AMERIKAANSE RUIMTEVAART LOOPT ACHTERSTAND OP RUSSEN IN Conclusie na Gemini-4: VERRASSINGEN V DE SOWJET-UNIE DE NABIJE zaterdagnummer Op de valreep E.V.A. Riskante uitspraak Wat nu? Maanonderzoek BQCXM-2 Zaterdag 12 juni 1965 (Van onze medewerker P L. L. Smolders) Vóór 1969, heeft het Amerikaanse ruimtevaartbureau N.A.S.A. ons verzekerd, zullen de eerste astro nauten uit de Verenigde Staten op de maan landen. Kennelijk zijn de ruimtevaartexperts van de V.S. op timistisch gestemd. Men kan trou wens niet ontkennen dat zij daar reden toe hebben, na de in het alge meen geslaagde ruimtevlucht van McDivitt en White. Tegelijkertijd is het echter duidelijker dan ooit dat de Amerikanen al hun vroegere ontkenningen ten spijt, mee-racen in de richting van de maan en zich laten beïnvloeden door de succes sen van de Russen. Hun aanpak van het Gemini-4 programma be wijst dat. Er zijn een paar belangrijke vragen naar voren gekomen na deze ruimtevlucht: In hoeverre is de GT-4 vlucht geslaagd te noemen? In welke mate handelen de Amerikanen onder invloed van de Russische ruimteprimeurs en -records Was de jongste vlucht niet te overhaast en riskant? Hoe is nu de stand in de ruim terace? Welke plannen zijn er in de Sow jet-Unie? Zelfs de gTootste zwartkijker zal moeten toegeven, <lat de oorspronkelijke opzet van het GT-4-plan geheel is geslaagd. Die doel stelling was namelijk: „de tweepersoons Gemini zal de aarde In vier dagen 62 maal moeten omcirkelen om de uitwerking te bepalen van een langdurig verblijf in de ruimte op de werkzaamheden van de be manning en op hun lichamelijke conditie". Hierin waren begrepen elf wetenschappe lijke experimenten, te weten: drie medische: de werking van het hart en mogelijke ontkalking van de been deren vier technische: elektrostatische opla ding van het ruimteschip, straling in en buiten de cabine, aardmagnetisch veld en kleurenfoto's van de gekleurde „rand" van de aarde; twee militaire: straling in het ruimte schip en sextantmetingen in verband met navigatie; twee zuiver wetenschappelijke: wolken en terreinfoto's. Al deze bijzonder belangrijke proefnemin gen kregen in de loop van de vlucht hun beslag. De vlucht en de landing verliepen perfect, met uitzondering van het uitval len van de boordcomputer, met behulp waarvan de astronauten het ruimteschip bij de daling met de hand zouden hebben oestuurd. Met deze mogelijkheid was ove rigens rekening gehouden: de landing werd iu vanaf de grond gecontroleerd. in een situatierapport, dat op 21 mei door de N.A.SA. aan haar ruimtevaartcorres pondenten werd verzonden, stond bijna niets over een eventueel uitstapje in de ruimte. Wel was het plan, dat White zjjn hoofd even buiten de cabine zou steken. Met geen woord ook werd daarin gesproken over een poging tot een experimenteel rendez vous, beter gezegd: een ruimtelijke toena dering. Kennelijk heeft de N.A.S.A., onder invloed van de jongste Russische ruimtevlucht, in een laatste krampachtige poging op de val reep getracht iets totaal nieuws te verwe zenlijken. De poging is dan ook niet ge lukt. Dat was het gevolg van het feit, dat men niet voldoende op de hoogte was van de kracht, waarmee zich de scheiding tus sen raket en ruimteschip voltrekt. Te snel verwijderden deze belde componenten zich van elkaar. Een ontmoeting zou teveel brandstof hebben gekost. Heel wijselijk besloot „Gemini-control" dat het experi- men niet door zou gaan, daar anders de verwezenlijking van de voornaamste doel stelling: een vlucht van vier dagen, in ge vaar zou komen. Hiermee was de kans verkeken tijdens deze tocht al nuttige er varing voor een toekomstig rendez-vous op te doen. Voortreffelijk slaagde Whites uitstapje, ook al was ook dat een besluit van het laatste moment. Dat is niet zo verwonder lijk. Technisch bestaat er geen groot ver schil tussen het aanvankelijk voorgenomen experiment, het openen van de capsule en het naar buiten steken van het hoofd, en de ruimtewandeling. De kostuums van White en McDivitt waren erop berekend, dat de lucht uit de cabine zou ontsnappen en reeds tientallen malen was op aarde de E.V-A. (Amerikaanse afkorting voor extra vehicular activity, het uitstapje buiten het ruimteschip) geoefend. Het daarbij ook beproefde ruimtepistool bleek in de prak tijk eveneens goed te voldoen. Pas na Whites ruimtewandeling kwamen er moeilijkheden. Een van de twee cabine luiken, waardoor White was uitgestapt, wilde niet goed sluiten. Dit kan men ech ter moeilijk wijten aan te weinig voorbe reiding. Reeds langer dan een jaar stond het openen van het luik tijdens de vlucht op het programma. Het was dus gewoon één van die technische onvolkomenheden, die zich tot nu toe bij elke vlucht hebben gemanifesteerd. Gesteld dat ze het luik niet hermetisch hadden kunnen sluiten, dan hadden de astronauten in hun onder druk staande kostuums met de Gemini een nor male, zij het vroegtijdige landing kunnen uitvoeren. Als men dus vraagt: bracht het op het laatste moment inlassen van een toenade ringspoging en een ruimtewandeling extra- risico's met zich mee, dan moet het ant woord ontkennend lulden. De Britse astronoom prof. Lovell, heeft ge zegd, dat de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten nu een gelijk peil hebben bereikt wat de ruimtevaart betreft. Wij achten dat een zeer gevaarlijke uitspraak. Het is trou wens niet de eerste onverantwoorde uitla ting van deze hoogleraar, zijn autoriteit ten spijt. Heeft Lovell zich wel de vraag gesteld: welke troeven hebben de Russen voor de naaste toekomst in petto? Duidelijk is, dat de Amerikanen hun eertijds grote achter stand snel aan het inlopen zijn. Dat dan ken zij voornamelijk aan het feit. dat zij nu de Titan als draagraket gebruiken. Deze raket, die veel krachtiger is dan de Mer cury-Atlas, die in het stadium van de een- persoonsvluchten werd gebruikt, vergt maar zes weken doormeettijd. Voor de At las was dat zeven maanden. Met de Titan kunnen de V.S. nu theoretisch (en naar blijkt óók ih de praktijk) elke tien weken een ruimteschip lanceren. Op 12 april 1961 ging de eerste ruimte vaarder, Joeri Gagarin, de kosmos in. Het duurde tot 20 februari 1962, eer de Ameri kanen met hun antwoord kwamen. Sinds die historische 1.2e april werd gemiddeld elke 6'.= maand een bemand Russisch ruim teschip gelanceerd, terwijl het overeen komstige cijfer voor de Amerikanen op 11 lag, de beide korte ballistische vluchten van Shepard en Grissom niet meegere kend. Sinds het begin van dit jaar zijn de kaarten anders komen te liggen. Na vijf maanden voorbereiding werd in de Sowjet-Unie op 19 maart jl. de Woshkod-2 gelanceerd, die 24 uur in de ruimte bleef. Dat was de enige kaart op het vlak van de bemande ruimtevaart, die de Russen tot nu toe uit speelden. Daartegenover staan twee be mande Amerikaanse ruimtevluchten. Met de tocht van de GT-4 werd het totaal aantal Amerikaanse manuren van 65 op 257 ge bracht. Weliswaar is het aantal Russische man- (en vrouw-) uren bijna 500, maar belangrijker is, dat het jongste Amerikaan se antwoord op Leonows uitstapje nog geen drie maanden later kwam. De belangrijkste kwestie: wat gaan de beide rivalen nu ondernemen? De Amerikanen zullen wellicht op 13 augustus de astronau ten Cooper en Conrad voor een week de ruimte insturen. Tijdens die vlucht zullen zij proberen een kleine, bolvormige, ver lichte kunstmaan te ontmoeten. Eind okto ber moet het eerste Amerikaanse rendez- vous in de ruimte een feit worden: de Ge- mini zal dan aan een Agenaraket moeten worden gekoppeld. Met opzet schrijven wjj: eerste Amerikaan se rendez-vous. Want de kans ls groot, dat de Russen eerder daarin zullen slagen. Eventuele Russische sensaties voor de ko mende maanden zijn namelijk: de ontmoeting van twee Woshkods in de ruimte, die misschien met de lucht- sloi/.en aan elkaar gekoppeld znllen worden. Daarna kunnen de astronauten overstappen; rendez-vous van een bemande W'oehkod met een onbemande bestuurbare kunst maan van het type Poljot. Volgens de aanvankelijke plannen zouden de Russen reeds dit jaar een bemande vlucht om de maan en terug moeten ma ken. Het is echter onwaarschijnlijk, dat dit experiment In 1965 zijn beslag zal krijgen. De zojuist genoemde luchtsluis biedt in tussen de Russen een niet te verwaarlozen technisch voordeel. De cabines van hun ruimteschepen kunnen daardoor, ook als een ruimtevaarder „uitstapt", onder druk blijven. In hun Apolloschip, dat met drie personen naar de maan moet koersen, hebben de Amerikanen ook in een derge lijke luchtsluis voorzien. Onbetwistbare voorsprong hebben de Ame rikanen wat de onbemande ruimtevaart be treft. Daarin kunnen zij hun superioriteit op elektronisch gebied tot uiting laten ko men. Met name de Ranger-maanfoto's en de tot nu toe zeer geslaagde Marinervluchten naar Venus en Mars, hebben daartoe bij gedragen. Het Russische programma tot onderzoek van de maan heeft daarentegen bijzonder weinig resultaten opgeleverd. De noodzaak daartoe is ook niet zo sterk aan wezig, daar de Amerikanen bijzonder open hartig zijn op dit gebied. De Rangeropna men staan ook ter beschikking van de Rus sische geleerden. Pas sinds kort zijn de Russen weer actief op het gebied van het maanonderzoek: met Loena-5, die een zachte landing had moe ten maken, maar te pletter sloeg, en Loena- 6. die deze week werd gelanceerd, doch de maan op enorme afstand is gepasseerd. Voor dit jaar zjjn de Russen drie van dit soort lanceringen van plan. Ook Loena-7 zal dus in de komende maanden starten. Kortgeleden zei James Webb, leider van de N.A.S.A.: „Er moet rekening mee worden gehouden, dat de Russen in 1965 nog opzienbarende ruimte experimenten zullen uitvoeren en dat zij Amerikaanse proeven, waaronder het project-Gemini, op indrukwek kende wijze zullen overschaduwen. De komende twee of drie jaren zal dat het geval blijven. Pas als de Sa- turnus-5 raket en het maanproject Apollo gereed zijn tegen 1968'69 kunnen de bordjes worden verhan gen" Deze uitspraak duidt erop, dat nog geen sprake kan zijn van een kentering op dit moment, ook al wordt daarover gesproken in de roes na de prachtige vlucht van McDivitt en White. De foto's op deze pagina geven een aantal beelden van de ruimtewandeling, die Edward White boven de Verenigde Staten maakte. Op de foto's is onder meer duidelijk de „navelstreng" te onderschei den, waarmee de astronaut met de Ge- mini was verbonden, het „zuurstofpistool", waarmee hij zich verplaatste en hef open staande luik van de kunstmaan. De tekening laat zien, hoe de Russen Bel- jajew en Leonow in hun ruimtevaartuig za ten. De Woshkod-2 was aanzienlijk gro ter dan de Amerikaanse capsule. De te kening is naar de meest recente gegevens vervaardigd. ortsnappings- afwerptea rveuskegsi

Provinciale Zeeuwse Courant | 1965 | | pagina 13