EERSTE FOTO VAN MARS GOED ONTVANGEN Waarschijnlijk toch 21 foto's genomen Positief resultaat voor de K.L.M. HANOI NODIGDE NKROEMAH UIT Minister Suurhoff voer Yersekes nieuwe haven open BANDRECORDER IN MARINERSCHIJNT NORMAAL TE WERKEN Overseinen van eerste foto duurde 8 uur en 35 minuten Voor gesprek over kwestie-Vietnam Ook Davies weer naar N.-Vietnam? „Toekomst ligt toch weer aan Oosterschelde" Gemenyde gevoelens PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie: F vin da Velda, F. B. dan Boer en W. de Paster. Hoofdredactie: W. Leertouwer an G. A. de Kok Abonnementaprlje «3 cant per week. 10.7» par kwartaal, franco per port 11,par kwartaal. Lseaa Walatraat 58-60, tal. 23SS (t>.«.g. rad. 3508, adv. 3647/3643), Middelburg, Markt 51. tel. 3841, (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375). Coee. Crote Markt 2. tel 6140 (b.g.f. red. 7853, ede. 5213). Ooetbur*. tel. 2395 Ta red. tel. 2425, adm. tel. 2094. 0 Adv. prlja 34 cant per mm. Minimum per adv. 5,10. Inieionden mededelingen V& tarief. Klalna adv. (nu. 8 regale) 34 cent per regel. (min. 1.75). ..Brieven bureau van dit blad" 50 Geen diploma Dan er maar één 'kopen Pagina 3 De eerste door het Amerikaanse ruimteschip „Mariner-4" uit de directe omgeving van de planeet Mars overgeseinde foto is volledig op aarde ontvangen. Het bandopnameapparaat aan boord van het ruimteschip zond gis teravond om 22.38 uur Ned. tijd de laatste signalen voor de eerste foto naar de opvangcentra op aarde. Het overseinen van deze foto over een afstand van 134 miljoen mijl door de ruimte nam acht uur en 35 minuten in beslag. Aangenomen wordt dat deze historische foto een opname zal zijn van de heldere woestijn Elysium op de rode planeet. De Nasa, het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart, zei dat de plaat „normaal" schijnt te zijn. President Johnson was er gisteravond al eerder van op de hoogte gesteld, dat de ontvangst van de eerste Marsfoto volgens de verwachtingen verliep. Dr. William Pickering, hoofd van het labo ratorium voor straalaandrijving te Pa sadena in Californië, waar de foto DIRECTIE VERWACHT DAT HERSTEL ZICH VOORTZET Geert fianciële reconstructie Voor het eerst sinds 1960 heeft de exploitatie over een 12-maands pe riode (van 1 april 1964 tot 31 maart 1965) van de K.L.M. een positief resultaat opgeleverd. Het nadelige eindresultaat over deze periode ad 8,4 miljoen is veroor zaakt door kosten, verbonden aan de afvloeiing van personeel. Dit wordt ontleend aan de door de KX.M. verstrekt persbericht. In ver band met de wijziging van het boek jaar en de als gevolg daarvan late ver schijning van het jaarverslag, heeft de directie van de K.L.M. het wenselük geacht door middel van een persbericht thans reeds mededeling te doen van haar beslissing inzake de financiële structuur der vennootschap. In februari 1965 heeft de K.L.M. een kort verslag gepubliceerd over de gang van zaken in 1964. De voorlopige winst en verliesrekening, betrekking hebbend op het kalenderjaar 1964, die in dat verslag was opgenomen, sloot met een verlies van rond 15 miljoen. Als ge volg van de wijziging van het boekjaar worden de boeken thans per eind maart (in plaats van eind december) afgeslo ten. Het laatst verschenen jaarverslag had betrekking op het kalenderjaar 1963. Een volledig verslag over de pe riode van 1 januari 1964 tot 31 maart 1965 (dus over 15 maanden) zal medio augustus verschenen. Inkomsten fen 676,8 miljoen en de bedrijfs- osten 669,8 miljoen, zodat het exploitatieresultaat over deze 12- maandsperiode 7 miljoen bedroeg. Afvloeiings- en andere kosten verg den echter nog eens 15,4 miljoen, zodat uiteindelijk een negatief eind resultaat van 8,4 miljoen ontstond. Geen nieuwe middelen De K.L.M. heeft thans in bestelling zes DC-9-vliegtuigen en een DC-8F vlieg tuig. De liquiditeit ontwikkelt zich gun stig en verwacht wordt, dat voor de be taling van deze vliegtuigen geen nieu we middelen zullen behoeven te worden aangetrokken. Op grond van recente studies en daar op gebaseerde schattingen van de l>e- drjjfsuitkomstcn over de eerstkomende jaren meent de directie te mogen aan nemen, dat het herstel zich zal voort zetten en dat het geaccumuleerde ver lies (per 31 maart 1965 bedragende 152 miljoen), in de komende jaren ge- Ieidelyk_ zal kunnen worden terugver- maatschappij zeer gevoelig - gunstige economische en politieke ont wikkelingen. Geen reconstructie In het hierboven bedoelde korte ver slag over het kalenderjaar 1964 en ook enkele malen daarvoor, werd er op ge wezen dat een financiële recontructle wellicht noodzakelijk zou zijn. Gezien de situatie, die zich de laatste tjjd heeft ontwikkeld, en mede in verband met de thans bestaande verwachtingen voor de toekomst, achten directie en commissa rissen maatregelen leidend tot een fi nanciële reconstructie niét nodig. Volledigheidshalve zij opgemerkt, dat betaling van dividend op de aandelen niet mogelijk is zolang het op de balans voorkomende verliessaldo niet gedelgd is. Aldus het persbericht van de directie der K.L.M. de hand van de seinen van de „Mariner" werd opgebouwd, verklaarde zeer ver heugd te zijn over de resultaten. De verwachting werd uitgesproken, dat het laboratorium twee foto's per dag zal publiceren en dat het tien dagen zal du ren voor alle verwachte foto's zijn ont wikkeld. Dr. Pickering verklaarde dat de bandrecorder in de „Mariner" nor maal schijnt te werken en dat vermoe delijk alle 21 verwachte foto's zullen worden overgeseind. In de nacht van woensdag op donder dag, toen de „Mariner" kort na half twee met het filmen van Mars begon was ongerustheid gerezen omdat men vermoedde dat de bandrecorder, die de 21 foto's moest opnemen niet juist werkte. „Duidelijke foto" Om 13.41 uur Nederlandse tijd gis termiddag begon de „Mariner" de foto's door te zenden naar de aar de. Kort na twee uur werden de eer ste fotosignalen in Johannesburg (Zuïd-Afrika) opgevangen. Minder dan een uur nadat de eerste signalen waren opgevangen verklaarde dr. Pickering reeds, dat er een duide lijke foto werd opgebouwd. Russische interesse Russische geleerden tonen grote belang stelling voor de gegevens over de pla neet Mars, die thans door de „Mariner" naar de aarde worden overgeseind, al dus meldde het persbureau Tass. Het persbureau zei gisteravond dat zelfs als de foto's zouden blijken mislukt te zijn of niet zouden worden ontvangen „verscheidene nieuwe prestaties zullen worden toegevoegd aan wat reeds op het gebied van de ruimtevaart is opge tekend". Tass roemde de stabiele verbindingen van „Mariner-4" met de aarde en zei dat Russische geleerden „geïnteres seerd" zijn in de overgeseinde gegevens. Ben Goerion heeft eigen fractie De tegen premier Levi Esjkol rebelle rende leden van de Israëlische socialis tische Mapal-partij zyn erkend als af zonderlijke pariementsfractie. Aan het hoofd van de „rebellen" staat, naar ge-; meld, Ben Goerion, die de MapaJ vyfen- dertig jaar heeft geleld. De regerings coalitie beschikt in het parlement nu nog maar over 60 van de 120 zetels. Reportages over verkeersdrukte In verband niet de te verwachten Verkeersdrukte aanstaand week end zullen rijkspolitie en de re- portngcafdcllng van de KRO-ra dio nauw samenwerken om een vlotte doorstroming op de grote wegen te bevorderen. Zoals bekend begint vandaag de bouwvakvakantie. Voor het eerst zal in dit geval gebruik worden gemaakt van het eenmotorige vliegtuig van de rijkspolitie op Schiphol, dat vanavond en mor gen de gehele dag in het gebied van de randstad Holland vooral boven het meestal kritieke ver keerspunt bij Oudenrijn, zal rond cirkelen. Vanuit dit vliegtuig zul len enkele rechtstreekse reporta ges over de verkeersdrukte wor den gegeven zodat de luisteraars hun vertrektijd en de te nemen route hierop kunnen afstemmen. Deze reportage», die worden ver zorgd door de verslaggevers Bert de Winter en Henk Terllngen, zullen vandaag tussen 17.30 en 20.30 uur en morgen tussen 8.30 en 12.00 uur via Hilversum I worden uitgezonden. MARINER 4 BEGINT AAN TWEEDE FOTO De Mariner-4 is om drie minuten over half een vanmorgen onze tijd begonnen met het uitzenden naar de aarde van zijn tweede close-up van Mars. De transmissie neemt naar ver wachting 8 uur en 35 minuten in beslag. Twee meisjes, inzittenden van deze bus, die in Spanje van de weg raak te en half over een afgrond kwam te hangen, werden gedood. Niet door het ongeluk zelf, doch door de pani sche angst, die hen uit de bus deed springen hun dood tege moet. De andere J/2 schoolmeisjes in de bus kregen een shock, doch bleven verder ongedeerd. Het on geluk gebeurde bij Gij on in Spanje. President Ho Tsji Minh van Noord-Vietnam heeft president Nkroe- mah van Ghana, of een speciale afgezant van hem, uitgenodigd voor een bezoek aan Noord-Vietnam. Nkroemah is uitgenodigd in zyn hoeda nigheid van president van Ghana en niet als lid van ae vredesmissie van het Ge menebest. De uitnodiging was vervat In Van bevoegde zyde In Londen Is verno men, dat Nkroemah is uitgenodigd voor besprekingen over de kwestie-Vietnam. Ook Harold Davies zou door Noord- Vietnam zijn uitgenodigd opnieuw een bezoek te brengen, maar Davies zou, naar men meent, dit slechts kunnen doen met goedvinden van premier Wilson. Niet bemoedigend Het rapport van Davies over zijn pas geemdigde missie in Noord-Viet- nom 13 niet bemoedigend, zo heeft premier Wilson gisteren in het La gerhuis meegedeeld. Davies, die gehoopt had met vooraan staande Noord Vietnamese leiders met wie hij bevriend is te kunnen spreken, had geen enkel onderhoud met een Nooravietnamese minister gehad en hy had geen enkele verzekering gekregen aangaande een eventuele ontvangst in Hanoi van de vredesmissie van het Brit se Gemenebest inzake Vietnam. Hij had echter wel het Britse standpunt in bij zonderheden kunnen uiteenzetten tegen over vertegenwoordigers van het pa triottisch front (de politieke partij van Noord-Vietnam) en van het ministerie van buitenlandse zaken. Deze vertegen woordigers hadden talrijke aantekenin gen gemaakt, aldus de Britse premier die eraan toevoegde: ik twijfel er niet (Zie slot pag. 3 kolom 4). AAN STUURRAD VAN SALONBOOT „PIETER CALLAND" HET stuurrad van de witte sa- Ionboot „Pieter Caland" losjes in de handen, de blik strak op een rood-wit-blamv lint voor de ingang, in het kielzog van het schip een vloot met speels ge- pavoiseerde mosselkotters en overal op de haven belangstel lende kijkers: zó voer minister J. G. Suurhoff van verkeer en waterstaat donderdagmiddag tegen vier uur de nieuwe haven van Yerseke open. Op de brug kreeg de bewindsman bij dit stukje navigatie allerlei influis teringen van Zeeuwse autoritei ten, in het varen evenzeer stuurlui-aan-de-wal. Maar na een inspanning van meer dan 25 jaar hadden zij voor varend Yerseke toch een hartewens weten te vervullen. Een royale, goed geoutilleerde haven naast de oude, die de accommodatie uitbreidt tot 190 schepen. Y'erseke heeft daarvoor enkele jaren geleden eindelijk medewerking van het rjjk gekregen. Mr. J. van Aart- sen, Zeeland s commissaris van de koningin, zegde toen in zyn kwali teit van waterstaatsminister toe, dat de overheid de onrendabele top van de havenuitbreidingsplannen van Yerseke 360.000 voor haar rekening zou nemen. Daarom zei de man, die zyn hele ambtsperiode voor dit ogenblik heeft geijverd, (thans waarnemend) burgemeester A. C. Willemsen in een toespraak die luid over de haven en schepen klonk: „Vandaag heeft Yerseke het gevoel, dat haar de helpende hand wordt toegestoken. En wel door hetzelfde departement, van waaruit het initiatief werd ge boren tot het opstellen van het Del taplan, waarvan de uitvoering de doodsteek voor de vissersplaats Yer seke en voor de Zeeuwse visserij in het algemeen betekent. We beschou- Wanneer men nog een» de redevoe ringen naleest, die burgemeester Willemsen van Yerseke en minister Suurhoff gisteren hebben gehouden bij de opening van de nieuwe haven van deze gemeente, dan blijft de indruk over van „gemengde gevoelen»"- In <le toe spraak van burgemeester Willemsen waa er sprake van vreugde, vanzelfspre kend: Binds 1939 1» er in Yerseke ge- Sverd voor een nieuwe haven, zodat e vlag echt wel uitgestoken mag wor den nu het dan eindelijk zo ver Is. Maar de heer Willemsen was verplicht er óók op te wijzen, dat zijn gemeente een be dreigde gemeenschap ia. De burgemees ter Is niet al te diep op dit punt inge gaan „op dit ogenblik van vreugde en dankbaarheid zal ik de Deltawerken niet verder ln mijn beschouwingen be trekken" maar men moet erkennen, dat er gisteren niet alleen reden tot vreugde in Yerseke was Er zit een stuk tragiek ln de omstandighied, dat deze gemeenschap een nieuwe haven heeft gekregen op een moment, waarop vast staat dat de oorspronkelijke functie van deze visaershaven zal verdwijnen. Ze ker. er zijn redelijke perspectieven voor de toekomst ook daarop wees de bur gemeester in welk verband vooral aan de recreatie moet worden gedacht. Desondanks blijft er een tragisch ele ment: de vervulling van een lang ge koesterde wens komt eigenlijk te laat. althans wanneer men naar het verleden kijkt. minister vallen ln wezen nog het meeste op door wat zij niet hebben gezegd. De heer Willemsen heeft in dit opzicht een wijze zelfbeheersing getoond, hij is een hoffelijk man. Daardoor werd het de minister gemakkelijk gemaakt: ook hij kon enkele essentiële punten bui ten beschouwing laten. Zo behoefde hij niet al te diep ln te gaan op artikel acht van de Deltawet, het artikel dat schaderegelingen aankondigt. „Het rijk zal helpen", zei de heer Suurhoff gis teren min of meer terloops, „onder an dere op grond van de wetgeving, in uitzicht gesteld bij de behandeling van de Deltawet". Dat lijkt ons een enigs zins oppervlakkige formulering- deze wetgeving is niet al leen ln uitzicht ge steld bij de behandeling van de Delta wet, maar Is zelfs met zoveel woorden in deze wet opgenomen. De heer Suur hoff zal vermoedelijk wel weten, dat het al de nodige jaren is geleden sinds die Deltawet in het staatsblad verscheen. Desondanks werd pas op 14 januari van het vorig jaar het eerste schade-wets ontwerp ingediend, alléén nog maar voor de oesterkwekers. De parlementaire pro cedure rond dit ontwerp is overigens nog steeds niet aan de openbare behan deling toe. Over dit alles echter heeft de bewindsman gezwegen, hoewel het voor Yerseke brandende kwesties zijn. Wel heeft hg gewezen op nieuwe activi teiten en nieuwe mogelijkheden- „Er wordt reeds veel gesproken over ds waarde van de afgedamde zeearmen voor de recreatie te water", ra zei hij. Jawel, er wordt over gesproken. Maar van watersportzijde is onlangs nadruk kelijk betoogd dat recreatie en water sport niet op afsluiting van de Ooster schelde zitten te wachten. Men ziet- het is gisteren allemaal „fijn gehouden- zoals dat heet. Er Is welwillend ge speecht en de vlaggen wapperden, maar laat men zich niet vergissen: de beleefd heden, die over en wéér zijn gewisseld, de wapperende vlaggen, zij hebben wei nig te maken met de werkelijkheid. Het is ons al vele malen opgevallen bij het bezoek van excellente figuren aan deze provincie, vooral bij officiële gelegenheden: zij houden schone verto gen ongeacht welke portefeuille zij be heren, ongeacht ook welke politieke groepering zij aanhangen. Maar al deze schone redevoeringen" raken nóóit de kern. blijven integendeel volstrekt aan de oppervlakte. Wij herinneren ons een bewindsman, het was de heer Korthals, die eens bij een Z.L M -vergadering een Inleiding over het Deltaplan hield dat zo ontleend had kunnen zijn aan een toeristenfolder. Gisteren in Yerseke ver scheen een waterstaatsminister, die een vriendelijk betoogje opzette waarin ln feite heel weinig werd gezegd. „Wij zijn een bedreigde gemeenschap" had de bur gemeester tevoren betoogd. Was het nu niet mogelijk geweest voor de heer Suur hoff om gewoon op het menselijke vlak te zeggen aan het adres van deze ge meenschap: „U hebt gelijk, er ligt hier al sinds jaar en dag een ereschuld en Ik verzeker U dat ik van mijn kant er alles aan zal doen dat die schuld eindelijk eens wordt ingelost". Of als dat nog weer te ver ging waarom niet eens getracht eerlfik en openhartig de rege ringsoverwegingen uiteen te zetten rond het befaamde artikel 8? Maar het is voor een minister bliikbaar uiterst moei lijk als gewoon m<*ns deel te nemen aan een communicatieproces. Welnu, laten we de heer Suurhoff moeen verzekeren, dat er sinds de behandeling van de Del tawet niet zo heel weinig heeft geba ard in de communicatie tussen de rege ring en Yerseke. Fn voorts dat hier weer een kans is gemist. Gemengde gevoelens: zij zijn onvermij delijk bij het nalezen van de officiële toesnraken van gisteren. Laten we ech ter niet in mineur eindigen: Yerseke heeft ziïn nieuwe haven. „De helpende hand wordt naar ons uitgestoken", aldus de burgemeester, raten we blijven ho pen, dat nog vele handen zullen volgen wen deze hulp van de centrale over heid als een vorm van gedeeltelijke compensatie voor wat aan oestercul tures is verloren gegaan en in de toekomst nog verloren zal gaan". De uitgebreide haven geeft Yerseke toekomst, al is het dan straks mis schien een geheel andere: die van de recreatie. Daarom was het don derdag tot laat in de avond groot feest in het oester- en mosseldorp. Er was muziek, de nieuwe mosseleD van het nog pas verse seizoen wer den weer als vanouds „gepresen teerd" in stalletjes op de haven. De straten waren versierd en de vloot was aan het begin van de middag op de Oosterschelde uitgevaren als een escorte voor de „Pieter Caland" met meer dan honderd gasten van een opgetogen Yersekes gemeentebe stuur en feestcomité. Vlootschouw Een vlootschouw van wel zeventig schepen, rijk bevlagd en bemand met honderden inwoners en toeristen. De „Pieter Caland" maakte een vaar tocht van enkele uren over de Oos terschelde. schoof langs Zeelands pronkstuk, de brug tussen Schouwen en Beveland. Daar sloten zich nog twintig kotters uit Zierikzee en Brui- nisse bij de vlootparade aan. Sommi- §e schepen lieten de wensen van de eeuwse visserij voor een open Oos terschelde nog weer even duidelijk uitkomen, toen ze voorbijvoeren met leuzen op spandoeken als „Herzie de wet vissers gered", „Geen dam. feen meer, de brug is voor het ver eer". meer feest dan dat het strijdlustig was. Men diende de verse mosselen op en aanvaardde de uitgebreide ha- j venaccommodatis als een ideaal ge- j geven voor de toekomst. „Wanneer j nolens volens de Oosterschelde een- maal zal zijn afgesloten ziet het ge- meentebestüur deze haven zich ont- i wikkelen als een nieuwe bron van s bestaan: jachthaven, watersport, sportvïsserij". Burgemeester A. C. Willemsen was nuchter genoeg om het gezelschap van kamerleden, Zeeuwse autoritei ten en allen, die zich hebben ingezet voor deze havenuitbreiding, het nut van deze aanwinst op langere ter mijn duidelijk voor te houden: „Onze verwachtingen gaan in de richting van de recreatieve sector". Tegelijk met de opening van de nieuwe haven heeft Yerseke don derdagmiddag de eerste verse mos selen van het seizoen als vanouds gepresenteerdDe autoriteiten icwamen graag tegemoet aan de op roep boven het tentje .Mosselen. Proef ze..." (Foto P.Z.C.) Maar Yerseke vierde deze dag toch Minister Suurhoff haakte met zijn toespraak op deze uitlatingen in: „Helaas moeten wij ons erop voor bereiden dat in de te overziene toe komst de verbinding tussen twee be grippen „Yerseke en het zeebanket" niet meer zal gelden. Met de afslui ting van de Oosterschelde zullen de specifieke omstandigheden verdwij nen, die de wateren rondom Yerseke (Zie slot pag. 2 kol. 1 NEhERMNÖ ONDERTEKENDE DE CONVENTIE TEGEN PIRATENZENDERS (Van onze Haagse redactie) D<- Nederlandse permanente vertegen woordiger bij de Raad van Europa in Straatsburg, dr. A. H. Philips®, heeft dinsdag jl de zg. Europese Conventie ter bestrijding van piratenzenders on dertekend. De opzet van de conventie is, dat door internationale samenwerking wordt voorkomen dat piratenzenders uitzendingen doen. De conventie, die begin van dit jaar werd aanvaard, is reeds ondertekend door een tiental landen. Na de onderte kening dienen de nationale parlementen de conventie te bekrachtigen. Het ak koord verbiedt niet alleen het exploite ren van piratenzenders aan boord van schepen en luchtvaartuigen, maar ook allerlei vormen van medewerking daar aan zoals het bestellen van program ma's. De verbodsbepalingen zullen door de deelnemende landen in overeenstem ming met hun nationale wetgeving moe ten worden geregeld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1965 | | pagina 1