Ook gemeenschap moet willen inzien dat alcoholpatiënt moet genezen Thomassen en Drijver ving kostenstijgingen niet geheel op Aantal werklozen in Zeeland daalde in maart V oordr achtwedstri jd middelbare scholieren Juist! STRAKKER AANTREKKEN NORMEN VOOR GEBRUIK VAN ALCOHOL Onder invloed van seizoen Indonesische order bij D.A.F. werd geannuleerd A.N.A.B. EN HET LANDBOUWSCHAP SrSSk alp .ES&3Sby £'3if04?>- DONDERDAG 8 APRIL 1965 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 Z.C.v.A.: IN 1964 22 MAN ALCOHOLVRIJ, 34 MAN „VEEL VERBETERD" Advertentief Tevens moet in aanmerking worden ge nomen, dat vele jongeren met goede jeugdlonen (en een bromfiets) de vrije tijdsbesteding gedurende de weekeinden cafés doorbrengen. „Ook in Zeeland komen leef- en werkgemeenschappen voor, waarin de alcoholist tot ontwikkeling kan komen, en waarin men geen me dedogen kent als een patiënt met behulp van zijn dokter en maat schappelijk werker tracht gezond te blijven. Ik acht het essentieel voor ons land en voor Zeeland om onze normen en onze tolerantie op het gebied van alcoholconsumpties strakker aan te trekken". Dat verklaarde dokter A. J. Boom in enkele kanttekeningen bij het jaar verslag 1964 van het Zeeuws consultatiebureau voor alcoholisme te Middelburg, toen dit verslag gisteren in het bestuur van de vereni ging tot oprichting en instandhouding van dit bureau behandeld werd. Zodra in een genieenschap, zo vervolgde dokter Boom, dronkenschap als een aar dige grap, een noodzakelijke ontspan ning, waar men af en toe recht op heeft of een uiting van stoere manlijkheid wordt gezien, is die gemeenschap een voedingsbodem geworden voor alcoho listen, van mensen, die bedreigd worden met lichamelijke en geestelijke defecten. Ze beschermen hun drinkgewoonten, ze verzwijgen hun excessen, ze uiten kri tiek op de werkwjjze van de maatschap pelijke werker. Gemeenschap Alleen als Iemand op één of andere wijze zodanige grenzen overschrijdt, dat de zaak in de openbaarheid komt, dan is het afgelopen. Dan wordt het individu, dat door zijn gemeenschap „ziek" is gemaakt, plotseling uitge stoten en dan wordt het Zeeuws con- sultatiebureeau voor alcoholisme te hulp geroepen. „En niemand be grijpt", aldus dokter Boom, dat een veilige genezing pas mogelijk is, als de gemeenschap zich ook wil open stellen voor een beïnvloeding". In zijn betoog wees dokter Boom voorts op de invloed van de reclame, en op de sterke druk van de omgeving op iemand om te gaan drinken, meer te drinken, of ook te drinken. „Wie", zo stelde de zenuwarts, „wei gert een borrel als zijn baas er één aanbiedt? Wie durft zijn gasten nuch ter naar huis te sturen? Waar vindt U een leuk feest zonder liters alcohol, waar kan gedanst, gebiljart, geke geld of gekaart worden zonder alco hol? Wie complimenteert en bemoe digt de niet-drinker, speciaal de juist genezen alcoholist, wie laat duide lijk merken, dat hij te veel drinken als ongepast beschouwt?". Bij het strakker aantrekken van de nor men verzocht dokter Boom allen, die willen helpen, een steentje bij te dragen aan de opbouw van het weten van de grens tussen aanvaardbaar en te veel drankgebruik. Twee consumpties In dit verband poneerde dokter Boom de volgende stellingen: 1. Na 2 al coholconsumpties is het onzeker of men zich verantwoord in het verkeer mag begeven. Het betekent een alco holpromillage van 0.3 tot 0.5 hetgeen men internationaal als normatief zou willen stellen. 2: Meer dan 4 alcoholconsumpties maakt iemand tot een onvolwaardige gesprekspartner. In feite is het dus een belediging als ieipand in aanwe zigheid van een ander meer drinkt. S: Een niet-drinker, al dan niet geheel onthouder, is een hoogstaand mens, wiens voorbeeld tot nadenken dient te stimuleren en niet tot een inferieure niet op de essentie ingaande kritiek ai leiding mag zyn. 4: Wie een persoon, die gemakkelijk te veel drinkt of vroeger verslaafd is geweest, stimuleert tot het gebrui ken van een biertje of borrel, begaat een misdaad, die helaas niet straf baar is. Onwetendheid is geen ex cuus, want men hoort dit gevoelsma tig te weten. Landelijk geeft het aantal jeugdige con tacten bij de consultatiebureaus voor al coholisme een aanzienlijke stijging te zien. Het aantal nieuw Ingeschreven pa tiënten beneden de leeftijd van 30 jaar het Zeeuwse bureau bedroeg in 1963 terwijl het in het verslagjaar 80 be droeg. Bij deze cijfers moet in eerste in stantie worden gedacht aan een snellere verwijzing van jeugdigen door justitiële autoriteiten, voorts aan een groep jeug digen, die zich door persoonlijkheids- of karakterafwijkingen kenmerkt. Inzicht Met betrekking tot het werk van het bu reau pleitte dokter Boom er voor om het verschijnen van het 10e jaarverslag (over 2 jaar) te zoeken naar mogelijk heden om het verzamelde materiaal tenschappelijk te verwerken, opdat maximum aan inzicht in de aard en vang van het alcoholprobleem in Zee land wordt verkregen en een stimulans wordt geschapen om met frisse ideeën en scherp omlijnde plannen een tweede de cennium in te gaan. De resultaten van het werk kon dok ter Boom nu moeilijk In cylers uit drukken. Hij omschreef het werk als volgt: „Het bureau is een vraagbaak voor velen, een toevluchtsoord voor enkelen en een behandelingscentrum in 1964 voor 520 mensen met hun ge zinnen. Verder speelt het zijn rol in het veranderen van onjuiste drinkge woonten in Zeeland. Het draagt door zijn rapportage bij tot een zo zuiver mogelijke rechtspraak, het kost een ton per jaar, maar het bespaart geld aan ziekenhuis- en inrichtingsbehan delingen, aan zinloze uitgaven voor drank, aan verloren geld door onge lukken, ziekte en zakelijke catastro fen". Geen begrip In het verslag merkt de heer Visser oorts op, dat gebleken is, dat veel men en geen begrip hebben van het werk an de maatschappelijke werkers die aan het bureau verbonden zijn. Hij geeft te kennen, dat deze maatschap pelijke werkers moderne methoden ge bruiken, terwijl zij de man, die moeilijk heden heeft op drankgebied. als volgt trachten op te vangen: a. door het on derzoeken van de maatschappelijke si tuatie van de cliënt; b. door het leggen van een relatie met de cliënt; c, door het helpen en bemiddelen bij diverse concrete noden; d. door het voorlichten en saneren van het milieu, en e. door het voortzetten van de behandeling via talrijke gesprekken, groepstherapie, ja renlange begeleiding enz. Ondanks vele steun, die het bureau krijgt (o.a. van rijk en provincie en on langs bijdragen van het Koningin Ju- lianafonds en het nationaal fonds voor de geestelijke volksgezondheid) is in een officieus rapport de huisvesting er van „aan de krappe kant" gekarakteriseerd. De onvermijdelijke uitbreiding van het personeel in de loop der jaren is daar aan niet vreemd. MEVR G. COHNEUSSE INGENHOUSZHOF18 1 AMSTERDAM jf Ik neem Wajang WÉ omdat het t grootste merk planten margarine is, die moet wel goed zijn! O 1 ~1 53l Tl cy PLANTEN MARGARINE W CLl ONGEZOUTEN - PUUR PLANTAARDIG LICHT VERTEERBAAR - DUS GEZOND Thomassen en Drijver Blikembal- van de produktiviteit, o.m. dankzij lagefabrieken N.V. heeft de kos- enkele diepte-investeringen, tenstijging door de loonexplosie Volgons <1* winst- en verlh-srekenlng in 1964, blijkens het verslag. «J» (J'ïl.irjjiïllïïï'- slechts gedeeltelijk kunnen opvan- taat bedroeg 9,0 miljoen tegen gen. VowmmeHjK dyr een gerin-j^giyagijf MET 250 MANNEN Het aantal werkloze naar 1372, dus met 250. Die daling is voor het belangrijkste deel terug te vin den in de bouwnijverheid (van 189 eind februari naar 127), de landbouw (van 343 naar 230) en Iets geringer nlet-varend B arbeiders. In vergelijking met de cijfers van eind maart 1964 was er een wat grotere werkloosheid: toen 1256 werkloze man nen, tegenover nu dus 1372. Met uitzon dering van het rayon Goes hadden alle Zeeuwse rayons "thans een wat hoger aanbodcijfer dan in de vergelijkende maand van het vorige jaar. Voor een vry belangryk deel is dit schil terug te vinden in de bouwnijver heid (van 78 naar 127) en daarvan weer in de W.S.W.-sector, waarin de werk loosheid steeg van 60 eind maart vorig jaar naar 102 eind vorige maand. Het is het gevolg van het feit, dat door de investeringsbeperkingen gro te werken moeilijk op gang kunnen komen. Op de grote werken, die mo menteel aan dc gang zijn, worden geen werknemers meer aangenomen en gaat men geleidelijk de richting uit van ontslag voor die groepen, die gereed zijn met hun taak. Alle Zeeuwse rayons hebben hun bijdra ge geleverd tot de daling van de werk loosheid in maart jl. Van de 1372 werk loze manen waren er 1259 geheel werk loos en 113 (vorige maand 152) waren er werkzaam op de zogenaamde aanvul lende werken. Vierde plaats In de landelijke rij der provincies bezet Zeeland nog steeds de vierde plaats met 24 per duizend mannelijke loontrekken- den. Het leidende drietal wordt, eveneens nog steeds gevormd door de drie noor delijke provincies, Drente met 54 per 1000 mannelijke, loontrekkenden. Gronin gen met 37 en Friesland met 34. Uit de analyse van de mannelijke ar beidsreserve blijkt, dat de seizoenwerk loosheid daalde van 730 naar 500, de wrijvingswerkloosheid gelijk bleef op 170, de werkloosheid van minder-ge- schikten daalde van 520 naar 500 en de structuurwerkloosheid gelijk bleef op 200. Resultaten Het jaarverslag, dat directeur R. Visser samenstelde, biedt enkele cijfers over de resultaten. In het afgelopen jaar zet te de stijgende lijn van het aantal bij het bureau in behandeling zijnde perso nen zich voort. Bij het begin van 1964 waren 362 in behandeling (begin 1963 waren dat er 308). In het afgelopen jaar werden er 158 nieuw ingeschreven, terwijl 103 afgevoerd werden. Daarvan werden er 22 alcoholvrij v klaard (21.4 procent) (in 1963 11 van de 54), cn bjj 34 (33 procent) (in 1963 15 en 27.8 procent) werd de patiënt „veel verbeterd" verklaard. In 25 ge vallen (24.3 procent) werd een „lichte verbetering" geconstateerd cn in 13 ge vallen (12.6 procent) werd geen verbe tering geconstateerd. (Van een onzer verslaggevers) Indonesië heeft een b\j de D.A.F. ge plaatste order voor 1500 vrachtwagens met onderdelen ter waarde van 2.5 tot 30 miljoen gulden moeten annuleren. Het is een van een aantal orders in ver schillende landen, waarvan de kredietfi- De vraag naar mannelijke arbeids krachten bleef nagenoeg gelijk: eind februari jl. werd afgesloten met een vraag naar 764 mannen, eind maart met een vraag naar 779 mannen. Ten opzichte van vorig jaar maart is de vraag belangrijk gedaald, voor een belangrijk deel terug te vinden in de bouwnijverheid en daarin weer vrijwel geheel in de B.- en U-sector. Zoals gewoonlijk is het grootste deel van de vraag terug te vinden in Zeeuwscli-Vlaanderen. Vrouwen Het aanbod van vrouwen steeg in de af gelopen maand van 265 naar 317. Deze verandering is voor een belangrijk deel veroorzaakt door de beëindiging van het mosselseizoen, waardoor ongeveer vrouwen vrijkwamen. Het aanbod van vrouwen steeg van 738 naar 844, met ruim 100 dus en dit moet voor het grootste deel gezocht worden in de sectoren handelspersoneel en huis houdelijk personeel. Het blijkt in deze. sectoren nog steeds bijzonder moeilijk personeel aan te trekken. Bij het hanuelspersoneel speelt wat betreft het winkelpersoneel een rol. dat men daar nog niet de 5-daagse werkweek kan aanbieden. Bij het kantoorpersoneel is de vraag het achtvoudige van het bod. Vier taxichauffeurs in Rotterdam gearresteerd De Rotterdamse recherche heeft vier taxichauffeurs uit de Maasstad gearres teerd in verband met een stakingsactie, die zich zondagavond in de Claes de Vrieselaan heeft afgespeeld. Daar had het viertal met hun auto een personenwagen tot stoppen gedwongen, waarna zij plankjes met spijkers voor drie wielen van de auto legden. Na enig protest voldeed de chauffeur aan het be vel van de taxichauffeurs om door te rijden. Gevolg: de spijkers die in het plankje waren geslagen, drongen in de banden. De vier chauffeurs zullen voor de officier van justitie worden geleid. Twee stakende taxichauffeurs, die in de nacht van dinsdag op woensdag in hun auto controleritten door de stad maak ten, hebben zich lelijk in de vingers ge sneden toen zij op de Pleinweg in Rot terdam-Zuid eên zwarte personenauto klemreden en dwongen te stoppen. De twee chauffeurs gingen tot deze actie over omdat zij in de zwarte auto een taxi zagen, die in verband met de alge mene staking, onmogelijk op de weg kon worden geduld. Groot was de schrik van de chauffeurs toen zij merkten wie zij hadden klemgereden: een zwarte dienst auto van de Rotterdamse politie met daarin twee rechercheurs van het hoofd bureau. De chauffeurs werden meegenomen naar het bureau De Slinge. Nadat tegen hen proces-verbaal was opgemaakt mochten zij het bureau weer verlaten. Eigenaar eethuisje zou zijn opgelicht voor twee ton (Van onze Amsterdamse redacteur) Beide chefs van het Amsterdamse eet huisje „Vijff Vlieghen" zijn gearresteerd op verdenking van fraude. Eigenaar Ni- colaas Kroese had kort tevoren aangifte gedaan, dat hy de afgelopen twee jaar door het duo voor een bedrag van twee honderdduizend gulden zou zijn bena deeld. De recherche onderzoekt of er Inderdaad zoveel geld kan zijn ontvreemd. Voorlo pig wordt aangenomen dat het om veel minder gaat. Wel al blijkt de politie er van overtuigd dat inderdaad op grote schaal werd gefraudeerd. Meerdere ar restaties zullen dan waarschijnlijk nog volgen. De malversaties waren mogelijk doordat er onvoldoende controle werd uitgeoe fend. Het personeel kon aldus consump ties afleveren zonder daarvoor de beno digde keukenbonnen te schrijven, waar na zij het van de klanten geïncasseerde geld zonder meer in eigen zak staken. Tegen Helbig 41 jaar geëist De openbare aanklager heeft gisteren voor het hooggerechtshof in Karlsruhe tegen de 53-jarige voormalige Westduit- se regeringsfunctionaris Erich Helbig vier en een half jaar gevangenisstraf geëist. Helbig. gewezen hoofdreferendaris op de bondskanselarij, heeft zich volgens hem schuldig gemaakt aan het aannemen van steekpenningen, het onderhouden van verraderlijke betrekkingen met een niet nader genoemde mogendheid van het oostelijk blok en het breken van de eed van geheimhouding. Voorts eiste de aanklager twee jaar verlies van burger rechten en verbeurdverklaring van een kleinbeeldcamera en een som gelds van achtduizend mark. Er moet volgens hem slechts een jaar van het voorarrest ln aftrek worden gebracht, daar de be klaagde het onderzoek aanmerkelijk vertraagd heeft Vrijdag zal het hof vonnis wijzen. :ureur-generaal Erwin Fischer be- „_„de, dat de beklaagde strafbare be trekkingen had onderhouden met de in Nederland wonende Duitser Carl Stemmler, daar hij hem gegevens had doen toekomen uit documenten van de bondskanselarij. Verder was volgens hem bewezen, dat Helbig verraderlijke betrekkingen had onderhouden met twee medewerkers van een oostelijke inlich tingendienst. Tegen geldelijke beloning had hij hun gegevens verstrekt over de ontwikkelingshulp, de politiek in Berlijn en de defensie-uitgaven var N.A.V.O.-landen. Helbig was een groot gevaar voor de bondsrepubliek geweest aldus Fischer. 0 De Westduitse Bundesbahn heeft eer nieuw type goederenwagon in gebruik geno men met een dak dat opengeklapt kan wor den. zodat bepaalde goederen met een hijs kraan gemakkelijker geladen en gelost kun nen worden. «loor onderhandse plaut- uitgang boeken met de opvoering ge omzetstijging in de sector con- Ljm, servenbussen. is de totale omzet '""in. een in geldswaarde slechts weinig ge- SbïijpiMe» stegen. Wel kon het concern voor- sing van nominaal 1.26 miljoen tot uit<ran<* Knobon do onvoeriiw; W) miljoen 17.4 miljoen) verhoog- idclen kapitaal. De directie memoreert nogmaals haar mening da', de fusie mot N.V. De Ver enigde Blikfabriekcn in Amsterdam zal strekken tot voordcel van jumBeelhou- ders en anderen, die bij belde onderne mingen betrokken zijn. Zij stelt zich ten doel ln de komende jaren de produktic zodanig over de fabrieken van Verblifa de eveneens onlangs verworven Belgi sche onderneming Sobcmi cn haar eigen bedrijf te verdelen, dat de meest econo mische resultaten kunnen worden be reikt. In het algemeen wordt ook 5n 1965 een toenemende vraag verwacht naar de verpakkingen. Ongunstige verwachting heeft de directie we derom voor de afzet van bussen voor om voor de afzet van buelayede de groenteconserveindustric in Ne derland en België. Op 1 januari '65 heeft men een prijsstijging van en kele grondstoffen kunnen doorbere kenen. Een ongunstige invloed zal uitgaan van de hernieuwde stijging van lonen en sociale lasten, die we derom voor eigen rekening zal moe ten worden genomen. Behalve een grote Investering in de nieuwe Belgi sche fabriek zullen ln 1965 slechts op beperkte schaal gelden uitgege ven worden voor nieuwe apparatuur en uitbreiding van fabriekspanden. C.N.V. wil nieuwe organisatie voor werkgelegenheid Het C.N.V. meent, dat het voeren van een goed beleid op het gebied van de ar beidsmarkt. de totstandkoming van een apart, eventueel publiekrechtelijk li chaam vergt. Dit lichaam, waarin alle „draden" sarnen zullen moeten komen, zou voor zijn beleid alleen verantwoor ding schuldig moeten zyn aan de rege ring. Het ministerie van sociale zaken, aldus „De Gids" (het orgaan van het C.N.V.), beschikt over een net van goed geoutil leerde bureaus om op korte termijn de situatie op de arbeidsmarkt te kunnen vaststellen. Maar het blijft bij arbeids bemiddeling en het verstrekken van ge gevens. Het zogenaamde kernbeleid, de industrialisatie het creëren dus van arbeidsplaatsen ressorteert onder het ministerie van economische zaken. De woning- en de industriële bouw valt on der het departement van volkshuisves ting en bouwnijverheid. Voor het bouw rijp maken van de gronden dienen de ge meenten over de nodige financiën te be schikken en dan komen binnenlandse zaken en financiën eraan te pas. En als een gemeente een sluitende begroting maakt doordat tarieven worden ver hoogd en eigen belastingen geheven, komt economische zaken met prijsbe- heersing om de hoek kijken. Straks, zo zegt „De Gids", wordt het nog zo dat iedere minister wel wil. maar dat de één op de ander zit te wachten met als gevolg, dat de werkgelegenheid in ons land terugloopt. Het C.N.V. meent, dat alleen een sterk gecoördineerd ar beidsmarktbeleid een zo volledig moge lijke werkgelegenheid tot stand zal kun nen brengen. Het is ongerust omdat dit beleid tot nu toe ontbreekt. IN R.H.B.S. VL1SSINGEN De voorzitters van de drie agrarische I ondernemers in de landbouw zich op een vverknemersorganisaies hebben besloten ander standpunt zouden stellen, dan wat gezamenlijk voorstellen over het pro- ze tot nu toe met de A.N.A.B. als uit- bleem g'eorganiseerden-ongeorganiseer- den uit te werken en deze op korte ter- nijjn aan de ondernemersorganisaties voor te leggen. De voorzitter van de Algemene Neder landse Agrarische Bedrijfsbond, de heer Van der Ploeg, deelde dit gistermorgen in de bestuursvergadering van het land bouwschap mee. De heer Van der Ploeg legde een verklaring af, waarin hij eraan herinnerde, dat er in de kring van zijn organisatie een grote mate van ergernis heeft geheerst over een uitlating van een vertegenwoordiger van de landbouw ondernemers in de Stichting van de Ar beid. Deze ondernemersvertegenwoordi ger had gezegd, dat de landbouwonder nemers vinden, dat ze via het landbouw schap al genoeg meebetalen aan het af sluiten van c.a.o.'s en dergelijke en daar door aan de vakbeweging. De A.N.A.B. stelt daar tegenover, dat door het landbouwschap nimmer op eni ge wijze iets is meebetaald aan het af sluiten van c.a.o.'s ten bate van de werk nemersorganisaties. Het landbouwschap voert de taken ten behoeve van alle be drijf sgenoten uit, waardoor het is in gesteld. Van verschil in behandeling van ondernemersorganisaties en werkne mersorganisaties is daarbij geen sprake. De A.N.A.B. meende, dat het verder meedragen van verantwoordelijkheid voor het landbouwschap zonder zin zou zijn, wanneer zou blijken, dat gelet op de gewraakte uitlating gangspunt hebben aanvaard. De A.N.A.B. vroeg daarop telegrafisch aan de voor zitter van net landbouwschap om een extra vergadering van het dagelijks be stuur, dinsdag te houden. Daar zou men eventueel gerezen misverstanden geza menlijk overwegen. Daarna zou mer leunnen beoordelen of het nog nuttig en zinvol zou zijn. dat de door de A.N.A.B. aangewezen bestuursleden gisteren de bestuursvergadering zouden bijwonen. De voorzitter van het landbouwschap schreef de extra bestuursvergadering Inderdaad uit. maar de werkgeversleden van het dagelijks bestuur lieten weten, dat zij de extra vergadering niet wilden hijwonen. De A.N.A.B. zag toen ook geen heil meer in deze vergadering van het dagelijks bestuur. Hij nam contact op met de werknemersleden van het dage lijks bestuur. De drie werknemersleden tevens voorzitters va.n de drie werkne mersorganisaties besloten op korte ter mijn voorstellen over het probleem ge- organiseerden-ongeorganiseerden aan de ondernemersorganisaties voor te leggen en de door de A.N.A.B. aangewezen be stuursleden van het landbouwschap be sloten wel de bestuursvergadering bij te wonen. order voor automobielen bij de Spaanse fabriek Pegaso geannuleerd. Indonesië heeft daarentegen wel orders bij de Franse Berlietfabriek en bij Mer cedes in Duitsland kunnen plaatsen. In Frankrijk en Duitsland zijn de staatsga ranties voor de exportkredieten ruimer, dan in Nederland. Zoals bekend heeft de Nederlandse re gering zich vorig jaar garant verklaard voor 100 miljoen voor de export naar Indonesië. Dit land bepaalt echter zelf, /elke orders onder deze exportgarantie V.P.R.O.: PLAN-CALS KANS IN GOEDE RICHTING (Van onze radio- en t.v.-redaotie) De V.P.R.O. vindt het omroepplan-Cals niet ideaal, niaar wel een kans in de goede richting. Dit blijkt uit een hoofd artikel in het V.P.R.O.-orgaan „Vrije Geluiden" voor volgende week. De V.P.R.O., die het plan-Cals ideaal kan achten omdat zij voorstander is van een nationale omroep, vindt in het plan-Cals belangrijk dat iedere directe of indirecte commerciële omroepopzet is verworpen en dat het bestaande be stel een begin van interne beweging gaat vertonen. „Wij zijn niet zo naïef I wij nu de definitief goe-de oplossing van Onderhandelingen van het Nederlandse,het omroepvraagstuk in Nederland heb- bedrijfsleven voor activiteiten in Indo-1 ben gekregen. Wij zijn bovendien zo nesië hebben intussen dit bedrag reeds - - 1 ver overschreden, Voor wat de D.A.F. betreft betekent de annanulering geen wijziging in het produktieprogramma. Voorbereidingen voor de uitvoering van de Indonesische order waren nog niet getroffen menthol dropjes! Bij uw sigarenwinkelier 50 en 25 cent per doosje nuchter om te rende krachten in en buiten de omroep zich zullen blijven verzetten tegen kelijke vernieuwing. Wij zijn overigens ook niet onzeker over het feit, dat de druk-groepen in ons volk, die de ver betering alleen maar verwachtn van di recte ot' indirecte commerciële aanpak, rustig zullen blijven dóórdrukken. Wij zijn bovenal ivertuigd van 't feit, dal. de aangeduide oplossing een uiter mate ingewikkelde zaak is, die vele di rect verantwoordelijke mensen voor de programma's reeds nu met moedeloze verzuchtingen pijnigt. En toch. Het is in feite meer dan iemand die sinds jaren de hele situatie kent, had durven hopen. Eindelijk, eindelijk is er dan al is het nog zo pril 'n eer ste teken van beweging, een eerste kei stapje naai- de toekomst". In 1964 is de omzet van plasticartike len belangrijk gegroeid. De sector kunststoffen heeft voor het eerst tot de winst bijgedragen. De omzet in rond- kartonnageprodukten is met cLrca 40 pet gestegen, zo/lat de fabriek moest worden uitgebreid. De resultaten van het bedrijf In Curacao zijn verder ver beterd door een verhoging van de om zet. In 1964 is dan ook een bescheiden bijdrage aan de winst geleverd. De Belgische N.V. Sobeml (Societe Bei ge d'Emballages Metalliques Indus- triels), die in 1964 werd overgenomen, had een redelijk goed jaar. Bij enige institutionele beleggers is een lening gesloten van 10 miljoen, waar van in 1964 5 miljoen en In 1965 we derom 5 miljoen is opgenomen. De le ning met een looptijd van 15 jaar draagt een rente van 5,5 procent. NEWYORKSE BEURS „Deelnemers kiezen betere gedichten" De deelnemers aan de voordracht wedstrijd voor Zeeuwse middelbare scholieren komen in het algemeen ieder jaar tot een betere keuze, waar door de kwaliteiten van de deelne mers tijdens deze wedstrijd beter uit de verf komen. Dit was de algemene indruk van de jury, die woensdag in de gymnastiekzaal van de rijks h.b.s. te Vlissingen een groot deel van de dag heeft geluisterd naar oordrach ten van middelbare scholieren uit geheel Zeeland. Deze jury bestond uit mevrouw A. A. Scheltens-Koops de heer Toine van Bergen en de lieer A. D. Constandse, allen uit Middel burg. Toine van Bergen, die als woord voerder van de jury optrad zei. dat Blauwgerande waarden brachten giste ren op de beurs van New York verande ring in de dalende tendentie en namen een vaste positie in. De handel bleef ech ter ongeanimeerd. De stijging van de blauwgerande waar den bleef echter nog achter bij de meeste anderen op de lijst. Hoop dat de Britse begrotingsvoorstellen' zou helpen de zor gen over de internationale monetaire toestand te boven te komen werden klaarblijkelijk overschaduwd door de toe stand in Vietnam en de heropleving van De jury kende aan de jongste groep de koude oorlog in West-Berlijn. meisjes twee eerste prijzen toe. Wies i Staalwaarden heten enige verspreide Bertram van het Janseniuslvceum verbeteringen zien doch bleven over het algemeen lager. Ford en Amen can Me ters deden het het best in een gemengde autohoek. Comsat kroop terug naar het openings- peil dat lVi punt hoger was. In AKU ging niets om. Philips noteerde 33% (niet genoteerd gisteren), Roval Dutch Shell bleef onveranderd op 41% en Unilever eveneens op 36. Gisteren werden 4.430.000 aandelen om gezet. Van de 1366 verhandelde fondsen gingen er 557 hoger en 48 lager van de hand. De omzet op de American exchange be liep 1.650.000 aandelen. Aan obligaties werd voor 8.330.000 dollar omgezet. Bertram van het Janseniuslyceum te Hulst behaalde een eerste prijs met „Wat regent hef' van J. H. de Groot. Anneke van Pottelberghe van dezelfde school kreeg een eerste prijs met „De tuinman en de dood" van P. N. van Eyck. Aan Tilly Baert, eveneens van het Janseniuslyceum, werd een tweede prijs toegekend voor „De soldaat, die Jezus kruisigde" van Herman Heyermans. In de groep jongens van vijftien jaar en jonger werd geen eerste prijs toegekend. Karei Colijn van het St. Willibrordus- college te Goes kreeg een tweede prijs voor „De terugtocht van het grote leger" van G. Kamphuis. vooral de groep meisjes geboren 1950 goede prestaties had geleverd. Voor de jongens van dezelfde leef- Hannie Knuist van het christelijk lyceum te Goes droeg „Het oude huis" van Nijhof voor. Zij deed dit zo goed, dat de jury haar een eerste prijs toekende in de groep meisjes geboren tussen 1946 en 1950. Etom Na met drie ondernemingen in Neder land een nauwe samenwerking te heb ben aangegaan, heeft de Europa Trans- tijd liet hij een minder verheugend geluid horen. Bij de oudste groep meende de jury, dat er in vergelij king met vorige jaren een duidelijke teruggang was te bespeuren, met name bij de jongens. bovendien ontving zij een boekebon, I Pf>rt Ontwikkelings Maatschappij „Etom die de oudercommissie van de Vlls-1 N.V." thans de aandelen verworven van singse r.h.b.s. beschikbaar had ge- twee bedrijven in West-Duitsland. Het steld. zijn Spetrans Robert W. Ransch G.M. B.H. en Specialtransport Spetrans G.M. Tanneke Francke van het prof. Zee- B H in Frankfort a. d. Main manlyceum te Ziertoe be&aaMe in «acte ,n ,Tanmon a. u. JUun. deze groep eveneens een eerste prijs. Hiermee zijn het zesde en zevende be- meisje droeg „Ballade van de drijf werden Koenig Transport N.V. in gen die niet overgaan" van We- kend werden Koenig Transport N.V. in Maria bij de Vaate van het Prof. Zeemanlyceum te Zierikzee heeft bij de voordrachtwedstrijden voor mid delbare scholieren, woensdag in Vlissingen, een tweede prijs behaald. De foto toont Maria txjdens haar voordracht van „Drank, de onbere kenbare" van M. Vasalis. (Foto P.Z.C.) jongensgroep Ook voor de:Rotterdam en I. Leftley in Barking bij deze leeftijd was Londen ingebracht door de oprichters van „Etom", Thomsen's Verenigde Be drijven N.V. in Rotterdam (40 pet.) en Transport Development Group Ltd. in Londen (60 pet.). Later werden nog drie Nederlandse ondernemingen verworven. Onderhandelingen met een zestal bedrij ven in binnen- en buitenland verkeren in een vergevorderd stadium, zo deelt de directie van „Etom" mede. I.G.B. de Koning van het Petrus Hondius- c lyceum te Terneuzen en Kenneth 1 Vieira van het Prof. Zeemanlyceum I te Zierikzee behaalden met respec- tievelijk „De voodrachtkunstenaar'' van Carmiggelt en „Gebed van een onbekende soldaat" ieder een tweede j prijs. Heieen Laurens van de r.h.b.s. droeg het zeer moeilijke „Drie olijven" van Hella Haasse voor. De jury was van menmg, dat zt( da melancholie van „lijken, het jaarverslag na de N.V. "De drie olijven zeer goed totuitingInternationale Gewapenübeton-Beuw te al.ïïL ™!Bre<1» bedraagt de exploitatierekening werd met. een eerste prtja gehono- /mMt ,903 ijl," Zoals bekend wordt een dividend van 18 (17) voorgesteld. 1964 is opnieuw jaar van voortgaande uitbreiding geweest. De produktie was wederom ho- t ser. Het jaar 1965 is de vennootschap aange- 1 vangen met een redelijk gevulde order- reerd. Paula Teutscher van het chris telijk lyceum te Goes droeg „Abra ham" van G. van der Graft voor, hetgeen een tweede prijs opleverde. Maria bij de Vaate van het Prof. Zeemanlyceum kwam eveneens tot een tweede prijs. Haar voordracht van „Drank, de onberekenbare" van Vasalis was naar de mening van de jury zeer goed. Men was het alleen niet eens met de interpretatie. portefeuille. DIVIDENDEN Dat was de reden, waarom zij geen eerste prijs kreeg. Bij de jongens- GRONTML! groep werd een eerste prijs toege- De directie en commissarissen van de kend en wel aan Jos Roelse van de grondverbetering- en ontginningsmaat- christelyke kweekschool Deze jon- schappij N.V. Grontmn in De Bilt stellen gen „droeg De mislukte verlorenVOor over 1964 aan de aandeelhouders zoon van van Nljien voor. een onveranderd dividend van 8 procent Na afloop hield men bovendien nog I beschikbaar te stellen. Op de aandelen, een wedstrijd in welsprekendheid.dle Per 9 oktober 1964 zijn uitgegeven. Hieraan namen vier jongens deel. Iza! een derde van dit dividend worden Kort voordat de deelnemers het po- uitgekeerd. Er wordt tevens voorgesteld dium betraden, kregen ze de keuze om ui verband met het 50-jarig be ult een aantal onderwerpen. Jan Stol staan van de vennootschap een extra van de christelijke kweekschool le- dividend uit te keren van 5 procent over verde de beste prestatie met een het gehele aandelenkapitaal. „rede" over de oprichting van een nieuwe politieke partij. D.R.U. 1» .i- r- Koninklijke Fabrieken Diepenbrock en Dr. A. \V. Forteens uit .Middelburg, Reigers N.V. (D.R.U.) hebben over 1964 voorzitter van de Zeeuwse commis- een omzet behaald, welke 57 procent sie voor voordrachtwedstrijden bracht boven die van 1963 ligt. in een slotwoord dank aan allen, die De raad van commissarissen zal in de aan deze wedstrijden hebben mee- op 25 mei te houden jaarlijkse vergade- gewerkt. In het bijzonder was dat ring van aandeelhouders voorstellen een de heer L. de Bree, leraar Neder- dividend van 15 (vorig jaar 10) procent lands aan de Vlissingse h.b.s., de uit te keren, naast de reeds eerder aan schoof die deze wedstrijd ieder jaar gekondigde uitgifte van bonusaandelen organiseert. Dr. Fortgens dankte in de verhouding 1 op 4 met een bijbe- ook de secretaris van de commissie, horend contant dividend ter betaling de heer P. C. Jacobs, directeur van de belasting op herkapitalisatie-uit- van de Vlissingse h.b.s. I kering.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1965 | | pagina 9