GROOTSE ONTVANGST VOOR VERLOOFD PAAR IN DEN HAAG Bombardementen steeds w noordelijker in Vietnam „Thoolse Dagen" ditmaal op 9 en 10 juli Ovaties langs de route OVERROMPELENDE BELANGSTELLING Tot 130 km van de Chinese grens Duitsland- vaaniers TITO AKKOORD MET RUSSEN GEVECHTEN IN DOMINICAANSE REPUBLIEK PRESIDENT KASAV0EB0E WIL NIEUWE KONGOLESE PREMIER Manifestatie werkt aan eigen vlag Belkassem Krim terug in Algiers 208e jaargang - no. 148 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN I. Klein® adv. (mai. 8 ri I.*785J? ad.' HU). Oeetkufi. UI. 2S»5. TarncMi.fl, AraenMltlreel'l, la'. 2911. Zie< 1.75). „«rlavan bureau van dit blad'' 25 canl maar. Cl.® 15»500 P.Z.C.. Midda Woensdag 30 juni 1965 Jo de Roo één in Bordeaux Pagina 7 Toen prinses Beatrix en haar verloofde dinsdagmiddag op hun rijtoer door Den Haag in de Javastraat waren geko men, was hun open wagen voor een deel gevuld met bloemen, die het enthousiaste publiek naar de verloofden had geworpen. (Van onze Haagse redactie). Schooljeugd, ambtenaren van de ministeries, die om vier uur des middags vrijaf hadden gekregen, en al die andere Hagenaars, die zich gisteren bij duizenden langs de route verdrongen, hebben de rijtoer van de koningin, de jarige prins Bernhard en het verloofde paar tot een overrompelende ge beurtenis gemaakt. Tydens dit eerste formele bezoek aan een van de grote steden van ons land, heeft de belangstelling van het publiek voor de jonge verloofden alle veelal voorzichtige schattingen van deskundi gen overtroffen. Was de Intocht per auto van Soestdijk via de rijksweg naar Den Haag nog heel rustljj, slechts enige honderden hadden zich langs de route opgesteld de terugtocht van de prinses en Claus vanaf het Binnenhof, vla de gemeenteraadzaal naar paleis Huls ten Bosch, was overweldigend. De schaarse enthousiasten van het be gin hadden in de loop van de middag, ondanks de rechtstreekse televisie-repor- -noqosaoj 9-iepu-e uba uioojis uaa 'aSm wers aangetrokken. Toen om half zes, de stoet vanaf het Binnenhof, na een oponthoud in de Haagse raadzaal, de tocht naar het paleis begon, was de be langstelling, dankzij ook het spitsuur, tot in de vele duizenden uitgegroeid. Op het Binnenhof drong het publiek, nauwelijks tegengehouden door hek ken, rondom ae auto van de verloof den. Langs de gehele route bleef dit beeld gehandhaafd: een grote, hart verwarmende, intense belangstelling, een stralende prinses, en een wat terughoudend glimlachende, maai duidelijk verraste Claus von Ams- Een overzicht gemaakt tijdens de rijtocht van prinses Beatrix en haar verloofde door Den Haag. In het midden van de massa enthousiaste Hagenaars, de auto, v paar de rijtoer maakte. land het i bu Offensief van Amerikanen in Zuid-Vietnam Amerikaanse jachtbommenwer pers hebben gisteren de grens van hun aanvallen op Noordvietnamese doelen nog meer naar het noorden opgeschoven. De doelwitten waren militaire gebouwen te Thoean Sjaoe op 240 km ten noord westen van Hanoi Thoean Sjaoe ligt 3 km noordelijker dan Son La, dat giste ren eveneens, voor de zesde maal, het doel was van een bombardement. Ten derde werden doelen aangevallen op 180 km ten zuidoosten van Vinh. Bij acties van gisteren gingen drie Ame rikaanse vliegtuigen verloren twee door afweervuur. Al» wc zelf antwoord hadden moeten geven zon der de feiten te kennen, dan hadden we Italië en Spanje bovenaan gezet. Misschien Spanje nog boven Italië/want het aantal lieden, dat Franco cn de zon opzoekt, lijkt bijzonder groot. Ten minste, we ontmoeten vaak mensen, die munitftische landen hun hulp aan Vlet-1zonverbrand en opgewekt j°nK- nam vergroten. lor*n mcl allerlei Spaanse namen alsof In een toespraak op een bijeenkomst in bezitters zijn van grote slnaas- het Kremlin, ter gelegenheid van het appel plantages daarginds. De statistic- afstuderen van een groep van 288 aan 't'n leen ons echter, dat we maar r H groep i de Patrice Locmocmba-uni Moskou viel <le Russische leider de Ame rikaanse politiek ten aanzien van Viet nam aan en beschuldigde hij president Johnson ervan, de door ex-senator Barry Goldwater voorgestane politiek te vof- ;en. Sommigen in de V.S.. aldus premier fosygin. wilden hun agressieve daden rechtvaardigen door te beweren, dat het verschil tussen burgeroorlogen en oor logen tussen landen thans aan het ver dwijnen is Op deze manier poogden de V.S. te bepalen wat voor maatschappe lijk stelsel er in dit of dat land diende te bestaan, ongeacht de wensen van de bevolking. Offensief In het bijkans ondoordringbare oerwoud- ;ebied ter grootte van duizenden vier kante kilometers, dat ongeveer vijftig kilometer van Saigon begint en vanaf het begin van de Indo-Chinese oorlog onbetwist in handen der opstandelingen zijn concentraties Vietcongstrijd- krachten gisteren tot ver in het oerwoud teruggetrokken als gevolg van het of fensief, dat Amerikaanse en Zuidvietna- e valscherm troepen met steun uit de lucht tegen hen hebben ingezet. De Ame rikaanse valschermtroepen konden tot dit offensief overgaan op grond van de bevoegdheid, die de Amerikaanse bevel hebber in Vietnam, generaal Westmore- land. kortgeleden heeft gekregen om Amerikaanse troepen in te zetten als de Zuidvietnamese regering daarom ver zoekt. Tot dusver speelden de Amerika nen voornamelijk een defensieve rol. De gecombineerde Amerikaans-Zuid- Vietnamese strijdmacht liep manga ten, loopgraven en een netwerk van ondergrondse gangen onder de voet. In dit gebied was vermoedelijk een regiment Vletcong-opstandellngen ge legerd. Grote voorraden rijst en dicamenten werden opgeblazen. De verliezen onder de Vietcong 7.ijn niet bekend, doch men neemt aan dat zij hoog zijn. Van de Amerikaanse strijd krachten werd één man gedood en één gewond. Elders ging het initiatief van de opstan delingen uit. Zo vielen zij in de centrale berglanden de stad Dak Soet aan, even als een wervingscentrum van de marine In Nha Trang, 300 kilometer ten noord oosten van Saigon. Bij deze laatste aan val werden tien Zuid Vietnam ezen ge dood en tien gewond. President Tito van Zuid-Sla vlë en de Russische leiders hebben gisteren by hun besprekingen in Moskou volledige over eenstemming bereikt op zowel het poli tieke als liet ideologische vlak, zo deel den Zuidslavisc-he kringen Waarschuwing Premier Kosygin van de Sowjet-Unie heeft gisteren de V.S. gewaarschuwd, dat zij erop moeten rekenen, dat de c Volgens de „regering der grondwetti- gen" In de Dominicaanse Republiek heb ben jeugdige aanhangers van dit be wind In de plaats Sabana Grande de Boya, ongeveer zeventig kilometer ten noorden van Santé Domingo, een aanval gedaan op leger en politie van de „rege ring van nationaal herstel". Een woordvoerder der „grondwettigen" verklaarde dat de gevechten maandag jl. waren begonnen, nadat in Sabana Gran de de Boya een vooraanstaande aanhan ger van dit bewind was gearresteerd. De strijd duurt volgens hem nog steeds voort. Hij zei ook dat er versterkingen uit de militaire luchtbasis te San Isidro naar Sabana Grande de Boya waren zonden. De woordvoerder deelde nog mede dat de opstandelingen tegen de ..regering van nationaal herstel" bewapende arbei ders van de suikerrietvelden waren, die thans in drie groepen van woningen van deze arbeiders tegen de „Ibertisten" stand houden. teveel op indrukken moeten afgaan, maar rekening moeten houden met exacte cyfers. We troffen die aan in het onlangs verschenen A-N.W.B.-Jaarver- slag. namelijk de resultaten van een on derzoek, Ingesteld naar de vakantietoe- stedlng van de Nederlandse bevolking. Welnu, er is geen sprake van dat Spanje en Italië al» eerste op de Nederlandse vakantleiyst staan, integendeel: vakan tieland nummer één van de Nederlander is Duitsland. Een opvallend gegeven, vooral gelet op de discussies van de laatste weken Irond de verloving van prinses Beatrix. 'We praten ln ons land onze keel schor over anti-Duits cn aanverwante zaken, maar tegelijkertijd blijkt dat de meeste buitenlandse reizen van de Nederlanders naar Duitsland gaan. Men zou naast dit gegeven eigenlijk óók nog het aantal Duitse vakantiegangers in Nederland moeten plaatsen: het beeld zou dan com pleet zijn. het beeld namelijk van de naar Duitsland reizende en aan Duitsers ver dienende Nederlan der, die zo erg anti- Duits is. Zeker, ze ker dit aan allen die nu al de dop van de vulpen hebben ge schroefd om tegen deze voorstelling van zaken te protesteren wc weten dat deze vereenvoudiging van de situatie de uit- f de onderlinge betrekkingen - an gedachten was gewisseld over tal internationale vraagstukken. niet door de beugel kan. Maar de ver leiding is wel eens groot er op te wijzen dat hier beeld en werkelijkheid elkaar allerminst dekken. Het neeld namelijk van de anti-Duitse Nederlander, die in ingezonden stukken (vooral ln de lan delijke dagbladen) bezwaren maakt te gen een Duitser, de werkelijkheid van het voor de Nederlander populaire va kantieland Duitsland en die van de hier ,g geziene Duitse gast. President Tito, die bijna twee weken geleden in Moskou arriveerde voor een officieel bezoek, sprak gisteren met par tijleider Brezjnew, premier Kosygin en president Mikojan. Het Russische rege ringsblad „Izwestia" schreef dat het overleg in een sfeer van vriendschap, wederzijds begrip en hartelijkheid" was verlopen. Waarschijnlijk zal vandaag, aan de vooravond van de terugkeer van Tito naar Zuid-SIavié, een communiqué worden uitgegeven. Welingelichte krin gen verwachten niet, dat daar veel nieuws uit naar voren zal komen. FRANSE COMMUNISTEN UIT ZWITSERLAND GEZET Op 20 juni z(jn aan de Zwitserse grens drie leiders van de pro-Chinese Franse communistische, partij aangehouden toen zij naar hun land wilden terugkeren na uitvoerige besprekingen op de Chinese ambassade in Bern, zo is gisteren offici eel in de Zwitserse hoofdstad bekend gemaakt. aantal Nederlandse vakantiegangers? Meer dan vijftien procent. Waarbij we tussen haakjes nog willen opmerken dat nog altijd bijna zeventig procent van de Nederlanders of niet mét vakantie gaat of in eigen land blijft. Na Duitsland komt Italië als meest bezochte land uit de bus met iets meer dan tien procer.t. Nog een aardig gegeven uit de door de A.N.W.B. verstrekte cijfers: als ver voermiddels voor de vakantie was de auto het meest in trek, bijna de helft van de vakantiegezinnen maakte er ge bruik van. Autobezit is ook van in vloed op het reisdoel: van de autobezit ters ging drieënveertig procent met va kantie naar het buitenland tegen nog geen twintig procent van de n iet-auto bezitters- De drie mannen mogen het land niet meer binnenkomen, evenals drie leden van een andere Franse groep die op 24 juni soortgelijke besprekingen op de am- ye z,jn interessant, deze gegevens, bassade had gevoerd. Alle zes wordt 11- Maar ze geven geen antwoord op de legale politieke activiteit in het neutrale Zwitserland verweten. Bij de Chinese ambassade is geprotesteerd tegen ontoe laatbare activiteit. Volgens een officieel communiqué had den de pro-Chinese communisten met le den van de Chinese ambassadestaf ge sproken over het komende congres van de partij, de „federatie van marxistisch- Leninistische kringen van Frankrijk' over de bestaande onenigheid in partij. De Fransen wilden klaarblijkelijk instructies krijgen aangaande de toe komstige activiteit van de federatie. Twee der Fransen kregen ieder 200 dol lar van de Chinese ambassade. PRINS BERNHARD KREEG VAN DE ANJER- MANIFESTATIE VAN 1940 Prins Bernhard ontving gister morgen op paleis Soestdijk ter ge legenheid van zijn verjaardag een aantal bestuursleden van het Na tionaal Jongeren Verbond, dat destijds (op 29 juni 1940) het ini tiatief nam voor de anjeractie, al dus de R.V.D. .-Van de prins werd een film aangeboden, die op deze dag clandestien van deze manifes tatie werd opgenomen. vraag of al deze buitenlandse reizen nu werkelijk een ontmoeting met een ander land, d.w.z. met een ander volk beteke nen. Er wordt in deze tijd nogal oen* de slogan aangeheven, dat nu" steeds meer mensen réizen en naar het buiten land gaan het wederzijds begrip voor elkaar wel groeien móet. Is dat waar-' Soortgelijke slagzinnen werden in de vo rige eeuw óók rond het onderwijs ge bruikt: bouw scholen, sluit gevangenis sen. Bezien wij onze eigen omgéving: de vele tientallen Duitsers, die hier met vakantie zijn, zijn zij bezig ons werke lijk te ontmoeten met al onze eigenaar digheden en bijzonderheden? En als wij daarginds zijn. is er dan werkelijk spra ke van een contact, dat tot begrip leidt Daarover zwijgen de cijfers, maar we geloven niet dat trroot optimisme ver antwoord is. In dit licht grezlen zijn de hierboven bedoelde ingezonden stukken wellicht tóch tekenender voor de werke lijke situatie dan de cijfers van de sta tistiek. Ach 1a, we zeiden het al: we hebben de situatie te eenvoudig voor gesteld. Want met vakantie-gaan bete kent voor de meesten niet in de eerste plaats: de ander ontmoeten, maar: er eens uit willen wezen. En waar dat ge beurt. och dat is niet van het grootste belang, als het maar goed weer is. En daarom is die vijftien procent eigenlijk niet van zo grote betekerls Het is een crjfer voor marktonderzoek, niet voor Europese gezindheid. berg, die naar alle kanten wuivend dankte voor de blijken van geluk wensen. Na een intiem diner op Huis ten Bosch woonden de koninklijke familie gister avond tot slot van de dag een grandioos vuurwerk b(j op het Haagse Malieveld. REGERING VAN VERZOENING" MOET WEG Tsjombe wil niet aftreden President Joseph Kasavoeboe van Kongo heeft zich gisteren uitge sproken voor het afzetten van pre mier Moise Tsjombe en zijn rege ring van verzoening". In een toespraak tot de natie zei het staatshoofd dat hij de be voegdheid heeft Tsjombe te ont slaan en aan het nieuwe parle ment een opvolger voor te stellen, Tsjombe vormde vorig jaar een „over gangsregering" om algemene verkiezin gen voor te bereiden en te trachten de. strijdende stammen te verzoenen en te De verkas n ,en werden eerder dit jaar gehouden dóch Kasavoeboe werd ge dwongen de opening van het parlement uit te stellen omdat de gel digheid van de verkiezingen in drie pro vincies voor het gerecht werd bestreden. De ambtstermijn van Kasavoeboe zal zes maanden na de opening van het par lement aflopen en daarom wenst hij een opvolger van Tsjombe voor te stellen zodra het nieuwe parlement bijeen komt. Tsjombe houdt vol dat hij met zijn rege ring aan het bewind kan blijven totdat een opvolger van Kasavoeboe wordt ver kozen. Akkoord bereikt over de „rann" van Koetsj Vandaag zullen Pakistan en India in Nieuw Delhi een akkoord over de om streden vlakte van Koetsj ondertekenen. Dit is door een regeringswoordvoerder in de Indiase hoofdstad bekendgemaakt. MET FOKVEEDAG EN RUITERSPORT Eén keer per jaar brengt het eiland Tholen in beeld wat het heeft en toont het wat er om gaat: op de „Thoolse Dagen". Een manifestatie, waarin het agrarisch leven op Tholen cen traal staat en waar een aantal andere evenementen omheen zijn gegroepeerd. Nu staan de „Thoolse Dagen 1965" voor de deur. Op vrijdag 9 en zaterdag 10 juli zal de streek zich voor de zesde maal presenteren. Dat ge beurt deze keer op het grondge bied van Scherpenisse, in de Pluimpot. En zoals dat gewoonte geworden is: de eerste Thoolse dag is gereser veerd voor de eilandelijke veestapel. Tenslotte zijn de ..Thoolse Dagen" uit de fokveedag gegroeid. Er komt dit jaar een collectie vee in de baan om gekeurd te worden, dat de inzen dingen van vorige manifestaties overtreft wat aantallen betreft. In 1964 konden de organisatoren een zelfde geluid lijaten horen: het be wijs, dat de fokveedag op Tholen „leeft". De grootste groep inzendingen zjjn voor de rundveekeuringen. Er ver schijnen ruim 200 koeien. De voorbije „Thoolse Dagen" hebben meegehol pen om de rundveefokkerij te stimu leren en te verbeteren, zo maakte de commissie dinsdagmiddag duide- duktie als in kwaliteit toont de rund veestapel een stijgende lijn. Telde de rubriek „produktieklasse" enkele ja ren geleden slechts 3 inzendingen het zijn er nu 33. ...Het vroegere groepje elitedieren zal" nu zware con currentie krijgen", zo menen de or ganisatoren. Er zullen dit jaar ook voor het eerst dieren uit Tholen naar de inter-provinciale keuringen in Et- ten gaan. Stimuleerden de „Thoolse Dagen" vooral de ambitie voor de fokkerij, de nu afgelopen streekver- betering had een groot aandeel in de kwaliteitsverbetering, van de rund veestapel. De fokveedag bevat ook de premie keuringen van „Het Nederlandsche Trekpaard" op het eiland. Er zijn ongeveer 30 paarden voor ingeschre ven. De verwachting is, dat er ook enkele vierspannen aanwezig zullen zijn. Van de zijde van de „sportfók- kers" van schapen is er veel belang stelling voor de schapenkeuring: het aantal inzendingen van 80 is onge veer het dubbele van vorig jaar. Ten slotte is er ook een geitenkeuring en is in de eerste Thoolse dag een kla- veropfokwedstrijd opgenomen. Wat er allemaal te doen is op het gebied van de vrijetijdsbesteding zal op deze Thoolse Dagen ook in lieeld worden gebracht. In een grote tent 85 bij 10 meter namelijk die beide dagen op het terrein aan wezig is. Dat is een attractie, die de commissie enkele jaren geleden bij de manifestatie heeft getrokken met het oog op de middenstand: verschil lende standhouders kunnen er een plaats krijgen om hun artikelen showen. En daarbij gaat het ditmaal om de vrye tijdsbesteding, er zijn hengelsportattributen. tuingereed schappen. naaimachines, fotoappara tuur, handwerken, boeken en derge lijke. De commissie tekent by dit on derdeel wel aan: „Er is weinig ani mo voor van de middenstand op het eiland. Veel standhouders komen uit Bergen op Zoom". De zaterdag staat in het teken van de ruitersport: ook dat is een onder deel, dat op de „Thoolse Dagen" re gelmatig terugkomt. Om de beurt staat het verenigingsleven op het eiland en de ruitersport op deze jaar lijkse manifestatie centraal. Onder auspiciën van de manifestatie-com missie organiseren „De Eendracht- ruiters" dan dressuurwedstrijden en springnummers in de drie klassen, licht, middel en zwaar. Daarnaast zijn er snelheidswedstrijden en een behendigheidskamp te paard. Veertien verenigingen uit Schouwen- Duiveland, Noord-Beveland Walche ren, Zeeuwsch-Vlaanderen, West- Noord-Brabant en Tholen zullen er aan meedoen. In totaal ongeveer hon derd paarden. De bekende ponyclub „De Kleppertjes" uit Axel zal "voor de afwisseling zorgen met een de monstratie, waarmee men uiteraard ook de animo voor de pony op Tho len wil intensiveren. In het kader van de Thoolse Dagen wordt zaterdagavond ook een oriën- tatierit voor brommers, motoren en auto's gehouden, die om zeven uur start op de Markt te Scherpenisse en die in het „Holland Huis" te Scher penisse eindigt. De lagere school jeugd wordt dit jaar in net geheel be trokken door middel van een teken wedstrijd. Tien scholen nemen er aan deel. De bekroonde inzendingen zijn tijdens de Thoolse Dagen in de tent te bezichtigen. Op het ogenblik is er ook een tiental inzendingen binnen op de prijsvraag, die is uitgeschre ven om de manifestatie aan een eigen vlag te helpen. Deze ontwerpen wor den eveneens geëxposeerd. Nu de Thoolse Dagen langzamerhand een vast programmapunt in het eilande- lijk leven zijn geworden, wil men ook onder eigen vlag" gaan varen. I De vroegere vice-premier van de Alge rijnse regering in ballingschap, Belkas- sem Krim, bevindt zich sinds gisteren weer in Algiers. Hij was tweeëneenhalve maand geleden uit Algerije vertrokken om zich in Zwitserland te vestigen. Zijn terugkeer wordt door politieke waarnemers in verband gebracht met de pogingen, het na de va! van Ben Bella aan de macht gekomen politieke bestuur te verbreden. Krim stond bij de Alge rijns-Franse vredesonderhandelingen "in EvLan aan het hoofd van de Algerijnse delegatie. Hij had zich sinds enige tijd uit net politieke leven teruggetrokken nadat hij in het najaar van 1963 een der leiders was geweest van de tegen Ben Bella gerichte opstand in Kabylie. FRACTIELEIDSTER CM. „B.B.C.-VERSLAGGEVER GING TE VER" Jonkvrouwe Wttewaal van Stoetwegen, fraetieleidster van de CR U. verklaarde gistermiddag voor de t.v., dat naar haar mening de B.B.C.-tv.-verslaggever in zijn interviews met H.M. de Koningin en de heer Claus von Amsberg „over de grens is gegaan". „Je vraagt een koningin niet wanneer zq gaat aftreden en je vraagt een man i van 38 in zulke omstandigheden met of 'hij al eerder verliefd is geweest", aldus I jonkvrouwe Wttewaal van Stoetweger. Andere fractieleiders van grote partijen die evenals jonkvrouwe Wttewaal van Stoetwegen werden geïnterviewd tijdens de ontvangst van de koninklijke familie in de Ridderzaal verklaarden dat zij de ruimte die vertegenwoordigers van pers. radio en t.v. hebben gekregen bij hun eerste contact met de heer Von Arosberg, op prijs hebben gesteld. Deze fractielei ders, de heren Nederhorst p.v.tLa.). Schmelzer ïk.v.p.) en Rooi vink (a.r.j juichten de gang van zaken toe.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1965 | | pagina 1