PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT AMERIKAANSE PRESIDENT WIL ACTIES TEGEN NOORD-VIETNAM NIET STAKEN Hanoi zette voor het eerst Migs in bij Amerikaanse aanval Deens schip na aanvaring bij Breskens op het strand gezet CANADEES VOORSTEL TOT OPSCHORTING VAN LUCHTAANVALLEN DOOR LYNDON JOHNSON VERWORPEN RIJKSPOLITIE DOET INVAL IN „T0PTELLA-CASIN0" IN VAALS Nieuw kabinet aan eind van deze week? P. v. d. A. wil Luns niet in kabinet KERNREACTOR IN BAAN OM AARDE Voor miljoen aan platina gestolen Geschreeuw van sportvissers redde Brits schip Trein raakt auto, 3 inzittenden bleven ongedeerd Tussen oud papier 1650 gevonden Bemanning en passagiers naar Vlissingen 208e jaargang - no. 78 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 5 april 1965 Veermannen: we waren nooil bang Pagina 2 adv. 3647/3643), f rjd. 2*78/3163, illngan 2^ x friet. 1.1, (mid. ƒ1,75). Gezaghebbende kringen in Washington hebben gisteren verklaard, dat president Johnson niet wil weten van een opschorting van de luchtaanvallen op Noord-Vietnam, zoals dit weekeinde premier Lester Pearson van Canada heeft voorgesteld in een gedachten- wisseling te Camp David. De president zou vasthouden aan zijn opvatting dat de aanvallen op Noord-Vietnam moeten worden voortgezet, zolang de autoriteiten in Hanoi zich niet bereid verkla ren tot een politieke regeling van het geschil. Overigens spraken genoemde kringen het bericht tegen, dat de pre sident verstoord zou zijn over de suggestie van Pearson. Deze zou het Amerikaanse staatshoofd hebben verzekerd, dat hun wederzijdse op vattingen over de Amerikaanse politiek in Vietnam niet met elkaar in strijd zijn. De suggestie van de Canadese eersteminister hield slechts in, dat een pauze in de luchtaanvallen „op het juiste tijd stip" de machthebbers in Hanoi een kans zou geven hun politiek te wijzigen, zonder dat zij de indruk zouden maken te wijken voor mi litaire druk. eerste maal dat een aanval werd gedaani op een niet-militair doel. van Amerikaanse zijde is in Saigon ver klaard dat een „zeker aantal" Ameri- kaans-Zuidvietnamese vliegtuigen, waar over men op het ogenblik om veiligheids redenen geen nadere mededelingen kan doen, bij aanvallen op doelen in Noord- Vietnam zijn neergeschoten. Met name genoemd werd alleen het verloren gaan van twee Amerikaanse jachtbommen- j werpers type F-105 en van een Zuidviet- namese jachtbommenwerper type Sky- raider. Onderhandelingen? Intussen worden de stemmen in de V.S. die vragen om een diplomatieke oplossing in Vietnam luider. De één miljoen leden tellende Amerikaanse vakbond „United Automo Workers Union" heeft zaterdag een beroep ge daan op de Amerikaanse regering het conflict in Vietnam op te lossen door een „internationale garantie van de onafhankelijkheid en territoriale on schendbaarheid van Noord- en Zuid- Vietnam, te geven door de Verenigde Naties". Het bestuur van de vakbond der arbei ders in de automobielindustrie kwam in Detroit bijeen en nam daar een resolutie aan die opriep tot een „rechtvaardige oplossing van het Vietnamese conflict Volgens het vakbondsbestuur wordt het Amerikaanse volk thans voor twee „on aanvaardbare alternatieven" gesteld: „afzwakking van de agressie door terug trekking van de Amerikaanse troepen en het scheppen van een vacutim, dat door de communisten zal worden opgevuld. Het andere alternatief is evenmin aan vaardbaar... een uitbreiding van de oor log, wat ten slotte tot een wereldoorlog kan leiden". Een woordvoerder van de Ameri kaanse marine heeft gisteren mee gedeeld dat Noord Vietnamese Mig straaljagers zaterdag voor het eerst tijdens bombardementen van Amerikaanse vliegtuigen op Noordvietnamese doelen tussenbei de zijn gekomen. De woordvoerder zei dat drie Migs hebben getracht tussenbeide te komen toen de Amerikanen een luchtbombarde ment uitvoerden op bruggen op 100 kilometer ten zuiden van Ha noi. De Migs zouden zijn gevlucht nadat zij door Amerikaanse vlieg tuigen werden achtervolgd. Het staat nog niet vast of zich in feite FRANS HALS GESTOLEN UIT P0ESJKIN-1USEUM De politie in de Sowjet-Unïe zoekt naar een schilderij van Frans Hals, de evan gelist Lucas voorstellend, dat in de af gelopen tien dagen uit het Poesjkin- museum in Moskou is gestolen. De dieven sneden het driehonderd iaai oude schilderij, dat ongeveer een hall miljoen gulden waard is, uit zijn lijst ns de vrouwelijke suppoost te hebben be dwelmd. De museumdirectie weigerde inlichtingen te verstrekken, doch inge wijden vertelden dat het doek werd ge stolen toen het museum geopend was. Het 70 bij 55 centimeter grote doek was een luchtgevecht heeft voorgedaan tussen Amerikaanse en communis tische jagers. De aanval van zaterdag, uitgevoerd door meer dan 100 marinejagers, was gericht op een strategische brug over de rivier de Songmi. Het is de enige verbindsscha- kel via de weg tussen Hanoi en centraal- Vietnam. Ondanks de tussenkomst van de Migs is de brug vernield. Nimmer tevoren zijn aanvallen uitge voerd zo dicht gelegen bij Hanoi. Het was volgens de woordvoerder tevens de Amerikaanse R B 47 in Turkije neergestort Een straalvliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht van de basis Forbes in To- peka, in de Amerikaanse staat Kansas, is by Inclrlik, in Turkije, neergestort. Een van de inzittenden van het toestel kwam om het leven en twee van de drie andere inzittenden liepen verwondingen op. Volgens de Amerikaanse voorlichtings dienst in Istanboel is het Amerikaanse vliegtuig verongelukt toen het van de basis Incirlik opsteeg. Een woordvoerder van de Amerikaanse luchtmacht in Topeka heeft verklaard dat het neergestorte toestel een verken ningsvliegtuig van het type RB-47 is, dat in de wandeling een spionagevlieg- tuig wordt genoemd. Geestelijken Meer dan 2500 protestantse, katholieke en joodse geestelijken hebben in een open brief in de New York Times aan presi dent Johnson de Amerikaanse tactiek in Vietnam veroordeeld en vredesonderhan delingen gevraagd. In een advertentie van een volle pagina onder de kop „Mijnheer de president, houd er in Gods naam mee op" zeg gen zjj dat Amerika zijn fouten moet er kennen, zijn troepen moet terugtrekken, naar een wapenstilstand moet streven en een conferentie van betrokken landen, met inbegrip van China, moet beleggen. NA INTRODUCTIE NIEUW SPEL Veertig spelers, meest Duitsers, verbaliseerd De officier van justitie bij de arrondisse mentsrechtbank te Maastricht, mr. J. H. W. Houben, heeft zaterdagavond om half negen, vergezeld van substiiuut-of- ficier, mr. J. H. Fransen, dirigerend of ficier der rykspol. 2e kl. H. W. Weerts, districts-corn, van de rijkspol. te Maas tricht en zes geüniformeerde rijkspoli tiemannen onder leiding van de groeps commandant der rijkspolitie in Vaals, samen met een ander werk van Hals. adjudant Vaanholt, een inval gedaan de evangelist Mattheus, van het museum voor westerse en oosterse kunst in Odes- sa geleend voor een expositie van West- europese schilderkunst in het Poesjkin— museum. Het schilderij van Mattheus was nog aanwezig. Enkele vrouwen van bemannings leden en twee vrouwelijke passa giers loerden van het zwaar be schadigde Deense „Chilean Ree fergehaald en naar Vlissingen gebracht, waar zij met een kopje koffie weer wat op verhaal kwa men. Op de foto vijf van de zes vrouwen in het hotel ,Jéoordzee- boulevard". (Foto P.Z.C.j In het hotel had de Duitser M. zater dagmiddag om half vier een casino ge opend. De rijkspolitie die het in die Toptellaclub in hoofdzaak gespeelde spel observeerde, bracht rapport uit aan de officier van justitie en zyn substituut. Dezen zagen aanleiding een inval te doen. Zij constateerden een overtreding van de algemene politieverordening, die voor welk spel dan ook een vergunning verplicht stelt. Bovendien oordeelde men dat er sprake was van een hazardspel. Bij de inval werden enkele duizenden fuldens en alle fiches bij het in vol be- rijf zijnde spel in beslag genomen. Te- jen de ongeveer 40 aanwezigen, van wie lriekwart Duitsers waren, werd proces verbaal opgemaakt. Volgens de Duitse organisatoren van de club is Toptella een behendigheidsspel. Ook in Duitsland is het spel echter reeds een aantal malen door de justitie tegen gegaan. Levenslang voor Preston Cobb Een jury, bestaande uit uitsluitend blanken, heeft de 19-jarige Amerikaanse negerjongen Preston Cobb andermaal schuldig verklaard aan moord op zjjn blanke werkgever in 1961 maar ver zocht hem genade te schenken. De opperrechter van Macon (Georgia), A. M. Anderson, veroordeelde Cobb daar op tot levenslange gevangenisstraf. De advocaat van Cobb heeft aangekondigd in hoger beroep te zullen gaan. Aanvankelijk werd Cobb ter dood ver oordeeld maar het federale hof van ap pel vernietigde het vonnis nadat in de gehele wereld stemmen waren opgegaan tegen het vonnis. Preston Cobb was 15 jaar toen hij in Jasper County Frank Coleman Duraas vermoordde. In Nederland is een speciaal Preston Cobb Comité opgericht dat vertegen woordigers naai- de V.S. heeft gezonden om te trachten Cobb van de electrische stoel te redden. Nog enkele moeilijke dagen (Van onze Haagse redactie) Vanmiddag om drie uur hervat formateur Cals zijn besprekingen met de drie fractievoorzitters. Dan zal de eindredactie van het rege ringsprogram worden vastgesteld, Waarna mr. Cals de departemen tale indeling van zijn kabinet aan de orde zal stellen alsmede de be zetting van de ministerszetels. Laatstgenoemde punten kunnen in de komende dagen nog wel enkele moeilijkheden opleveren. Toch is men in politieke kringen nog zo optimistisch gestemd, dat men verwacht, dat mr. Cals zijn kabinet aan het eind van deze week gereed zal hebben. Het opstellen van de regeringsverklaring zal echter nog veel tijd vergen, zodat het nieuwe kabinet niet voor Pasen (18 april) voor de Tweede Kamer zal ver schijnen. Intussen vernemen wij uit welingelichte bronnen, dat alle anderszins luiden de geruchten en beweringen ten spijt over de samenstelling van het nieuwe kabinet nog geen enkele beslissing is genomen. De mogelijkheid is nog altijd aanwezig, dat het nieuwe kabinet een departement meer zal tellen dan het kabinet-Marijnen. Mr. Cals zou hiertoe kunnen beslissen, zowel om de coördi natie tussen de verschillende departe menten te verbeteren als om bepaalde politieke moeilijkheden te omzeilen. Want het staat vast, dat de K.V.P. eerst dan met een verhouding van 5 K.V.P., 5 P.v.d.A. en 3 A.R. genoegen zal ne men, indien zij weet welke departemen ten aan haar zullen worden toegewezen en indien zij deze portefeuilles voor haar van voeldoende betekenis acht. Lettende op de verhoudingen in de Tweede Kamer (K.V.P.: 50, P.v.d.A.: 43 en A.R.: 13 zetels) zou het volgens K.V.P.-kringen normaal zijn, indien de samenstelling van het kabinet werd: 6 K.V.P., 5 P.v.d.A. en 2 A.R De K.V.P. is echter bereid er mee in te stemmen, dat de A.R. in het nieuwe kabinet 3 zetels zal krijgen, omdat de Anti-Revo lutionairen, door het afvallen van de C.H.U. bij de formatie, in een moeilijke positie is gekomen. Luns handhaven Wat de bezetting van de ministers zetels betreft is het van belang er op te wijzen, dat de K.V.P. mr. Lunsomkeert maken. Weer buitenlanders bij Roosendaal teruggestuurd Twintig Portugezen, 30 Spanjaarden en 7 Marokkanen die in ons land wilden komen werken, zijn gistermiddag om tien voor drie in Roosendaal door de| douaneautoriteiten uit een internationale trein verwijderd. Aangezien zij niet in het bezit waren van een werkvergunning, mochten zij ons land niet binnenkomen. Om kwart voor zes verlieten zij Roosendaal weer met een D-trein, richting België. Zoals bekend is, moesten enkele dagen geleden op dezelfde wijze 160 Portugezen rechts- wll handhaven als minister van bui tenlandse zaken. Dit is tegen de wens van de P.v.d.A„ die bezwaren heeft tegen een aanblijven van de heer Luns. Hier ligt al een moeilijk heid, die deze week moet worden op gelost. Het enige wat thans vaststaat is, dat de K.V.P.-ministers Bogaers (volks huisvesting) en De Jong (defensie) in het nieuwe kabinet zullen terug keren. Volgens geruchten zou dr. Vondeling, de fractievoorzitter van de P.v.d.A., in het nieuwe kabinet optreden als minis- financiën, terwijl de heer J. Smallenbroek, de fractievoorzitter van de A.R., wordt genoemd als minister van binnenlandse zaken. Een bevesti ging van deze geruchten is echter niet te krijgen. De fractievoorzitter van de K.V.P., drs. Schmelzer, zal echter niet in het nieuwe kabinet zitting nemen. Zaterdag is het partijbestuur van de K.V.P. bijeen geweest om door drs. Schmelzer te worden ingelicht over het beleid van de fractie bij de formatie. Na afloop van deze vergadering werd een verklaring uitgegeven, waarin werd gezegd, dat het partijbestuur het beleid van de fractievoorzitter volledig had onderschreven. Grote kans Dr. ir. Vondeling, de fractievoorzitter van de P.v.d.A., heeft op een vergade ring van zijn partij te Rotterdam de kans groot geacht, dat Nederland bin nenkort een nieuw kabinet heeft, waar in weer leden van de Partij van de Ar beid mede verantwoordelijkheid zullen dragen voor het regeringsbeleid. De Verenigde Staten hebben zater dag hun eerste kernreactor in een baan rond de aarde gebracht. Deze werd gelanceerd met een Atlas- Ageneraket. Twee en een half uur na de lancering om 22.25 uur (onze tijd) kon men op de basis Vandenberg vaststellen dat de re actor de voorgeschreven baan om de aarde beschreef. Om even over twee uur gistermorgen heeft een signaal vanaf de aarde de reactor in werking gesteld. De kern kunstmaan heeft de bijnaam „Snapl 10A" gekregen. De 113 kg wegende; reactor voorziet een kleine motor, die wordt gebruikt voor het beproeven van voortstuwing door middel van een ionen- straal, van elektriciteit. De stuwkracht van de proefmotor zal niet voldoende zijn om invloed te hebben op de baan van de satelliet. Volgens Amerikaanse geleerden leveren ionenmotoren een gro tere snelheid op dan de conventionele ra ketten, wat vooral met het oog op lan ge interplanetaire vluchten van belang is. Company" te Liverpool hebben dieven zich zaterdag meester gemaakt van pla tina ter waarde van circa één miljoen gulden. „VERBLINDENDE" SCHOONHEID Vyf meisjes van een nijverheidsschool in Zaandam hebben ernstig oogletsel opgelopen door het gebruik van mascara, dat wordt aangewend om de oog wimpers bij te kleuren. De meisjes werden tijdelijk min of meer blind, leden veel pijn, en de ogen traanden erg. Allen kregen sterk met bloed doorlopen ogen. Van de vijf is er een opgenomen in een ziekenhuis te Zaandam, Dit meisje lijdt aan suikerziekte en daarom achtte men het beter haar op te nemen nu deze oogklachten er waren. Twee andere meisjes hebben deze week de school met kunnen bezoeken, omdat de ogen om de twee uur moesten worden ingedruppeld. De anderen dragen zonnebrillen om de pijn in de ogen iets te verzachten. Waar schijnlijk hebben de meisjes allen van hetzelfde flesje mascara gebruik gemaakt of van hetzelfde merk, een flesje van een kwartje dat in een filiaal van een landelijk winkelbedrijf is te koop. Het was zondag nogal frisjes op 1 de Keukenhof. Vélen zochten de behaaglijke kassen op om van de S bloemenpracht te genieten. PIETER VAN VOLLENHOVEN MOETRUST HOUDEN De verloofde van prinses Margriet, de heer P. van Vollenhoven, moet. thuis eni ge tijd rust houden. Zoals bekend, heeft de heer Van Vollenhoven tijdens een 'Intersportvakantie een been bezeerd. Tijdens de verloving heeft hij dit been niet voldoende kunnen ontzien. Ben twaalftal sportvissers dat zondag ochtend op de noorderpier bij Hoek van Holland stond te vissen, heeft er mis schien toe bijgedragen dat het 5200 brt metende Engelse vrachtschip „Free Merchant" behoed werd voor een ramp. Toen de vissers tot hun grote ontstelte nis dat schip uit de zeer dichte mist za gen opdoemen en op de noorderpier za gen aanstevenen, hieven zij een enorm geschreeuw aan om daardoor de mensen op de brug te waarschuwen. De Engels man gooide meteen zijn ankers uil eu kwam vlak voor de pier tot stilstand. Hoewel de „Free Merchant" nog juist niet op de steen zat, liep het later bij het draaien toch nog schade op aan de schroef. Het schip kwam in ballast uit noordelijke richting. Het was niet op weg naar de Nieuwe Waterweg. Aange nomen moet worden dat het door de dichte mist was misleid. De „Free Mer chant" heeft zijn reis voortgezet. Een vader en twee zoontjes uit Heer- jansdain hebben gisterochtend een bot sing tussen hun auto en een trein vry- wel zonder letsel overleefd. De vader, N. G. W„ stopte zijn auto voor een met knipperlichten beveiligde spoorwegovergang. Nadat een uit de richting Rotterdam komende trein was gepasseerd, zette W. de wagen in be weging. Hij was bijna de spoorbaan ge passeerd, toen een uit de richting Dord recht komende trein de achterkant van zijn auto raakte. De auto werd zwaar beschadigd maar de inzittenden bleven nagenoeg onge deerd. De trein werd licht beschadigd en kreeg enige vertraging. Bij de strokartonfabriek Free en Co. in Oiide Pekela heeft de arbeider W. H., werkzaam in dit bedrijf, tussen balen oud papier zestien bankbiljetten gevon den van f 100.— en twee van f 25.— Het geld is in de kluis van de fabriek opgeborgen. De verliezer heeft zich nog niet gemeld. CANADEES EN DEEN BOTSTEN OP WESTERSCHELDE ZONDAGMORGEN OM VIJF OVER HALF ZES precies boor de zich in dikke mist op de Wes ter schelde ter hoogte van Vlis singen de voorsteven van de Ca nadese graantanker „Cape Bre ton Miner" (18.809 brt.) met veel geweld in de Deense bana nenboot „Chilean Reefer' ('4981 brt.). De Deen werd midscheeps zo zwaar getroffen, dat men ijlings naar ondiep water voer en het schip twee kilometer weste lijk van Breskens op het strand zette. Het Canadese schip is naar de haven van Vlissingen gebracht, waar een onderzoek zal worden ingesteld naar de schade. Persoonlijke ongeluk ken deden zich bij de aanvaring niet voor. Een deel van de 47 koppen tellende bemanning van het Deense schip met enkele vrouwelijke passagiers werd naar Vlissingen gebracht. Ne gen bemanningsleden, onder wie de kapitein, zijn aan boord ge bleven. Het was in de nacht van zaterdag op zondag dikke mist. toen de Chilean Reefer", eigendom van J. Lauritzen uit Kopenhagen en on derweg van Guayaquil in Equador naar Antwerpen de Westerschelde „opstoomde". Het schip voer op halve kracht, maar dat kon toch niet verhinderen, dat men opeens de grote Canadese tanker op zag doemen. Dit schip, eigendom van de Upper Lake Shipping ltd. in Toronto en onderweg van Antwer pen naar Port Welles in Canada, voer eveneens op halve kracht. De „Cape Miner" voer schuin op de Deen in en ramde het schip mid scheeps aan bakboord. De meeste be manningsleden sliepen. Zij werden met een schok wakker. Matroos J. Andersen uit Kopenhagen, die in de middag in de Belgische lood- sensocieteit in Vlissingen op verhaal kwam. stootte zijn hoofd, zo schielijk sprong hij overeind. „In een ogenblik stond ik aan dek", vertelde hij, „daar was inmiddels iedereen. Eerst dachten we, dat we in de reddingboot moes ten. De kapitein zei echter dat we niet bang moesten zijn, want dat we naar ondiep water gingen om daar het schip aan de grond te zetten". Dit gebeurde op beslissing van de loods, die aan boord was. Op volle kracht, terwijl het water in de ma chinekamer en in ruim H spoot, voer men naar de Zeeuws-Vlaamse kust, waar de „Chilean Reefer" by Nieuwe- sluis aan de grond werd gezet. De schade was groot. Een gat van onge veer zes a zeven meter, gedeeltelijk onder de waterlijn en veel schade aan de bovenbouw. De „President Wiers- ma" uit Breskens kwam langszij en (Zie slot pag. 2 kol. 3

Provinciale Zeeuwse Courant | 1965 | | pagina 1