PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT OVERGANGSBESTEL RADIO EN T.V. OMSTREEKS OKTOBER VAN DIT JAAR IN WERKING T oeIatings-„dremper thans gesteld op honderdduizend leden Kansen Cals gestegen Watervoorziening: probleem van de eerste orde ALS FORMATIEPOGING VAN MR. CALS SLAAGT Nederland tegen Noord-Ierland op televisie Da Silva Franco niet met vervolging bedreigd K.V.P. gaat met plannen akkoord J^AKtlijn Open bestel moet een eerlijke kans krijgen WAARSCHIJNLIJK IN TOTAAL 1647 MILJARD M3 AARDGAS Compromis- Uals INSTALLATIE VAN COMMISSIE IN ZEELAND Samenwerking met Noord-Brabant Samenwerking AANSLAG OP AMBASSADE VAN V.S. IN SAIGON 208e jaargang - no. 74 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 31 maart 1965 Op weg naar het einde Pagina 2 i 319300 P.Z.C., MK«,lkw«. (Van onze Haagse redactie) Tegelijk met de regeringsverklaring van een nieuw te vormen kabinet of zeer spoedig daarna wordt aan de Tweede Kamer een nota inzake het radio- en televisiebeleid voorgelegd. In deze stuk ken zullen de hoofdlijnen van een overgangsbestel worden uiteen gezet en tevens de grondslagen worden aangegeven, waarop de nieuwe omroepwet zal zijn gebaseerd. Het ontwerp van deze wet zal op de kortst mogelijke termijn bij de Staten-Generaal worden aanhangig gemaakt. Dit staat te lezen in de schriftelijke uiteenzetting, die de kabinetsformateur mr. Cals en de drie fractievoorzitters gistermiddag hebben uitgegeven. In het stuk staan de hoofdlijnen vermeld van de bereikte'overeen komst over het R.T.V.-beleid. De bereikte oplossing houdt het volgen- toelating van nieuwe omroeporganisa ties op alle radio- en televisienetten. Deze omroeporganisaties moeten rechtspersoon zijn, uitsluitend of hoofdzakelijk hot verzorgen van ra dio- en televisie-uitzendingen ten doel hebbend, niet op winst gericht zijn en voldoen aan een cultureel criterium, dat wil zeggen in zodanige mate ge richt zijn op bevrediging van bepaal de in het volk levende culturele of godsdienstige dan wel geestelijke be hoeften, dat hun uitzendingen uit dien hoofde geacht kunnen worden van algemeen nut te zijn. Voorts moe ten zij beschikken over een zekere meetbare aanhang van ten minste 100.000 leden of contribuanten (per sonen die minimaal 5,per jaar contributie betalen en zijn ingeschre ven by de dienst der luister- en kijk gelden). Zolang er geen omroepwet is, wordt de zendmachtiging verleend voor de duur van de overgangsperio de met een maximum van twee jaar. toelating van nieuwe" aspirant-om roeporganisaties. Dezelfde toelatings criteria, met dien verstande dat voor toelating ten minste 1500 leden of contribuanten voor de radio vereist zijn en 10.000 voor de televisie. Zo lang er geen omroepwet is. wordt de zendmachtiging verleend voor de duur van de overgangsperiode en voor maximum twee jaar. Daarna geldt als voorwaarde, de uitgroei tot minimaal 100.000 leden of contribuan ten. Ter verduidelijking zei mr. Cals gis terochtend, dat ook in de omroepwet een dergelijke lage toelatingsdrempel zal wordeft aangebracht waarbij men dan binnen een maximum termijn van bijv. twee jaar tot een mini maal aantal leden moet komen. toelating (op beperkt deel van de zendtijd) van nieuwe zendgemachtig den. die geen volledige omroeptaak nastreven. Deze behoeven niet aan een getalscriterium te voldoen. Zij worden toegelaten op nader bij de wet vast te stellen voorwaarden. In de overgangstijd is de minister van o. k. en w. bevoegd in bijzondere on voorziene gevallen een hier bedoelde zendmachtiging te verlenen na tevo ren de Kamer te hebben ingelicht. bestuurlijke openheid. De bestaande samenwerkingsorganen N.R.U. en N.T.S. worden omgevormd tot orga nen, waarvan de helft van het be stuur bestaat uit vertegenwoordigers der zendgemachtigden-omroeporgani- saties en een vierde deel aangewezen wordt door de besturen van de door de minister van o.k. en w. aangewe zen culturele organisaties. De voor zitter en een vierde deel der leden worden door de Kroon benoemd. Na gegaan wordt of in de definitieve wettelijke regeling N.R.U. en N.T.S. kunnen worden samengevoegd tot één orgaan (Nederlandse Omroep- stichting, N.O.S.). Het bestuur zal er in het bijzonder op toezien, dat de samenwerking tussen de zendge machtigden overal waar dat moge lijk is wordt bevorderd. De N.T.S. heeft bericht ontvan gen volgende week woensdag een rechtstreekse t.v.-reportage te mo gen maken van de voetbalwed strijd NederlandNoord-Ierland in Rotterdam. De uitzending be gint om 20.10 uur. De N.C.R.V. heeft die avond zenddienst, Na de rubriek Attentie staan voor 10 uur twee buitenlandse films op het programma die makkelijk kunnen worden uitgesteld. Het Portugese ministerie van buiten landse zaken heeft aan de Nederlandse ambassadeur in Lissabon medegedeeld, dat de uit Nederland uitgewezen Por tugees Da Silva Franco, In Portugal politioneel noch politiek belast is en door generlei vervolging wordt bedreigd, aldus heeft het ministerie van justitie gistermiddag meegedeeld. De Portugese autoriteiten hebben hun verontschuldigingen aangeboden voor de wijze van transport van Da Silva Franco van het vliegveld naar het zie kenhuis. Da Silva Franco bevindt zich Bij de twee huizen van het Amerikaanse Congres is een wetsvoorstel ingediend, dal beoogt van het voormalige gevangenis-eiland Alcalraz in de baai van San Francisco een (gedenkteken Ie maken ter herinnering aan de oprichting van de Verenigde N'aties m 1945 te San Francisco. Het eiland is van 1933 tot 1964 de plaats geweest waar de Amerikaanse overheid haar zwaarste misdadigers opsloot, zoals Al Capone en ...Machinegeweer" Kelly. r OpUJ Eind volgende week kabinet P.v.d.A is een voorstander van grotere staatsinvloed by de winning van oodem- Financiering MR. CALS (Van onze Haagse redactie) In zyn toelichting op de bereikte oplos sing inzake het radio- en t.v.-beleid heeft formateur Cals verklaard, dat als wij het eerlijk menen met een open bestel, een lage toelatingsdrem pel voor nieuwe gegadigden moet worden ingesteld. Deze openheid biykt uit het lage criterium van 15.000 c.q. 10.000 leden voor radio en televsie. Als in de overgangstijd zou hiyken, dat dit lage criterium tot een ongewenste situatie leidt, dan zou daarin verandering moeten worden gebracht. Op de vraag of het gewenst is aan te dringen op een snelle ratificatie van het verdrag van Straatsburg inzake piratenzenders (Veronica) zei mr. Cals, dat hierover natuurlijk wel is gesproken. Hy achtte het echter niet gewenst hierover tegenover de pers mededelingen te doen. Sprekende over het gezamenlijk pro gramma zei de formateur, dat dit niet als een .aanvulling" van de ove rige programma's moet worden ge zien. Hij benadrukte, dat men in de toekomst over een eigen staf gaat be schikken. Met „volledig" programma wordt bedoeld zowel het brengen van ontspanning als van beschouwingen. Mr. Cals wees erop. dat de omroepor ganisaties, die thans het bestuur van N.R.U. en N.T.S. vormen, in de toe komst de minderheid zullen uitmaken van de nieuwe samenwerkingsorga- De programmacoördinatiecommissies van N.T.S. en N.R.U. (die ook by samensmelting van deze beide tot een orgaan afzonderlijk zullen blijven be staan) worden voor de helft samenge steld uit vertegenwoordigers der zendgemachtigden-omroeporganisa ties en voor de helft benoemd door daartoe door de minister van o.k. en w. aangewezen culturele en maat schappelijke organisaties. De voor zitter wordt door de kroon benoemd. Deze coördinatiecommissies hebben tot taak te zorgen voor een doeltref fende coördinatie van de program ma's van alle zendgemachtigden. Zij bepalen tevens gehoord de recla meadviesraad de tijdstippen der reclameuitzendingen, Gezamenlijk programma. Onder ver antwoordelijkheid van de N.R.U. en N.T.S. (c.q. N.O.S.) wordt een geza menlijk programma uitgezonden, waarvoor 25 procent van de radio zendtijd en 30 tot 40 procent van de televisiezendtijd ter beschikking wordt gesteld. Dit programma wordt voorbereid door de staf van het sa menwerkingsorgaan met medewer king van de staven der zendgemach tigden-omroeporganisaties, onder lei ding van een programmaraad of -commissie. Deze raad wordt door het bestuur benoemd na overleg met door de minister van o.k. en w. aan gewezen representatieve organisaties op cultureel en maatschappelijk ter rein en bestaat voor een derde uit vertegenwoordigers van de zendge machtigden-omroeporganisaties. Het gezamenlijke programma zal een ontmoetingspunt zijn voor de geestelijke en maatschappelijke stromingen in ons volk, uiteraard ook van die, welke niet door bepaalde zendgemachtigden wor den vertegenwoordigd. Daar het uit gangspunt van het omroepbestel het systeem van vrije zendgemachtigden is die zelf een volledig programma moe ten kunnen brengen - zai bij het vo renstaande met dit uitgangspunt reke ning moeten worden gehouden. Het ge zamenlijke programma zal voorts Óen aantal uitzendingen bevatten, die zich bij uitstek voor een gezamenlijke aan pak lenen, zoals regionale uitzendingen, journaals enz. ken, indien een duidelijk aantoonbare vermindering van het inkomsten-ac cres mocht optreden. Na de over gangstijd en uiterlyk na verloop van drie jaar zal worden nagegaan of de ze compensatie moet worden voort gezet. Daarbij zal aandacht worden geschonken aan het grote maatschap pelijke belang, dat met de onafhanke- lykheid en verscheidenheid van de pers is verbonden. Zendtijdverdeling Radio: hiervoor is beschikbaar op de zender Hilversum 1 en 2 totaal 2 maal 118 uur per week. Bij volledig gebruik van het derde F.M.-net, dat omstreeks oktober 1965 gereed komt, zal nog een maal 118 uur ter beschikking komen. De verdeling van deze zendtijd is als volgt: voor zendgemachtigden geen om roeporganisaties (kerken, politieke par tijen) is 5 procent beschikbaar. De overi ge zendtijd wordt na aftrek van de zend tijd voor kerken en partijen verdeeld tussen het samenwerkingsporgaan voor (Zie slot pag. 3 kol. 2) Formateur Cals heeft dinsdagoch tend iti het gebouw van de rijks voorlichtingsdienst in Den Haag een conferentie voor de parlementaire pers gegeven naar aanleiding van het akkoord inzake de radio- en t.v.-kwestie. (Van onze Haagse redactie). In Den Haag is het optimisme ten aanzien van de kansen van forma teur mr. Cals sterk gestegen. In welingelichte politieke kringen ver klaarde men gisteravond, dat de kansen van mr. Cals er beter voor staan dan ooit. „Er is een reële kans op overeenstemming", zo werd verklaard. Volgens de meest optimistische stemming heeft Ne derland eind volgende week een nieuw kabinet. Aan dit optimisme is voedsel gegeven door de verklaringen van de fractlevoor- jzltters, die bij de formatie betrokken izljn. Na afloop van de vergadering van vuuverneur vjeorge wauace neen gis-'de K.V.P.-fractie, die tot gistermiddag; teren een delegatie van de actie voorhalf vijf duurde, verklaarde drs. Schmel-1 burgerrechten ontvangen. Tot dusverre!zer, dat een grote meerderheid van zijn! had hij dat geweigerd. fractie voor de kernpunten was. De i De groep bestond uit 15 negers en de ^-R -fractie had zelfs unaniem met deze blanke dominee Joseph Elwanger uit i kernpunten ingestemd en uit de verkla- Birmingham. Men bracht een petitie mee van dr- Vondeling, de voorzitter, waarin een lans werd gebroken vooraan de P.v.d.A.-fractie, dat zijn fractie, „vestiging van de democratie in Alaba- hem gemachtigd had het overleg voort; ma", te zetten, trok men de conclusie, dat de Deze zelfde delegatie was bij het kantoor kernpunten ook goed door de sodalis- Wallace ontving negerdelegatie Van groot belang hierbij is de vraag welk financieel beleid moet worden ge voerd. De beschikbare ruimte voor 1666 wordt berekend op circa 500 miljoen gul den. Zeker ia echter, dat uitvoering van het program veel meer geld zal kos ten. Onderzocht wordt daarom hoe de staat aan meer geld moet komen, waar bij wordt gedacht aan leningen en of verhoging van indirecte belastingen. Gis teravond om kwart over acht kwamen de vier heren weer bijeen in het kabinet van de minister-president aan Plein 1813 Vandaag zullen de besprekingen worden voortgezet. Wat net initiatief-wetsontwerp-Vonde- ling inzake de prijsbeheersing van on roerend goed (grond en woningen) be treft. schijnt de kans groot, dat op dit punt een compromis kan worden be reikt. Dr. Vondeling-zou bereid zijn dit initiatief-wetsontwerp in te trekken, mits de andere fracties hier wat tegen over zouden stellen. Er zouden dan ech ter maatregelen genomen moeten wor den die een eind maken aan duidelijke speculatie in grond en huizen. De K.V.P. en de A.R. zouden hier wel wat voor voelen. Kernkabinet an Wallace weggestuurd na een beto ging jl. donderdag van 30.000 negers en blanken voor het Kapitool van Alabama. RAPPORT AAN MINISTER In Groningen, Friesland, Drente en Noord-Flolland tische fractie waren ontvangen. Moeilijke punten (Van onze Haagse redactie) Naar wij van het ministerie van economische zaken vernemen heeft! de minister dezer dagen in een brief aan de Tweede Kamer recen-1 te cijfers gegeven over aangetoon- i de en waarschijnlijke hoeveelhe-1 den gas in de bodem van de pro vincies Groningen, Friesland, Drente en Noord-Holland. In to taal bedraagt de opgegeven hoe-j veelheid iets meer dan 1647 mil-! jard kubieke meter. De cijfers zijn afkomstig van de Geologische Stichting te Haarlem. Deze stichting heeft de minister op I maart jl. rapport uitgebracht naar aan- leiding van een officiële controle op de putten. Dit rapport is ter vertrouwelyke kennisneming aan do Kamer gedepo-1 neerd. In de begeleidende brief zegt de minister op gezag van de Geologische Stichting dat in de concessie-Groningen een hoe veelheid van 1106 miljard kubieke meter i is aangetoond en dat zich er waarschijn- j lijk nog eens 407.5 miljard kubieke me ter bij bevinden Daarby moet dan nog' Drs. Schmelzer zag geen belemme ringen voor het optimisme van mr. Cals. Er waren in het K.V.P.-fractie- beraad wel een aantal moeilijke pun ten aan de orde geweest en op enke le onderdelen waren er afwijkende meningen. Er was echter een zeer grote meerderheid voor de kernpun ten, aldus drs. Schmelzer. Enkele leden van z(jn fractie hadden een voorbehoud gemaakt. Over verschil lende punten zijn er stemmingen ge houden. De ochtendvergadering van de K.V.P.-fractie was geheel gevuld geweest met de bespreking van het akkoord inzake het radio- en t.v.- beleid, dat in zijn geheel werd aan vaard. Enkele leden van de K.V.P.- fractie hadden zich echter met be trekking tot de nadere uitwerking van het akkoord hun rechten voor behouden. zo verklaarde drs. Schmel zer. Over de verdeling van de ministerzetels is formeel nog niet gesproken. Wel zyn er geruchten, volgens welke minister Luns in ieder geval niet zou terugkeren. Ook de positie van minister Veldkamp zou niet geheel vaststaan. Verder zijn velen de mening toegedaan, dat mr. Cals als een beroep op hem zou worden ge daan. toch bereid zou zijn minister-pre sident van zijn te formeren kabinet te worden. Voorts schijnt het de bedoeling van mr. Cals te zyn aan de top van zijn ministers een kernkabinet samen te stel len met vrij vergaande bevoegdheden voor de coördinatie. De minister-presi dent zou daarbij twee vice-premiers krij gen. De hoofdpunten Voor de nog niet in concessie gegeven gebieden van de provincie Friesland, Drente en Noord-Holland zijn de hoe veelheden aanzienlijk kleiner, aldus de minister. Bewezen was tot 26 maart jl. een hoeveelheid van 38,25 miljard ku bieke meter, waarschijnlijk nog daarbij een hoeveelheid van 34,5 miljard kubie- ke meter en mogelijk daarenboven nog aanwezig een resthoeveelheid van 56 miljard kubieke meter. Het program van mr. Cals bestaat uit i een viertal kern- of hoofdpunten. Het. eerste kernpunt omvat alle onderwerpen, die geld kosten, zoals het wetenschap pelijk onderwijs, de gemeentefinanciën, de ontwikkelingshulp, de wegenbouw. Het tweede kernpunt is het huurbeleid en de woningbouw. Het derde kernpunt j is de socialistische wens tot prijsbeheer sing van het onroerend goed (grond en woningen) en het vierde kernpunt is het energiebeleid, waartoe dan vooral behoort het beleid ten aanzien van de exploitatie van aardgas en aardolie. De Auto tegen trein - één dode Om half zeven gistermorgen is een per- sonenbusje, waarin alleen de bestuurder was gezeten, op een door automatische knipperlichten beveiligde overweg in W'eesp aangereden door de trein Amers- foort-Amsterdam. De bestuurder van het busje, de 37-jarige B. Klein Meuleman uit Kortenhoef, gehuwd en vader van drie kinderen, was op slag dood. Het ongeluk gebeurde doordat de man door de mist de knipperlichten vermoedelijk niet heeft gezien. Resten van het autobusje kwamen te recht op het tegenspoor. waardoor de treinen Ajnsterdam-Naarden-Bussum gedurende ongeveer een uur niet kon den rijden. Tn totaal zijn in die richting zeven treinen opgeheven. Daarna kon den de tremen, die uiteraard hierdoor meer forensen moesten vervoeren dan normaal, via dit traject weer rijden. Componist Cals heeft een i voorlopig voltooid. Wells mammoetiymfonie. maar toch een op vallend köorwerkje. Hij heeft allerlei uiteenlopende radio- en t.v.-kreten uit de afgelopen jaren ondergebracht in één koorpartituur. Men kan ze er zó uitha len: net geroep om meer openheid In h«»t bestel ls gehonoreerd rnet de moge lijkheid meer zendgemachtigden toe t«- laten. de angst van de bestaande om roepen op de achtergrond te worden ge schoven is bezworen, het verlangen van sommigen naar een nationale omroep heeft een vage weerklank gekregen in een „gezamenlijk programma", pres sie om reclame mogelijk te maken heeft succes gehad door op elk net daarvoor een aantal minuten ter beschikking te stellen, de dagbladwereld wordt gesust door een tijdelijke compensatieregeling en ten slotte is er gedacht aan de groep jes, die geen volledige omroeptaak na streven. Dit alles heeft de componist in één werk ondergebracht. Of het wellui dend zal klinken, lijkt minder belang rijk: Cals is kennelijk een modern com ponist. die met begrippen als „mooi" en „lelijk" niets kan aanvangen. Een belangrijke vraag: leidt het plan- Cals tot een open bestel? Hijzelf vindt van wel. Laten wij het antwoord zó formuleren: hoewel dit project aller minst radicaal is en duidelijk voortbouwt op een bestaande situatie, wordt het bestel iets „opener". Iets, niet veel. Er kunnen immers nieu we zendgemachtigden komen, al moet men zich daar niet te veel van voorstellen: zij behoren aan zodani- gr criteria te voldoen, dat hun aantal de praktijk wel niet groot zal zijn Bovendien zal vooral in het begin het aantal zenduren voor deze nieuwelingen niet groot zijn. Maar de mogelijkheid om het monopolie van de huidige om roepen te doorbreken is in principe aan wezig. een mogelijkheid echter met grote beperkingen. Het belangrijkste kenmerk van dit plan-Cals is. dat het een politiek compromis is. Op papier lijkt het heel wat. het is bekwaam in elkaar geknut seld en heeft de verdienste dat net een parlementaire meerderheid zal kunnen verwerven. Maar wat voor Den Haag politiek een aanvaardbaar compromis lijkt, zou in Bussum en Hilversum wel eens een vele moeiiykheden veroorza kende aangelegenheid kunneD blijken. Uitlatingen van Roosjcn en Schüttcn- helm. gisteravond in de t.v -rubriek At tentie. wezen er op. dat zij althans de toekomst niet helemaal zonder zwa righeden zien. De tegenstrijdigheden van het plan vallen heel duidelijk in het oog. Nieuwe zendgemachtigden b.v. zullen on vermijdelijk een fellere concurrentie be tekenen, dat is zelfs noodzakelijk bij een grotere openheid. Maar deze met elkaar concurrerende zendgemachtigden oud en nieuw) zijn tegelijkertijd verplicht met elkaar samen te werken in het ver band van N.T.S.-N.R.U. Dat vooral is de opvallende tegenstrijdigheid van hel plan-Cals: meer openheid, d.wjs. meer concurrentie (men denke aan de leden werving, vooral voor de nieuwelingen van groot belang), tegelijkertijd een gro tere. gedwongen samenwerking. Hoe moet dat in de praktijk" Het bloed kruipt meestal waar het niet gaan kan: vermoedelijk zal de concurrentiezucht de samen werkingsplicht duchtig ver troebelen. Nog met zo lang geleden ont stond er in Bussumse kringen een wild geraas toen bepaalde figuren de N.T.S. duidelyker een eigen functie wilden la ten vervullen. Dat riep heel wat weer stand op. Wanneer dit stuk-Cals uitsluitend op eigen merites zou moeten worden beoordeeld, dan zou het als een baksteen vallen. Een dergelijke beoordeling echter is onmogelijk, in de huidige omstandig heden moet men uitgaan van de politie ke situatie op dit moment: kabinetscri sis. grote verdeeldheid in en buiten het parlement, moeilijk verenigbare stand punten enz. Tegen deze achtergrond moet men erkennen, dat het compromis- Cals bruikbaar is om uit de nesten te komen: het zal in ieder geval een parle mentaire meerderheid kunnen verwer ven. Maar dat is dan ook de enige ver dienste van het stuk. Zodra het parle ment „ja" zal hebben gezegd, begint in Bussum het touwtrekken Daér zit men dan met de moeiiykheden. Overigens moet er aan worden herinnerd, dat de heer Cals als formateur nog niet is ge slaagd. Men kan nu wel een oordeel vel len over de pels van de door hem op de korrel genomen t.v.-mammoet men dient dan wel te bedenken, dat hij nog geen kans heeft gezien de trekker over te halen. Er moet worden afgewacht of hem dit mogelijk zal zijn: het hangt niet alleen van de heer Cals af. Reclame Aanvragen Met het indienen van de aanvragen voor zendmachtiging zal volgens mr. Cals een begin kunnen worden gemaakt zodra de nota in de Kamer is behan deld. Naar zijn mening zou het ech ter bijzonder lastig zyn voor wat be treft de programmatisch-technische opzet om reeds in oktober te starten. „Maar we kunnen niet langer wach ten, we hebben al te lang gewacht", zei mr. Cals. Ten aanzien van de fi nanciële compensatie, die de pers zal krijgen, verklaarde de formateur, dat hierover nog nader overleg met dej Nederlandse Dagblad Pers zal moe ten plaatshebhen. Regionale zenders staan bulten de over-[ eenkomst, maar hierover zal onge-i twijfeld iets in de wet komen, ver- Over alle netten in radio en televisie' wordt reclame toegestaan. Daarvoor is beschikbaar: voor de radio per dag ma-j ximaal 24 minuten per net, voor de tele- visie maximaal 15 minuten per net. De verkoop van deze reclamezendtijd wordt opgedragen aan een van alle be langengroepen of onafhankelijke stich ting. die door de regering in het leven' wordt geroepen en geleid wordt door een klein bestuur van deskundigen op gebied van het reclamewezen, de niassacommu-, nicatiemiddelen en de bedrijfseconomie, j De overheid en de zendgemachtigden- omroeporganisaties worden door waar nemers in het bestuur vertegenwoordigd.! Een breed samengestelde reclame-ad viesraad staat het bestuur ter zyde' (vgl. rapport pacificatiecommissie). De opbrengst van de reclame is gro tendeels bestemd voor de verzorging van de programma's. Een gedeelte zal gedurende de overgangstijd wor den gereserveerd voor een financiële, compensatie, die aan de pers zal wor den geboden om haar aanpassing aan de nieuwe situatie te vergemakkeiy- „De drink- en industriewatervoor ziening is een probleem van de eer- ste orde. Als we beseffen welke problemen er o.a. in Zeeuwscli- Vlaanderen het hoofd moeten wor den geboden dan kunnen we er van overtuigd zijn, dat het werk van deze commissie buitengewoon be langrijk is". Dit merkte de waar nemend voorzitter van het college van Gedeputeerde Staten van Zee- j land, mr. dr. A. J. J. M. Mes, op in zijn installatierede voor de provin ciale commissie voor de watervoor- ziening en waterhuishouding in Zeeland. De installatie van deze commissie, die de heer Mes ver richtte in zijn hoedanigheid als voorzitter er van, geschiedde gis teren tijdens een bijeenkom t in de provinciale griffie te Middel- burg. Het provinciaal bestuur heeft deze com missie ingesteld op grond van de over weging, dat de ontwikkeling op het ge bied van de drink- en industriewater voorziening het noodzakelijk maakt om de maatregelen te onderzoeken, die ge nomen moeten worden om aan die ont- wikkeling het hoofd te bieden. De taak van de commissie is dan ook. alle vraag- stukken te onderzoeken, die verband j houden met en voortvloeien uit de wa tervoorziening in de ruimste zin des woords. alsmede Ged. Staten te advl-| seren over daarvoor te treffen maatre gelen. Mr Mes zei in zijn installatierede, dat de watervoorziening een lande lijk probleem is. In dit verband wees mr. G. W Putto, adjunct-directeur van het rijksinstituut voor drinkwa-l tervoorziening (het instituut advi seert de commissie) er op, dat de. minister van sociale zaken en volks gezondheid het rijksinstituut op dracht gegeven heeft om een basis plan te maken voor de toekomstige watervoorziening en -verdeling in Nederland. Hij noemde het belangrijk, dat Zeeland en Noord-Brabant op dit punt van de, watervoorziening bereid zijn samen te werken en daarvan ook het grote belang inzien. In de reeds eerder opgerichte Brabantse commissie voor de watervoor ziening en -huishouding hebben namelijk ook enkele. Zeeuwse functionarissen zit- fifR genomen. In de Zeeuwse commissie is nu ook een plaats ingeruimd voor Brabantse leden. Zowel ir. T. Verheul, directeur van de N.V. waterleidingmyen Zuid-Beveland en "Fiolen, (die zitting heeft in de Bra-j bantse commissie) als de Brabantse ge-! deputeerde F. H. J. M. van den Eeren- beemt (die zitting heeft in de Zeeuwse commissie) legden er tijdens de bespre kingen de nadruk op. dat gestreefd moet worden naar nauwe samenwerking tus sen beide provincies. De heer Van den Eerenbeemt verklaarde er niet aan te twijfelen, dat het Brabantse college van Ged. Staten eveneens overtuigd is van die nauwere samenwerking. „Dan zit U in elk geval met met de moeilijkheid dat U in Zeeland praat over water van een ander", aldus meende de Brabantse gedeputeerde dit Zeeuwse probleem wat eenvou diger te kunnen maken. Mr. Putto voegde er nog aan toe. dat deze Zeeuws-Brabantse samenwerking een derde uitloper zou moeten hebben naar het rijksinstituut voor drinkwater- voorzienlng. Mr. Mes zei buitengewoon erkentelyk te zijn voor het feit, dat de Brabantse ver- j tegenwoordigers in de commissie zitting' hebben willen nemen om aldus de sa menwerking te accentueren. Ook bracht de heer Mes dank aan de Zeeuwse com missieleden en aan de heer Putto, die als vertegenwoordiger van het rijksin stituut de vergaderingen van de oude Zie slot pag. 2 kol. 5 Zuidvietnamese en Amerikaanse vliegtuigen hebben gisteren een bombardementsvlucht uitgevoerd op een Noord Vietnamese luchtba sis te Dong Hoi. enige uren nadat bij een bomaanslag op de Ameri kaanse ambassade te Saigon meer dan 150 mensen gedood of gewond werden. Het was de eerste maal dat een aanval werd ondernomen op een Noordvietna- mese luchtbasis. Volgens de Zuidvietna mesc regering werd de basis, die 100 kilometer ten noorden van de 17de breedtegraad ligt. „volledig verwoest". Een Amerikaanse militaire woordvoer der deelde mee dat de Zuidvietnamese ..Skyraider" jachtbommenwerpers door ongeveer 15 Amerikaanse straaljagers werden begeleid, die bij de basis het luchtdoelgeschut uitschakelden. In een Zuidvietnamees communiqué werd meegedeeld dat 24 ..Skyraiders" de lan dingsbanen, brandstofopslagplaatsen hangars en de controletoren, evenals de manschappenverblijven rond het vlieg veld hadden bestookt. Zowel in de Ame rikaanse als in de Zuidvietnamese ver klaring werd gemeld dat alle vliegtuigen veilig op hun bases zijn teruggekeerd. Nauwelijks twee uur voor de luchtaan val pleegden communistische terroris ten met auto's een bomaanval op de Amerikaanse ambassade in Saigon, waarbij 13 mensen werden gedood en 183 anderen werden gewond. "Twee van de doden zijn Amerikanen. De bom was geplaatst in een oude Citroen, die voor de noordoostelijke hoek van het gebouw ■■•as geparkeerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1965 | | pagina 1