PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT PROF. VONDELING KREEG GEEN INLICHTINGEN Socialistische motie verworpen met 82 tegen 51 stemmen Eerste paal voor Vlissingse h.t.s. in de grond Tientallen doden na explosie in flatblok Grote brand in Tiel sÜGS MR. MARIJNEN KWAM WEL IN KAMER, MAAR HIJ HIELD ZIJN MOND STIJF DICHT Falende democratie Korter dienen voor 1000 man per jaar bij de luchtmacht MEISJE (17) VERDWEEN MET KLEUTER Schade al meer dan miljoen BOUW DUURT 3,5 JAAR Oud-inspecteur legde basis voor nieuwe school - als heier K0SYGIN NODIGDE JOHNSON UIT Hagenaar reed op agent in 208e jaargang - no. 51 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURG SE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN 2*8/3169, adv. 2375) C jen 3 Uriel. Kleine adv (t pe, poel t 'O. Dinsdag 2 maart 1965 Schoolse staking Pagina 2 jssioo r.z.c (Van onze parlementaire redacteur) De socialistische fractieleider uit de Tweede Kamer, dr. A. Vonde ling, heeft gistermiddag van minister-president Marijnen niet de door hem gevraagde inlichtingen over de oorzaken van de kabi netscrisis gekregen. De minister-president was op verzoek van de kamermeerderheid wel naar de vergadering gekomen, maar hij had tevoren aan kamerpresident Van Thiel laten weten, dat hij niet aan de discussies zou deelnemen. Als demissionair bewinds man kon hij niets toevoegen aan zijn brief, waarin hij aan de ka merpresident had medegedeeld, dat de ministers hun portefeuil les ter beschikking hadden gesteld. Een motie van dr. Vondeling, waarin de regering wordt uitgenodigd, hetzij mondeling, hetzij schriftelijk, inlichtingen te verstrekken over de oorzaken van de kabinetscrisis, werd met 51 stemmen vóór en 82 stemmen tegen verworpen. Vóór de motie stemden niet "alleen de le den van de Partij van de Arbeid-fraetie, maar ook de leden van de kleine fracties, zoals de C.P.N., de Boerenpartij, de S.G.P., de P.S.P. en het enige lid van het Gereformeerd Politiek Verbond, de heer Jon geling. De fracties van de vier regeringspartijen, de K.V.P., A.R., C. H.U. en V.V.D. waren unaniem tegen. RECONSTRUCTIE DE BESTE OPLOSSING In socialistische kringen kon men gisteravond liet standpunt beluis- len: zij hebben de parlementaire demo- ,1'it hel huidii'c st ulium cratle lot een aanfluiting gemaakt. Vla teren, d.it 111 int nuioige suiutum de televlsie heeft Ne<i,.r!:in(i dlt drocvc van de kabinetscrisis een poging, 8chouw«pel meegemaakt en daarbij h'-'-ft tot reconstructie van het kabinet het onvermijdelijk de conclusie moeten ,itrekken, dat de partijen die in ons land de beste oplossing lijkt. Ill deze de dienst uitmaken of althans hebben zin, 7.0 kon men in Den Haag ver-1 uitgemaakt zich achter een bordpa- lu-mcn /au rifil; het advies van dr PlereQ facade hebben verscholen, die nemen, zou ook ntx aavies van ur. i onder moeitc door woordvoerder» Vondeling geluid hebben UIJ Zijn J van de niet aan de regering deelnemende bezoek aan Huis ten Bosch. Iparujen kon worden doorgeprikt, Want dat was gisteren één van de kenmerken- Als informateur zou dan in eerste plaat*lde verschijnselen van het kamerdebat: de leider van de grootste fractie, dra. alle niet tot de regering behorende par- Schmelzer. in aanmerking dienen te ko- tijen waren het unaniem eens. Die eens- men. Ook bij de regeringspartijen over- gezindheid was daarom zo opvallend, heerst de mening, dat naar een herstel omdat politici van volstrekt tegengestel de huidige samenwerking gezochtjde levensbeschouwing unaniem in de af moet worden, al ziet men in deze krin gen ais meset aangewezen figuur voor het informateurechap. de vice-voorzltter van de Raad van State dr. Beel (k.v.p.), die immers ook de grondslag heeft ge- Met uitzondering van de V.V.D, fractie kon de kamer wel akkoord gaan niet het verzoek van dr. Von deling de minister-president uit te nodigen naar de Kamer te komen. Mr. Marijnen zou dan kunnen luisteren naar de motivering van het telegrafische verzoek van dr. Vondeling en de zijnen aan de ka merpresident om de Kamer bijeen te roepen. Instemmen met dit ver zoek tot aanwezigheid van de mi- nister-president betekende echter niet, aldus drs. Schmelzer, de frac tieleider van de K.V.P., het voor tijdig beslissen op het al of niet af leggen van een verklaring door de minister-president.Dit standpunt werd door de voorzitters van de andere regeringsfracties onder schreven. Dr. Vondeling zei op het moment, dat hij het verzoek kreeg de koningin te ad viseren, zich te lieblK-n gerealiseerd, dat hij dit advies niet zou kunnen geven, omdat hij niet op de hoogte was van de oorzaak van de moeilijkheden. Uit de kranten was hem echter gebleken, dat vele fractievoorzitter in contact zijn ge weest met de minister-president en met andere ministers. Zo had dr. Vondeling Selezen, dat drs. Schmelzer tegenover e pers had verklaard, „dat er nog mo gelijkheden waren, maar dat uitstel tot na 1 maart geen soelaas zou hebben ge boden". Dit wees er op, aldus dr. Von deling, dat de heer Schmelzer op hoogte was van de moeilijkheden. Ook de heer Beernink, de fractieleider van de C.H.U., wist van meer, betoogde dr. Vondeling. De heer Beernink had na melijk gezegd, dat de twee C.H.-minis- ters nog bemiddelingspogingen hadden gedaan. Voorts had minister Toxopeus op de partijraad van de V.V.D. afgelo pen zaterdag mededelingen gedaan. „Wel dus mededelingen in de partijraad van de V.V.D., maar niet een medede- - in de Geen verantwoording De socialistische fractieleider legde er de nadruk op, dat het nooit zijn bedoe ling is geweest een demissionair kabinet ter verantwoording te roepen. „Ik heb alleen gevraagd naar de oorzaken van de crisis en de daaraan verbonden con clusies". Ook vroeg dr. Vondeling of het juist is, dat de minister-president zon dagmiddag een gesprek had gehad met ministers van verschillende politieke kleur, waarbjj ook de secretaris van de ministerraad aanwezig was. Voor het geven van advies aan de koningin moet ik mijn fractie raadplegen, zei dr. Von deling. Dat raadplegen van mijn fracüe kan ik slechts ais ik de conclusie ken. Als de minister-president weigert de in lichtingen te verstrekken, dan betekent dit, dat we vanaf heden onder een soort verlichte dictatuur leven, dat het con tact tussen regering en Kamer is ver broken. „Niet zinvol' Drs. TV. K. N. Schmelzer in debat met prof. dr. A. Vondeling tijdens de bijeenkomst in de Tweede Kamer over de kabinetscrisis. De K.V.P.-fractieleider, drs. W. K. N. Schmelzer vond de brief van de minis ter-president aan de kamervoorzitter wel zeer algemeen gesteld, zodat men zich kan afvragen of deze brief niet wat inhoudsvoller had kunnen zijn. Maar het geven van inlichtingen was volgens de heer Schmelzer „niet zinvol en niet gewenst". Hij was van mening, dat dit geen doeltreffende wijze is om tot opinievorming te ko men. Voorts had de K.V.P.-fractievoorzitter nog een praktische overweging. Hij had de indruk, dat het geven van meer in lichtingen met een bijdrage zou leveren tot een oplossing van deze crisis. „De Kamer is niet ontkracht", meende drs.' Schmelzer. „De taak van de Kamer is het regeringsbeleid te controleren ei beïnvloeden. Aan deze bevoegdheid is niets te kort gedaan, aldus drs. Schmel zer. Volgens hem beoordeelt de Kamer het resultaat, maar zij heeft zich niet te mengen in hetgeen tot dit resultaat heeft geleid. In een brief aan de voorzitters van Tweede en Eerste Kamer heeft minister I'. J. S. de Jong meege deeld dat hij een mogelijkheid ziet om de duur van de eerste oefening van alle dienstplichtigen bij de luchtmacht, beneden de rang van sergeant te stellen op 21 maanden. Hiervan zullen voor het eerst profiteren die dienstplichtigen, die op of na 1 april 1964 voor eerste oefening onder de wapenen zijn gekomen. Door een soepele overgangsregeling zal worden voorko men, dat de groot verlofdatum van hen die tussen 1 januari en 1 april 1964 on der de wapenen zijn gekomen, later zal komen te liggen dan de datum van groot verlof van de lichtingsploeg, voor welke de maat regel ten volle geldt. Tot dusverre kwam het voor dat een aantal dienstplichtigen bij dit wapen 24 maan den moest dienen. Minister De Jong en staatssecretaris Den Toom zijn tot de conclusie gekomen dat het aantal vrijwillig dienende mili tairen waarover thans bij de luchtmacht wordt beschikt aanleiding geeft om tot de genoemde maatregelen te komen. Naar werd meegedeeld, zullen ongeveer 1000 dienstplichtigen per jaar van de nieuwe regeling profiteren. RAMP IN MONTREAL Veel kinderen onder de slachtoffers wijzing van het door de regeringspartij en gedeelde standpunt front maakten. De kamerleden van deze partijen hebben voor een schamele vertoning gezorgd, die naar het ons voorkomt óók velen legd voor het akkoord van Wassenaar van hun geestverwanten in den lande op basis waarvan het kablnet-Marijnen :diep teleurgesteld moet hebben, kon worden geformeerd. In de wandel-' gangen op het Binnenhof hield men re- \X/aar Png het om? kamer kening met de mogelijkheid, dat de K.V VV en over de hoofden van <Je kamer- P wellicht bereid "zou zijn tot een „per- leden heen het gehele Nederlandse volk soneelswisseling" in het huidige kabinet. in te lichten over de werkelijke Men dacht daarbij met narne aan minis- breukpunten in het kabinet. Niet om ter Bot. wiens optreden sterk verzet daarover gelegenheid te geven in het heeft ontmoet in ae liberale achterban. parlement een discussie te beginnen. Zou op de zetel van o. k. en w. een wis- maar uitsluitend en alleen ter voorlich- seling plaatsvinden, dan kan daarmee ting. Liefst mondeling, maar zo dat Diet wellicht tegemoet worden gekomen aan zou kunnen, dan maar schriftelijk. Zoal* de tegenstand In groeperingen van de destijds in 1939 bq het aftreden van het V.VJD. Bij dit alles blijft uiteraard de vierde kabinet Colijn een communiqué vraag of een voor alle partners aan- werd verstrekt, waarin de oorzaken van vaardbaar compromis op het stuk van het ontslag-aanvragen nader werden I de radio en televisie gevonden kan wor- uiteengezet. Het vragen om zulk een den. voorlichting was redelijk en het daaraan een eis van behoorlijk bestuur: rnen dient te weten als kamer en als kie zers wéürom precies een kabinet ontslag neemt. De regering heeft het geven van deze inlichtingen geweigerd en de rege ringspartijen hebben dat niet alleen toege- laten, maar zelfs MIST OORZAAK VAN CHAOS OP DE WEGEN I sanctioneerd door iK Als gevolg van de mist hebt>en zich gis- J teren hier en daar kettingbotsingen neutraal geformule.r- oorgedaan op de verkeerswegen. Op de demotie-Vondeling. Dat betekent dus In eg tussen Amsterdam en Rotterdam feite dat de vertegenwoordigers van een ter hoogte van Zoeterwoude, on-!&ro°t aantal Nederlandse kiezers er wfl- i bii een dergelijke bot- iena en wetens aan hebben meegewerkt. «.:__ldat deze kiezers verstoken blijven van essentiële voorlichting op een belang rijk moment in het staatkundig leven- Dat nu is een zonde tegen de parlemen taire democratie. En nu moet men ons niet aan boord komen met betogen (fteg^teteokkem Ije Tne "rjj baan 'was hie"r «at deze kiezers verstoken blijven vari i tr-lf. vnnrlirhtlnv r.r. r, een tijdlang volkomen versperd. EiJ Loenersloot op de weg tussen Am sterdam en Utrecht kwam een aantal auto's in de middenberm terecht. Een explosie heeft gisteren in Montreal een gebouw van 20 flats verwoest en enkele inwoners onder tonnen puin be graven. Gisteravond waren 19 doden ge borgen. Vele slachtoffers lagen toen nog onder de puinhoop begraven. Hun ge schreeuw zette de reddingswerkers tot een koortsachtig tempo aan. Van 40 ge wonden is de toestand kritiek. Het is niet bekend hoeveel mensen er precies in het gebouw waren toen de ex plosie 's morgens vroeg omstreeks kwart iver acht (14.15 uur onze tijd) plaats- •ond. Vele kostwinners waren reeds naar hun werk gegaan en moeders ren bezig hun kinderen te kleden en ontbijt te geven alvorens hen naar school te sturen. De explosie veroorzaakte een brand die drie andere flatgebouwen aantastte en aanzienlijke schade toebracht. De meeste slachtoffers zijn kinderen. Via de radio werden vrijwilligers op geroepen om te helpen bij de red dingspogingen ten behoeve van de onder het puin begraven slachtoffers. Binnen een uur na de explosie had den zich naar schatting 300 personen daarvoor aangemeld. Een bewoonster van een woning aan de overkant van de straat vertelde dat zij de explosie hoorde. Nauwelijks was zij opgestaan om uit het raam te kqken of ze zag het drie verdiepingen tellende gebouw instorten. In nachtkledij gezegd, dat de kranten onthi Onder Breukelen ziin 14 voertuigen bi „a 87ook n dT kamer zhn eei kettingbotsingen betrokken geweest. wal^wordt ee^ dlt df k Voor zover bekend zijn op rijksweg 4 a waann v,orac gezegd, dat de k (Amsterdam-Rotterdam) minstens vijf personen gewond geraakt. hullingen immers zijn tot stand gekomen door gissingen, door lekken hier en daar en door mededelingen na bepaalde bij eenkomsten, zoals na de partijraad van de V.V.D. Van de zijde der regering ech ter is met geen woord duidelijk aangege ven w&Ar nu precies de oorzaken van deze kabinetscrisis liggen. Wel blijkt uit allerlei opmerkingen en uitlatingen van politici uit het regerlngskasteel, dat zij wel op de hoogtè zijn. In stede van vast te stellen, dat het parlement en het De 3-jarige Ella van Giersbergen uit Nederlandse volk! recht op een exac- I'apendreeht, die gistermiddag door het te informatie hebben, verscholen ruim 17-jarige buurmeisje Johanna Marina tachtig volksvertegenwoordigers zich K. mee uit wandelen werd genomen en achter een formeel kaartenhuis, dat zó sindsdien zoek was, is terecht dankzh' wankel was dat men er zelfs niet tegen van wie velen noc in hun nacht-ieen ttP van 6611 t.v.-kyker uit Dordrecht hoefde te blazen om het ln elkaar te De oorzaak van de explosie was gister-1 Re pohtie_heeft ®°k_d®YR;ad avond nog niet bekend. Een schamele vertoning, we zeiden het reeds. Schamel was ook het beeld e-""-* i 17-jarige meisje aangehouden. De twee van de minister-president met een nor» 0 Italië is van plan verder te werken aan plannen voor een reusachtige hangbrug over de Straat van Messina, tussen het Italiaanse 'asteland en Sicilië. De straat is drie kilo meter breed. Naar schatting kan de brug vijf of zes jaar worden gebouwd. zouden"tijdens" de wandeling ruzie heb-1 gezicht, alleen achter de regeringstafel, ben gekregen waarna het meisje, dat als e?n schooljongen die vindt dat hij aan de moeder van Ella gevraagd had onrechtvaardig moet schoolblijven. En of deze mee mocht wandelen, met het dan praten we erover op conferenties en kind verdween. Het drietal wordt over- studiebijeenkomsten wat we er toch aan gebracht naar Papendrecht, waar de po- moeten doen om met name van de jon- fitie graag eens met het meisje en degeren goede democraten te maken. Alle- jongen wil spreken. Geen mededeling De liberale fracieleider, mr. W. J. Geert- sema zei er prijs op te stellen te verkla ren. dat minister Toxopeus op de partij raad van de V.V.D. geen enkele medede ling heeft gedaan over de wijze waarop de zaak van de radio en televisie zich Jn de ministerraad heeft ontwikkeld, minister had uitsluitend mededeling gedaan over de punten, die voor de libe ralen van belang zijn. De heer J. Smal- lenbroek, de fractieleider van de A.R., vond de brief van de minister-president ook te algemeen gesteld. Daarom had hij begrip voor het verzoek van de heer Vondeling. Maar het kabinet is demis sionair en de Kamer kan met dit kabi net politiek niet werken. Onder deze omstandigheden kan de minister-presi- (Zie slot pag. 3 kol. 2) Kistenloods gaat in vlammen op Gistermiddag om kwart voor vier is een grote brand uitgebroken in de kistenloods van de veiling ..Tiel en Omstreken" te Tiel, waarin cir ca 200.000 kisten waren opgesla gen. Het vuur vond in het droge hout gretig voedsel, waardoor de vlammen hoog opjoegen. De Tielse brandweer was direct met groot materieel uitgerukt, maar vond net omstreeks half vijf raadzaam assis tentie te vragen van de brandweren in Geidermalsen en Ochten. De schade be droeg gisteravond reeds meer dan een miljoen, zo deelde een van de leden van de directie mee. Hel vuur plantte ziet snel voort in de kistenloods. Verwacht werd dat de brand de gehele nacht zou voortduren. Ook de brandweerwagens uit Kesteren. Ophemert en Buren kwa men gisteravond ter assistentie. Verder hebben vier wagens van de Utrechtse brandweer hun capaciteit ingezet. In de loop van de avond wakkerde de wind aan, waardoor gevaar ontstond voor huizen die aan de zuidzijde van de loods Een beetje onwillig, maar al- >ngs met meer vaart is maan dagmiddag op een terrein aan de Prins Hendrikweg te Vlissin- gen de eerste paal geslagen voor het gebouw van de hogere technische school te Vlissingen, Hoog wapperde de Nederlandse vlag op de hei-installatie, toen oud-inspecteur van het nijver heidsonderwijs, ir. A. G. van len Hoek, de daartoe nodige handelingen verrichtte. Bestuur genodigden, ontwerpers en bou- vers, alsmede de leerlingen van le hts trotseerden gedurende neer dan een half uur de bitter koude vrieswind. Zolang duur- le het alvorens de paal door de ip horten en stoten op gang ge komen hei-installatie in de grond was gedreven. Met het slaan van de eerste paal is een nieuw hoofdstuk begonnen in de thans 17 jaar oude geschiedenis van de school. Het nieuwe, definition schoolgebouw, zal aan bouwkosten, inelusief installaties en vaste inrich- ting een bedrag vergen van rond ze ven miljoen gulden. Met de inrichting van het gebouw zal te zijner tijd ook een bedrag van enkele miljoenen gul dens zijn gemoeid. Het bestuur van de school heeft de stellige verwach ting, dat het nieuwe gebouw met in gang van de cursus 1968 in sep tember dus kan worden betrokken. Dat betekent, dat er een bouwtijd is uitgetrokken van drie en een half jaar. Ontwerper van deze school, die eeD voorbeeld zal zijn voor andere nieuv te bouwen h.t.s.-en. is het architec tenbureau Rothuizen en 't Hoof. N.V.. te Middelburg/Goes. Bouw* i. VV. F. Christiaansén te Vlissingei. die indertijd in ijltempo en tot voll' tevredenheid van het schoolbestuui zoals gisteren werd gesteld, de hui dige noodgebouwen heeft gezet. Nadat de genodigden gistermiddag tegen drie uur bij elkaar waren ge komen in de directiekeet ging mer. naar de plaats waar de hei-installatu stond opgesteld. Op dat moment waf de daad aan oud-inspecteur Van dei Hoek, die compleet met witte jas er helm het touw in handen nam om d> eerste paal te slaan. Een kleine tech nische onvolkomenheid was er de oor zaak van. dat de paal slechts moei zaam de grond werd ingedreven maar na een half uur was net dan toch zover. In de komende weken zul- (Zie slot pag. 5 kol. 1) Met een „namaak" eerste paal op een vrachtauto, voorzien van leu zen. waarmee een tocht door de stad werd gemaakt, hebben de leer lingen van de Vlissingse h.t.s., gis termiddag uitdrukking gegeven aan hun vreugde over de aanvang van de bouw van een nieuwe school. Verplaatsing van de h.t.s. ja. verplaatsing van het oude stadhuis nee", was een van de leuzen, waarmee de jongelui de aandacht van Vlissingen vestigden op het slaan van de eerste paal voor hun nieuwe school. In optocht ging het naar het bouwterrein, waar ook nog in andere vorm de vreugde werd ten toon gespreid. Nico Veldhuis, de voorzitter van het h.t.s.-korps liet knaliend een fles champagne uiteen spatten op ae zware beton nen heipaal, toen oud-insperteur A G. van den Hoek zijn officiële daaa verrichte. Op de foto: de vracht auto met de „namaak" eerste paal en vele scholieren op weg naar hei bouwterrein aan de Prins Hendrik- weg. Foto P2..C.) maal verspilde moeite: er zijn politici zo blijkt die in één keer alle zorgvul dig gekweekte goodwill weten te ver- I spelen. Dat is een trieste ervaring. In jhet verleden hebben wij op deze plaats (bij herhaling de handschoen opgenomen I als het er om ging de Tweede Kamer en haar leden te verdedigen. Maar na de bittere teleurstelling van gistermiddag I vragen we ons neerslachtig af of een j verdediging wel zin heeft als de kamer- 1 leden zelf op kernmomenten van de par lementaire democratie falen. Tijdens een nogal verwarde pers conferentie die 15 minuten duurde heeft premier Alexei Kosygin gis teravond op de Leipziger Messe gezegd dat hij twee maanden gele den een brief aan president John son heeft gezonden waarin hij het Amerikaanse staatshoofd uitno digt naar Moskou te komen en hem tevens enige vragen voorlegt. De premier wekte de indruk dat de „he le wereld" van het bestaan van deze uit nodiging. waarop Kosygin nog steeds geen antwoord heeft gehad, op de hoog te was. Voor alle persvertegenwoordi gers, die allemaal door elkaar Kosygin vragen trachtten te stellen, kwam de Russische uitnodiging aan Johnson als een volkomen verrassing. In Den Haag is gisteravond een lff-jari- ge jongeman aangehouden, die eerder op de avond met zijn auto op een agent is ingereden. Twee agenten van politie in Den Haag constateerden om 9 uur op de Nieuwe Haven, dat een zwarte auto met groot licht hen tegemoet reed. Ze wilden deze auto een stopteken geven om de be stuurder erop te wijzen, dat hij in over treding was. De ene agent ging hierop 'op de straat staan en gaf hem een dui- delijk teken om te stoppen. Toen h(j vlakbij was, gaf de bestuurder vol gas en de agent kon nog op het laatste mo ment opzij springen. der meteen zijn lichten doofde en weg reed. Op dit nummer is later de He- gracht aangehouden de 19-jarige ver warmingsmonteur B. W. de J. uit Den Haag. Hij werd meegenomen naar het een dergelijk feit wordt aangehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1965 | | pagina 1