PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT C.H.U.-FRACTIE GEGRIEFD DOOR REDE VAN PREMIER CALS Vrijstelling voor nog 3500 bouwvakarbeiders LINTJESREGEN DAALDE NEER:83 ZEEUWEN F ormatie-perikelen werken nog na Extra uitgaven voor 1965 gedekt door langlopende leningen MR. BEERNINK MOCHT SPREKEN IN DERDE TERMIJN Brit door Russen gearresteerd AMERIKANEN LANDEN IN SANTO DOMINGO Hoofdcommissaris van Wiesbaden gearresteerd Wim Kan in Rudi Carrel-show? Verhoging van belasting dit jaar niet mogelijk Ir. Posthumus wordt staatssecretaris Eén ridder Ned. Leeuw, 1 officieren en U ridders O.N. Mei mislukt Australië komt Saigon te hulp AARDSCHOK IN SEATTLE 208e jaargang - no. 99 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN B. den Boer t 3647/3643), Middelt lei W. Leertouwer en C. A de Kok 0 Abonnementsprijs 75 c Merkt 51, tel. 3841, (k.g.g. red. 3078/3169, adv. 2375). adv. t 5,10. ingerondcn mededelingen 214 tarief. Kleine odv Vrijdag 30 april 1965 Koninklijke start Vlissings stadhuis Pagina 2 359300 P.Z.C. Koningin Juliana vandaag 56 jaar In het opschrift bij de foto van H.M. de Koningin, opgenomen in ons nummer van gisteren, is helaas een storende fout geslopen. Hierin werd medegedeeld dat de koningin vandaag 54 jaar wordt, doch zoals bekend, viert de vorstin haar 56ste verjaardag. De fout is ontstaan doordat een door A.N.P.-foto afgegeven bijschrift, waarin de onjuiste leeftijd stond vermeld, zonder controle werd overgenomen. Het spijt ons dat wij deze fout hebben begaan. N.T.S. ORGANISEERT NU AL FEEST VOOR VERLOVING PRINSES BEATRIX (Van onze Amsterdamse redacteur) Zogenaamd „spontaan" zal de N.T.S. een feest organiseren op de avond van de dag, waarop de verloving zal worden bekendgemaakt, van prinses Beatrix. Hoewel er zo is met grote nadruk ge steld thans geen enkele actuele aan leiding bestaat voor deze al zo lang ver wachte gebeurtenis, heeft men toch maar alvast contact gezocht met di verse Instanties om snel te kunnen wer ken als het eens zo ver zal zijn De N.T.S. heeft de Dam uitverkoren als plaats van handeling voor die spontane reactie. Met het Oranjecomité van de hoofdstad is al uitvoerig vergaderd. Regisseur Ben Mettrop legde een com pleet uitgewerkt plan op tafel, voor een uitzending die om negen uur zal begin nen. Van alle kanten zullen dan groepen komen opdagen, die met levende letters op het plein de namen zullen schrijven: Beatrix en Men houdt een heel alfabet in reserve voor het spel len van de gelukkige. Het geheel moet eindigen in een volksbal, waarbij beken de artisten komen optreden. In Moskou is een Brits toerist gearres teerd, zo heeft het ministerie van buiten landse zaken in Londen gistermorgen meegedeeld. Do man, Gordon Brooke ge heten, brengt een bezoek aan de Sowjet- Unle met een groep studenten. De echt genote van Brooke, die haar man op zün reis vergezelt, had de Britse ambassade In Moskou van de arrestatie op de hoog te gesteld. Brooke is gearresteerd wegens het ver spreiden van „anti-Russisclie littera tuur". Hij werd aangehouden bij een be zoek aan vrienden, die hij tijdens een studieperiode aan de universiteit van Moskou had leren kennen. De 26-jarige Brooke is leraar in de Russische taal aan een onderwijsinstelling in Londen,' en volgde van september 1959 tot juni 1960 een cursus aan de universiteit van Moskou. Amerikaanse mariniers hebben gisteren gevechtsstellingen rond om het op het poloveld in Santo Domingo geformeerde vluchtelin- gencentrum ingenomen om Ameri kaanse staatsburgers te bescher men. De opstand die in de Domi nicaanse Republiek woedt heeft naar schatting al 400 Dominica nen het leven gekost. Er zouden nog 1200 anderen zijn gewond. Voor het eerst sinds 1928 zijn er weer Amerikaanse mariniers in een Latijns amerikaans land aan wal gegaan. De laatste keer gebeurde het in Guatemala. Intussen schijnen er in de straten van het centrum der hoofdstad nog gevech ten te zijn geleverd tussen linkse rebel len die de terugkeer van oud-president Juan Bosch willen, en militaire eenhe den die hem in 1963 hebben afgezet. De 400 Amerikaanse mariniers zijn ge land met het oog op de 1300 Amerikaan se staatsburgers die in Santo Domingo wonen. Aan boord van Amerikaanse marineschepen die voor de kust liggen afgemeerd, z(Jn nog een duizend andere mariniers. De foto toont het inladen van Ameri kaanse staatsburgers in een hefschroef- vliegtuig. (Van onze parlementaire redacteur) De formatie-arbeid van mr. Cals en de houding van de C.-H.U.- fractieleider mr. Beemink, is gisteren weer uitvoerig ter sprake gekomen tijdens de voortzetting van de Tweede-Kamerdebatten over de regeringsverklaring. Mr. Beemink zei bij de replieken, dat zijn fractie zich gegriefd voelt door de aanval, die de minister-pre sident in zijn regeringsverklaring op de C.-H.U.-fractie en haar voorzitter had gedaan. De minnister-president zei in eerste instantie, dat hij zich niet heeft kunnen voorstellen, dat mr. Beernink het radio- en tv-vraagstuk na de eerste bespreking op 19 maart als een „vrije" kwestie kon be schouwen. Bij dit eerste gesprek had mr. Cals tegen de heer Beernink gezegd, dat wat de controversiële vraagstukken betreft de formateur verzekerd moest zijn van de instemming van de fractievoorzitters. Tot die controversiële vraagstukken moest zeker, aldus mr. Cals, het radio- en tv-vraagstuk worden beschouwd, dat geleid had tot een breuk in het kabinet-Marijnen. De minister-president zei het per soonlijk te betreuren, dat de samenwerking tussen de protestantse en katholieke partijen thans was verbroken. Bil de replieken verklaarde mr. Schorsing van de investeringsaftrek be- J - - -- - staan volgens het nieuwe kabinet ook nu nog. Loonstijgingen Beernink hierop, dat zijn fractie zich gegriefd gevoelt. De minister president reageerde op deze ver klaring met de opmerking, dat juist hij als formateur reden had zich gegriefd te voelen, omdat mr. Beernink zich niet aan de afspra ken had gehouden. Op 19 maart had mr. Cals een langdurig ge sprek gevoerd met mr. Beernink die toen verklaarde, dat de moge lijkheid van een nieuwe regerings combinatie maar eens moest wor den onderzocht. Daarop had mr. Cals gezegd, dat dit voor hem niet voldoende was. „Ik wilde samen werken met mensen, die eerlijk willen proberen tot een oplossing te komen en de heer Beemink ver klaarde zich hiermede akkoord' De C'.-H.U.-fraotieleider kreeg van de Kamer vervolgens verlof om in derde termijn het woord te voeren. Op 19 maart heb Ik in dit eersite gesprek dui delijk gesteld, aldus mr. Beernink, dat ik het omroepvraagstuk als een kwestie beschouw. Wat de aard van de omvang van de aan te gane verbindin gen betreft, had mr. Beernink hier een uitleg aan gegeven in de zin van het ak koord van Wassenaar, hetgeen beteken de, dat de fractievoorzitter zich niet persoonlijk behoefde te binden. De „Cal- se verklaring" houdt echter in, dat de fractievoorzitter in ieder geval gebon den was. Door zijn interpretatie had mr. Beernink zich in beginsel bereid ver klaard aan een nieuwe regeringscom binatie mee te werken. Eerst in de mid dag van 23 maart had hij gehoord, dat hij zich persoonlijk moest binden. Geen hand Minister-president en C.-H.U.-frac- tieleider werden het blijkbaar niet eens. Na afloop van het debat gaf, mr. Beernink niet het gebruikelijke handje aan de minister-president. Waaruit mag worden afgeleid, dat de C.-H.U.-fractie gegriefd bleef. De voorzitter van de V.V.D,-fractie kwam de minister-president wel complimenteren. Mr. Cals deelde mede. dat de 50 miljoen extra voor de gemeenten zullen worden verdeeld na advies van de raad van de gemeentefinanciën. De gelden, waarover de. gemeenten beschikken, zullen niet in mindering worden gebracht van die 50 miljoen. Met de belangen van de kleine gemeenten zal evenzeer rekening wor den gehouden als met die van de grote. Naar aanleiding van desbetreffende vragen verklaarde de minister-president dat nog onderzocht zal worden in hoe verre het mogelijk zal zijn de inflatie factor in te voeren bij de speculatie winstbelasting. De redenen voor Over mogelijke loonstijgingen was de minister-president van oordeel, dat hierover eerst moet worden afge wacht wat de S.E.R. zal rapporteren. De loonontwikkeling zal echter niet inflatoir mogen zijn. Het vraagstuk van een al of niet vrije loonpolitiek kon naar de mening van de premier beter bij de behandeling van de be groting van sociale zaken worden be sproken. Het probleem van de ge lijke beloning voor mannen en vrou wen komt straks aan de orde bij de interpellatie van mevrouw Singer- Dekker (p.v.d.a.) De eventuele deelname van de staat aan bodemexploratie- en exploitatie zal door de regering naar de doelmatigheid wor den beoordeeld. Een eventuele deelne ming- van de staat- zou allerminst be hoeven in te houden, dat het particu- Zie slot pag. 3 kol. 2) Het 150-jarig bestaan van de Mili taire Willemsorde is donderdag in Den Haag o.a. gevierd met een pa rade door leden van de Nederlandse strijdkrachten voor het koninklijk paar en de dragers van de onder scheiding. Op de foto groet de Etheopische ambassadeur in Londen de heer Haddis Alemayehou, die ook ambassadeur voor Nederland is, H.M. de Koningin en de prins op het podium, vanwaar de parade werd afgenomen. De heer Alemayehou vertegenwoordigde de keizer van Etheopië, die ridder eerste klas in de orde is. Gisteren is de 53-jarige hoofdcommissa ris van politie te Wiesbaden in West- Duitsland, Oskar Christ, gearresteerd. Hij wordt verdacht van het begaan van oorlogsmisdaden in de tweede wereld oorlog. (Van onze radio en tv-redactie) Naar wij vernemen ligt het in de be doeling dat Wim Kan morgen zal optreden in de Rudi-Carrelshow. Het wordt geen optreden in de show zelf. Wim Kan staat in het Nieuwe de la Mar Theater in Amsterdam. Het wordt een beeldverbinding met dit theater. Rudl Carrel heeft ook Elisabeth Taylor, die in Noordwijk logeert, in zijn show willen hebben. De filmster wilde wel, maar het kan niet omdat zij niet mag van haar filmmaatschappij. Van de lichting 1964 Zelfde voorwaarden ah in 1964 Ten behoeve van de woningbouw in Nederland zal de minister van defensie aan 3500 bouwvakarbei ders van de lichting 1966 vrijstel ling van militaire dienst verlenen. Reeds eerder was een vrijstellings regeling getroffen voor bouwvak arbeiders van de lichtingen 1964 en 1965. Voor het verlenen van de vrüstelling zullen dezelfde voorwaarden gelden als in 1964: betrokkene moet zyn goedge keurd voor de militaire diensten en werkzaam zün in de nieuwbouw van woningen in Nederland, hy moet werk zaam zyn in een van een aantal met name genoemde functies in het bouw vak en hjj moet in het bezit zijn van een voor dat beroep geldend diploma of getuigschrift van een l.t.s., centrum voor vakopleiding voor volwassenen of leerlingenstelsel, hij moet een verkla ring van zijn werkgever overleggen, waaruit blijkt dat lijy bij voortduring in de nieuwbouw van woningen in Ne derland werkzaam zal zyn. Het aantal functies ln het bouwvak waarvoor vrijstelling kan worden ver leend is echter met één uitgebreid: een traie verwarmingsmonteur. De andere functies zijn: metselaar, voeger, beton werker, betonvlechter, heier, opperman, stukadoor, steengaaswerker, tegelzetter, terrazzowerker, timmerman, schilder, loodgieter, elektricien, dakdekker. Aanvragen voor vrijstelling moeten via de burgemeester van de woonplaats worden ingediend. De vrijstelling wordt aanvankelijk voor twee jaren verleend. Desgevraagd wordt de vrijstelling nog tweemaal voor twee jaren verlengd, in dien de betrokkene aan de gestelde voorwaarden blijft voldoen. Na zes ja ren tijdelijke vrijstelling krijgt de be trokkene desgevraagd voor goed vrij stelling als hij nog aan de voorwaarden voldoet. Minister-president Cals: (Van onze parlementaire redacteur) De extra-uitgaven in 1965, waar toe het kabinet-Cals heeft beslo ten, zullen worden gedekt door langlopende leningen op de bin nenlandse kapitaalmarkt. Belas tingverhoging is praktisch dit jaar niet meer te verwezenlijken. Dit verklaarde minister-president mr. Cals, gistermiddag in de Tweede Kamer, toen hij de opmerkingen beantwoordde, die woensdag waren gemaakt naar aan leiding van de regeringsverklaring. Het kabinet was er nog niet aam toe gekomen, zo zei mr. Cals, om de wij ze van financiering van de extra uitgaven in 1965 gedetailleerd uit te werken. Het ligt echter in de bedoe ling van het kabinet op korte termijn de Kamer in een nota een overzicht te geven van de gewijzigde ramingen van middelen en uitgaven voor 1965 naar de toestand van 1 april. Daar uit zal wel blijken, aldus de minister president, dat de financieringsbehoef ten van het rijk anders liggen dan ln de miljoenennota van het vorig jaar was voorzien. De minister-president wilde een kant tekening maken bij de optimistische verklaring, die de socialistische fractie leiders, drs. G. M. Nederhorst woensdag avond had gemaakt over uitbreiding van overheidsinvesteringen. Mr. Cals wilde waarschuwen tegen een al te gemakke- Russische wapens waren tweedehands Kenia heeft gisteren een zending Russische wapens geweigerd, om dat de wapens „te oud en tweede hands" waren, aldus president Jo- nio Kenjatta. Volgens het Keniase staatshoofd waren de wapens van geen nut „voor het moderne leger van Ke nia" en zullen ze terug worden ge zonden naar Rusland. 'ïyke verplaatsing van particuliere inves teringen naar overheidsinvesteringen. De regering is wel van plan de overheids investeringen te verhogen, maar zonder dat dit leidt tot een inflatoire ontwikke ling en zonder een breuk te veroorzaken in de economische groei. In dit verband sprak mr. Cals de bewe ring tegen van de liberale fractieleider, mr. Geertsema, dat het bedrijfsleven ge remd zou worden ln zyn ontwikkeling. „Zonder bedrijfsleven Is er geen econo mische groei", zed de minister-president. Op Verkeer en Waterstaat Naar in Haagse politieke kringen wordt aangenomen is zeer binnen kort de benoeming te verwachten van ir. S. A. Posthumus, thans lid van de Tweede Kamer voor de Partij van de Arbeid, tot staats secretaris van verkeer en water staat. Hij zal in het bijzonder be last worden met de behartiging van de internationale verkeerspro blematiek. Ir. S. A. Posthumus is op 29 april 1910 te Franeker geboren. Hij studeerde van 1928 tot 1934 aan de technische hoge school te Delft voor scheikundig inge nieur. Van 1934 tot 1943 was hij assis tent aan de technische hogeschool en vervolgens van 1944 tot 1946 bedrijfs- ingenieur bij de „Porceleyne Fles" te Delft De heer Posthumus is sedert 1946 lid van de Tweede Kamer. Sedert maart 1958 heeft hij voorts zitting in het Europese parlement, waar hrj zich voor al met internationale vervoers- en ener gieaangelegenheden bezig hield. Hij was laatstelijk voorzitter van de commissie van vervoer van het Europese parle ment, lid van de energie-commissie, en van de commissie voor onderzoek en cultuur. In de debatten met de Europe se uitvoerende organen trad hij veelvul dig voor deze onderwerpen op als woord voerder van de Europese socialistische fractie. Ir. Posthumus is ten slotte nog lid van commissie vervoersvergunningen, de mynraad en van het college van curatoren van de technische hogeschool te Eindhoven. Koninklijke onderscheidingen toegekend Bij de jaarlijkse toekenning van de koninklijke onderschei dingen tor gelegenheid van de verjaardag van koningin Julia na is mr. J. Moolenburgh, kan tonrechter te Middelburg be noemd tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Voorts werden twee Zeeuwen benoemd tot officier in de Or de van Oranje Nassau en der tien tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Verder werden in Zeeland 23 eremedailles in goud, 25 in zilver en 19 in brons toegekend. In totaal werden 83 Zeeuwen onderscheiden. Tot ridder in de Orde van de Neder landse Leeuw werd benoemd: Mr. J. Moolenburgh, kantonrechter te Middelburg. Tot officier in de Orde van Oranje Nassau werden benoemd: J. L. van Veeren, hoofdinspecteur- titulair van 's rijks belastingen, hoofd van de inspectie der invoer rechten en accijnzen te Vlissingen. G. N. van Ginkel, directeur van de N.V. Kon. Mij. „De Schelde" te Vlis singen. Tot ridder in de Orde van Oranje Nassau werden benoemd: B. H. Lavooy, scriba van de gerefor meerde kerk te Middelburg. W. Baas, burgemeester, tevens se cretaris der gemeente Sint-Laurens. C. van Bendegem, wethouder der ge meente Axel. J. S. Visscher, wethouder der ge meente Goes. A. J. Schot, lid van de raad der ge meente Middelburg. A. P. Modde, te Oostburg. H. B. J. Knoop, lid van de raad der gemeente Vlissingen. Mej. H. J. Ybes, oud-directrice van de vakschool voor meisjes te Goes, wonende te Rolde. J. W. Mazure te Terneuzen, water bouwkundige bij de prov. water staat in Zeeland. J. M. Poissonnier te Breslcens, oud directeur van het post- en telegraaf kantoor. J. W. Scheele, te Zaamslag, voorzit ter en bestuurslid van landbouwor ganisaties. C. L. de Wilde te Goes, leraar in al gemene dienst bij het tuinbouwcon- sulentschap aldaar. J. de Smit. adviseur en oud-bestuurs lid van de bond van gereformeerde jeugdverenigingen, wonende te Goes. Goud De eremedaille in goud, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau werd toegekend aan: C. J. van Burg, adjudant van de rijkspolitie te Middelburg. M. L. Markusse. lid van de raad der gemeente Krabbendijke. G. van Velzen, wethouder der ge meente Krabbendijke. A. J. B. Serrarens, wethoOder der gemeente Vogelwaarde. S. Caljouw te Middelburg. E. J. Neve, oud-onderwijzer bij het bijzonder gewoon lager onderwys te Groenendijk, wonende te Klooster- zande. Mej. R, M. de Rijk, oud-onderwijze res bij het byzonder gewoon lager Mej. C. M. Stroo, oud-onderwijzeres by het openbaar gewoon lager onder wijs te Kats. W. Klerks, hoofdassistent-sectiechef van 's rijks belastingen te Terneuzen. C. A. de Kraker te Zaamslag, be stuurslid van landbouworganisaties. W. P. C. Moelker, Midden-schouwen, bestuurslid vah landbouworganisa ties. J. Polderdijk, Arnemuiden. voorzitter van de afdeling Arnemuiden van de Z.L.M. J. Siereveld, Arnemuiden, bestuurs lid van visserijorganisaties. M. Siereveld, Arnemuiden, voorzitter en bestuurslid van visseryorganisa- C. D. Smet, te Clinge, voorzitter van de coöp. boerenleenbank aldaar. J. Vos te Koudekerke, voorzitter en bestuurslid van de afd. Koudekerke van de Z.L.M. C. Traas te Kapelle. Mej. zr. C. C. van de Linde te Kortgene. Mej. zr. M. J. de Voogd te Goes. Mej. zr. A. E. Vermaas te Oost- en West-Souburg. Zie slot pag. 2 kol. 5) De laatste weken circuleert door de Nederlandse dagbladpers het hard nekkige gerucht dat oud-minister Van Aartsen de belangrijkste kandidaat zou zyn voor de benoeming als commissa ris der koningin ln dc provincie Zee land. Bij deze geruchten worden echter allerlei opmerkingen gi-maakt, waaruit men zou kunnen concluderen, dat het hier om een mislukte minister gaat. die als troostprijs het gouverneurschap van deze provincie aangeboden zou krijgen. We geloven dat het goed la bij deze beeldvorming enkele aantekeningen te maken. Het Is ons namelijk de laatste tijd op gevallen dat er bijzonder lichtvaar dig geoordeeld wordt over allerlei res pectabele mannen, die mogelijkerwijs ln aanmerking zouden kunnen komen voor het commissariaat in dit gewest. De één zou niet energiek genoeg zijn, de ander daarentegen té energiek, van een derde wordt meewarig gedaan over zijn gezondheid, en nummer vier zou mislukt zijn als minister. We vinden het eerlijk gezegd een genante bedoening, dit ge praat over allerlei figuren, van wie men amper weet welke kwaliteiten zij hebben. De heer Van Aartsen krijgt in deze reeks speciale aandacht omdat hij belast ls met de reputatie als minister mislukt te zijn. Hij stond immers bij het rijtje bewindslieden, dat de heer Vonde ling als oppositieleider onvoldoende vond. Bij de jongste kabinetsformatie viel hy uit de boot on danks de omstandig heid dat zijn partij in de regering bleef. Daarmee werd zijn Blechte reputatie nog weer eens extra bevestigd. We willen hier nu buiten beschouwing laten of de heer Van Aartsen wel de aangewezen figuur voor Zeeland zou zijn, men zou dan alle kandidaten moeten weten en kennen, mitsgaders hun antecedenten. Eveneens laten we buiten beschouwing of zijn politieke gezindheid hem nu wel tot de aangewezen kandidaat voor deze post maakt: dat is een factor die in het vooroverleg en in het kabinetsberaad over deze benoeming zonder twijfel een rol zal spelen. Wel echter willen we hier aan de orde stellen de vraag of de heer Van Aartsen terecht in al lerlei publikaties is gedoodverfd als een mislukt minister. Men kan de vraag nog concreter stellen: is de heer Van Aart sen precies zo'n figuur als de oud-minis ter van sociale zaken Van Rooy? Men herinnert zich wellicht: deze bewinds man schoot in het parlement bok op bok en moest ontslag nemen, waarna hij via een burgemeestersplaats op de gou verneurszetel van Limburg terécht kwam. Het zou stellig onbillijk zijn de heer Van Aartsen in dezelfde categorie in te delen. Wy hebben zijn beleid als minister van verkeer en waterstaat de afgelopen jaren vrij nauwkeurig gevolgd en daarbij vastgesteld, dat hij zijn porte feuille bekwaam heeft beheerd. Naar ons gevoel aanzienlijk beter dan zijn ambtsvoorganger, die met veel omhaal van woorden de indruk wekte enorm veel te doen. maar in feite geen enkele belangrijke knoop doorhakte. En dat laatste heeft deze bewindsman wel ge daan. Hij heeft niet geaarzeld in de delicate K.L.M.-kwestie, waarvoor hij in het begin van zijn tweede ambtsperiode werd gesteld, hij nam eveneens besluiten rond de middenbermbeveiliging een kwestie die al jaren traineerde en hij aarzelde niet toe te zeggen dat er een zeehavennota zou komen, hetgeen de heer Korthals (zijn voorganger) niet durfde. Men kreeg de Indruk dat de heer Van Aartsen minder aan de leiband van de ambtenaren liep dan deze voor ganger. In het algemeen kan men zeg gen dat hy zijn zaken kende. Bij de parlementaire behandeling van zijn be groting hield hij zich niet op de vlakte, hij zei ja of neen en het bleek, dat hij zich tot in details in zijn zeer omvang rijke ministerie had verdiept. Wellicht dat hij minder gelukkig is geweest in de strijd binnen het kabinet om meer gelden voor zijn departement, wellicht dat hij het onderspit tegen zijn collega Witteveen heeft moeten delven, maar dat betekent toch niet. dat hij gekwalifi ceerd zou moeten worden als een „mis lukte minister". Dat zou onrechtvaardig Wy herhalen: op dit moment willen we hier buiten beschouwing laten of de heer Van Aartsen nu wel de juiste kandidaat voor Zeeland zou zijn. We zijn er van overtuigd, gelet op zijn verleden, dat hjj het goed zou doen, maar er zijn vermoedelijk meer bekwame kandidaten. En als het gaat om gelijkwaardige figu ren, aan spelen méér factoren een rol dan alleen bekwaamheid: ook de poli tieke situatie in deze provincie moet dan ogenschouw worden genomen. Waar ons echter om gaat. is bezwaar te maken tegen lichtvaardige kwalificaties, die bijvoorbeeld rond deze oud-minister (maar ook rond anderen) worden ge bruikt. Iedereen praat iedereen in zulke gevallen na. Dat gaat niet aan: de heer Van Aartsen heeft naar onze mening zijn portefeuille redelyk beheerd. Wan neer hy kandidaat is voor de Zeeuwse gouverneurspost, dan is die kandidatuur géén troostprijs. Of hij benoemd moet worden hangt af én van de kwaliteiten én van de politieke gezindheid van die genen. die eveneens in aanmerking ko men voor deze post Waarbij het accent dient te vallen op de bekwaamheid. Zeeland rekent er op dat aldus een keus zal worden gedaan. De premier van Australië, sir Robert Menzies, heeft gisteren bekendgemaakt dat op verzoek van de Zuid Vietnamese regering Australië een infanterie batal jon naar Vietnam zal zenden om aan de strijd tegen de communisten deel te ne men. Gisteravond is de Amerikaanse noord westkust getroffen door een herige aardschok, welke enige schade heeft aangericht aan gebouwen in de stad Seattle. De intensiteit van de schok kon niet onmiddellijk worden vastgesteld. Door de schok ontstond een hoge zee, welke gebouwen langs de kust bedreig de. Volgens functionarissen was het waarschijnUjk de hevigste aardschok sinds 13 april 1949, toen bij een schok zeven mensen om het leven kwamen. Thans zyn minstens twee mensen om gekomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1965 | | pagina 1