V.S. HERVATTENDE LUCHTAANVALLEN OP NOORD-VIETNAM Bouwcapaciteit onbenut door vergunningenbeleid Wilhelminapolderproefveld' Europese bietenteelt Hanoi wil geen ove rleg Radio en t.v. nota de kamer 15 juni in Regering uitgenodigd tot deelname aan hulpprogramma HARTELIJKE ONTVANGST VOOR ENGELSE VORSTIN IN DUITSLAND Aardgas kwam in verkeerde leidingen Denken in eeuwen Op eerste dag was het succes al verzekerd 208e jaargang - no. 114 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dlrectln f. nn 4e Velde, f. B. 4en Boer en W. de Pegier. Hooldredtclle: W. Leertouwer en G. A. de Koh 0 Abonnemenliprlle 75 cent per week, ƒ9,75 per kwerteel, franco per poet 10.— per kwartaal. Lo.ee nummer. 15 cenL Bureau.: Vliealnten, Waletraat 58-60, tel. 2355 (b.f.f. red. 3S08, adv. 3647/3643), Middelburg, Markt 51, tel. 3841, (b.g.g. red. 2078/3169, edw. 237S). Goee, Grote Merkt 2. tel. 6140 (k.g.g. red. 7853, ad» 5213). Ooetbur». tel 2395. Terneuien, Areen.ei.tr.»i 2 t- 2911. Z,e.,k..e. red. tal. 2425, adm. tel. 2094. 0 Ad*, prlj. 34 cent per mm. Minimum per adv. ƒ5,10. Ingexonden mededelingen 2>/a a tarief. Kleine ad*, (ma*. 8 regel.) 34 cent per regel. (min. ƒ1,75). „Brieven bureau van dit blad" 50 cent meer. Giro 359300 P.Z.C.. Middelburg Woensdag 19 mei 1965 Duel in Middelburg Pagina 2 TWEEDE KAMER AANVAARDT MOTIE OVER VIETNAM: VEEL MENSEN OP DE BEEN BIJ AANKOMST Het Amerikaanse departement van defensie heeft gisteren mee gedeeld dat de Amerikaanse luchtaanvallen op Noord-Viet- nam zijn hervat. Vijf dagen lang zijn er geen aanvallen uitgevoerd om Noord-Vietnam gelegenheid te geven te reageren op president Johnsons aanbod tot vredeson derhandelingen. Het State Depar tement had er eerder op de dag zijn teleurstelling over uitgespro ken, dat Hanoi het aanbod niet heeft aanvaard. Van gezaghebbende zijde werd in Was hington vernomen, dat Amerika via een derde land aan N'oord-Vietnam een voor stel tot onderhandelingen heeft gedaan in de periode van \-yf dagen waarin geen luchtaanvallen zyn uitgevoerd. Er zou niet op zijn gereageerd. Aanval Dertig Amerikaanse bommenwerpers deden gisteren een aanval op een olie opslagplaats in Noord-Vietnam. Een Amerikaanse militaire woordvoer der meldde „ernstige schade'' aan olieopslagplaats in Phu Qui, 190 kilo meter ten zuiden van HanoL Hij zei dat de opslagplaats, die met 25 ton bom men, raketten en geleide projectielen werd bestookt, brandend werd achterge laten. De aanvallers waren afkomstig van het vUegdekschip Coral Sea". Alle vliegtui gen keerden op hun basis terug, aldus de woordvoerder. Op de basis Bien Hoa, waar zondag vijftien vliegtuigen door explosies werden vernield, werd gisteren de ac tiviteit hervat De verkeerstoren werkt weer en alle gevaarlijke, bom men zijn onschadelijk gemaakt. De jachtbommenwerpers van het type „Skyraider" die naar de internatio nale luchthaven Tan Son Nhoet wa ren overgebracht, zijn naar Bien Hoa teruggekeerd. Het Zuidvietnamese „nationale bevrij dingsfront" heeft gisteren verklaard, verantwoordelijk te zijn voor de explo sies op de luchtbasis Bien Hoa. De Ame rikaanse commandant van de basis had de ontploffingen geweten aan een geluk". Het „bevrijdingsfront'', de politieke or ganisatie van de Vietcong, gaf zijn le zing van de gebeurtenissen te Bien Hoa in een telegram aan een bijeenkomst van communistische jongeren in Parijs. Tweede Kamer De interpellatie van mr. G. H. Slotema- ker de Bruine, waarin de regering wordt nissen in Vietnam, die gisteren in de Tweede Kamer werd gehouden, is geëin digd niet de aanvaarding van een motie- Ituygers (p.v.d.a.), mede ondertekend door vertegenwoordigers van de K.V.P., V.V.D, C.H.U. en AltP. In deze motie wordt de regering genodigd te helpen bevorderen, dat er een wapenstilstand tot stand komt dat een politieke oplossing voor het conflict wordt gevonden en dat beëindiging van de vijandelijkheden ook door zoveel mogelijk Eun landen daadwerkelijk wordt deelge nomen aan het door president John son aangekondigde grootscheepse hulpprogramma voor Zuid-Oost-Azië. De motie werd bij zitten en opstaan aangenomen met slechts zeven stem men tegen: de 4 leden van de P.S.P.- fractie en de 3 leden van de fractie van de C.P.N. Een motie ingediend door mr. Slotema- ker de Bruin, waarin de regering wordt verzocht bij de regering van de Verenig de Staten een stopzetting te bepleiten van het gebruik, respectievelijk van de voorbereiding of de overweging van het gebruik van atomaire, bacteriologische, chemische en andere op soortgelijke massale werking gerichte wapens bij de oorlog in Vietnam, werd door de Ka mer bij zitten en opstaan verworpen. Alleen de 4 leden van de P.S.P. en de 3 leden van de C.P.N.-fractie stemden de motie. Auto rijdt in op wegwerkers - 2 mannen gedood Een wegwerker en een opzichter van rijkswaterstaat hebben gistermiddag in Hoorddorp het leven verloren doordat de bestuurder van eenpersonenauto de macht over het stuur verloor- Het gebeurde op rijksweg vier bij de afsplitsing in Hoofddorp. De auto van de 26-jarige cafetariahouder F. J. S. uit Den Haag. die met vrij grote snelheid reed. kwam na een inhaalmanoeuvre op de afrit terecht, waar drie mannen van rijkswaterstaat aan het werk waren. De wagen reed op het groepje in, waar bij de 25-jarige wegwerker M. G. C. Rjjgersberg uit Abbenes en de 39-jarige opzichter A. H. van Koppel uit Haarlem op slag werden gedood. De derde weg werker werd licht gewond en kon. na te zijn verbonden, op eigen gelegenheid naar huis gaan. Licht gewond werd voorts de echtgenote van de bestuurder, die naast haar man zat. Zy kreeg glas- 14 vragen Mr. Slotemaker stelde niet minder dan veertien vragen aan de regering, ver tegenwoordigd door minister Luns van buitenlandse zaken. De interpellant vroeg onder meer of de regering stap pen had gedaan ter bevordering van een staakt-het-vuren in Zuid-Vietnam; of de regering te Den Haag de Ver. Sta ten erop had gewezen, dat het gebruik van gifgas, zoals thans door de Ameri kaanse regering toegepast, in een oor log bij verdrag verboden is. Voorts vroeg mr. Slotemaker de Bruine of de regering niet van mening is, dat het dreigen met een atoomoorlog, zoals de regering der Verenigde Staten heeft ge daan, in strijd is met fundamentele eisen van menselijkheid. Geen eigen initiatief Minister Luns antwoordde, dat de rege ring op dit moment geen weg ziet voor het nemen van een eigen initiatief ter bevordering van een staakt-het-vuren. Alle door anderen genomen initiatieven zyn op een mislukking uitgelopen, al dus minister Luns. De regering had volgens de bewindsman geen reden om te twüfelen aan de verklaring van de Amerikaanse regering, dat geen gifgas was gebruikt. Het gebruikte gas is een soort traangas en heeft geen dodelyke uitwerking. De regering juicht iedere poging toe om tot een oplossing van het Vietnamese probleem te komen, zei minister Luns, die verder van oordeel was, dat de si tuatie in Vietnam niet wordt beïnvloed door het feit. dat de zetel van China in de Verenigde Naties niet door de re gering van Peking wordt bezet. Hoewel de regering formeel vrij is in eigen be leidsvorming ten aanzien van Vietnam, dient volgens mr. Luns rekening te wor den gehouden met de belangen van de N.A.V.O.-bondgenoten. In die kring is geen steun gevraagd, maar wel begrip voor de oorlogvoering in Vietnam. De regering in Den Haag steunt het streven naar overleg en staat positief ten op zichte van de oproep tot vrede van de 17 „onverbonden" landen. AANNEMERS-PATROONSBOND: Ruimte voor een grotere produktie Er is ruimte voor een grotere pro duktie, zowel in de sector van de burgerlijke en utiliteitsbouw als bij de woningbouw voor de markt. De grotere produktie wordt even wel in de weg gestaan door het vergunningenbeleid van het minis terie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening. Dit wordt gezegd in het verslag van de hoofdgroepen van de Nederlandse Aan nemers-Patroonsbond (N.A.PJL), dat werd uitgebracht op de gisteren in Sche- veningen gehouden jaarvergadering. De hoofdgroep bouwondernemers pleitte voorts voor een grotere inschakeling van de woningbouwer voor de markt. Uit de statistieken werd door de bouwonderne mers afgeleid, dat zij voor die markt woningen kunnen bouwen, waarvan de huurprijzen gemiddeld lager liggen dan de huren, die voor premiewoningen zijn vastgesteld. De voorzitters van alle hoofdgroepen van de N.A.P.B. maakten gewag van over leg om nauwer samen te werken met de andere organisaties in de bouwnijverheid, zoals die verenigd zijn in de Raad van Bestuur voor het Bouwbedrijf. De gesignaleerde tendensen in de bouw nijverheid werden ook later op de dag onderkend door de econoom prof. dr. W. J. van de Woestijne, hoogleraar van de T.H. in Delft, die een kritische beschou wing wijdde aan het bouwbeleid sinds 1945. De hoogleraar stelde vast, dat als gesproken wordt over ambachtelijke en fabrieksmatige woningbouw er ten on rechte van wordt uitgegaan, dat de tra ditionele bouw geen ontwikkeling zou hebben doorgemaakt. Continuïteit Hij constateerde, dat de traditionele bouw betere resultaten zou hebben gehad als het beleid meer gericht was geweest op de contiuïteit, waar toe de voorwaarden aanwezig waren. Bovendien had een betere planning mede de grondslag voor de woning bouw moeten zijn. Landbouw-c.a.o. goedgekeurd De Stichting van de Arbeid heeft haar goedkeuring gehecht aan het nieuwe mantelcontract voor de landbouw. Ook de c.a.o. voor het hoveniersbedrijf werd goedgekeurd. De werkgeversorganisatie in de provin cies Friesland, Groningen en Drente heb ben met de drie bonden van werknemers in het agrarisch bedrijf overeenstem ming berikt over een landbouw-c.a.o. voor de drie noordelijke provincies. De arbeidstijd voor de veehouderijarbeiders wordt verkort, de lonen worden ver hoogd. evenals de winteruitkering. Elie Cohen in het openbaar terechtgesteld Om vijf over half vier gistermorgen plaatselijke tijd, vyf over half twee inid- deleuropese tyd, is op liet Marjanplein van Damascus door ophanging in liet openbaar het doodvonnis voltrokken aan Elie Cohen, door een Syrisch militair tribunaal schuldig bevonden aan spio nage voor Israël. De voltrekking van het vonnis werd ga degeslagen door veiligheidspolitie, jour nalisten en de vijf leden van het hof dat tien dagen geleden het doodvonnis uit sprak. Cohen stierf rustig na in een po litiebureau aan het plein geestelijke bij stand van een rabbijn te hebben ontvan gen en een afscheidsboodschap te heb ben geschreven aan zijn vrouw en drie kinderen in Israël. Cohen, die 40 jaar is geworden, heeft tijdens zyn proces spio nage voor Israël toegegeven. President generaal Hafez van Syrië zette maan dagavond zijn handtekening onder het doodvonnis. Verzoeken om gratie ook van socialistische zijde uit Nederland - hebben geen uitwerking gehad. Enkele uren nadat Elie Cohen werd opgehangen is in Jeruzalem meegedeeld dat de Israëlische regering de Syrische regering had aangeboden in ruil voor zijn In Zwolle Is maandagavond enige con sternatie ontstaan toen het gemeentelijk gasbedryf ontdekte dat na het omscha kelen van de op twee na laatste sector een verkeerde afsluiter was geopend, waardoor aardgas naar delen van de binnenstad stroomde die nog niet waren omgeschakeld. Door de veel hogere druk van het aard gas ontstond het gevaar dat waakvlam men zouden worden uitgeblazen, waar door gas zou kunnen ontsnappen. De politie reed met geluidwagens door de straten om te waarschuwen dat de gas kranen direct moesten worden gesloten en gisterochtend werd deze veiligheids- actie herhaald. Ook via de draadomroep werden de instructies gegeven. Op de door een enquête bekende adres sen waar gasverwarming wordt ge bruikt, werden waarschuwingscirculai- res bezorgd. Door de toevoer van kool- gas is het aardgas intussen uit de hoofd leidingen van de beide nog niet omge schakelde sectoren geperst. WO? Prof. v. d. Woestijne onderkende een structuurprobleem: er is steeds meer be hoefte aan nieuwe woningen gebleken, terwijl de potentiële bouwcapaciteit steeds werd onderschat. Hij wees nog op een conjunctuurprobleem in de bouwni? verheid: de bouwsector is gebruikt al stootkussen om conjuncturele schomme lingen op te vangen. s? me af of het wel te geven, of het wel fatsoenlijk is", aldus prof. Van de Woestyne. die betwijfelde of in 1970 de woningnood ïs opgelost. Koningin Elizabeth II van Enge land is gisteren aan een staat- siebezoek aan West-Duitsland begonnen dat de vriendschap die de afgelopen twintig jaar tussen West-Duitsland en Enge land is gekweekt, moet bezege len. De Duitsers hebben 56 jaar lang op een bezoek van een Britse monarch moe ten wachten, maar lieten hierdoor hun geestdrift niet beïnvloeden. Bondspresident Heinrieh I-übke ver klaarde gisteravond by het uithren- gen van een heildronk op de ko ningin in het Augustusburgpaleïs in Bonn, dat hy reeds jarenlang brieven had ontvangen van personen, die vroegen wanneer koningin Elizabeth naar West-Duitsland kwam. „Wij beschouwen uw bezoek als een teken van groeiend vertrouwen in ons volk", zo zei hij. „Het Duitse volk heeft duidehjk zijn vastbesloten heid getoond het verleden goed te maken en heeft in ruime mate by- gedragen tot de gemeenschappelijke taken van de vrije wereld". Lübke Koningin Elisabeth van Engeland arriveerde dinsdagochtend voor een officieel bezoek 'aan Duitsland op het vliegveld Wahn, bij Keulen. De foto toont haar tijdens het inspec teren van de erewacht, vergezeld van bondspresident Heinrieh Lübke. VERWERKING BASISPLAN-CALS Moet ministerraad nog passeren (Van onze parlementaire redacteur) Het is de bedoeling van de voorzit ter van de Tweede Kamer mr. Van Thiel om de door de regering toe gezegde radio- en televisienota, waarin het basisplan van minis ter-president Cals over de radio en televisie, dat ontwerp van bespre king heeft uitgemaakt bij de on derhandelingen over de kabinets formatie, verwerkt is, op dinsdag 15 juni en de volgende dagen in openbare behandeling van de Tweede Kamer te brengen, zo ver nemen wij. Er is al wel druk aan deze radio- en te levisienota gewerkt, maar zij moet noj in de vergadering van de ministerraai besproken worden. In bevoegde kringen achtte men het niet waarschijnlijk, dat dit reeds aanstaande vrijdag zal gebeu ren. Vermoedelijk, zal de ministerraad er op vrijdag 28 mei de laatste hand aan leggen, waarna het stuk zo spoedig mo gelijk onder de kamerleden verspreid dient te worden, aangezien er dan nog slechts 21.- week resten voor de openba re behandeling, een periode die zeker nodig is om de afgevaardigden de gele genheid te geven de nota te bestuderen en in de fractievergaderingen te behan delen. sprak over „de verschrikkelijke ge beurtenissen tussen 1914 en 1945" en sprak de hoop uit dat Engeland opgenomen zou worden in de Euro pese Economische Gemeenschap. Hartelijk ontvangen De koningin werd de eerste dag zeer hartelijk ontvangen, maar waarne mers geloven dat het enthousiasme in de komende tien dagen zulk een omvang zal aannemen dat zij nog meer de aandacht zal trekken dan Charles de Gaulle en wijlen John F. Kennedy tijdens hun bezoeken aan Duitsland. Het vliegtuig dat koningin Elizabeth, Srins Philip en het gevolg naar uitsland bracht landde gisteren om klokslag twaalf uur op het vliegveld Wahn bij Keulen, waar naast de of ficiële genodigden 3000 mensen de been waren. De koningin werd verwelkomd door president Heinrieh Lübke en diens vrouw en daarna aan kanselier Erhard en de overige leden van het kabinet voorgesteld. De autostoet met het hoge gezelschap werd op de weg van het vliegveld naar Bonn door duizenden Duitsers toegejuicht en er werden zelfs bloe men geworpen naar de zichtbaar verheugde koningin en prins Philip. In een vorig Jaar verschenen kritisch. 1 maar tevens met grote genegenheid geschreven boek over pau» Paulua VI ..De Pelgrim" van Michael Seraflan - een werk, dat blijkens de Nieuwe Linie van vorige week, kardinaal Alfrlnk buitengewoon heeft geboeid In dit boek nu wordt een in de wandelgangen van het Vaticaan veel gehoorde uit drukking geciteerd, namelijk ..Qui pen- siamo in sêcoll". wij denken in eeuwen. Aan deze uitdrukking werden wjj her innerd. toen we het bericht lazen over de afkeuring door de K.R.O. van een programma, dat o.m. de geboorterege ling tot onderwerp had. ..Wij denken in eeuwen": de in de K-K. Kerk be langstellende buitenstaander krijgt in deze tijd onherroepelijk de indruk, dat juist op dit punt, de geboorteregeling, in de kerk van Rome niet meer ln eeuwen wordt gedacht of althans niet meer kan worden gedacht. Er is daar in dit opzicht zo bijzonder veel aan de gang. dat men zich haast dagelijks moet verbazen over de snelle ontwikkelingen. Maar tevens moet men als toeschouwer vaststellen, dat deze ontwikkelingen niet zonder schokken tot stand komen. Traditie en nieuwe Inzichten botsen op en met elkaar. n het verband van dit onderwerp wil- len we hier nog een boek citeren. _en pas verschenen werk. samengesteld door de r.-k socioloog Van der Kroon. Er wordt daarin een overzicht gegeven an hetgeen voornamelijk aan r.-k. zijde .ja 1945 in Nederland ls geschreven rond de katholieke moraal. Het is een •erk, dat ons haast nog meer heeft ge boeid dan Van der „Uit het rijke Roomse leven". De titel van Van der Kroons documentaire is veelzeggend: „In de woestijn van de moraal". Het woord „woestijn", aldus de schrijver, geeft de toestand weer. waarin de ka tholieke moraal zich lang heeft bevon den: „Ze was dor en droog en bood de gelovigen heel weinig inspiratie. In de loop der jaren was ze verschrompeld tot een sexuele moraal, opgesloten in een codex van wetten en geboden. De woestijn was zo verdroogd, dat er on merkbare scheurtjes optraden, die zich langzaam verbreedden en in de laatste jaren de oorzaak werden van grote aardverschuivingen, met name op het terrein van de geboorteregeling". De auteur wijst er echter op, dat de katho lieke zedenleer véél meer omvat: „Haar grondslag is de liefde in God tot de naaste. Maar het morele bewustzijn van de doorsnee-katholiek was (en ls"i verengd tot angstvalligheden en gewe tensconflicten rond het sexuele". We geloven, dat deze citaten van r.-k. huize wel enigszins aangeven, dat op het ge bied van de moraal thans niet alleen traditioneel wordt gedacht. Maar wy herhalen het het is onvermljdeiyk, dat de ontmoeting van de traditionele denkwyze met de nieuwe (bovendien nog evoluerende) opvattingen van die genen. die meestal worden aangeduid als progressieve katholieken, tot con flictsituaties aanleiding geeft. Het boek van Van der Kroon staat vol van „Welkom Na aankomst in de residentie van het staatshoofd, villa Hammerschmidt. kende koningin Elizabeth president Lübke het ridderkruis van de Orde van Bath toe, de hoogste Britse on derscheiding voor buitenlanders. Terwijl de koningin, prins Philip en president Lübke voor fotografen po seerden, trok een vliegtuig de tekst „hartelijk welkom Elizabeth" door dc lucht. 0 In Senegal is een pro-Chinese communis tische partij opgericht. In een manifest den de „Marxist-Leninisten" opgeroepen verenigd front te vormen om het neokolo- nialistische regime van president Senghor" omver te werpen. De partij zou zijn gevormd door leden van de vroegere pro-comraur sche Afrikaanse onafhankeltjkheidsparlij. die vijf jaar geleden werd verboden. DEMONSTRATIE VOORJAARS-MECHANISATIE f^AttlltJ splinters van de verbrijzelde voorruit in j leven alle in Israëlische gevangenschap haar gezicht. I verblijvende Syriërs vrij te laten. EEN ANDERS nogal stille hoek van de „Wilhelminapolder" bij Goes was dinsdag en is ook van daag een „proefveld" voor een breed publiek uit tien verschil lende landen van geïnteresseer den in de voorjaarsmechanisa- tie van de bietenteelt. Op een terrein van maar even 64 hec tares wordt daar een grondig en aantrekkelijk opgezettte de monstratie gegeven, op Euro pees niveau. Precisleznaien, bietendunnen, wieden en chemische onkruidbestrijding alles wat er in deze langzamerhand zeer gespecialiseerde agTarische hoek te mechaniseren valt, is hier in de piaktyk te zien. En gisteren bij uitstekend weer zijn ze gekomen, de belangstellenden: er werden on geveer 1800 bezoekers geteld. Het was een keurig resultaat voor de kerngroep van Nederlandse agra rische instanties en de suikerindus trie, die samen deze tweedaagse monster-demonstratie in terrein heb ben gezet. Het was ook een prettig visitekaartje van de Nederlandse bietenteelt aan de grote Confédéra- tion International des Betteraviers Européens (CJ.B.E., de Europese centrale vereniging), die het patro nage voor dit nieuwtje op het gebied van voorlichting en instructie bij de gebruikelijke vergaderingen op zich heeft genomen. De organisatoren van deze bietenteelt-show en de gastheer, de koninklijke maatschap .JDe Wil helminapolder", konden een gezel schap van ongeveer 150 buitenlandse begroeten en over de demonstratie akkers leiden. Gasten uit Duitsland, België. Denemarken, Spanje, Frank- ryk, Italië Ierland, Zweden, Zwitser land en uit eigen land. Dit CJ.B.E.-deputaties werden offi cieel ontvangen in het „Wilhelmina- huis" te Wilhelminadorp. maakten een rondgang door de Wilhelmina polder. gingen een kijkje nemen bij de Oosterscheldebrug en waren 's avonds in Vlissingen biieen. In Goes zal het CJB.Ë. vandaag en morgenochtend (donderdag) een aan tal vergaderingen houden. De zoge naamde technische commissie van dit grote West-Europese bietente- lersorgaan zal zich bezighouden met het onderwerp De vooruitgang en de toekomst van de mechanisatie in de bietenteelt van Europa" De raad van bestuur zal zijn zaken afhande len en de E.E.G-commissie van het C.I.B E. zal zich verdiepen in ..De toekomst van bietenteelt- en telers in de E.E.G. Uniek dagje Zoals gezegd: op de terrpinen in de „Wilhelminapolder" by de hoeve „Rotterdam" was het w oensdag een uniek demonstratiedagje. Landbou wers. wetenschapsmensen van insti tuten en onderzoekcentra, kwekers, handelaren en vertegenwoordigers (Zie slot pag. 2 kol. 5) De Volkskrant heeft gisteren een sa menvatting gepubliceerd wat er in het forum waartegen de K.R.O.-be zwaren zich vooral richtten zou zijn gezegd. Daaruit bleek, dat de leden van het forum (r.-k. en niet-r.-k„ onder lei ding van de bekende r.-k. dr. C. J. B. J- Trimbos) het bevolkingsvraagstuk voor al van een demografische kant hebben benaderd. Daarbij kwamen zij tot de una nieme conclusie, dat de gezinsgrootte in Nederland moet worden teruggebracht, wil ons land bewoonbaar blijven. Dr. Trimbos deelde de Volkskrant nog mee. dat met opzet de „technische mogelijk heden" van geboorteregeling achterwege waren gelaten. Dit lezende vraagt men zich (alweer als buitenstaander) af wat er dan toch voor bezwaren tegen een dergelijke uitzending zouden zijn. In de verklaring van de K.R.O.-voorzitter wordt daarover gezegd, dat verschillen de principiële aspecten in de discussie onvoldoende tot hun recht zouden zijn gekomen, waardoor bij de kijkers, zowel katholieken als niet-kathoiieken. mis verstanden zouden kunnen ontstaan. De KJI.O -leiding is dus kennelijk bang voor verwarring. Een dergelijke opvat ting was destijds ook merkbaar na de befaamde en verhelderende televisie toespraak van monseigneur Bekkers uit Den Bosch over de geboorteregeling. Een r.k.-arts schreef toen naar aanlei ding van de bisschoppelijke woorden: ..Is het wel verstandig dit zo te zeg gen?" Hij was er blijkbaar bezorgd voor. dat de ..gewone man" niet in staat zou zijn deze dingen op de juiste ma nier te begrijpen. Deze bezorgdheid zo komt het ons voor is nauw ver bonden met de traditionele opvattingen in r.-k. kring, terwijl diegenen die open hartig de problematiek van dit onder werp aan de orde willen stellen, zich richten op zelfstandig denkende men sen. Het is niet aan ons om in deze zaak veel verder te gaan dan het sig naleren van deze verschijnselen. Wel zouden wy dit willen stellen zij gaan niet alleen de rooms-katholïeken aan. maar ook diegenen die met hen in alle openheid over deze zaak willen spre ken. Voor de laatsten is het besluit van de K.R.O -leiding dan ook bijzonder te leurstellend, temeer omdat deze omroep de laatste jaren een open koers heeft gevaren. Terecht schreef de r.-k. Volks krant gisteren: „Men kan in dit gebaar onmogelijk een bijdrage zien tot de ont luikende dialoog in ons land tussen ka tholieken en anderen, juist op dit punt." En bovendien zegt de Volkskrant, doelend op de eigen kring men moet al met simpele gedachtenconstructies werken „als men meent, dat één niet geheel afgewogen uitzending gesteld al dat het zo is de geesten ten gronde I kan richten". Dit alles overwegend vra- I gen belangstellende toeschouwers en wij achten ons daartoe te behoren - - zich ef of de K.R.O. (voorgelicht naar we hebben begrepen door drie moraal theologen) in dit geval zich niet teveel heeft laten leiden door de opvatting, die in dc wandelgangen van het Vati caan bliikens Michael Serafian zo gaar ne wordt gebezigd: „Wij denken in eeuwen". Frans-Russische overeenkomst over kernsamenwerkin g De Sow jet-I" nie en Frankrijk hebben hun sinds 196» bestaande samenwerking op het gebied van het vreedzaam ge bruik van kernenergie met twee jaar verlengd. Dit blijkt uit een op 4 mei ge tekend akkoord, waarvan de tekst gis teren te Moskou werd bekendgemaakt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1965 | | pagina 1