oeBILT DERTI Prestatie Vlijt en Volhardings jeugdkorps bleef onovertroffen Examen doen? Excelsior Kloetinge kwam punt voor 3e plaats tekort VEEL VRIJ? VERF! VLOEIT VLUG STRAK ALMANAK I. RIEDIJK EN KERKKOOR AXEL WONNEN ZEEUWS ZANGCONCOURS MR. VAN AARTSEN: „LEGER DES HEILS HEEFT T GOED GEDAAN Derde dok voor werf Scheldepoort in Rotterdam te water Honderd jaar „Uit het Volk" in Middelburg Twintig geslaagden handelsavondschool Binnenvaartsluis Terneuzen kan eind 1967 gebruikt worden T 1 1 1 nu een koelkast 1 1 1 1 een een goede 1 1 1 ^Bauknetht 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 14 JUNI 1965 TIJDENS MUZIEKCONCOURS IN VEERE HBB DE ABONNEMENTSPRIJS Do abonnementsprijzen van vrijwel alle dagbladen worden met ingang van 1 juli a.s. verhoogd. Per die datum zullen de abonne mentsprijzen van de P.Z.C. zijn: 83 cent per week. 10,75 per kwar taal, franco per post 11. Losse nummers 20 cent. Het ministerie van economische zaken is van deze verhoging op de hoogte. De Directie. Advertentie) Hijnhardt's Zenuwtabletten Belgisch binnenschip door bok gelicht Het Belgische binnenschip „Lilly" (120 ton), dat vrijdagmiddag op de Wester- schelde is gezonken, is zondag door de drijvende bok Walcheren van Van der Tak uit Vlissingen gelicht. De „Lilly", die was gezonken ter hoogte van Wals oorden, is voorlopig vastgezet op de slikken bij Hansweert. De vijftien muziekkorpsen, die za terdag in de Grote Kerk van Veere acte de presence gaven op de twee de en slotdag van het nationaal fe deratief muziekconcours van de bond van harmonie- en fanfarever enigingen in Zeeland, hebben de prestatie van vorige week van het jeugdkorps van Mijt en Volhar ding uit Souburg: 112 punten met een le prijs met onderscheiding kunnen verbeteren. Het Souburg- se jeugdkorps werd aldus winnaar van dit uitstekend geslaagde con cours. Mijt en Volharding-voorzit ter Van Splunder moest de hulp inroepen van het jeugdbestuurslid Lenie van Leeuwen om alle prij zen, die de vlijtige en volhardende jongeren wonnen, te kunnen tor sen. Zij ontvingen uit handen van de heer F. M. Geluk, de vice-voor- zitter van de bond: de wisselbeker van de Zeeuwse bond, de wisselbe ker van de heer M. Blok uit Kloe tinge voor het beste Zeeuwse korps, de medaille van de commis saris der koningin in Zeeland, mr. J. van Aartsen, en de beker van de Campveerse Toren. Het korps van dirigent Willy Schob ben, Oefening Baart Kunst uit Zeist, bleef tweede, een plaats die dit korps vorige week bereikte. Want geen der korpsen, die zaterdag speelden, haal de de 110 punten, die eveneens goed waren voor een le prijs met onder scheiding. Schobben en zyn mannen wonnen daarmee de beker van de ge meente Veere- Excelsior Kloetinge, dat vorige week met 105 punten op de derde plaats te recht kwam, werd daarvan verdreven door de koninklijke harmonie E.M.M. uit. Bergen op Zoom onder leiding van dirigent P. de Wildt, welk kops 12 punt- tje meer in de wacht sleepte dan de Kloetingse muzikanten. E.M.M. won daarmee de beker van de waarnemend burgemeester A. de Kam van Veere en Kloetinge werd eigenaar van de beker van het erecomité van Veere's Genoe gen. Zeeuwse prestaties -eeuwse Verbouwen In Middelburg wordt een groot 1 carenhuis verbouwd en zoiets gnat nu eenmaal niet zonder schokken. Zo hebben vorige week twee poti- gc- opperlieden een mobiel paska- inert je weggedragen, waarin zich op dat moment een dame bevond, die het voornemen had een nieuw badpak aan te schaffen. Gelukkig konden twee haastig toegesnelde verkoopsters de man nen nog juist duidelijk maken, dat hun voornemen niet strookte met een correcte bedrijfsvoering. ,jtet neer!" riepen ze in paniek. „d'r zit een dame in met een bad pak!" De twee bouwvakkers lieten hun vrachtje gelaten achter. Toen ze het een uur later, na voorafgaand overleg, nog eens probeerden, bleek 'het gevaarte een stuk lich ter. Nog gewend aan het eerder waar genomen gewicht zetten ze zoveel 'kracht, dat het hokje bijna tegen het plafond vloog. „Ie is leeg Kees" constateerde de Waarop de ander aanvulde: ,,Ja. leeg. Of een bikini." terdag Ons Genoegen Kapelle (ereafde- ling fanfare) en Scheldegalm Hansweert (afdeling uitmuntendheid harmonie) met beiden 104 punten de beste Zeeuwse prestatie- Veere's Genoegen, de organi serende vereniging, kwam met 103 pun ten in de tweede afdeling fanfare even eens uitstekend voor de dag. Voorts kre gen talrijke korpsen van de drie man sterke jurv: de musici M. Ogier, G. Nieuwland en P. Stalmeier, 100 punten toegekend. Voordat de heer Geluk de prijzen uit reikte dankte Veere's Genoegen-voorzit ter H. A. van Cranenburgh alle mede werkenden en zei te hopen, dat nog meerdere muzikale evenementen in de Veerse kerk zouden mogen plaatsvinden. Ook de heer Geluk sprak nog een dank woord tot juryleden, organisatoren en medewerkers. Hij deelde mee, dat het volgende concours in Heinkenszand ge houden wordt, en dat het marsconcours niet op 11. maar op 4 september a.s. in Colijnsplaat gehouden wordt. Ons Genoegen uit Kapelle en Excel sior uit 's-Heer-Arendskerke. gaven te zamen in de Grote Kerk een slot- concert, dat evenals vorige weck het concert door Vlijt en Volharding Souburg en Excelsior Kloetinge van een uitstekend gehalte was. Diri gent D. Burger leidde het geheel. In de grote consumptietent was er tot besluit van het concours een gezellig samenzijn met medewerking van het draaiorgel de Sater uit Middelburg- Resultaten De resultaten van zaterdag zijn: Derde afdeling fanfare: Crescendo Hey- ningen. 100 punten, le prijs (verplicht werk 51 '4 punt, keuzewerk 48(4 punt): Prinses Juliana Baarland. 93(4 punt, 2e prijs (48(4 en 45). Tweede afdeling fanfare: Veere's Genoe gen. Nisse, 78 punten, 3e prqs (41 en 51 >4). Concordia Krabbendijke, 102(4 punt, le prijs (51(4 en 51), Ons Genoe gen, Nisse, 7 8punten, 3e prijs (41 en 37). Afdeling uitmuntendheid harmonie- kon. harm. E.M.M. Bergen op Zoom, 105(2 punt, le prijs (52 en 53(4), Schel degalm, Hansweert. 104 punten, le prijs (52 en 52). Wilhelmina Colijnsplaat, 101(4 punt, le prijs (51 en 50(4), Voor waarts, Koudekerke, 100 punten, le prijs (49 e i 51). Ere-afdeling fanfare: Ons Genoegen, Kapele. 104 punten, le prijs (48 en 56); Excelsior, 's-Heer-Arendskerke, 101 pun ten, le prijs (49 en 52). Ere-afdeling harmonie: Prinses Juliana Het bestuur van het jeugdkorps van Vlijt en Volharding uit Souburg kwam zaterdag in de Veerse Dom kerk handen te kort om de prijzen die het korps als winnend koips van het bondsconcours behaalde, mee te torsen. Lenie van Leeuwen, jeugd bestuurslid (links) draagt de icis- seibeker van de heer M. Blok voor het beste Zeeuwse korps, voorzitter Van Splunder (daarnaast) de bondswisselbeker, terwijl hij ook nog de medaille van de commissaris der koningin en de beker van de Camp veerse Toren draagt. Rechts de vice-voorzitter van de bond, de heer F. M. Geluk, in het midden bestuurs lid Brand uit Domburg. Foto P.Z.C.) Beekbergen, 93 punten, 2e prijs (47 en 46). Vaandelafdeling fanfare: Euterpe Hein kenszand, 100 punten, le prijs (51 en 49). De prijzen voor het gehele concours wer den als volgt verdeeld: le prijs: jeugdkorps Vlijt en Volharding Souburg, 112 punten, le prijs met onder scheiding: wisselbeker van de Zeeuwse bond, wisselbeker M. Blok Kloetinge voor het beste Zeeuwse korps, medaille commissaris der koningin en beker Campveerse Toren; 2e prijs: Oefening Baart Kunst Zeist, 110 punten, le prijs met onderscheiding: beker gemeente Veere; 3e prys: E.M.M. Bergen op Zoom: beker waarnemend burgemeester Veere; 4e prijs: Excelsior Kloteinge, 105 punten, le prijs: beker erecomité Veere's Genoegen: 5e prijs: Ons Genoegen Ka pelle, beker vereniging Vrienden van Veere; 6e prijs: Scheldegalm Hansweert. beker oranjevereniging Veere; 7. O.N. D.A. Ritthem. 103 punten, le prijs: be ker jachtclub Veere: 8. Veere's Genoe gen, beker P.Z.C.; 9. Concordia Krab- bendijke, beker V.V.V. Veere; 10- Wil helmina Colijnsplaat, beker midden standsvereniging Veere; 11. Excelsior 's-Heer-Arendskerke, beker V.V. Veere; 12. Vlijt en Volharding Souburg, 100 punten le prijs, beker landelijke rtlver- eniging Veere; 13. Crescendo Hey- ningen, beker herensociëteit Belve dere; 14. Apollo Domburg, beker Veere's Genoegen; 15. Rillandia, beker café-rest. Het Veerse Meer; 16. Voor waarts Koudekerke, beker handelsonder neming Poppe: 17. Euterpe Heinkens zand. beker firma Wenneker; 18. Jong Excelsior Kloetinge, 50 punten, le prijs, beker Lucas Bols: 19. O.N.D.A. Nieuw land. 2e prijs en 20. Apollo Nieuwe Ton- ge, 2e prijs, beiden muziekbon firma Tierolf Roosendaal. In Concertzaal Middelburg Prestaties solisten „buitengewoon" De heer L Riedijk uit Sint-Maartensdijk heeft in de ere-afdeling (de hoogste af deling) van het solistenconcours van de Zeeuwse zangersbond „Zang veredelt", dat zaterdag in de Concert- en Gehoor zaal te Middelburg werd gehouden, voor leen jaar de wisselbeker veroverd er overgenomen van mevrouw A. Tammin- ga-Buthfer uit Goes, die deze trofee I daarvóór twee jaar achtereen in haar I bezit gekregen had. De wisselbeker voor Ide 2e, le en uitmuntendheid-afdeling werd toegekend aan mevrouw H. M. Ca- Mevrouw Tamminga en de heer Riedijk hebben elkaar maar weinig toegegeven. LTiteindelijk kende de jury, bestaande uit de musici Frans van Amersfoort uit Den Bosch en Herman Strategier uit Utrecht de zanger uit Sint-Maartensdijk 169 punten toe én de Goese zangeres 167 punten. In de daarop volgende af delingen behaalde mevrouw Caro (in dc afdeling uitmuntendheid) 170 punten, waartia het Goese duo. gevormd door de dames Veling en Van Klaveren 1 punt tekort kwam. Dit duo kwam uit in de le afdeling. Nadat mevrouw K. A. Beek-Bakker als algemeen adjunct de uitslag bekend- remaakt had, reikte de heer E. J. C. linke als voorzitter van de Zeeuwse bond de prijzen uit. Jutylid Van Amersfoort had met verheuging geconstateerd, dat enke len na een afwezigheid van enige ja ren weer naar de concourszaal wa ren teruggekeerd. „We hebben staan kijken van de prestaties", zei de heer Van Amersfoort met bewondering. Voorts verzekerde hij, dat de prestaties in de solistenafdelingen „buitengewoon" waren. Tussen het concours van de koren en de solisten genoten de vele bezoekers van het optreden van twee Zeeuwse kinder koren: de Scheldezangertjes uit Borsse- le onder leiding van mej. R. v. d. Welle en Jong Crescendo uit Kruiningen, geleid door mevrouw de Feijter uit Goes. Resultaten De resultaten van het concours zijn: Koren: superieure afdeling gemengde koren: Ned. herv. kerkkoor uit Axel, 268 punten, le prijs; V.Z.O.S., Sint- Maartensdijk. 211 punten, 2e prys. Eerste afdeling gemengde koren: ge mengd koor Zuidzande, 248 punten, le prijs; UJD.I. Souburg, 230 punten, STOOMVAART MIJ „ZEELAND" BESTAAT NEGENTIG JAAR Ter gelegenheid van het feit dat de Stoomvaart Mij. „Zeeland" deze maand negentig jaar bestaat, werd een bijzon der nummer van het personeelsorgaan „De Patrijspoort" uitgegeven, dat ge heel aan de geschiedenis van deze re derij is gewijd. In een populair ge schreven verhandeling, verlucht met een groot aantal foto's, wordt de veel bewogen historie van de „Zeeland" ge schetst. die fn 1875 begon met een da gelijkse nachtdienst van Vlissingen op Shecrness. :iri|s 2e pi Zanglust, IJzend(jke, 221 punten. Mannenkoor. 225 punten, le prijs. Derde afdeling gemengde koren: V.Z. O.S., Sint-PhiUpsland, 211 punten, 2e prijs. Solisten: ereafdeling: de heer I. Riedijk, Sint-Maartensdijk, 169 punten, le prijs; mevrouw A. Tamminga-Buthfer, Goes, 167 punten, le prijs; dc heer N. Top, Vlissingen. 145 punten, le prijs. Afdeling uitmuntendheid: mevrouw H. 170 punten, le prijs. Eerste afdeling: duet dames Veling Van Klaveren te Goes, 169 punten, le prijs; de heer C. Koens, uit 's-Heeren- hoek, lid van de Goese operettevereni- fing, 152 punten, le prys; duet dames obse en Van den Berge van Crescendo, Kruiningen, 147 punten, le prijs; dub- belkwartet Crescendo, Kruiningen, 142 'do, Kruiningen, 151 punten, le prijs. Grootste bezoek „Scheldepoort" 250 Rotterdammers Het grootste bezoek, dat «le nieuwe Scheldepoortwerf van de N.V. Kon. Mij. De Schelde tot nu toe heelt gehad was dat van zaterdag jl.: 250 leden van de Scheepvaart Vereeniging Zuid uit Rot terdam. Daarin werken alle bij de haven van Rotterdam betrokken bedrijfsgroe pen samen, zoals cargadoors, expeditie en aanverwante bedrijven, graanbedry- ven, algemene stuwadoorsbedrijven veenibedrijven. De vereniging heeft streeks vierduizend leden. De Rotterdamse gasten arriveerden 's morgens met een extra trein in Vlissin gen en werden vervolgens met een Flan- driaboot naar Scheldepoort gebracht. Na een rondleiding over Scheldepoort volg de in het Scheldekwartier in Vlissingen een bijeenkomst waar de heer E. Huizin- ga, bedrijfsdirecteur van De Schelde het gezelschap aan de hand van tekeningen een inzicht gaf in de ontwikkeling van de werf en de plannen voor de toekomst. De Rotterdamse havenmensen toonden zich b(jzonder geïnteresseerd. In het Scheldekwartier kreeg het gezelschap ook de lunch aangeboden. In de middag uren maakte men een tocht langs de kust, waarna om half vier het slot van de geslaagde trip was. „Sprekend, biddend, zingend, handenklappend" Herdenking 100 jaar leger in Middelburg .,Ik vind dat het Leger des Heils het goed heeft gedaan" Dat zei zaterdag- ond Zeelands commissaris der konin- n mr. J. van Aartsen op de herden kingssamenkomst in Middelburg, ter gelegenheid van het honderdjarig be staan van het leger. De commissaris sprak in de Hofpleinkerk voor een flink aantal belangstellenden, onder wie ver tegenwoordigers van verschillende pro testantse kerken en de r-k. parochie, burgemeesters en wethouders van ver schillende Walcherse gemeenten alsmede vertegenwoordigers van de militaire overheid. Mr. Van Aartsen bedoelde met dat „goed gedaan hebben" de werkzaam heden van het Leger des Heils. Hy wees erop, dat men het leger tekort doet door het enkel en alleen te beschouwen als een „soort maatschappelijke organisatie op christelijke grondslag". „In de eerste plaats is het doel van het leger: de mens het evangelie brengen op hun manier en hun wijze. En dat het leger dat in deze honderd jaar goed heeft gedaan, mag ook wel eens van overheidszijde worden gezegd", aldus mr. Van Aartsen De commissaris der koningin merkte op, dat het hem geen moeite had gekost om de toezegging te honoreren, die vóór zijn komst naar Zeeland was gedaan, dat de commissaris der koningin aanwezig zou zijn op de herdenkingsavond. „Het feit, dat ik mijn ambt pas kort aanvaard heb. mocht daarin geen wijziging bren gen" hoofdkwartier van het Leger des Heils, wees er in zijn toespraakje ook op, dat het leger geen sociale instelling op gees telijke grondslag is, maar een godsdien stige organisatie die tot doel heeft de uitbreiding van het koninkrijk Gods. Het is een erkend kerkgenootschap. Een van de mogelijkheden om het evangelie te verbreiden is het maatschappelijk werk. Het leger kent thans 62 maatschap pelijke centra, 106 korpsen, zeventien reclasseringstehuizen en diverse an dere tehuizen. Het Leger des Heils werkt thans in 69 landen. In ons land zijn 600 officieren en 12.500 soldaten. In Nederland werd het legerwerlc in 1887 begonnen. De bijeenkomst stond onder leiding van majoor A. de Graaf, bevelvoerende offi cier van het korps Middelburg. De schriftlezing (Psalm 100) werd verzorgd door majoor G. Haneveld van het korps Goes. Aan de bijeenkomst werkten voorts mee het muziekkorps van het Le ger des Heils te Schiedam onder leiding •an kapelmeester Alewyn van Gulik. Enige leden van dit korps spelen mee in het stafmuziekkorps van het Neder landse Leger des Heils, dat de eeuwfeest viering in Londen, het centrum van het leger, zal bijwonen. Daarvoor maakt het een tournee door Schotland. De verenig de zangbrigades van de korpsen in Zee land zongen onder leiding van kapitein J. Rurjsink, bevelvoerend officier van het korps Vlissingen. Bijzonder Mr. Van Aartsen was van mening, dat het Leger des Heils op voortreffelijke wijze onder vaak moeilijke omstandig heden had gewerkt. „Het is in vroege] tijd bespot en beschimpt, ook van kerke lijke zijde. Het heeft sprekend en bid dend, zingend en handenklappend in vloed gehad. De eenvoudige heilssoldaat heeft zijn boodschap gewoon gebracht". De commissaris der koningin vond het een goede gedachte, dat voor Zeeland deze herdenkingssamenkomst was be legd. Hij wenste het leger geluk met het eeuwfeest, bracht het dank voor zijn werk en had als wens voor de toekomst, dat het op dezelfde wijze, niet dezelfde geestdrift en intentie zou blijven wer ken voor het Nederlandse volk en ln het bijzonder voor Zeeland. De tweede spreker op deze herdenkings bijeenkomst was de gereformeerde pre dikant ds. G. van Wilgenburg, de wijk- predikant. in wiens kérk deze bijeen komst plaatsvond. Ds. Van Wilgenburg hield een goed aangevoeld speechje, waarin hij onder andere de verhouding van het Leger des Heils ten opzichte van de andere kerken trachtte te benaderen. Hij merkte verder onder andere op, dat het leger thans geen vijand meer kent in zoverre, dat het overal wordt uitge nodigd. „Wél is er echter de strijd tegen de duivel", zo merkte hij op en de taak: gestalte geven aan de liefde van Chris tus: Christus voor de wereld, de wereld voor Christus. Kerkgenootschap Brigadier A. A. van Dalen, hoofdredac teur van De Strijdkreet en optredend als vertegenwoordiger van het nationaal Het, twee miljoen kostende dryvend dok „Prins Frederik", het derde dok voor de Scheldepoortwerf in haven Vlissin- gen-Oost is zaterdagmorgen om tien over vier te water gelaten op de werf van Piet Smit jr. N.V. in Rotterdam. Mevrouw J. W. van Ginkel-Effting. echtgenote van Schelde-directeur G. N. van Gink«.'l, verrichtte de doopplechtig heid. Met duizL.._ bijna twintig meter) werd begin dit jaar begonnen. Over ongeveer twee maanden volgt de aflevering van het dok, dat met sleepboten over zee naar de Schelde poortwerf zal worden gevaren. Het dok wordt gebouwd voor rekening van het Scheldeinontagebedrijf N.V. te De Meern (U.). Het nieuwe dok zal het kleine dok op het zogenaamde eiland in Vlissingen vervangen. De pier voor het nieuwe dok op de Scheldepoortwerf is vrijwel gereed. Namens de directie van Smit sprak ir. J. J. Trouw een dankwoord voor de bij zondere opdracht. Bijzonder, omdat het niet dikwijls voorkomt, dat de éne scheepswerf de andere een opdracht ver strekt. Hij wenste de Kon. Mij. De Schel de succes met de uitbreiding van de Scheldepoortwerf. Mevrouw Van Gin kel-Effting wees er in een dankwoord op dat in tegenstelling tot te water gelaten schepen die alle wereldzeeën bevaren, dit dok „honkvast" is. Als herinnering aan de doopplechtigheid ontving zij een hanger bezet met diamanten. De heer J. W. Hupkes, voorzitter van de direc tie van De Schelde noemde in een speechje vervolgens de opdracht voor de bouw van het dok een voorbeeld van samenwerking, zoals die nog meer tus sen de Nederlandse scheepsbouwers moet gebeuren. Bij de tewaterlating wa ren behalve de heer Hupkes ook aanwe zig de Seheldedirecteur Van Ginkel en Ch. A. Hermsen. Slot van pag. 1) de, dat er voor een optocht vandaag j de dag wellicht meer belangstelling I zou bestaan als die optocht goed a „aangekleed" zou worden. Het gemeentebestuur geeft er zich In dit verband echter rekenschap van, dat de vereniging in zijn werk minder geremd zou orden als de middelen wat ruimer beschikbaar waren. Mr. Drijber trok vervolgens nog een pa rallel met 100 jaar geledenook toen werden evenals thans de evenemen ten georganiseerd door een kleine groep. De burgemeester hoopte dan ook, dat Uit het Volk in de komende jaren een nog wat bredere kring van medewerkenden bij de organisatie mag vinden. EMM is daar, zo stelde mr. Drijber, reeds mee begonnen. De organisatie van Uit het Volk noemde burgemeester Drijber punctueel. „Wij voelen ons onder uw leiding altijd veilig", zei h(j tot notaris Van den Briel, „daar bij uiteraard gesteund door de an dere bestuursleden, waarvan er enkelen al heel lang op hun post staan." L. M. Helder De oudste „dienende" van hen is de heer L. M. Helder, die ln 1937 zijn taak bij Uit het Volk - Voor hét Volk begon. De heer Helder, die deze week 77 jaar wordt, was eerst pen ningmeester en daarna voorzitter van Uit het Volk, momenteel is hij be stuurslid. De burgemeester wees er op, dat de heer Helder ook voor de hervormde kerk belangrijk werk ver richt heeft. In een heel moeilijke pe riode, de tweede wereldoorlog, toen de nieuwe en de koorkerk in puin Tijdens een byeenkomst met bestuur, directeur en leerlingen hebben twintig leerlingen van de middelbare handels avondschool te Middelburg het diploma ontvangen, 16 leerlingen van de drie jarige cursus en vier leerlingen van de yfjarige cursus. Het was het bestuurslid, de heer G. H. LuijendUk, die met een toepasselijk woord de diploma's uitreikte en de ge slaagden op het jp-ote belang van ver dere studie wees. In dezelfde geest sprak de directeur, de heer C. Abrahamse. Met het aanbieden van een geschenk werd afscheid genomen van de heer J. P. van 't Hof, die bij de examens aan de han delsavondschool gedurende 23 jaar als gecommitteerde is opgetreden. Behalve de heer Van 't Hof fungeerden thans als gecommitteerde de heren A. Imanse, J. J, van der Hofstede, drs. J. K. de Jong G. Verhoef. GESLAAGDEN Voor het examen van de vijfjarige cur sus slaagden: Jan Montenarie. Jan Slot man en Adrie Walraven te Middelburg en Jan Vleugel te Wemeldtnge. Twee kandidaten werden afgewezen. Voor het examen van de driejarige cur sus slaagden: Richard van Adrichem, Coby van de Bossc, Tonnie de Bree, Rita de Cock, Lea le Due, Lenie Gideonse, Chiel Gil- lisse, Els le Grand, Kees Plansoen, Elly Seymour, Isa Janse, Gerda Volkers, Jan Weststrate allen te Middelburg; Job Matthysse, Biggekerke; Paul Sanderse. Zierikzee; Ina Vermeulen, Souburg. Verlengd examen; 1 kandidate: afgewe zen: 4 Kandidaten. Weer geschenk voor museum Zierikzee Na de Schouwse vuurlepe! heeft het gemeentemuseum van Zierik zee opnieuw een waardevol voor werp aan zijn collectie kunnen toe voegen: mejuffrouw mr. A. Bolle te Middelburg schonk het museum een zilveren beker met Zieri kzeese keur. Deze beker is gemaakt naar aanleiding van de verovering was. Het schip werd op 25 juli 1709 te middernacht door een Franse kaper uit Calais genomen. Drie uur later bevrijdde de be manning zichzelf en nam 22 kapers gevangen. De kapers wer den daarna aa.n een convooler overgegeven. De stuurman ont ving als aandenken de zeer fraai gegraveerde beker. Met een forse handdruk bekrachtig den mr. J. van Aartsen, de commis saris der koningin (links) en nota ris H. v. d. Brtel. de voorzitter van Uit het Volk-Voor het Volk te Mid delburg, de eerste ontmoeting tus sen de commissaris en de vereni ging. Foto P.ZX).) BRAND KRAANSCHIP IN VLISSINGEN-OOST Ons bericht over de oliebrand op het drijvende kraanschip D.V. 14 in haven VI issingen-Oost in de krant van zater dag behoeft enige aanvulling. Naar ge meld was de RP 10 van de rijkspolitie bij het blussingswerk betrokken. De brand op het kraanschip werd eveneens te lyf gegaan door de bedrijfsbrandweer van de werf Scheldepoort onder leiding van ploegcommandant J. Kikkert. Hel kraanschip werd in opdracht van de brandweer naar de momenteel in aan bouw zijnde pier getrokken. De bedrijfs brandweer ging vervolgens het vuur met poederblussers te lijf, terwijl van de waterzijde de RP 10-be manning met twee stralen voornamelijk het houtwerk nat hield en trachtte uitbreiding van de brand te voorkomen. Het vuur werd uiteindelijk geblust, nadat twee stralen van de Scheldebrandweer waren ingezet. Aanvankelijk moest de brandweer van Scheldepoort wat improviseren met poe derblussers, omdat een nokas plotseling was gebroken. I)e nieuwe binnenvaartsluis en de daarop aansluitende buitenvoorhaven te Ter- neuzen, zuilen op 31 december 1967 ge heel gereed zyn en in gebruik genomen kunnen worden. Dit zei waterbouwkun dige A. van Toor zaterdagmiddag tijdens een excursie var een groep Zeeuwse Arjosleden. Daarna zullen «Ie midden- en oostsluis gedempt worden. Voor de scheepvaart zou dat betekenen dat vanaf 1 januari 1968 in Terneazen dag en nacht geschut kan worden en ook l>ij laag water. Belangrijk is «lat ook in liogo mate voor liet wegverkeer «lat dan zal worden verlost van liet vaak lang durig wachten voor de Axelse- en Mld- densluisbruggen in Terneuzen. Naar de lieer Van Toor voorts meedeelde, is de streefdatum voor het gereed komen van alle kanaaluerken, nog altijd eind 1969. Over enkele dagen zal de nieuwe bin nenvaartsluis vol water worden gelaten. Burgemeester mr. J. Drijber (rechts) speldt de heer Leo Helder i de versierselenbehorend bi) de gouden medaille van de Orde van j 1 Oranje-Nassau, op de revers. j (Foto P.Z.C.) j lagen, was de heer Helder president kerkvoogd. Ook diende hij nog het Middelburgs Muziekkorps. Mr. Dryber verklaarde, dat de ver diensten van dit oudste en actieve bestuurslid op vooraanstaande pos ten niet onopgemerkt zyn gebleven. „U heeft zich altijd ingezet voor de Middelburgse gemeenschap", zei mr. Drijber, waarna liij de heer Helder «1e bij diens koninklijke onderschei ding behorende versierselen opspeldde De heer Helder toonde zich bijzonder getroffen door deze onderscheiding. Notaris Van den Briel verzekerde in een dankwoord, dat de verhouding tussen vereniging en gemeentebe stuur altijd goed is geweest. „Vóór 1920 kregen we zelfs eens een sub sidie van 5000", merkte de voorzit ter daarbjj op. Een winstpunt bij de huidige sfeer van onderling vertrouwen noemde de lieer Van den Briel de samenspraak tussen beide colleges, gebaseerd op de wetenschap, wat men aan elkaar heeft. Onmiddellijk na de ontvangst werd de heer Helder naar het bordes van het stadhuis geroepen, waar hij als eregast een muzikale hulde in ontvangst nam van het tamboers- en pijperkorps „Julia na", Spontaniteit „Wij zijn U bijzonder erkentelijk voor de spontaniteit, waarmee U aan de uitnodiging om de receptie bij te wonen gehoor heeft willen geven", zei notaris Van den Briel tot mr. Van Aartsen, toen de commissaris als eerste zijn gelukwensen kwam aan bieden. De voorzitter verzocht de commissaris in overweging te nemen de 100-jarige traditie, dat de commis saris der koningin en de burgemees ter beschermheren van Uit het Volk - Voor het Volk zijn, te willen continueren. „Ik ben graag bereid dit in overwe ging te nemen", verzekerde mr. Van Aartsen, die zei getroffen te zijn by de eerste ontmoeting met het bestuur reeds dit verzoek te ontvangen. Om twee redenen was de commissaris zyn gelukwensen komen aanbieden: omdat het hier een koninklijke én een 100-jarige vereniging betrof, zo ver klaarde mr. Van Aartsen. Vervolgens kwamen talryke auto riteiten en afgevaardigden van verenigingen en besturen bun ge- lukwensen aanbieden en tegelij kertijd hun waardering voor het werk van de jubllaresse kenbaar (Advertentie) 4 I Vlissingen - Nieuwendijk 35 - 37 Middelburg - L. Noordstraat 57 - 59 - VERWACHT. NOORDELIJKE WIND Over het algemeen vrij veel bewolking, maar ook enkele opklaringen. Slechts enkele lokale buien, z walt Ice tot matige wind uit noordelyke richtingen. Maxi mumtemperaturen van 14 tot 18 grilden. ZON EN MAAN. 15 juni Zon op 04.19 onder 21.02 Maan op 22.39 onder 05.04

Provinciale Zeeuwse Courant | 1965 | | pagina 2