PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VESTIGING VAN RAFFINADERIJ NABIJ AMSTERDAM URGENTE KABINETS-ZAAK Mobil Oil dreigt met buitenland te zullen onderhandelen Geen derde t.v.-net Brand in Eindhoven - 2 kinderen omgekomen Weinig instemming met ontwerp herindeling Zeeuwsch-Vlaanderen Mijnramp in Japan REGERING LIET BERAAD OVER RADIO EN T.V. EVEN SCHIETEN Hoofdstad bezorgd over trage gang van zaken Kabinetsberaad Vietnam voor Veiligheidsraad? Directeur Centropa Chalet Service gearresteerd Mening tendeert verder naar formatie van „grote drie" Speculaties 208 jaargang - no. 45 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vald*. r. B. óm Soar an W. da Pajlar. Hoofdredactie W. Laartouwar an C. A. da Kok 2355 (b.i.g. red. 3508. adv. 36*7/3643), Middelbun. Markt 51, tal. 3841. (b.«.«. rad. 207S/3169, adr. 2375). lal 2094. Ad» priji 32 eeni oer mm. Minimum per ad», 4.80 Inf.rondan madadallnten 3 tarief. Klelna ad». 8 regalf) 32 cent per r< Dinsdag 23 februari '65 Duwtje in de rug bracht uitkomst voor tankertje Pagina 2 (Van onze Amsterdamse redacteur) In de ministerraad is gisteren vele uren gediscussieerd over de plotseling urgent geworden vestiging van een raffinaderij binnen het Noordzeekanaalgebied, nabij Amsterdam, door het Ameri kaanse concern Mobil-Oil. B. en w. van de hoofdstad hebben de regering laten weten, dat het ontvangen aanbod thans op de nominatie staat om te worden ingetrokken. De betrokken maatschappij zou zelf al - ongeduldig geworden doordat deze kwestie maandenlang slepend is gehouden in het kabinet - hebben laten doorschemeren niet langer genegen te zijn tot verder onderhandelen, en zeker niet over andere terrei nen, ,,dan gaan we liever meteen in op de faciliteiten, die ons door andere landen zijn toegezegd" Volgens politieke waarnemers is deze kwestie op dit moment voor de regering zelfs belangrijker dan de nieuwe nota over het televisie- bestel. Uit Den Haag wordt vernomen, dat de beraadslagingen ken nelijk nog al veel tijd kosten het schijnt moeilijk te zijn tot een akkoord te komen. Niet gereageerd Door de hoofdstad is echter hierop niet meer gereageerd het project werd aan de regering voorgelegd. Amsterdam wil allereerst weten of het kabinet akkoord gaat met de ves tiging als zodanig. Daarbij gaat het overigens niet in de allereerste plaats om die raffinaderij zelf. Veel belang rijker is de „bijbehorende" petro-che- mische industrie. In het Noordzee kanaalgebied is een industriepakket aanwezig, dat sterk behoefte heeft asm deze branche. Consequenties Naast de financieel-economisrhe onder handelingen wordt natuurlijk ook ge sproken over de consequenties van dit project ten aanzien van de luchtveront reiniging. Bij veertien randgemeenten (Kennemerland, Zaanstreek) is inder tijd al verzet gerezen tegen dergelijke plannen. In Den Haag volgde toen een overleg op het ministerie van volksge zondheid. Met als resultaat de ver zekering, dat de onvermijdelijke lucht verontreiniging binnen toelaatbare gren zen zou blyven er wordt in dit band dan ook gesproken van een genaamde „schone" raffinaderij. Inzet bij deze besprekingen is voor namelijk het financieringsbeleid. Er zijn fikse bedragen gemoeid met de bouw van de nodige voor zieningen, waarbij men dan de keus heeft uit twee mogelijkhe den. Amsterdam zelf pleit voor de aanleg van een buitenhaven in IJmuiden. Rijkswaterstaat acht de kosten hiervoor echter te hoog en propageert de aanleg van een pijp leiding vanuit de Europoort. Mobil-Oil heeft als els gesteld dat de ruwe grondstof voor de te vestigen raffi- naderij moet kunnen worden aangevoerd met mammoettankers van 120.000 ton de Noordzee. Geen kanaal ter we reld kan echter dergelyke schepen toe gang verlenen. Zjj moeten dus altijd den gelost op een rede of aan in zee ste kende havenhoofden. Amsterdam stelde een dergelijke accommodatie tot stand te brengen aan de zuidkant van de nieuwe pieren te IJmuiden. De kos ten hiervan werden geraamd op 30 mil joen gulden. Hetzelfde bedrag zou nodig zjjn voor de aanleg van een pijpleiding naar de raffinaderij zelf. Volgens rijkswaterstaat zou echter een vijf maal zo hoge investering nodig zijn. Er volgde dan ook een afwijzing van de plannen die wareD opgesteld door Amsterdam. Met als „tegenvoorstel": een pijpleiding van Europoort naar Am sterdam. Daarvoor zou echter vijftig miljoen nodig zijn. (Van onze Haagse redactie) Niettegenstaande een stroom van wilde geruchten over het beraad in het kabinet over het radio en t.v.- bestel, begint volgens goed inge wijden de definitieve nota aan de Tweede Kamer steeds duidelijker gestalte te krijgen- Gedurende het weekeinde is een onder zoek ingesteld naar de mogelijkheid van het vervroegd beschikbaar maken van een derde televisienet. Aanleiding tot dit onderzoek vormen nog steeds bestaande moeilijkheden over de verdeling van de zendtijd tussen de oude en nieuwe t.v.-consessiehouders. Enerzijds heeft men te maken met zeer aanzienlijke verlangens van de „onaf- hankelijken" TROS/TVN/Open Bestel- groep, anderzijds met krachtig verzet Uit diplomatieke kring in Londen; is vernomen dat de Verenigde Sta ten in principe zouden hebben be-; sloten de kwestie-Vietnam voor de Veiligheidsraad der Verenigde Na ties te brengen. De Amerikaanse regering zou over vol doende „concrete bewijzen" beschikken om de Noordvietnamese regering verant woordelijk te stellen voor de Vietcong- aanvallen in Zuid-Vietnam, waaronder die op aldaar gevestigde Amerikaanse installaties. De Amerikaanse regering zou, aldus ge noemde kring, rekenen op de steun van Groot-Brittannië in de Veiligheidsraad, dit ondanks het feit dat men zich in Lon den niet erg enthousiast toont voor een dergelijke stap. SLAAPKAMERTJE WAS ONBEREIKBAAR Vader, moeder en 2 andere kinderen werden gered uit onbereikbaar. Een politieagent heeft nog getracht door het dak naar binnen te dringen, doch als gevolg van de verstikkende rook moest hij zijn pogingen opgeven. Inmiddels arriveerde de brandweer, die het vuur met alle kracht aangreep en ook spoedig kon bedwingen. Toen wer den de twee kinderen gevonden: zij wa ren gestikt. Een der lichamen lag het trapje naar de vliering. Waarscni lijk heeft het kind nog getracht naar f te ontsnappen. De Amsterdamse centrale recherche heeft gisteren in de loop van de middag op een van de grachten In de hoofdstad de directeur van de N.V. Centropa Cha let Service C. A. M. van L. gearresteerd, wiens Inbewaringstelling door de recht bank was bevolen. Hij is naar het huls 'an bewaring overgebracht. Bij een felle brand in een woon huis aan de Schootsestraat in Eindhoven, bewoond door het ge- zin Ch. v. d. Boogaard, rijn in de m jonBet]e van 4 nacht van zondag op maandag j er zonder verwondingen af. Het jongetje twee kinderen, een meisje van 9 i °n &T4Ï jaar en een jongetje van 7 jaarj ,j0Ch vier hiervan verblijven in om het leven gekomen. richting. De vader is met zware brandwonden j aan een arm en aan het gezicht in het Binnenziekenhuis opgenomen, evenals de moeder, die een zenuwschok kreeg. Verder werden een kindje van V/t jaar met snrjwonden aan een arm en een meisje van vijf jaar met lichte brand wonden naar het ziekenhuis gebracht. De brand, die ongeveer half drie werd ontdekt, is in de achterkamer van het oude huis ontstaan, vermoedelijk als ge volg van een defect aan de schoorsteen, die van slechte constructie was. Toen het echtpaar, dat met de drie jongste kinderen in de voorkamer sliep, wakker werd, stond de achterkamer reeds ge heel in brand. Op het hulpgeroep snel den buren toe, evenals een passerende politieman. van rechten en tegen inschikken staande omroepen. Dat heeft er toe geleid dat ministers die aan de kant van de „onafhankelij- ken" staan, er op hebben aangedrongen in ieder geval te doen onderzoeken in hoeverre tijdige inschakeling van het derde t.v.-net de hoeveelheid zou kun nen opleveren waarmee „de onafhanke- lijken" zouden kunnen worden bevre digd. Het staat nu wel vast dat het ka binet nu uiteindelijk deze knoop in de kwestie van de zendtijdverdeling zal moeten doorhakken, en de bereidheid daartoe schjjnt bij alle ministers nu wel aanwezig. De bevinding in de minsterraad van gis teren zou echter, volgens onze inlichtin gen zijn geweest dat in een derde net in de eerste jaren geen brood zit. Niet alleen 5 om de zeer aanzienlijke extra kosten die 3 dit met zich mee zou brengen, maar ook omdat de mensen die er voor nodig zijn er thans in ieder geval nog niet zijn. Verwacht wordt nu dat later in de week opnieuw een extra vergadering van de ministerraad zal worden gewijd aan de verdere inhoud van de nota, nadat voor af overleg zowel met de fracties, als met Hilversum als met de „onafhanke- lijken" zal zijn gepleegd. DE VOORDELEN VAN JUNI De Stichting Recreatie in Den Haag zal naar zij mededeelt dit jaar een belangrijke uitbreiding geven aan haar activiteiten ge richt op het onderstrepen van de voordelen van juni als vakantie maand. Bij de voorbereiding en uitvoering van de campagne zijn de toeris tische organisaties en het bedrijfs leven nauw betrokken. Het ministerie van economische zaken heeft naar aanleiding van het door de S.E.R. uitgebrachte advies inzake het bevorderen van vakantiespreiding steun bij het totstandkomen van deze actie ver leend. In de campagne worden zeven voordelen van juni als vakantie maand naar yoren gebracht, t.w.: Meer kans op zon. Gemakkelijker onderdak Een jongetje van vier jaar en meisje van vijf jaar alsmede vrouw konden in veiligheid worden gebracht. Het jongste kind van iy2 jaar werd in een deken gewikkeld door de man door een raam op straat geworpen. In een zg. opkamertje sliepen de 9-jarige Magda en de 7-ja- rige Chrisje. Zij waren van binnen vaak goedkoper. 3. Langere dagen. 4. Minder vakantieverkeer op de weg. 5. Niet zo vol, gezelliger. 6. Natuur mooier. 7. Minder kans op regen. Sigarenfabriek in Kampen sluit De directie van de N.V. Tabaksindustrie voorheen Gebroeders Philips (onderdeel van Velasquez) in Kampen heeft beslo ten haar produktiebedryf In Kampen tel! sluiten. Ingaande I maart is het 200 man j tellende personeel ontslag aangezegd. Dit ontslag zal een aflooptermijn heb ben tot 1 juni 1965. In overleg met de vakorganisaties is een financiële afwik kelingsregeling getroffen. Alle mede werking zal verleend worden bij het zoe ken naar nieuwe arbeidsplaatsen voor het personeel. Het sluiten van het bedrijf in Kampen is, zo deelt de directie mede, het ge volg van de steeds verder gaande me chanisatie van de sigarenindustrie, die er toe geleid heeft dat de produktie- capaciteit de directe behoefte overtreft. Besloten is thans de minst rendabele produktie-eenheid, die te Kampen, uit te schakelen. Wel zal het bedrijf in Kam pen verkoopkantoor blijven. Op de derde dag van haar werkbezoek aan Curasao heeft prin ses Beatrix het een en ander vernomen over de hangbrug, die men op Curacao gaat bouwen over de Sint Anna baai, de natuur lijke haveningang die Willemstad in tweeën deelt. Deze brug is n.I. identiek aan de brug van Gorinchem en de Van Brienenoord- brug bij Rotterdam, die onlangs door koningin Juliana officieel werd geopend. Voordat de prinses bij de dienst van o per auto een route door de stad gevolg zierige wijze welkom geheten. Het volgende programmapunt was een bezoek aan het waterdestillatiebe- drijf waar men uit zeewater drinkwater maakt. In de „waterfabriek" zoals men de installatie op Curasao noemt, bleef de prinses maar tien minuten. Toen moest zij naar het grootste bednjf op het eiland: de raffinaderij van Shell-Curagao N.V. De [hoofddirecteur ïr. A Deelen gaf een uiteenzetting van het bedrijf, dat dit jaar vijftig jaar zal Bij aankomst had het personeel dat werkzaam is op het hoofdkantoor zich buiten opgesteld om de prinses te begroeten. dnjfsieiding de lur voerden. Daarna werden geschenken aangeboden: een presenteerblad mahoniehout (waarin met zilver ingelegd de kaart van Curaqao en afbeel dingen van de raffinaderij en van het oude Willemstad) en zes likeurglaas jes op zilveren voetjes. Prinses Beatrix heeft op Curaqao ook een bezoek gebracht aan de kraam kliniek „Prinses Margriet". De foto toont de kroonprinses met een enkele uren oude baby in haar armen. TWEEDE RONDE NU AFGESLOTEN „BENZINESTAKING" IN BELGIË BLEEF ZONDER VEEL GEVOLGEN Zonder merkbare invloed op het verkeer heeft de Nationale Federatie van Belgische Pomphouders gisteren de zondag begonnen staking voor een hogere winstmarge op de benzine voortgezet. Onder de ongeveer 3200 bij de federatie aangesloten exploitanten van benzinestations was de actie echter niet alge meen. Bovendien nam ook een groot deel van de eigenaars van garages niet aan de actie deel. De federatie eist een verhoging van de winst, die al meer dan tien jaar onge veer 3 cent per liter bedraagt, tot ongeveer 4% cent. Enkele tientallen pomphouders hebben gisterochtend in Brussel betoogd voor het gebouw van ae Belgische petroleumfederatie, waarin de grote oliemaat schappijen zijn gegroepeerd. Zij reden met hun auto's, voorzien van plakaten, rondjes rond het gebouw. De actie liep gisteravond om 12 uur af. Het tweede grote „gevecht" over de voorgenomen herinde ling van gemeenten in Zeeuwsch-Vlaanderen is beëin digd. Evenals bij de eerste ron de was het de West-Zeeuws- Vlaamse gemeente Waterland kerkje, die maandagavond als laatste haar gevoelens over deze sterk levende aangelegen heid kenbaar heeft gemaakt. De „kruitdampen" zijn nu aan het optrekken. De laatste van deze gevoelens, nieuwe voorstellen, ideeën, instemmingen maar ook afwijzingen en protesten, wor den momenteel in soms lijvige rapporten verzameld en zullen nog deze week het college van Gedeputeerde Staten worden aangeboden. Het belooft een „vette kluif" te worden, waarin het hoogste provinciaal be stuurscollege zich de komende weken kan gaan bijten Eén ding is uit de vele discussies over het onderwerp wel heel duidelijk naar voren gekomen, namelijk dat het tweede voorstel veel minder in stemming heeft verworen dan het eerste. Oorzaken daarvan zijn onder andere de wijzigingen door Gedepu teerde Staten aangebracht en in som mige gevallen ook wel het om zwaaien door de gemeenteraden zelf. Verbaasd heeft men zich in vrijwel alle gemeenteraden over het gemak, waarmee het coUege van Gedeputeer de Staten zich bedient bij het argu menteren van voorstellen tot samen voeging, afsplitsing en dergelijke. In sommige gemeenten heeft men zich hoogst verontwaardigd getoond over het feit, dat het hoogste provinciaal college geen enkele rekening heeft gehouden met de gevoelens, welke de raden na het eerste voorstel kenbaar hebben gemaakt. Wat heeft het dan voor zin om ons opnieuw uit te spre ken?" zo hebben wij enkele malen horen betogen. Opmerkelijk was in tal van gemeen teraden de tendens naar het vormen van nog grotere bestuurlijke eenhe den dan Gedeputeerde Staten in hun ontwerp hebben voorgesteld. De for matie van een „grote drie" zou men het kunnen noemen. In het oosten van Zeeuwsch-Vlaanderen kozen 'Hulst en Vogelwaarde voor één grote gemeente ten oosten van de lijn Kampen-Heikant, terwijl in St.- Jansteen stemmen opgingen voor zo'n frote gemeente als de eigen zelfstan- igheid toch niet te handhaven zou zijn. In het midden was het met name Axel dat zich met grote meerderheid uitsprak voor één kanaalzonege meente. als resultaat van een fusie van elf daar omheen gelegen ge meenten. Nog luider klonken soort gelijke stemmen in West-Zeeuwsch- Vlaanderen, waar Breskens en Nieuwvliet zonder meer kozen voor één westelijke gemeente. Groede, Hoofdplaat en Waterland kerkje verklaarden zich voor dit al ternatief als de zelfstandigheid toch niet kon worden gehandhaafd, terwijl ook de centrumgemeente Oostburg de voorkeur bleek te geven aan een dergelijke radicale oplossing. Alleen uit vrees dat dit politiek toch niet haalbaar zou zijn, schaarde men zich daar op wat kleine correcties na achter het plan van G.S. De gemeenten, «11e zich direct of als tweede mogelijkheid voor de vorming van één grote gemeente in hun ge west of drie voor geheel Zeeuwseh- Vlaanderen hebben uitgesproken, ver tegenwoordigen ongeveer 36.000 in woners of wel bijna 40 procent van de gehele Zeeuws-Vlaamse bevolking. De periode van speculatlea ia begon nen: overal duiken namen op van mogelijke kandidaten voor «ie hoogste pont in deze provincie. Een in Rotterdam verschijnend ochtendblad vond het vorige week nodig om één van die namen te vermelden. Een meer dan voorbarig be richt, in aanmerking genomen, dat de minister van binnenlandse zaken zijn consultaties nog moet beginnen. Ras na deze consultaties kan hij met een voor stel bij het kabinet komen en eerst daar na zou misschien met enige zekerheid een naam kunnen worden genoemd. Dat brengt ons tevens op een probleem, dat de laatste weken in de actualiteit kwam dank zij de burgemeestersbenoeming van Rotterdam. Dit probleem namelijk: i« het verantwoord, dat in de per» namen van mogelijke kandidaten worden ge noemd lang vóórdat het officiële be noemingsbesluit afkomt De commissaris der koningin in Zuid-Holland, mr. J Klaasesz. heeft onlangs op niet rnl» te verstane wijze zijn ongenoegen laten blij ken over journalisten, die tot publlkatle van „mogelijke" kandidaten overgingen. Het liefst zou de Zuidhollandse commis saris deze dagbladschrijvers maar In het cachot stoppen. In „Vrij Nederland" van 20 februari JL gaat A. Ekker ln op de opmerkingen van de vergramde «xjmmlssaris. Hij toont weliswaar enig begrip voor diens ver zuchtingen, maar wijst er op dat de meeste journalisten niet zomaar-in- het-wilde-weg schrijven: alB er eenmaal iets over te verwachten benoemingen in de dagbladen komt, is de noising of de kandidatuur tóch al uitgelekt. Bovendien het een zorgwekkend verschijnsel zijn Indien er voor de vervulling van het burgemeestersambt zo weinig publieke belangstelling zou bestaan, dat de kran ten geen aandacht zouden behoeven te schenken aan persoon en kwaliteiten van de toekomstige functionaris. Voorts dient te worden overwogen, dat informaties over de kandidaat in de kranten voor de benoemende Instanties nuttig kunnen zijn. Ekker noemt in dit verband een geval, dat zich enkele jaren geleden heeft voorgedaan bij een burgemeestersbenoe ming in Utrecht. De kandidaat werd be kend via een publlkatle en het resultaat was, dat de minister alsnog zoveel na dere gegevens ter beschikking kreeg dat hij aldus Ekker onverwijld op zijn schreden terugkwam. Wij zijn het met dit betoog in „Vrij Nederland" eens. in principe althans. In de praktijk zijn wij geneigd een grote mate van voorzichtigheid te betrachten, overigens niet uit vrees voor het gevang van de heer Klaasesz. Elke benoeming op een post van enig belang wordt voor afgegaan door een stroom van geruchten en speculaties: daardoor wordt in der gelijke gevallen de els tot verificatie voor journalisten dwingender dan ooit. Juist op dit punt dient voorzichtigheid een rol te spelen. Met andere woorden: de kran teman kan zich géén enkele twijfel ver oorloven over de vraag of zjjn bericht wellicht speculatief is. Bij de geringste twijfel zal hij publikatie dienen na te laten. Dat gebeurt niet altijd, zoals het hier bedoelde ochtendblad bewees. Ten aanzien van de Zeeuwse va«^iture zijn namelijk op dit ogenblik alle narnen nog evenzovele speculaties. Wij menen der halve dat publikatie op dit moment van welke naam dan ook voorbarig, specu latief en onverantwoord is. In dit ver band menen wij er goed aan te doen onze lezers er op te wijzen, dat zij in de ko mende weken in de P-Z.C. geen veron derstellingen over de vervulling van de commissaris-post in Zeeland zullen le zen. Tenzjj de interim-periode zo lang zou duren, dat opening van zaken nood zakelijk zou zijn. Afgezien van deze overweging echter zullen wij pas tot pu blikatie overgaan, zodra op grond van betrouwbare gegevens kan worden over gegaan tot een gefundeerde en gemoti veerde berichtgeving. We achten ons na melijk niet verplicht onze kolommen open te stellen voor geruchten. Dat laten we gaarne over aan anderen, die blijk baar een ruimer journalistiek geweten hebben. Overigens hopen we dat minister en kabinet tot een spoedige beslissing zullen komen. fcuftthjH beulden omdat dan geen enkele van de voormalige gemeenten in de nieu we formatie zou gaan domineren Bij een dergelyke formatie zouden de „grote drie van Zeeuwsch-Vlaande ren" er als volgt gaan uitzien: West- Zeeuwsch-Vlaanderen 27.000 zielen (21 raadsleden), midden Zeeuwsch- Vlaanderen 40.000 zielen (27 raadsle den) en Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen 25.000 zielen (21 raadsleden). Bevolking Grote drie Waarom zulke grote eenheden? is in verschillende gemeenteraden ge vraagd. De antwoorden daarop luid den nogal verschillend. Enerzijds werd betoogd dat het plan van Ge deputeerde Staten achterloopt bij de ontwikkelingen van Zeeuwsch-Vlaan deren. Elders werd gewezen op de voordelen van grotere bestuurs kracht, de mogelijkheid tot het aan trekken van specialisten voor diverse gemeentelijke taken. In weer andere plaatsen koos men voor grotere ver- Opmerkelijk tijdens de behandeling van de tweede ronde was ook de vrij grote belangstelling van de bevolking zelf. Overigens werd slechts in enkele gemeenten door bevolkingsgroeperin gen over de herindeling vergaderd, betoogd of geprotesteerd (Zaamslag. Sluis, Driewegen gemeente Bier vliet) en Graauw). Wel was het her- indelingsvoorstel volop onderwerp van gesprek op straat, in cafés en bij andere vergaderingen. Het tweede plan heeft in grote lijnen eigenlijk alleen de instem ming gekregen van de gemeenten Terneuzen, Hontenisse. Overslag en Mzendijke. Koewacht kon zich wel met de combinatie met Zuiddorpe en Overslag verenigen, mits Koewacht (laarvan de kern zou gaan vormen. Drie gemeenten hadden geen andere keus dan alleen maar het behoud van de zelfstandigheid, namelijk Aarden- burg. Sluis en Zaamslag. Vrij kort samengevat heeft men zich in de combinaties, die Gedeputeerde Staten in het gewijzigde nlan hebben voorgesteld, als volgt uitgesproken: i Hulst-Clinge-Sint-Jansteen: Hulst blijft de voorkeur geven aan de formatie van één gemeente voor het gehele „Land van Hulst". De (Zie slot pag. 2 kol. 5) Hertog van Windsor in ziekenhuis De hertog van Windsor is gistermiddag in London aangekomen en in '-en zie kenhuis opgenomen. Hjj zou lijden aan een aandoening aan het linkeroog, zo werd uit zijn omgeving vernomen. Meer bijzonderheden werden niet meegedeeld. De hertog was met zijn echtgenote uit Frankrijk aangekomen, voor de eerste maal sinds hij vorig jaar in de Verenig de Staten een operatie had ondergaan. HAARKNIPPEN DUURDER i De minister van economische zaken heeft er zich mede kunnen verenigen, dat de tarieven van de herenkappers voor het knippen van heren en kinderen zoals deze per 1 januari 1964 werden vastgesteld met ingang van 1 maart 1965 met 10 cent wórden verhoogd. Elf mijnwerkers, die na een explo sie in een mijn in de Japanse plaats Joebari tezamen met 59 anderen ingesloten waren, zijn er in ge slaagd veilig de oppervlakte te be reiken. Zij zouden slechts licht gewond izïjn. De ontploffing deed zich gistermorgen om 11 uur (onze tijd) voor, vermoede- llijk door een opeenhoping van gas. Vier andere mijnwerkers die zich reeds een weg naar boven hadden weten te gra ven zouden ernstige verwondingen heb ben opgelopen. Ongeveer twee uur na de ontploffing daalde een uit dertig man bestaande reddingsploeg naar beneden af. Maar volgens functionarissen worden zij ge hinderd doordat zich in de mijn geen licht bevindt en het vuur, dat na de explosie oplaaide, nog steeds nasmeult. Honderden wanhopige familieleden van de ingesloten mijnwerkers trotseerden de zware sneeuwval in de hoop nieuws te verkrijgen. In de mijn waren op het moment van de explosie 172 mijnwer kers aan het werk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1965 | | pagina 1