r Algemene Bank Nederland Stoomvaart-Maatschappij „Zeeland" j bestaat deze m?and negentig jaar de ware i halfgare Goese leeszaal: minder bezoek, meer uitgeleend D£ BILT Na oorlog Hoek van Holland-Harwich "A ALMANAK Verbouwplan moet nog in raad komen Landbouwer aan de dood ontsnapt bij opploegen landmijn RADIOCONTACT VOOR „PABLOS PANDEN VALLEN VOOR DOORBRAAK IN VLISSINGSE LANGE 1ELKE Zeeuwse kunstenaars exposeren in Bergen op Zoom 265,50 DERTI 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 15 JUNI 1965 Tot 1940 geregelde dienst van Vlissingen naar Engeland De Stoomvaart Maatschappij „Zeeland", die een geregelde dienst onderhoudt tussen Hoek van Holland en Harwich (Eng.), bestaat deze maand negentig jaar. Het pas verschenen personeelsblad over juni „De Patrijspoort" is geheel aan het ko mende jubileum van de maatschappij gewijd. Tekst en foto's geven een boeiend beeld van de negentigjarige geschiedenis van de Maatschap pij „Zeeland", een periode, die zich kenmerkte door vele ups en downs. Zeeland heeft deze bootverbinding met Engeland te danken gehad aan de aanleg van de spoorweg van Venlo naar Vlissingen, welke lijn tegen 1870 nagenoeg was voltooid. Toen werd de wens geboren een ge regelde dienst voor passagiers, post en goederen na de andere kant van de Noordzee tot stand te brengen. Op 22 juni 1875 werd de akte van oprichting van de Stoomboot Maatschappij „Zee land" verleden, drie dagen later de overeenkomst met Engeland gesloten en op 26 juli 1875 werd op Sheerness geopend. 4r 'm-. van de Maat schappij Zeeland betoogt in „De Pa trijspoort", dat „het hun goed recht was van de Zeeuwen een „eigen" bootdienst op Engeland te willen, evenals de omstandigheid, dat zij hun streven een groot internationaal belang achtten". „Maar", zo vervolgt hij, in die tijden vooral was het van Rotterdam een even goed recht om uit concurrentievrees daar tegen in te gaan". De grote voorstanders van een bootdienst uit Vlissingen op Engeland waren mr. G. A. Fokker en mr. J. P. R. Tak van Poortvliet. Hun plannen vonden overal in den lande bijval, in het bijzonder in Amster dam en bij prins Hendrik bijge naamd de Zeevaarder een broer van koning Willem III. Op 26 juli 1875 werd de dagelijkse nachtdienst uitgezonderd des zondags ge opend. Aanvankelijk werden uitslui tend passagiers vervoerd en omdat de pier te Queensborough de ha ven, waarop men wilde gaan varen nog niet klaar was, werd Sheer ness het voorlopige eindpunt op En gelse bodem. Rotterdam, dat plannen had voor een soortgelijke dienst van de Maasstad naar Harwich, deed alle mogelijke moeite het de Zeeland zo lastig mogelijk te maken. Maar nog erger was het, dat de aanvan kelijke berekeningen veel te opti mistisch bleken. Het kolenverbruik was veel groter dan was veronder steld, het aantal passagiers bleef beneden de verwachting en de beide raderboten Stad Middelburg en Stad Vlissingen, beide groot 1600 ton, le den nogal onder bedrijfsschade. Ook de derde boot, de Stad Breda, die als reserveboot was aangeschaft, voer weinig fortuinlijk. De geldmiddelen raakten uitgeput en reeds op 14 no vember van het zelfde jaar moest de dienst worden .eeuwse Karwei De drie heren die met een statige Amerikaanse wagen voor een Mid delburgs hotel stonden, waren in een zware worsteling met de ma terie gewikkeld. Zij waren een band aan het verwisselen. Ondanks al het lijfelijk geweld dat daarbij kwam kijken, bleven ze echter heer: de dophoeden werden geen centimeter achterover ge schoven, de mouwen niet opgerold, nee, nee. Geen sprake van, dan liever vuile manchetten. IJzig kalm verrichtten zij de klus, slechts af en toe onderbrekend voor een langdurige technische discussie over één of ander gering onderdeel. Zij waren er op uit om dit ongebruikelijk stuk handwerk deugdelijk voor elkaar te brengen. Het zal dan ook eerder te wijten zijn aan lichamelijke vermoeidheid dan aan geestelijke zwakte, dat één van de drie tegen het eind van het kuricei opmerkte: JZeg, draai die moeren nou maar niet zo vast, we hoeven toch maar een klein eindje te rijden..." Marie en de Prinses Elisabeth genoemd naar nichtjes van prins Hendrik waarvoor prins Hendrik de rente en aflossing van een geld lening garandeerde. De directie, eerst in handen van de K.N.S.M. te Am sterdam, kwam bij een eigen direc teur. de heer C. L. van Woelderen, die zijn zetel in Vlissingen had. In maart en april 1878 werden de nieu we boten in de vaart gebracht. Goe de en minder goede tyden waren in de jaren tot de eerste wereldoorlog het deel van de maatschappy „Zeeland", die o.m. kreeg te maken met de nachtdienst Hoek van Holland-Har wich, welke iyn op 1 juni 1893 werd geopend. Toen op 18 mei 1882 de pier in Queensborough door brand werd verwoest, moesten de sche pen van de maatschappy Zeeland noodgedwongen uitwyken naar Do ver. Pas ir. 1885 was de pier weer hersteld en twee jaar later 1 juni 1887 kon naast de bestaande nachtdienst, dank zij de indienst- stelling van drie nieuwe schepen met een dagdienst worden begonnen, die overigens spoedig een fiasco bleek. In de hevige concurrentiestrijd, waar in de maatschappij na de eeuwwisse ling was gewikkeld, was het met name directeur De Meester, die de Zeeland tot grote bloei voerde. Zo werd in de concurrentieslag met Hoek van Holland-Harwich besloten de nachtdienst te verleggen van Queens borough naar Folkestone, hetgeen een succes bleek te zyn. Eén i „Zee- i de eerste boten t Stoomvaart-Maatschappij land", de „Stad Middelburg"die reeds in 1875 de dienst onder- hield tussen Vlissingen en Sheer ness (Engeland). de dagdienst Hoek van Holland-Har wich met drie afvaarten per week had hervat, kwamen de beide motor schepen in de geregelde dagdienst van Hoek van Holland op Harwich. Van 1949 tot 1952 heeft de maat schappij met de Mecklenburg nog een aanvullende dagdienst van Vlissingen op Folkestone gevaren, evenwel met onbevredigende resultaten. De afgelopen jaren heeft de maat schappy verschillende nieuwe boter in dienst gesteld, zodat men nu een dienst heeft, die in alle opzichten up to date Is. Badpakomaan in Hulst Uit de tuin van de familie De P. te Hulst zijn twee damesbadpak ken ontvreemd. Mevrouw De P. en haar dochter hadden 's avonds hun zwempakken aan de waslijn gehangen, samen met twee splin ternieuwe badlakens. De volgende ochtend waren de badpakken ver dwenen: de badlakens hingen er nog. „Ziekelijke motieven" is het commentaar van de politie. Vissers gevangen op zandbank Zes sportvissers uit Hansweert hebben een kille nacht doorgebracht op de Westerschelde, toen het bootje, waar mee zij er op uit waren vast liep op een zandbank. Het gezelschap was er zondagochtend met een motorbootje op uit getrokken om op de zandplaat tegenover Hans- weert vis te verschalken. Toen zij echter weer terug wilden, bleek, dat zij zelf verschalkt waren: het bootje zat zo vast aan de grond, dat zij de zandplaat niet meer konden verlaten. Nadat ze een groot deel van de nacht op de vloed hadden gewacht, arriveerden ze uiteindelijk maandagochtend om twee uur in Hansweert, waar vis en vissers een warme ontvangst wachtte. Goese binnenstad had een uur geen stroom De Goese binnenstad, de Beatrixlaan en het ziekenhuis „Bergzicht" hebben maandagmiddag een tijdje zonder elek triciteit gezeten. Tegen half vier viel in P.Z.E.M.-stations aan de Vismarkt, de Beatrixlaan en in „Bergzicht" de stroom uit. Tien minuten na vier lukte het de P.Z.E.M. om het station in de Beatrix laan weer van stroom te voorzien, drie kwartier later was dat ook bij de andere stations het geval. Wat de oorzaak van deze storing is geweest, was gisteren nog niet duidelijk. De P.Z.E.M. zal daar vandaag dinsdag een onderzoek naar instellen. Oorlog Hulp Hulp bleef echter niet uit en het was vooral dank zij de krachtige finan ciële hulp van prins Hendrik, dat de dienst op 15 mei 1876 kon worden hervat. In oktober van dat jaar kwam de eerste overeenkomst tot stand met de staat der Nederlanden voor vervoer van post. De staat garan deerde een opbrengst van f 150.000 per jaar. De financiële positie bleef echter zorgen baren. Bij Fairfield in Govan werden twee nieuwe schepen besteld, de Prinses De eerste wereldoorlog bracht de maatschappij weinig goeds. De vaar ten waren byzonder onregelmatig. Soms lagen de boten van de Zeeland maandenlang werkloos in de haven. Verschillende boten liepen op een mijn, terwgl één van de raderboten door bommen zwaar werd beschadigd. Een ander schip van de maatschappy de „Koningin Regentes" werd getor pedeerd en zonk. Met een gehavende vloot kwam de Zeeland uit de eerste wereldoorlog te voorschijn. Op 81 januari 1919 hervatte de maat schappy de nachtdienst op Gr avesend alleen voor passagiers en met drie afvaarten per week. Op 16 juni van dat jaar werd de dienst naar Folke stone verlegd en uitgebreid tot vijf vaarten, een jaar later tot zes. Het ging de onderneming in de eerste ja ren na de oorlog goed, het aantal passagiers nam toe en het aanbod van vracht werd steeds groter. Op 13 juli 1922 werd de nachtdienst in een dagdienst omgezet. Een nieuwe ramp trof de maatschappij, toen En geland in de invoer van vers vlees verbood. Dat betekende anderhalf miljoen inkomstenderving per jaar. Op 1 januari 1927 werd de samenwer king met de Southern Railway op gezegd. In plaats daarvan kwam een contract tot stand met de London- North Eastern Railway, waarby werd overeengekomen, dat laatstge noemde de nachtdienst van Harwich op Hoek van Holland zou exploiteren en eerstgenoemde de dagdienst van Vlissingen op Harvfïch. Tevens kwam een nieuw postcontract tot stand. Ja ren van betrekkelijke voorspoed bra ken aan. waarin de maatschappij o.m. de eerste motorschepen in gebruik nam: de Koningin Emma en de. Prin ses Beatrix. Zes maanden later moes ten zy uit de vaart worden genomen, want toen brak wereldoorlog II uit. Naar Engeland Vier schepen weken de eerste oor logsdagen van Vlissingen uit naar Engeland, waar zij de geallieerden grote diensten hebben bewezen in de stryd tegen de As. De oorlog had tot gevolg, dat de maatschappij Zee land daana niet meer in Vlissinger terugkwam. Vernieling van de em- Slacementen, aldus staat te lezen i „De Patrijspoort" maakte een her opening van de dienst vanuit die ha ven niet mogelijk. Wel werden de RUIMTEGEBREK NU ZORGELIJK Meer leden, minder Ieeszaalbezoek, maar meer uitleningen: dat is in het kort de balans over 1964 van de openbare lees zaal en bibliotheek van Goes. Deze in drukken geeft het jaarverslag, dat maandagavond tydens do algemene le denvergadering aan de orde werd ge steld. Een belangryke zorg voor de lees zaal was ook in 1964 de huisvesting: de verbouwplannen zijn in een vergevorderd stadium, maar b. en w. van Goes moe ten nog met een voorstel over deze zaak in de gemeenteraad komen, zo maakte de nieuwe voorzitter van de openbare leeszaal en bibliotheek, ir. II. P. de Bruin opvolger van de uit Goes vertrokken dr. ir. W. H. Ubbink duidelijk. Het aantal lezers van de bibliotheek steeg van 1972 in 1963 tot 2075 vorig jaar, waarvan bgna 950 jeugdleden. In totaal werden vorig jaar 60.398 boeken uitgeleend (55.811 in 1963) bij een Ieeszaalbezoek van ruim 5500. Bij de volwassenafdeling liep het be zoek wat terug, van 4300 naar 3770, maar in de jeugdafdeling steeg het bezoek: van 1418 tot 1773. De boekvoorraad kon aanzienlijk wor den uitgebreid, dank zij een extra sub sidie van het rijk. De Goese openbare leeszaal en bibliotheek kreeg er ruim 2600 nieuwe werken bij en in 1963 was dat aantal ruim 1500. Het totale boe kenbezit is nu 13.521, waarvan 10.388 Expositieruimte Door die grote toename van het aantal boeken werd het gebrek aan ruimte nog eens extra geaccentueerd. In het jaar verslag wordt echter de verwachting uitgesproken, dat er nu spoedig zicht komt op de eerste verdieping, die vol gens de bouwplannen by de bibliotheek getrokken wordt. Ze wordt ingericht voor de kinderbibliotheek, waardoor de ruimte beneden ais leeszaal benut zal kunnen worden. Voorzitter De Bruin voegde aan deze plannen nog een ander toe: de bedoeling is ook om naar de zolder een betere toegang te maken, daar een voorleesruimte voor de kinde ren te maken en in het andere vertrek van de zolder een expositieruimte te scheppen. Dat het ledental van de openbare lees zaal en bibliotheek is toegenomen, was maandagavond niet te constateren op de vergadering, waar één lid buiten het be stuur om acte de précense gaf. Ir. De Bruin deelde mee, dat het bestuur aan deze situatie, die al meerdere jaren be staat, iets wil doen. Men wil bij de leden meer animo kweken voor de leeszaal en vandaar, dat het bestuur bij de volgende ver gadering in oktober ook een spreker zal uitnodigen om een on derwerp in de culturele sfeer te be handelen. „Misschien dat- daardoor de public-relations van de leeszaal wat meer uit de verf komen", aldus voor zitter De. Bruin. (Advertentie) Een A.B.N. Spaarbiljet 1965/70 van 1.100 is op 1 maart 1970 aflosbaar met f130 per stuk Een nieuwe, voordelige spaarmetuode voor iedereen die spaart voor een doel dat over enkele jaren moet worden bereikt. Elke 100 gulden, waarvoor u een A.B.N. Spaarbiljet 1965/70 koopt, groeit in vier jaar en acht maanden met een bedrag van f 30.-. Storting op 1 juli 1965. Inlichtingen (ook over de fiscale voordelen) en inschrijvingen bij alle kantoren van de Algemene Bank Nederland. fNoderlandsche Handel-MaatschoppIJ - Do Twentscho Bank) I» Gisterochtend is de landbouwer J. Mat- thyssen uit Bergen op Zoom aan de dood ontsnapt toen hij bij het eggen met een tand van het landbouwwerktuig achter een grote landnujn bleef haken. Matthijs- sen stopte zijn werkzaamheden onmid dellijk en plaatste voor de veiligheid een kist over de mijn, waarna hij de politie waarschuwde. De landbouwer bewerkte het stuk grond, waarop de myn werd gevonden, al sinds jaren. Toen de Duit sers in 1945 wegtrokken, lieten zy in en om de boerderij van Matthijssen grote hoeveelheden èxplosieven achter, die echter onmiddellijk na de oorlog wer den verwijderd. Het naar de heer Matthyssen hoopt: laatste „souve- niertje" zal vandaag door de hulpverle ningsdienst van de mynopruimingsdienst worden opgehaald. Drumband „Axel' won prijs in Frankrijk De drumband „Axel" had zondag succes in de grote cavalcade-optocht in het Franse plaatsje Lomme (bij Rijssel). Zowel de grote prijs als een diplome d'honneur konden meegenomen worden naar Zeeuwsch-Vlaanderen. Aan dit drumbandfestijn namen 27 drumbands deel, waaronder enige grote korpsen uit Noord-Brabant. Dat de show, die de Axelse band onder leiding van tamboer-maitre R. Schoot bracht, in de smaak viel, bleek wel bij de prysuitreiking. Evenals vorig jaar ontving de drumband een uitnodiging voor een cavalcade-op tocht op 27 juni in St- Omer (Frankrgk), verder zal men op 4 juli deelnemen aan een festival in Donai (Frankrijk) en op 11 juli aan de Europafeesten in het Bel gische Tielt. Echtpaar Rijpstra naar Amerika Chemical International te Midland, uit genodigd voor een bezoek aan de Ver enigde Staten van Noord-Amerika voor het voeren van besprekingen. De heer Rijpstra zal, vergezeld van zijn echtge note, diverse vestigingen van Dow in Amerika bezichtigen. Het bezoek is ge pland voor september-oktober van dit jaar. In het aanstaande weekend zullen ongeveer 1500 man troepen van het Britse Rijnleger in en om de haven Vlissingen-Oöst de grootste na oorlogse landing vanuit open zee uitvoeren. De voorbereidingen voor deze grootscheepse oefening, die operatie ,Pablo-5" gedoopt is, zijn in volle gang. Op de foto: een ver bindingsofficier probeert vanuit zijn radiowagen in de Vlis.sinq.se Bad huisstraat contact te krijgen met andere kwartiermakers in het Zuid- Sloegebied. Primeur aan veiling Op de veiling ln Kapelle werden maan dag de eerste dubbele prinsessebonen aangevoerd. Ze waren afkomstig van het bedrijf van de firma C. Mallekote te Ka- Selle. Koper was de heer M. Fraanje te Iruiningen voor 2,48 per kg. In zijn hoedanigheid van voorzitter van de stichting Zeeuwse Beeldende Kunste naars heeft burgemeester N. W. Eisen van Helnkenszand zaterdagmiddag in de kunstzaal „Etcetera" te Bergen op Zoom de tentoonstelling van schilderijen, teke ningen, beeldhouwwerken en keramiek geopend, die zeventien Zeeuwse beelden de kunstenaars daar hebben Ingericht. Voor de opening van deze expositie be stond een verheugende belangstelling. Onder de aanwezigen bevond zich onder andere de wethouder van o.k. en w. van Bergen op Zoom, drs. P. G. M. van Heyst. De heer Eisen werd ingeleid j door de voorzitter van de stichting „Et-! cetera", de heer J. Mijsbergen, diè Ber-j gen op Zoom de toegangspoort tot Zee land noemde. Hij wees er op, dat „Etcetera" door het openstellen van de kunstzaal voor Zeeuwse kunstenaars de culturele wis selwerking tussen beide provincies wil bevorderen- De heer Eisen was het be stuur van „Etcetera" dankbaar voor de mogelijkheid ook Zeeuwse kunstenaars de gelegenheid te geven hun werk in Bergen op Zoom te laten zien. Voorts toonde hg zich zeer ingenomen me wijze, waarop het stichtingsbestuur was geslaagd een dergelijke fraaie ex positieruimte te creëren. Hij sprak de hoop uit, dat deze tentoonstelling de eerste stap zou zijn voor een geregelde uitwisseling. De tentoonstelling duurt tot en met zon dag 27 juni. Bij aankoop van de ge- exposeerde werken woedt de helft van de vraagprijs vergoed door het rijk en .ie provincie Zeeland, de enige provin cie, die op dit gebied subsidie verstrekt. met zoomobjectief en automatische belich tingsregeling, van 328,voor Een nieuwe fase van de sane ring van de Vlissingse binnen stad is dezer dagen van start gegaan. Het betreft hier de straat naar de Walstraat. Om doorbraak van de Lange Zelke, op de juiste breedte te komen de toekomstige brede winkel- zullen een aantal panden afge broken moeten worden; de af braak van het eerste werd gis teren voltooid. (Foto P.Z.C.), NIEUWENDIJK 35-37-VLISSINGEN - VERWACHT. VERANDERLIJKE WIND Veranderlijke bewolking niet in de och tend hier en daar mist en later op de «lag plaatselijk enige regen of een bui. Zwakke let matige zuidwestelijke wind. Maximumtemperaturen in liet binnen land 20 tot 25 graden langs de kust iets lager. STRANDVERW ACHTING (Van onze weerkundige medewerker). slechts een Overwegend droog met enkele zonnige perioden. In de middag 17 a 18 graden. Zeewater 14 graden. Vooruitzichten: nog licht onstabiel en g— 'm- *- ratuurssujging. ZON EN MAAN. 16 juni Zon op 04.19 oi Maan op 23.21 o:

Provinciale Zeeuwse Courant | 1965 | | pagina 2