supralux Inspectrice M. X de Jonge opende nieuwe kleuterschool in Souburg „Radio- en tv-beleid Madurodam-politiek" E Bestuurswetenschappen geïnformeerd over streekplan-nieuwe-stijl Ongeruste middenstand Terneuzen in beweging Europese demonstratie bietenteelt in Zeeland BILT ZWELLINGEN ALMANAK Bouwgrondprijs Middenschouwen PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 8 APRIL 1965 „HÜMMELHONK OP DE MOLENBERG" TWEEDE OPENBARE KLEUTERSCHOOL In Oost- en West-Souburg is woensdag middag do tweede openbare kleuter school, genaamd „Hummelhonk op de Molenberg", in gebruik genomen. Mejuf frouw M. J. de Jonge, inspectrice voor het kleuteronderwijs, verrichtte de offi ciële opening. Zy deed dat door hot hij sen van do nationale vlag aan een mast voor het schoolgebouw en door het ont sluiten van de deur van de school. Mejuffrouw De Jonge ontving bij haar aankomst bloemen van mevrouw Frenks, de secretaresse van de ouder- commisie. Vervolgens hees zij in zigheid van het college van b. en ie genodigden, leidstérs en de kleuters die met een Jan Plezier van de Pieter Louwerseschool naar het nieuwe school gebouw waren gebracht de vlag. Hansje Vries, Saartje Mattitaputty en Stanny Pongajow boden de inspectrice hierop de sléulel van de school aan. Na dat de inspectrice de deur had ontsloten mochten Annemarie ter Haar Romeny en Annelies Mol de door aannemer Poel man uit Ritthem aan de school geschon ken bel luiden. Op dit sefn ging het ge zelschap naar binnen, waarna in een van de twee klassen van de school de kleu ters enkele dansjes vertoonden. Het ge zelschap trok daarop naar het gemeen tehuis waar na een welkomstwoord van burgemeester B, H. G. ter Haar Romeny verscheidene sprekers het woord voer den. Mejufrouw De Jonge zei blij te zijn dat de kleuters bij de opening waren geweest. „Vaak wordt een school ge opend en pas de volgende dag mogen de kleuters in de school komen. Ik vind dat de kleuters er recht op heb ben het eerst de nieuwe school te be treden", was zij van mening. Zij merkte op, dat er binnen een jaar op Souburg twee nieuwe kleuterscholen waren geopend. „Wat dat betreft heeft Souburg een streepje voor", meende me- Geschiedenis van de school is voorafgegaan, In maart 1962 ontving men bericht, dat de school op de urgentielijst was geplaatst. In juli werd aan de dienst voor bouw- en wo ningtoezicht opdracht gegeven voor het maken van een schetsplan. Toen werd in een houten barak gestart met dertig leerlingen. Begin september 1962 was het schets ontwerp gereed. In januari 1963 werd opdracht gegeven voor het maken van het definitieve plan en eind 1963 werd een verzoek om rijksgoedkeuring inge diend. Op 20 mei 1964 werd de bouw van de school gegund aan aannemer burg in minder dan twee jaar drie nieu we scholen zijn geopend, „zyn we een jaar verder, dan zijn in drie jaar vier nieuwe scholen geopend. Voorlopig is Souburg op dit gebied volledig uitge rust", aldus de burgemeester. De heer A. C. van Dalen bood namens de afdeling Oost- en West-Souburg van Volksonderwijs gelukwensen aan net ge- Souburg voor de opleiding voor onder wijzer of kleuterleidster een dure ge meente is. „Op de vier scholen van de gemeente is een belangrijk deel van ons werk geborgen', aldus de heer Hage. Hij sprak lof over de nieuwe kleuterschool, die men volgens hem uitstekend kan be nutten bij de kleuterleidsteropleiding. de opdracht tot het maken van het plan voor de nieuwe school. Hij sprak voorts woorden van dank tot zijn me dewerkers, tot mejuffrouw De Jonge voor de ondervonden medewerking, tot aannemer Poelman, uitvoerder Poppe, onderaannemers en arbeiders en wenste de gemeente en de leid sters geluk met de nieuwe school. Mejuffrouw C. W. Liebers bood de bevriende kleuterscholen haar geluk wensen aan. Zij noemde de samenwer- J tussen de scholen prettig. Zy over handigde mejuffrouw C. Swint, hoofd leidster van de nieuwe kleuterschool, een foto-album. De heer M. Kramer, voorzitter van de oudercommissie van de tweede openbare kleuterschool, bracht dank aan allen die aan het tot staYid komen van de nieuwe school hadden meegewerkt. De heer S. F. Alberts, hoofd van de J. H. van Daleschool, merkte op, dat er toen hij acht jaar geleden in Souburg kwam, nog geen enkele openbare kleuterschool was. „Nu zijn er twee openbare kleuter scholen en nog wel in splinternieuwe gebouwen. Wij hadden gedacht dat de inwoning van de kleuterscholen in onze schooi van lange duur zou zijn. Gelukkig is dat niet zo geweest", aldus de heer Alberts. Hij bood mejuffrouw Swint een jeschenk aan voor de school. Mejuffrouw Swint merkte op, dat men zich bijna twee jaar heeft moeten behel pen met een houten barak. „Het vooruit zicht van oen nieuwe school heeft er voor gezorgd, dat wij de oude barak met enthousiasme bleven, gebruiken", aldus mejuffrouw Swint. Aannemer Poelman ten slotte bracht dank aan b. en w. voor de opdracht. Hij bracht voorts dank aan de mensen van Bouw- en Woningtoezicht. 400 hengelaars visten in Hoek Ongeveer 400 sportvissers uit Nederland en België hebben zaterdag deelgenomen aan de Internationale hengelwedstrijd te Hoek. Winnaar werd de heer A. J. Zegers van de organiserende vereniging „Sport en Genoegen" uit Hoek, wiens vangst met 603 punten werd gewaar deerd. De 2e prijs was voor A. Rlemens uit Sluiskil (545), 3. D. Bos, Terneuzen 537. 4. C. Plelaet, Hoofdplaat, 5. N. Knol. Heerlen 412, 6. J. de Bree jr.. Hoek 347, 7. P. Koster, Hoek 343, 8. W. Dekker, Sluiskil 303, 9. A. Winstein, Heist (B.) 291, 10. A. Paulssen, Tilburg 281, 11. S. Versprille, Breskens 277, 12. Mevrouw De Waal, Vlissingen 273, 13. A. C. Ha melink, Temeuzen 273, 14. J. van Her- mon. Sluiskil 261 en 15. A. van Elzak- ker, Temeuzen 261. Er waren in totaal 91 pryzen. aan de grote teen Een succesvol middel tegen knobbels en zwel lingen aan de grote teen Is nu verkrijgbaar onder de naam Dalet Balsum. Dalet Balsum dringt diep in de huid door, verlicht de pijn op wonderbare wijze, heft de aandoening en opzwelling op. Verkrijgbaar bij apothekers en drogiscen. .eeuwse Verboden In de bus naar Kamperland, is het verboden te roken. En het aller grootste merendeel van de passa giers pleegt zich bij dit verbod neer te leggen. Zo niet de man die op een tussenhalte binnenstapte. Argeloos smeulde in zijn mond hoek een shagje. De chauffeur had het eerst niet in de gaten, zodat de overtreder veilig een zitplaats kon bereiken en vrolijk paffend het landschap begon te overzien. Pas een paar kilometer verder be speurde de bestuurder in zijn ach teruitkijkspiegel de opstijgende rookkolom. „U mag hier niet roken meneer", riep hij"streng. De man verschoot. „O, neemt U mij niet kwalijk", excuseerde hij zich, „dat weet ik niet, want, ziet U, ik roolc nooit". Mejuffrouw M. J. de Jonge, inspec trice voor het kleuteronderwijs opent hier de deur van de nieuwe openbare kleuterschool Hummel- honk op de Molenberg" té Souburg. Links burgemeester B. H. G. ter Haar Romeny. (Roto P.Z.C.) Drijvende bok Simson thans te hulp bij berging bananenboot Woensdagavond is de drijvende bok „Simson" van Van der Taks bergings bedrijf gearriveerd by de oostelijk van de Breskense veerhaven aan de grond gezette „Chilean Reefer". De Chilean Reefer werd, zoals bekend, zondagavond bij een scheepsbotsing beschadigd. De lading bananen van het Deense schip is thans bijna gelost. Men wil met behulp van zes hef tanks en door middel van ver schillende bergingsvaartuigen en sleep boten trachten de „Chilean Reefer" los te trekken en het schip vervolgens naar Vlissingen slepen. Er zijn thans bij de bananenboot de bergingsvaartuigen Zee leeuw en Bison van Van der Tak, voorts de sleepboot Tonijn, een aantal kleinere sleepboten en een sleper van de Union de Remorquage et de Sauvetage uit Ant werpen. Wanneer men sleeppogingen zal wagen is nog niet bekend. Herder Rekky eerste bij wedstrijd voor politiehonden Do Hollandse herder Rekky is begin deze week eerste geworden op een wed strijd voor jonge honden van de afde ling Zeeland van de Kon. Ned. Politie hondenvereniging in Valkenisse (gein. Biggekerke). De heer W. Petappel, haas van Rekky, lid van de vereniging I „D.E.V.O.I.S." uit Stavenisse, ontving do beker, beschikbaar gesteld door dé afdeling Zeeland van de K.N.P.V. De bouvier Wa.ldac van de heer C. Min- derhoud uit Domburg, lid van de club Walcheren, werd tweede en de bouvier Black van de heer A. Langejan uit St.- Maartensdijk. eveneens lid van „D.E.V.O.I.S," eindigde als derde. De vierde plaats was voor de Hollandse herder Nero van de heer J. Castel uit Souburg, lid van de club Walcheren. De puntenklasseringen waren respectieve lijk 156. 142. 118 en 118. De kampioenswedstryden van de afde ling Zeeland worden 29 mei in Oost- kapelle gehouden. Nationale E.H.B.O. komt in mei naar Middelburg Mevrouw H. van Someren in Goes: V.V.D. besprak de huidige politiek De Kon. Ned. Vereniging E.H.B.O. houdt dit jaar in Middelburg de jaar vergadering, op vrijdag 28 mei. De dag daarop worden de nationale wedstry- den gehouden in de Sporthal. De af deling Middelburg van de E.H.B.O. heeft de organisatie van één en ander. Deze afdeling viert dit jaar het vijfentwintig jarig bestaan. Op het programma van de nationale vergadering staat onder andere een ont vangst door de waarnemend commissa ris der koningin in Zeeland, mr. dr, A, J. J. M. Mes en door b. en w. van Mid delburg. De nationale wedstrijden worden voor het district Zeeland voorafgegaan door districtswedstrijden op zaterdag tien april a.s. om half drie in de Stadswyn- tendijke en Kortgene zullen elkaar be kampen om afgevaardigd te worden naar de nationale wedstrijd. Tv-omroepsters zijn gastvrouw op de Terneuzense tt-'65 Het bestuur van de TT-65 de midden standstentoonstelling die in de week van 22 tot en met 29 mei in Temeuzen wordt gehouden heeft zich verzekerd van de medewerking van een aantal ra dio- en tv-omroepsters, die zullen fun deren als gastvrouw. Het zijn Mies Jlisabeth Mooy, Ellis Berger Karin Kraajjkamp en de Belgische Maes. Het ligt in de bedoeling dat de dames zullen optreden als gastvrouw bij de diverse modeshows en dat zij ver der zullen zorgen voor de aankondiging van de diverse attracties die de deelne mende middenstanders in hun eigen stand organiseren. Burgemeester Kostense treedt af als voorzitter B., S. en O. De vereniging van burgemeesters, sec retarissen en ontvangers in West- Zeeuwsch-Vlaanderen gaat vandaag donderdag een nieuwe voorzitter benoemen. Burgemeester A. P. Kosten se uit Biervliet heeft wegens drukke werkzaamheden besloten het voorzitter schap neer te leggen. De vergadering zal worden gehouden in Breskens. HELDER LICHT OP NIEUWE WET.... Dr. P. D. Pijnenburg pleitte voor „streekplanwerk van onderop" als een richtingwijzer aan", zo formu leerde het de voorzitter van deze afde- van het Instituut voor Bestuurs wetenschappen, jhr. drs. P. A. C. Bee- laerts van Blokland uit Wolphaartsdijk. Nu Zeeland voor verschillende re gionen met streekplannen wordt geconfronteerd dat van Schou wen moet nog goedkeuring krij gen; dat voor Midden-Zeeland is in het stadium van vooroverleg met de gemeenten heeft de af deling Zuid- Noord-Beveland van het Instituut f'oor Bestuurs wetenschappen zich woensdagmid dag in een flink bezette zaal van „De Korenbeurs" te Goes de nieu we wet op de ruimtelijke orde ning laten uitleggen door dr. P. D. Pijnenburg uit Den Bosch. Een man, die zich vooral heeft ver diept in het streekplan-nieuwe- stijl en die deze middag dnidelïjk heeft gemaakt dat de nieuwe wet vooral bij het ontwerpen van streekplannen en uitbreidingsplan nen heel wat nieuwe mogelijkhe den biedt. Belangrijke mogelykheden, vooral waar het gaat om de 'zogenaamde inbreng- van-onderop. Dr. Pijnenburg maakte in zyn inleiding en later in de discussie enige opmerkingen, die de noodzaak planologie wat meer populair te i ken duidelijk aantoonden: het is niet onmogelijk, dat men op de duur zal moeten erkennen dat bij het ontwerpen van streekplannen door Ge deputeerde Staten niet voldoende recht is wedervaren aan de inbreng van de ge meentebesturen. het is misschien nuttig om voor uit breidingsplannen eens wat meer demo cratischer te werk te gaan. De bevol- dat men de porté van de zaak niet begrijpt. Het ontwerpen van plannen voor ruim- Geen sanctie Uit de wetsartikelen diepte de spre ker uit Den Bosch een serie fundamen tele zaken voor de ruimtelyke-ordening- nieuwe-stijl. Hij wees er bijvoorbeeld op, dat streekplannen in de toekomst geen bindende kracht meer zullen heb ben. Het worden richtlijnplannen, zeer globaal opgezet, die ook geen konink lijke goedkeuring meer behoeven. Een „mededeling" aan de minister is vol doende. Dr. Pijnenburg verbonden aan de provinciale griffie van Noord-Brabant kwam in zijn uiteenzetting al snel aan dat streekplanwerk toe. Hij behan delde namelijk de drie geledingen, waar op zich volgens de bepalingen van de nieuwe wet de ruimtelijke ordening zal bewegen. Op het nationale plan kon hij volstaan met de opmerking, dat het hier een zaak van voortdurende studie zal zijn en dat er slechts richtlijnen naar de provincies en de gemeenten zul len gaan. In die provincies achtte dr. Pijnenburg natuurlijk twee werkmethodes mogelijk. „Men kan star de letter van de wet vol gen en streekplannen ontwerpen in het college van G.S. zonder zich te storen „Een streekplan gemeentebesturen, niet de burgers. De gemeente moot haar uitbreidings- Elannen aanpassen. En met zo'n uvt- reidingsplan heeft zij slechts de sanctie op bouwactiviteiten met de bouwverordening..." Drie fasen Opvallend was ook de uiteenzetting over De uitbreidingsplannen-nieuwe-sttijl. De „Hel is de politiek van Madurodani". Zo kwalificeerde woensdagavond het Twee de-Kamerlid van de V.V.D.mevrouw II. van Someren-Downer liet plan-Cals voor een „open radio- en tv-bestel". Zij deed dat in de „Prins van Oranje" ie Goe een buitengewone ledenvergadering de V.V.D.-al'deling met gasten uit Wal cheren. Mevrouw Van Someren-Downer sprak er over „de huidige politieke situa tie" en uiteraard kreeg daarbij de radio- en tv-kwestie het volle pond. Al zag de inleldster achter deze aanleiding kabinetscrisis een andere tendeni te stromingen in P.v.d.A. en K.V.P. had den elkaar gevonden en vonden het tijd voor een samenwerking, ook al omdat de P.v.d.A. de oppositie moe was". Met de kwalificatie „Madurodam-po litiek" gaf mevrouw Van Someren- Downer uiting aan haar verontwaar diging van wat zij noemde „de schijn vertoning van het open bestel". Naar haar mening zijn de zuilen indertijd „echt niet met dezelfde rigoureuze voorwaarden begonnen, als die nu op gelegd worden aan de nieuwe gega digden voor zendtijd in radio en tv." De inleidster wees er daarbij op, dat een gegadigde om in aanmerking te mogen komen voor één uur zendtijd eerst een „club" moet vormen met minstens 10.000 leden. „En dat in een tijd, waarin heel veel mensen de helft van Nederland is niet by een zuil aangesloten de noodzaak van clubverband niet meer inziet" Nee, mevrouw Van Someren-Downer vond het nieuwe open-bestelplan eerlijke zaak", ,,'t Is geen half ei. vt is nog niet eens de lege dop", betoogde dit V.V.D.-kamerüd. Zy verklaarde, dat de V.V.D. „dit boerenbedrog zo formidabel vindt, dat zij de verantwoording niet meer wil dragen". „Wij hebben voor de nieuwe zendgemachtigden niet eens een aantal uren genoemd. We moesten op dit punt alles opgeven, alleen de haan van de zuilen mocht koning kraaien", zei zij. „Als we door de knieën waren gegaan, dan had men met ons geen rekening meer gehouden in de toekomst, omdat we de partij waren die marchandeerde met haar principes. Je kunt je kiezers niet bedriegen", aldus mevrouw Van So meren-Downer. Zoals voorzitter ir. C. W. C. van Beekom dat ook al in zijn welkomstwoord had ge daan, attendeerde mevrouw Van Some ren-Downer ook op de positie van de A.R. in de formatiepoging met de K.V.P. en de P.v.d.A. „Geen enkele mid denstander kan nu nog op de A.R. stem men". betoogde de heer Van Beekom. En de inleidster voegde er aan toe, dat er by deze formatie voor de A.R. „wei- eens een kater voor de dag kon komen". Wat de P.v.d.A. betreft: mevrouw Van Someren wees op de verschillende „om mezwaaien" in deze party, nu ze de kans '-ygt om het regeringskasteel binnen komen". „Ik geloof, dat wy de partij .n morgen moeten zyn met hot reële perspectief", zei ze, men daarbij de sociale remmingen niet uit het oog verliezen. Het individu moet ook de aandacht krygen als het mee bouwt aan de maatschappij: dan moet er een prikkel zijn, een beloning naar pres tatie, zo vond het Tweede-Kamerlid. „In die richting moot ook het betalings systeem gaan", verklaarde zij voorts. „Er moeten geen starre systemen wor den uitgedacht, waardoor het individu niet aan zyn trekken komt". In de wo ningbouw achtte zij een verandering noodzakelijk, omdat men daarmee anders in 2000 achterblijft. „Ik vind het jammer, dat minister Bogaers niet heeft onder zocht, wat nu precies de werkelijke be hoefte is", stelde zy. Tn de discussie, die op haar inleiding volgde, werd er onder meer op aange drongen te trachten bij een nieuw kabi net minister E. Toxopeus weer in de V.V.D.-Tweede-Kamerfraetie terug krijgen. Begrafenis van K. Kooij in Goes Op de algemene begraafplaats te Gc is woensdagmiddag ter aarde besteld het stoffelijk overschot van de heer K. van Kooij. De heer Rooy, die 74 jaar werd en voor zijn pensionering procuratiehouder was van de zaadliandcl en boomkwekerij N.V. wed. P. de Jongh, genoot vooral bekendheid in Zeeuwse sportkringen voor zyn werk op hot gebied van de gym nastiek en de atletiek. Er was grote be langstelling voor de begrafenis. Na de door ds. H. J. Teutseher, hervormd predikant te Goes, geleide rouwdienst irn de aula op de begraafplaats, gaven zeven sprekers een schets van de persoon van de heer Kooij. Zij roemden zijn werk en activiteiten voor de sport. De heer H. A. Ossewaarde uit Yerseke voerde het woord als voorzitter van de „Zebra"- turnkring. Namens de gymnastiek ver eniging,, Volharding" sprak de heer H. Mynsbergen. Namens de N.V. wed. P. de Jongh en Zn. herdacht directeur A. v. d. Weij de overleden heer Kooy. De heer C. van Liere sprak een herdenkings woord namens de Rode-Kruisafdeling Zuid-Beveland West, waarvoor de over ledene jarenlang actief campagnelid was. Als voorzitter van de chr. gymnastiek vereniging „O.K.K." in Goes sprak de heer D. van Heiningen. Verder werd nog het woord gevoerd door de heer G. Mink uit Amsterdam, als vriend, en door de heer M. van Melle als oud-leerling. KUNST Meike Sund en Mathijs Overmans exposeren in Hulst Melke Sund en Mathijs Overmans zijn de kunstenaars, die op het ogenblik in boekhandel Van Geyt in Hulst exposeren. Bij het beschouwen van beider werk krygt men onwillekeurig bewondering voor de heer Van Geyt, die er in slaagt elke keer weer gerenommeerde kunste naars naar Zeeuwscli-Vlaanderen te halen. Met kunsthandel „Troutzaerte" in Westdorpe is hij in feite tie enige, die daar in slaagt. Wat dat betreft is het te betreuren, dat huiten Zeeuwsch- Vlaanderen zo weinig te zien is van beel dende kunstenaars van builen Zeeland. De heer Van Geyt deelde mee, dat in de naaste toekomt Co Westerik, Kees Ver- wey en Jan van Herwijnen naar Hulst zullen komen. De tentoonstelling, die nu te zien is in Hulst, is de moeite van het bekijken waard. Meike Sund en Mathijs Overmans zijn met elkaar getrouwd en dat zal waarschynlijk de oorzaak zijn van de grote overeenkomsten in hun werk. Bei den schilderen duidelijk figuratief. Hun werk doet denken aan dat van Berserik, niet zo lang geleden in Hulst, met wie zij ook bevriend zijn. Zij vormen in Den Haag een groep, die feitelijk niet te ru briceren is. Hun werk doet vaak wat cartoon-achtig aan, zonder opzet waar schijnlijk, want nergens ligt de lach er dik bovenop. Hun schilderwijze is primi tief, zoals men dat placht te noemen. Vaak wat houterige, stijve figuurtjes, die zich immens ïyken te verbazen over de wereld rond hen. In zachte tere tinten zijn ze geschilderd, minitueus vaak. Dit treft men vooral bij Meike Sund aan. „Als het jonge koren" toont een boeren jongen voor een korenveld. Het zacht-blauw van zijn kiel staat in fel contrast met het hem omringende koren, dat fel oranje schijnt door de zon. By- zonder charmant is „Spanje". Een gam mele bus, wat slaperige mensen, een en kele schrale boom: ziedaar de ingrediën ten voor een van de fijnste werken van deze expositie. Bij Mathys Overmans ziet men wat forser werk, maar wel vanuit dezelfde gedachtengang. Een voorbeeld daarvan is „Kus". Twee mensen buigen zich naar elkaar over en geven elkaar een schuchtere zoen. Geen dramatisch onderwerp, geen onderwerp met veel diepgang, maar met veel liefde voor het vak geschilderd. „Echtpaar" toont ons een bejaarde man en vrouw, die op een stoel zitten. Zij verrichten geen enkele handeling, kijken elkaar niet aan. Nee, zij zitten stijf als voor een fotograaf en kijken de toe schouwer aan. Van dit schilderij gaat zo'n serene rust uit, dat dit schilderij met het al eerder genoemde werk „Span je" van Meike Sund tot de hoogtepunten van deze byzonder geslaagde tentoon stelling genoemd kan worden. A. V. Constructief Vóór de radio- en tv-actualiteiten aan de orde waren gekomen, had met- vrouw Van Someren ingehaakt op de opmerking van voorzitter Van Bee kom, dat als de formatie-Cals slaagt, de V.V.D. constructief oppositie moet voeren. „Constructief, dat wil zeggen meewerken naar de toekomst toe", beaamde de inleidster. „Tegen het beeld van het jaar 2000, als de arbei der volgens het Planbureau driemaal zoveel verdient dan nu, als er een enorme industrialisatie is, als er ook behoorlyke woningen moeten zyn en zeer veel goede wegen, moeten we zien wat we vandaag doen". Mevrouw Van Someren betoogde, dat by die ontwikkelingen het individu niet ver loren mag gaan. In het onderwijs bijvoor beeld, dat na.ar haar mening meer ge richt moet worden op de groepen men sen, die tot nu toe nog niet de gelegen heid ervoor hebben gekregen, al moet Zeeuwse afdeling van vereniging „Voor zorgenkind" De Nederlandse oudervereniging „Voor het zorgenkind" wil proberen op Wal cheren en de Bevelanden een afdeling op te richten. Voor dit doel wordt zater dagmiddag een vergadering gehouden in „Slot Ostende" te Goes, „voor het zorgenkind" wilt de ouders, voogden en verzorgers van geestelijk en lichame- Kinderen >t in grote lijnen een verdeling het grondgebied van de gemeente: een uitbreidingsplan op grote schaal, niet rijp voor uitvoering en vastgesteld door de raad; een uitbreidingsplan uitge-1 lijk gehandicapte werkt door b. en w. (of de raad) "in,lichting en steun geven by de lichame- samenwerking niet de bouwer voor eenllijke en geestelijke verzorging voor zo- bepaald project. Iver hierin niet door andere organisaties is voorzien. Om die hulp te geven ia er P® d™eonder meer een tijdschrift, men onder- nen meegeven, het werk van de plano- holK]t contacten niet de ouders, met de I I overheid en met verschillende andere or- eif te "anisaties' die op dit terrein werkzaam daarin flink wat mogelykheden om totVoo'r het £>rgenkind" wil nu ook ff\.Seie,r,±aiLtering Van dC planneni proberen Midden-Zeeland Ln dit werk te te kunnen komen. betrekken. De vergadering begint om Een heldere uitleg van de nieuwe kan- half drie. sen dat was wel de belangrijkste verdienste van zyn optreden Instituut voor Bestuurswetenschappen op de Bevelanden. Deze afdeling zal bin nenkort worden vergroot, wanneer de tn inmiddels opgeheven afdeling Schouwen- aai. de wensen van deEemeenten De en Slnt-PMUpsland zich daar- nieuwe wet daarentegen verplicht de bii heeft nnnp-esioten provinciale besturen tot overleg met de mj neert aangeslolen' gemeentebesturen. En dan kan onmid dellijk de vraag worden gesteld of er op dit vlak van overleg nog niet veel meer kan worden gedaan. De inleider stelde het wat rhetorisch: „Moet de ruimteiyke ordening eigenlijk niet veel meer van onderop komen? Moeten de gemeenten eigenlijk niet de bouwstenen aandragen voor een streekplan?" Dr. Pijnenburg had voorbeelden bij de hand. waar de gemeentebesturen een kans is gegeven, waar het kwam tot een goede intergemeentelijke samenwerking op planologisch gebied. Daar is een for meel streekplan voortaan slechts een stok achter de deur". Er kwamen later wat vragen over een streekplan als verbod voor be paalde activiteiten van de bevolking, Mag iemand een boomgaard inplan ten of caravans plaatsen op een ter rein, waar het streekplan iets anders TEWATERLATING TWEEDE VISKOELSCHIP BIJ „SCHELDE" VLISSINGEN By de werf van de Kon. My „De Schel de" te Vlissingen zal zaterdagmiddag zeventien april om twaalf uur het tweede voor Russische rekening ge bouwde 2600 ton metende viskoelschip, de „Van Dijck", te water worden gela- wel goed thuis zijn in de mogelijkheden j teif. De plechtigheid wordt verricht door die zoals in Óoes bleek voor ve- mevrouw Dolgova, echtgenote van het len voorlopig nog een doolhof zyn. „In hoofd van de Russische Handelsverenl- die doolhof diende dr. Pijnenburg zich I ging tc Amsterdam. Goed, de gemeentebesturen konden be zwaren maken, wanneer G.S. hun een streekplan voorlegden. De inwoners konden hun grieven kenbaar maken tegen een ter visie gelegd uitbreidings plan. Maar in beide gevallen werd men gebonden aan maatregelen, waarover liscussie rondom de tekentafel in feite uitgesloten was. In de nieuwe wet op de ruimtelijke or dening wordt dit alles was soepeler, wat handzamer. Het is een wetsontwerp met nogal wat uitgangen, in allerlei richtingen. Maar mén rnoet dan toch Gouden bruidspaar Donderdag acht april is het echtpaar Tz. Quaak-Beek is Scherpenlsse vijftig jaar getrouwd. Het gouden bruidspaar heeft twee kinderen en één kleinkind. OP 18 EN 19 MEI AANSTAANDE Al 24.000,- aan subsidie toegezegd In de Wilhelminapolder bij Goes zal dinsdag 18 en woensdag 19 mei aanstaande een agrarisch evene ment op Europees niveau worden georganiseerdeen grote voor jaarsdemonstratie over de bieten teelt. Europese bi etentelersorgan isatl e heeft daartoe het initiatief genomen. Deze gebeurtenis wordt in Nederlandse landbouwkrLngen en de bietenverwer- kende industrie hoog aangeslagen. Er is al 24.000 aan subt; iie toegezegd. Het landbouwschap heet" zyn gisteren te Den Haag gehouden vergadering een bijdrage van 12.000 voor de demon stratie beschikbaar gesteld, 9000 meer dan normaal. Oök de suikerindustrie heeft een bedrag van 12.000 uitgetrok ken. Het ligt ln de bedoeling dat er tijdens de voorjaarsdemonstratie vergaderingen worden gehouden van het bestuur van de Europese Bietentelersorganisatie en van de technische commissie van dit or gaan. Daarbij zal een groot aantal bui tenlandse deelnemers betrokken zijn. Aan de voorbereidingen van de demon stratie in de Wilhelminapolder werkt een reeks Nederlandse instanties en or ganisaties mee: het landbouwschap, de suikerlndutrie, het instituut voor ratio nele Sufkerproduktie, het Instituut voor Landbouwtechniek en Rationalisatie, het Rykslandbouwconsulentschap voor Land bouwwerktuigen, het Rykslandbouwcon sulentschap voor Plantenziekten, de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting West Zuid-Beveland en het Ryksland bouwconsulentschap voor de Zeeuwse eilanden. Slot van pag. 1 winkelcentrum. Maar ais Burgemeester Rijpstra dezer da gen nog heeft gezegd tijdens de ope ning van een nieuwe zelfbedienings winkel, ligt het beslist niet in de De- doeling het belangrykste winkelcen trum van Terneuzen over te bren gen naar de nieuwe stadsdelen", al dus wethouder De Vos. Volgens hem leeft bij het gemeente bestuur van Terneuzen zelfs de ge dachte om het winkelcentrum in de oude stadskern na de toekomstige sanering nog uit te breiden. Maar volgens hem zal er een tijd komen dat het oude Terneuzen, een verdere uitbreiding van zakenpanden niet meer kan opvangen. Het zal ook kunnen gebeuren dat bijvoorbeeld een Noordstraat-winkelier in nieuw Terneuzen een filiaal opent. „Als men ons verwyt dat het ons niet interesseert wie en wat er ln de nieuwe winkels komt, dan is dat niet helemaal juist", zo vervolgde wet houder De Vos. „Wij zoeken beslist niet naai- mensen van elders om hier een winkel te komen beginnen, maar verder hebben wy als gemeentebe stuur daar toch weinig bemoeienis mee. Als ons een plan wordt voor gelegd dat voldoet, dan kunnen wy de mensen moelijk weigeren zich hier te vestigen. Verder is er wel overleg met het „contactorgaan midden stand". koers gaat varen. De toename van leden in het „Handelscentrum" wijst er op dat nog niet alle vertrouwen verdwenen is. Maar dat „Handels centrum" en zijn drie onderafdelin gen zuilen toch dienen te beseffen dat een vereniging een doel moet na streven en zo mogelijk met resultaat. Slagen zy daarin, dan zullen de „kat- uit-de-boom-kijkers", uit zakelijk oogpunt spoedig beseffen dat zh niet langer buitenspel kunnen biy'ven staan. Te laat?... Over de opmerking van enkele mid denstanders dat het doen horen van liun stem in do verdere ontwikkeling en uitbreiding van Terneuzen wel eens drie jaar te Iaat zou kunnen z^n, zei wethouder De Vos: „Daar zouden zy wel eens gelijk in kunnen hebben. Er is van die zyde overigens nooit enige poging gedaan om daar over met ons van gedachten te wis selen. Kerkgenootschappen, school besturen, sportverenigingen en nog anderen hebben dat wel gedaan, zo dat wy met bun wensen en verlan gens voor zover dat In ons ver mogen lag rekening hebben ge houden. Al deze lichamen en instan ties moeten er bovendien rekening mee houden dat w(j momenteel met grote snelheid dienen te werken om zo weinig mogelijk vertraging by de uitvoering van de plannen te ontmoe ten", aldus do Terneuzense wethou der van openbare werken. „Ook voor de middenstand staan ver schillende mogelykheden open", zo vervolgde hij. Hij dacht o.m. aan het indienen van bezwaren bh de ter visie legging van plannen, het be naderen van de directeur van open bare werken en zelfs aan een perio diek onderhoud van de middenstands organisatie met het gemeentebe stuur. „Dat geeft in elk geval de mogelijkheid tot het kenbaar maken van wensen. Maar nogmaals, bij my zijn zij nooit geweest om wensen en/of bezwaren naar voren te bren gen. Persooniyk geloof ik dat het goed is dat de middenstand van Ter neuzen althans een gedeelte van hen wakker aan hot worden is. Het doen van vele en belangrijke Inkopen elders door de eigen be volking, hadden zy al veel eerder moeten trachten ln te dammen'', al dus wethouder De Vos. Hotel In dat verband wees de heer De Vos nog op een ander facet dat in de raad van Terneuzen al eens door zijn collega H. de Meijer aan de orde is gesteld. Op de nieuwe brede zee dijk naby de watertoren en het zwem bad is een unieke plaats voor een hotel. „Als daarvoor van Terneuzen- beuren dat een vreemdeling bij voorbeeld een Belg die plaats in beslag neemt", zei wethouder De M.eyer bij die gelegenheid. Tot nu toe heeft geen enkele Terneuzenaar op die opmerking gereageerd In elk geval heeft, liet er alle sehyn van <lat de handeldrijvende midden stand van Tomeuzon een andere RAAD VERGADERT MÏDDENSCHOUWEN wil de bouw grondprijs voor deze gemeente niet in gang van 1 januari 1965 vaststellen op 12,50 per vierkante meter. Die voor 'achtergrond zou moeten worden be paald op 2,50 per vierkante meter. B. en w. doen daartoe een voorstel voor de morgenmiddag (vrijdag) in het raadhuis van Scharendljke te houden raadsverga dering. Tot nog toe golden in de ver spreid liggende kernen van Midden- schouwen verschillende bouwgrondprij- Het college vindt het wenselijk Bij de berekening Is uitgegaan van de bouwgrondprys, die gold voor Scharen- dyice. De prijzen voor Ellemeet en Kerk- werve lagen iets lager. By besluit van 28 januari 1964 bepaalde de raad va.n Middenschouwen de prijs voor bouw- frond in het wederopbouwpla.n van charendyke al op 12 per m2. De raad wordt in de komende vergade ring ook gevraagd een wijziging aan te brengen in de verordening op de heffing van 'begrafenisrechten. Het recht voor het luiden van de torenklok was ln 1962 bepaald op ƒ4. Op grond van declara ties van de klokluider te Kerkwerve dient dit bedrag te worden verhoogd tot 5. De directeur van de centrale dienst „Noord-Zeeland" heeft onderhandse aanbesteding aanbevolen voor het ver lengen van de Ingridstraat te Scharen dljke en het leggen van riolering langs de Elkerzeeseweg. De raad wordt thans verzocht aan een voorstel in die richting medewerking te verlenen. (Advertentie! VERF EN LAK VERWACHT... PLAATSELIJKE OPKLARINGEN Plaatselijke, opklaringen, hier en daar eni ge regen of motregen en in de ochtend plaatselijk mist, weinig verandering ln temperatuur. Matige tot zwakke wind uit uiteenlopende richtingen. 9 april Zon Maan ZON EN MAAN.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1965 | | pagina 2