8 PROVINCIALE ZEEOWSE COURANT r*"ss VLIEGTUIG ONTPLOFTE IN DE LUCHT-54 MENSEN GEDOOD Vliegramp in oyne Student bij inwijding omgekomen Deelname van is thans nog mr. Bot onzeker Bemanning Breskenss reddingboot onderscheiden 47 BELGEN EN TWEE NEDERLANDERS AAN BOORD n Staking geëindigd bij de A.K.U. SCHIETPARTIJ IN PALEIS VAN SJAH Haalden in zware storm 22 mensen van Griekse kolenboot COMMUNISTISCH K0MPL0T IN VENEZUELA WERD VERIJDELD Koeriers werden onderschept President-directeur: „Heldenmoed gepaard aan zeemanschap" Bananenboot Xjv WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESH, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN y/of Pagina 2 F. van do Velde, F. B. don Boer on W. de Pogter. Hooldredocllo: W. Leertouwer en C. A. do Kok Abonnemenlsprll» 75 een! per week, 9,75 p I 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508, odv. 3647/3643), Middelburg, Markt 51, tel. 3841, (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375). Coei, Grote Markt 2. 2425, adm. tel. 2094. Adv. priia 34 tent por mm. Minimum per edv. ƒ5,10. ingezonden mededelingen 21/- tarief. Kleine adv. (mox. 8 regels) 34 cent Vierenvijftig mensen zijn in de nacht van zaterdag op zondag om het leven gekomen toen een gecharterd Dart-Heraldvliegtuig van de Koninklijke Jordaanse Luchtvaartmaatschappij „Alia op 16 km ten westen van Damas cus in Syrië neerstortte. Het ver ongelukte toestel was op weg van Beiroet naar de Jordaanse sector van Jeruzalem. Van de 50 passagiers waren er 47 Belg. Verder kwamen bij de ramp een Nederlands echtpaar (de heer John. F. Meerten uit Hilversum en zijn echtgenote)een Zwitser se vrouw en de vier Jordaanse bemanningsleden van het toestel om het leven. Volgens een mededeling van de lucht vaartmaatschappij is het toestel in de lucht in brand gevlogen en uit elkaar gesprongen. Volgens een eerste onder zoek moeten acht passagiers vier vrouwen uit het vliegtuig zijn ge sprongen. Hun stoffelijke overschotten zijn namelijk een kilometer van de plaats waar het 'vliegtuig is neergkomen, ge vonden. De 50 passagiers waren allen toeristen, die op weg waren naar Jeruzalem, vanwaar men de reis zou voortzetten naar Cairo. De reis was georganiseerd door de Egyptische Omar-Khayyam-ho- telcombinatie, die goedkope reizen naar Egypte aanbiedt. Het centraal vertrek punt voor deze vluchten is Schiphol. Noodlottig Als hel: reisschema, zoals het oor spronkelijk voor deze groep was op gesteld, gevolgd zou zijn, aan zouden de 50 slachtoffers thans nog in leven zijn en van hun vakantie genieten in Cairo. Het voorstel van onderdirec teur Krekorian van de Omar-Khay- vam-holeleombihatie om inplaats van rechtstreeks naar Cairo te vlie gen voor een 14-daags verblijf eerst een week in het pas geopende Bei- roethotel door te brengen is noodlot tig gebleken. Van de 50 slachtoffers hadden er 40 op Schiphol uit vrije keuze het voorstel ge accepteerd, de 10 overigen, die feitelijk meteen Cairo hadden naar willen door vliegen, hebben het leven verloren om dat de super-constellation van „Trade Winst", waarin zij de vlucht maakten, door de luchtvaartautoriteiten van Liba non werd vastgehouden. Het is deze sa menloop van omstandigheden geweest, waaraan zij thans hun dood te wijten hebben. Zij brachten de laatste week van hun leven in het juist geopende Omar-Khayyamhotel te Beiroet door en vertrokken zaterdag noodgedwongen met een Jordaans vliegtuig, omdat de superconnie nog steeds niet mocht ver trekken. TWEE DODEN BIJ SLIPPARTIJ Op de Bosschdyk te Oudenbosch Is za terdagnacht omstreeks half twaalf een ernstig ongeluk gebeurd dat aan twee jongelui uit Roosendaal het leven heeft gekost. Twee anderen werden levensge vaarlijk gewond. Een bestelauto bestuurd door de 24-ja- rige A. Kools uit Roosendaal kwam uit de richting Hoeven over de dijk aanrij den. Op een gegeven moment geraakte de wagen in een slip. reed het rijwiel pad over, daarna door de afscheidings- haag, ramde twee bomen en kantelde in de langs de weg lopende sloot. De wa gen kwam op zijn kop in de sloot te lig gen. De bestuurder on de 20-jarige M. Bot die voorin zat, werden levensgevaarlijk gewond. Voor de twee achterin zitten- den, de 24-jarige J. van Rijsbergen en de 19-jarige A. v. d. Zande mocht hulp niet meer haten. Zij waren op slag ge dood. De slachtoffers waren ongehuwd. V.V.D.i Weinig vertrouwen in kabinet-Cals (Van onze parlementaire redacteur) Nu het wel zo goed als zeker is, dat de V.V.D. geen zitting zal hebben in het te vormen kabinet, wacht haar voor de ko mende jaren een andere, een nieuwe taak. Daarover is bij de bespreking van het beleid van de kamerfracties van de V.V.D. op de zaterdag jl. in Zwolle ge houden jaarvergadering van deze partij in het kort gesproken. Over de loop der gebeurtenissen waren de heren Van Riel, voorzitter van de Eerste-Kamerfractie van de Tweede-Kamerfractie niet tevre- van de tweedekamer-farctie niet tevre den. Wat geschied is, zei de heer Van Riel, moet men zien als een zielsverhui zing bij mr. Cals en als het offerfeest der beginselen van de heren Vondeling en Suurhoff. Hij verwachtte niet, dat de lijn van het kabinet-Marijnen en dus ook van de liberale minister van financiën in dat kabinet, prof- Witteveen, wordt voortgezet. De heren Vondeling en Suur hoff kunnen dat ook niet. De V.V.D. zal moeten duidelijk maken, vond mr. Van Riel, dat het sociaal-eco nomische beleid gevoerd dient te worden uit een vaste denkrichting en niet uit twee tegen elkaar gestelde standpunten. Hij vreesde dat dit laatste bij het kabi net-Cals het geval zal zijn. De vergade ring aanvaarddde in enige verwarring een motie, voorgesteld door een der af gevaardigden eh door het hoofdbestuur op een onderdeel enigszins gewijzigd, waarin zij haar solidariteit uitspreekt met de strijd van de Spaanse en de Por tugese bevolking voor de verwerving van de burgerlijke grondrechten. Spaarbankboekjes uit ziekenhuis gestolen Uit een afgesloten kamerkast in het Wil- ltelmina Gasthuis te Amsterdam is een geldkistje met vijf spaarbankboekjes, waarop totaal circa 33 mille staat, als mede enige sieraden cn een bedrag van 800 gulden in contanten gestolen. De spaarrekeningen zijn uiteraard direct geblokkeerd, zodat de dief niets aan de boekjes heeft. Op de kamer woont een vrouw, die bij de huishoudelijke dienst van het ziekenhuis werkt:. De kamerdeur was niet op slot geweest en de kastdeur niet geforceerd. De recherche vindt dit vooralsnog daarom een raadselachtige diefstal. DUITS SCHIP GEZONKEN NA AANVARING OP DE SINT-LAURENS Het 5700 ton metende Nederlandse vrachtschip „Hermes" en de 7800 ton grote Duitse vrachtvaarder „Transat lantic" zyn zaterdagmorgen in een bocht van de St. Laurensrivier in Canada met elkaar in aanvaring gekomen. Een de bemanningsleden van de Duitser werd gedood. Twee andere leden van de be manning van de „Transatlantic" worden nog vermist. Men neemt aan dat zij het leven zijn gekomen. Op het Duitse schip raakten voorts 11 personen ge wond. Acht uur heeft men gevochten om de .Transatlantic" nog van de ondergang te redden. De strijd werd gestaakt toen de kapitein en een paar achtergebleven bemanningsleden hun schip, dat door de botsing in brand was geraakt, verlieten. De overige leden van de bemanning wa ren al eerder door een sleepboot overge bracht naar de „Hermes" van de Ko ninklijke Nederlandse Stoombootmaat schappij uit Amsterdam, n de nacht van zaterdag op zondag zonk het Duitse schip. De „Hermes", die op liet moment van de aanvaring op weg was naar zee, is met een flink gat in de boeg teruggekeerd naar Montreal. Foto: luchtopname van het Neder landse vrachtschip Hermes (rechts) en de brandende Duitse vrachtvaarder Transatlantic Een twintigjarige eerstejaars student in de rechten uit Zeist, jhr. D. L. L. Rut gers van Rozenburg, is zaterdagavond om het leven gekomen toen hij werd in gewijd als lid van „Tres Faeiunt Colle gium", een onderafdeling van hel Utrechtse studentencorps. Hij kreeg tijdens de initiatieceremo nie een zwarte kap over het hoofd waarin roet was geblazen en is tij dens een rit naar een boerderij op het landgoed „Oud Ameliswaard" in een „Jan Plezier" overleden, vermoedelijk ten gevolge van verstikking. Commissaris mr. L, C- H. Mutsaers, hoofd van de justitiële dienst van de Utrechtse politie, sprak gisteravond van een tragische samenloop van omstandig heden, Of er sprake is van schuld bij dit ongeval staat nog niet vast. De of ficier van justitie mr. dr. R. W. H. Pitlo heeft dan ook tegen geen der bij de ini- atieceremonie betrokken studenten een verolging ingesteld. Vandaag zal in de pathologische afdeling van 't academisch ziekenhuis in Utrecht ten einde de doodsoorzaak vast te stel len, sectie worden verricht op het stof felijk overschot van jhr. Rutgers van Ro zenburg. Commissaris Mutsaers heeft een uitge breid onderzoek ingesteld zowel vlak na het ongeluk als gisteren en ongeveer 15 betrokkenen gehoord. Hij verklaarde met nadruk, dat èr geen sprake is geweest van drankmisbruik: „Ik heb zelfs geen dranklucht geroken". De ouders van de overleden student heb ben verklaard, dat hun zoon in een uit stekende gezondheidstoestand verkeerde. Zij hadden hem de vereiste toe stemming voor deelneming aan de plech tigheid gegeven. Twee andere studenten die zouden v den ingewijd, zijn voor onderzoek even eens in het academisch ziekenhuis opge nomen. Een van hen is inmiddels uit het A.Z.U. ontslagen. De staking bij de AKU-bedrüven in Drente is ton einde. In de zaterdagmor gen georganiseerde vergadering door de gezamenlijke vakorganisaties zyn de nodige mededelingen gedaan over de ge voerde besprekingen van vrijdag, die uit eindelijk hebben geleid tot overeenstem ming op alle punten. Ten aanzien van het moeilijkste punt over het geschil te weten de retributie van de vakbondsgel- den van georganiseerden is een oplos sing gevonden doordat de directie eer bedrag van een kwart miljoen zal stor ten in een fonds van de vakorganisaties. Alle stakingsuren zullen worden betaald. Een ander punt van de overeenkomst is, dat de werktijden van de drie-ploe gendiensten met ingang van 1 septem ber tot 44 uur wordt verkort. Van de zijde van de directie van de AKU in Arnhem heeft men meegedeeld dat er inderdaad 'n bedrag van 250.000 gulden is afgezonderd, in principe be doeld voor activiteiten ten behoeve van de werknemers, maar dat nog niet is overeengekomen op welke wijze dit geld wordt gebruikt. Het is mogelijk dat er een oplossing komt zodat alleen vak bondsleden van deze kwart ton profite ren, maar ook is denkbaar dat dit geld ten goede komt aan alle werknemers, georganiseerden en ongeorganiseerden, aldus een woordvoerder van de directie. Verder is bekend geworden dat in prin cipe voor 1 november overeenstemming moet worden bereikt. Is dit niet het ge val dan kan het geld worden besteed voor een geheel ander doel buiten het bedrijf liggend, bijvoorbeeld voor een instelling op liefdadig terrein. Zaterdag werd een belangrijk mo- ment m de constructie van de grote Sint-B ernhardtunnel bereikt. De doorbraak door de laatste steen muur tussen Zwitserland en Italië werd een feit: er was veel weder zijdse vreugde en champagne om dit heugelijke feit te vieren. Bij een schietpartij die zich zaterdag in het paleis van de Sjah in Teheran heeft voorgedaan, zijn een soldaat, die het ge bouw al schietend binnendrong, en twee lijfwachten gedood, aldus een medede ling van de Perzische regering. Twee personen werden gewond. Het in cident gebeurde op het ogenblik dat de Sjah zijn werkkamer binnenging. wordt een onderzoek ingesteld om na aan of de binnendringer kwade be doelingen had of amokmaker was. Berliji rise muur opnieuw open De Berlijnse muur gaat vanochtend 7 uur weer open om Westberlyners door te laten die hun familieleden in de oos telijke stadssector mogen bezoeken op grond van de passcnregeling voor df paastijd. Men verwacht dat in de komen de veertien dagen ongeveer 700.000 per sonen naar het oostelylie stadsdeel zul len gaan. VANDAAG VERGADEREN KANDIDAAT-MINISTERS SPANNING INDE A.-R.- TWEEDE KAMERFRACTIE (Van onze Haagse redactie) Hoewel het optimistisme in Den Haag over de kansen van forma teur Cals op het ogenblik over heerst, was er gisteravond nog enige onzekerheid over de houding die mr. Bot zal aannemen. Nog niet duidelijk was of hij het aan geboden ministerschap zonder por tefeuille zou accepteren. Zou vandaag blijken dat hy niet bereid is aan de constituerende vergadering van het nieuwe kabinet deel te nemen, BETTY MILLER VEILIG OP SCHIPHOL AMERIKAANSE ALS EERSTE VROUW ALLEEN OVER OCEAAN Amsterdamse redacteur). Voor het eerst is een vrouw heel alleen komen vliegen van Amerika naar Europa. Haar eindbestemming was Schiphol. De 39-jarige pilote Bettv Miller streek daar gistermiddag neer met het kleine toestel dat zij moest afleveren: een Piper „Comanche". Het bleek een tweedehands machine die in Amerika was aangekocht door een Nederlandse textielonderneming. Verleden week maandag vertrok Betty Miller. Zij startte in Oldtown en vloog naar Gander. Daar begon zij de" oversteek: de langste ruk van het hele traject 11 uur boven zee. Hierbij werd zij overigens begeleid door de man, die haar voor dit karwei had gevraagd: de beroemde vlieger Max Conrad. „Hij moest met een andere kist in mijn buurt blijven omdat ik geen radio-apparatuur had voor lange afstanden. Van hem kreeg ik dus telkens de koers op en dergelijke", zo vertelde Betty Miller gistermiddag. Overigens bleek Betty Miller wel al over enige ervaring te beschikken bij dergelijke vluchten. Twee jaar geleden was zij de eerste vrouw, die de Stille Oceaan overstak van Amerika naar Australië. Op Schiphol had men al enkele dagen uitgekeken naar Betty Miller. Zij had vorige week vrijdagavond moeten aankomen. Zij was die middag ge arriveerd op Le Bourget bij Parijs. Men kon haar geen toestemming geven in de schemering nog te beginnen aan de laatste ruk. En de volgende mor gen bleek het weer te slecnt. Zij kwam dus pas zondag hierheen. De hele vlucht had dertig vlieguren gevergd. Betty Miller maakte tussenlandingen op Santa Maria (Azoren) in Lissabon, Salamanca en Parijs. dan dient mr. Cals een andere K.V.P.- figuur voor deze post aan te trekken. Uit socialistische kring werd voorts vernomen, dat de Haagse wethouder Vrolijk niet gelukkig is met zyn nieuw gecreëerde departement van maatschappelijk werk en culturele za ken. Hij zou een deel van de taak van maatschappelijk werk (onder meer de uitvoering van de bijstands wet) het liefst naar sociale zaken willen afstoten. In hoeverre zijn eventuele po- ingen daartoe succes nebben, zal van- lag op Plein 1813 moeten blijken. Hete hangijzers Intussen heeft ook mr. Luns voor een paar hete hangijzers gezorgd. In de eer ste plaats zou hij hebben voorgesteld, dat net directoraat buitenlandse econo mische betrekkingen van economische zaken naar buitenlandse zaken zal over gaan. Veel moeilijker zal echter nog wel zijn, dat de minister van buitenlandse zaken zich ertegen blijkt te verzetten, dat er een tweede staatssecretaris van buitenlandse zaken bijkomt. Aanvanke lijk had formateur Cals de K.V.P.- staatssecretaris van buitenlandse zaken mr. De Block voorgesteld, staatssecre taris van financiën te worden onder de socialist dr. Vondeling. Mr. De Block schijnt deze overgang ech ter te hebben geweigerd. Dat had tot ;evolg dat mr. Luns hem nu zal hand- laven aan buitenlandse zaken met na me voor Europese aangelegenheden. Dat bracht mr. Cals in nieuwe moeilijk heden, want intussen had de Partij van de Arbeid een socialistische staatssecre taris aan het departement van buiten landse zaken toege2»gd. Mr. Luns vindt twee staatssecretarissen echter te veel en daar heeft hij mr. Cals in alle duide lijkheid van op de hoogte gesteld. Bo vendien heeft minister Luns, volgens in formaties uit politieke kringen het plan in de constitutionerende vergadering zeer nauwe taak vaststelling te vra gen voor de Europese politiek. Dinsdagavond zal de Anti-Revolutionai re fractie in de Tweede Kamer een be langrijk besluit moeten nemen door het kiezen van een nieuwe fractie-voorzit ter. Op het ogenblik is de heer J. Smallen- broek voorzitter. Deze is kandidaat voor de portefeuille van binnenlandse zaken in het in aanbouw zijnde kabinet-Cals. De heer B. Roolvink is vice-voorzitter. Aangezien echter de heer Roolvink niet bijster geporteerd is voor samenwerking met de Partij van de Arbeid, poogt men zijn kandidatuur voor het presidium van de fractie te verijdelen. In zijn plaats zou de heer P. C. Elfferich in de voorzittersstoel geschoven moeten wor den. Weifelende stem vraagstuk gekomen. Daarom ten dinsdagavond opnieuw te vergade ren, ditmaal zonder de heer Smallen- broek, als deze minister van binnen landse zaken is geworden. De keuze van een voorzitter zou, naar uit welingelich te bron wordt vernomen, afhangen van een thans weifelende stem. Dit was voor de heer D. Vreugdenhil uit Utrecht, oud-voorzitter van de groep „A.R.-bezwaarden'' aanleiding om zich tot alle organen van de Anti-Revolu tionaire Party te wenden met het ver zoek de kandidatuur-Roolvink in woord en geschrift by de Tweede-Kamerfractie te steunen. GEFINANCIERD VIA ITALIË De Venezolaanse regering heeft zaterdag het bestaan van een uit gebreide internationale samenzwe ring geleid door Rusland, gefinan cierd via de Italiaanse communis tische partij en mogelijk ook be doeld om een aanslag op het leven van president Raul Leoni te ple gen, onthuld. Gonzalo Barrios, minister van binnen landse zaken, zei op een persconferentie dat rechtse zow-' linkse extremisten deel hadden an- verijdelde" samen zwering. Onder .'ruinen die reeds zijn gearresteerd zyn Miguel Angel Ca- prïles, hoofd van het Capriles dagblad concern, zijn broer Carlos, een aan l al re dacteuren van Capriles en gepen sioneerde legerofficieren. Hy zei ook dat enkele politici en „beroopssamenzweer- ders" waren gedetineerd. De samenzwering werd ontdekt na een langdurig onderzoek door de Venezo laanse inlichtingendienst in samenwer king met de Italiaanse. De Italiaanse inlichtingendienst was met het onder zoek begonnen nadat drie koeriers van de Italiaanse communistische partij on- derweg naar Venezuela, werden onder schept. Zij bleken 340.000 dollar bij zicli te hebben. Volgens Barrios waren de koeriers Clara "Veitia Padilla, een Ar gentijnse vrouw van Zuidslavische af komst, Aljandro Destranigni, een pro minente Italiaanse communist:, en Jose- fa Ventosa Jimenez, een Spaanse. Zij Ivdden het geld. in 100-dollarbiljetten n de zemen van hun kleren genaaid. Een zeer gevaarlijke en bijzon- Ier knappe redding". Deze voorden richtte mr. J. Th. van Munster van Heuven, president- lirecteur van de „Koninklijke Suid-Hollandse Maatschappij lot redding van schipbreukelin gen" zaterdagmiddag in hotel Valk te Breskens tot de zeven bemanningsleden van de red dingboot „President -J. V. Wierdsma". Met hun echtgeno ten waren deze zeven Bres- siaanders bijeen geroepen om te worden gehuldigd in verband met hun spectaculaire redding van 22 mensen van de Griekse kolenboot „Spyros Armenakis" die in de nacht van zaterdag 13 op zondag 14 februari van dit jaar op de Nolleplaat voor Gis singen in zwaar stormweer ver ging. President-directeur Van Munster van Heuven liet het niet bij deze woorden van lof en waardering. „Dii staaltje van heldenmoed, gepaard aan zeemanschap waarop ook de reddingmaatschappij bijzonder trots is willen wij belonen met een passende onderscheiding", aldus de president-directeur. Namens de „Ko ninklijke Zuid-Hollandse", reikte hij gezagvoerder Willem van de Broecke de grote zilveren maatschappij-me daille uit, terwijl hij de grote bronzen medaille op de borst speldde van stuurman C. J. Erasmus. machinist R. Quekelberghe en de overige be manningsleden J. Pleijtte, P. L. Moelker, J. P. Fenijn en W. v. d. Broecke. De dames ontvingen van directie-secretaris jhr. T. M. van Suchtelen-van der Haare een boeket tulpen. Mr. Van Munster van Heuven had OOSTDUITS-RUSSISCHE MILITAIRE OEFENINGEN ZIJN GEËINDIGD Mr. J. Th. ran Munster van Heuven, president-directeur van de ko ninklijke Zuid-Hollandse Maat schappij tot redding van schipbreu kelingen helemaal rechtsj heeft zaterdagmiddag in hotel Valk te Breskens schipper Willem van de Broecke (links op de voorgrond) en zijn bemanning van de reddingboot president J. V. Wierdsma een ere medaille op de borst gespeld. (Foto P.Z.C.) nog een prettige mededeling voor de bemanningsleden en hun vrouwen: namelijk dat men momenteel bezig is met een ontwerp voor een nieuwe reddingboot, die in Breskens zal worden gestationeerd. „De beman- (Zie slot pag. 2 kol. 6) De gezamenlijke oefeningen van de Oost- duïtse en Russische strijdkrachten rond I Berlijn zijn zaterdag geëindigd, zo meld- de het persbureau Tass. Het verkeer op de wegen tussen West- Du itsl and en Berlijn werd in de loop van zaterdag weer normaal. Terwijl 's mor gens nog melding werd gemaakt van grote opstoppingen bij de doorlaatpos ten Mariënbom/Helmstedt en Lauenburg 'Horst vloeide de stroom auto's daar te gen de middag snel af. De Oostduitse regering heeft een „be langrijke internationale persconferen tie" aangekondigd, die maandagmorgen 10.00 uur Ned. tijd zal beginnen. Gezegd werd slechts, dat die zal gaan over West-Duitsland en „zeer belangwekkend zal zijn". Volgens geallieerde functionarissen in West-.Berlijn zal mogelijk op die pers conferentie het antwoord worden gege ven op de vraag of Berlijn een nieuwe langdurige periode van spanning tege- 1 moet gaat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1965 | | pagina 1