lifcTeüe Griep? Chefarine „4" doet wonderen! ERNSTIG TEKORT AAN JONGE VERKEERSVLIEGERS DREIGT Cutterzuigers verplaatsen 35 miljoen m3 kanaalgrond litTelle Opleidingsschool zoekt adspiranten speciale huisvesting reuma-patiënten? INTERESSANT ONDERZOEK VAN DE SPAANSE GEESTELIJKHEID Senaat aanvaardt defensiebegroting DONDERDAG 18 MAART 1965 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZOWEL HIER ALS IN HET BUITENLAND De Rijksluchtvaartschool te Eelde heeft weer plaats voor een vrij grote groep leerlingen. Onlangs plaatste zij in „Avia", het maand blad voor lucht- en ruimtevaart, een advertentie, waarin zij kandi daten opriep voor de cursussen in maart en september ter opleiding van verkeersvliegers. Boven de tekst prijkte uitdagend een DC-8 van de KLM, bedoeld om de ad- spirant-vliegers erop te wijzen, dat hun een grote toekomst wacht als piloot bij onze nationale lucht vaartmaatschappij. Zal deze droom voor de jongens, die zich voor de cursus aanmelden, ooit in vervulling gaan? Velen zul len schouderophalend herinneren aan de tientallen KLM-vliegers, die in de afgelopen paar jaar als gevolg van de inkrimping van het bedrijf vrijwillig of gedwongen met ontslag zijn gegaan. Weinig ouders zullen hun zoon aanmoedigen wanneer hij belangstelling toont voor het beroep van verkeersvlieger. ..Integendeel", vertelde ons de heer W. Lekay, di recteur van de Rijksluchtvaartschool (RLS), „de meesten zien liever dat hun zoon bijvoorbeeld aan een uni versiteit gaat studeren of een ander beroep kiest waar zijn toekomst is verzekerd." In 1961 constateerde de toenmalige directeur van de KLM, drs. E. H. van den Beugel, in zijn drie-jaren plan. dat de maatschappij 200 pilo ten te veel had. Deze zouden binnen enige jaren moeten afvloeien. Er waren toen 860 piloten in dienst. De intrede van het straalvliegtuig, waardoor modernisering en een an dere samenstelling van de vloot noodzakelijk werden, was niet de enige oorzaak van het surplus aan vliegers. Het bedrijf, dat grote ver liezen leed, moest ook ten aanzien van de personeelsbezetting een krachtige bezuinigingspolitiek toe passen. Niet alleen de KLM, ook andere maatschappijen hadden met deze problemen te kampen. Zo moesten bijvoorbeeld 100 piloten van de Scandinavische luchtvaartmaat schappij. de SAS, het bedrijf verla ten. Zij vonden onderdak bij de toen nog zeer jonge Japan Airlines. De Swissair liet 50 vliegers afvloeien naar het buitenland. Voornamelijk de jonge vliegers werden de dupe van de reorganisa tieplannen. Bij de KLM moesten de één- en tweebanders het eerst de dienst verlaten. Ofschoon de moge lijkheden om elders werk te vinden aanvankelijk niet groot waren, heb- Advertentie) Dit jaar geeft Libelle voor de tiende keer 'n serie modeshows. Bij die feestelijke gelegenheid mag u natuur lijk niet ontbreken. U zult er heel wat verrassend nieuwe - en toch draag bare! - modellen en kleuren-combi- naties kunnen bewonderen. En wat zo Erettig is... al dat moois is binnen uw ereik, want u kunt de patronen straks bij LIBELLE aanvragen. Wees dus van harte welkom in 'GRANDHOTEL BRITANNIA' Vlissingen op dinsdag 23 maart, aanvang 14.30, 19.00 en 21.15 uur. Kaart verkoop (f 1.- p.p.) aan het bij kantoor Libelle, Coosje Busken- straat 140 op vrijdag 19 maart en op maandag 22 maart van 10-12 uur en van 14-17 uur en - als er nog kaar ten beschikbaar zijn - een half uur voor aanvang van iedere show aan de zaal. GRANDHOTEL ROTTERDAM T erneuzen op woensdag 24 maart, aanvang 14.30, 19.00 en 21.15 uur. Kaartver koop aan de kassa van het Luxor Theater op dinsdag 23 maart van 10.00 tot 12.00 uur en van 15.00 tot 16.00 uur en - als er nog kaarten beschikbaar zijn - een half uur voor aanvang van iedere show. KORENBEURS Goes op donderdag 25 maart, aanvang 14.30, 19.00 en 21.15 uur. Kaartver koop aan de zaal op woensdag 24 maart van 11.00 tot 13.00 uur en van 16.00 tot 17.00 uur en - als er nog kaarten beschikbaar zijn - een half uur voor aanvang van iedere show. HET BLAD NAAK UW HAR, ben de meesten vrijwillig ontslag genomen. Zij werken thans als pi loot bij buitenlandse maatschappij en. Aan een kleine veertig man werd onlangs ontslag aangezegd. Ongeveer zestig vliegers zijn door de KLM bij andere maatschappijen ondergebracht. Rust terug Op het ogenblik heeft de KLM nog bijna 700 vliegtuigbestuurders over. Hiervan zullen als gevolg van het natuurlijke verloop in de komende twee a drie jaar een veertigtal de KLM verlaten, met pensioen of om andere redenen. Voor het overige zal na het gedwongen ontslag van de veertig vliegers in december vo rig jaar geen vliegend personeel de KLM behoeven te verlaten. Van het oorspronkelijke korps van 860 vlie gers zullen er ten slotte 660 over blijven. Dit is het aantal dat de maatschappij voor haar vloot nodig heeft. De rust is weergekeerd. Maar wie denkt, dat hiermee de pro blemen de wereld uit zijn, vergist zich. De heer Lekay laat zelfs een waarschuwend geluid horen: „De jonge vliegers die thans zijn afge vloeid zal de KLM binnenkort ik ben ervan overtuigd dat dit zelfs heel spoedig zal zijn weer hard nodig hebben." Bij de buitenlandse maatschappijen ontstaat reeds drin gend behoefte aan jonge vliegers. De SAS heeft al haar piloten, die zij aan de JAL had uitgeleend, te ruggenomen. De Swissair heeft weer vele buitenlanders in dienst, onder wie een 70-tal ex-KLM-ers. De Lufthansa, die in 1964 een aantal piloten van de KLM overnam, kon hiermee slechts voor een klein ge deelte in de behoefte voorzien. De Rijksluchtvaartschool houdt het oog op de toekomst gericht. De heer Lekay is ervan overtuigd, dat wan neer men thans niet begint met de opleiding van een behoorlijk aantal jonge piloten, de toestand over en kele jaren hopeloos zal worden. „De Nederlandse luchtvaart moet er zich voor hoeden plotseling te worden geconfronteerd met het probleem: waar halen wij zo gauw jonge vlie gers vandaan?", aldus de heer Le kay. Hij baseert zijn overtuiging op de volgende feiten. Het vliegerkorps van de KLM zal in 1967 of 1968 niet meer dan 660 leden tellen. Wil de maatschappij dit aantal handhaven, dan zal men, om het natuurlijk verloop aan te vullen, nieuwe krachten moeten aantrekken. Bovendien bestaat het vliegerskorps in die jaren voor de helft uit oudere leden, d.w.z. dat veertig a vijftig procent boven de veertig jaar zal zijn. De groep jon gere piloten zal niet meer dan tien procent van het korps uitmaken. In 1972 zal er zelfs geen enkele vlieger onder de dertig jaar meer zijn. Sinds 1961 zijn er geen jonge vlie gers meer bijgekomen, terwijl velen vanwege de situatie bij de KLM de dienst hebben verlaten. De ouderen zijn gebleven. „Dit heeft tot gevolg, dat er een noodlottig hiaat is ontstaan aan de basis van de opbouw van het korps en een vergrijzing aan de top", zo legde de heer Lekay ons uit. Hy voegde eraan toe, dat voor het twee- motorige straalvliegtuig van de KLM spoedig een aantal piloten moet worden vrijgemaakt Ook dit schept behoefte aan nieuwe krach ten. Op grond hiervan en de grotere mogelijkheden tot plaatsing ook bij de andere maatschappijen in Neder land, zoals Martins Air Charter en Schreiner Airways, acht de heer Le kay het „noodzakelijk" dat adspi- rant-vliegcrs worden aangetrokken. Want de jongens die nu aan hun opleiding beginnen, zullen pas in 1969 beschikbaar zijn. Na hun oplei ding van tweeëneenhalf jaar aan de RLS zullen zij eerst hun dienst plicht moeten vervullen vóór zij aan hun burgerloopbaan kunnen begin nen. Daarom is de directie bezig voor de nieuwe cursussen leerlingen aan te trekken. Ongeveer dertig cursisten kunnen dit jaar worden geplaatst In de 7.s. Het Amerikaanse maandbald „The Airline Pilot" wijdde een speciaal artikel aan het piloten-tekort. Nie mand, zo schrijft het blad, zou na de tweede wereldoorlog hebben ge dacht aan de mogelijkheid, dat dit ooit een probleem voor de burger luchtvaart zou worden. Er zouden steeds voldoende militaire vliegers beschikbaar komen. Bovendien zou onder de jongeren altijd voldoende belangstelling blijven bestaan voor het „aantrekkelijke" beroep van vlieger, aldus het blad. Deze verwachting bleek onjuist te zijn. Uit de Amerikaanse lucht macht, die zelf krap zit in jonge piloten komen geen vliegers voor de burgerluchtvaart. Met aantrek kelijke financiële regelingen pro beert de luchtmacht haar vliegers zo lang mogelijk in dienst te hou den. De meesten blijven dan tot hun pensioen. De particuliere luchtvaart- scholen in de Verenigde Staten kent men een instelling als de Rijks luchtvaartschool niet worden in hoofdzaak bezocht door mensen die willen vliegen voor eigen genoegen of gebruik willen maken van kleine toestellen in dienst van een parti culiere maatschappij. Slechts weini gen behalen het brevet voor lijn- vliegen. Tot dezelfde bevindingen komt de rijksluchtvaartdienst der Verenigde Staten, de Federal Aviation Agency (FAA), die een studiecommissie het probleem nauwkeurig heeft laten onderzoeken. Het rapport bevatte de ernstige waarschuwing, dat als aan de recrutering van vliegers niet speciaal aandacht wordt besteed, het tekort aan piloten steeds groter zal worden. De ongunstige toestand in de afgelopen jaren leidt er toe, dat jongeren er weinig voor voelen hun toekomst in de burgerlucht vaart te zoeken. De geringe belangstelling voor het overigens goed betaalde beroep blijkt wel uit de volgende cijfers: in 1963 reikte de FAA aan 3600 men sen in de Verenigde Staten onder de dertig jaar een vliegbrevet uit voor privé-vliegen. 823 leerling-vliegers kregen de bevoegdheid commerciële vluchten te maken. Slechts vijftien man bekwaamden zich als aanko mend piloot voor een luchtvaart maatschappij. Het onderzoek van de studiegroep toonde aan, dat in de komende jaren in de V.S. duizend nieuwe vliegers per jaar nodig zijn. De aanvulling met jonge krachten is dus verre van toereikend. „Een nachtmerrie voor de lucht- Kerk te koop in Zuid-Engeland William Richards, een aannemer, die zich uit de zaken had teruggetrok ken. had te Poole, in Zuid-Engeland, een kerk gebouwd ,.om uiting te ge ven aan mijn dankbaarheid voor al les. dat God voor mij heeft gedaan". De kerk werd in november 1964 in dienst genomen en de openingsdienst werd door een honderdtal mensen bijge woond. Doch de dienst, die vier weken geleden werd gehouden, werd slechts door de heer Richards en zijn gezin bijge woond. De kerk zal nu, hetzij onderhands, het zij in het openbaar, worden verkocht. In advertenties, waarin dit werd me degedeeld, is verklaard dat het kerk gebouw tot een warenhuis kan wor den verbouwd. Het commentaar van Richards luidt: „dit is een bittere teleurstelling voor mij. Ik geloof dat de mensen in Poole en omgeving God de rug hebben toe gekeerd". Wettelijke bepalingen anti-conceptie dienen te worden herzien In een rapport van de commissie ter be studering van de wettelyke bepalingen ten aanzien van de anti-conceptie aan de minister van justitie en van sociale za ken wordt gepleit voor afschaffing van de strafrechtelijke bepalingen op het! punt van de verkoop van middelen ter voorkoming van zwangerschap. De commissie was ingesteld door de 1" Hervormde Raad voor Kerk en Gezin, I de Nederlandse Vereniging voor Sexuelej Hervorming en de Protestantse Stich ting voor Verantwoorde Gezinsvorming. Zij is bij haar studie tot de conclusie ge- komen, dat de problemen, die groten-1 deels geconcentreerd zijn om de vraag in hoeverre de overheid regelend mag en moet optreden bij het verkrijgbaar stellen van anti-conceptionele middelen, veeleer op het gebied der volksgezond- j heid dan op dat van het strafrecht lig-i gen. De commissie stelt, dat de middelen algemeen verkrijgbaar moeten zjjn. al moeten er wel zekere beperkingen zijn ter wille van de bescherming van de jeugd en garanties dat de .volks) ge zondheid door de middelen niet wordt TOERISME „MOREEL GEVAAR vaartmaatschappijen", noemde het Canadese dagblad „The Financial Post" het tekort aan jonge piloten, dat ook in Canada zijn kop begint op te steken. Vertegenwoordigers van de grote maatschappijen zijn te Montreal bijeen gekomen om het probleem te bespreken. Na afloop van de conferentie was iedereen het er over eens, dat tegen de snelle vermindering van het aantal piloten op zeer korte termijn iets moest worden gedaan. De kern van het probleem is bij alle luchtvaartmaatschappijen hetzelfde. De leeftijd van het korps vliegers ligt gemiddeld boven de veertig. In de afgelopen moeilijke jaren zijn geen jonge vliegers aangenomen, zo dat er een grote gaping is ontstaan in de leeftijdsopbouw van het korps. Over enkele jaren zullen velen van de oudere garde de dienst hebben verlaten en houden de maatschap pijen slechts een kleine groep jon geren over, die de nodige ervaring missen. Nog altijd is vliegen een fascine rend beroep voor gezonde jonge mannen. Het gedwongen ontslag van vele KLM-vliegers heeft echter een sfeer van onzekerheid doen ont staan. Toch blijkt, dat er weer tal van mogelijkheden tot plaatsing zul len komen, dat zelfs een nijpend tekort aan bekwame vliegers dreigt. De Rijksluchtvaartschool te Eelde is voornemens, dit jaar dertig cursis ten de vereiste opleiding te geven. Een onderzoek zal worden ingesteld' naar de behoefte aan aangepaste huis-j vesting van reuma-patiënten. Hiertoe heeft de Nederlandse Vereniging tot Reumatiekbestrijding besloten. Zo mo gelijk zal dit onderzoek, ook voor huis vesting van andere lichamelijk gehandi capten, worden gedaan in samenwerking met andere organisaties, bouwvereni gingen en overheidsinstellingen, die op dit terrein werkzaam zijn. Bijna achttien procent van de Neder landse bevolking lijdt aan reumatische ziekten. Bij vier procent is regelmatige medische behandeling noodzakelijk. Bij één procent van de bevolking ia blij vende invaliditeit niet te vermijden. Reu ma kost de gemeenschap jaarlijks en kele honderden miljoenen gulden wegens ziekteverzuim, behandeling en uitkerin gen. Alleen in de bouwvakken gingen in 1962 4,5 miljoen arbeidsuren door reuma verloren. In vele ziekenhuizen zijn reuma-afdelin gen gekomen, zodat een behoorlijke spreiding van de behandelingsmogelijk heden voor patiënten verzekerd is. o.m. in: Den Haag, Arnhem, Eindhoven, Hil versum. Enschede. Emmen, Vlissingen en Middelburg. Pater gaf buitenlander een goed getuigschrift (Van onze correspondent Werner Schuberth) MADRID De meer dan veertien miljoen buitenlandse toeristen die vorig jaar over de Spaanse grens kwamen, hebben problemen opge worpen. Zowel links- als rechts-ex- tremistische kringen in Spanje, die graag de aansluiting van hun land bij de rest van Europa zouden wil len verhinderen of althans vertra gen, zijn begonnen het vreemde lingenverkeer voor te stellen als een gevaar voor het katholicisme en de moraal op het Pyrenees schiereiland. De regering te Madrid heeft onmid dellijk zeer energiek front gemaakt tegen deze actie en de Spaanse kerk is haar verrassend snel te hulp ge komen; zij verdedigt het toerisme als een sociale noodzakelijkheid en V/er middelen in één tablet helpen elkaar en... doen wonderen! De vier middelen, verenigd in Chefarine „4" - elk afzonderlijk al beroemd - wer ken tezamen nög beter en helpen vaak ook dan wanneer andere middelen falen. De combinatie is ideaal om pijn of griep doeltreffend te bestrijden. als belangrijke politieke en cultu rele brug tussen de volkeren. Op een weinig elegant hoofdartikel van het grote Madrileense conser vatieve ochtendblad „ABC", dat ge schreven was door de jonge Spaanse auteur An son en dat nieuw voedsel gaf aan de anti-vreemde] Lngenpro- paganda, heeft een woordvoerder van de kerk van Spanje, de bekende prediker en publicist pater Jesus Maria Vazquez, geantwoord in een „open brief', die in pers en bij de openbare mening van het land ster ke weerklank heeft gevonden. Pater Vazquez treedt in zijn artikel de beweringen over een afbrekende en gevaarlijke invloed van het vreemdelingenverkeer in de katho lieke landen van Zuid-Europa tege moet met nuchtere constateringen. Hij steunt daarbij op een groot op gezette reeks onderzoekingen, die in de afgelopen zomer en herfst door enige honderden Spaanse geestelij ken zijn verricht in de belangrijke toeristengebieden van Spanje, ten einde in alle objectiviteit na te gaan of de buitenlandse toerist inderdaad negatieve invloeden uitoefent op de openbare moraal, de levensopvat ting en het religieuze besef van zijn omgeving. Goed voorbeeld Grond, grond en nog eens grond. Dat is het produkt vermengd met water dat zes cutterzuigers die vrijwel dag en nacht werken aan de verbreding van het kanaal van Gent naar Terneuzen, in een onafgebroken stroom en in onvoorstelbare hoeveelheden voortbrengen. De totale hoeveelheid die moet worden verplaatst om de nieu we vaarweg naar Gent „op breedte" en „op diepte" te bren gen bedraagt niet minder dan 35 miljoen kubieke meter. Alles bijeen een berg, waarin men een flink dorp compleet met kerken en torens, in zijn geheel zou kunnen laten verdwijnen. De uit het Zeeuws-Vlaamse kanaal gedeelte vrijkomende grond kan men geheel in Zeeuwsch-Vlaanderen zelf bergen. Weliswaar zijn daar soms stalen persleidingen (diameter 50 tot 65 cm) ter lengte van vele kilome ters nodig, om het grond-watermeng- sel van de duizenden pk's sterke zui gers naar de uiteindelijke bestem ming te transporteren. Die bestem ming is soms een polder, die na het opspuiten geen dijken meer nodig heeft, omdat het maaiveld vele me ters boven N.A.P. is komen te liggen, soms zijn het eeuwenoude kreken die worden opgevuld om in de toekomst plaats voor de landbouw te bieden. De momenteel vrijkomende gronden worden in hoofdzaak getransporteerd naar de Serlippenspolder bij Terneu zen. de Smïdsschorrepolder bij Axel het toekomstige uitbreidingsplan Axel-Zuid) en de Canisvlietpólder tussen Westdorpe en Zuiddorpe. Vooral in dit laatste gebied zal men kreken dempen en laaggelegen land bouwgronden ophogen De winst aan landbouwgrond bedraagt ruim 40 hectare, een kleine compensatie voor de cultuurgronden die elders verloren gingen. Uiteraard is niet alle uit het kanaal vrijkomende grond geschikt als cultuurgrond Overal, waar men polders met goede landbouwgronden ophoogt, heeft men voor het opspui ten de cultuurgrond afgeschoven. Met deze grond wierp men de pers kaden op. die het grond-watermeng sel binnen de perken moeten houden. Op de luchtfoto eeD van de spuitvak- ken in de op te hogen gebieden. In het midden is duidelijk de stalen persleiding te zien. Om het vak heen de perskaden die tot taak hebben het water tegen te houden (Foto Peeters en Slagboom) Het resultaat van deze systematisch en volgens de modernste inzichten der opiniepeiling uitgevoerde onder zoekingen was verrassend- De Spaanse geestelijken konden zonder voorbehoud vaststellen, dat de bui tenlandse bezoekers althans de overgrote meerderheid daarvan in hun optreden op het strand en in de horecabedrijven geen slecht, eer der een goed voorbeeld gaven, dat zij in vele plaatsen de bevolking en Spaanse vakantiegangers in het kerkbezoek overtroffen, dat zij geenszins met hun geld smeten en in hun menselijke betrekkingen tot elkaar en tot de bewoners van het land vaak een nuttig sociaal voor beeld gaven. Op grond van deze positieve resul taten van het onderzoek wijst pater Vazquez, die binnen de geestelijk© vernieuwingsbeweging van het ka tholicisme in zijn land een rol speelt, elk „anti-toerisme" beslist van de hand. Hij waarschuwt zijn landgeno ten, niet de eigen moraal te over schatten en voor die van de vreem deling minachting te hebben. De Spanjaarden, zo zegt hij, behoren in andere levensvormen niet direct een morele bedreiging te zien, doch veeleer het toerisme als de weg tot wederzijdse toenadering, begrip en achting te gebruiken. In ieder ge val zo zegt de pater met bijzon dere nadruk is in grote trekken het beeld aan de kust van de Mid dellandse Zee, waar de gasten uit Midden- en Zuid-Europa in het sei zoen overheersen, bepaald niet on gunstiger dan in die vakantiegebie- den in Spanje, die de buitenlands© toerist tot nu toe niet heeft ontdekt. De Eerste Kamer heeft zich dinsdag avond verenigd met de begroting 1965 van het departement van defensie. De begroting werd zonder hoofdelijke stem ming aanvaard. De fractie van de P.SIP. in de Senaat kreeg de aantekening te hebben tegengestemd. Minister De Jong merkte, bij de beant woording van de diverse gemaakte op merkingen. o.m. op. dat de verwachtin gen die destijds leefden over de resulta ten van de op het departement doorge voerde reorganisatie, ten volle bewaar heid zijn geworden. ..We zijn tevreden, zoals het op het ogenblik gaat", zo zei l hij. De bewindsman deelde mee. dat het departement zich op voorhand zal neer- legden brj de oplossing, die de C.I.O.M.- arbit ragecommissie zal geven inzake het conflict met de hoofdlegerpredikant. de zijde van het departement wordt geestelijke verzorging ..Als evenwel van de zijde van de kerken gezamenlijke wensen naar voren komen en als wtj daaraan kunnen voldoen, dan zullen we het zeker doen", aldus de minister. De demissionaire minister van defensie en zijn drie ondermlnl^ers Van Es f marine). Haex (landmacht) en Den Toom (luchtmacht i ontvingen woorden van lof voor het door hen gevoerde be leid. Tal van woordvoerders in het de bat spraken het vertrouwen uit. dat het ministerieel viertal van defensie ook na de formatie van een nieuw kabinet op hun plaats zal terugkeren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1965 | | pagina 9