PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ISRAËL BEREID BETREKKINGEN MET BONN AAN TE KNOPEN Nieuwe luchtaanval op Noordvietnamese basis Terugkeer koningin Wilhelmina sober herdacht SNELLE BESLISSING ISRAËLISCHE REGERING Arabieren onderling verdeeld Aantal Russische ruimtevaarders zou zijn omgekomen K.V.P.- fractieleider Schmelzer tweemaal bij de koningin JOHNSON SPRAK MET WALLACE Tweetal kransen gelegd aan voet van monument 208e jaargang - no. 62 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 15 maart 1965 Zeeuws dieptepunt in eerste klas Pagina 3 >•1. 2094. 0 Adv. prijv 32 c, 3647/3643), Midi De Israëlische regering heeft gis terochtend besloten het Westduit- se aanbod voor het onverwijld aanknopen van volledige diplo matieke betrekkingen te aanvaar den. Dit is door de Israëlische ra dio bekendgemaakt. Premier Esjkol zal het besluit morgen ter goedkeuring aan het parlement voorleggen. Volgens parlementaire kringen zal het ka binet waarschijnlijk meerderheid krijgen. MACHINIST NEDERLANDSE COASTER OMGEKOMEN Bij een brand aan l>oord van de Neder landse coaster „Njord" U de machinist, de 37-jarige J. Vader, om het leven ge komen. De brand heeft gewoed in de hut van de machinist toen het schip in de haven van Barcelona lag. De hut is uit gebrand. voor het overige heeft het schip geen schade opgelopen. De „Njord", een een coaster van rle erven Van Wering uit Norg, meet 700 ton dw. en vaart in „time charter" tussen Londen en Bar celona. een ruime Uit het feit dat de Israëlische regering haar beslissing heeft genomen voordat de speciale afgezant van bondskanselier Erhard, Birrenbach, een tweede maal naar Israël is gekomen, leidt men af, dat het besluit niet afhankelijk is van het resultaat van het nader overleg over andere hangende kwesties, zoaLs het eerder genomen besluit van Bonn om de wapenleveranties aan Israël te staken en de Israëlische bezwaren tegen de acti viteit van VVestduitse geleerden in de Egyptische wapenindustrie. Deze punten en een eventuele Westduitse economi sche steun aan Israël zullen later deze week met Birrenbach worden besproken. Deze vertrekt woensdag naar Israël. Steun In Israëlische officiële kringen ziet men de betrekkelijk snelle reactie op het Westduitse aanbod, dat vorige week zondag werd gedaan, als een teken van een realistische politiek en de wens om prof. Erhard in zijn conflict met presi dent Nasser van Egypte te steunen. Een woordvoerder van de Westduit se Christen-Democratische parle- mentsfractie heeft het Israëlische besluit verwelkomd en de hoop uit gesproken, dat het Israëlische parle ment het zal steunen. De woordvoerder van de Vrije Demo cratische parlementsgroep de an dere, kleinere, deelgenoot in de West duitse regeringscoalitie zei, dat de den van het Israëlische besluit en Westduitse regering alle bijzonderhe- zijn uitwerking op de Arabische sta ten zorgvuldig dient te overwegen. De socialistische oppositie in West- Duitsland heeft het Israëlische besluit eveneens met instemming begroet, maar gezegd te hopen, dat Israël geen onrede lijke voorwaarden aan het aangaan van diplomatieke betrekkingen zal verbin den. Tweedracht Vier Arabische naties staan min of meer afwijzend tegenover het Idee dat alle Arabische tanden de betrekkingen met West-Dultsland zullen verbreken indien Bonn overgaat tot erkenning van Israël. In Cairo is uit welingelichte bron ver nomen dat de tweedracht aan het licht kwam toen de Arabische ministers van buitenlandse zaken gisteren in de Egyp tische hoofdstad vergaderden over mo- f;eliike maatregelen tegen West-Duits and. Volgens de zegeslieden distan- ciëren Tunesië, Libanon, Libië en Soedan zich van een onder leiding van de V.A.R. staande actie om Bonn te bestraffen voor haar streven formele diplomatieke betrekkingen met Israël aan te knopen. De president van de V.A.R., Nasser, heeft verklaard dat zijn land Oost-Duits- geven van tegenzin, wat verbreking der betrekkingen met Bonn betreft, kwam de houding van Soedan enigszins als een verrassing. In welinge lichte kringen had men de Indruk gekre- £5 dat Soedan zich naast het buurland A JR. zou scharen. Kroesjtsjew ging naar de stembus Oud-premier Kroesjtsjew is gis teren voor het eerst sedert zyn af treden in het openbaar in Moskou verschenen om deel te nemen aan de verkiezingen voor plaatselijke raden die in tien van de vijftien Sowjet-republieken worden ge houden. Hij wa3 in gezelschap van een lijfwacht naar het hem toegewe zen Moskouse appartement geko men waar zijn vrouw op hem wachtte. Verscheidene honderden Mosko- vieten applaudisseerden toen zij hun voormalige leider herkenden. Deze groette bij het verlaten van de woning terug. Hij zag: er ouder en magerder uit dan in zijn actieve dagen. Met zijn vrouw Nina stapte hij ln een auto om naar een stembureau in het centrum van Moskou te gaan. Ook bij aankomst werd hij door talrijke Moskovieten met applaus begroet. Tegenover een journalist verklaar de hij dat hij een „normaal terug getrokken buitenleven" leidt. Op een vraag hoe het met zijn ge zondheid is antwoordde hij: „zo, zo". De oud-premier was vriende lijk maar scheen het dynamische te missen dat hem karakteriseer de toen het lot van het land in zijn handen was. Foto: oud-premier Kroesjtsjew werd door de menigte toegejuicht, toen hij zijn woning verliet om naar een stembureau te gaan. Giovanni Battista Judrica Cordiglia, die met zijn broer Chille by Turyn 'n luister- station voor rulmtevluchten exploiteert, heeft verklaard, dat er volgens zyn ge gevens sinds 1960 negen Russische ruimtevaarders ln de ruimte zyn om gekomen. Giovanni gaf commentaar op een bericht ln het Milanese blad „Cor- riere della Sera" volgens hetwelk er 14 ruimtevaarders zijn omgekomen. Tegen een vertegenwoordiger van Reu ter zei Giovanni „dat is volkomen juist. Volgens Amerikaanse gegevens zijn er veertien omgekomen en wy hebben ne gen keer geregistreerd en gemeld dat er een Russische ruimtevaarder niet behouden is teruggekeerd". Volgens het Milanese blad zijn de na- TWEE DODEN BIJ BOTSING Bij een verkeersongeluk dat zaterdag rond het middaguur op de Afsluitdijk onder de gemeente Wonseradeel ls ge beurd, zyn twee mensen om het leven gekomen. Vyf mensen werden min of meer ernstig gewond. De slachtoffers zijn de 21-jarige heer A. H. W. uit Amsterdam en een jonge vrouw, de 20-jarige L. M. van H., even eens uit de hoofdstad. Door nog onopgehelderde oorzaak kwam de door de heer W. bestuurde personen auto op de andere rijbaan, waar hij met een tegenligger in botsing kwam. Beide auto's werden vernield. 1 AMERIKAANS TOESTEL NEERGESCHOTEN? SKYRAIDERS GOOIDEN BOMMEN OP HET „TIJGER-EILAND" Twintig Skyraiders van de Zuid- vietnamese luchtmacht hebben gis teren een aanval gedaan op „Tij gereiland", een communistische marinebasis even ten noorden van de grens met Zuid-Vietnam. Dit is meegedeeld door brigadegeneraal Ngoejen Tsjanh Thi, de bevelheb ber van het Zuidvietnamese eerste legerkorps. Brigade-generaal Ngoeyen Cao Ky, be velhebber van de Zuidvietnamese lucht macht, zei dat alle Skyraiders, die door Amerikaanse straaljagers werden ge steund, behouden zijn teruggekeerd. Een of twee werden door afweergeschut be schadigd. Ons doel is voor honderd poccnt vernie tigd, aldus de generaal. De Skyraiders bombardeerden kazernes, waarnemingsposten en radarinstallaties op „Tijger-eiland", dat ongeveer dertig km uit de Noordvietnamese kust ligt. Een aantal jonken wer vernietigd. Dit was de zevende aanval van de Ame rikaanse en Zuidvietnamese luchtmacht op Noord-Vietnam sedert het begin van dit jaar. Volgens een officieel communiqué dat in Saigon werd uitgegeven, is de aan val op „Tijger-eiland" uitgevoerd we gens „de voortdurende infiltraties en aanvalsdaden van Noord-Vietnam te gen Zuid-Vietnam". De aanval, zo werd hieraan toegevoegd, was ge richt tegen de militaire installaties die rechtstreeks te maken hadden met de communistische agressie. De Amerikaanse straaljagers hadden tot taak de luchtdoelbatterijen van het eiland onschadelijk te maken, vóór de komst van de Zuidvietnamese Skyrai ders. Het Noordvietnamese persbureau heeft bekendgemaakt, dat by een aanval op het zuidelijke deel van „Tijger-eiland", volgens de eerste berichten, minstens een Amerikaans vliegtuig is neergescho ten. men van vijf omgekomen ruimtevaar ders bekend. In mei 1964 stierven Sciboting en Dol- gow en nog een onbekende vrouw. Op 14 oktober 1961 kwam een zekere So- vodowski om en in oktober 1962 een zekere Lodovaki. In november 1962 liet een Rus, genaamd Belokonew, het le ven op een ruimtevlucht, waarover en kele bijzonderheden bekend zijn. Belokonew zou op 8 november van dat jaar de ruimte zijn ingeschoten en tot 12 november rond de aarde zijn blijven draaien. In die tijd zag hij kans wat van die vreemde deeltjes te pakken te krijgen die door de Amerikaanse astro naut John Glenn „vuurvliegen uit de ruimte" zijn genoemd, Dc Britse regering 7,al de helft betalen van de kosten om ten aanzien van ongeveer 60.000 particuliere huizen rondom het vliegveld London Airport geluldwerende maatregelen te nemen. De minister voor de luchtvaart. Roy Jenkins, ehetf dit in het Lagerhuis be kendgemaakt Benoeming tot formateur (Van onze Haagse redactie) Drs. W. K. N. Schmelzer, de fractieleider van de K.V.P. in de Tweede Kamer, is zaterdagmiddag tweemaal door koningin Juliana op Huis ten Bosch ontvangen. De eerste keer aan het begin van de middag, de tweede maal nadat de andere fractievoorzitters bij de koningin waren geweest. Haagse politieke kringen r.yn geneigd uit dit feit af te lelden, dat de heer Schmelzer waarsehijnlyk van de ko ningin een opdracht zal ontvangen tot het formeren van een nieuw kabinet. oplossing is bekend, Den Haag rekent op langdurige kabinetscrisis Zaterdagmorgen ontving de konigin op Huis ten Bosch allereerst de voorzitters van de beide Kamers der Staten-Gene- raal, de heren mr. J. A. Jonkman en mr. F. J. F. M. van Thiel, gevolgd door prof. dr. L. J. M. Beel. de vice-president van JRaad van State. In de middag werden voorzitters van de vyf grootste frac ties voor het geven van advies door de koningin ontvangen. Bij zijn aankomst aan Huis Ten Bosch zei de fractievoorzitter van de P.v.d.A., de heer Vondeling op een vraag of de socialisten in de regering willen komen, dat dit in de eerste plaats van de andere heren zal afhangen. Niet overvragen De K.V.P.-fractie heeft vrijdagavond de deur voor een hernieuwde samen werking met de P.v.d.A. aan de re gering wel geopend, maar tegelyk duideltjk gemaakt, dat de socialisten, by eventuele onderhandelingen, niet moeten overvragen. In een vraaggesprek in de rubriek „Brandpunt" door de K.R.O.-televisie, erkende drs. Schmelzer zaterdagavond,, dat de socialisten zich bevinden in een gunstige onderhandelingspositie, maar dat er ook nog andere mogelijkheden zijn. Om tot een oplossing te komen, zou de koningin, aldus drs. Schmelzer de ont slagaanvrage van het kabinet-Marynen kunnen weigeren. Verder zou er een za kenkabinet mogelijk zyn en zouden nieu we verkiezingen kunnen worden uitge schreven, hoewel de heer Schmelzer zei van het laatste geen groot voorstander te zyn. Niet graag Na alle verklaringen die door de ver schillende politieke leiders vrijdag zyn afgelegd durft men zich in Den Haag Garijnen te redden, zyn mislukt, de heer Schmelzer er niet zo op is gesteld, als formateur te worden be noemd. De opvattingen over de oplossingen van het radio- en t.v.-vraagstuk alsmede! over de vraag uit welke partijen de nieu-1 we regeringscombinatie moet worden samengesteld, liggen op dit ogenblik ver uit elkaar. Den Haag rekent daarom op een langdurige kabinetscrisis. Mr. Beern ink Op grond van dit alles wordt het in Den Haag niet onmogelijk geacht, dat de heer Schmelzer aan de koningin heeft geadviseerd een vooraanstaand lid van de Clir.-Historische Unie tot formateur te benoemen. Hierby wordt vooral gedacht aan mr. H. K. J. Beernink, de voorzitter van de C.H.U.-fractie in de Tweede Kamer, die zich tijdens het informateurschap van drs. Schmelzer als bemiddelaar heeft ontpopt om de standpunten van de K.V.P. en A.R. enerzyds en die van de V.V.D. en C.H.U. anderzijds, te vervoe- len. Zaterdag zag mr. Beernink nog mogelijkheden voor een oplossing van de crisis mits alle partijen bereid zouden zijn water in hun wijn te doen. Twee arrestaties in zaak-Cukurs Politie van San Salvador, de hoofdstad van de midden-Amerikaanse staat El Salvador, heeft medegedeeld dat zij op het vliegveld van de stad twee Fransen, Jean Francois Repusseau en Jacques Louis Massiou, heeft gearresteerd in ver band met de moord, in Montevideo, op de Letlander Herbert Cukurs, die ervan wordt verdacht ln de afgelopen oorlog in Letland oorlogsmisdaden te hebben bedreven. De politie hield de twee Fransen aan, toen zij op het punt stonden in een vlieg tuig, met Costa Rlca als bestemming, te stappen. De aanhouding geschiedde op verzoek van Interpol. Korte plechtigheid te Eede Prinses Stephanie in de armen vin I haar moeder prinses Grarin. Een tafereeltje op het paleishalkon in Monaco, toen prinses Gracia de klet- j tie na de doop aan de menigte liet eien. OVER ÉÉN DING EENS: GEWELD IS VERKEERD President Johnson heeft zaterdag na af loop van een drie uur durend gesprek met gouverneur Wallace van Alabama verklaard dat ,.de volledige macht van de federale regering" steeds gereed staat de grondw-ettclyke rechten van de inwoners van Selma, Alabama, te be schermen, maar dat het uiteindelyke antwoord in de rechtszaal moet worden gegeven. De president verklaarde op een pers conferentie dat de gebeurtenissen van de vorige week zondag, toen de staatspolitie van Alabama een pro testmars van Selma naar Montgo mery met geweld uiteendreef, niet meer mogen en zullen komen. Vyfennegentig jaar geleden werd door een amendement op de grondwet alle Amerikanen het stemrecht verleend, al dus Johnson. Vandaag zal hy het con gres een voorstel tot versterking van dit amendement in de vorm van een wet op het Btemrecht voorleggen. Ook deelde hij mee dat er in Alabama 70 federale functionarissen zijn, onder meer FBI-agenten, functionarissen van het ministerie van justitie en andere vertegenwoordigers van het Witte Huis. „Tragedie" Johnson noemde de gebeurtenissen ln Selma „een Amerikaanse tragedie". Het aldaar vergoten bloed en de moord op dominee James Reeb moeten volgens hem de wil van alle Amerikanen ster ken tot het verschaffen van recht aan alle burgers. Gouverneur Wallace verklaarde tegen over verslaggevers dat hij „een open hartig gesprek" met Johnson had ge had, waarin zy beiden voorstellen en aanbevelingen hadden gedaan ten aan zien van het rassenvraagstuk. Wal lace zou in het gesprek tegenover de president hebben verklaard de betogin gen in zijn staat als een bedreiging voor de vrede en de veiligheid op te vatten. Johnson zou daarop hebben geantwoord dat. als alle burgers stemrecht hebben, de betogingen zullen ophouden. Geweld verkeerd Zaterdag j.l. was het precies twintig jaar geleden dat nu wij len koningin Wilhelmina na een gedwongen verblijf van bijna vijf jaren in het buitenland, voor het eerst weer de vader landse bodem betrad. Zoals be kend gebeurde dat in het Zeeuws-Vlaamse grensplaatsje Eede (gemeente Aardenburg). Negen jaar later op 13 maart 1854 onthulde koningin Julia na op een steenworp afstand van de Nederlands-Belgische grens een monument, waarin de woorden waren gebeiteld: „hier keerde op 15 maart 1945 onze landsvTouwe terug tot haar volk". Ter herdenking van deze gebeurtenis vond zaterdagsmorgen om elf uur een korte, sobere plechtigheid plaats. Na mens het provinciaal bestuur van Zee land legde de waarnemend commissaris van de koningin, de heer M. J. van Poel je, een krans aan de voet van het mo nument. Van het provinciaal bestuur waren daarbij voorts aanwezig de gede puteerden J. M. A. C. van Dongen Voud burgemeester van Aardenburg), jhr. mr. T. A. J. W. Schorer en de griffier der staten, dr. D. van der Wel. Namens de gemeente Aardenburg werd eveneens een krans gelegd, namelijk door burge meester M. G. M. van Berckel. Verder werd de plechtigheid bijgewoond door drie adjudanten-onderofficier van de Koninklijke Marechaussee, die ook by de terugkeer van koningin Wilhelmina te Eede waren. Dat waren de adjudan ten P. Bosch (thans te Sluis), C. de Korte (thans te Vlissingen) en J. Schalk- oort (nu te Hoek van Holland). Voorts de twee reeds bejaarde toenmalige wethouders van Aardenburg. de heren A. I. Catsman en C. Sturtewagen. In ver band met het sobere karakter van de herdenking werd er niet gesproken en was de belangstelling niet erg groot- Wel had men van diverse openbare en particuliere gebouwen te Aardenburg en Eede de vlaggen uitgestoken. Na afloop van de plechtigheid zonden G.S. koningin Juliana een telegram van de volgende inhoud: „Gedeputeerde Staten van Zeeland doen Uwe Majesteit mededeling, dat zy heden. 13 maart 1965, bij het mo nument te Eede (gemeente Aarden burg) een krans hebben gelegd ter nagedachtenis van de wederkeer in Nederland van onze landsvrouwe. Uw onvergetelyke moeder. Hare Maje steit Koningin Wilhelmina". (Foto P.Z.C.) In een samenvatting van zyn gesprek met Wallace zei Johnson: ,.Wij zijn het op een hoop ponten niet met elkaar eens", maar voegde daaraan toe dat Wallace het met hem eens was dat ge weld verkeerd is. Hy had tegen Wallace gezegd dat, of deze het ermee eens was of niet. het recht en de orde in Alabama gehand haafd moeten blyven. het recht tot vrije vergaderingen beschermd moet worden en dat de grondwettelyke rechten van het volk moeten worden geëerbiedigd. Gouverneur Wallace heeft gisteren voor de televisie verklaard, dat hij alle fe derale wetten en alle bevelen van fede rale gerechtshoven inzake het rassen vraagstuk in het zuiden van de Ver. Staten zal gehoorzamen. Hy eiste echter dat er op staande voet een einde komt aan de betogingen voor geUjke burger rechten in het zuiden van de Ver. Sta ten De gouverneur ontkende dat de po litie in Selma ruw was opgetreden te gen de betogers. Meer dan 10.000 betogers, negers zowel als blanken, hebben zondag in Harle.-^ de negerwiik van New York. een ma^s gehouden uit protest tegen de incidenten in Selma. Burgemeester Smitherman van Selma heeft boven verwaehting het ge meentelijk stadion beschikbaar gesteld voor een herdenking van ds. J. Reeb, <ïïe dinsdag bij relletjes om het leven is ge komen. Generaal Browning overleden Luitenant-generaal sir Frederics Brow ning, adjudant van koningin Eli;.i 'jeth en de hertog van Edinburgh in buitengewo ne dienst, is gisteren op 68-jarige leef tijd in zyn woning te Par Green, Corn wall, overleden. Browning, die sedert 1932 gehuwd was met de schrijfster Daphne du Maurier. onderging vijf weken geleden een ope ratie waarbij een van zyn benen werd geamputeerd. Browning nam in het Britse leger deel aan de eerste wereldoorlog Tydens de tweede wereldoorlog werd hij plaatsver vangend commandant van het eerste ge allieerde luchtlanding8leger in Europa. Later werd hy benoemd tot stafchef van de strydkrachten in Zuid-Oost-Azië.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1965 | | pagina 1