PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT RECORD VAN PASEN-1962 WERD NIET GEBROKEN Russen willen Hanoi vrijwilligers sturen GEEN REFERENDUM IN WEST-IRIAN Koud paasweekend bracht weinig drukte in Zeeland Behalve Duitsers zeer veel ook veel Fransen en Britten NEDERLAND ONDANKS SLECHTE WEER DRUK BEZOCHT, MAAR Dr. Paul Rijkens overleden Met V.N. niets meer te maken VIER DODEN BIJ BOTSING TEGEN BOOM Carlisten 2 mei bijeen ter ere van prinses Irene Acties worden voortgezet „Niets bekend over verloving prinses Beatrixr' GISTEREN WARE INVASIE OP SCHOUWEN Maandag vrij veel verkeer op de weg 208e jaargang - no. 90 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN ld., F. B. den 355 (b.g.f. red. 2094. Adv. n C. A. de Kok 4 1. 5,10. Ingezonden mededelingen 21^ nontiprlli 75 «en! pet week adv. 237S)Cocj, Grote I. Kleine edv. (max. 8 regel *nt. Bureau): Vllaelngen. 359300 P.Z.C., Middelburg. Dinsdag 20 april 1965 En weer voorkwam Noens zege van Niddelburg Pagina 3 Johnson herhaalt vredesaanbod Volgens een schatting van de Algeméne Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer (ANW), zijn dit jaar tijdens het paas weekeinde 600.000 buitenlandse toeristen ons land over de weg bin nengekomen; 75.000 van hen kwamen via de Belgische grens. Bij het totaal moeten nog enkele tienduizenden gevoegd worden, die per trein, boot of vliegtuig Nederland binnenkwamen. Het record van 750.000 binnenkomende toeristen via de weg, dat in 1962 werd ge vestigd, kon, ook al was het dit jaar aanzienlijk drukker dan een jaar geleden, niet worden geëvenaard. Ook gedurende deze paasdagen vormden de Duitsers verreweg de meerderheid der buitenlandse be zoekers. Veel groter dan anders was echter ditmaal het aantal Fransen. Nooit eerder in de ge schiedenis zijn in Nederland op hoogtijdagen zovele Franse toe risten gezien als tijdens de afge lopen dagen, 's Woensdags begon de stroom al, maar ook op le dag kwamen nog steeds Fransen ons land binnen. Ver boven de totalen van hoogtijdagen in vorige jaren lag ook het aantal Brit se bezoekers. Van verschillende vlieg velden in Engeland af bestond een com plete toeristische luchtbrug naar het vliegveld Zestienhoven bij Rotterdam, waar de chartervliegtuigen met Britse dagjesmensen en meerdaagse reizigers met bestemming de bollenvelden en Keukenhof met grote frequentie land den. Tot het eind van de liollentijd duurt die luchtbrug voort en in die tijd wor den enige tienduizenden Engelse bloe menvrienden per vliegtuig in ons land verwacht. Op de vierde plaats kwamen de Scandi- naviërs, onder wie dit jaar veel Denen waren. Doordat donderdag voor Pasen een officiële feestdag in Denemarken is, kwamen die dag al vrij veel Denen Ne- derland-waarts. De vijfde plaats wordt gedeeld door de geallieerde militaire verlofgangers en de Belgen. Voor het eerst kon deze paasdagen ook gesproken worden van een aantal Zwit serse bezoekers. Nog niet eerder was door buitenlanders zo'n groot aantal hotel- en pensionbed den van tevoren geboekt als voor deze Pasen. Als gevolg hiervan moest de VW-Amsterdam donderdag de gehele dag al toeristen doorsturen naar hotels en pensions boven het Noordzeekanaal, in Weesp, Aalsmeer, Velzen/IJmuiden en Zandvoort. Later op de avond schakelde men de particuliere adressen in. Ook in Rotterdam en Utrecht In R.A.l.-geboaw Paaszaterdag maakte het slechte weer, dat de stroom buitenlanders aanvankelijk vrij bescheiden was. La ter nam hy' toch nog vrij sterk toe. Zoals te verwachten was ontstond 's avonds een noodsituatie op logies- gebied. In de randstad Holland maar ook o.a. in Breda waren alle bedden, ook die bij de particuliere kamerver huurders, paaseivol. In Amsterdam vond de VVV in samenwerking met de gemeente, de bescherming be king, de Koninklijke Marine en de bedden geschikt te maken voor lo gies. Hiervan maakten ongeveer 150 toeristen dankbaar gebruik. In Den Haag, Delft, Utrecht en Breda ontstond spontaan een nieuwe voorraad logiesgelegenheden bij particulieren na dat de ANW via de televisie en de ra- Deltawerken Op de wegen was het vrijdag vooral oi de weg ArnhemUtrecht en Apel doornAmersfoort erg druk. Er be stond veel belangstelling voor de Delta werken. De drukte op de Haringvliet brug was 40 procent hoger dan nor maal. Gisteravond is in het VVilhehiiiuagn.st- huls in Amsterdam op 7G-jarige leeftijd overleden dr. Paul Rijkens, oud-voorzit ter van de raad van bestuur van Unile.- ver N.V. en oud-vice-president van Uni lever Ltd. Dr. Rijkens was ruim vier weken gele den in het ziekenhuis opgenomen. Paul Rijkens werd 14 september 1888 te Rotterdam geboren. Hij bezocht de h.b.s. aldaar en begon zijn loopbaan by Van den Bergh's Ltd. in Rotterdam in januari 1910. in 1913 werd hy benoemd lot directeur van verscheidene gelieerde maatschappijen van Van den Bcrgh'r Fabrieken N.V. Na de fusie tussen Var den Bergh en Jurgens in 1937 werd hy benoemd tot directeur van de Margari ne Union Ltd. in Londen en van de Mar garine Unie N.V. in Rotterdam; tien jaar later volgde zijn benoeming tot I voorzitter van de raad van bestuur. Tij-, dens de oorlog verbleef hij in Londen, i waar hij lid was van de buitengewone De paasdrukte in cijfers: strandbezoek gedurende de vier feestdagen niet om in rode inkt over naar huis te schrijven. Toch trok de Scheveningse pier nog 38.000 bezoekers. De Keukenhof had geen record, maar desondanks een bezoekersaantal van rond 150.000. Madurodam, Den Haag, kreeg 57.000 binnen- en buitenlandse kijkers, de Efteling in Kaatsheuvel 12.000. Over musea gesproken: het rijksmu seum in de hoofdstad trok 22.000 be zoekers (heit dubbele aantal van verle den jaar), het gemeentemuseum in Den Haag 3000, Boymans-Van Beuningen in Rotterdam nog geen 2500, het Kröller- Müller in Otterló 5000 en het openlucht museum in Arnhem 6000. Dierentuinen: Blijdorp in Rotterdam 12.000, Artis, Amsterdam 7500, Ouwe hand, Rhenen ruim 10.000 en Burgers, Arnhem 7000 bezoekers. De Rotterdamse Euromast was met 18.000 gasten zeer vol en zeer tevreden. PRESIDENT SOEKARNO President Soekarno heeft in een redevoering verklaard niet van plan te zijn in West-Irian de volksstemming te laten houden welke het Indonesisch-Nederlands akkoord dat onder auspiciën van de Verenigde Naties tot stand is gekomen voorschrijft. „Waarom zouden we in West-Irian een volksstemming houden? De hele wereld ziet West-Irian als Indonesisch gebied. Er is geen noodzaak om een volksstem ming te houden want we zijn geen lid meer van de Verenigde Naties", aldus Soekarno en hjj verklaarde dat zijn be sluit Indonesië uit de volkerenorgani satie terug te trekken onherroepeiyk was. Soekarno sprak ter gelegenheid van de viering van de tiende verjaardag van de Afro-Aziatische conferentie „Omkoopsom' Soekarno zei dat de Verenigde Sta ten hun troepen dienden terug te trekken uit Zuid-Korea en Zuid- Vietnam opdat die landen zich vreedzaam zouden kunnen verenigen met de communistische helft. Het aanbod van president Johnson een miljard dollar beschikbaar te stellen voor hulp aan Zuid-Oost Azië, noemde Soekarno „een omkoopsom die alleen maar de geldbuidels der imperialisten zal vullen". Het gebied van de pacific zou niet altijd „pacifistisch" blijven, betoog de Soekarno. „Hoe kunnen we leven als we het imperialisme niet bestrij den?", vroeg hij zijn gehoor en hy voegde er aan toe: „de imperialisten vechten onderling als wolven, maar verenigen zich om tegen ons te stry- den". Hij brak een lans voor eenheid en we derzijdse hulp onder Afro-Aziatische naties om „confrontatie tegen onze te genstanders te voeren". Soekarno liet er niet naar raden wie hij als imperialistische mogendheden beschouwde. Dat waren in de eerste plaats Amerika en Engeland. Hij klaarde dat nationale instabiliteit beter was dan koloniale stabiliteit en zei dat er geen vrede in de wereld kon zijn zo lang er nog imperialisten waren. Ook zei hij dat naties als Maleisië en Israël die door het westen werden gesteund „eenvoudig niet bestaan". Soekarno heeft gisteren in het Boen Karnostailion in Djakarta op een mas sabijeenkomst verklaard, dat „de Ne- BEJAARDE VROUW BIJ BRAND OMGEKOMEN van de "Nederlandse Missie voor Kinde- Be 91-jarige mevrouw J. E. Buthver uit ren, die Nederlandse kinderen in staat Amsterdam is zaterdagnacht om het le- steldc na de oorlog in Engeland weer v?n gekomen by een brand op krachten te komen. In 1955 ging hij a£U' <le Zicseniskade. met pensioen. Paul Rijkens was ridder de "rand is yermoedelyk in de orde van de Nederlandse Leeuw van een petroleumkachel, en commandeur in de orde van Oranje De bejaarde vrouw kon het laatste half Nassau. Hij was doctor honoris causa jaar wegens haar grote omvang en ho- van de Nederlandse economische hoge- leeftijd niet meer in liggende hou- school te Rotterdam, oud-curator van ding slapen. Zij deed dat zittend op een de Gron-ngse universiteit en curator van slaapbank met een petroleumkachel dc Nederlandse economische hogeschool aan haar voeten. De brandweer ver- Rotterdam. I moedt flat de-o heeft omgeschopt. Het Indonesische staatshoofd zei er van overtuigd te zijn, dat de volgende Afri kaans-Aziatische conferentie welke in juni te Algiers zal plaatsvinden, een groot succes zal zyn, evenals de voor genomen bijeenkomst van „nieuwe op komende mogendheden", volgend jaar in Djakarta. Zaterdagnacht is by de zuivelfabriek aan de Gorredijksterweg onder Gorrediik Een overzicht van de oude RAI, die in de nacht van zaterdag op zondag dankbaar werd gebruikt door toeristen om alsnog een slaap- plaatsje te vinden. Een auto, bestuurd door de 21-jarige H. T. Vonk botste, vermoedeiyk tenge volge van te hoge snelheid, in een flau we bocht frontaal tegen een langs de weg staande boom. Twee inzittenden, de zeventienjarige A. Kramer en de e jaarlijkse massabijeenkomst van Car- achttienjarige S. van der Spoel uit Kat-'listen in Montejurra zal op 2 mei worden ink (gemeente Heerenveen), waren op gehouden ter ere van prinses Irene der slag dood. De bestuurder overleed m.. de loop van de nacht in het ziekenhuis,Neder,anden' zo heeft een Carlistische te Heerenveen. De vierde inzittende, de woordvoerder bekendgemaakt, zeventienjarige A. Spijkman uit Mildam (gemeente Heerenveen) werd zwaar ge- ny is later in het ziekenhuis wond. overleden." De auto, die het eigendom was van Kra mers vader, werd totaal vernield. Dat de botsing hevig geweest moet zijn blijkt ook uit het feit, dat de motor achter in de wagen werd teruggevonden. „Naar aanleiding van talloze verzoeken hebben wy besloten de bijeenkomst van Montejurra dit jaar te houden ter ere van hare koninklijke hoogheid prinses Irene, hertogin van Madrid", aldus de woordvoerder, die echter niet zei of de prinses de bijeenkomst zelf met haar te genwoordigheid zou opluisteren. De strijd Vietnam waarbij twee Noord Vietnamese konvooien onder vuur werden genomen, een binnenvaartuig tot zinken werd ge bracht en een miljoen pamfletten wei den uitgeworpen boven de gebieden die eerder door bombardementen zijn ge- De Sowjetregering heeft geen be zwaar, dat Russische vrijwiligers aan de strijd in Vietnam gaan deelnemen, als de Amerikaanse j troffen. „agressie" toeneemt en de rege- BiJ aclie» in Zuid-Vietnam zelf werden negen bemanningsleden van twee Ame- nng van Noord-Vietnam daarom rikaanse hefschroefviiegtuigen g< vraagt. Aldus is medegedeeld, in een communiqué na afloop van een bezoek van zeven dagen aan Mos kou van een delegatie der Noord- vietnamese regering en communis tische partij. De komst naar Mos kou van deze delegatie was tot dusver niet bekendgemaakt Blijkens het communiqué heeft de Sow- jet-regering tegenover de delegatie be vestigd, dat zij Noord-Vietnam hulp zal blijven verlenen om dit land in staat te stellen de Amerikaanse agreqsie, die als een provocatie tegen alle socialistische landen wordt beschouwd, af te slaan. De Britse minister van buitenlandse za ken, Michael Stewart heeft gisteren op London Airport verklaard dat het Rus sische dreigement vrijwilligers naar Vietnam te zullen sturen, geen nieuwe ontwikkeling was. „Ze hebben dat enige tijd geleden ook gezegd. Ik maak me er niet al te bezorgd om", aldus Stewart voor zijn vertrek naar Belgrado. Stewart gaat een reis van een week ma ken naar Joegoslavië en Tsjechoslowa- kije om te praten over handel, culturele contacten en consulaire betrekkingen. De premier van de Sovjet-Unie, Alexei Kosigin, heeft de V.S. er gisteren ander maal van beschuldigd in Vietnam agres sie te plegen, de vrede in gevaar te brengen en de overeenkomst van Genève inzake Indo-China van 1954 te schen den. Rede Johnson De Amerikaanse president, Lyndon Johnson, heeft zaterdag zijn aanbod herhaald om „onvoorwaardelijke be sprekingen" te voeren ter bevorde ring van een herstel van de vrede in Vietnam. „Laten wij er vanavond mee beginnen, indien U wilt", ver klaarde hij onder meer. De president voegde hieraan echter toe: „totdat de onafhankelijkheid van Zuid-VJetnam is verzekerd kan nie mand ter wereld ons dwingen het land te verlaten". Hij hernam: „wij zullen er blijven zolang het nodig is, wat ook het risico, wat ook de pry's". Terwijl hij sprak maakten ongeveer 200 „demonstranten voor de vrede" zich op om een mars te houden in de buurt van zijn ranch en postten tussen de 9.000 en 10.000 tegenstanders van het Ameri kaanse Vietnambeleid bij het Witte Huis. Onder de betogers In Washing ton waren studenten uit het hele land. toen hun toestellen dóór weergeschut naar beneden werden ge haald. Da Nang Voor de eerste maal zyn ook Vletcong- gaerrilln's doorgedrongen op de vliegba sis Da N'ang die wordt gebruikt door de Amerikaanse marine. De aanval op de basis vond op avond van de eerste paasdag plaats. Tot twee maal toe wisten de communistische guer rilla's op de zwaarbewaakte basis door te dringen waar zij de installaties aan vielen rnet handgranaten. Twee mari niers raakten licht gewond. PRINS BERNHARD Prins Bemhard heeft zondagochtend ty- dens een persconferentie op Schiphol ontkend dat er sprake is van een spoedi ge verloving van prinses Beatrix. Prins Bernhard, die zojuist was terug gekeerd uit de Verenigde Staten, ant woordde op een vraag of de geruchten in buitenlandse kranten over een aanslaan de verloving juist waren: „Het is de eerste keer dat ik van deze geruchten hoor. My is het volkomen nieuw". Lach end voegde de prins daar aan toe: „Ik hoor dergelijke dingen altijd het eerst van de pers. Het vorige jaar gingen er geruchten over een verloving van prin ses Beatrix met de Duitse prins Von Hessen- Mijn gezin en ik hebben ons daar erg over geamuseerd". De prins heeft in de Verenigde Staten een bezoek gebracht aan president John- son. Voorts aanvaardde de prins aan de universiteit van Michigan een eredocto raat in de rechtswetenschappen en ont hulde hij in het Amerikaanse plaatsje Holland een Zaanse molen. „Het krijgen van het eredoctoraat was een by'zondere indrukwekkende gebeurtenis, maar wat mij tijdens mijn bezoek nog het meest heeft getroffen is de ontdekking dat zo enorm veel mensen daar aan Nederland gehecht zijn". PASEN 1965 in Zeeland is wat het vreemdelingenverkeer be treft bepaald geen „topper" ge worden. Hoewel mededelingen uiteenliepen van „gezellig druk" tot „nooit zo druk geweest" was de algemene indruk: „minder bezoek dan we hadden ver wacht". Met name zondag was bet rustig in Zeeland, maandag ging het beter. Dit is in feite de wat tegenvallende balans van een guur en koud paasweekend, dat op vele plaatsen regen en hagel bracht. De temperatuur tijdens de paasdagen lag ver beneden nor maal. Meteo-Vlissingen regis treerde zondag een hoogste dag temperatuur van 8,6 graden Celsius en maandag zelfs 7,4 graden Celsius, temperaturen, die vijf tot zes graden onder normaal liggen. De „graadmeters" voor de drukte op de weg. o.m. de veerdiensten en knooppunten als de Middelburgse Stationsbrug meldden op een en kele uitzondering na een rustig paasweekend. Het was overigens ook weer niet zo, dat de verkeersstroom Zeeland meed. Daar kunnen ze met name op Schouwen-Duiveland daar de algemene indruk. Vele dui zenden automobilisten hebben ge bruik gemaakt van de nieuwe recht streekse verbinding met Schouwen: de weg over de dam door de Greve- lingcn. Dat was dan in het byzonder tweede paasdag. uiteezoi - viel het bezoek tegen. Er was speciaal maandag vrij veel verkeer op de weg, maar dat haalde lang niet de drukte op andere paasdagen en een vergelijking met Pinksteren viel zeker niet te maken. De Zeeuwse trekpleisters als Minia tuur Walcheren, de Oosterschelde- brug, de boulevard in Vlissingen, de Grevelingendara trokken veel belang stelling, met name tweede paasdag, eeii dug, die zich blijkbaar uitstekend leende er met de auto op uit te trekken. Ondanks de Grevelingen- dam was het, zomers druk op veer ZypeAnna Jaeobapolder. Wachttij den van 1> 2 tot 2 uur waren geen zeldzaamheid. Maar de indruk van de meeste politiemensen was: wel druk, maar bepaald niet zo, dat men voor problemen kwam te staan. „Veel minder druk dan we hadden verwacht", was het commentaar van ^et walpersoneel te Vlissingen, toen we naar de drukte op de'provinciale boot VlissingenBreskens informeer den. Zaterdag voer alleen de dienst- boot, die het aanbod goed kon ver werken. Slechts éénmaal moest een dertigtal auto's één uur blijven over staan. De twee-uurs dienst van eer ste paasdag (zondag) werd omge zet in een uurdienst en in de mid daguren werd viermaal een tweede boot ingelegd. Tweede paasdag voe ren de gehele dag twee boten, die he' •rvoersaanbod gemakkelijk kor opvangen. Beide paasdagen kwamen 5 dan ook geen wachttijden voor. Tel- i kens konden de veerpleinen „schoon" worden geveegd. De politie in Vlissingen had het wel- iswaar druk, maar lang niet zo druk als vorig jaar Pasen. De boulevard, altijd een trekpleister, trok ook nu weer talrijke gemotoriseerde belang- i stellenden. Met name op eerste paas- Zie slot petg. 5 kol 1) Koud en guur was het paasweek end in Zeeland. Vooral zondag was het een slechte dag voor de (wei nige) toeristen en dagjesmensen, die op pad gingen. Bij Goes kon men 's middags om drie uur dit aantreffen: donkere wolken, die zich even later tn een regenbui ont lastten, automobilisten icoren ge dwongen hun voertuig stil te zet ten. '(Foto P.Z.C.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1965 | | pagina 1