PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT rf;— VERSTERKINGEN VOOR N00RD-V1ETNAM Kans op een akkoord in Dominicaanse republiek Zevibel-voorzitter wil duidelijke uitspraak van biologen over afsluiting Oosterschelde „NEW YORK TIMES": „Grote concentratie van materieel bij Hanoi en Haiphong" MARGARINE 2 CENT DUURDER Wellicht weer pauze in de Amerikaanse bombardementen Russische leiders niet op receptie van Amerikanen Soekarno heeft geen tijd voor bezoek aan Nederland Bonn vraagt Parijs om opheldering GROTE BELANGSTELLING VOOR BEZOEK VAN VERLOOFDE PAAR Boter smokkelaars capituleerden voor douane na achtervolging van 150 km Weer Amerikanen teruggetrokken Tevens hernieuwd onderzoek naar getijcentrale Loos alarm in WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN SMdemond F. »n de Velde, F B. den Boer en W. de Pester. Hooldrcdoche: W. teerlouMr en G. A. de Kok Afc.onnemtnUi.rlj» SI tent per week. ƒ10,75 per InnriiH. Irene» pee pol ƒ11.— pe/ l-irli. Lok I 58-60. tel. 2355 (b.g.g. red. 3508, ld». 3647/3643). Middelburg, Merkt 51. tel. 3841, (b.f.j. red. 2078/3169, edr. 23751. Coei, Crole Merkt 2, Iel. 6140 (bis. r.d. 7652. 5213). Ooitbu.i tel. 2355 2425, adm. tel. 2094. 0 Ad», priji 34 «ent per mm. Minimum per ed*. ƒ5,10. Ingctonden mededelingen 212, x tarlet. Kleine ed». 8 regeli) 34 cent per regel. (min. 1,75). Brlcnra bereeu «en dit bied- 25 Pagina 2 Met ingang van vandaag kost een pak je margarine van 250 gram 2 cent duur der, Deze prijsverhoging Is tot stand gekomen in overleg tussen het ministerie van economische zaken en de Bond van Nederlandse Margarinefahrikanten Deze bond deelt mede dat de oorzaak van deze verhoging moet worden toege schreven aan de sterke stijging van de pryzen van margarinegrondstoffen in de afgelopen maanden, terwijl tevens een zekere aanpassing in de handelsmarge plaatsvond. Het Amerikaanse dagblad „New York Times" meldde gisteren, dat een grote concentratie van oorlogsmaterieel in het gebied van Hanoi en Haiphong (Noord-Vietnam) toenemende bezorgdheid in Washington veroorzaakt. „Kringen van de inlichtingendienst geloven dat een grote hoeveelheid oorlogsmaterieel over zee naar Haiphong wordt aangevoerd en wordt gebruikt.... om een zwaar versterkte enclave in Noord-Vietnam te vormen", zo schreef de militaire correspondent van het blad, Hanson W. Baldwin. Haip hong is een havenstad, 80 kilometer ten oosten van de Noord- vietnamese hoofdstad Hanoi gelegen. Skyraiders van de Zuidvietnamese luchtmacht ^gefotografeerd tijdens een aanval met napalm en explo sieven op doelen aan de rand van een rivier, tijdens een demonstratie voor o.a. premier Ngoejen Cao Ky en de Amerikaanse ambassadeur Taylor. velde en vier werden gewond. Aan Zuidvietnamese zijde sneuvelden 14 man en werden er 30 gewond. Gisteren werden doelen op 65 km ten zuidwesten van Hanoi aangevallen. Vol gens een militaire woordvoerder in Sai gon zijn de aanvallen op een doel, dat voor een munitieopslagpiaats in de buurt van de Noordvietnamese hoofd stad werd gehouden, een mislukking. De piloten meldden namelijk geen nieuwe ontploffingen nadat de afgeworpen bommen waren ontploft. Tot het oorlogsmaterieel kunnen Mig-21 straaljagers behoren, aldus Baldwin» die zich zouden kunnen meten met de modernste Amerikaanse jachtvliegtui gen die in Vietnam in gebruik zijn. De enclave zou tevens een klein maar be langrijk offensief potentieel hebben in de vorm van (le Russische 11-28 lichte straalbommenwerper. Balduin schreef voorts, dat Noord-Vietnam volgens on bevestigde berichten nu de beschikking heeft of in ieder geval zal krijgen over ballistische raketten met een bereik van ruim 1600 kilomeier. Russische advi seurs en technici staan de Noordvietna- mezen terzijde, aldus de correspondent. Op de zaterdag gehouden ontvangst op de Amerikaanse ambassade in Moskou ter gelegenheid van onafhankelijkheids dag zijn geen Russische regeringsleiders verschenen. De hoogste functionaris x,an Russische zijde was Miehai! Smirnovsky, hoofd van de Noord-Amerikaanse af deling van het Russische ministerie van buitenlandse zaken. Vorig jaar was Alexander Kosigin, toen nog eerste vice-premier, de hoogste Rus sische gast op de onafhankelijkheidsre ceptie. Hij en de andere Kremlin-leiders waren zaterdag aanwezig op een receptie voor geslaagden aan militaire hogescholen, die op hetzelfde tijdstip begon als de ontvangst op de Amerikaanse ambas- Prinses Irene en echtgenoot terug naar Madrid Na een verblijf van een week in Ne derland zijn prinses Irene en haar echt genoot zaterdagavond met een KL.M- lijntoestel van Schiphol naar Madrid te ruggekeerd. Zoals bekend vertoefde zij in ons land in verband met de verlo ving van prinses Beatrix met Claus von Amsbcrg. „is in studie", zo heeft de Ameri kaanse minister van buitenlandse za ken, Dean Rusk, gisteren in een tele visie-interview meegedeeld. Hij waar schuwde echter dat de Amerikaanse regering daarmee de weg naar vrede wenst te bereiken „en niet zomaar een gebaar wil maken dat van geen enkel nut voor de vrede zou zijn". Van de andere kant was „tot dusver feen enkele aanwijzing gekomen die eed veronderstellen dat een pauze de zaak zou veranderen". Onderhandelingen „Gematigdheid heeft onze politiek in de naoorlogse periode gekenmerkt", aldus minister Rusk. In de kwestie-Vietnam hadden de Verenigde Staten zich gedu rende de eerste vier jaren van de infil traties vanuit Noord-Vietnam van in grijpen onthouden. Rusk verklaarde dat Hanoi „woordvoerder" is van de „tien duizenden lieden die naar Zuid-Vietnam zjjn gestuurd" en dat het daarom Noord- Vietnam is dat aan de conferentietafel moet plaatsnemen. De Zuidvietnamezen in de rijen van de Vietcong vormen vol gens de minister slechts een kleine min derheid die nooit in staat zal zy'n om het vertrek uit Zuid-Vietnam van de tienduizenden uit het noorden gekomen guerrillastrijders te verzekeren. Rusk liet uitkomen dat Washington geen en kel bezwaar zou maken wanneer Hanoi „leden van de Vietcong of het nationale bevrijdingsfront" naar de conferentie tafel zou willen meebrengen. De Ameri- nse regering is niet van plan welk lid dan ook van de Noordvietnamese de legatie het recht te betwisten aan een eventuele vredesconferentie deel te ne- Nog niet voor V.N. Het In nog te vroeg om de kwestie- Vietnam voor de Verenigde Naties te brengen, zo zei de Britse ambassadeur in Washington, sir Patrick Dean, in een interview voor de Amerikaanse televi sie. Hij vond het overigens wel wense lijk dat dit eens zou gebeuren en ver klaarde dat hij in het geheel niet verrast zou opkijken wanneer het uiteindelijk zover kwam. Zolang de betrokken par tijen het echter niet eens zijn over deze procedure betwijfelde hij of de Verenig de Naties iets zouden kunnen onderne- De nieuwe Zuidvietnamese minister-pre sident, vice-luchtmaarschalk Ngoejen Cao Ky, heeft in een vraaggesprek met het Londense blad „Sunday Mirror' Adolf Hitler zijn enige voorbeeld ge noemd. Hij zei Hitier te bewonderen, omdat deze zijn land tot een eenheid ge smeed had toen het zich in het begin van de jaren dertig in een verschrikke lijke toestand bevond. „Maar hier (in Zuid-Vietnam) is de toestand nu zo wanhopig, dat 1 man niet meer vol doende zou zijn. Wij hebben vier tot vijf Hitiers in Vietnam nodig". President de Gaulle heeft zaterdag in Parijs een onderhoud van drie kwartier gehad met president Soekarno. Na afloop, zei het Indonesische staatshoofd dat het uitstellen van de Afrikaans-Aziatische, conferentie niet helemaal als een misluk king moet worden beschouwd. „De ver klaring van de vier staatshoofden die in Cairo hebben vergaderd, heeft de Afri kaans-Aziatische eenheid duidelijk aan getoond. Wij zijn van plan de conferentie in november in Algiers te houden", aldus Soekarno. Op een vraag over de oorlog in Vietnam weigerde Soekarno in te gaan. Over de betrekkingen met Nederland zei hij des gevraagd: „onze betrekkingen met Ne derland gaan vooruit. Ik heb een uitno diging om naar Den Haag te komen, maar ik heb het in Indonesië erg druk". Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag, heeft zaterdagmiddag in antwoord op een vraag over de uitlating van president Soekarno te Parijs over een uitnodiging van Nederland, verwezen naar wat om trent een eventueel bezoek van de pre sident aan Nederland is gezegd, tijdens het bezoek van de minister van buiten landse zaken, mr. J. M. A. H. Luns aan Indonesië vorig jaar. Op dit punt hebben zich sedertdien geen nieuwe ontwikke lingen voorgedaan, aldus de woordvoer der. Zoals destijds gemeld, zei minister Luns op 31 juli desgevraagd te Djakarta, dat tijdens het gesprek dat hij eerder die dag te .Bogor met president Soekarno had, ook de mogelijkheid van een bezoek van een Indonesisch staatshoofd aan Neder land besproken werd. West-Duïtsland heeft Frankrijk verzocht zijn voornemens ten aanzien van de hui dige crisis in de Europese Economische Gemeenschap te verduidelijken. De W- Duitse minister van buitenlandse zaken Schroder, deed dit verzoek aan de Fran se ambassadeur in Bonn, Francois Sey- doux, die hij zaterdag ontving. Tijdens de ontvangst in de raadzaal j run het Amsterdamse stadhuis bood burgemeester mr. G. van Hall het j verloofde paar een antieke zilveren i broodschaal aan als verlovingsge- I schenk van de hoofdstad. OOSTDÜITSERS GEVEN TOE IN „PASJESOORLOG" De schippers van de zeven Oostduitse aken die dagenlang bij twee Westdultse grensposten werkeloos hebben gelegen doordat zij weigerden westerse pasjes liet bevaren van waterwegen in West-Duitsland in ontvangst te nemen, hebben bakzeil gehaald. De Westduitse douane meldde dat de Oostduitsers gisteravond omstreeks half zes de pasjes in ontvangst namen. Dit werd door het Westduitse ministerie van vervoer bevestigd. Tevens werd van die zijde verklaard dat een Oostduits pro test tegen de pasjes door de Westduitse autoriteiten is afgewezen. In een redevoering gisteren te Rostock in Oost-Duitsland, heeft de Oostduitse premier Willi Stoph, de eis gesteld dat een streep wordt gehaald door naoor logse viermogendhedenovereenkomsten, krachtens welke van vitaal belang zijnde voorraden naar Wést-Duitsland worden vervoerd. In Amsterdam: Regenbui: vrouw bood spontaan paraplu aan Een beeld van de rondvaart, welke prinses Beatrix en haar verloofde zaterdag door de Amsterdamse grachten maakten. De Amsterdammers hebben zater dag veel belangstelling getoond voor het bezoek, dat koningin Ju liana, prins Bernhard, prinses Bea trix en Claus von Amsberg aan de hoofdstad brachten. Duizenden mensen hadden zich langs de route van de rij- en vaartocht opgesteld om de gasten toe te juichen. Er deden zich geen ernstige incidenten 'voor: alleen werden wat pamfletten rondgestrooid en studenten ontrolden zegge en schrijve één spandoek. Er was wel veel publiek op de been. Om even over half twaalf arriveerden de gasten op de binnenplaats van het stad huis. Burgemeester Van Hall terug geroepen van vakantie sprak in ae raadzaal het welkomstwoord. „Amster dam is een lastige stad", zei hij. „En Amsterdammers zijn lastige mensen: i kritische individualisten. Maar mis schien klopt daarom het hart van Ne- l derland hier wel het felst". Hij over handigde als geschenk een zilveren 'broodmand uit 1813. „We hopen dat uw ontbijttafel er mee zal worden opge sierd". Enkele wethouders en circa 20 raadsleden werden voorgesteld Het ge zelschap was niet compleetP.S.P.-ers en de C.P.N -fractie ontbraken. Gevechten Volgens een bekendmaking in Saigon zijn in een slag te Baciieu, ongeveer 175 km ten zuid-westen van Saigon, 90 man van de Vietcong gesneuveld en 30 gewond. Eén Amerikaan sneu- Ruim 150 kilometer heeft een vrachtauto met ruim 2600 kilogram Nederlandse smokkelboter het afgelopen weekeinde een achtervol ging kunnen doorstaan voordat de buit aan Belgische douaniers moest worden prijsgegeven. De smokkelwagen werd door de douane van de Belgische plaats Meerpelt ont dekt. De achtervolging voerde over tientallen kilometers wegen in Belgisch Limburg voordat de smokkelaars hun ontsnappingspoging opgaven, de vrachtauto verlieten en in de duisternis wisten te ontkomen. Daarvoor echter waren al tal van automobilisten, onder wie ook uit Nederland, het slachtoffer geworden van „kraaiepoten" die vele banden deden sneuvelen. NOG DEZE WEEK EEN VOORLOPIGE REGERING? In Santo Domingo acht men het mogelijk dat deze week begonnen wordt met de vorming van een voorlopige Dominicaanse regering. Dit officieuze bron is vernomen, dat Caa- zei, dat de bevelhebbers van de inter- Amerïkaanse strijdkrachten in Santo Domingo de president hadden meege deeld, dat de toestand in de republiek een verdere vermindering van de Ameri kaanse militaire sterkte mogelijk maakt. Door deze maatregel wordt het aantal Amerikaanse militairen in de Domini caanse republiek teruggebracht tot 10.900. manisten en Imbertïsten erin hebben toegestemd dat de leiding van het nieu we kabinet wordt toevertrouwd aan een de volgende personen: de advocaat Hector Garcia Godoy van de hervor mingspartij van oud-president Baiaguer, de partijloze arts Felix Goico en de ad vocaat Silvestre Alba de Moya van de Dominicaanse Revolutionaire Party van ex-president Juan Bosch. Godoy heeft verklaard, dat „de voorlo pige oplossing" zeer nabij is en dat het enkel nog om detailkwesties gaat. De secretaris-generaal van de Organisatie van Amerikaanse Staten (O.A.S.), José Mora, liet zich wat gereserveerder, maar toch ook optimistisch uit. „De onder handelingen, die delicaat zijn, vorderen zeer langzaam, maar wij hebben n dan één reden om vol vertrouwen te zijn", zei hij. In Santo Domingo zijn zaterdag uit een auto enkele schoten gelost op het huis waarin de voormalige president Baiaguer sinds vorige week maandag vertoeft. Baiaguer, die zich al geruime tijd geleden in New York heeft gevestigd, is momenteel in de Dominicaanse hoofdstad op bezoek. Er werd slechts lichte materiële schade aangericht. Volgens sommige waarnemers is de aanslag gepleegd naar aanleiding van tegen generaal Imbert gerichte uitlatingen van de ex-president. Te laat werd vertrokken voor een korte rijtoer. Op de Dam waar duizenden mensen «lit moment had den afgewacht begon liet prompt te regenen. Spontaan gebaar \an een vrouw uit het publiek: ze reikte haar paraplu over naar de open auto. Prinses Beatrix accepteeroe dank baar. Clang keek lang achterom als of hjj het gezicht van die onbekende per se wilde onthouden. Doel van da tocht was de ambtswoning van de burgemeester aan de Heren gracht. Daar werd de lunch gebruikt. In 3e grote salon op de eerste étage klonk van buiten gezang door van een groep achter dranghekken geplaatste jongelui. „Oranje boven leve Trix en Claus". Voor de steiger lag een luxe rondvaartboot gereed. Even over half drie scheepte Het gezelschap zich in. Prinses Beatrix en Claus von Amsberg liepen naar het open achterdek om het publiek toe te zwaaien. Koningin en p"f~*_ nen, op de achtergrond. Op het laatste moment werd de route voor deze rondvaart gewijzigd. Door de te hoge waterstand kon men bepaalde bruggen niet passeren. Op sommige bruggen onderweg was geen publiek toegelaten. Agenten hielden toeschou wers er van af tot de eerste boot er on der door was daarna ontstond een complete run op de mooiste plekjes langs de leuning. Eerst ging het naar de Amstel. Bij de Munt werd gedraaid. Teru_, r de He rengracht, die helemaal we. u afgevaren. Bij net Thorbeckeplein vielen toen pam fletten omlaag van een niet ontruimde brug. Prinses Beatrix ving er een op. Ze kreeg geen kans de tekst te lezen. Eer ste stalmeester Bischoff van Heems- kerek griste haar het papier uit de hand en verformmelde dat. Prins Bernhard raapte een ander op in de kajuit, dat door het open dak heen naar binnen was gedwarreld. Gebleken is inmiddels dat deze actie werd gevoerd door dezelfde groep jon gelui, die ook verantwoordelijk zijn voor het verspreiden van soortgelijke smaad schriften door ze te verstoppen tussen ochtendbladen in een kiosk op Schiphol. Burgemeester Van Hall zag even later ais eerste het tweede incident. Hij wees prinses Beatrix en Claus lachend op een grachtenhuis, waar op de eerste eta ge twee jongelui een spandoek uitrol den met daarop in zwarte letters het woord: „republiek". Heel even maar was dit zichtbaar. Toen al werd het raam haastig gesloten. Tegen half vier bereikten de rondvaart boten het IJ. Na een korte toer werd af gemeerd bij de wolkenkrabber van het Havengebouw. Tijdens de ontvangst op de bovenste etage werden enkele tien tallen „notabelen" uit allerlei sectoren van de burgerij voorgesteld aan het jon ge paar. Dringend beroep op minister tijdens jaarvergadering Amerikanen weg President Johnson heeft zaterdag de te rugtrekking van 1400 Amerikaanse com mando's uit de Dominicaanse republiek; bevolen. Een woordvoerder van het Witte Huisl ZEVlBEL-voorzitter A. L. S. Lockefeer heeft zaterdag tij dens de jaarvergadering in Yer- seke aangekondigd, dat de Zeeuwse vissers door blijven vechten. Stond het afgelopen jaar in het bijzonder in het te ken van het verzet van deze visserijorganisatie tegen de aanleg van de Oosterschelde- dam (behoud van een open- Oosterschelde)thans zal de strijd zich ook op twee andere, nauw bij de Oosterschelde be trokken, punten toespitsen. De heer Lockefeer deed in zijn rede namelijk een dringend be roep op de minister van verkeer en waterstaat om: op dit moment een her nieuwd onderzoek te laten in stellen naar de économische mogelijkheid van een getij centrale in een Oosterschel- (ledani aan de biologen een duide lijke uitspraak te vragen over de gevolgen van een vol ledige afsluiting van de Oos terschelde.. De aanleiding voor dit beroep op de minister vond de „Zevibel"-voorzit- ter in wat hij „de kernvraag bij de hele afsluiting van de Oosterschelde noemde". Namelijk deze: bestaat de zekerheid, dat de Oosterschelde daar na valslagen zoet zal worden? Hier over hebben zich al biologen geuit, maar het wordt tijd, dat ër biologen- taal in officiële zin gesproken wordt" zo stelde hij. En dan was er voor de heer Lockefeer het standpunt van de P.Z.E.M.-directeur, ir. T. Bogerd, dat een getij-centrale reëel mogelijk is. Hij stelde daarbij twee uitspraken tegenover elkaar: één van ir. Volkers hoofdingenieur van de Deltadienst, die m een publikatie heeft gezegd, dat de Deltadienst 8 jaar geleden de mogelijkheid van een getij-centrale in de Oosterschelde met een negatief resultaat heeft bestudeerd en ae op merking van de P.Z.E.M.-directeur, dat de vooruitzichten op een eventu ele realisering de laatste tien jaar veel verbetera zijn, onder meer door ontwikkelingen op technisch gebied. Het antwoord van de minister van verkeer en waterstaat op in de Eers te Kamer gestelde vragen, dat een afwijzing van het P.ZE.M.-plan in hield, had bij de heer Lockefeer wel verwondering gewekt. „Als een getij-centrale reëel mogelijk is en we mogen niet aan het standpunt van de P.Z.E.M.-directeur twijfelen betekent dit het behoud van een zoute Oosterschelde zonder serij". zo hield de heer Lockefeer zijn gehoor voor. „Het grootste gevaar voor de visserij schujlt in de uitvoe ring van de Deltawerken en het mag dan ook niemand verwonderen dat wy, ervan uitgaande dat de beveili ging van Zuid-West Nederland even goed op andere wijze kan geschieden, tegen de uitvoering van de Delta- dammen onze stem blijven verhef fen". Dat „Zevibei" doorvecht voor het be houd van een zoute Oosterschelde gebeurt ook in het licht van de me dedeling van de minister van verkeer en waterstaat, dat er ontwikkelingen zyn, die een nader onderzoek over deze zaak vergen en dat hij een nota aan de Staten-Generaal zal overleg gen, zo maakte de heer Lockefeer nog duidelijk. En het gebeurt ook „zolang er lieden zijn. die er niet voor terugdeinzen propaganda te maken voor gedeeltelijke of gehele afslui ting van de Waddenzee, met het voornaamste oogmerk de onverzadig de behoefte van de moloch recreatie te dekken". Het vraagstuk van de Oosterschelde was niet het enige punt, dat voorzit- (Zie slot pag. 2 kol. 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1965 | | pagina 1