IGNIS Mogelijk vestiging in Goes van een Engels-Amerikaanse fabriek Zeeuwse kunstenaars exposeren week in Gent Weer „open dagen" op vliegbasis Woensdrecht Stadsexcursie Goese raadsleden Hoger-beroepzaak pseudo-tandarts 1 -"~~-uouden VROUW LEIDDE MANNEN OM DE TUIN: 14 MAANDEN CEL Raad Duiveland geeft 25.000,- voorlandschapsplan ALMANAK Feestprogramma Vlissingen vandaag SPAANSE DANSGROEP VAN PILAR LOPEZ KOMT NAAR MIDDELBURG 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 22 MEI 1965 OP LAATSTE STUK HAVENINDUSTRIETERREIN DOOR dp ramen van een autobus heeft burgemeester mr. F. G. A. Htiber van Goes vrijdagmiddag op De raadsl(,d„ aangewezen, waarvoor een Engels- Amerikaanse fabriek belangstel ling heeft om zich te vestigen. Het gemeentebestuur van de Ganze- stad is momenteel nog in onder handeling met het bedrijf, dat zich zal toeleggen op de fabricage van onderdelen voor de mengvoe- derproduktie. Een toeleveringsbe drijf dus, dat wanneer de be slissing gunstig voor Goes uitvalt in eerste instantie mikt op een personeelsbezetting van ongeveer honderd man. De directie van het bedrijf heeft 1,5 hectare bouwter rein op het oog. Het zouden de laatste hectares zijn van het ..natte" industrieterrein, waarover de gemeente Goes momen teel nog beschikt. Tijdens hun excur sie door praktisch alle wijken van de stad kregen de raadsleden te zien dat er op het havenindustrieterrein momenteel heel wat bouwactiviteit heerst. Er zijn sedert de vorige rond rit heel wat vestigingen bijgekomen. Het is nog de bedoeling dat enkele plaatselijke bedrijven hun activiteit en naar het industrieterrein gaan verleggen. verwerking naar het terrein aan de ha vens over te brengen. „Wanneer dat al lemaal rond komt zullen we op korte termijn industrieterrein in de richting Kattendijke bouwrijp moeten maken", zei de burgemeester vrijdagmiddag tot de raadsleden. De eerstkomende fase zou dan een terrein van ongeveer 25 hectares zijn, noordelijk van de Appa raten en Ketelfabriek (A.K.F.), nog juist op „eigen" Goese grond. De raadsleden hadden vooraf een kijkje romen bij het kunstwerk, dat straks weg naar het havenindustrieterrein en de spoorlijn moet dragen: de ophaal brug over het kanaal Goes-Goese Sas. Een brug van 9.10 m overspanning en een totale breedte van 19 meter. In au-j gustus hoopt men op het onderste stuk ae bovenbouw te monteren. De brugl kan dan tegen het eind van het jaar klaar zijn. Zoals gemeld kan Goes nu binnenkort ook de aanleg van de spoor lijn en de westelijke ontsluitïngsweg aanbesteden. Het „droge" industrieterrein „Zuid- West" aan de zuidkant van de spoor lijn raakt in zijn eerste fase ook al vrij i'komen er in totaal 49 eengezinswonin-1 moet „school-gaan". Daartoe zou het gen van wat royalere afmetingen van bestuur wilen beschikken over enkele de bouwgrond en er komen ook huizen, leslokalen en een kamer voor de docen- die N.V. Schrijvers Bouwbedrijf in het ten, die in een aan to bouwen vleugel kader van het ratiobouwplan (in eerste aan de noordkant zouden kuni I instantie 80neerzet snel in de rich-i den verkregen, ting van de datum van oplevering. Do officier van justitie bij de rechtbank tc Middelburg, mr. A. W. Rosingh. heeft vrijdagmorgen aanhouding verzocht van de zaak van de psuedo-tandarts J. B. H. uit, Njjiuegen. Deze tekende hoger I beroep aan, nadat de kantonrechter te Middelburg hem wegens het ongeoor loofd uitoefenen van de geneeskunst op J vele plaatsen op Walcheren en Zuid- Beveland had veroordeeld tot 26 keer twee weken hechtenis. Als tandtechniker had H. tanden ge- trokken, gebitten aangebracht en voorts i I Voor de plannen heeft het bestuur van had hij zijn klanten injecties gegeven. I Tav stichting uiteraard de medewerking]Twee „runners" uit Vlissïngen zorgden tfl Cf V CILCRC van de gemeente Goes hard nodig. ivoor de adressen waar H. terecht kon. De rondrit leidde ook naar de nieuwe,De officier verzocht uitstel van de be an Goes waren vrijdag- üi aanbouw zijde christelijke ulo aan handeling van de zaak tot 1 oktober eerste officiële gasten.de Beukenstraat. Daar waren architect omdat hij wilde dat er eerst nog eens het verpleegtehuis voor chronische j. a. de Bruijne en enkele bestuursleden - zieken „Ter Valcke" van de Stichting present om een toelichting op de bouw Verpleeg- en Rusthuizen „Midden-Zee-1 te geven. Het is de bedoeling, dat de land Het tehuis voor 180 patiënten school in september, aan het begin van aan de Louise de Cohgnylaan is thans i het nieuwe schooljaar wordt betrokken, bijna gereed. In begin juli zullen de: eerste patiënten er kunnen worden op- De raadsexcursie-1965 van Goes werd genomen. De architect, ir. P. J. 't Hooft I besloten met een bezoek aan en de voorzitter van het bestuur, burge-1 werkplaats voor minder-validen meester A. Schipper van Kruiningen de Zuidvlietstraat. gaven een toelichting tijdens de rond leiding door het gebouw. Ignis koelkasten zijn er in vele maten en prijzen. Er is er al een van 130 liter voorf 298,- (zie afbeelding) de ideale koelkast met het 2 sterren koelsysteem Nu kunt U zelfs diepvriesprodui'ten wékenlang bewaren! A.N.M.B.-CONGRES VERWIERP ZEEUWSE VOORSTELLEN Zij lieten ook zien dat. liet verpleegte huis nu aan het eind van de bouw eigen lijk al weer te klein is in enkele op zichten. Dat betreft dan niet name delf centrale recreatieruimten. Ook is er een|j aantal lokalen nodig in verband met de opleiding van het toekomstige perso neel, dat voortaan eerst een periode De raadsleden van Goes hebben vrijdagmiddag weer een excursie door 'de eigen stad gemaakt. In de verschillende woonwijken en op de industrieterreinen werden zij nauw keurig voorgelicht over de stand (Foto P.Z.O.) Het congres van de Algemene Neder landse Bedrijfsbond voor de Metaalnij verheid en de Elektrotechnische Indus- trie, dat in liet Kurhaus te Schevenin- gen bijeen is, heeft donderdagavond, on der leiding van voorzitter Zond ervan, een aantal voorstellen van o.m. Zeeuwse afdelingen verworpen. Deze voorstellen hielden in het mogelijk te maken dat le den van de C.P.N., sympathisanten van die partij of van een van haai mantel organisaties. lid zouden kunnen worden van de A.N.M.B.. zo meldt het A.N.P. Die voorstellen, ingediend door de afde lingen Arnemuiden, De Bilt. Souburg en Vlissingen, werden door enige afgevaar digden van die afdelingen verdedigd en namens bondsbestuur en bondsraad be streden door de algemeen secretaris, de heer C. de Hay. Hij wees er op dat leden van de C.P.N. en sympathisanten op grond van hun maatschappijbeschouwing de doelstellingen van de A.N.M.B. niet kunnen onderschrijven. De voorstellen werden met overgrote meerderheid - worpen. Uitspraken rechtbank Middelburg goed bezet, zo zagen de raadsleden. Er wordt thans nog ruimte vrijgehouden voor de verwachte verstiging van de N.V. Philips. Daarna zal ook hier een nieuw gedeelte bouwrijp moeten worden gemaakt. De busrit voerde uiteraard ook door de woonwijken van Goes en naar enkele opvallende bouwobjecten. Aan de Nas- saulaan remde de bus even bij een twin tigtal woningen, die daar in aanbouw zijn voor de N.V. Bouwfonds Nederland se Gemeenten. Er komen daar nog 16 van dergelijke huizen en dan is het ter rein volgebouwd. In de toekomst zullen daar de voorbereidingen worden getrof fen voor het uitbreidingsplan „Valcke- slot H". In Goes „Zuid" kon men er getuige van zijn, hoe daar in snel tempo eengezins woningen van de grond komen. Er zijn daar kortelings 18 etagewoningen of leverd en daarvan volgen er nog 36. De raad van Duiveland heeft vrijdag avond een bedrag van 25.000,uitge trokken voor het maken van een land schapsplan voor de omgeving van Ouwerkerk. De bedoeling is. dat de ge meente met dit plan weet waar het aan toe is met Je recreatiemogelijkheden, zei burgemeester A. A. van Eeten. De Nederlandse Heidemaatschappij zal de tekeningen en rapporten over deze zaak verzorgen en over acht maanden zal men de resultaten daarvan kunnen horen. De raad was vrijdagavond inge nomen met het idee van b. en w., vooral toen uit de toelichting van burgemees ter Van Eeten bleek, dat er een kans is op een aanzienlijke subsidie. (Advertentie) .eeuwse Op ie hurken Het is een mooie dag gevieest. gis teren m Vlissingen Maar toch.... Gisteravond belde ons een veront waardigde moeder op. Anderhalf uur bijna hebben de kinderen op het nieuwe Stadhuisplein moeten staan. Daarna mochten ze naar kuis, zonder lolly, zonder ijsje. Nee meneer, het spijt mc, dat is niet de methode om met kinderen om te springen". De mevrouw eiste van ons dat we fel zouden protesteren. We vol staan er mee haar klacht in dit hoekje af te drukken. Maar we kunnen wél een beetje met haar meevoelen. Er worden bij gebeur tenissen als deze altijd snel kin deren bijgehaald: het ontroert al tijd, al die kindergezichtjes, de vlaggetjes. Ze stéllen zich er heel veel van voor, ook voor hen is het feest, echt feest. Maar soms wor den ze bitter teleurgesteld, door ons, door volwassenen. Wij heb ben namelijk de neiging ons naar kinderen toe te buigen, in plaats van er bij op onze hurken te gaan zitten. We blijven groot, terwijl we klein moeten worden. Zo is het wellicht ook met de groten van het feest van gisteren gegaan: ze ver gaten op bun hurken te gaan zit ten. Vandaar de verontwaardigde INITIATIEF VAN BELGISCH-NEDERLANDSE VERENIGING (Van onze verslaggever) In de centrale hal van de bank van' de société Generale de Belgique op de Kouter te Gent heeft de heer J. Kits Nieuwenkamp, am bassaderaad bij de, Nederlandse ambassade te Brussel, vrijdag avond een expositie van Zeeuwse kunstenaars geopend. De tentoon stelling is tot stand gekomen op initiatief van de afdeling Gent van de Belgisch-Nederlandse vereni ging en met medewerking van de stichting Zeeuwse beeldende kun stenaars. De opening werd bijge woond door Belgische en Neder landse autoriteiten, onder wie de burgemeester van Gent, de heer E. Clays. De heer C. Charlier, afdelingsvoorzitter van de Belgisch-Nederlandse vereniging, herinnerde er aan dat het de eerste maal is dat een dergelijke expositie wordt gehouden in de provincie Oost-Vlaan- deren. Hij sprak dan ook van „een be langrijke bijdrage aan het culturele le ven". Burgemeester N. W. Eisen van Heinkenszand, voorzitter van de Stich ting Zeeuwse Beeldende Kunstenaars, bracht dank aan de organisatoren en Vandaag, zaterdag, omvatten feestelijkheden in Vlissingen te» gelegenheid van de opening van het nieuwe stadhuis een optocht, een carillonbespeling en tot slot oen taptoe op het Stadhuisplein. De optocht duurt van half drie tot kwart voor vier. De plaatselijke sportverenigingen hebben deze op tocht met praalwagens georgani seerd. De route is als volgt: V. d. Helstlaan, Hendrick Vroomlaan, Bloemenlaan. Pres. Rooseveltlaan, Stadhuisplein, défilé voor het ge meentebestuur. Hobeinstraat, Glacisstraat. Badhuisstraat, Betje Wolffplein. Coosje Buskenstraat, Spuistraat, Bellamypark, Nïeu- wendijk, Walstraat, Betje Wolff plein, Aagje Dekenstraat, Schel- destraat, Kasteelstraat, Van Dis- hoeckstraat, Paul Krugerstraat, Trislaan, V. d. Helstlaan. Van kwart Voor acht tot acht Uur geeft stadsbeianrdier P. H. Broer- se een concert op het carillon van hét nleuAyé stadhuis. De bespeling ■Jient ter inleiding van de „Tapoe Vlissingen", die duurt van acht uur tot kwart over tien. Medewerkenden aan de taptoe op het Stadhuisplein zijn de drum bands van „Oranje Nassau" en „V.T.V.", de muziekverenigingen „Ons Genoegen" en ,,St. Caecilia", de gymnastiekverenigingen „Oran je Nassau", „V.T.V." en „L.O.", alsmede de Trommelaeren van Roesendale, die de toon aangeven. De heer W. A. Laros heeft de tech nische leiding en de heer Chr. Bos heeft de algemene leiding. JONGEMAN UIT KERKWERVE VOORWAARDELIJK TM. De rechtbank van Middelburg heeft vrijdag uitspraak gedaan in de zaak tegen mevrouw G. B.-C. uit Middelburg. Zij stond veertien dagen geleden terecht wegens het om de tuin leiden van een aantal mannen, die ze totaal f 21.000 af handig maakte. De vrouw werd veroordeeld tot één jaar en twee maanden gevangenisstraf onvoor waardelijk. De officier van justitie mr. A. W. Rosingh eiste tegen haar een gevangenisstraf van an derhalf jaar. De jongeman D. H. F. werd voorwaarde lijk ter beschikking van de regering ge steld. Hij was het. die op 31 oktober van het vorig jaar ruzie schopte in een frites tent in zijn woonplaats Kerkwerve, waar hij achtereenvolgens met de eigenaar en een rijkspolitieman vocht. Deze laat ste werd met een mes met de dood be dreigd. Naast de voorwaardelijke t.b.r. kreeg F. een maand voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Als bijzon dere voorwaarde werd hier aan verbon den. dat F. zich in een inrichting zal la ten opnemen waar men zal trachten de driftbuien van verdachte, wat in te to men. De eis van de officier luidde het zelfde. Wegens het in dronken toestand rijden met een auto werd de Belg W. L. ver oordeeld tot twee weken gevangenisstraf en twee jaar niet rijden. De officier eis te een onvoorwaardelijke vrijheidsstraf van een maand en drie jaar ontzegging van de rijbevoegdheid in Nederland. P. de B. uit Vlissingen kwam giste ren weer vrij. Hij werd veroordeeld tot elf weken gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Omdat hij de ze tijd al had uitgezeten kon De B meteen in vrijheid worden gesteld. De man stond veertien dagen terecht we gens bedrieglijke bankbreuk en vals heid in geschrifte. Toen eiste de of- De Vlissinger J. J. I). werd vrijgespro ken. De rechtbank kwam niet tot be- -en verklaring van de hem ten laste gelegde deelneming aan bedrieglijke bank breuk. Bij zijn stadgenoot C. C. H. was het wel duidelyk geworden, dat hij zich had beijverd om goederen aan de fail liete boedel van zijn stadgenool De B. onttrekken. D-nrvoor werd hem een geldboete van 100,-- opgelegd. Veertien dagen geleden eiste de officier tegen hem een maand gevangenisstraf. Er werden vrijdagmorgen nog meer uit spraken gedaan in zaken die betrekking hadden op de faillietverklaring van De B. De Vlissinger J. B. werd wegens het opzettelijk gbruik maken van een valse kwitantie veroordeeld tot 250.subs. 75 dagen. J. C. V. die zich daaraan ook schuldig had gemaakt, kreeg 150. boete. J. C. V. uit Axel werd vrijgespro ken van het hem ten laste gelegde. Acht maanden gevangenisstraf met af trek van voorarrest, waarvan drie maan den voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en toezicht van het consultatie bureau voor alcoholisme. Zo luidde de uitspraak in de zaak tegen de Goese- naar P. F. S. Deze zou als filiaalhouder zijn geld niet behoorlijk hebben afgedra gen. Voorts had hij in strijd met de af spraak op eigen naam goederen ver kocht. De officier van justitie, mr. T. Le- bret eiste veertien dagen geleden tien maanden, waarvan vijf voorwaardelijk met aftrek en drie jaar proeftijd en toe zicht. Congres directeuren gemeentewerken Directeuren van gemeentewerken ui gemeenten met meer dan 25.000 inwo ners houden momenteel een tweedaags congres in Zeeland. Donderdag vergader den zij in „Britannia" te Vlissingen waar ze werden toegesproken door de directeur van gemeentewerken in de Scheldestad, de heer D. Stam. Deze ver telde het gezelschap het een en ander over de ontwikkeling van Vlissingen. Vervolgens was het woord aan drs. M. C. Verburg, directeur van het E.T.I.- Zeeland (hij kwam van een vergadering van landbouwconsulenten in Goes, waar hij had gesproken over de plaats van de landbouw in het Zeeland-in-ontwikke- ling), die sprak over de coördinerende taak van de gemeenten bij de ontwikke ling van en de programmering in ons land. Hij wees er daarbij met nadruk op, dat de financiële draagkracht in de bui tengewesten te gering is bij de voorbe reiding tot verbetering van het leefkli maat. In dit verband noemde hij Zee land. Dit heeft tot gevolg, dat er van de centralisatie weinig terecht komt. Het gezelschap directeuren van gemeen tewerken werd later op de dag in het nieuwe stadhuis van Vlissïngen ontvan gen door burgemeester mr B. Kolff. Ook werden bezoeken gebracht aan het Zuid-Sloe en aan de woningen, die Van Vliet en Van Duist volgens een bepaald systeem binnen enkele dagen bouwen in plan-Pauwenburg te Vlissingen. Vrijdag de tweede dag begon met een huishoudelijke vergadering in de Schouwburg. De heer H. Mooïbroek, ad- iunct-dlrecteur van gemeentewerken, hield een beschouwing óver de restaura tie en aanpassing van het huidige ge bruik van monumenten in Middelburg. Na een rondwandeling door het centrum werd het gezelschap door het gemeente bestuur ontvangen. De heer A. J. W. Mathijssen. directeur van gemeentewer ken. sprak over de herbouw van Middel burg na de verwoesting van de binnen- j staa in 1940. Hierna volgde een rond leiding langs het herbouwde gedeelte en een bezichtiging van de abdijgebou- Duitse kerkeraad bezoekt Burgh Van 17 tot en met 20 juni zal de ker keraad van de Duitse sfcad Witten-An- nen een bezoek brengen aan Burgh, Al sinds acht jaar logeren jongeren uit de- I ze Duitse stad in Haamstede en Burgh. IZij verblijven dan voornamelijk in „De Koebel" en „Ginsterveld". i elkaar te brengen. Bewondering Nieuwenkamp Scheepvaartdrukte in haven Wemeldinge Indien de haven van Wemeldinge door grote scheepvaartdrukte geheel bezet zal zijn, zal dit met ingang van heden op de volgende wijze ter kennis van de scheepvaart worden gebracht: de landen opnieuw een stapje dichter!Op dé westelijke oever van het Zijpe, >.u nahy het rode haven]icht van de -.-lucht haven aldaar, is een zwart waarschu wingsbord met gele rand opgesteld, in het centrum waarvan een geel licht zal worden getoond indien de haven van Wemeldinge geheel bezet is. Aanvullend krediet voor de bouw van houten kleuterschool Aanstaande maandag komt in de ge meenteraad van Middelburg een voor stel aan de orde om een aanvullend krediet te verstrekken voor de bouw van een nieuwe tweeklassige openbare kleuterschool in het Zanddorp te Mid delburg. Het gaat hier om een bedrag van f 10.200. In april van dit jaar stel de de raad voor de bouw van deze school een krediet van f 100.000 beschikbaar. o.k. en aarin hij onder in de kunstenaar van het ministerie inleidingsvoordracht, meer de sociale taak belichtte. De heer Jansen zei blij te zijn dat er de laatste jaren een toename valt te con stateren in internationale manifestaties op kunstgebied. „Vooral de Nederlandse tentoonstellingen in België waren be trekkelijk gering", aldus de heer Jansen. De expositie, die tot 29 mei duurt, om vat een 50-tal werken van de meest bekende Zeeuwse kunstenaars, van wie velen bij de opening aanwezig waren. De tentoonstelling omvat zowel schilde rijen als etsen, aquarellen en keramiek. OP 7 EN 8 JUNI AS. Op tweede en derde pinksterdag maandag 7 en dinsdag 8 juni a.s. gooit de vliegbasis Woensdrecht de poorten opnieuw wijd open voor het publiek. Het luchtmachtonderdeel by Iioogerheide heeft dan voor de tweede maal zyn „open dagen". Evenals twee jaar terug is dan iedereen welkom. En het onderdeel zal ervoor zorgen, dat er heel wat te zien is. Twee dagen lang presenteert de vliegbasis zich in al zyn facetten met een statische tentoonstelling. De Nederlandse en Belgische luchtmachten, die op de vliegbasis Woensdrecht hun gezamenlijke elementaire vliegeropleiding hebben, zullen de toestellen showen, die daarvoor worden ingezet. Van de simpele Piper Cub tot de snelste straallesvliegtuigen. Op de derde pinksterdag dinsdag 8 juni Ls er in de middaguren een groot vliegspektakel, waaraan toestellen uit België en Nederland deelne men. Van half drie tot ongeveer vyf uur zal men die vliegshow kunnen bekijken. Er zal ook het nodige stuntwerk te zien zyn. België doet dat met de straaltrainer Fuga Magister uit de opleidingsbasis Brustum (do tweede gecombineerde opleiding is daar gevestigd) en Nederland geeft een optreden van het bekende team Whisky Four (vier Lockheed T-33 toestellen). Twee jaar geleden bij het gouden jubileum van de luchtmacht werden voor de eerste maal dergelijke „open dagen" gebracht. Dit jaar is Woensdrecht aan de beurt om dat te herbalen. De „open dagen" worden op 4 juni ingezet met een muzikale mars van de Luchtmachtkapel door Bergen op Zoom en 's avonds op de Markt een taptoe met tot slot een optreden van het exercitie-,.spookpeloton". Landbouwschuur brandde uit: 14 kalveren gedood Een landbouwschuur in Clinge is giste ren geheel uitgebrand. By deze brand kwamen veertien kalveren in de men om. De schuur, eigendom i landbouwer A. v. d. Vijver, was tegen brand verzekerd- De oorzaak van brand is onbekend. De brandweren Clinge en Nieuw-Namen konden niets anders doen dan de belendende percelen nathouden. Vrachtauto brandde uit Een vrachtauto, gevuld met twaalf rou lettespelen is gisteren in de Juliana- straat te Heikant (St-Jansteen) geheel uitgebrand. De eigenaar, de heer A. van Gestel, w as verzekerd. De brand is waarschijnlijk ontstaan, toen bij het af branden van het rolluik, dat de lading afsloot, een vlam naar binnen is gesla gen. Bomfietser brak been De bromfietser Van S, uit Oostkapelle moest met een beenbreuk in het Gast huis te Middelburg worden opgenomen, nadat hij op de ventweg naast de Nieu we Vlissingseweg door een, van de Nieuwe Vlissingseweg de Oosterschelde- straat te Middelburg oprijdende automo bilist I. J. S. uit Goes was aangereden. Het ongeluk gebeurde donderdagmid dag omstreeks vijf uur. Geen 100.000 in rekening-courant voor havenschap De minister van binnenlandse zaken heeft de staten van Zeeland verzocht het besluit van 10 december 1964 in te trekken. Daarbij besloten de Staten een rekening-courant overeenkomst aan te gaan met het havenschap Vlïssïngen- Oost. De rekening-courant-overeen- komst zou moeten gaan tot. maximum f 100.000. G.S. van Zeeland stellen de staten nu voor dit besluit- in te trek ken. De minister van binnenlandse zaken voert aan het niet'juist te achten, dat aan de Kroon een voorstel wordt ge daan een statenbesluit betreffende deze overeenkomst goed te keuren, zolang de wetgever zich over de oprichting van het havenschap nog niet heeft uitge sproken. EXAMEN In de verpleeginrichting „Der Boede" te Koudekerke werd dezer dagen hot examen afgenomen voor het diploma zlekenverzorgster. Hiervoor slaagden de dames: H. Aarnoutse. E. Bliek. M. G. ten Bruggencate, J. C. J. Jasperse. P. Meerman. J. C. Nieuwenhuyzen. T M. Nyholt. H. N. v. d. Plasse, ~T. H. Rijn berg. J. J, Scheele, J. M. Veerhoek, P. Wondergem. Van het le naar het 2e leerjaar wer den bevorderd de dames: J. C. Boone, J. Buteyn, L. C. Clarisse, J. M. v. d. Guch- te, E. H. ten Hove, M. A. v. Kolfscho- ten-v. d. Slllcke, J. D. Lavooy, G. J. de Leeuw, T. Postema, Z, N. Wouters en de heer J. E. v. d. Hummel. Eén kadi- daat werd afgewezen. In het kindertehuis „Ipenoord" te Oost kapelle kon, na met goed gevolg afge legd examen, het huisdiploma worden uitgereikt aan de dames A. van Lan- gevelde. W. Potappel, K. Vane en L. Vinke. ficïer tegen hem zes maanden gevan genisstraf onvoorwaardelijk met af trek van voorarrest. Vrijspraak BENOEMING DIRECTIE DER BOEDE" verband met overplaatsing huidige dïrecrice van „Der Boede" werd in deze vacature voorzien door de be noeming van mej. zr. C. A. B. Haver kamp te Hilversum. Zr. Haverkamp werd te Leiden geboren. Ze i» in 't bezit van het diploma ziekenverpleging A kraam- en stafaantekening. Na verschillende functies te hebben be kleed in diverse bepaardeninrichtingen, als directrice van een bejaardencen trum te Huizen en Gorssel. werd zij be noemd tot hoofddocente in het algemeen ziekenhuis „Zonnestraal" te Hilversum. Zuster Haverkamp vormt met de genees heer-directeur dokter Van Boeijen, het directorium van deze inrichting. Tot hoofdverpleegster in „Der Boede' is benoemd mej. zr. G. C. van Zutphen te Hilversum. Zr. Van Zutphen werd te Nieuwerkerk a.d. IJsel geboren. Zij is in het bezit van het diploma ziekenverple ging A en kraam-, staf en wykaanteke- ning. Voor haar indiensttreding was zij als hoofdverpleegster A wnd. adj.-di- rectrice werkzaam in het ziekenhuis „Zonnestraal" te Hilversum. KUNST Eerste opooering Walcherse operette-vereniging Schouwburg, Middelburg. Een mooie groep, de Walcherse Operette- en Musicalvereniging: betrek kelijk kort geleden pas opgericht en nu reeds een opvoering van Lehars „Lus tige Witwe". Een enigszins redelijke opvoering van deze galante, speelse mu ziek, ja van dit stuk als geheel, eist enorm veel van diegenen, die op de plan ken en achter de coulissen staan. Wie (zoals velen gisteravond in de Middel burgse schouwburg) plezierig mee-neu- riënd zit te kijken en te luisteren heeft neiging te vergeten, dat een dergelijke produktie hard werken heeft gevergd. Belangrijk nu is de waag: is dit vele werk met succes bekroond? Het publiek dat blijkens de vele open doekjes en het ovationele applaus aan het slot bij zonder gecharmeerd was van deze voor stelling zal met het antwoord op de hier gestelde vraag weinig moeite heb ben. Maar ook een toeschouwer met een gereserveerder houding kan van succes spreken, mits hij daarbij de be trekkelijkheid van enkele dingen aan geeft. We geloven verplicht te zijn een enkel voorbehoud te omschrijven, omdat aldus het decor wordt opgezet waarte gen deze voorstelling kan worden be oordeeld. In de eerste plaats ging het hier om een amateuristische uitvoering. Dat wil zeggen dat gebruik moest worden ge maakt van zangstemmen, die niet of onvoldoende zijn geschoold en dus - vanuit een vakstandpunt bekeken niet de geëigende stemmiddelen vor men om deze operette uit te voeren. Voor het orkest geldt mutatis mutandis hetzelfde: men moet het nogal eens op een akkoordje gooien met wat strikt muzikaal gezien geboden zou zijn. Ten slotte is ook wat het acteren betreft de keuze van de spelers beperkt: niet elke rol kan goed worden bezet. Deze drie globale beperkingen die bij beroeps gezelschappen niet of nauwelijks van invloed zijn bepalen het karakter van een voorstelling als die van gisteravond. Accepteert men dit karakter en stelt men er zijn eisen op af. dan is het be oordelen van deze opvoering een dank bare aangelegenheid: het is dan moge lijk over een vrij brede linie positief te zijn. Ziehier enkele frappante trekken van de voorstelling van gisteravond. Aller eerst de koorzang: over het algemeen produceerde men bijzonder licht („Weens" zo men wil) gezongen koren, zuiver en met goede ritmische accen ten. Vervolgens waren er enkele aardi ge balletjes', waarvoor Helen Riemens- Soesman bad gezorgd. Voorts was er het optreden van goede acteurs: vooral Fred Florusse als Danilo was uitste kend. terwijl hij bovendien nog over goede stemmiddelen bleek te beschik ken. Ook Gerard Bayens als Mirko Zefa was een opvallende figuur: hij zorgde voor fraaie komische accenten De hoofdrol werd vertolkt door Grietie Wilmink Hidding: zij acteerde vlot, wist in baar spel tempo te houden, maar ge- bruike haar stem nogal ongelijk. Voor ons zong zij in het middenregister het plezierigst, vooral in het tweede bedrijf. Aardige', toegewijd uitgevoerde rollen waren er ook van Suus Franke (Valen- cienne) en Peter Verhage (Camllle de Rossillon). Op één punt willen wij echter kritiek laten horen, namelijk het door elkaar gebruiken van het Nederlands en het Duits: de eerste taal voor het parlando, de tweede voor de muziek. Men had ons tevoren gezegd, dat het heus wel mee viel. Nu, het is bitter tegengevallen. Vooral de overgang van hét parlando uit het Nederlands naar het Duits ln de recitatieven, alsmede de „terzijdes" in het Duits, waren naar ons gevoel on mogelijk. Men moet één taal kiezen. De voorstelling als geheel overziende geloven wij, dat deze prille vereniging tevreden kan zijn met haar succes: het publiek was met name aan het slot uiterst enthousiast, het klapte ritmisch mee tijdens een reprise en was kennelijk dankbaar voor bet gebodene. Regisseur Wilmink had voor een strakke mis-en- scér.o gezorgd, er waren bovendien bij zonder kleurige en verzorgde kostuums, zodat als kijkspel deze operette veel in druk heeft gemaakt. Dirigent Jan Kou semaker leidde het geheel geroutineerd met vaste hand. Voor de medewerkende dames waren er ten slotte bloemen. de K. Uitvoering Holland Festival In de plaats van Pakistaans Danstheater Maandag 28 juni zal «le bekende Spaan se dansgroep van Pilar Lopez optreden in de Schouwburg te Middelburg in het kader van het Holland Festival. De Spaanse dansgroep konit in «le plaats van het Pakistaans Danstheater, dat oorspronkelijk zou optreden. Om «le be zoekers nit Zeeuwsch-Vlaanderen de kans te geen de laatste boot te halen heeft men de aanvang van de voorstel ling gesteld op half acht. Pilar Lopez is de rechtstreekse erfge name van haar zuster Argentinita die voor de tweede wereld<x>rlog in één adem werd genoemd met La Argentina, Vicente Escudero en La Teresina Pilar Lopez debuteerde in het gezelschap van haar zuster en maakte grote naam als vertolkster in balletten als „El Amor Brujo" met muziek van De F alia. In 1954 ontving Pilar Lopez de gouden medaille van de kring der schone kun sten in Madrid voor haar choreogra fisch werk. Zij werd verschillende keren door de Spaanse regering met hoge on derscheidingen vereerd voor haar pres taties als ambassadrice van de Spaanse cultuur. De uitvoering van liet wereldberoemde Tsjechische Janacuk-kwart et op woens dag 23 juni in de Schouwburg in Mid delburg eveneens in het kader van het Holland Festival begint ook om half acht. Dit strijkkwartet, dat onder leiding staat van Cnrel Krafka voert het vólgende programma uit: kwartet no. 2 uil „Intieme Brieven van Jana- cek" cn het strijkkwartet no. 3 van Brahms. De uitvoeringen worden geor ganiseerd door dc gemeente Middel burg in samenwerking met de Stichting Oud-Clingenaar gedood bij verkeersongeluk De 84-jarige aalmoezenier aan liet in stituut van Onze Lieve Vrouw ter Blan ke Duinen te Wenduine ln-België, pater Theophiel Smet, is dezer dagen bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. Pater Smet is oorspronkelijk afkomstig uit Clinge. Het ongeluk gebeurde, toen pater Smet per fiets de weg overstak en werd gegrepen door een auto. In het ziekenhuis Te Brugge is pater Smet overleden. Cultuurspreiding Zeeland. In deze stich ting werken samen de Z.V.U.. de Fede ratie van Algemene Kunstkringen Zee land. het district Zeeland van de Maat schappij tot Nut van 't Algemeen, de Zeeuwse Katholieke Culturele Federa tie, de Culturele Commissie van de Pro vinciale Kerkvergadering van de Neder lands hei-vormde kerk in Zeeland en de regionale contactcommissie van de vere niging „Jeugd en Muziek". Grijp uw laatste kans. Tot 1 juni ƒ110.— korting bij Inlevering van uw oude elektrische handcirkelzaag- machine voor een nieuwe SKILL 555 II van 540,—. ZUIDOOSTELIJKE WIND. Licht tot half bewolkt en droog weer. Zwakke tot matige wind tussen zuid oost en oost, warmer dan gisteren. ZON EN MAAN ne) Zon op 04.35 onder 20.39 Maan op 02.14 onder 11.26

Provinciale Zeeuwse Courant | 1965 | | pagina 2