Israël verwacht geen nieuwe strijd met Arabische landen LEZERS SCHRIJVEN VLUCHT UIT DRUKKE LEVEN WORDT STEEDS MOEILIJKER Nasser al op zijn retour? Griep...? 'ASPRO' T0PTURNEN BIJ 65-JARIG V.T.V. „R00D WIT" EN DE MUZIEK PERIKELEN ROND HET ONDERWIJS DONDERDAG 8 APRIL 1965 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 13 MINISTER-PRESIDENT LEVI ESJKOL: (Door FRANK GILES redacteur „Sunday Times") LONDEN „Persoonlijk ge loof ik niet dat Israël weer aan de vooravond van een oorlog staat. Natuurlijk weet je zoiets nooit zeker, maar ik vind die verhalen, die de laatste tijd de ronde doen over een ophanden zijnde strijd, bepaald wat over dreven". Zo luidt de mening van Levi Esjkol, de minister-presi dent van Israël, over hetgeen anderen beschouwen als toene mende spanning in het Midden- Oosten. Premier Esjkol maakte mij deelgenoot van zijn visie tij dens zijn eerste bezoek aan Londen. Esjkol, 69 jaar oud en van Russische origjne, is geen Ben Gocrion. Hij is soepeler, ook minder schilderachtig dan de profeet met het hart van een leeuw, die destijds een Israëlische Churchill en een de Gaulle in zich wikkelen zonder op de een of andere wjjze in botsing te moeten komen met zjjn Arabische buurlanden. Afgezien hiervan deelt hij ten volle de mening van Ben Goerion, dat Is raël zeker kan zijn van zijn toekomst, welke druk de Arabieren ook zouden kunnen uitoefenen. Israël kan genoeg vertrouwen putten uit het bijbelse erfdeel van de geest van de Oriënt, gepaard gaande aan de vakbekwaam heid en de technische aanpak, die kenmerkend zijn voor het westen en die door de moderne pioniers uit Eu ropa werden meegenomen. Naar het oordeel van de premier komt de grootste bedreiging van de zijde van Egypte onder president Nasser. „Misschien is Nassers repu tatie nu op zijn retour. Op zekere dag zal hij zijn troepen uit Jemen moeten terugnemen. Het zou een om mekeer betekenen in de onderlinge verhoudingen, maar ik weet niet hoe hij dat zou kunnen doen zonder het risico van een nederlaag. En dat is niet zo best voor een dictator". „Ondertussen moeten wij er voor zorgen, dat ons land zó sterk blijft, dat die militaire kracht de anderen afschrikt. Wij zijn ervan op de hoogte, dat Egypte de laatste tijd van com munistische zijde wapens heeft ont vangen, vliegtuigen, schepen en tanks. Natuurlijk zou aller belang ermee zijn gediend als aan de bewa peningswedloop een einde komt, als de bijstand, aie nu zo royaal voor militaire doeleinden beschikbaar wordt gesteld, aan vreedzame pro jecten ten goede zou komen. Maar ik kan alleen maar herhalen ik geloof niet dat er weer een oorlog voor de deur staat". Over één aspect liet premier Esjkol intussen geen twijfel bestaan. De Sy- riërs zouden kunnen doorgaan met hun huidige plannen om het water, dat in zuidelijke richting in het Meer van Galilea vloeit, een andere loop te geven. „Wij zouden dit als een rechtstreekse aanval op ons grond gebied beschouwen en dienovereen komstig reageren". Vluchtelingen Ik informeerde bjj de premier naar de vooruitzichten, hoe vaag ook, van een eventueel akkoord in het geschil tussen Israël en de Arabische landen. Wat zou bijvoorbeeld kunnen worden gedaan tot oplossing van het vraag- Ars In Selma, in de Amerikaanse staat Alabama, is men begonnen met de inschrijving van hen, die kiesgerech tigd willen worden. Een klerk leest de nummers van een lijst voor. ter wijl een grote menigte, waaronder ZOO kleurlingen staat te wachten. Er deden zich bij deze massa-inschrij ving geen incidenten voor. stuk v Arabische vluchtelingen ergste", antwoordde hij. gaf Rillerig? Onprettig? Pas dan op voor griep! Neem direct 2 'ASPRO's. 'ASPRO' bevat alles om een opkomende griep snel en doeltreffend te bestrijden. Molenrit van Scheldegouwen De M.A.C. „Scheldegouwen" heeft dtzer dagen de traditionele „Molenrit" gehou den. De uitslag was als volgt: 1. J. N. Wirtz-mevrouw Wirtz, Oudelan- de 70 strafpunten; 2. L. A. v. Unen-Th. van Unen, Middelburg 70; 3. H. Geldof- mejuffrouw Kodde, Serooskerlce 95; 4. D. Murre-G. van Oorschot, Souburg 95; 5. J. Geldof-mevrouw Geldof, Driewegen 97: 6. J. Kramer-mevrouw Kra.ber, Nisse 104; 7. mejuffrouw A. Boogert-F. J. Jam- se, Souburg 105: S. mevrouw Van Boven- de heer Van Boven. Lewedorp 120; 9. C. Korstanje-mejuffrouw Wirtz, Oude- lam.de 126; 10. J. P. Gabriëlse-mejuf- frouw De Visser, Domburg 128, Ter gelegenheid van haar 65-ja.rig b staan houdt de gymnastiekvereniging V.T.V. Vlissingen op zaterdag 10 april a.s. in het Concertgebouw te Vlissingen de kringzaajuitvoermg van de Zeeuws- Brabantse Turnkring. Aanvang 7.30 uur. Aan deze kringzaaluitvoering nemen naast de dames- en herentrainingsgroe pen van de Zeeuws-Brabantse Turn kring (dames met evenwichtsbalk, brug ongelijk en individuele vrije oefeningen) de volgende verenigingen met hun beste uitvoerings- of wedstrijdnummers deel: V.T.V. Vlissingen, Asf.row Souburg, Vol harding Goes, W.I.K. Rilland-Baht, Me- dioburgum en Wilhelmina Middelburg. Er is een zeer afwisselend programma samengesteld, dat uit niet minder clan 22 onderdelen bestaat. Wat betreft de vluchtelingen premier Esjkol als zijn mening, aat minstens reeds de helft van deze mensen zijn opgenomen in de Arabi sche landen, waar zij nu wonen. Het overschot zou even gemakkelijk kun nen worden opgenomen. „Het is hele maal geen probleem deze mensen een toekomst te bieden te midden van hun eigen rasgehoten, waar volop ruimte, waar volop water is". Acht Israël zich verplicht een be perkt aantal vluchtelingen een kans te geven zich wederom in Israël te vestigen? Zijn antwoord luidde „nee" en hij voegde er aan toe: „Wij leven nu eenmaal niet in een tijdperk, waarin een gemeenschap kan gedijen op basis van vele uiteenlopende na tionaliteiten. Waarom zouden wij een vreemd element het land binnenha len? Die mensen zouden alleen als vijanden terugkeren. Ik geloof niet, dat zo'n hernieuwde vestiging de familie der naties eer zou aandoen". Het gesprek kwam andermaal op het vraagstuk van Israels toekomst in de wereld in het algemeen en in het Midden-Oosten in het bijzonder. Zal Israël een overwegend westerse en clave in een Arabische wereld blijven of zal Israël meer het karakter krij gen van een land, dat kenmerkend is voor het Midden-Oosten? Premier Esjkol merkte op, dat Israël tot taak heeft de vertegenwoordigers van tientallen joodse stammen naar elk ander toe te brengen. In hoofdzaak gaat het om twee soorten mensen, enerzijds uit de Arabische staten en de landen van het Midden-Oosten, anderzijds die uit Europa en het westen. „Wij doen ons best het cul turele niveau op een hoger peil te brengen, Wij streven er naar, echt joodse staat te creëren op terse grondslag, vol talent, geneel op de hoogte van de moderne technische aanpak". Israël houdt er rekening mee, dat het land te zijner tijd vier a vijf miljoen inwoners zal tellen. Nu wonen er twee en een half miljoen mensen. Er bestaat geen twijfel, dat omstreeks 1970 de arie miljoen inwoners zullen worden bereikt door de natuurlijke i en de immigratie. Het is niet nen worden aangetrokken. Premier Esjkol, die nog even opti mistisch was als toen ik een jaar ge leden te Jeruzalem met hem van ge dachten mocht wisselen, wijdde uit over het perspectief, dat op zekere dag velen van de drie miljoen joden in Rusland toestemming zouden krij- fen zich te begeven naar het land er vaderen, waar zij geestelijk en historisch aan zijn gebonden, De Arabieren hebben tegen zo'n ont-, wikkeling het grootste bezwaar. Ik' vroeg de minister-president of het wel mogelijk zou zijn vijf miljoen' mensen binnen de huidige grenzen van het kleine Israël op te nemen. Zou het grondgebied van de staat dan niet moeten worden uitgebreid? Premier Esjkol is er vast van over tuigd, dat zo'n conclusie geenszins voor de hand ligt. „Onze toekomst is niet gebaseerd op de landbouw. Voor de landbouw ls inderdaad veel grond nodig. Wij moeten ons echter richten op de industrialisatie. De mo derne architectuur geeft ons het voorbeeld: bij de ontwikkeling moe migranten van het eerste uur bete- j kende de landbouw het begin en het einde. Zelf ben ik uit de Oekraïne i gekomen en ik heb in Israël aanvan-1 keljjk ook op een boerderij gewerkt. Dit wordt nu allemaal anders. Het moet trouwens wel anders worden". NEDERLANDSE GETUIGEN AUSCHWITZ-PROCES Hel Nederlands Auschwitz Comité heelt bekendgemaakt dat mevrouw Roosje Corper-BIik en mevrouw Celine van der Hoek-de Vries, beiden uit Amsterdam, die haar langdurig verblijf in h^t kamp Auschwitz hebben overleefd, zijn opge roepen om maandag 12 april als getui gen op te treden in het Auschwitzpro- ees te Frankfurt. Zjj vertrekken zondag middag van Schiphol. Advertentie! RED BAND ROOSENDAAL Pas op Aan het slot van ons gesprek be landden wij weer op het uitgangs punt: de Arabieren en de Egyptische bedreiging." Premier Esjkol zei er nog dit van: „Het westen mag wel op passen Nasser wapens te verschaffen die hij zou kunnen gebruiken in een heilige oorlog tegen hetgeen hij ko lonialistische imperialisten noemt. Ook dient het westen bijzonder voor zichtig te zrfn, Nasser geld en bij stand in een andere vorm beschik baar te Btellen. Hij zou die wel eens voor agressieve doeleinden kunnen aanwenden". „Wy hebben ook onze vrienden. Wij staan op zeer goede voet met de meeste jonge onafhankelijke staten in Afrika, evenals met de niet-Arabi- sche landen in het Midden-Oosten, met Latijns-Amerika en met de wes terse wereld. Onze waakzaamheid mag nooit verslappen, maar ik sla geen alarm, ik zou niet weten waar om ik dat zou moeten doen". Tijdens de thuiswedstrijden van het eer ste elftal der V.C. „Vlissingen" wordt er door de „Supporters- en Belangenver eniging" op het voetbalveld tegen de prijs van een kwartje een aan een loterij verbonden lot verkocht, dat gedrukt is op een krantje dat de naam V.C. „Vlis singen" draagt. Op 14 maart jl. verzorgde de suppor tersvereniging „Rood-Wit" zijn eerste „uitzending" via de luidsprekers op het veld. Diezelfde dag stond er in het kran tje V.C. „Vlissingen" het volgende ar tikeltje te lezen: (Wij citeren nu dus let terlijk) „Zoals U bekend zal zijn is de geluidsin stallatie gekocht en geplaatst door de Supporters- en Belangenvereniging Vlis singen. Wij hebben dus in al die jaren de muziek verzorgd. Dit is voor de an dere supportersvereniging „Rood-Wit" altijd een doorn in het oog geweest en hobben ze langs allerlei wegen getracht ook een deel van de uitzending te ver zorgen. Dit is hun nu gelukt, dank zij de medewerking van het bestuur van de V.C.V. Dit heeft nl. toestemming gege ven om 10 minuten muziek e.d. te ver zorgen. Dit is gebeurd zonder dat wij van te voren hierover werden geraad pleegd. Motivering: de V.C.V. huurt het terrein en heeft dus het recht ook aan anderen gelegenheid te geven van de geluidsinstallatie gebruik te maken. Wij zijn echter van mening, dat onze vereni ging als onbetwist eigenaar van de ge luidsinstallatie het recht heeft in zo'n geval eerst te worden gehoord en dan pas kan er een beslissing worden geno men. U, toehoorders, krijgt dus vanaf vandaag de muziek aangeboden door twee supportersverenigingen. Een eigen aardige situatie". Aldus het artikel van de Supporters- en; Belangenvereniging in het krantje V.C. „Rood-Wit" daar gebruik van maakt, hetgeen dus absoluut niet het geval is, Het enige wat aan „Rood-Wit" is afge staan, is 10 minuten zendtijd, die dus door „Rood-Wit" via een eigen installa tie wordt gevuld. Het artikel spreekt van een „eigenaar dige situatie". Wat wij een noemde krantje tevens gebruikt c pogen, door het geven van onjuiste voor lichting, „Rood-Wit" afbreuk te doen. Wij twijfelen er evenwel niet aan, dat niet alleen onze leden, doch ook de overi ge bezoekers van de wedstrijden, hieruit de juiste conclusie zullen weten te trek ken. Bestuur „Rood-Wit' Telefoto A.NH: in Santa Monica (in de Amerikaanse staat Californië) zijn voor de 57ste keer de jaarlijkse Oscars uitgereikt. Winnaar van deze felbegeerde onderscheiding voor de beste mannelijke hoofdrol was Rex Harrison, voor zijn rol in ,My Fair Lady". De Oscar werd hém over handigd door zijn tegenspeelster in deze film, Audrey Hepburn, SCHILDEREN IN DE DOLOMIETEN Naar aanleiding van de beoordeling van de tentoonstelling van mijn laatste werk in de kunstzaal „Van Benthem en Jut- tlne" te M'burg door uw kunstrecen sent, is het mij een behoefte om de heer A.V. enige informaties te verschaffen terzake van bovengenoemd werk schil derijen en tekeningen uit de Dolomieten. Uw recensent schrijft o.a. in zijn kritiek 't volgende: „Men botst als het ware bij het kijken naar het schilderij tegen het doek op. Bovendien missen deze schilderijen het perspectief. De bevrij dende wijdheid van een dergelijk land schap ontbreekt. Op kilometers af stand immers ziet men ook niet meer duidelijk elk boompje, elk bosje. Door deze wijze van schilderen suggereert Bulthuis toch of hij alles van nabij ziet". Gedurende twee mslal drie weken, in 't voor- en 't najaar van 1964, heb is stu dies en aantekeningen gemaaakt in de Dolomieten. Mijn aandacht was daarbij speciaal gericht op de passen in dit ge bergte. Een ieder die deze passen heeft bezocht en goed in zich heeft opgeno men weet, dat men het beklemmende ge voel van te zijn ingesloten door bergfor- maties van enorme hoogte, waarvan de grootsheid een overweldigende en on voorstelbare indruk maakt, nooit zal ver geten. Dit vooral ook mede door de rui ge en kleurige samenstelling van de for maties, waarop alleen dennen in leven kunnen blijven tot aan de boomgrens. De begroeiing van de rotsen is er van een eigenaardige vale- en gifgroene kleur vele schakeringen. De belangstellende bezoeker raakt dit beklemmende gevoel, van te zijn ingesloten door stenen for maties eerst kwijt, als hij deze berg passen gaat verlaten en de lieflijkheid van de lager gelegen dalen tegemoet gaat. Het merkwaardige nu in de beschou wing van de heer A.V. is, dat zijn be zwaren, zoals hierboven aangehaald, juist de structurele en visuele eigen schappen van dit bergland typeren, hoe wel hij deze eigenschappen als bezwaren naar voren brengt. Men botst nl. inderdaad in deze berg passen bijna tegen het gesteente op. Ner gens ziet men een bevrijdend perspec tief. De dennen ziet men aan alle zijden dicht om zich heen en de bijzondere kleuren groen van de heuvels zijn ken- merkend voor dit berglandschap en zeer zeker geldt dit voor de passen in de Dolomieten. Piet Bulthuis. KERKNIEUWS NED. HERV. KERK Beroepen te Nunspeet (3e pred, pl.) A. P. Nauta te Middelburg Beroepen te Stellendam (toez.) J. H, v. d. Bank, kand. te Wilnis. Beroepen door de generale synode tot predikant voor buitengewone werk zaamheden (legerpredikant) L, A. Nag- tegaal te Harkema-Opeinde. GEREF. KERKEN Beroepen te Koudum T'j. Doesburg Tienhoven. Aangenomen naar Den Haag-Oost (wjjkgem. 2) J. van Leeuwen te Zeist. CHR. GEREF. KERKEN GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Opheusden G. Schipaan- boord te Apeldoorn. Beroepen te Oostkapelle L. Huisman te Vlaardingen. Bedankt voor Hendrik-Ido Ambacht C, Harinck te Utrecht. Bedankt voor Ridderkerk A. Elshout te Scheveningen. Het bestuur van „Rood-Wit" stelt er j prijs op de eigen leden en het publiek mede te delen, dat er hier door de Sup porters- en Belangenvereniging welbe wust een verkeerde voorstelling van za ken wordt gegeven met geen ander doel dan onze vereniging in een verkeerd daglicht te plaatsen. De gebruikte uit drukking „allerlei wegen" suggereert dat „Rood-Wit" t.er bereiking van zijn doel ook minder fraaie wegen heeft be wandeld. Het bestuur van „Rood-Wit" heeft echter alleen onderhandeld met de „Stichting Sportbelangen" en het be stuur van de V.C.V. Dit nu belieft de „Supporters- en Belangenvereniging" „allerlei wegen" te noemen. Het artikel stelt verder, dat de „Suppor- ters- en Belangenvereniging" onbetwiste eigenaar is van de geluidsinstallatie enj dat het bestuur va.n de V.C.V. „Rood- Wit" het recht gaf van de geluidsinstal latie gebruik te maken. Dit is evenwel! pertinent onwaar. Men moet weten dat een geluidsinstallatie in haar totaal be staat uit de op het veld aanwezige luid sprekers en de versterker met microfoon Welnu, lang voordat „Rood-Wit" ging uitzenden waren de luidsprekers door de „Supporters- en Belangenvereniging" overgedaan aan de „Stichting Sportbe langen", die dus nu de eigenaresse is. Maar het andere onderdeel, namelijk de versterker met microfoon, bleef het ei gendom van de „Supporters- en Belan genvereniging". Ten einde nu de „uitzen dingen" mogelijk te maken, schafte „Rood-Wit" zich eveneens een eigen ver sterker en microfoon aan, waartoe het een aankoop moest doen van 600. De „Supporters- en Belangenvereniging'" is dus eigenaar van een eigen versterker en microfoon maar „Rood-Wit" even eens. Het artikel doet het evenwel voor komen alsof er maar één geluidsinstal latie (versterker en microfoon) aanwe-: zig is, namelijk die van de „Supporters- en Belangenvereniging" en alsof ook' Meer mensen, minder ruimte Paradijseilandjes stijgen in prijs (Door David Mason.) Over vierhonderd jaar zal er al lang geen vakantie meer moge lijk zijn, zoals wij die nu nog kennen. Waar zal dan nog een stuitje grond zijn te vinden met wat rust en landelijk schoon? Zo althans luidt de prognose van de geleerden, die hebben be cijferd dat de wereldbevolking, als de aanwas tenminste niet tot staan wordt gebracht, zodanig zal toenemen, dat op elke vier kante meter grond zal moeten worden gebouwd. Het is een afschuwelijk perspectief. Laten wij er ons echter maar over verheugen, dat de wereld van thans nog altijd veel ongerepte natuur biedt, waarop avontuurlijke lieden alles van hun gading kunnen vinden. Naarmate de beschaving voortdurend meer terrein opeist, wordt het ook in de vrye natuur evenwel allengs drukker. Hoe is bijvoorbeeld de stand van zaken met de eilanden? Iedereen die de beklemming van de beschaving wil ontvluchten, denkt immers het eerst aan een onbewoond eiland. De wereldzeeën zitten vol eilandjes. Al leen reeds in de Bahama-groep zijn er drieduizend, vele duizenden liggen in de Indische Oceaan en de Pacific. Nog maar kort geleden waren de meeste van deze eilandjes onbewoond. Niemand wilde ze hebben, niemand wist of ze een eigenaar hadden. Nu lijkt hel wel alsof iedereen een eiland wil bezitten en niet voor de vakantie alleen. Velen komen als ko per op de markt om van zo'n eiland een echt toevluchtsoord te maken. Twee jaar geleden maakte Vincent Brown, makelaar in onroerend goed en lid van het parlement van de Ba- hama's, bekend, dat hij tientallen eilandjes kon aanbieden tegen een prijs van 15.000 gulden of meer. Sindsdien zijn de prijzen gestegen en wordt het aanbod gestaag minder. Op sommige eilandjes van de Baha ma's heeft een Amerikaanse zaken man percelen van dertig vierkante meter, begroeid met ruig struikge was, van de hand gedaan a raison van vele duizenden a tienduizenden guldens per stuk, al naar gelang het terreintje aan de kust of verder landinwaarts lag. zijn geweest. Hun kampement ligt nabij de snelstromende rivier de Ll- may. een nagenoeg ontoegankelijk oord. Er heerst een strenge discipli ne. Aangezien het deze mensen niet is toegestaan met buitenstaanders ln contact te treden, blijven zij geheel afzijdig van 's werelds vooruitgang. Wat gebeurt er als zo'n mooi plekje in de greep valt van de „bescha ving?" Tahiti in de Stille Oceaan was eens een prachtig eiland, ver van alle rumoer. Nu is het gedege nereerd tot een vermaakcentrum, vol met luidruchtige kroegen en nachttenten, waar de bezoekers wor den uitgeschud. Alsof dit nog niet genoeg was, gaan de Fransen op Tahiti een basis inrichten ten behoe ve van hun proefnemingen met wa terstofbommen. Drieduizend man zullen er worden gestationeerd. Is er dan geen uitkomst voor men sen die weg willen van de andere mensen, maar voor wie zo'n eiland te duur is? Er is, zij het met de nodige inspanning, altijd wel een op- TT.Jn Spaanse Vis- heeft twintig 0n boord van een lekke roeiboot voor de kust van Ali cante. Toen hij dezer dagen uit zijn vrijwillige ballingschap terugkeerde zei hij: „Het is nu afgelopen en dat Ls maar goed ook". Anderen, vermoeid door hun werk of een onrustig gezin, geven er de voorkeur aan zien een paar dagen of een paar weken in retraite terug te trekken. De behoefte is zó groot, dat een rooms-katholieke orde in Engeland de accommodatie voor U-- zoelters heeft moeten verdubbelen. Voor een bedrag van 500.000 gul den werd een nieuwe vleugel aan het retraitehuis gebouwd. Het slimst van allen is misschien wel Henry Torbett, die zich heerlijk heeft kunnen afzonderen, zonder dat hij met financiële moeillijkheden te smokkelaarsgrot in de buurt van Ballantrae aan de schilderachtige kust van Ayrshire. Schotland. Dit ge bied trekt "veel toeristen en dagjes met caravans en zij laten elkaar en om de paar dagen gaat htj er mee naar de dorpswinkel. De win kelier heeft de wisselkoers vastge steld: wat thee voor zes flessen, een half pond boter voor acht flesen en een worstje voor vijf flessen. En flessen zjjn er nog altijd genoeg. Utopia Zeeland bij gaslicht Herinneringen uit de vorige eeuw Igankelijke zal zijn 2); aan het daar tot dusver verstrekt wordende onderwijs zal worden toegevoegd het onderwijs in de beginselen der Franse taal aan de leerlingen der drie hoogste klassen en wel bij een avondcursus; dat die avond- De heer C. J. Geldhof schrijft ons: cursus óók zal kunnen bezocht worden Aan het laatste van uw boeiende en in-door leerlingen, die de dagschool niet teressante reeks van schetsen, die de'bezoeken, mits deze minstens hun ne- Iaatste maanden regelmatig onder de gende jaar hebben bereikt en de ver- verzameltitel Zeeland by gaslicht In dei eiste trap van ontwikkeling bezitten: P.Z.C. een plaats vinden, zou ik graag Met het onderwijs op die avondschool nog wat willen toevoegen, al staat het te belasten de hulponderwijzer K. F. L. slechts ten dele met de moeilijkhedenWeber 3), tegen een jaarwedde van rond het onderwijs omstreeks 1894 in i 600, terwijl de tot dusver aan die verband. i school geplaatste hulponderwijzer 4) voor het vervolg zal moeten voorzien Inderdaad de ingrijpende reorgamsa- \zijn van akte voor de Franse taal tie, die m dat jaar een belangrijk deel op een jaarwedde van 450. van het openbaar lager en meer uitge- In 1870 vinden V(ij de m de Lange breid lager onderwijs in Middelburg be- Delft in het oude gebouw, waarin zich dreigde, heeft heel wat monden en pen- vóór jgg5 de school van de bekende on- nen m beroering gebracht. En zeeriderwyzer P. Leupen bevond (tot 17 mei terecht. School G. de school van juf- 1940 op die plaats het schoenmagazijn frouw Van Slee, was werkelijk te ver- y3rl Haren), daarna op de Wal, ver gelijken met de tegenwoordige middel-1 vojgens acj,ter de Bree op de grond bare meisjesschool en stond dank zij van de oude glasblazerij en daarna op haar akte middelbaar FYans bp de het bolwerk bij de Veeree brug. Het on gegoede en ontwikkelde burgerij mgeveer zestig jaar oude gebouw is thans Eoog aanzien Trouwens de meisjes- door een geheel nieuw Vervangen, school' zou dit voorrecht nog tientallen^Hat re€ds genoemde hoofd. Jacobus jaren behouden. Want de opvolgster van van gluij werd opgevol?d door de heer M. M. Blankert 5)7 die in 1912 in zijn aan de Seisweg stierf. In zijn trad de onlangs overleden heer Bakker, later leraar aan de rijks- --- 1 kweekschool. Na hem kwam de heer S. Op een vergadering het zM °^??J^Tvan Roon. Het tegenwoordige hoofd, de veertig jaar gelalen z^n no™<Je de A Goedhals trad ln zijn plaats, schoolopziener, de heer Brandsma. de De onderwijslnrichung - de oldste van meisjesschool onomwonden.de )«■»>"•- de Middelburgse lagere scholen waar richting voor ulo, die Middelburg bezat., de ]oop d{r jar~n tal|oze leertlngM j-. a voor gymnasium en h.b.s. werden ge- J^crrarlatlP vormd, draagt thans de naam van de UCgidUcuit Arneburch. Zy viert dus dit jaar, en bij de aan vang van de nieuwe cursus, haar eeuwfeest als opleidingsschool. De Arneburch Een naam. die wij, naar ik meen, dan- Een jong Engels echtpaar, de een entwintig jarige Jeff Forse en zijn negentienjarige vrouw Christine, zijn naar de Stille Oceaan getrokken om een eiland uit te kiezen teneinde daar een heilstaat op coöperatieve grondslag te stichten. Zij waren verrukt van Middle Percy Island voor de kust van Queensland, Austra lië. De prijs bedroeg evenwel 160.000 gulden. Maar dit eiland was dan ook ruim 1600 hectare groot en de prijs was niet eens zo hoog, vergeleken met die voor het eiland Frigates, dat in de Indische Oceaan ligt en tot de groep der Seychellen behoort. Leslie Ford, de aanvoerder van een ander gezelschap utopisten, kreeg te horen, dat hy éen miljoen gulden zou moe ten neertellen voor het door de zon geblakerde eiland, dat een opper vlakte heeft van 300 hectare. Natuurlijk zijn er ook mensen, die houden van eenzaamheid, maar toch een beetje in de buurt van het volle leven willen t voorbeeld tere twee mijl voor de Engelse kust ter hoogte van Poole, Dorset. Onlangs werd het eiland, vier heet ten verkoop aangeboden, het. huis dat er staat. Prijs: 700.000 gulden. Zelfs in Zuid-Amerika. waar de afzienbare wildernis meer weglopers uit de beschaving heeft aangetrok ken dan welk ander werelddeel ook, wordt het drukker. En naarmate er meer mensen komen, lopen de zen op. overal ter wereld. In ligt bijvoorbeeld zo'n wonderlijke plaats als Filadelphia. midden in de gloeiend hete Chaeo Daar wonen nu elfduizend mensen, Canadezen, Rus sen en Amerikanen, allen doopsge zind. l De vooruitgang van de beschaving j wij vinden de school reeds in 1865,1 ringplaats. bedreigt ook het vredige Wales-dal maar dan in de Lange Gortstraat en als Beide scholen waren, evenals vroeger te Gaintan in Argentinië, dat eenschool C, ter plaatse van de tegenwoor- ook de tegenwoordige Arneburch, echte eeuw geleden in cultuur werd ge- j dige garage Louisse het huis, dat la- „standen"-scholen met kleine klassen, bracht door 155 mijnwerkers enter de eerste ambachtsschool binnen Het schoolgeld was dan ook zeer hoog. boeren, die met vrouw en kinderen zijn muren had. o-, hnin" Karei Krwie- uit Wlales waren geëmigreerd. Van Die school C was al in 1S65 een gemeen- EL w?berTu^ leS>r ^an h^t de Argentijnse regering kregen z.j teschool, maar eerder een particuliere de mSd?rneTalen de elk 100 ^hectare _gronTTom aan de een^ bijzondere. d,e door de stad werd S^de ^p^en ?000. Het is geen wonder, dat juffrouw Van Slee de door b. en w. voorgestelde op heffing van haar school als een grieven de degradatie en miskenning beschouw de. Zij had méér waardering mogen verwachten. De bewering, dat haar toe komstige chef, de heer Blankert, dc hoofdakte niet bezat (P.Z.C. van zater- dag 27 maart) houdt natuurlijk geen ken aan de heer Hoek, de tegenwoordi- steek. De heer Blankert bezat die be-ge wethouder van onderwijs. Éen naam, voegdheid wél en bovendien de akte la-1 buitengewoon goed gekozen en die pleit Èer""Frans. voor zijn topografische kennis de >e meisjesschool nu al enige jaren school toch staat in het oude. middel met de uloschool voor jongens verenigd eeuwse stroomgebied van de Arne. in het gebouw aan de Dwarskaai was (Men leze er Ehrlich maar eens op na!) al in 1894 op de Haringplaats gevestigd, daar, waar zich in de eerste helft van de vorige eeuw de kostschool voor jon- 1) Dit gebeurde in die dagen wel meer, geheren van „monsieur" David Borking o.a. met het schooltje van W. Auer in bevond. de Korte St.-Pieterstraat nu de winkel De onderwijsinrichting van de heer van doe-het-zelf-materialen Efano) en Blankert bevond zich in 1894 op de Wal de school van W. G. van Swers op de en wel op de bovenverdieping van het Wal. waaruit later de rijksleerschool huis, waarin tot het begin van de twee- j ontstond. de wereldoorlog een verzendhuis van!2) De meisjes moesten dus naar een an- bananen gevestigd was. De heer Blan-dere school. Vandaar dan ook, dat de kert woonde met zijn gezin beneden in raad in zijn vergadering van 10 mei het gebouw. Over zijn school, in 186411§85 besloot, de by'zondere. niet gesub- met de letter E. vóór die tijd met C en|Sidieerde school voor meisjes van me- later als J aangeduid, een paar woor-1 juffrouw A. M. B. Achilles in de Lange -den méér. j Giststraat ter plaatse van het tegen- woordige politiebureau 1 over te nemen Srhnnl l Ien haar aan te stellen als hoofd der wJLllUUl v^|met 1 augustus te openen tweede meis- jesschool. De eerste was die aan de Ha- slag te kunnen gaan. Nu wonen in het groene dal 15.000 mensen, af stammelingen van de oorspronke lijke pioniers. Te San Carlos de Bariloche, elders in Argentinië, hebben zich tachtig Duitsers gevestigd, van wie wordt beweerd dat zij na de oorlog aan boord van twee onderzeeboten zijn komen opdagen. Zij houden zich Nu waren in het begin van bovenge- Tn 1865 Louis Christiaan Villée. noemd jaar de lessen aan de r h.b.s. be- 5) Niet alleen mejuffrouw Van Slee, gonnen en dit was de oorzaak, dat door ook de heer Blankert zal nog in de her- de Middelburgse gemeenteraad in zijn innering van oude Middelburgers voort vergadering van 17 januari het volgende 1 leven. Hij was een hartelijke, prettige voorstel van b. en w. aangenomen werd. I man, die op een zeer eigenaardige, vaak „De school C. voor gewoon en meer uit-1 grappige, maar altijd doeltreffende wij- gebreid l.o.hoofdonderwijzer de heer J. ze zijn leerlingen reeksen van aardrijks van Sluijs. voor het vervol e te doen kundige namen, jaartallen en feiten uit strikt aan de geboden van de bijbel I strekken tot een voorbereidende school de geschiedenis, benevens ta! van moei en worden daarbij voorafgegaan I voor die van het middelbaar onderwijs rijkheden der toenmalige spelling van door zekere Walter Ochner. die een en het gymnasium en in zó verre te wij- het Nederlands in het geheugen wist te trouwe medewerker van Hitier zoulzigen, lat deze alleen voor jongens toe-1 prenten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1965 | | pagina 13