-uu. De bijeenkomst was georganiseerd door het algemeen vakverbond. Sprekers van centrum en uiterst links voerden het woord. Er werd een boodschap van Pa- pand reou voorgelezen. Hij eiste het af treden van „de regering van verraders" I en wekte op tot vreedzame demonstra ties tegen „de marionettenregering van Novas en de lakeien van het hof". Op de koning zelf oefende hij geen kritiek. Naar zijn mening heeft Novas de koning! misleid. Papandreou adviseerde zijn aanhangers rustig te werk te gaan De politie gafj hij de raad niet te hard tegen betogers op te treden, want, zo zei hij, ik zal [zeer spoedig weer aan het bewind zijn: en dan ben ik niet gemakkelijk ;Na de bijeenkomst ging men ordelijk uiteen. Er was vee! politie op de been. Premier Novas gaf zaterdagavond een verklaring uit, waarin hij zei dat Papan dreou zijn bezwaren beter in de kamer kan uiten dan op straat. Het algemeen I vakverbond heeft een algemene staking van 24 uur aangekondigd ,.ter verdedi- ig van de democratische instellingen". j waarschijnlijk dinsdag of woensdag zal worden gehouden. In Saloniki ïs de politie slaags geweest Een beeld van de grote rr, ging ten gunste t an de e. Papandreou bij het Pan- stadion in Athene. met 500 betogers. Er vielen 12 gewon den. |De Griekse eerste minister Aihanassm- I dis-Novas heeft een algehele reorgani satie gelast van de Griekse inlichtingen dienst. waarover hij rechtstreeks het toezicht heeft. Koning Constantijn heeft jdeze dienst er van r>eschuldigd achter de geheime organisatie van linkse offi cieren „Aspida" te staan De leider en de plaatsvervangende leider van deze dienst zijn vervangen. Voorts werd vernomen dat de geheime dienst onder de regering-Papandreou telefoongesprekken van politici zou heb ben opgenomen. Men zou de opname- banden hebben gevonden. Er zou than.» een gerechtelijk onderzoek naar deze zaak worden ingesteld. Het voormalig hoofd van de Griekse in lichtingendienst, kolonel Anagnostopou- los, is zaterdag gearresteerd. Aangeno men wordt dat zijn arrestatie verband houdt met de ontdekking van het feit. dat de inlichtingendienst telefoonge sprekken afluisterde. Premier Athanassiades-Novas heeft gis teren na een onderhoud van een uur met koning Constantijn. tegen U P I verklaard dat de 25-jarige vorst „ta melijk veel vertrouwen heeft in een vreedzame ontwikkeling" van de huidige Griekse crisis, niettegenstaande de be togingen ten gunste van oud-premier Papandreou. VEEL MEER DETAILS TE ONDERSCHEIDEN Nog niet meester In Lippstadt was men de situatie giste ren nog niet meester. Wegens de zeer hoge waterstand konden de Duitse sol daten en de Belgische pioniers slechts in kleine groepjes opereren. Met 4000 zandzakken en 30 op vrachtwagens ge plaatste pompen trachtte men hier het water te keren. De ziekenhuizen in de stad maken gebruik van noodaggrega- ten van het leger om de stroomvoorzie ning op gang te houden. Enkele gemeenten in Noord-Hessen, on der meer Elmerhausen en Tendelburg in het district Hofgeismar, waren gisteren nog van de buitenwereld afgesneden. Lucht op Mars is zeer ijl De zaterdag gepubliceerde foto's van de „Mariner-4" onthullen veel meer details van de planeet Mars dan de eerste. Op de jong ste foto's is een soort duinland schap te onderscheiden. Het begin van de bouwvakvakan tie heeft in Zeeland het afgelopen weekeinde geen topdrukte veroor zaakt. Weliswaar stroomden de campings langs de gehele kust van Cadzand tot Scharendijke redelijk vol, maar de verwachte verkeers stroom met de gebruikelijke op stoppingen en filevorming op rijks weg 58 bleef op enkele uitzonde ringen na uit. Oorzaak hiervan was wel het weerbeeld, dat er za terdagmorgen nog niet bijster aantrekkelijk uitzag en eerst za terdagmiddag wijzigde met de daarop volgende uitgesproken zo merse zondag, waarbij de drukte zich geheel op de stranden con centreerde en het op de wegen op vallend stil was. Door het aanvan kelijk minder gunstige weer van zaterdag zijn de toeristen wat meer „gespreid" naar Zeeland gekomen en kon men eerst tegen het einde van deze dag constateren, dat de kampeerterreinen, die in de bouw vakvakantieweken steeds een top drukte registreren, langzaam wa ren volgelopen. Zie slot pag. 2 kol. 2) Volgens de geleerden zijn „voorwerpen" op Mars met een doorsnede van 3 km gemakkelijk te onderscheiden, hetgeen een verbetering van 20 tot 30 maal betekent ten opzichte van waarnemingen met de sterkste aard se telescoop. De meest opzienbarende ontdekking werd tot nog toe gedaan op de derde foto waar een nier-vormige indruk king op waar te nemen valt, die vol gens dr. Bruce Murrey, één van de Amerikaanse Marsgeleerden, „echt" Voorts is op de tweede foto een W-vor- j mige aftekening te onderscheiden j tussen de ^mazonis en de Elysium- i woestijn. De Amerikaanse geleerden durven echter nog geen enkele con clusie uit de zojuist ontvangen foto's te trekken. De eerste foto is van een afstand van J 16.800 km genomen en de tweede en derde van 15.200 km. Om vast te stellen of er leven op Mara is. zo heeft een deskundige gezegd, zal het nodig zijn instrumenten op de pla neet te zetten. Hard klimaat Een beeld, typerend voor de afgelo pen zonnige zondag aan de Zeeuwse stranden, toen de vakantie-drukte zich geheel op de kust concentreer- Naast foto's zendt de radio van de „Ma riner" ook gegevens over de atmos- teer van Mars naar de aarde. Dit gebeurde ook toen de sataliet achter de rode planeet verdween. Be werking van de doorgezonden gege vens leidde de geleerden ertoe te ver- I klaren dat Mars een tamelijk hard klimaat heeft vergeleken met de 1 aarde. Volgens de geleerden is de lucht op Mars zeer ijl, gelijk onge veer aan de atmosfeer 80 km boven de aarde, terwijl de luchtdruk 50 tot 100 maal lager is. i De directeur van het laboratorium voor straalaandrijving, dr. William Pickering, evenals andere geleerden, verklaarden nog niets te kunnen ver tellen over het bestaan van leven op Mars. Volgens Pickering was het i niet de taak van de ..Mariner" hier- I op antwoord te geven. I Pickering gaf toe dat door de ijle Mars- i atmosfeer moeilijkheden kunnen ont- I staan bij de landing van de zwaar- dere ,.Voyager"-capsule op Mars. welke volgens Amerikaanse geleer den in 1971 zal worden ondernomen. Geleerden hebben te kennen gegeven l dat een gewone parachute mogelijk I niet genoeg luchtweerstand zal krij- 1 gen voor een dergelijke „zachte" landing. Mogelijk zal de ..Voyager" moeten worden uitgerust met een in- gewikkeld systeem van remraketten. Overstromingen in Z.-Korea - 120 doden De door stortregens veroorzaakte over stromingen in het gebied van Seoel en in het noorden Min Zuid-Korea hebben volgens de laatste berichten aan onge veer 120 mensen het leven gekost. 60 mensen worden vermist. Het aantal dak lozen is 180.000.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1965 | | pagina 1