mm Supertanker van 88.000 ton in Terneuzen Tanker vast in Krammer Veel waardering voor scheidende C.MV.-bestuurder H. Beenhakker (Gevaarlijke lading ALMANAK NA 7 ARBEIDSJAREN IN ZEELAND EN W.-BRABANT Ook verdienstelijk werk buiten kring van C.N.V. werkt natuurlijk op het normale lichtnet! EEN KWErKAN DE WAS D0EN OPBRENGST VAN OORLOGSFILMS NAAR ZEEUWSE B.N.M.0.-AFDELING Nieuwe knipperlicht installatie in rijksweg 61 bij Sluiskil Der Vogelhandler Turkse gasten Goese Kasporgo naar huis Dans-receptie bij afscheid PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 22 FEBRUARI 1965 Op de rede van Terneuzen heeft za terdag de 88.000 ton metende Libe riaanse tanker „Universe Admiral" zijn lading van J/S.OOO ton ruwe olie bestemd voor Frankrijk en En geland overgeslagen in twee kleinere tankers, de „Texaco Bris tol" en de Olympic Rainbow", elk van ruim 20.000 ton. Het was voor het eerst dat een dergelijke mam moettanker de Schelde opvoer. Het ligt in de bedoeling dat hetzelfde schip regelmatig zijn lading in Ter neuzen zal komen overslaan. Foto P.Z.CJ EEN scheepsongeval met groot brand gevaar heeft afgelopen zaterdag op het Krammer opvarenden en bergers van de Duitse tanker „Hengsteysee" een dag van spanning bezorgd. Geladen met 684 ton bijzonder snel ontvlammende cumol (synthetisch plastic) liep het tankschip aan boord twee echtparen met kinderen en een loods 's morgens om half zeven op een zandplaat vast. Dat gebeurde tegen hoog water. Enkele uren later kraakte het vaartuig gevaar lijk door en plooide. Een deel van de vloeistof stroomde naar buiten. Met veel moeite en bij opkomend tij lukte het 's avonds om de lading overgepompt te krijgen in een andere tanker. Op sleep genomen door de „Willem" uit Terneu zen kon de onfortuinlijke tankboot 's avonds de vluchthaven van Zjjpe berei ken. Kapitein Ditter Eschke (26) was zater dagmorgen onder loodsaanvoering op weg van Antwerpen naar Duisburg. In eerstgenoemde haven had de „Heng steysee" (800 ton) van de Rheinische Tank Red Reederei de cumöl aan boord genomen. In het Krammer, tussen Brui- nisse en Dintelsas raakte het schip 's morgens tussen licht en donker plotse ling uit de koers en liep bij hoog water aan de grond. Zo vast als een muur. Het tij zakte en de positie van de tanker werd steeds gevaarlijker. Het schip be gon te zuchten en plooide op de duur onder de druk van de lading. Mid scheeps hoger dan voor- en achterste ven, een „katterug" in zeemanstaal. Daarbij begon de lading uit te stromen. Onmiddellijk werd alarm geslagen. De rijkspolitie te water in Wemeldinge ver spreidde een radiobericht voor de passe rende scheepvaart om attent te zijn. In tussen werd uit Rotterdam de tanker ..Persia" van Phs. van Ommeren naar de plaats van het ongeval gedirigeerd. De sleper „Willem" van Müller uit Ter neuzen stevende ook naar het Krammer op. waar de RP-5 van de politie een oogje in het zeil hield. Om half acht 's avonds kon men eigen lijk pas in actie komen, bij opkomend water. De „Persia" schoof langszij en begon met een snelheid van 300 ton per uur de vloeibare lading uit de „Heng steysee" over te pompen. Het was op de duur minutenwerk tegen het tjj. De ge strande tanker raakte langzaam maar zeker los; de pompende collega kwam steeds dieper te liggen. Tegen half ne gen was men zover, dat de „Persia" en de sleper „Willem" hun paardekrachten voor de sleep van de tanker konden zet ten om op de vluchthaven van Zljpe af te gaan. Daar is het onfortuinlijke vaar tuig in de loop van zondag weggesleept. De opvarenden hebben het avontuur heelhuids overleefd. .eeuwse Broekless „Verloren: herenpantalon", was verleden week in een van onze kleinere annonces te lezen. We hadden er eigenlijk op zitten'wach ten, want we hadden die meneer in Middelburg zien lopen. Gewoon, hij liep inderdaad wat verloren over de Markt alsof er niets aan de hand was. Voor ons was het wel even een vreemde gewaarwording om ie mand zo blootachtig op straat te zien. En dan in deze tijd van het jaar. De zon scheen welmaar het was toch nog wat frisjes en dan laat een heer zijn pantalon toch niet thuis. Nu ja. toegegeven, hij had een hele lange, regenjas aan, da'a ook weer waar Even dachten we nog, dat het een wat onbeheerste eruptie van de modevulkaan zou zijn, een soort mannelijke tegenhanger van de „topless" van het vorige seizoen, je kan nou eenmaal nooit, weten. Hoewel het zo op het tweede ge zicht toch een heel gewone meneer was. Echt niet iemand om in de voorste rijen te strijden voor de doorbraak van een nieuwe mode lijn. Toen we de advertentie verder la zen werd ons veel duidelijk. „Gaande van stomerij...." Waar schijnlijk is die broek gewoon van de pakjesdrager van zijn brom mertje gevallen. Maar wie zagen wij dan op de Markt T ,Het liefst hadden we U gehouden, maar nu het verbond U op een an dere, belangrijker post nodig heeft, willen wij graag afstaan Dit was een telkens terugkerende zinsnede bij het afscheid van C.N.V.-districtsbestuurder voor Zeeland en West-Brabant, de heer H. Beenhakker, zaterdagmiddag in ,De Schakel'' te Middelburg. Daar in klonk ook door de grote waar dering en dank van de Zeeuwse C.N.V. voor het vele werk, dat de heer Beenhakker in een ruim ze venjarige periode in deze provincie heeft verricht. Ook buiten de kring van het C.N.V. heeft de heer Beenhakker zeer ver dienstelijk werk gedaan. Zijn activi teiten besloegen een breed terrein doordat hij zitting had in tal van commissies, besturen en verenigin gen. Van die zijde werd tydens een op do C.N.V.-bijeenkomst volgende receptie gesteld, dat de scheidende districtsbestuurder daar veelal de stuwende kracht was. de man, die er altijd nog wel een secretariaat bij kon hebben. De heer Beenhakker nam zaterdag af scheid in verband met zyn benoeming het gebied van de Rijnmond, waar hij voortaan de belangen van het Chris telijk Nationaal Vakverbond zal behar tigen. Tot zijn opvolger in Zeeland is benoemd de heer P. Grund, voorzitter van de christelijke besturenbond uit Harderwijk, die zaterdag met zijn vrouw het afscheid bijwoonde en die bij deze jelegenheid door de Zeeuws-West-Bra bantse C.N.V. werd verwelkomd. De afscheidsbijeenkomst was belegd door het district Zeeland-West-Brabant Tal van afgevaardigden van besturen bonden waren naar „De Schakel" in Middelburg gekomen om de heer Been hakker hetzij in een toespraak, hetzij met een kort persoonlijk woord, dank te zeggen voor zijn vele activiteiten in C.N.V.-verband in Zeeland. De voorzitter van de Christelijke Be sturenbond Vlissingen, de heer A. H. ie Feber. deed dat namens de Walcher- se besturenbonden. „U was de juiste man op de juiste plaats. Al spoedig een Zeeuw onder de Zeeuwen", aldus de heer Le Feber, die er op wees, dat het voornamelijk het werk van de heer Beenhakker is geweest, dat in Vlissin gen het eigen woningbezlt voor C.N.V.- ers op gang kwam. Uit Noord- en Zuid-Beveland kwamen afscheidswoorden van de heer G. Paau- we uit Goes, die de districtsbestuurder dankbaar was voor het vele werk, dat hij op Zuid- en Noord-Beveland heeft verricht. „Ook voor onze leden persoon lijk hebt U veel gedaan", zei hij. Beenhakker. Dat maakte de heer J. Pruissens, voorzitter van de Chr. Be sturenbond Raamsdonkveer-Geertrui- denberg duidelijk, toen hij woorden van dank en waardering aan het adres van de scheidende districtsbestuurder sprak. Namens „Zoeuwsch-Vlaanderen" sprak heer N. Haak, die zei: „Ook voor ons bent U heel wat geweest. Wij zien U node vertrekken". De heer P. Vis uit Tholen vertolkte de gevoelens van de Thoolse C.N.V.-ers. In een geestig toespraakje belichtte vervolgens de secretaris van het Chris telijk Nationaal Vakverband, de heer C. J. van Mastrlgt de vele kwaliteiten van de heer Beenhakker. „Hij was een uit stekend districtsbestuurder, een precies man ook, met een kritisch-onderzoeken- de instelling. We hebben de heer Been hakker leren kennen als een veelzijdig i. Hij was de enige districtsbestuur der, die juridische zaken zelf behartig de". Namens verschillende besturenbonden bood de voorzitter van de Christelijke Besturenbond Middelburg, de heer A. Maas, die de bijeenkomst leidde, de scheidende districtsbestuurder en zijn vrouw een geschenk aan: een televisie tafel. Met een persoonlijk woord be dankte de heer Beenhakker de sprekers. De bijeenkomst werd besloten met een kort woord van de nieuwe districtsbe stuurder, de heer Grund. Bondsman De stem van de Brabantse C.N.V. klonk eveneens tijdens de afscheidsbijeen komst. De heer P. v. d. Kreke uit Ber gen op Zoom: „U was een Brabander onder de Brabanders. Op en top een bondsman ook". Tot in de verste uithoe ken van zijn district kwam de heer 'de belangen van het C.N.V. op de bres stond. De heer S. Sybrandy, algemeen secretaris van de Zeeuwse C.B.T.B. be dankte de heer Beenhakker voor zyn werk voor de christelijke nijverheids school voor meisjes te Middelburg. Daarna spraken nog drs. KI. Laansma, directeur van de Stichting Zeeland, de lieer J. Meliefste namens de Stichting Prof. Christelijk Technisch Onderwijs, C. Hoek districtsbestuurder van het N.V.V. („de integratie van de vakbewe ging is in Zeeland voor een groot deel gerealiseerd") en de vice-voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Midden- en Noord-Zeeland, de heer K. van Everdingen uit Vlissingen. Tal van sprekers lieten hun woorden vergezeld gaan van een geschenk. Het laatste woord was aan de heer Beenhakker, die zei graag zijn krach ten to hebben gegeven aan al deze In stellingen. Receptie Later op de middag volgde een recep tie, waarop tal van personen aanwezig waren, met wie de heer Beenhakker de afgelopen jaren, in commissies en be sturen, heeft samengewerkt. Velen van hen spraken de scheidende functiona- toe. Allereerst was dat de hoofd ingenieur-directeur van het districts bureau van de arbeidsvoorziening in Middelburg, de heer K. van Dijk, die de samenwerking met de heer Beenhakker aanhaalde in de verschillende provin ciale commissies en in de Stichting Leerlingenstelsel Zeeland. Burgemees ter D. M. Vermet van 's-Heer-Arends- kerke sprak namens de Centrale Platte landsbibliotheek voor Zeeland, waar- •an de scheidende plaatsvervangend voorzitter was. „Een belangrijk aan deel hebt U gehad in de verspreiding het goede boek op het platteland", aldus burgemeester Vermet- Namens de districtsbestuurders in het zuiden voerde de heer Braspenninck uit Breda het woord, die verklaarde, dat de heer Beenhakker dag en nacht voor Namens verschillende besturenbon den bood de heer A. Maas (links) voorzitter van de Christelijke Be sturenbond Middelburg, de schei dende C.N.V.-districtsbestuurder H. Beenhakker een televisietafel aan. In het midden mevrouw Beenhak ker. (Foto P.Z.C.) Oud-hoofdleidster r.-k- kleuterschool te Vlissingen pauselijk onderscheiden Mejuffrouw A. C. A. van Zuylekom, oud-hoofdleidster van de St.-Jozefkleu- terschool te Vlissingen, is zaterdag de pauselyke onderscheiding „Pro Ecclesia et Pontifice" ten deel gevallen. Mejuf frouw Van Zuijleknm nam vorig jaar om gezondheidsredenen afscheid van d« kleuterschool. Ze woont thans in huize „Simeons- hof" te Boxtel. Daar overhandigde pastoor H. M. Adriaansens van Vlissin gen haar zaterdagmorgen de versierse len, behorende bij de onderscheiding. Aanwezig was (laarbij onder anderen het voltallige r.-k. schoolbestuur Vlis singen en omgeving. Pastoor Adriaansens wees erop, dat me juffrouw Van Zuijlekom 33 jaar bij het kleuteronderwijs werkzaam is geweest waarvan 23 jaar in Vlissingen. „U bent een vrouw van formaat, die zich altijd op een heel bijzondere manier heeft in gezet voor het onderwijs", aldus pas toor Adriaansens. Op zijn verzoek speldde mejuffrouw M. DeUaert, de op volgster van mejuffrouw Van Zuiilekom in Vlissingen, de onderscheidene de ver sierselen op. Voorzitter C. A. Th. Hermsen, die sprak namens het schoolbestuur, memoreerde de grote persoonlijke offers, die mej. Van Zuijlekom heeft gebracht. Vooral in de jaren waarin er nog geen finan ciële gelijkstelling van onderwijs was. „U hebt altijd het nieuwe gesteund en vernieuwing gestimuleerd", zo zei de heer Hermsen, die vervolgens de bij de onderscheiding behorende oorkonde aan bood alsmede een draagmedaille. Me juffrouw Van Zuylekom sprak een dankwoord. Steigertrap breekt: schippersvrouw gewond bij val in Hansweert >e 37-jarige Belgische seliippersvrouw k. Pauwels-van Messeui is zaterdagmid- lag gewond toen een stalen steigertrap, vaarlaiigs zy afdaalde naar haar sclun n de Hansweert se haven, plotseling af- iraJi. Mevrouw Pauwels viel ruggelings achterover op het dek van een ander schip. De trap kwam bovenop haar te-, recht. Ze had rugklachten, maar is na doktersonderzoek naar haar schip te ruggekeerd, dat dit weekeinde nog ver-' trok naar Antwerpen. Mevrouw Pauwels had aan wai bood- schappen gehaald. Via de stalen trap. die aan de steiger was bevestigd wilde zij terugkeren naar haar schip, het Belgische m.s. „Martine" dat daaraan1 was gemeerd. Toen zfj op de trap stond brak deze af. De vrouw kwam terecht i op het motorschip „Corjo", dat daar eveneens was gemeerd. De arts C. A. Donker uit Krabbendijke verleende eer ste hulp. Na onderzoek bleek dat de trap een verse breuk vertoonde. Ver moedelijk is een ander sdhip kort tevo ren tegen de trap aangevaren. Zoals voor de Candy SA 5 1098.-) en de Candy A 5F 898.-), heeft u ook voor de nieuwe Super-A-Matic (een volwaardige 5 kg-wasautomaat voor 698.- ja, u leest het góed..!) geen dure krachtstroom installatie nodig. Gewoon op het normale lichtnet - een Candy-voordeel. En daar zijn er méér van: ovale buitentrommel (waardoor minder elec- triciteits- en waterverbruik), het Candy-filter, het Candy- droogeffect, zes wasprogramma's, "mini-maten" (90x44x 63 cm) - kortom: een échte Candy! Laat u de nieuwe Candy SAM eens demonstreren! Spontane hulde aan initiatiefnemers Cheque van 3000,- aangeboden tijdens jaarvergadering Tijdens de jaarvergadering van de bond van Nederlandse Militaire Oorlogsslacht offers, afdeling Zeeland hebben de P.Z.E.M.-personeelsleden W. Gast en J. Stikkelorum de opbrengst aangeboden van de door hen georganiseerde film voorstellingen over de bevrijding, inun datie en herverkaveling van Walcheren. Onder applaus van de talrijke leden, die zich in de knntine van de Generaal Ma joor Berghuyskazerne to Middelburg hadden verzameld werd aan het bestuur van de Zeeuwse afdeling een cheque ter waarde van drieduizend gulden overhan digd. De heer Gast, de geestelijke vader van het zo geslaagde plan, lichtte tijdens de vergadering de activiteiten toe die nodig waren om films bijeen te krijgen. Hij be dankte de diverse instanties voor de ver leende medewerking, waarbij hij extra de namen noemde van degenen, die zich garant stelden voor een financieel deba cle. De heer Gast zei voorts verbaasd te hebben gestaan over de bij momenten overstelpende belangstelling voor het filmprogramma, dat vooral in de noorde lijke dorpen van Walcheren een grote toeloop kreeg. In Oostkapelle werd bijna gevochten om in de zaal te mogen ko men. De heer Stikkelorum, die voorzitter P. Paree van de Zeeuwse B.N.M.O.- afdeling de cheque aanbood, deelde mee dat dit nog maar het resultaat was van een voorlopige afsluiting. „Er is nóg wat te verwachten", zo kondigde de heer Stikkelorum aan. De heer Paree bracht hulde aan de initiatiefnemers van de P.Z.E.M. „Ik ben blij dat er nog mensen leven, die ook nu nog denken aun de oorlogs slachtoffers", zo zei de voorzitter. Ook hoofdbestuurder A. van Welzenes uit Rotterdam, die ter vergadering mede delingen deed over de lustrumviering van acht mei. sprak zijn waardering uit over de werkzaamheden van de heren Gast en Stikkelorum. Tijdens de jaarvergade ring kregen mevrouw Rijcke-Bal uit Sou burg en de heren P. de Hullu uit Groede en -L. de Voogd uit Souburg de ereme daille voor tienjarig lidmaatschap aan geboden. Secretaris M. de Dreu kon ir zijn jaarverslag melding maken van een huidig ledental van 154 leden. BOEIEND BETOOG Generaal-majoor b.d. B. Koning sprak na de lunch, aangeboden door de Eerste C.O.A.K. in een boeiend betoog over de strijd om de bevrijding in Nederland. Daarbij ging hij dieper in op de achter gronden van het staken van de opmars der geallieerden aan de zuidgrens Nederland. Uitvoerig beschreef de Koning de verwoede stryd voor het vrij- ïaken van de toegang tot Antwerpen, aarbij hy het aandachtig gehoor een indruk gaf van de toedracht iler oorlogs- handelingetn in Zeeland. De oorlogsfilms over Zeeland vormden een verlengstuk van deze interessante uiteenzetting. Bij de aanvang van de geanimeerde jaar vergadering stond de heer Paree stil b(j het verscheiden van jhr. rar. A. F. C. de Casembroot, in leven erevoorzitter van de B.N.M.O.-afdeling. „Wij hebben in hem een vader van een groot gezin ver loren. Voor ons in een tijdperk afgeslo ten. Een erevoorzitter van deze allure zullen we nooit meer krijgen", zo zei de voorzitter. Nadat besloten was om me vrouw S. C. de Casembroot baronesse Van der Feltz een brief te schrijven, waarin de vele verdiensten van jhr. De Casembroot tijdens zijn erevoorzitter schap zijn vastgelegd, werden enkele ogenblikken stilte in acht genomen. Het was de nieuwe commandant van de Eerste C.O.A.K. kolonel J. J. C. Crena Uiterwijk die alle leden bij aanvang van de vergadering in de kantine had welkom geheten. Hij verzekerde de B.N.M.O.-af- deling, dat deze nooit een vergeefs be roep op de school zal behoeven te doen. Gloeiende as in vuilnisemmer; brand in auto Bij het ophalen van huisvuil te Biervliet raakte zaterdagmorgen de inhoud van de nieuwe vuilniswagen van cle fa. Bron uit Waterlandkerkje in brand. Onmlddellyk, nadat dit was ontdekt, reed men de wa gen uit de bebouwde kom de Elisabeth- polder in, waar «1e brandende inhoud aan de kant van de weg werd gestort. De schade bleef gelukkig beperkt tot wat afgebladderde verf. De brand moet zy» ontstaan, doordat op een van de ophaal- adressen gloeiende als in de vuilnisem mer is gedaan. Nieuw lid voor Terneuzense raad De voorzitter van het Centraal stem bureau heeft benoembaar verklaard als lid van de Terneuzense gemeenteraad, de heer M. van Nispen te Sluiskil. De heer Van Nispen, die zich reeds bereid heeft verklaard een zetel in de raad te bezetten, volgt in de K.V.P.-fractie de onlangs overleden heer J. C. Bleijenberg op. Op dinsdag 23 februari zal de kruising van de spoorlyn Sas van Gent-Sluiskil met ryksweg 61 in Sluiskil door een handbediende knipperlichtinstallatie worden beveiligd. KUNST Goese Operette Prins van Oranje De Goese Operette Vereniging heeft de onlangs op naar afgevuurde kritiek in Zeelands Statenzaal als een soort uit daging gevoeld. Daarop moest een dui delijk klinkend en goed geformuleerd antwoord komen. Welnu: zaterdagavond werd dat gegeven tijdens het jubileum optreden bij de twintigste verjaardag in een volle schouwburgzaal van de „Prins van Oranje". Nog voordat het doek de eerste maal opging voor de zwierige achttiende-eeuwse „Der Vogelhandler" van Carl Zeiler waren er al drie opvoe ringen uitverkocht. Eigenlijk was het zaterdagavond hele maal geen première. Twintig jaar gele den, in de winter van 1945. bewees de Goese Operette Vereniging haar be staansrecht met dezelfde ..Vogelhand ler". Toen, bij het prille begin bleek de eerste keus een doorslaand succes te zijn. Er kwamen zes tot zeven reprises. De Goese Operette heeft sindsdien echt niet veel supporters verloren. Dat viel uit het enthousiasme van het publiek (600 mensen) zaterdagavond wel te merken. En daar kwam nog eens een dikke streep onder, toen in de pauze de heer J. J. van Melle namens een kort geleden opgericht huldigingscomité voorzitter G. P. van Eerten van de Goese Operette kon verrassen met een gift van dertien honderd gulden: het resultaat van een actie onder de operette-vrienden. „De Vogelhandler" dus: de operette van de koopman in kooitjes. Adam. die met zijn geliefde uit het land van de echo- ende bergen verzeild raakt in de ver wikkelingen rondom een schertsjacht- partij van de keurvorst in de Reinpfalz. Een 'stuk met overdadige decors, met Tiroler jool en vorstelijke strijkages. Een operette, volgestopt met pruiken en hoepelrokken, kleurige idylles en wer velende feestmuziek. Dirigent Jan Kou semaker en regisseur Toine van Bergen hadden het soepel in de hand. De pres taties van het orkest, van de solisten, de duetten en het koor van jagers, stropers, dorpelingen, hovelingen en gendarmes ze lagen goed in het gehoor en ze leverden een gevarieerd kijkspel. Of het nu de wirwar van de gracieuze dans of de massale presentatie was van bijna alle deelnemers. Iets dat nu en dan op een antiek statieportret leek. Naar ons gevoel werd deze „show ge stolen" door Annie Wijnands in de rol van Christel, de postmeesteres. Een op gewekt, pittig optreden plus een goed geprononceerde zangstem. Vlak naast haar willen we zetten Loek de Kok, de keurvorstelijke jachtopziener Von Weps: een plezierig opgevatte personage, met flair en innemend gebracht. Adam, de „Vogelhandler" in eigen persoon (Jo Bekenes) had toch zeker een vol bedrijf nodig om wat los te komen. De keur vorstin. gespeeld door Alie Bekenes- Bloemendal moet hier ook worden ge noemd. Johan de Graaf in de figuur van de pseudo-keurvorst onder de toneel naam Graaf Stanislaus, bewoog zich in het officiersuniform van die dagen wat stijfjes over het toneel. Zijn stem maak te veel goed aan deze rol. Voor de bij figuren mag naast een goed gevoel voor de achttiende-eeuwse Duitse sfeer toch wel even een klein tekort aan stem volume worden genoteerd: Men „haalde" het orkest af en toe niet. Maar toch: alles opgeteld een plezierige herontdekking van wat vlak na de oor log de Goese Operettevereniging over de drempelvrees heeft geholpen, deze op voering van „Der Vogelhandler". Van der M. Nieuw hoofdstuk internationale contacten .KASPORGO", de vijftienjarige Goese r.-k. gymnastiek- en volksdansvereni ging heeft het Turkse hoofdstuk in het .Ty omvangrijke boek van de inter nationale contacten afgelopend weekend afgesloten. Met gecalligrafeerde letters „gastvrijheid, verbroedering, hoffe lijkheid" en alles wat er verder by zo'n uitwisseling hoort. Wat twee weken te rug by alle onzekerheid en slechte com municatie rondom de komst van de „Turkiye Mili Talebe Fcdcrasyonu Folklor Gurubu" een teleurstellend de- b&cle dreigde te worden is voor de Btu- denten uit Istauboel en voor de „Kas- porgo"-klompendanscrs toch nog in een uitbundig succes omgeslagen. De Turkse studenten hadden zaterdag, na een week in Goes te gast, besloten met royale hand wat terug te doen. Daarom hadden zij om te beginnen een echte Turkse receptie in het „Schutters hof" georganiseerd. Daar kwamen alle pleegouders, de hele enthousiaste „Kas- porgo"-vereniging. een uitgebreide depu tatie van het gemeentebestuur en nog vele andere genodigden 's morgens al snel in de sfeer van de folklore en de feestgewoonten van dit land aan de Mid dellandse Zee. Er hingen Turkse vlaggen in de zaal, naast de driekleur en het vendel van „Kasporgo", de volksdansers deinden er in hun zwierige kostuums en met hun vervaarlijke sabels over de dansvloer, er werd raki gedronken en er gingen har tige Turkse hapjes rond. „Kasporgo" en de studenten uit Istan- boel bedolven elkaar onder de present jes en hartelijke toespraken en als klap op de vuurpijl waren daar twee joviale invitaties van de Turkse gasten. Bij ver loting kwamen twee gastvrije Goesena- ren aan bod voor een reis naar Istan- boel: mejuffrouw J. B. van Melle (61), en de heer M. C. van Melle (63), zus en broer, die al drie jaar lang steeds weer andere gasten van „Kasporgo" onderdak bieden. Ze vertelden al aardig bereisd te zyn in Europa, maar Turkije? Nee, dat was volkomen nieuw voor hen. De leider van de Turkse studenten. Bahadir GUdek, offreerde vervolgens „Kaspor- go"-voorzitter C. W. Vervest en zijn echtgenote een uitnodiging om in augus tus van dit jaar het 12e internationale volksdansfestival in Istanboel bij te nen. het Goese stadhuis als herinnering kun nen bewaren. 's Avonds was er dan het slotfeest. De Turkse gastgroep kwam toen voor de laatste maal met zijn dansen voor het publiek. Een dansband zorgde tussen door voor muziek om alle aanwezigen in de gelegenheid te stellen een rondje te draaien. De heer Vervest hield nog een afscheids toespraak, waarin hij bedankte voor de "lousiaste opvoeringen in Goes en irwel" zei tot 1966, wanneer de Tur ken opnieuw naar Goes zullen komen voor de internationale feestweek. De eerste secretaris van de Turkse am- «ade in Den Haag, de heer Kaniil s, was ook naar Goes gekomen, ver gezeld van een afgevaardigde van het Turks reisbureau in ons land. Hij vroeg van „Kasporgo" begrip in de onvolko menheden van (le berichtgeving, die an derhalve weck geleden In Goes nogal wat verwarring heeft gesticht. Hij be dankte voor de enthousiaste ontvangst, die zyn landgenoten in Zeeland te beurt gevallen. Zondagmorgen zijn de Turkse studenten vertrokken naar Aken, waar zij de gast zijn van de Turkse studentenvereniging. Niet Rotterdam, waar men zich nog een optreden had gedacht onder auspiciën van de Nederlandse Volksdansvereni ging. Dat kon niet meer geregeld wor den. Receptie Het ging er zaterdagmorgen op „Turkse receptie" uitbundig toe. De stu denten presenteerden er op muziek van accordeon, fluit en trom voor de zoveel ste maal hun dansen uit allerlei gewes ten. „Het is onze plicht U iets te laten zien van onze folklore en onze leefge woonten", zei de lieer Gildek via de tolk. „Wy zijn gekomen om 1', Goescnaren, persoonlijk te leren kennen en in uw gezinnen een we.ek door tc brengen". Welnu, de Turkse studenten waren ver rukt over de ontvangst en de hartelijk heid. Ze overhandigden de heer Vervest en de „Kasporgo"-dansers presentjes. En die zorgden er weer voor dat zijn gasten een lepeltje en een bloemengroet mee naar huis konden nemen en dat de leider en zijn tolk thuis een tekening van „Begrip" Advertentie Dit zijn tijden van groeiende zenuwspanningen. Of u nog jong bent of op leeftijd komt die spanningen moet u opvangenDaartoe Ie Sanatogen het aangewezen middel. K l-l Sanatogen Het zenuwsterkend tonicum NOORDELIJKE WIND Veranderlijke bewolking niet tijdelijk lichte sneeuw of motregen. Zwakke tot matige noordelijke wind. Middagtempc- raturen enkele graden boven het vries punt. ZON EN MAAN. 23 februari Zon op 07.39 onder 18.08 Maan op 02.18 onder 10.54

Provinciale Zeeuwse Courant | 1965 | | pagina 2