Motorrijder reed zijn hele leven bromfietser voor mank Beeren A.V.R.0. TOT B.-0MR0EP GEZAKT? Hogere vergoeding vakopleiding volwassenen PERSOONLIJKE LENINGEN ALS VORM VAN SPAARBANKSERVICE VOORWAARDELIJKE STRAF EN EEN BOETE GEËIST TEGEN STUDENT PRODUKTSCHAP VOOR AARDAPPELEN WENST EEN INTERVENTIEREGELING Bouwvakkersbonden willen bouwraad Schimmels en insekten op sierplan ten (rozen)? Atletiekwedstrijden van AV '56 in Goes ZATERDAG 12 JUNI 1965 PROVINCIALE ZEEUW8R COURANT 1 RECHTBANK MIDDELBURG AUTOMOBILIST VERRAST DOOR BIETENMODDER Een jongeman, die geheel opging in de sport, voor z'n leven mank. Dit was het trieste gevolg van een botsing, die zich op 17 maart jl. voordeed op de Laan van St. Hi'ai- re te Zierikzee tussen een door de ze jongeman bestuurde bromfiets en een motor, bestuurd door de toen 17-jarige W. v. d. H. uit Zie rikzee. Gisteren moest Van den H. zich verantwoorden voor de Mid delburgse rechtbank, gepresideerd door mr. P. van Empel, omdat hij volgens de dagvaarding wegens het niet rechts houden de botsing veroorzaakt had, terwijl hij boven dien niet in het bezit van een rijbe wijs was. Deze zaak diende gisteren in hoger be roep. ingesteld door het openbaar minis terie. omdat dit zich niet kon verenigen met de vrijspraak door de kantonrech ter. De jonge Zierikzeese motorrijder meende, dat de bromfietser op zijn weg helft reed. Daardoor was volgens Van d. H. de botsing ontstaan. Een toen ook op de Laan van St.-Hilaire rijdende brom fietser F. H. uit Zierikzee die als getuige werd gehoord, vertelde het rechtbankcollege evenwel, dat de jonge bromfietser op zijn rechter-weghelft was blijven rijden. De officier van justitie, mr. J. L. Andreae. was aan de hand van de ge- tuige-verklaringen en de aanwyzin- kerwegd dan ook bewezen dat Van den H. zich verder van de rechterzijde van de weg had bevonden dan noodzakelijk was geweest. Mr. Andreae vond het een zeer ernstige verkeersovertre ding. waardoor hij en boete van 100. alsmede 1 jaar ontzegging van de rij bevoegdheid. alsmede 50 voor het rflden zonder rijbewijs eiste. Mr. M. Vlaming, de raadsman van Van den H., merkte op, dat onmogelijk is aan te geven waar de botsing precies is gebeurd. De kantonrechter te Zierik zee had dan ook volgens mr. Vlaming terecht geoordeeld, dat hier geen ver oordeling kon volgen. Mr. Van Empel wees er tot slot nog op, dat het bijzonder gevaarlijk blijft een dergelijke machine te berijden en dat het heel onverantwoordelijk is om er zonder papleren op te gaan zitten. De rechtbank zal op woensdag 23 juni a.s. nitspraak doen. PASTOOR KREEG BOETE WEGENS MISHANDELING Pastoor J. H. uit de Limburgse gemeen- vonnis was overeenkomstig de van de officier van justitie. Zoals bekend had de pastoor enkele maanden geleden de dertienjarige Thea Dielemans uit Nieuwenhagen, leerlinge van de huishoudschool Stella Maris, tij- Bietenklei dens een godsdienstles mishandeld. De >astoor had zich kwaad gemaakt over iet meisje, omdat het met een mede leerlinge zat te babbelen. Hij pakte haar haren en sloeg haar om het hoofd. ieisje kwam met het hoofd tegen de muur terecht, waardoor het een her- de ouders van het meisje zijn verontschuldiging aangeboden De schooltas van het meis je, aie was vernield, is door de pastoor vergoed. De pastoor verblijft op het ogenblik nog te Eijgelshoven, maar heeft aan de bisschop van Roermond om overplaatsing verzocht. De Middelburger P. V. stond eveneens in hoger beroep terecht omdat hij op 26 november van het vorige jaar op de Prelaatweg te Aagtekerke volgens de dagvaarding „onoplettend' bulten ver- keersnoodzaak en zonder redelijk doel" in een flauwe bocht naar rechts was ge komen en via de berm met zijn auto in een sloot was geraakt. Waarom V. in appel was gegaan?, wilde de president weten. „Omdat", zo ver klaarde verdachte, „Ik het 'niet redelijk vind veroordeeld te worden omdat één of meerdere landbouwers verzuimd heb ben de weg schoon te maken, nadat ze er kiel en bladeren van bietenvervoer op hebben laten vallen". Op een weggedeelte ongeveer 30 me ter bij een uitrit van een stuk bouw land was V. met zijn auto in deze vette kleimassa terecht gekomen. Hij had de achterzijde van zijn wagen naar rechts voelen trekken, had stuur meegegeven, was in de berm (die niet te zien was) terechtgekomen, was er na 30 meter weer in geslaagd op de weg te komen, maar was toen in een slip geraakt. V.. die onmiddellijk ont koppeld had, slaagde er in de slip op te vangen, maar onmiddellijk daarop draaide de achterzijde van de auto naar links, waarna het voertuig de sloot inreed. De snelheid was op dit moment van aanvankelijk 50 tot 55 teruggelopen tot 25 km. De officier achtte de snelheid te groot, terwijl mr. Andreae voorts opmerkte. NEDERLANDSE MILITAIR IN SURINAME VERMIST „Bü het te voet oversteken van de Pa rakreek in de omgeving van Zanderij ln Suriname is donderdag de 21-jarige ongehuwde dienstplichtig soldaat der eerste klasse J. J. M. Strays uit Brans- sum in het water verdwenen en, naar wordt aangenomen, verdronken. Het ongeluk gebeurde tijdens een trouille-oefening, toen Struijs een c< ga wilde helpen, die in moeilijkheden verkeerde. Nasporingen van de mare chaussee hebben tot nu toe geen re- sultaat opgeleverd. Soldaat Struijs be hoorde tot de Nederlandse troepenmacht in Suriname. dat V. niet juist gereageerd had. Hij eiste een boete van f 25. De rechtbank zal ook hier uitspraak doen op 23 juni K.V.P. wil een structuurplan voor verkeer Ken structuurplan voor het verkeer in de ruimste zin (wegen, waterwegen. Eveneens in hoger beroep stond te- luchtverkeer, spoorwegen, telefonie, etc.) recht J. R. uit Keulen, die op de er- j* dringend nodig, aldus een der eoiu-lu- lengde Dishoeksestraat in Koudeker- sj,.* ui, het rapport „verkeerspolitiek" Leger des Heils krijgt 10.000 van anonieme gever Een anonieme gever heeft het Leger des Heils in ons land tien duizend gulden geschonken. Het bedrag werd op het hoofdkwar tier van het Leger des Heils ont vangen. De chef-secretaris kolonel Ph. D van Dalen meldt de gift in de Strijdkreet van deze week. Daarin wordt de gever of geef ster) ook bedankt voor het be drag. dat zelfs voor het leger heel ke niet goed rechts gehouden hebben met zijn auto. Toen een an dere auto de weg wilde inrijden was daardoor een botsing ontstaan. Volgens de Duitse autorijder had de anïere een te grote snelheid, waarop hij niet. reageren kon. Volgens de of ficier van justitie had R. nog verder naar rechts gekund. Mr. Andreae vroeg de rechthnnk het v< de K.V P. Het rapport- v gesteld door een speciale commissie uit de sociaal-economische commissie van de Katholieke Volkspartij. Het partijbe stuur stelde zich geheel achter de ziens- wijze, en de conclusies van deze c In het rapport wordt voorts de overtui-| ging uitgesproken, dat het verkeers- vraagstuk in de komende jaren van zeer1 kantonrechter 15 te bevesti- vraagsiua in ae aomenae jaren van zee, v en ?3niuni°ashier V°'gt de "i,spraak op SLrlz^en^^^leldsin^ntta" te Wel ingelichte kringen in Hilver- worden behartigd- ..Het verkeer moetsum menen te weten dat het leden- De Antwerpse schipper M. de V. zou metvanuit het louter technische vlak getrok- foI j., AVPn Hot r.^,e 31 Ho de grote vaart zijn schip door het Bra- ken worden in het politieke Lal ?_an ac AVttU. aat per ol ae bants vaarwater gestuurd hebben. Hij Om reeds nu een zo groot mogelijke cember van het vorige jaar nog was daarbij in botsing gekomen met een coördinatie te bereiken, zal op korte ter- 411 om hoHrooo- tewn 44fi 0R3 een bij een lichtboei liggend schip, dat .we- mijn een centraal orgaan moeten wor- j r gens een plotseling opkomende mistbank den ingesteld, dat als college van advies jaar daarvoor, de algelopen maan- daar voor anker was gegaan. voor regering, provincies en gemeenten ujtvï- kan optreden. Dit college zal moeten ad- Volgens mr. Andreae had De V. wat viseren op het gebied van planning en nonchalant gevaren, bovendien zonder het bepal£n Van prioriteiten kaart en kompas en zonder mistseinen te Hpt structuurplan zal gebaseerd moeten feven. De officier eiste een boete van zjjn op een harmonische afstemming f raa<|sman van De V., mr B. van de voorzieningen die nodig zijn om A. M. Knuppe uit Bergen op Zoom, acht- aan d(? beboeften van het economisch en te met juist, dat net stilliggende schip maatschappelijk leven te voldoen. licninAts h»d e-ekozen h.« de hoel. waar- Blj de opsteiling van een dergelijk plan zal bovendien rekening gehouden moe ten worden met. de ontwikkelingen van de verkeersvoorzieningen in Europa en in de wereld. Naast inzicht in de huidige behoeften, wordt ook inzicht in de be hoeften op langere termijn vereist voor de opstelling van het structuurplan. ligplaats had gekozen by de boel. w: op De V. zich had moeten oriënteren. „Myn Client heeft door vaart te minde ren en een uitkijk voorop te zetten ge daan wat. er van hem verwacht kon worden", verklaarde mr. Knlippe, die vrijspraak bepleitte. Ook hier uitspraak op 23 juni. Rondvluchtvliegtuig door de eigenaar „gestolen" Een al jaren op de Rotterdamse lucht haven „Zestienhoven" gestationeerde or ganisator van rondvluchten heeft zich woedend tot de luchtvaartdienst van de rijkspolitie gewend, omdat het door hem gecharterde vliegtuig door de eige naar zou zijn „gestolen"... De wat tragi-komïsch aandoende kwestie wordt thans door de rijkspoli tie uitgezocht, maar op het eerste ge zicht lijken er geen strafbare feiten te zyn gepleegd. De Britse eigenaren van het gecharter de vliegtuig meldden zich donderdag bij de directie van de gemeentelijke lucht haven, met de mededeling, dat de huur der zich niet aan de bepalingen van het huurcontract hield en dat zij daar om hun eigendom mee naar Engeland zouden nemen. De Rotterdamse rondvlieger beweert van zijn kant dat hij de bij het vliegtuig behorende documenten bezit en dat het vliegtuig dus nooit vergunning tot op stijgen had mogen worden gegeven. Zuidvietnamepe troepen doorzoeken een gewezen barak van de Ameri kaanse adviseurs na de herovering van de stad Dong XoaiBijna het gehele Amerikaanse garnizoen was buiten gevecht gesteld. Vele Ameri kanen uerden gedood, anderen ge wond. den verder is teruggelopen tot be neden de 400.000. De AVRO is daarmee volgens de cijfers die de omroepnota van minister Vrolijk noemt, geen A-omroep meer. maar een B-omroep, hetgeen betekent dat. als het nieuwe bestel wordt ingevoerd, de zendtijd van deAV- RO terugvalt op 60 procent van de huidige, ofwel ongeveer één avond per twee weken minder te levisie kan maken. De nota-Vrolijk kent omroepen van res pectievelijk minimaal 400.000, 250.000 en terugwerkende kracht tot 7 januari /-in ojctprMi in flronin^en ee- 100.000 leden als contribuanten De zend- van dit j^r rijn de loondervingsJergoe- ,UP f6 U\ ^ronlnBep 6e tijd onder deze organisaties wordt ver- dingen van do cursisten op de centra houden Nederlandse spaarDanK- deeld in de verhouding 5:3:1. Na aftrek Voor vakopleiding van volwassenen ge- j9(, heeft mr fJ H Fnhri .Snethla- van de zendtijd voor de NRU en de NTS- w-ijzigd. Naast een ophoging van de Qa& "eert mr. U. tl. r unn öneuua nieuwe stijl, voor-de aspirant-omroepor- vergoeding is ten aanzien van kostgan- ge, directeur van de spaarbank ganisaties (3 uur per week radio. 1 uur -- per week televisie) en voor de zend- femachtigden niet omroepen zoals de erken, openbaar kunstbezit en derge lijke. De voorzitter van de AVRO, mr. L. H. Slotemaker, met wie we gisteren een gesprek hadden, bleek niet bereid te zijn net ledencijfer delen. Wel Met terugwerkende kracht tot 7 januari van dit jaar rijn de loondervingsvergoe- dingen van de cursisten op de PLEIDOOI OP .SPAARBANKDAG VOOR Koopkracht van de gulden moet intact blijven tot stand gekomen. Het onderscheid in de beloning tussen deze categorieën en de gehuwde cursisten is weggenomen. Ook het bedrag, dat als zogenoemde „bouwtoeslag" wordt uitgekeerd aan zijn omroep mee te cursisten, die een opleiding als bouw- vakarbeider volgen, is gewijzigd. Ook voor deze toeslag wordt thans geen on derscheid meer gemaakt tussen kost winners en met-kostwinners. Gehandhaafd is de aftrek voor jeugdi gen en voor gemeenteklassen. Het on derscheid tussen kostwinner en niet- kostwinner blijft van toepassing by de toekenning van huurbljslag en bij het toepasseh van de regelingen van ver goedingen wegens gemaakte pension kosten. GODSLASTERING IN PROPRIA CURES centraal stembureau benoemd verklaard één jaar en zes maanden gevangenisstraf nere instelling overnam. Belangrijk ech- tot lid van de Tweede Kamer. De heer met bevel tot gevangenneming. Artikel bedoeld als persiflage De officier van justitie bij de rechtbank te Amsterdam, mr. W. Tonckens, heeft gisterochtend te gen de 23-jarige hoofdredacteur van het Amsterdams studenten weekblad „Propria Cures" S. ter zake van „smalende godslastering, kwetsend voor de godsdienstige gevoelens van hen die een andere opvatting ten aanzien van de gods dienst hebben als verdachte", één maand voorwaardelijke gevange nisstraf met een proeftijd van drie jaar en een gedlboete van 200 gulden geëist. De tenlastelegging betrof het artikel „Special to P.C. een reiscorrespon- dentie uit het jaar 0" van de hand van deze redacteur-student in liet P.C.-num- mer van 10 oktober 1964, dat op de voor pagina werd aangekondigd als het „Ex tra Jezusnummer", in dat artikel ver telde de hoofdredacteur in de vorm van een reportage en in de stijl van de Haag se Post het bijbelverhaal van de kruisi ging, en werden bijbelfiguren als J. van Nazareth. M. Magdalena en J. Iskarioth geïnterviewd of sprekend ten tonele ge voerd. Mr. Tonckens las tijdens het voordragen van de tenlastelegging nog eens het ge hele artikel uit P.C. voor. In zijn re quisitoir legde de officier er de nadruk op dat het hem niet ging om de gods lastering als zodanig, maar vooral om het gevolg, namelijk de kwetsing van godsdienstige gevoelens, die hij als een vergryp tegen de openbare orde be schouwde. Sprekend voor de godslaster lijke inhoud van het artikel achtte mr. Tonckens de betiteling van de Christus figuur als „volksmenner en voedingsdes kundige" en voorts de zinsnede „dat J. van Nazareth niet praktiseerde als ver loskundige, omdat nij niet in het bezit was van "de vereiste papieren". Weisontoerp vraag of de ten laste gelegde gods lastering ook van toepassing kon zijn op de figuur van Christus beantwoordde de officier bevestigend. Daarbij beriep hij zich op de behandeling van het wetsont werp betreffende godslastering in de Tweede Kamer, waar werd geoordeeld dat lastering van Christus als belicha ming van God eveneens strafbaar was. Tildens de behandeling vroeg de officier aan verdachte of deze er in het vervolg opnieuw toe zou overgaan een dergelijk stuk in het blad op te nemen. De stu dent antwoordde dat hij voor de beant woording van deze vraag eerst het von nis wilde afwachten. De hoofdredacteur van P.C., die begin volgend jaar zijn doctoraal examen in de politieke en sociale wetenschappen hoopt te doen, ontkende met klem de be doeling tot kwetsen te hebben gehad. Persiflage van de handeling in het bijbelverhaal naar onze tijd willen aantonen, „dat de bijbelse geschiedenis toch niet zo actueel is ais men in kerkelijke krin- gan wel eens wil doen voorkomen", e verdachte vertelde dat hij zich bij elk stuk dat hij schreef terdege af vroeg of het een kwetsende uitwer king kon hebben, „maar", zo voegde hy daaraan toe. „in ons land is het wegens de rijke schakering aan le vensovertuigingen haast onvermijde lijk dat bij alles wat ik schrijf altijd wel een bepaalde groep zich in zijn godsdienstige gevoelens gekwetst voelt". gelegen is nieuwe leden te winnen. Nu ae uitgestoken hand naar de TROS en andere gegadigden voor een concessie om te worden toegelaten als (aspirant) omroeporganisatie, niet is aanvaard, hoopt hij die nieuwe leden te krijgen door zendtijd aan te bieden aan groepen van de Nederlandse bevolking die op de radio en televisie aan het woord willen komen maar die waarschijnlijk niet in aanmerking komen om erkend te wor den als zendgemachtigde-niet omroep. In dit kader van het plan is zendtijd in geruimd voor een radioprogramma voor Indische Nederlanders en zal in het najaar begonnen .worden met uitzen dingen voor studenten. „Meer van deze groepen kunnen bij de AVRO hun dak vinden", aldus de heer Slotemaker. Nieuw kamerlid De heer J. \V. M. van de Noort te Krag- genburg, K.V.P.-wethouder van de ge meente Noordoostpolder, is door het emigreerde, bij verstek veroordeeld tot gers, alleenwonenden en thuis-inwonen-Hilversum, een voordracht gehou- 3e„ (toe 5roe„ vormt ongeveer 60 pro-| persoonUjke leningen vorm van .spaarbankservice. De persoonlijke lening heeft, vol gens spreker, een sociale taak te verrichten en past als zodanig in het kader van de dienstverlening der spaarbanken. Veruit het groot ste deel van de spaarbanken heeft er nog niet toe kunnen besluiten persoonlijke leningen te verstrek ken. Wij bewijzen daar, aldus spreker, onze spaarders en onszelf geen dienst mee. EMIGRANT BIJ VERSTEK TOT ANDERHALF JAAR VEROORDEELD Vrijdagmorgen heeft de rechtbank in Dordrecht de 42-jarige C. van H., voor malig ambtenaar-rechercheur by de ge meentepolitie in die stad, die vier jaar geleden met achterlating van een zware schuldenlast onverwachts naar Canada De spaarders gaan zich dan tot de han delsbanken wenden, waardoor wij deze spaarders in de toekomst gaan verlie zen. In het buitenland besteden de spaar banken jui3t aan de persoonlijke lenin gen zeer veel aandacht. Zij voorzien daarmee in een grote behoefte. De voorzitter van de Nederlandse Spaar- bankbond, mr. J. J C. L. van der Bilt, achtte het duidelijk dat de spaarban ken tot grotere concentratie moeten komen. Tot dusver is men zeer inciden teel hier en daar tot fusies overgegaan, maar dat was dan meestal een grote spaarbank die het bedrijf van een klei- Het percentage van de besparingen uit het beschikbare gezinsinkoinon. vertoont een belangrijke en regelmatige stijging. Tot ongeveer I960 is deze stijging pro centueel het grootst geweest bij bespa ringen in de v-xm van inleggingen bij spaarbanken enz: daarna heeft de stij ging zich vooral voltrokken In de vorm van stortingen bi) pensioenfondsen en verzekeringsmaatschappijen Spreker zag hiervoor drie verklaringen: I Het feit dat duurzame gebruiksgoe deren een snel stijgende plaats zijn gaan Innemen ln het algemene verbrulkspa- troon: 2. het feit dat er een inkomensnivelle ring heeft plaatsgevonden. 3. het feit dat deze nivellering z.ieh vooral heeft voltrokken via een verbe terde verzorging. Het lnleggerstcgoed in alle vormen van snaarrekeningen is van 1955 tot 1962 on afgebroken gestegen van 28 S procent tot 44 3 procent van het beschikbare ge zinsinkomen. maar vertoont sedertdien een duidelijke afflauwing In 1965 steeg het 45.5 procent en ln 1964 Is het onge veer op ditzelfde peil gebleven. Dit betekent, dat gemiddeld leder Ne derlands gezin thans bijna de helft van zijn jaarinkomen op de een nf andere spaarrekening heeft staan. Het betekent echter ook dat de inkomensstijging van de laatste paar jaren dit percentage niet verder heeft doen stijgen. Volgen* prof. Posthumus zal men moeten uitzien naar middelen om de onderbreking van de stilering van de spaarouote nieuwe Im pulsen te geven, teneinde •■■■n inflatie met al haar moreel bedeukelljke kanten te vermijden. f Advertentie) i de Noort heeft deze benoeming Het" zijn i 'ijke functies, ook ais voorzitter, van plaatselijke en regionale organisaties en verenigingen. Hij is 46 jaar oud. Een kippendief in Manilla heeft een aan klacht ingediend tegen de boer van wie hij de kippen wilde stelen omdat deze hem een schotwond had toegebracht. De dief stelt in zijn aanklacht dat de boer geen recht had om te schieten omdat zijn leven meer waard is dan dat van alle kippen. Pleidod. De raadsman mr. H. M. Voetelink, stel de in zijn pleidooi, dat ruim een uur duurde, dat belastering van Christus ju ridisch niet gelijk gesteld kon worden met godslastering. Hij vroeg zich af of een aards rechter wel kon vaststellen dat wie dan ook de belichameing van God was. „De Indiër Krishnamurti heeft op de vraag of hij inderdaad de nieuwe Messias was positief geantwoord met ik ben de waarheid en het leven. „Ik vraag mij af of de rechtbank bij een be lediging van deze Indiër op het gods dienstige vlak tot een veroordeling we gens godslastering zou kunnen over gaan. Daar zou toch het eind van zoek zijn", aldus de raadsman. Deze was te vens van oordeel dat al zou belastering van Christus inderdaad als godslastering beschouwd kunnen worden er in dit ge val toch geen sprake was van smalende polemisch karakter is. „Bovendien is het bestemd voor een beperkte groep, in de eerste plaats voor alle leden van de Al gemene Studenten Vereniging Amster dam", aldus mr. Voelelink, die de recht bank verzocht zijn cliënt van rechts vervolging te ontslaan. De rechtzaal en de publieke tribune wa ren geheel gevuld met studenten, letter kundigen en andere belangstellenden. Uitspraak op 23 juni. Veertien dagen geleden had de officier van justitie drie :aar gevangenisstraf geëist. De rechtbank verklaarde vrydag- morgen de dagvaarding op enkele pun ten nietig. Een aantal van de tenlaste leggingen, waaronder het plegen van valsheid in geschrifte, werd niet bewe zen geacht. Onder valse voorwendsels had Van H„ die als chef van de vreemdelingendienst bij de politie in Dordrecht voorbeeldig werk had geleverd, een aantal mensen, onder wie zijn vader, opgelicht voor in totaal 60.000 tot 80.000 gulden. Pas na zijn plotselinge vertrek naar Canada, dat hij in het diepste geheim had voorbereid, kwamen zyn daden aan het licht. De commissaris van politie ont ving op zekere dag van Van H. een brief, waarin deze meedeelde, dat hij naar Canada was vertrokken. Bij het onderzoek in het huis van Van H, werd een geldkistje gevonden, waarin slechts een briefje zat, waarop stond „ha ha ha" Djakarta in ban van luchtalarmoefening Luchtalarmoefeningen hebben geleid tot een vrijwel volledige ontwrichting van het openbare leven in Djakarta, dat rond 3 miljoen inwoners heeft. Gisteren was het de vierde dag van deze oefeningen, die deze week zullen worden voortgezet en een onderdeel vormen van de confrontatiepolitiek van Indonesië te genover Maleisië. De oefeningen verlammen het verkeer in Djakarta volkomen. Als de sirenes loei en, moeten automobilisten hun wagens langs de kant van de weg parkeren. Alle inzittenden moeten dekking zoeken. De hoofdcommissaris van politie heeft gedreigd met krachtige maatregelen te gen automobilisten, die de voorschriften in de wind slaan. Zo kan hun rijbewijs worden ingetrokken en een nieuwe rijproef moeten worden afgelegd als zij weer een rijbewijs willen hebben. Omdat het luchtalarm volkomen onver- wachts gegeven wordt, weet niemand of hij' wel tijdig op zijn plaats van bestem ming kan zijn. ter is een tendens tot samengaan spaarbanken van gelijke grootte en ge legen in dezelfde streek In de provin- cie Groningen bevinden zich vele kleine spaarbanken. Zouden die niet eens een voorbeeld kunnen geven, ook aan de, grotere liet produktschap aardappelen l een voortgaande areaalvermindering re- komen centrale sor- meent dat er voor consumptie-aardappe- kening moe:t worden gehouden. Het produktschap denkt aan een ïnter- marktinterventieregeling moet ventieregeling waarbij zo vroeg mogelijk in het najaar een interventieprijs be kend wordt gemaakt, alleen voor goed- gesorteerde consumptie-aardappelen in de maat 40 mm. en groter van de meeste verbouwde, erkend goed consumptieras sen, die te zamen vijftig procent van het consumptie areaal overschrijden. Op grond van de oppervlakten van 1964 zouden dat de rassen bintje, eigenhei dat de bouw- opslagbedrijven voor consump- pootaardappelen moet worden bevorderd. Het heeft dit standpunt uit eengezet in een nota „verbetering van de marktstructuur voor consumptie aardappelen". De nota stelt dat de oppervlakte con sumptieaardappelen, die in 1964 met vijftien procent is ingekrompen, inmid dels volledig is aangepast aan de bin nenlandse behoefte en slechts een be scheiden export toelaat. Dit als men uit gaat van de gemiddelde hectare-op brengst van fle" laatste vijf jaren. De uitzonderlijk hoge hectare-opbrengsten van 1964 geven ten onrechte de indruk dat het areaal nog aan de. ruime kant is. (De nota, die thans eerst in de open baarheid is gekomen, dateert van eind april, dus van voor de schaarste en prijs stijging van mei red. A.N.P.). Vol- ~ens de nota moet verwacht worden dat verbouw in 1965 opnieuw een daling land.se consumptie Koopkracht Over de koopkracht van de gulden zei de voorzitter: ..Het is een feit. dat wij ons nu wel een welvaarts staat kunnen noemen en ons er op kunnen beroemen dat het mogelijk is. hogere lonen uit te keren en in vele gevallen ook hogere dividenden, maar als daardoor de prijzen stijgen, dan betekent dit, dat voor velen de reële bestedingsmogelijkheid niet parallel loopt met de stijging van het Inko men. Dit betekent dus, dat voor ge pensioneerden en anderen, die niet deelnemen aan de welvaartsstijging, de bestedingmogelijkheid vermin dert. Dit geeft natuurlijk wel te den ken." Het kwam de voorzitter nood zakelijk voor, dat de overheid aan dit probleem aandacht zal schenken, zo wel op nationaal als internationaal niveau. Wil de welvaart werkelijk welvaart zijn. dan zal zij niet mogen afbrokkelen doordat de gulden in koopkracht af neemt. Alleen wanneer de waarde van het spaargeld intact blijft, kan men zeg gen dat sparen een bron van volks kracht is. aldus mr. Van der Bilt. Prof. S. Posthuma. hoogleraar aan de Nederlandsche economische hogeschool te Rotterdam en oud-directeur van de Nederlandsche Bank sprak over ,.de in- vloed van structuurveranderingen op het spaarwezen Sparen, aldus prof. Posthuma, in het kader van de gezins huishoudingen is een vorm van inko mensbesteding waarbij, naast het ver-, langen naar kapitaalverwervlng, de. be-1 hoefte tot spreiding van de besteding! van het verworv en Inkomen over een meer of minder lange tijdsperiode, een overwegende factor is. De mogelijkheid' om op de spaargelden een rentewinst te i maken is weliswaar een uiterst belang-1 rijke, maar tot op zekere hoogte slechts additionele factor. De in de centrale commissie bouwnijver- oe ,n hrid samenwerkende werknemersorgani- nlnl de n,aat -»5-40 satje* hebben de raad van bestuur bouw- De consumptie-aardappelverbouw. aldus'JjSS? iD de nota verder, wordt geheel afhankeliilt f),T.'r„L,?,.:' samengesteld over. centrale sorteer- en opslagbedrijven. het wéteSïm .leljjk onderzoek in de bouwnijverheid zal subsidiëren, evenals de* vakopleiding andere eventuele gemeenschappelijke ten van werkgevers en w organisaties. MET DIT STUIFPOEDER, TIJDIG EN REGELMATIG TOEGEPAST, UW PLAN TEN GEZOND. Gesal stuifpoeder het universele stuifpoeder tegen schimmels en insekten in de zomer. Veilig, doelmatig, fraai verpakt Verkrijgbaar bij zaadhandel, bloemist en drogist. Tevens voor Uw tuin: Gesatop strooikoker tegen onkruid op paden. Basudine spuitbus tegen luis op rozen, kamerplanten, enz. Pesco 18-15 spuitbus tegen onkruid in gazons. Produkten van N.V. ORGACHEMIA BOXTEL Hy zal goeddeels verdwijnen daar deze bedrijven niet of onvoldoende aan wezig zjjn, De voorgestelde prijsinter- ventie plus daaraan voorafgaande of eventueel daarmee gepaard gaande uit- sluiting van de maat 35-40 zal niet vol doende zijn om het zeer lage investe- ringspeil van de laatste jaren zodanig t op te voeren, dat binnen enkele jaren c r(t in alle produktiegebieden een voldoend derzoek, zoals de werkgevers dat willen. °P zaterdag 3 juli op het gemeentelijk klei-bintjes moeten zyn. Het produkt-aantal doelmatige opslag- en sorteer- Zij willen dit onderzoek financieren door sportterrein :r. Goes atletiekwedstrijden schap neemt aan dat die kostprijs opbedrijven aanwezig is - een heffing van een half promille van de h - rationeel werkende bedryven in de na- Gevraagd wordt voor deze bedrijven een omzet, maar de werknemers wensen 1 Tevens hebben de drie samenwerkende honden bezwaren geuit tegen de eenzij dige opzet van het wetenschappelijk De Goese atletiekverenigi '56 zal zomer rond f 10 per honderd kg. draagt. De interventieprijs zou dan door verhoging voor bewaarkosten, oplopen van f 7,50 begin oktober tot f 11 eind mei. Voor zandaardappelen zou hy, ge zien het verschil in handelswaarde, la ger moeten zijn. Met toepassing van de regeling zou moeten worden begonnen als de prijs van klei-bintjes twee weken achtereen gemiddeld beneden de inter ventieprijs ligt Aan deze pnjsinterventie dient De opzet van zyn artikel zou ste instantie zijn geweest, het persi fleren van de stijl van het weekblad de Haagse Post. ..Dat meende ik het beste te kunnen doen door een onder werp te kiezen dat iedereen kent".'fle verbouw in 1965 opnieuw een daling Aan deze prysinterventie dient volgens In de tweede plaats had verdachte, zo zal ondergaan en dat. indien de ontwik- de nota vooraf te gaan een aanbodbe- geling niet meer zal kosten dan gemid-:van „de al zeer lang verklaarde deze, met het verplaatsen1 keling op zyn beloop wordt gelaten, met perking door het uitsluiten voor binnen-aeld een miljoen gulden per jaar. I ke zaken". houden. Deze wedstrijden beginnen om half drie. Op het programma staan nummers voor alle categorieën. subsidie op de onroerende investering medezeggenschap bij de bestemming by nieuwbouw en verbouw, het spoedig van deze gelden. De centrale commissie verstrekken van aangevraagde bouw- j bouwnyverheid meent deze medezeggen- vergunningen en verruiming van het j schap te kunnen bereiken door de instel- borgstellingsbeleid. De nota gaat er van ling van een bouwraad. De Stichting uit dat in de komende vyf jaar 75 be-1 Bouwresearch zou daardoor kunnen wor- dryven gebouwd, verbouwd en uitgebreid I den ontheven van de coördinerende taak moeten worden tot een gezamenlijke! ten aanzien van de financiering van het sorteercapaciteit van 750.000 ton en een wetenschappelijk onderzoek in de bouw- De NAC-speiers Ger Saris en Wim van opslagmogelijkheid van 250.000 ton. nijverheid. De drie werknemersorganisa- den Hurk hebben zich op de transfer- Volgens de nota mag «orden veronder- ;ies menen met dit voorstel een bydrage'lijst laten plaatsen. DWS heeft contact steld dat de voorgestelde interventicre-1 te hebben geleverd voor een oplossing opgenomen met de Bredase stopper Rob- mUwéh HS*U-1ble Mul, die evenwel (nog) niet op d® I lijst voorkomt. N.A.C.-spelers op transferlijst

Provinciale Zeeuwse Courant | 1965 | | pagina 7