NIEUWE MINISTERS WORDEN VANDAAG BEËDIGD „Lijn" in havenuitbreiding van Yerseke „Er is weinig tijd om nieuwe ideeën waar te maken" V.V.V.'s in alarm voor de paasdrukte MR. CALS OVER PREMIERSCHAP: „Ik kon er niet meer onderuit" Staatssecretaris J. C. Haex (c.h.) komt niet terug Oppositie Mislukte aanslag op president Diori van Niger 208e jaargang - no. 86 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN 3508, cdv. 2647/3043) red. 2078/316», i Ootlbut», lel. 2 225. 1 3S»3rt r.r.Cw Mlddell Woensdag 14 april 1965 Van Kloetinge naar kasteeltje Pagina 2 (Van onze Haagse redactie) „Heel veel moeilijkheden wachten ons nog. Daar is ieder lid van het nieuwe kabinet van overtuigd. Het zal geen gemakkelijke tijd worden. Er is weinig tijd om bepaalde nieuwe ideeën waar te ma ken". Dit verklaarde mr. Cals gisteravond tegenover de pers, na dat hij op Soestdijk de koningin had medegedeeld, dat hij de op dracht tot het formeren van een kabinet had aanvaard. Mr. Cals, die vanaf vandaag minister-president is, merkte op, dat er is gevraagd: „Wat kun je in twee jaar nog klaarmaken? Hier staat echter tegenover, zo verklaarde hij, dat de partijen, die bij de forma tie zijn betrokken, het er over eens waren dat de kabinetscrisis zo spoedig mogelijk moest worden opgelost. Het nieuwe kabinet wordt van morgen om half elf door de konin gin op paleis Soestdijk beëdigd. Vanmiddag zullen de nieuwe mi nisters de portefeuille overnemen van hun voorgangers. Morgen vindt de eerste ministerraad plaats. Dit zal een vergadering zijn van de koninkrijks-minister- raad, dat wil zeggen, dat ook de gevolmachtigde ministers van de rijksdelen in de West hierbij aan wezig zullen zijn. _i de Tweede-Kamer de rege ringsverklaring' zal worden afgelegd, kon mr. Cals gisteravond nog niet zeg gen. Hij kan hierover eerst na zjjn beëdi ging contact opnemen met de kamer voorzitter. Het opstellen van de rege ringsverklaring zal veel tijd van het nieuwe kabinet vergen. Mr. Cals ver wachtte daarom, dat deze verklaring eerst in de tweede week na Pasen zal worden afgelegd. Over zijn besprekingen met de kandi daat-ministers de z.g. constituerende vergadering zei mr. Cals, dat hierbij niet alleen het regeringsprogram is be sproken, maar tevens afspraken zijn ge maakt over de coördinatie tussen ver schillende departementen. Het belang van een goede coördinatie kende de nieu we minister-president heel goed uit zijn jarenlange ervaring als bewindsman. Ten aanzien van de lange duur van de constituerende vergadering merkte mr. Ca.ls op, dat het tegenover de kandidaat- ministers onredelijk zou zijn geweest deze vergadering er in een twee en een half uur „door te jagen". Daar kwam nog als speciale moeilijkheid bij, zittende ministers geen deel uitmaken van de Kamer. Zij waren dus niet op de hoogte van de besprekingen, die de frac tievoorzitters met de formateur hebben gevoerd. Bij een formatie na, de verkie zingen ligt dat anders. De meeste kandi daat-ministers worden dan als kamerlid gekozen en worden als zodanig in kennis gesteld van het overleg tussen de voor zitter van hun fractie en de formateur. Naar gisteren in Den Haag verluidde i de wens van minister De Jong om zijn C.-H.-staatssecretaris voor landmacht J. C. Haex te handhaven, niet ingewil ligd. Het. denkbeeld is afgestuit op ver zet uit de constituerende vergadering, omdat men vrij algemeen van oordeel was dat ook de staatssecretarissen van een duidelijke politieke Ideur dienen te zyn en moeten passen in de huidige menwerking van K.V.P., P.v.d.A. A.-R. Men stelt er prijs op het strikt parlementaire karakter van het kabi- net-Cals te handhaven Volgens politieke kringen zal nog tij dens het lopende begrotingsjaar een extra-budget van 25 miljoen voor ont wikkelingshulp worden beschikbaar ge steld. Dit extra-bedrag zal volgend jaar tot 50 miljoen worden verhoogd. In socialistische kring worden als kandi daten voor een staatssecretariaatschap op buitenlandse zaken de namen van de Tweede-Kamerleden prof. dr. C. L. Pa- t.ijn en mr. M. van der Stoel genoemd. Prof. Patijn zou, indien mr. De Block niet op zijn post terugkeert, in aar king komen voor Europese zaken, heer Van der Stoel zou beschikbaar zijn voor het terrein van de internationale organisaties mits daaronder ook de N.A.V.O.- en W.E.U.-zaken zouden ko men te resorteren. Tot voorzitter van de fractie van de Partij van de Arbeid uit de Tweede Kamer is gistermorgen gekozen drs. G. M. Nederhorst. Departementen HET KABINET (Van onze Haagse redactie) De veertien ministers van het ka- binet-Cals, die vanochtend op pa leis Soestdijk worden ontvangen, zijn: minister-president en minister van algemene zaken: mr. J. M. L. Th. Cals. Minister van buitenlandse zaken: mr. J. M. A. H. Luns. Minister van justitie: dr. I. Sam- kalden. Minister van binnenlandse zaken: J. Smallenbroek. Minister van onderwijs en weten schappen: dr. I. A. Diepenhorst. Minister van financiën: dr. A. Vondeling, tevens vice-minister- Minister van defensie: P. J. S. de Jong. Minister van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening: drs. P. C. W. M. Bogaers. Minister van verkeer en water staat: J. G. Suurhoff. Minister van economische zaken: drs. J. M. den Uyl. Minister van landbouw en visserij: mr. B. W. Biesheuvel, tevens vice- minister-president. Minister van sociale zaken en volksgezondheid: dr. G. M. J. Veldkamp. Minister van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk: mr. M. Vrolijk. Minister zonder portefeuille, be last met de ontwikkelingshulp en ressorterende onder het ministerie van buitenlandse zaken: mr. Th. H. Bot. OOIEVAAR OUDEWATER KREEG GEZELSCHAP De ooiwaar die maandag doodvermoeid neerstreek op het nest van het stadhuis j van Oudewater heeft gisteren al zijn I wensen In vervulling zien gaan: om- j *treeks half ze* arriveerde een vrouwe lijke ooievaar die na enige sierlijke tw>- gen in alle gemoednru* neerdaalde naast het pmies 24 uur eerder gearriveerde iruin netje, IFoto: de mannctjesooicvaar op het neet} Wat betreft de namen van de depar tementen deelde mr. Cals in de eerste plaats mede, dat de naam van het de- Sartement van volkshuisvesting en ouwnijverheid zal worden veranderd In volkshuisvesting en ruimtelijke or dening. De ruimtelijke ordening zal in de toekomst grotere aandacht van de -minister hebben en misschien zelfs helemaal op de voorgrond komen, zei mr. Cals. In plaats van het departement van maat schappelijk werk komt er een geheel nieuw departement, dat zal heten minis terie van cultuur, recreatie en maat schappelijk werk. De voornaamste reden voor de oprichting van dit nieuwe depar tement is het verkrijgen van een meer evenwichtige verdeling van de over heidstaken, zodat een bepaalde minister niet een al te zware taak krijgt terwijl een andere bewindsman er gemakkelijk iets bij zou kunnen doen. Het directo raat-generaal van de kunsten en dat van de volksontwikkeling zuilen van het mi nisterie van onderwijs, kunsten en we tenschappen dat onderwijs en weten schappen zal gaan heten - verhuizen naar het nieuwe ministerie, waaronder ook zullen vallen de zaken betreffende radio, televisie en de pers. (Zie slot pag. 3 kolom 4). B. ROOLVINK VOORZITTER VAN DE A.-R.-FRACTIE Na een vergadering die gisteravond van 20 tot 23.30 uur geduurd heeft, is de heer B- Roolvink gekozen tot eerste voorzit ter van de A.R.-fractie. Tot tweede voor- ziter werd gekozen de heer Elfferich uit Delft. Kamerlid wil alles weten over dood van student Het Tweede-Kamerlid Tans (p.v.d.a.) heeft aan de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen schriftelijk gevraagd „een omstandige uiteenzet ting" te geven van wat zich heeft afge speeld bij het inauguratieritueel, dat aan de 20-jarige jhr. D. Rutgers van Rozen burg uit Zeist, student aan de universi teit in Utrecht, het leven heeft gekost. De heer Tans wil ook van de minister vernemen welke maatregelen er zullen worden genomen „om aan dit soort" feodale praktijken eens en voor goed een eind te maken". INITIATIEF VOOR SPREIDING VAN VREEMDELINGEN GORDON WALKER EN LODGE NAAR AZIË De voormalige Britse minister van buitenlandse zaken Patrick Gor don Walker heeft gisteren op een persconferentie gezegd dat hij vandaag, ondanks de weigering van Hanoi en Peking hem te ont vangen, naar Zuid-Oost-Azië zal vertrekken ten einde zich op de! hoogte te stellen van de feitelijk heden inzake de kwestie Vietnam. Gordon Walker zei dat hij de volgende' landen in zijn reisprogramma heeft op genomen: Maleisië. Thailand, Burma, Laos, Zuid-Vietnam en Cambodja. Hij zal tussenlandingen maken in New- Delhi en Tokio. Naar in Washington isi medegedeeld, zal Henry Cabot Lodge,j voormalig ambassadeur in Vietnam, als| persoonlijk vertegenwoordiger van. president Johnson eveneens een reis naar Verre Oosten maken voor bespre- j kingen over Vietnam met de regeringen; van de zes met de Verenigde Staten be-j vriende landen in dit gebied. De woord- voerder van het Witte Huis deelde me-i de, dat Cabot Lodge in de loop van deze! week zal vertrekken, na eerst nog een gesprek met president Johnson te heb ben gehad. Hij zal Australië, Nieuw-1 Zeeland, de Phillippijnen, Formosa, Ja-| pan en Korea bezoeken. Een hoge func- j tionaris van het Amerikaanse departe-j ment van buitenlandse zaken heeft als zijn mening te kennen gegeven dat de: komende weken een verheviging van I de strijd in Zuid-Vietnam te zien zullen j geven. Hij sprak dit vermoeden uit naarj aanleiding van ontvangen inlichtingen,' volgens welke de Viet-Kong in het; noorden en midden van het land zijnj strijdkrachten aan het hergroeperen is. Jachtbommenwerpers van de Ameri- kaanse en Zuidvietnamese luchtmacht: hebben gisteren in Noord-Vietnam we gen en radarstations gebombardeerd, i Volgens Amerikaanse en Zuidvietname se woordvoerders hebben ruim 801 straaljagers en schroefvliegtuigen deel-! genomen aan twee verschillende aan-i vallen op de brug bij Thanh Yen en ra darstations te Coea Lo en op het eiland Hom Matt. De Amerikaanse ambassade te Saigon heeft gisteren bekendgemaakt dat moetwerden ogenomen da,t de h t academ,„h ,icke„hul« te Gronln. Viet-Kongguerrilla s de Amerikaan Jo- seph W. Grainer, die in augustus 1964 gen Is gistermiddag aan de bekomen werd ontvoerd, hebben gedood. verwondingen bezweken de 19-jarige R. Jongen (19) door trein aangereden de Groot uit Groningen, die gistermor gen op de onbewaakte spoorwegover gang aan de Kooiweg te Groningen door een trein werd aangereden. Hij passeerde op zijn fiets de spoorweg overgang toen de trein uit Winschoten naderde. Het slachtoffer werd gegrepen en zwaar gewond naar het academisch j ziekenhuis gebracht. Nu do wacht Ln Den Haag wordt af ge loot, staan enkele partijen voor de opdracht het begrip „oppositie" nieuwe Inhoud te geven. Kr is dnarovcr zowel bij de V.V.D. als bij de C.-H.U. een be zinning aan de gang. waarbij de het vermoedelijk makkelijker heeft dan de tweede. De V.V.D. immens staat in menig opzicht diametraal tegenover d« politieke opvattingen, die In de P.v.d.A. worden gehuldigd. Vermoedelijk zal dan ook de V.V.D. het beleid van het nieuwe kabinet vooral toetsen op een specifiek socialistische Inbreng. Voor de C.-H.U. is de taak van opponerende partij daarom al zo moeilijk, omdat zij zo bij uitstek gouvernementeel is. Mede tegen deze achtergrond moet men de verklaring be zien, die onlangs het kamerlid Kikkert voor de radio heeft afgelegd over een „waardige oppositie"- zij zal uitgaan van het Evangelie en niet bij voorbaat ge richt z(jn op een samenwerking met -ie liberalen, omdat deze van andere begin selen uitgaan. Een waardige oppositie- we hebben wei eens de Indruk <lc hier geciteerde uitdrukking kan eveneens in d< z<- rich ting wijzen dat h«-t voeren van oppo sitie ln Nederland als een onplezierige, zo niet onnette aangelegenheid wordt beschouwd: de gemiddelde Nederlander voelt er niet veel voor om zich bij her haling tegenover een regering op te stel len. Diezelfde instelling Is er wellicht de oorzaak van dat vele N'tslerlanders een overmatig groot respect jegens rege ringsfiguren koesteren. Een symptoom daarvan ls wellicht het nog altijd m ge bruik zijnde „excellentie" als aanspreek titel voor een minister, een toevoeging waaraan destijds Thorbecke al een eirid heeft willen maken, tevergeefs echter. Geruchten gaan overigens, dat het nieu we kabinet in zijn constituerende verga dering zou hebben besloten deze aan spreektitel definitief af te schaffen. Als dat zo zou zijn: hoera. Daarover even wel niet. het gaat over de gouvernemen tele instelling van de gemiddelde Neder lander. HIJ voelt zich niet gelukkig met een voortdurende oppositierol. Nu is het voeren van oppositie in een parlement met meer dan twee par tijen (of twee grote en één kleine zoals ln Engeland) een heel wat moeilijker zaak dan bij een twee- partijenstelsel. In het y laatste geval is de op- A as li/is poslUe Ir mede op ge- richt zo nodig de re- gering ais geheel over te nemen, vandaar ook dat men i:i een dergelijke partij overgaat tot het forme ren van een „schaduwkabinet". Bij «ten meer-partijenstelsei is regeren echter niet een zaak van één politieke opvat ting, maar van compromissen, zodat de scherpste tegenstellingen bij voorbaat al zijn verzacht. Vooral in een geval als thans aan de orde is: hier is sprake van een wijziging halverwege de parlemen taire periode, zonder dat op grond van verkiezingsuitslagen het beleid sterk kan worden veranderd. Voor een oppo sitiepartij maakt dat het werk in het parlement allerminst eenvoudig, zoals bijvoorbeeld destijds ook de P.v.d.A. in de eerste jaren van haar oppositierol heeft moeten ervaren. Pas toen de lei ding van de fractie in handen kwam van een intelligent en subtiel-optredend politicus werden enige malen successen bereikt, vooral op het psychologisch vlak. De C.-H.U. zal het niet zo makkelijk af gaan, het voeren van oppositie: zij moet anders dan de V.V.D. de rol van opposant nog leren, maar bovendien zal zij zonder twijfel wel eens voor de situa tie komen te staan dat er géén reden is opposant te zijn, namelijk als zij het eens is met regeringsvoorstellen. De komende twee jaren zuilen zonder enige twijfel beslissend zijn voor de volgende parlementaire periode van vier jaar. Zo langzamerhand wordt Im mers wel duidelijk, dat het uit elkaar vallen van de laatste coalitie niet alleen heeft te maken gehad met het radio- en tv-bestel. Wanneer men allerlei uitlatin gen van A.-R.-zijde. de laatste jaren gedaan, over met name de samenwer king met de liberalen nog weer eens in de herinnering roept, compleet met de opmerking van voorzitter Berghuis over het sociaal „links" zijn van zijn partij, dan vraagt men zich af of de breuk niet veel en veel dieper zit. Mede daarom zijn de komende jaren zo beslissend: za! cie nieuwe coalitie het goed doen. zo goed dat én K.V.P. én A.-R. de verkiezingen kunnen ingaan met de mededeling dat zij met de P.v.d.A. willen blijven samen werken? DöAr zal het de komende twee jaar om gaan. Déér ook ligt de taak van de oppositie: het beproeven van de nieuwe samenwerking en het trachten een bres daarin te schieten. Maar het zal vermoedelijk voornamelijk de V.V.D. zijn, die deze taak moet volbrengen, want de C.-H.U. zal haar gouvernementele in stelling niet zo maar kunnen verlooche nen. Het zal interessant zijn te horen onder wiens leiding de V.V.D. in de Tweede Kamer zal opereren: onder Geertsema of onder Toxopeus. Misschien dat de V.VD. in dit opzicht iets kan le ren van de historie der P.v.d.A. als op positiepartij tijdens de eerste jaren van het kabinet De Quay. HALF MILJOEN TOERISTEN VERWACHT ((Van onze Amsterdamse redacteur) Het liele V.V.V.-wezen van weste lijk Nederland verkeert in alarm toestand. Nog nooit lieeft men zo veel boekingen te verwerken ge kregen voor Pasen. Men verwacht in totaal zeker 500.000 vreemde lingen. Voor groepen is al twee maanden geen onderdak meer te vinden. En nu al wordt het ook moeilijk niet individuele onderbrenging. Bij de V.V.V. van Am sterdam komen dagelijks reisbureaudi recteuren uit alle 'urópese hoofdsteden jammerend aan de telefoon of men toch alsjeblieft kan zorgen voor het „naar beu brengen" van steeds meer autobus sen en zelfs vliegtuigen vol toeristen.... „Slaaf alles" Directeur Joop Strijkers zei hierover gisteren: „We waren wel gewend in su perlatieven te denken, maar wat er nu gaat gebeuren nou, dat slaat alles". Verreweg de meeste aanvragen komen weer uit^Duitsland. Maar men venvacht ook nog al wat Scandinaviërs, «Engelsen Fransen en Belgen. In samenwerking met de V.V.V.'s van Rotterdam, Haarlem, Hilversum, Leiden en Den Haag zal ook Amster dam deelnemen aan een nieuw initia tief, dat ten doel heeft een betere spreiding van toeristenaanbod over heel Nederland. Men zal op elke balie in het westen een soort van hotel klapper neerleggen, waarin men op zijn gemak kan bladeren om te zoe ken naar mogelijkheden voor week enden of boekingen op de doorreis naar het noorden, oosten of zuiden. Dit nieuwe systeem komt jaarlijks aldus binnen het bereik van ander half miljoen vreemdelingen. Amsterdam is ondertussen dik tevreden over de belangstelling van de eigen landgenoten voor het zgn „twee-daagse" arrangement, tijdens de stille maanden. De interesse hiervoor heeft zich verle den jaar ruimschoots verdubbeld. Amsterdam in Tokio Niet alleen in eigen land, maar ook ver daar buiten worden toeristen getrokken naar Amsterdam. Japan wordt wat dit betreft als een nieuwe markt be schouwd. Op de komende jaarbeurs in Tokio krijgt Amsterdam een prachtige stand. Verder is behalve Amerika nu ook Canada belangrijk aan het worden voor onze vreemdelingenindustrie. Eind april wordt zelfs een nieuwe luchtlijn o-eopend op Amsterdam door de Cana dian Pacific Airlines. Die loopt non stop over de Noordpool, vanuit Vancou- OUD en nieuw liggen in Yerseke nu dui delijk naast elkaar. Er zit nu al een hele tijd „lijn" in de uitbreiding van het haven- eomplex voor dit dorp aan de Oosterschei - de. De mannen van het aannemersbedrij.' N.V. gebroeders Van Oord uit Werken dam, die het karwei uitvoeren, hebben do tweede haven al bijna aan de oude vissers haven „geplakt". Er is sinds augustus vorig jaar volop activiteit daar vóór de dijk. Nog vier maanden zal dat du ren: dan is de havenuitbreiding klaar. Het is de bedoeling, dat het werk tegen ae bouwvakvakan tie, half juli, wordt opgeleverd. En dat betekent dat bij het begin van het mosselseizoen 1965 de vissers gebruik kunnen maken van de tweede haven, zodat het komende najaar het tekort aan plaatsruimte voor de vloot opgelost zal zijn. Voor de toekomst heeft Yerseke óók de accom modatie om jachtjes te ontvangen. OP vier fronten is men de laatste tijd actief ge veest. Op de noordelijke dam, die nu over de ne-- e lengte van 450 meter een hoogte heeft van on geveer drie meter plus N.A.P., maar die word: opgehoogd tot vijf meter vijftig. De zuidoostelijke havendam, die op het ogenblik op lengte is, wordt drie meter hoog en zal dan ..bestreken" wordt met betonblokken. Deze wor den mechanisch geplaatst met behulp van een tang waarin twaalf stuks tegelijk. Intussen is ook een begin gemaakt met het hei werk voor de 32 aanlegsteigers langs de noorde lijke dam van de nieuwe haven en ten slotte is één onderdeel van het werk sinds dinsdag defi nitief afgerond: het uitbaggeren van het nieuwe havengeaeelte tot een diepte van drie meter en vijftig centimeter min N.A.P. Dinsdagmorgen vertrok de baggermolen „Waddenzee", die dit werd uitgevoerd heeft, DE foto toont rechts beneden langs de dijk de nu lege oesterputten van Yerseke. Daarboven en ernaast de tegenwoordige haven, gevuld met vis- sersscheepjes. Tussen de beide bovenste „dam- armen" ligt de tweede, nieuwe haven gevat. Rechts brengt de foto de werkzaamheden bij de aanleg van de zuidoostelijke dam in beeld. In het midden van de havenuitbreiding ligt de bagger molen, nog aan het werk om de haven op diepte te brengen. Beide havens worden gescheiden door de dam in het midden van de foto. die van 4.20 meter is afgegraven tot 3.50 meter om het mo- Eelrjk te maken de materialen aan te voeren bij e aanleg van de zuidoostelijke dam. Vlak onder de noordelijke dam. is men bezig met het heien van de palen voor de aanleg van 32 steigers. Nog enkele maanden, dan kan de Yersekse vloot, nu samengedrongen in de onderste haven, zich „ver spreiden". (Luchtfoto Peeters en Slagboom) i Te Niamey is gistermorgen tevergeefs I gepoogd president Hamani Diori van Niger van het leven te beroven. De aan- I slag had plaats toen hjj in een moskee was. De dader gooide een bandgranaat in de richting van de president. Hoewel Diori ongedeerd bleef, kwam een kind om het leven en liepen verscheidene I mensen, onder wie leden van een voet balelftal uit Mali, letsel op. I De president zei later in een radiorede dat degene die had gepoogd hem te ver- moorden Eniste Arnadou Diop heette jen onmiddellijk na de mislukte" aanslag werd gearresteerd. Diop zou de plaats vervangend leider zijn geweest van een van de groepen commando's die verleden oktober hadden gepoogd een opstand tegen de regering op touw te zetten. Het plan mislukte en de leider Madarounfa Dandouna. werd gevangen genomen en later, te zamen met drie" an deren. geëxecuteerd. Hij zou voor zijn dood hebben gezegd dat hij een pro gramma uitvoerde dat was uitgewerkt idoor het communistisch Chinees ge- I oriënteerde politieke bureau van de ver boden Sawababeweging. I Diori verklaarde in zijn redevoering dat ■de Nigeriaanse veiligheidsdienst, die de opstandige beweging in het oog had ge houden, erachter was gekomen dat men 1 hem wilde vermoorden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1965 | | pagina 1