RUSSEN TOONDEN SERIE NIEUWE WAPENS „Dubbelstadgedachte is romantiek, die realiteit uit het oog verliest,, Einde van de oorlog herdacht Russisch maanschot Nieuwe junta gevormd in Santo Domingo Applaus voor Tijdens herdenkingsparade op Rode Plein in Moskou: Intercontinentale raketten, tanks en anti-tankwapens Rebellen zeggen bestand op VROUW EN TWEE KINDEREN BIJ AANVARING OMGEKOMEN ERHARD WAARSCHUWT TEGEN „OVERDREVEN NATIONALISME" TWEE DODEN BIJ SLIPPARTIJ Zeeland behoefte aan sterke stad 208e jaargang - no. 106 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN f 9,75 per kwartaal, franco par poat 10,— per kwartai Markl 2, lel. 6140 (b.g.g. rad. 7853, adv. 5313), Ooitburg, 1. la) 34 cant par regal, (min. ƒ1.75). „Briefen bureau van dit ent. a Bureau»! Vliaelngen, ilstraat 2, tal. 2911, Zlarlkraa, 359300 P.Z.C., Middelburg. Maandag 10 mei 1965 Nog geen feesl voor Axel Pagina 3 Tijdens de grote militaire parade op het Rode Plein te Moskou ter gelegenheid van de 20ste ver jaardag van de nederlaag van nazi-DuitsIand hebben de Russen gisteren hun nieuwste interconti nentale raket in het openbaar ge toond. Volgens het persbureau Tass kan de reusachtige raket, door buitenlandse waarnemers de „Brezjnew blockbuster" gedoopt, een „fantastische" atoomspring- kop naar welke plaats op de aarde ook brengen. De bleekgroene raket met witte neus lijkt, volgens de Kussen op de raketten waarmee de bemande ruimteschepen werden gelanceerd. De Russen lieten ook voor de eerste maal een kleinere intercontinentale raket zien die door de buitenlandse waarnemers „Little Sister" (zusje) werd genoemd. Tass deelde mee dat de „Brezjnew block buster" op vaste brandstof werkt zo als bij de meeste Amerikaanse projectie len en vanuit een ondergronds depot kan worden gelanceerd. Westelijke waarnemers verklaarden dat de raket wat grootte en omvang betreft ongeveer gelijk is aan de Amerikaanse Titan-II en „Little Sis ter" aan de Amerikaanse „Minuten- man"-raket. Nieuwe wapens De Russen toonden nog drie andere nieuwe wapens: Een middelzware tank, de T-62, die opviel door zijn laag silhouet; Een anti-tankwapen waarmee zes door radiosignalen geleide projectielen kunnen worden afgeschoten, en Een raket voor de middelgrote af stand, gemonteerd op een van rups banden voorzien voertuig. In Bonn werd zondagavond een Russi sche receptie geboycot door Westduitse regeringsambtenaren en de ambassade van de Ver. Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk. Ongeveer 400 personen waren op de receptie aanwezig, terwijl er meer dan 1000 waren uitgenodigd. De minister van voorlichting Peyrefitte heeft in een toespraak gezegd dat Frankrijk niet de overwinning vierde op een volk dat sindsdien vriend en bondge noot is geworden, maar het einde van een monsterlijk stelsel. „Frankrijk en Duitsland hebben zich verzoend. Hun vriendschap is plechtig bezegeld door de bezoeken van de staatshoofden over weer in 1962", zei hij. Polen de tweede wereldoorlog met een minuut stilte en 24 saluutschoten. De belangrijk ste. plechtigheden vonden plaats in Wroclaw, de voormalige Duitse stad Breslau, dat zich na een lang beleg op 6 mei 1945 aan het Russische Rode le ger overgaf. Partijleider Gomoelka woonde een grote Enru.de in het Olympische stadion daar ij, gevolgd door een demonstratie van turners en andere sportbeoefenaars. Het Weslberlijnse stadsparlement en het actiecomité voor de Verenigde Staten van Europa hebben zaterdag in West- Berlijn een bijeenkomst gehouden herdenking van het feit dat twintig 1 geleden de Duitsers in Berlijn capituleer den. Er was ook een Nederlandse delegatie aanwezig. Drs. W. K. N. Schmelzer, voorzitter van de K.V.P.-fractie in de Tweede Kamer, behoorde tot de spre kers. Hij sprak de overtuiging uit, dat de opbouw van een Verenigd Europa an dere volken politiek en sociaal zal beïn vloeden. wijd aan de geallieerde strijdkrachten die in de tweede wereldoorlog hebben ge vochten. De Columbia Broadcasting System (C.B. S.) en de B.B.C. werkten samen in een uitzending van een uur die door miljoe nen tegelijk in de V.S. en Europa gezien via m tiesataliet. Parijs kleurige vanen was getooid. Tienduizend mensen stonden langs de kant van de triomfboog op de Place de l'Etoile tot aan de Place de la Concorde waar eenheden van alle wapens voorbij trokken aan de tribune waarop president de Gaulle had plaatsgenomen. Aan het begin van deze parade van drie duizend man %vas eer gebracht aan de oorlogs slachtoffers bij het graf van de onbe kende soldaat onder ae triomfboog. Waarnemers merkten op dat de viering in Parijs ditmaal duidelijk van alle anti- Duits karakter gespeend was. Na de parade ut Parijs ter gelegen heid van bevrijding, 20 jaar gele den. sprak generaal de Gaulle eni ge tijd met de Amerikaanse gene raal Lemnitser, commandant van de Amerikaanse troepen in West- Europa. Naast Lcmnitzer premier Georges Pompidou (links). West-Berlijn Staatssecretaris voor defensie In Haagse politieke kringen wordt de be noeming verwacht van de heer G. H. J. M. Peynenburg tot staatssecretaris de Kon. Landmacht. De heer Peynen- burg werd eind 1963 benoemd tot plaats vervangend secretaris-generaal voor de landmacht op het ministerie van defen sie. De nieuwe bewindsman is partijloos. De thans 45 jaar oude heer Peijnenburg werd in Asten (N.-Brabant) geboren. Hij volgde de h.b.s.-opleïding te Nijmegen om vervolgens economie te studeren aan de Economische Hogeschool te Rotter dam. Tijdens de mobilisatie 1939-'40 werd hij opgeleid aan de school voor re serve-officieren te Kampen. Na de geal lieerde luchtlandingen in 1944 nam hy actief deel aan de gevechten in en om Nijmegen. De heer Peijnenburg was ver volgens werkzaam als reserve-officier bij de staf van prins Bernhard, bij het mili taire kabinet van de minister van oorlog en bjj het hoofdkwartier van de generale staf. In 194S werd hij burgerambtenaar bij de afd. dienstplicht van het ministerie van defensie. Van 1958-1962 was hy hoofd van deze afdeling om vervolgens werkzaam te zijn in de financieel-econo- mische sector van dit ministerie voor dat hij plaatsvervangend secretaris-ge neraal voor de Kon. landmacht werd. De heer Peijnenburg woont in Wassenaar, is gehuwd en heeft twee kinderen. De „Brezjnew Blockbuster" raket. Zaterdag, bil gelegenheid van een parade t-Berlyn ter herdenking van de sche projectielen voor middelgrote af stand van Russische afkomst. Deze pro jectielen zouden volgens westerse waar nemers van atoomkoppen voorzien kun nen worden. Een televisiecommentator zei dat deze wapens alle Amerikaanse sterkten rondom liet socialistische kamp konden raken. De militaire parade werd op de top van het Lenin Mausoleum op het Rode Plein te Moskou gadegeslagen door v.l.n.r.: W. Stoph, G. Traikow, K. Worosjillow, N. Shernik, A. Mi- koyan, R. Malinowsky, L. Brezjnew, A. Kosygin en M. Soeslow. De Sowjet-Unie heeft, gisteren een ruim teraket in de richting van de maan ge lanceerd. De raket draagt het ruimte station „Luna 5", dat 1476 kilogram weegt. Aan boord van de „Luna 5" bevindt zich meetapparatuur voor wetenschappelijk onderzoek. Het ruimtevoertuig is met een meertrapsraket gelanceerd. Op bevel van de aarde was de meetap paratuur later in werking gesteld. Gis teravond om 8 uur Nederlandse tijd be vond de „Luna 5" zich op een afstand van 110.000 kilometer van de aarde. Al le apparaten aan boord van het toestel werkten normaal. De laatste trap van de lanceerraket was eerst in een baan om de aarde gebracht, alvorens het ruimtevoertuig in de rich ting van de maan werd „geschoten". De „Luna 5" volgt een baan die nauw over eenkomt met die welke volgens de plan nen gevolgd moest worden. Het voorlaatste Russische maanschot dateert van 2 april 1963. De „Lünik 4" omcirkelde de maan toen op een afstand van bijna 8500 kilometer en werd later een satelliet van de zon. „Europa kan slechts door nauwe unie krachtig worden Bondskanselier Ludwig Erhard heeft gisteren in een redevoering die wordt beschouwd als een antwoord op uitla tingen van president Charles de Gaulle van Frankryk gewaarschuwd togen „overdreven nationalisme". Hij verwierp de Gaullistische opvatting dat Europa zjjn eigen problemen kan oplossen en wees erop dat in het ver leden energieke interventie door „nlet- Europese mogendheden" nodig was ge it om Hitler te verpletteren. TEGENHANGER VAN REGER1NG-CAAMANO In Santo Domingo is een nieuwe „junta" beëdigd. Hoofd ervan is Antonio Imbert, die destijds deel nam aan de dodelijke aanslag op de voormalige dictator Rafaël Tru- jillo. De overige leden zijn: Julio Postigo, een uitgever, Carlos Gri- solisa, een jurist, Alejandro Zeiler, een ingenieur, en Pedro Benoit, kolonel van de luchtmacht. Na zijn beëdiging zei generaal Imbert tot geen enkele politieke party te beho ren. Zijn programma omvat: 1. herstel "■an de vrede en beëindiging van het bloedbad"; 2. inlevering door de bur gers van wapens, onder toezicht van de O.A.S.; 3. herstel nationale eenheid; 4. samenwerking met de O.A.S., het verzoek aan deze organisatie om tech nische hulp om het land weer op dreef te helpen; 5. een „democratische pro gressieve" politiek, niet z.o spoedig mo gelijk vrye verkiezingen; 6. een verzoek DRAMA OP DE RIJN BIJ EMMERICH De vrouw van een Belgische schipper en haar kinderen van twee en \ier jaar zijn gisteren op de Rijn ter hoogte van Emmerich dichtbij de Duits-Nederlandse grens om het leven gekomen toen hun 365 bruto ton metende, in Gent thuishorende, motorvracht schip ..Da Capo", dat stroomopwaarts voer, in aanvaring kwam met het Nederlandse passagiersschip „Amsterdam". De echtgenoot en vader van de slachtoffers van het ongeluk, schipper Kore- mann, kon zich zwemmende boven water houden. Hij werd opgepikt door een toeleveringsboot. Het was gisteravond niet mogelyk Koremann in het zie kenhuis te ondervragen. Volgens de politie te water in Emmerich en Duis burg gebeurde het ongeluk nadat de „Amsterdam" was weggevaren van een aan de rechteroever van de Rijn gelegen aanlegplaats en hierbij tegen het zo juist voorbijkomende motorschip „Solta" was opgebotst. Deze botsing was niet ernstig, maar de „Amsterdam", waarop zich wegens het slechte weer maar betrekkelijk weinig passagiers bevonden, kwam dwars in de vaargeul te liggen en botste even later tegen de boeg van het met een lading gewalst draad en lood vervoerende motorschip „Da Capo" uit Gent. Het geramde vaartuig zonk binnen zeer korte tyd. om steun aan alle internationale orga nisaties en alle „bevriende landen" op het westelijk halfrond. Generaal Imbert verklaarde in een vraaggesprek, dat zijn regering de po litiek van de Verenigde Staten en van de vrije wereld zal steunen. De Dominicaanse rebellenregering van Caamano heeft gisteren verklaard zich niet langer door bet bestand gebonden te achten, omdat de concurrerende re aring veranderd is. Een rebellenwoordvoerder verklaarde dat de nieuwe „loyale" junta voor (resident Caamano onaanvaardbaar s en dat er niet mee onderhandeld kan worden. Volgens hem was het bestand gesloten met de „militaire" junta van generaal Wess in y Wessin. Sinds deze is ontbonden is het be stand verlopen, aldus de woordvoer der. ANTWOORD OP UITLATINGEN DE GAULLE brengen. Dikwijls werden de bejaarden door directeur Mtiller geslagen. Er wa ren geregeld sterfgevallen. De directeur en zijn jongere vriendin, die hij tot hoofdverpleegster had be noemd, waren verdwenen toen de politie een Inval in het rusthuis deed. Twee be jaarden, wier toestand ernstig bleek, werden onmiddellijk naar 'n ziekenhuis overgebracht waar zy echter als gevolg van de ondergane behandeling in het rusthuis overleden. Communisten Stalin Ruim 6000 Russen hebben zaterdag hef tig geapplaudisseerd toen partysecreta ris Brezjnew op een bijeenkomst in het Congrespaleis te Moskou over Stalln begon te spreken. Brezjnew had het over Stalins „leiding" Sn oorlogstijd, maar legde er toch de nadruk op dat de communistische party bij de oorlogsin spanning de voornaamste leiding had gegeven. Het was de eerste keer dat Stalln zonder bijklank van spot genoemd werd op een openbare bijeenkomst na Kroesjt8jew „ontmaskering" van de Russische alleenheerser in een gehei me toespraak in 1956. Brezjnew sprak eveneens over de rol die Cl CC 1**1 1 bondgenoten in de oorlog hebben ge- OtOrrelllK overschot Ispeeld. Toen Roosevelt en Churchill werden genoemd klonk er ook applaus. Vclll Delffado werd Kritiek uitte de partijsecretaris op Ame- o rika en West-Duïtsland. Op het geschil PClVlcnflflfPri'fl met China maakte hij geen rechtstreek- gctuuilll U se toespelingen. De Sowjet-Unie zal stre- Het Spaanse ministerie van justitie heeft ven naar versteviging van de band tus- meegedeeld, dat een van de twee stoffe- sen de communistische partijen en naar lyke overschotten, die op 24 april bij de een vreedzame coëxistentie met alle lan- Fortugese grens zyn gevonden, is gein- den ter wereld dentifïceerd als dat van de Portugese op- 0ok werd ,of' toeo-pvwaaid aan manr- posltieleider Humberto Delgado. Als de ~wi. .10t ^gezwaaid aan maar- justitie geen bezwaar heeft zal het ter beschikking van de familie worden ge steld. Generaal Delgado en zijn secreta- e verdwenen midden februari toen voorzien van valse paspoorten, clan destien In Spanje reisden. „Europa kan slechts door een nauwe unie krachtig worden cn de vrede kan slechts worden gewaarborgd door een sterk Europa dat vertrouwt op zichzelf en op een alliantie met de Atlantische mogendheden", zei hy. HIJ sprak op een bijeenkomst van de commissie-Monnct. waarin leiders van alle politieke partijen In de E.E.G.-landen,behalve communis ten en Gaullisten, zijn opgenomen. De Duitsers hebben uit bittere erva ring geleerd dat „een door overdre ven nationalistische gevoelens inge geven machtspolitiek uitloopt op een mislukking omdat iedere aanspraak op hegemonie door één Europees land alleen maar leidt tot de tegenstand van alle andere, wy weten maar al te goed dat Europa niet Duits. Frans of Russisch kan worden, maar moet streven naar een vereniging van zyn krachten en een regeling van zijn ge schillen." De bondskanselier zei verder dat uit de tweede wereldoorlog was gebleken dat „Europa niet meer het geestelijke en politieke middelpunt is van de wereld". „Slechts energieke interventie van niet- In België is een gerechteiyk onderzoek Europese landen maakten het mogelijk begonnen naar het terreurbewind in een Hitlers pogingen om macht te verwer- bejaardentehuis In Pulderbos in de Ant- ven te verijdelen", verklaarde hij werpse Kempen, dat aan verscheidene1 In de huidige wereld ls er volgens Er- ouden van dagen het leven zou hebben hard behoefte aan een Europese organi- gekost. ,satie die in staat is „een innerlijk even- Volgens enkele Belgische kranten zijn dewicht te garanderen, de identiteit van schandalige toestanden in het rusthuis de leden-landen in stand te houden en „Pniël" ontstaan nadat een tweetal jaren geleden een genaturaliseerde Duitser, Heinrich MUIIer, tot directeur werd be noemd. Volgens getuigenverklaringen traden schoonmaaksters op als verpleegster, was de voeding en de geneeskundige verzorging er beneden alle peil en wer den lastige zieken aan hun bed vast gebonden, in een zak gestopt of opge sloten in een kamertje, waar zy soms met 15 mensen de dag moesten door- SCHANDAAL IN BELGISCH BEJAARDENTEHUIS De bemiddelingscommïssïe van de Orga nisatie van Amerikaanse Staten, die in de Dominicaanse Republiek is geweest om een bestand tot stand te brengen, heeft daar bewijzen van communistische infiltratie in de gelederen van de oDstan- delingcn aangetroffen. Een woordvoer der van de commissie verklaarde dat het echter moeilijk was de omvang van deze communistische invloed te bepalen. De O.A.S.-commissie, die geen oplos sing voor de politieke moeilykheden aanwyst, heeft een verslag van fa 'ndingen opgesteld en daaraan kele aanbevelingen verbonden. Zij acht het gewenst een „technisch-militaire groep" naar Santo Domingo te zenden om de naleving van het bestand te controleren, terwijl een andere groep de hulpverlening op het gebied van voed sel en geneesmiddelen zou moeten or ganiseren. Nieuwe stakingen in Antwerpen aangekondigd Het personeel van de „Havenkapiteins- dienst" in de Antwerpse haven heeft vrydagavond besloten nieuwe 24-uur sta kingen te houden totdat een akkoord zal zyn bereikt over zijn looneisen. De be sprekingen van vrijdag brachten geen oplossing voor het conflict. De katholieke akbond. waarbij het merendeel van de ongeveer 8000 brug- en sluiswachters en sleepbootpersoneel van de haven kapi- teinsdïenst is aangesloten, heeft ook met nieuwe stiptheidsacties gedreigd. De af gelopen maanden leidden dergelijke acties tot grote vertragingen in de ha ven van Antwerpen. Gistermorgen omstreeks half negen Is op rijksweg 26 vlak voor het viaduct van IJsselsteln een ernstig auto-ongeluk gebeurd. Een auto. komende uit de richting Utrecht op weg naar 's-Hertogenbosch, is tijdens noodweer geslipt, waardoor de chauffeur de macht over het stuur ver loor. De auto kwam op de rechter par- keerstrook terecht en ramde daar twee bomen. De chauffeur werd uit de wagen geslingerd en vond de dood. De naast de bestuurder gezeten inzittende raakte zodanig bij de botsing beklemd, dat hij met snijbranders moest worden bevrijd. Toen hg uit zijn benarde positie was verlost, bleek hij reeds te zyn overleden. Op dezelfde plaats heeft zich nog een ander auto-ongeluk voorgedaan. Ook hier betrof het een auto uit de richting Utrecht, die aan het slippen raakte. Deze auto zwenkte door de middenberm, sloeg over de kop en kwam op de andere rij baan terecht. De vijf inzittenden brach ten er het leven af, maar zyn min of meer ernstig gewond naar het acade misch ziekenhuis te Utrecht overge bracht. ZWARE BOMBARDEMENTEN OP NOORD-VIETNAM Honderd Amerikaanse en Zuidvietname- se vliegtuigen hebben gisteren een aan tal aanvalsvluchten boven Noord-Viet- nam gemaakt en kazernes verwoest, een veerboot tot zinken gebracht en aan 10 spoorwagons en vier bruggen schade toegebracht. Een piloot van de Ameri kaanse marine werd gedood toen zyn schalk Zjoekow, die in 1957 in ongenade 1 toestel tijdens een der missies neerstort- viel, maar nu de bijeenkomst bijwoonde.1 te- Kroesjtsjew. die in de oorlog toch een 1 in Zuid-Vietnam ondernamen Vietcong- rol van betekenis heeft gespeeld, werd guerrilla's een reeks van aanvallen op niet genoemd. Hij.is ook niet onder de 48 km van Saigon waarby zij minstens aanwezigen opgemerkt. BURGEMEESTER RIJPSTRA TOT LEDEN NAT. WONINGRAAD: Burgemeester mr. H. Rijpstra van Terneuzen is van mening dat in Zeeland de tijd nog niet rijp is voor „dubbelstadgedach ten". Hij zei dat zaterdagmor gen in hotel „Des Pays Bas" te Terneuzen tot de leden van de nationale woningraad, afdeling Zeeland, die daar hun jaarver gadering en contactdag hielden. „Een dergelijke gedachte is ro mantiek, die de realiteit duide lijk uit het oog verliest", zo rea geerde Terneuzens burgemees ter op een enkele poging van de leden, die kennelijk de discussie over dit punt op «ang wilden brengen, maar daarin niet slaagden. Burgemeester Rijps tra haakte daarop in tijdens een toespraak waarin hij uitvoerig de ontwik kelingen belichtte, welke de laatste jaren in Terneuzen gaan de zijn. Hij wees daarbij o.m. op de zeer grote kracht van het industrie gebied van Terneuzen, omdat het aan diep vaarwater is gele gen, de problemen welke men heeft moeten overwinnen om enkele grote bedrijven te kun nen onderbrengen en het feit dat in een paar jaar tijd in dat gebied 1500 nieuwe arbeids- olaatsen werden gecreëerd. Voor wat betreft het zgn. „ha venplan-Snijders", zei mr. Rijp- stra dat een aannemer momen teel het plan bestudeert om op korte termijn tot een bestek te komen. In het kader van de bijeenkomst be steedde mr. Rijpstra uitvoerig aan dacht aan de Terneuzense woning bouwplannen, welke door de heer W. H. Blok plan voor plan werden toe gelicht. Daarby wordt gedacht aan de realisatie van een 5000-tal nieuwe woningen in de eerstkomende tien ja ren, terwy'l men daarnaast als reser ve nog beschikt over de gronden in de Serlippenspolder. die momenteel wordt opgespoten. Nog dit jaar hoopt men het woningbouwplobleem fors aan te pakken door gebruikmaking van industriële Douw. Terneuzens burgemeester wees er op. dat men in die gemeente niet ineer kan volstaan met alleen maar materiële voorzie ningen. „Wij „rukken'' momenteel als het ware aan deze gemeente, waarbij wy er voor moeten waken dat er geen vacuüm ontstaat", aldus mr. Rijpstra. Concentratie Ook „bereed" burgemeester Rypstra weer even zijn stokpaardje van de concentratiegedachte. Zeeland heeft naar zijn mening behoefte aan een sterke stad, die een grote centrale functie in dat gebied kan gaan ver vullen. Op het gebied van de werk gelegenheid is het al zover dat men sen zowel uit Breskens als uit Clin- ge naar Terneuzen gaan werken. Hij zei te geloven dat van de Terneuzen se mogelijkheden ook andere gemeen ten en gemeenschappen zullen gaan Sroflteren. „Wij gunnen hun dat van arte, maar het moet niet te vlug gebeuren omdat anders het gevaar bestaat dat de economische expansie wordt afgeremd", daeht mr. Rijp stra. Een samengaan met anderen vergt volgens hem een teveel aan overleg, dat de vaart uit het geheel haalt. In verband met de vele op stapel staande plannen op het gebied van de industrialisatie en de woning bouw. zei hy dat al deze zaken sterk afhankelijk zijn van een gemeentelij ke herindeling, die spoedig zal moe ten worden gerealiseerd willen de ontwikkelingen niet worden afge remd. 28 Zuidvietnamese militairen doodden en 46 verwondden, aldus de eerste berich ten. De Vietcong ondernam ook een aanval op de hoofdstad van de provin cie Nau Nghia, twee plaatsen ir. de om geving en een buitenpost van het leger. De Vietcong wist tydelijk het dorp Boeon Sar en een nabygelegen strategische snelverkeersweg. 120 km ten noordoos ten van Saigon, in haar macht te krijgen en een militaire eenheid vanuit een hin derlaag te overvallen. Tijdens het gevecht werden veertig re geringsmanschappen door de communis ten gedood of verwond. Een Amerikaan se officier zei dat hy 21 dode Vietcong- guerilla's had geteld. De commandant van de regeringseenheid verklaarde dat hij onder communistische aanvallers sommige mannen Chinees hoorde praten. Problemen De problemen welke met deze ont wikkelingen gepaard gaan. noemde hij van een fascinerend karakter. „Wij zyn ons bewust van de grote verantwoordelijkheden, maar wij ho pen dat men over 10 tot 20 jaar zal kunnen zeggen dat ons beleid goed is geweest", zo besloot mr. Rypstra zijn toespraak. Er volgden daarop een paar interes sante vragen. Namelyk of een ge meente als Terneuzen beschikt over capabele krachten om al die plannen te kunnen realiseren, of de Belgen die toch 80 pet. van de kanaal- werken betalen Terneuzen niet zien als een concurrent en of de be hoefte aan woningen nu al niet gro ter is dan op woningbouwgebied ls te realiseren. Mr. Rrjpstra wees er op, dat er uiteraard een omvangrijke reorganisatie nodig was van het ge- een eigen gemeentelijke technische dienst hetgeen stap voor stap is gebeurd, zowel op administratief als op technisch gebied. Concurrentie Voor wat de concurrentie betreft zei mr. Rijpstra dat men in Gent als in Terneuzen, de kanaalzone nu al ziet als één gebied. Men zal meer inter nationaal en dus over de grenzen heen gaan denken, hetgeen uiteraard wel even tijd vergt. Ziet men dat ge bied als een geheel dan behoeft er van concurrentie geen sprake meer te zijn. Ten slotte zei mr. Rijpstra, dat gelukkig ook de regering de nood zaak inziet van een landelijke sprei ding op het gebied van dé woning bouw. Als men de lijn van dat beleid voortzet, ons grote contingenten aan woningen toebedeelt, dan zullen wij de ontwikkelingen ook op dat gebied wel kunnen bijhouden, aldus mr. Rijpstra, die zei momenteel heel wat optimistischer te zijn dan enkele ja ren geleden. Namens de leden bracht voorzitter A. C. van de Velde, burge meester Rijpstra dank voor diens in teressante rede.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1965 | | pagina 1