Tholen ziet geen kans „visfabriek" uit kom van gemeente te banner Goese spoorlijnwerken vergen in 1965 1,8 min. B. en w. vleiden zich en de raad jarenlang met een ijdele hoop Overleg Ged. Staten en middenstand KERKERAAD HERVORMD AXEL BREEKT MET KERKVOOGDIJ „Wanbeleid mogelijk door ongelukkige wetgeving" Jongeman (2D uit Brouwershaven maand de cel in ALMANAK Wika D. E. Hiensch Goes in 't „koper" „Johan Vroegrijk show" Verzoek om extra bijdrage voor het begrotingstekort TOCH KREDIET VOOR VERBOUWING RAADHUIS GEMEENTE DUIVELAND Programmabezoek dr. de Mei ier DUET S AWE MA NV 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 6 MAART 1965 CONTRACT MOET NOODGEDWONGEN VERLENGD THOLEN zal zich ermee moeten verzoenen, dat de N.V. Pearlessence International in de volksmond „de visfabriek" binnen de ge meentegrenzen zal blijven staan. Het zal zelfs nog heel wat moeite kosten om dit bedrijf van viszilver en allerlei bijprodukten uit de in dustriehal aan het Kaaijbosje in de bebouwde kom van de stad naar een ander terrein verhuisd te krijgen. Op het ogenblik is het niet meer zo hinderlijk, maar een lange reeks van jaren joeg de „visfabriek" een bedwelmende afvallucht over het centrum van Tholen. „Bah, je tong bes! 'at ervan", klaagde de bewoners. En de raad verzekerden b. en w.: „Wanneer het contract met Pearlessence afloopt, dan zal de visfabriel: moeten verdwijnen!" Maar vrijdagmiddag bleek dat het gemeentebestuur van Tholen zich al die jaren met ijdele hoop had ge vleid. De directie van het bedrijf had een request ingediend voor ver lenging van het huurcontract. En de gemeente kon er niet onderuit: de „visfa'.riek" weet zich beschermd door de huurwet. Rechten opdraaien voor de verhuiskosten naar een andere plaats". Burgemeester J. E. van Boeyen kon de laatste spreker ge ruststellen met de mededeling, dat het zover wel niet zal komen. De Tïioolse raad liet vrijdag overigens Al die jaren, toen Tholen zuchtte on der do stank van een fabriek, die che misch viszilver produceerde voor alle mogelijke doeleinden, heeft het ge meentebestuur zich daarop verkeken. Wel houder H. Jansen gaf het vrijdag middag eerlijk toe: „Wc hebben ons nooit gerealiseerd, dat ook een be- dryf aanspraak kan maken op huur- bcschermlng." Wanneer de gemeente nu het request zou afwjjzen en zou bepalen zoals dat vorig jaar augustus is gebeurd dat de „visfabriek" nog slechts tot 1 juli aanstaande gelegenheid heeft om net bedrijf naar een andere plaats over te brengen, dan zou de gemeente aan sprakelijk gesteld worden voor de scha de, die sluiting van de N.V. Pearlessence als gevolg zou hebben. Daar hadden b. en w. in hun voorstel, daar had ook de raad niet van terug. Formeel gespro ken: er is voor het gemeentebestuur van Tholen geen mogelijkheid om het con tract met ingang van de komende zo mer te beëindigen. Daarom moest men wel in principe besluiten om aan het verzoek van de directie van de „visfa briek" tegemoet te komen. In zover, dat de overeenkomst wordt gesloten voor 'n termijn, die eindigt een jaar nadat elders in de gemeente Tholen buiten de be bouwde kom een plaats voor vesti ging is gevonden. B. en w. beloofden naar zo'n plaats naarstig te zullen blij ven zoeken. Of men die snel zal vinden?) Het is in de afgelopen tien jaar nog niet gelukt. Of „Pearlessence" N.V. ooit el ders in het land dit bedrijf zal kunnen vestigen? Gebleken is, dat geen van de meer dan duizend Nederlandse gemeen ten de uit Tholen „uitgewezen" fabriek zal accepteren. Ik betreur, dat ons altijd iets is voor gehouden. wat nu niet blijkt te klop pen. De feiten zijn: de visfabriek maakt gebruik van zijn rechten. De directie voelt zich sterk en vraagt meteen maar een verlenging van het contract met vjjf jaar." Dat ging de heer Boender ondanks de rechten Ie ver. ..Twee jaar is genoeg. Geen vijf jaar. En ga van vandaag af maar goed uitkijken naar een vestigings plaats buiten de kom". Onmiddellijk sloot de heer M. v. d. San- de (gem.bêl.) zich bij die uitspraak aan. „In het contract geen jaren noemen^ Anders kunnen we de fabriek op geen enkel moment meer wegkrijgen of het kost geld." De heer A. te" Pas (gem.bel) vroeg zich af of de gemeente ook moet ig wel goed uitkomen." dat men "niet kant is tegen de aanwezigheid van de „visfabriek" in de gemeente, maar dat de vestigingsplaats aan het Kaaijbosje altijd verkeerd is geweest. B. en w zul len nu overgaan tot het opmaken van een verlengd huurcontract en dit de raad in een volgende vergadering voorleggen. Belastingen De in een vorige vergadering aangehou den voorstellen voor de invoering van een nieuwe belasting en de verlioging van vijf andere accepteerde de raad vrij dagmiddag. Al was liet dan „met pijn", zoals men zei. Een commissie had de voorstellen van b. en w. nader onder zocht. Bij de meerderheid ontmoetten de belastingzaken geen bezwaar. Er zal een brandassurantiebelastinf worden ingevoerd, die in 1965 10.001 moet opbrengen. Er komt een nieuwe verordening voor secretarieleges. De precariorechten gaan naar boven. De op centen op de personele belasting gaan naar boven: een meeropbrengst van 3400 in 1965. De straat- en rioolbelas ting zullen na de verhoging samen 15.000 meer in de gemeentekas bren gen. De reinigingsrechten zijn gebracht op 14 per jaar voor één huisvuilemmer en ƒ18 voor één privaatton. Dat zal de gemeente een meeropbrengst van ƒ2775 leveren. „Niemand is gelukkig met deze ver hogingen, maar we kunnen er ge zien de begrotingspositie (voor 1965 een tekort van 60.000) niet on deruit", zei nog de heer Boender. Met de stem van de heer Berrevoets tegen, gingen de voorstellen onder de hamer van burgemeester Van Boeyen door. ARNBERG IN GOES JUBILEERDE De Goese vestiging van de founda tionindustrie Arnberg N.V. be stond donderdag vijf jaar. Ter ge legenheid van dit jubileum kregen twee meisjes, die van het begin af in het bedrijf werkzaam zijn, een gouden broche. Burgemeester mr. F. G. A. Huber van Goes speldde hen dit 's morgens op. Daarvóór memoreerde de directeur van de vestiging, de heer A. van Scherpen- zeel de nog korte geschiedenis van de vestiging. Voorts ging hij in op de goe de sfeer, die in het bedrijf heerst en het personeelsverloop, waarmee het te kam pen heeft. „In Zeeland blijven de meis jes na hun trouwen haast nooit werken", meende hij. Burgemeester Huber zei in een korte toespraak sympathie te heb ben voor de werksfeer "bij Arnberg. „Na de oorlog streeft men al naar meer goe de arbeidsomstandigheden", zei de bur gemeester. „en dat tref ik hier in hoge mate aan". Daarna speldde hij de twee brochen op bij de jubilarissen, mej. N. Kik en mej. L. van Eik^ren. Ook de heer Van Scherpenzeel kreeg onder hi lariteit een broche. „Uiteindelijk zit U er ook vijf jaar bij, naar lk meen" zei burgemeester Huber. De heer Van Scherpenzeel maakte voorts de uitslag bekend van een wedstrijd in het schat ten van de produktie van de afgelopen vijf jaar. Winnaar werd mej. M. Frans- sen. De juiste oplossing was 1.579.142 exemplaren. De heer Van Scherpenzeel kreeg van het personeel een set drink glazen aangeboden en voor de heer Arn berg uit Zweden, directeur van de ge zamenlijke vestigingen een exemplaar van „Ontworsteld land". Na dit „offi ciële gedeelte bleef het personeel 96 man sterk nog geruime tijd in de kantine bijeen. Ged. Staten van Zeeland en het Zeeuws middenstandscontactorgaan, waarin de verschiUende middenstandsorganisaties samenwerken, hebben dezer dagen be- Advertentie) „Bedrogen...." De heer J. M. Berrevoets (alg. bel.) rea geerde vrijdagmiddag op het voorstel van b. en w. theatraal: „Laten we nu als raad onze schaapskleren maar af- onze gemeente staat.. Maar hy zal er blij ven staan. Bij de vestiging destijds is bet allemaal veel te vlug gegaan. We zijn eigenlijk een beetje bedrogen. We kunnen er niet meer van af. Dus moeten we maar afwachten tot er een andere plaats in de gemeente is gevonden." Later In de discussie wilde de heer Ber- Herderlijk schrijven aan gemeente De kerkeraad van de Ned. Her vormde gemeente te Axel heeft in een herderlijk schrijven de ge meenteleden meegedeeld, dat zij zichzelf de middelen zal gaan ver schaffen voor de uitbreiding van het pastoraat en de financiering va nandere nodig of wenselijk ge achte werkzaamheden en taken, waarvoor de kerkvoogdij beweert geen kans te zien het geld bijeen te geeD-lut meer "van de fabriek: Dat Wijl krijgen. Met de kerkvoogdij aldus ik hier openlijk verklaren." Dat hadden i dit schrijven, zal nog slechts dat b. en w. in hun voorstel ook al opge- contact worden onderhouden, dat merkt. „Inmiddels is gebleken, dat als laai gevolg van een speciaal voor de fabriek ontworpen en gebouwde vacuiimdroger inderdaad zo goed als geen stank meer wordt verspreid." Bovendien heeft de directie van de visfabriek toegezegd, dat afdoende voorzieningen zullen worden getroffen voor het zogenaamde reservoir van de afvalstoffen bij de Vest. De S.G.P.-afgevaardigde C. Boender ging ook nog even hard op het stank probleem van Tholen in. En hy naar de kern van de zaak: „Bij herha ling heb ik gevraagd: beschikken b. et w. over de machtsmiddelen om de vis fabriek na afloop van het contract uit de kom van de gemeente te verwijderen" kerkordelijk wordt geboden. De kerkeraad van deze hervormde ge meente doet daarbij een ernstig beroep op de gemeente. „In het bijzonder gaan de gedachten uit naar hen die naast hun hoofdelijke omslag nog wel Iets meer voor de kerk over hebben, alsmede naar hen die onoverkomelijke bezwaren koes teren tegen afdracht van hun bijdragen aan deze kerkvoogdij", aldus het herder lijk schrijven. Over de organisntie van één en ander zal de kerkeraad de ge meenteleden te zijner tijd op de hoogte brengen, zo blijkt uit het schrijven. De hervormde gemeente in Axel, die 3200 zielen telt, heeft thans één pre dikant, ds. P. J. Pennlngs. Tot de verlangens van de kerkeraad beho ren onaer meer de financiële ruimte te kunnen scheppen voor een twee de predikantsplaats, alsmede de wens, dat de vrouwen der gemeente niet langer onmondig worden gehouden, maar deze in kerkvoogdijzaken even eens stemrecht te geveYi en verkies baar te stellen. De meervoudige strafkamer ran rechtbank te Middelburg heeft vrijda morgen uitspraak gedaan in de zaak t Blok aan het been" In het herderlijk schrijven, dat de afge- ~Ar_ n, cr> ir i>lopen dagen aan alle gemeenteleden hnvon Jij n .L werd toegezonden en dat is ondertekend r„h, •„„.d s: I op dat zij „afrekent met de plaatselijke kerkvoogdij en thans zelf ter hand zal een gevangenisstraf van twee maanden, waarvan één voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en met toezicht van het Zeeuws consultatiebureau voor alcoholisme. De officier van justitie éis- voorwaardelijk. De Vlissinger A. C. B. die voor het hek je moest verschijnen voor het uithalen van rare capriolen tijdens een inhaal manoeuvre kreeg een geldboete van 100. opgelegd. De door de kantonrech ter nog opgelegde voorwaardelijke ont zegging van de rijbevoegdheid voor de tija van vier maanden werd vernietigd. Hnnrtcnen 1 !nn#n leeuwse Kat Voordat U denkt dat dit een vorm van zei/spot ia: nee. Dut ia het niet. Het komt van een vreemde Wij hoorden het op een ver nade ring in Vlissingen. Daar vrerd zoals op vele andere plaatsen in dit land driftig gesproken over het radio- en televisiebelcid. .JSen radio- en tv-journalist"so zei de inleider, „is iemand die het ka] van het koren weet te schei den. En dan het kaf in de krant zet". tie los te maken bestond niet, omdat de kerkvoogdij van Axel een niet aangeslo ten kerkvoogdij is. Een door diverse gemeenteleden inge stelde groep „gemeente-opbouw" is eni- keraad. Dit „gemeente-opbouw" maar ook dit liep oi niets uit, zo blijkt uit het herderlijk schrijven. De kerkvoogdij, aldus de brief wil alleen „op geheel vrijblijvende basis met de kerkeraad onderhandelen". „De ervaringen daarmee in het verleden op gedaan zijn zodanig dat de kerkeraad zich daar niet meer aan waagt. Het be tekent alleen maar verspilling van ener gie en tjjd en het wordt de hoogste tijd dat deze worden gespendeerd aan het ei genlijke kerkeraadswerk". „De kerkeraad", aldus het schrijven, heeft er begrip voor, dat er gemeente leden zijn die ondanks al hun bezwaren tegen de kerkvoogdij toch de hoofdelijke omslag betalen ten einde via hun stem recht de samenstelling der kerkvoogdij te beïnvloeden, maar de kerkeraad heeft er evenveel begrip voor dat er vele gemeen teleden zijn die onoverkomelijke bezwa ren hebben op hun gelden aan deze kerkvoogdij toe te vertrouwen." „Valt het voorts te verwonderen dat vele jongeren der gemeente in deze situatie geen verantwoordelijkheid meer durven of willen dragen en derhalve geen belij denis doen?" „Zo is er dan de situatie ontstaan dat een deel onzer gemeente in kerkvoog- dtjzaken geen stemrecht heeft, hetzij wegens niet betaling van de hoofde lijke omslag, hetzij wegens het feit dat men geen belijdend lid wil wor den, zodat de kerkvoogdij zich zo lang kan handhaven door eigen fa len" 7.o gaat het rondschrijven ver- len", der. .,De kerkeraad betreurt het dat het zo ver heeft moeten komen, maar wijst de verantwoordelijkheid daarvoor van de hand. De kerkvoogdij heeft zichzelf in deze penibele positie gemanoeuvreerd. Eerst heeft zij met hand en tand haar machtspositie willen handhaven en thans doet zich het tragische feit voor dat zij niet meer terug kan, want dat zou be tekenen dat men zyn fiasco openlijk er kent, waardoor men zijn „gezicht" zou verliezen. De leden der kerkvoogdij zijn thans wel gedwongen om te blijven zit ten waar ze zitten, hoe onbehaaglijk zij zich ook gevoelen". „Dis Is de ironie der historie en men zou er om kunnen lachen als het niet tevens zo in-droevig was", aldus het herderlyk schrijven van de kerkeraad der hervorm de gemeente te Axel aan de gemeentele den. de i nemen de financlëring van datgene wat volgens de kerkeraad al reeds lang had moeten gebeuren". „De kerkeraad ont veinst zich niet", aldus het schrijven, „dat de kerkvoogdij daarbij een ernstig blok aan het been zal zijn, maar dar hebben wij (de kerkeraad dus red.; nooit anders gekend". Het schrijven wijst erop. dat sedert 15 maart 1956 (de datum van een vroeger herderlijk schrijven van de kerkeraad) „geen enkele verbetering is gekomen in de slechte verhouding tussen de kerke raad en de kerkvoogdij. „De in 1956 ge signaleerde willekeur der kerkvoogdij inzake de kerkelijke financiën (door laatstgenoemd college in een uitermate krenkend „weerwoord" bestreden) Intussen door een reeks van kerkelijke en burgerlijke rechtsprekende instanties volledig bevestigd. Ook enige klachten tegen de predikant bleken destyds on houdbaar, maar waren bedoeld om hem •lein te krijgen" „Respect verdwenen" De kerkeraad schrijft voorts, <lat „alle respect" voor de kerkvoogdij" is ver dwenen" en dat de kerkvoogdij on ge-stoken", straft „dit wanbeleid kon en kan blijven De heer Hiensch kwam op 6 september voeren bij de gratie van een ongeliikki- 1952 naar Goes. Hij had toen juist zijn ge wtgevin^ *- •- *-1 mogelijkheid trekken aan de nieuwe kerkorde. wordt de gelegenheid tot maclits- bruik open gelaten. De kerkvoogdij te; Vlaanderen als streekjeugdwerkleider. Axel wekt de indruk deze mogelijkheid Vanavond (zaterdag) zal in de hervorm- als opdracht te beschouwen". i de instuif en morgen in de jeugdkerk De mogelijkheid om via een tuchtproce- aan dit jubileum enige aandacht worden dure dé kerkvoogdijleden van hun func- besteed. sproken hoe de georganiseerde midden stand het beste zyn vragen op het ge bied van de woningbouw, de winkelbe zetting in nieuwe wyken, de recreatie, de planologische maatregelen, de sociaal- culturele infrastructuur en wcgtrace's naar voren kan brengen. De conclusie van dit gesprek is, dat het nerzijds mogelijk is door verte genwoordiging in provinciale en ad viesorganen zo is de middenstand reeds vertegenwoordigd in de provin ciale raad voor de recreatie in Zee land anderzijds door contacten met provinciale diensten en instel lingen. Ten aanzien van dit laatste heeft de middenstand reeds nauw contact met het E.T.I. voor Zeeland. Van de zijde van het Zeeuws midden standscontactorgaan waren bij het ge sprek aan wezig de heren A. J. Bur ger (Christelijke Middenstandsbond), A. Imanse (Koninklijke Middenstands bond), W. Remijn (Katholieke Midden standsbond) en drs. VV. L. A. Locke- feer (secretaris van het contactorgaan). Aan het gesprek werd deelgenomen door de directeur van het Economisch Tech nologisch Instituut voor Zeeland, drs. M. C. Verburg, Uit de bespreking bleek onder andere hoe goed het is, dat de middenstand zich heeft georganiseerd en dat de provin ciale organen kunnen overleggen met het middenstandscontactorgaan. Boven dien kan het middenstandscontactor gaan een gesprek met het college van gedeputeerde staten hebben, zo daartoe aanleiding bestaat. Twee bromfietsers bij botsingen gewond Bij twee aanrijdingen in Vlissingen wer- den vrijdag twee bromfietsers gewond. Op de Rozengracht liep de bromfietsen- de scholier G. P. B. uit Vlissingen een hersenschudding op, toen hy in botsing kwam met de hem tegemoetkomende bromfietser A. W. de V. uit Vlissingen. De V. was op het verkeerde weggedeel te terechtgekomen toen hij uitweek voor een plotseling de weg overstekende vrouw. B. werd naar zijn woning ver voerd. beide bromfietsen werden bescha digd. De bromfietser J. de N. uit Vlissingen brak een beentje in zijn rechterhand toen hij viel, na in botsing gekomen te zijn met een personenauto. Het gebeurde op de Koudekerkseweg bij de grenspaal met Koudekerke. De N. kwam uit de richting Koudekerke over het daar links liggende rijwielpad en stak de weg over naar het rechtse rijwielpad. Hij zag de uit de richting Vlissingen komende au to, bestuurd door J. G. uit Koudekerke, niet. Dokter C. C. Sluijter liet hem naar „Bethesda" overbrengen. Auto schepte bromfietser Doordat hij geen voorrang verleende veroorzaakte de automobilist L. K. uit Souburg donderdagavond een aanrijding met de bromfietser J. P. uit Vlissingen. K. kwam met zijn auto van de kanaal- brug en stak de Nieuwe Vlissingseweg over om het Marnixplein op te rijden. P. reed over het rijwielpad in de richting Vlissingen en werd geschept. K. bracht de bromfietser met zijn auto naar Vlis singen. Na door dokter D. C. Bom on derzocht te zijn, kon P. naar huis. Er ontstond lichte materiële schade aan de auto en de brommer. Vlissingen - Britannia wegens enorm succes geprolongeerd. Vrijdag 12 en zaterdag 13 ninnrt Middelburg Stadsschouwburg Hedenavond. 20 uur. Goes De Prins van Oranje a.s. maandag 8 maart, 20 uur, DE GROOTSTE KOLOSSALE PUBLIEKE TEVREDENHEID IN DE GESCHIEDENIS VAN SHOWBUSINESS. EEN DAVEREND GEJUICH KLONK DOOR BRITANNIA GEDURENDE DE JOHAN VROEGRIJK-SHOVV. Het Vlissingse publiek heeft met verrassing gezien, dat 's werelds beste komedianten: DE BUUR VROUW, DE BUSCONDUCTEUR, DE TYPISTE, DE KRUIDENIER, DE KAPPER, enfin TIENTAL LEN GEWONE MENSEN ZIJN, die zich hebben laten ontsnappen uit de spanning van het dagelijkse leven. Toegangsprijs 2,50 en 4, SPECIFICATIE AAN DE RAAD: De aanleg van de westelijke spoorlijn naar het havenindustrieterrein te Goes met de ontslultingsweg, de bouw van een brug over het havenkanaal en de aanleg van de zwaaikom zullen in 1965 voor de gemeente samen een investe ring vormen van bijna 1,8 miljoen. B. de raad van deze infra- I Van de Goese raad wordt hierover in de begrotingsraadsvergadering op donderdag 18 maart aanstaande een beslissing gevraagd. Die vergadering begint 's middags om twee uur. I Tot dusver heeft het rijk nog geen defi nitieve subsidietoezegging in de grond- I kosten voor de aanleg van de spoorlijn en de weg gedaan. Alaar deze kan toch wel op korte termijn worden tegemoet gezien, schrijven b. en w. nog. Die grondkosten belopen een bedrag van 7 1.480.000. In de thans gespecificeerde investerin gen komen de voorbereïdingskosten voor de spoorlijn en de weg op 110.000. De kosten voor de bovenbouw van de brug op 66.000. Die voor de onderbouw op 60.000. Voor de aankoop van grond voor aan leg van de zwaaikom moet een bedrag ick Vail uc iw.idinuui iiiuci een ucum; structuur werken een globale specifica- van 45.000 worden uitgetrokken en tie. Dit in verband met een voorstel om voor de kosten Van de aanleg van dïo het college te machtigen een extra- re-zwaaikom 25.000. keningcoiirant-overeenkomst met de)Dit a„es za] tijde|jjk met kasgeld moe- N.\. Bank voor Nederiandsche Gemeen- ten worden gefinancierd. Vooral ook om- ten aan te gaan van J 1 miljoen. Aldat er in de praktjjk steeds geruime tijd eerder werd besloten het maximunibe- j verloopt tussen het indienen van decla- drag voor 19bo te bepalen op f 2 mil-1 ratjes en de uitbetaling van de toege- joen. Maar dit bedrag achten b. en w. kendc subsidies, niet voldoende om daaruit tevens ten- volle tijdelijk de uitgaven voor aanleg van de westelijke spoorlijn met weg en zwaaikom te Bijdrage Bakker sloeg chauffeur De rijkspolitie te Oosterland heeft dezer dagen proces-verbaal opgemaakt tegen de brood- en banketbakker Joh. K. we gens het miiihandelen van de Rotter damse chauffeur S. De chauffeur had zijn vrachtauto geplaatst bij de smederij van de gebr. Beije aan de Lange Achter weg, ten einde enige vracht te lossen. Toen de bakker K. met zijn bestelwagen kwam aangereden kon hij niet passeren K. stapte uit zijn auto en begon de Rot terdamse chauffeur toe te takelen. K. trachtte hierna in zijn van het toneel te verdwijnen, hetgeen hem door om standers werd belet. Oostedandse raadsleden waren tegen Raadslid: valse motieven De verbouwing van het voormalige raad huis te NIeuwerkcrk, dat in de toe komst de zetel zal worden van de her ingedeelde gemeente Duiveland kan vol gens plan worden uitgevoerd. Even heeft dit tuin een zijden draadje gehangen, want zelfs b. en w. wisten niet tot een akkoord te komen. Met 6 tegen 5 stem men besloot de raad van Duiveland, die vrijdagavond in openbare vergadering bjjeen kwam, alsnog een krediet van f <310,voor de verbouwing en inrich ting beschikbaar te stellen. Wethouder Van Rooi jen beheert financiële zaken voor Vlissingen De heer H. van Kooijen, die de heer W. Poppe als wethouder van Vlissingen waarneemt, zal de portefeuille van fi nanciën, van de bedrijven en van sociale zaken behartigen. Dit blijkt uit de nieu we taakverdeling uit liet Vlissingse ge meentebestuur. Burgemeester mr. B. Kolff is opgedra gen de behartiging van de aangelegen heden betreffende liet gemeentelijk bad- bedrijf. het stedelijk museum en het oud archief Wethouder Ch. J. Gillissen Ver- schage neemt de portefeuille van onder wijs, personeel, jeugd- en sportzaken en culturele zaken voor zijn rekening. Wet houder F. G. Smit die betreffende open bare werken, de volksgezondheid en de woonruimtewet. De volgorde waarin de wethouders de burgemeester zullen ver vangen bij diens ongesteldheid, afwezig heid of ontstentenis is: wethoudor Gil lissen Verschage, wethouder Smit en wethouder Van Rooijen. F.xamerii- Voor het slachtexamen rund, varkens en slaagden de volgende lieren: J. de Theije, R. J. Vermeulen. J. Haak en W. Hoog- steeg, allen te Terneuzen, J. Jansen tel Lamswaarde en A. Buijsrogge te Hulst. Ook nu waren het evenals enkele maan den geleden de Oosterlanders, die heren L. AL Bolle en M. Boogert (s.g.p.), J. op 't Hof (a.-r.), A. L. Bakker (p.v.d.a.) en wethouder A. Stoutjesdijk (c.-h.), die tegen stemden. Al in december van het vorige jaar moest het krediet worden verhoogd tot 116.000,Nu er diverse prijsopgaven zijn ontvangen en er een verrekening van meer- en minder werk met de aannemer is opgesteld, bleek, dat men met de begroting weer niet uit kon komen. De meerkosten zitten voornamelijk in de centrale verwarming. Men acht het wenselijk, dat die in zijn geheel wordt vernieuwd. Deze vernieu wing is 5.000 hoger dan de architect had geraamd. Daarnaast vergen de elek trische leidingen een meerpost van 1760,Enkele raadsleden maakten flinke verwijten aan het adres van het architectenbureau, dat met de raming slordig te werk zou zijn gegaan en grote fouten zou hebben gemaakt. De heer A. L. Bakker (p.v.d.a.) vroeg zich af of de gemeente ook na deze herziening klaar zal komen. We weten het niet, zo zei burgemeester A. A. van Eeten, maar we hopen van wel. De heer L. M. Bolle (s.g.p.) zei te geloven, dat de architect het niet zo nauw neemt, wat de burge meester bestreed. Er dient in aanmer king te worden genomen, dat al in 1962 is verzocht een begroting op te maken. Het zijn geen nieuwe dingen, waar het om gaat, maar tegenvallers, aldus de burgemeester. Wethouder C. P. Kuiper (p.v.d.a.) pleitte vurig om het krediet alsnog beschik- baa te stellen. Volgens hem kan nergens meer op bezuinigd worden. Dit zou al leen maar te zoeken zjjn in de richting van een ondeugdelijke uitvoering en dat achtte hü niet gewenst. Volgens hem moeten er achter de motieven van de tegenstanders andere achtergronden zit ten. Wethouder A. Stoutjesdijk (c.-h.) had een geheel andere mening. „Waarom komt men nu weer met verhogingen op de proppen", zo vroeg hij. Dat er nieu-; we buizen en leidingen aangebra«ht) moesten worden, wist men toch ook in 1 eerste instantie. Waar blijven w doorgaan met telkens maar opnieuw relden te voteren". De heer J. A. van iJieuwenhuize (v.v.d.) had een wat ge matigder wijk op de zaak. Volgens dit raadslid is het een normale gang van zaken wijzigingen aan te brengen Ten slotte werd dit hete herin. eLings- iming gebracht, stemmen het Ticend. Wanneer de raad de verschillende be grotingen voor het dienstjaar-1965 straks zal hebben behandeld, zal een voorstel van b. en w. van Goes aan de orde komen om bij de ministers van bin nenlandse zaken én financiën een aan vullende bijdrage uit het gemeentefonds te verzoeken. En wei tot het in de Goese begroting-1965 geraamd tekort van bij na een half miljoen, exact: 490.000. In het verzoek schrijven b. en w„ dat in de begroting geraamde uitgaven tot het uiterste zijn beperkt en dat zij slechts gelegenheid zullen bieden voor voorziening in de meest noodzakelijke behoeften bij een minimaal verzorgings- petl. De inkomsten, aldus het concept ver zoek aan de ministers, kunnen aan de hand van de bestaande voorschriften en de plaatselijke mogelijkheden niet verder worden opgevoerd. Zoals reeds eerder bericht brengt de staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid, dr. J. F. G. M. de Meij er, volgende week dinsdag en woensdag een werkbezoek aan Zeeland. Dr. De Meijer zal daarbij vergezeld zijn door dr. ir. D. R. Mansholt, directeur- rneraal voor de arbeidsvoorziening, mr. H. Valentgoed, directeur-generaal van de arbeid, de heer K. van Dijk, oud hoofdinspecteur-directeur voor de ar beidsvoorziening in Zeeland (thans H.I. D. in Utrecht), drs. L. D. v. d. Werf, de nieuwe H.I.D. in Zeeland, en ir. K. M. C. Peeren, hoofdinspecteur-directeur van de arbeidsinspectie te Breda Dinsdagmorgen zal de staatssecretaris in Middelburg arriveren. Na zijn aan komst heeft hij een bespreking met Ged. Staten op de provinciale griffie te Mid delburg. Daarbij zuilen tegenwoordig zijn de directeuren van het E.T.I., de P.P.D. en de stichting Zeeland. Na de lunch, die in Vlisingen gebruikt wordt, brengen de staatssecretaris en zijn gezelschap een bezoek aan de be- J ''*sgeneeskundige dienst van de Kon. „De Schelde" N.V. Daarna staat op het programma een bezichtiging van de haven Vlissingen-Oost en de werf Schel- depoort. Vervolgens wordt de haven van de Scheldestad in het algemeen bezich tigd. waarbij ir. D. Suurdeeg, de hoofd ingenieur-directeur van rijkswaterstaat Zeeland, een toelichting zal geven. De volgende dag begint met een bespre king met het gemeentebestuur van Ter- neuzen. Daarna brengt de staatssecre taris een bezoek aan gewestelijk ar beidsbureau te Terneuzen en hét cen trum voor vakopleiding, waarna hij een ontmoeting zal hebben met de heren C. A. Kammeraad en H. A. M. A. de Meij er, respectievelijk voorzitter van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor Midden-Zeeland, en vice-voorzitter van de kamer in Zeeuwsch-Vlaanderen. Daarbij zullen aanwezig zijn drs. A. J. P. Verschaffel, voorzitter van de kring van werkgevers in de kanaalzone, en de heren J. v. d. Gijp, directeur van het G. A.B. Terneuzen en G. v. d. Bil, directeur van het gewestelijk bureau Gent van de rijksdienst voor de arbeidsvoorziening in België Met een bezoek aan de Philips-vesti- ging in Terneuzen wordt het bezoek van de staatssecretaris afgesloten. Advertentie 1 iru siyiic «cru uil. licu hangyzortje in stcmni waarby met 6 tegen 5 krediet toch werd verl spaar plezierigmet \YIO\S 4* met gratis waardezegels van 15 en 25 ct. Wika D. E. Hiensch (42) van de her vormde gemeente Goes beleeft in d Ganzestad morgen (zondag) zijn „kopi ren" dienst jubileum. Twaalf en een half jaar is hy aan de kerkelijke gemeente verbonden en heeft hij er het gehele dwerk onder zyn hoede. leer Hiensch geeft verder schoolca- techisaties, zet zich. in voor het zoge naamde „Honk"-jeugdwerk, het „open jeugdwerk" en het jeugd-kerkewerk. Hij is vertegenwoordigd in tientallen com missies, plaatselijk onder meer voor zitter van de Goese jeugdgemeenschap provinciaal en landelijk. Ln de afge lopen „koperen" periode heeft hij onver moeibaar, met veel toewijding en steeds opgewekt honderden jonge mensen „be geleid". Velen werden cn worden nog steeds door zijn enthousiasme „aange- 'waarin de kerkvoogdy de) lafste studiejaar aan de hervormde aca- wordt gelaten zich te ont-jdemie „De Horst" in Driebergen afge- f Advertentie) entrale verwarming Nederstraai 19 Middelburg - Tel. 01180-2962 Aanzienlijke schade, maar wonder bo ven wonder geen ernstig persoonlijk let sel, was vrijdagmorgen tegen 8 uur het gevolg van een aanrijding tussen een I vrachtauto met aanhanger en een volks wagenbusje. die plaatsvond onder IJzen dijke. De truck geladen met vlas en bestuurd door J. W. uit IJsselmuiden raakte even vóór IJzendijke op de lin kerweghelft van de provinciale weg Biervliet—IJzendijke. Uit de tegenover-Iger schoof er bovenop. Tot in de middag gestelde richting naderde het busje, metiis men bezig geweest met het opruimen ais enige inzittende de bestuurder, P C. ;van de lading vlas van de vrachtwagen. B. uit Nieuw vliet. Hoewel de laatste nog De aanhanger kon zwaar beschadigd 1 worden. - Ina het botsing. Zowel het busje als de vruciii-1 ongeval onder behandeling gesteld van wagen kwamen via het fietspad ln de dokter J. Lockefeer voor verwondingen sloot terecht,'het busje na enkele malen aan het gelaat. Op de foto het zwaar over de kop te zijn gegaan. De vracht- beschadigde busje, vlak nadat het uit de wagen kantelde in de sloot, de aanhan- sloot is getakeld. WOLKENVELDEN Opklaringen, afgewisseld door wolken velden en op de meeste plaatsen droog r. Zwakke tot matige wind in hoofd zaak tussen noordoost en noord. Mid- dagtemperaturen enkele graden hoven vriespunt. pogingen deed de truck te ontwaken, maar met lading - weggesleept wor kwamen de voertuigen met elkaar Beide bestuurders hebben zich na 7 maart Zon Maan 8 maart Zon Maan ZON EN MAAN.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1965 | | pagina 2