Hebt u 6 of 7 dagen tijd voor uw kinderen horpanta... P.Z.E.M.-studie over getijcentrale Ook studie over bouw tegendrukturbine Leger wil technische vrijwilligers werven Adverteren doet verkopen Wellicht pakket kWh en stoom A-GRIEP IN ZWEDEN Russen lanceren drie satellieten Balzan-prijs voor twee Nederlanders? DR. PORTIELJE OVERLEDEN ERNSTIG HAARVERLIES O PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 22 FEBRUARI 1965 (Slot van pag. 1) die genomen nu zich in de afgelopen jaren een enorme ontwikkeling voor gedaan heeft met betrekking tot de turbine met een geringe valhoogte. De belangstelling ging met name uit naar de meest moderne ontwikkeling op dit gebied: de BULB-turbine-ge- nerator, die in hoofdzaak in Frank rijk ontwikkeld werd. Hadden de plannen in 1953 betrekking op een turbine meer geschikt voor grote valhoogte, voor deze turbine-eenheid is een valhoogte van drie meter vol doende, een getijverschil, dat in de Zeeuwse wateren aanwezig is. I In het afgelopen jaar was de maximale belasting van het voorzieningsgebied '|ca 75 MW. Dat betekent, dat verwacht van de P.Z.E.M.-centrale in Vlisslngen met een waterkrachtcentrale van 100 MW komen op ongeveer 400 MW, een capaciteit, die waarschijnlijk omstreeks die tijd beslist niet te hoog zal zijn, naar ir. Bogerd verwacht. Na de uitbreiding van de P.Z.E.M.- centrale te Vlissingen met een een heid van ca 75 MW, die naar ver wacht wordt dit jaar gereed komt, bedraagt het vermogen van deze cen trale ca 175 MW. Binnen niet al te lange termijn zullen waarschijnlijk verdere uitbreidingen volgen, die het totale vermogen op ongeveer 300 MW brengen. Deze turbine-eenheid kan beschouwd reet haar hoogrendement, terwijl de turbine voorts uitgerust is met instelbare schoe pen, zodat de eb- en vloedstroom benut kan worden en er bovendien geen twee de bekken nodig is. Een andere voordeel van deze turbine-generator is, dat het apparaat ook als pomp werken kan, waardoor het systeem van de spaarbek kenvorming toegepast kan worden. Het doel daarvan is energie op te sparen voor „piek-perioden" gedurende tijdstip- Een, waarop er weinig nodig is. Ook ierdoor wordt een beter rendement ver kregen. ZOALS REEDS opgemerkt BULB-turbine-eenheid ontwikkeld in Frankrijk. Hij wordt momenteel ge bouwd aan de rivier de Rance in Noord-Frankrijk. De centrale, die in 1967 gereed moet zijn, bestaat uit 24 eenheden van 10 MW per stuk, die zich over een afstand van rond 400 meter in een daartoe gebouwde dam uitstrekken. belasting, die omstreeks 1977-1978 nog maals verdubbeld zou kunnen zijn. Eerder bereikt HET IS ECHTER niet bijzonder opti mistisch te verondehstellen, dat deze maximale belasting van 300 MW eerder bereikt is. Deze mening mag gebaseerd worden op de verwachting, dat bjj de in dustriële ontwikkeling in Zeeland een relatief sterkere stijging dan het norma le landelijke gemiddelde zal optreden. De extra 100 MW. die een eventuele getijcentrale zal opleveren, noemde ir. Bogerd een goede verhoudings eenheid tot de 300 MW van de cen trale te Vlissingen. Hij wilde een der gelijke opvoering van het vermogen zien als een afronding ten aanzien van de industriële ontwikkeling. PRINSES BEATRIX OP CURACAO Slot van pag. 1 leid door een eigen orkestje, waarin blokfluiten de boventoon voerden. De ochtend werd besloten met een be zoek aan de r.k. middelbare meisjes school Maria Immaculata. Ook hier dezelfde geestdrift, dezelfde harte lijkheid. Niet alleen buiten de school, waar zelfs een meisjesdrumband stond opgesteld, maar ook in het ge bouw. Ook hier werd de prinses toe gezongen, oud-Curaqaose liedjes, met moeite aan de vergetelheid ontrukt. Een exemplaar van het takstboek werd de prinses aangeboden, maar daarbij bleef het niet. De liedjes w ren ook op de band vastgelegd werden eveneens ten geschenke ge geven. irorden als een soort propeller met di-1 mag worden, dat de hoogste belasting eet er aan gebouwd een generator. Door rond 1970 ongeveer 150 MW zal zijn. een laar vorm heeft deze turbme een zeer Sluizen Behalve deze turbine zijn in het Rance- project ook sluizen nodig voor de door gang van de scheepvaart. In het Zeeuw se plan zal dit niet nodig zijn, hoewel nog bestudeerd moet worden of er slui zen gemaakt moeten worden in verband met het eventueel snel toe- of afvoeren van het zeewater. Behalve het Ranceproject zijn er nog verschillende gelijksoortige getijcentra les geprojecteerd, onder meer in de Rijn bij Gerstheim en in de Rhóne bij Pierre- Bénite, met ongeveer dezelfde capaci teit als de centrale in de Noordfranse rivier. In Amerika is voor het eerst in de geschiedenis een project ontworpen met een vermogen van 1000 MW: het i.' het project-Passamaquoddy aan de noord-westkust op de grens van de Ver enigde Staten en Canada. HET VOORDEEL van een getijcen trale in vergelijking met een brand- stofeentrale Is, dat men niet te ma ken heeft met de kostenstijgende ten dens ten aanzien van brandstoffen als kolen, olie en gas, een tendens, waarmee ook in de toekomst reke ning moet worden gehouden. Vooral gezien in het licht, dat in de gehele wereld gemiddeld per tien jaar een verdubbeling van de energiebehoefte optreedt, betekent dit een zeer be langrijk voordeel. Naast het feit, dat men deze kostenstij ging tracht te reduceren door het te zoe ken in de richting van kernenergie als vervangseenheid. speelt in het energie beeld ook de factor van de beschikbaar heid van de „energiedrager" mee. „Getij" mee Zeeland heeft in dit opzicht „het getij" mee. Het water (van het toekomstig Oosterscheldebekken) is vlakbij. Altijd voorradig. Gratis beschikbaar. Een getijcentrale levert nog een tweede voordeel op, nameljjk de lage onder houdskosten voor de BULB-turblne, die van een vrjj eenvoudig type is. DE KOSTPRIJS van een dergelijke getijcentrale is vanzelfsprekend een belangrijk studieobject. De kosten zijn namelijk in belangrijke mate af hankelijk van de vraag of er belang rijke bijkomende waterstaatkundige werken noodzakelijk zijn. Wanneer het gehele Zeeuwse Meer benut zou kunnen worden als bekken, dan zijn er niet zoveel problemen. Er moet evenwel rekening worden ge houden met de omstandigheid, dat een apart zoetwaterbekken in het Zeeuwse Meer noodzakelijk zal zijn. In dit geval zal er zeer waarschijnlijk een extra dam gebouwd moeten worden, die de afslui ting zal moeten vormen van het be drijf sbekken voor de centrale. Inclusief alle bijkomende waterstaat kundige werken zal de Franse getijcen trale in de Rance 1000 gulden per ,-TTT gaan kosten. Het project op de gr van de Verenigde Staten en Canada (Passamaquoddy) wordt begroot op geveer 100 dollar per kW. De directeur van de P.Z.E.M. acht het mogelijk, dat een Zeeuwse getijcentrale voor omstreeks 500 gulden per kW ge bouwd kan worden. „Als er geen belang rijke civieltechnische werken nodig zijn, zitten we wel goed", meent ir. Bogerd. EN ALS HET niet mogelijk is deze raming van 500 te halen? Ir. Bo gerd is in dit geval van oordeel, dat een kostprijs van 1000 gulden per kW beslist nog rendabel zal zijn. Hy grondt dit oordeel o.a. op het gege ven, dat in verschillende landen spaarbekkens gebouwd zijn raison van ongeveer 1000 gulden per kW. Of het mogelijk is het getijcentrale plan in Zeeland te realiseren bij een kostprijs van boven de 1000 gulden is nu nog moeilijk te beoordelen. DE VERDERE industriële ontwikkeling in Zeeland is in dit geheel een punt van veel belang. Het toekomstig vermogen DE P.Z.E.M.-DIRECTIE over weegt nog een tweede object in studie te nemen. Het ligt name lijk in de lijn der verwachting, dat na de voltooiing van de cen trale-uitbreiding te Vlissingen het moment gekomen is om de stichting van een nieuwe opwek eenheid in Zeeuwsch-Vlaanderen te overwegen. Daarbij zal naast de behoefte aan kilowatturen ook de stoombehoefte in het betreffende gebied moeten worden bezien. De gedachten gaan hierbij uit naar de bouw van tegendrukturbines, waardoor naast elektrische ener gie de levering van stoom aan ge vestigde of nieuw te vestigen in dustrieën mogelijk zal worden- Het principe om via tegendruk energie op te wekken is niet nieuw; in talryke industrieën maakt men er gebruik van door de stoom weer te benutten nadat er kWu uit geproduceerd zijn. De levering van een pakket kWu en stoom door een elektriciteitsbedrijf is voor Nederland echter recent. Er is o.a. één voorbeeld van, afgezien van de stadsverwarming. Waarom de P.Z.E.M. een dergelijk pro ject in studie zal nemen? Van veel be lang is daarbij de vraag op welke wijze het energieypakket het meest rendabel te produceren tegen de laagste prijzen De centrale Zeeland te Vlissingen heeft het Sloegebied vlakbij, maar het is niet onmogelijk, dat via deze centrale geen stoom en kWh renda bel geproduceerd en aan de klanten in het gehele voorzieningsgebied voordelig afgeleverd kunnen worden. Op twee kilometer afstand levert dit geen problemen op, maar wat is de uitkomst waneer over tien kilometer afstand geleverd moet worden. Daar toe strekt zich nu deze studie uit. Principe turbine HET PRINCIPE van de tegendruk-tur bine is op de eenvoudigste wijze als volgt te benaderen. In het normale condensor- bedrijf voor de opwekking van k\Vu gaat de stoom nit de ketel via de hoge drukturbine naar de lage drukturbine. Via de condensor-installatie komt de stoom gecondenseerd weer in de ketel terug. In het zuivere stoombedrijf gaat de stoom uit de ketel naar de diverse afnemers e-n komt gecondenseerd terug in de ketel. By de produktie van elektri sche energie met tegendruk-turbine maakt men geen gebruik van een con densorinstallatie. Voor de lage druktur bine wordt de stoom afgetapt, in de rich ting van de verbruikers gedirigeerd en vandaar weer teruggevoerd naar de ke tel. HOE GROOT de optimale afstand van het bedrijf tot de verbruikers mag zijn is nog een vraagteken. Tien kilometer? Het wordt momenteel bestudeerd. Waar een dergelijke nieuwe opwek eenheid gebouwd zou moeten wor den? Wanneer een afstand van tien kilometer overbrugd kan worden, zou het niet ondenkbaar kunnen zijn om het produktiebedrijf in het midden van de Zeeuws-Vlaamse kanaalzone te plaats beslaat van 20 kilometer. Bij de voorgenomen studie over de mogelijkheid een getijcentrale te bouxoen in de af te sluiten Ooster- schelde richt de P.ZJ2.M. zich in eerste instantie op het type van een turbine-eenheid, zoals dat momen teel in een project in de Franse ri vier de Rance opgesteld icordt. Op de tekening is deze eenheid dikom- lijnd) te onderscheiden: het is een soort propeller met direct er aan gebouwd een generator. In de be tonconstructie er boven, voordelig te bouwen, kan de geaele technische unit ingericht worden. RUSSISCHE SCHAATSERS VERSLAAN DE ZWEDEN De in het afgelopen weekeinde te Oes- tersund gehouden landenontmoeting tus sen Zweden en Rusland (dames en he ren) is in een grote Russische triomf geëindigd. Bij de dames was de Russi sche overmacht wel heel groot. De Rus sinnen zegevierden met net maximale aantal punten" van 28 tegen 12 voor de Zweedse meisjes. Valentina Stenina er Irina Jegorova verdeelden de ereplaat sen. De Russische herenploeg, waarin Matu- sevitsj. Kositsjkin, Antson en Kaplan, de vier Russische representanten in het laatste wereldkampioenschap, ontbra ken, won weliswaar ook, maar met min der groot verschil. De Russen behaalden 115 punten tegen de Zweden 105. Individueel was oud-wereldkampioen Jonny Nilsson met overwinningen op drie afstanden de meest succesvolle rij der. Hij won de J.500 meter (2.17.9), de 5000 nieter (8.00.0) en de 10.000 meter (16.56.4). De Rus Lev Zaitsev zege vierde op de 500 meter in 43.1 sec. Open water Casa Cuna Er mag echter ook niet uit het oog wor den verloren, dat de situering van een centrale aan open water Westerschel- de) in dit verband bijzonder belangrijk is. Bovendien moet er rekening mee worden gehouden, dat niet alle indus trieën gebruik zullen maken van deze mogelijkheid van stoomlevering. Wel heeft de P.Z.E.M. er, aldus verklaarde ir. Bogerd, bij de bestudering van de plannen serieus rekening mee te hou- eerste daff Haar eerste bezoek zaterdagmiddag gold Casa Cuna (Huize Wieg), een Kindertehuis van de Stichting Jeugd zorg, waar werkende moeders over dag hun kinderen kunnen brengen. Hiér was nog een cadeautje voor de prinses: een op Curaqao gevlochten mandje (macutu) met bloemen af komstig uit de Curaqaose natuur, alsmede een zakdoekje op speciaal Curagaose manier geborduurd. Toen prinses Irene en prinses Margriet in 1962 een bezoek brachten aan de Nederlandse Antillen, opende prinses Margriet daar de naar haar genoem de kraamkliniek van bet Wit-Gele Kruis. Een bezoek aan deze kliniek was het volgende programmapunt. Toen de prinses de hal was binnen gegaan wachtte haar een verrassing: de twee eerstgeboren baby's, Iti de Swart en Max Scriwanek, nu ruim twee en een half jaar oud. Opening HET DOEL van deze heide studies, zo beklemtoonde ir. Bogerd, is uiteindelijk: tot de laagst mogelijke kostprijzen te komen en daardoor goedkope kilowatt uren en eventuele stoom te kunnen leve- Het prysnivenu van de kWh ligt volgens uitlatingen van afnemers en volgens re cente vergelijkingen concurrerend. Dat houdt echter voor de P.Z.E.M. niet in, dat de maatschappij studies tot verdere -erbeteringen achteruit zal schuiven. Door het scheppen van een goed „ener gieklimaat" wil het bedrijf de groei van de welvaart in Zeeland mee helpen be- Rechts een situatieschets van de ge tijcentrale in de rivier de Rance in Noord-Frankrijk. Deze centrale, die in 1967 gereed moet zijn, bestaat uit 24 turbines van 10 MW elk. Het geheel beslaat een lengte van onge veer 40V meter. Op de tekening links ziet men waar deze centrale ge bouwd xoordt, namelijk ten zuiden van St.-Malo. Bij Dinant is de zui delijke afsluiting van het bedrijfs- bekken gebouwd. prinses werd besloten met een offi ciële handeling: de opening van het landsinstituut voor de volksgezond heid, waar alle medische en justitiële onderzoekingen worden verricht. Met het doorknippen van een rood- wit-blauw lint verrichtte de prinses onder applaus de officiële opening. De bevolking van Curasao heeft de prinses op de tweede dag van haar bezoek aan de Nederlandse Antillen haar visitekaartje aangeboden. In het Riffstadion was zondagmiddag een manifestatie georganiseerd, waaraan door 5.660 personen werd deelgeno men. Groep na groep, de een nog kleuriger dan de ander, trok voorbij. Zichtbaar genoot de prinses van het gebodene. De A-griep die onlangs heeft, huisgehou den in de Sowjet-Unie heeft thans de kop opgestoken in Zweden, zo is gisteren be vestigd door functionarissen van de ge zondheidsdienst. NIEUW PLAN VAN DEFENSIE ALS DE PROEF SLAAGT MINDER BEHOEFTE AAN DIENSTPLICHTIGEN Omdat hot als het ware met de dag bezwaarlijker wordt om voor de bedie ning van het steeds gecompliceerder wordende materiaal gebruik te blyven treft, maken van dienstplichtigen, is men bij defensie bezig met de uitwerking een plan dat moet voorzien in het vangen van die dienstplichtigen door vrijwillig dienend personeel. Het stre ven is daarbij °P gericht om althans op een groot aantal „sleutelfuncties' dienstplichtigen te vervangen door vrij willigers. Dit heeft de staatssecretaris voor de landmacht, de heer J. C. E. Hueix, zaterdagmiddag in 's-Gravenzan- de gezegd tijdens een forumbijeenkomst van de statenkring Delft van de Chris telijk Historische Unie. Reeds in de Tweede Kamer heeft minis ter De Jong enige tijd geleden meege deeld dat men wat het personeel be- MAN WERD NEERGESLAGEN EN BEROOFD In de Amsterdamse tuinstad Osdorp Is zaterdagavond even na acht uur de 48- jarige directeur L. van den Stam van Stams Vleespaleizen en \3ees waren fa briek N.V. door een onbekend gebleven man vermoedelijk met een ijzeren voor werp neergeslagen en beroofd van een grote bruine leren aktentas met geld. De heer Van der Stam uit Amstelveen liep een bloedende hoofdwond op. Hij werd overgebracht naar het Wilhelmlna- gasthuis, waar hij ter verpleging is op- Jongetje (6) met voet onder trein De 6-jarige Franciscus Hendrikus Qua- kemaat uit Utrecht is zaterdagmorgen toen hij met enkele vriendjes op een rangeerterrein by het handelsterrein t in Utrecht aan het spelen met zijn voet onder een goederenwagen ekomen. De jongen is naar het acade misch ziekenhuis gebracht. Zijn moet waarschijnlijk worden geampu teerd. NIEUW C.H. WEEKBLAD De ledenvergadering van de persvere niging „Koningin en Vaderland", uit geefster van het „Christelijk Historisch Weekblad" heeft zaterdag haar goed keuring gehecht aan het samengaan dit weekblad met het blad Christelijk Historische Nederlander". Dit laatste blad verschijnt voornamelijk Friesland. Het nieuw te vormen blad dat de naam ,Het Christelijk Historisch Weekblad De Nederlander" zal dragen wordt uit gegeven door de stichting „Christelijk Historische Pers", waarvan het bestuur wordt gevormd door vertegenwoordi gers van de persvereniging „Koningin en Vaderland", de stichting „Persvereni- Christelijk Historische Nederlan- het hoofdbestuur van de C.H.U., de Federatie van Christelijk Historische Jongerengroepen. de Centrale van Christelijk Historische Vrouwengroepen en de „De Savornin Lohmanstiehting". Het is de bedoeling dat het nieuwe christelijk historische opinieweekblad begin april voor het eerst verschijnt. Voordien zal nog verschijnen het gou den jubileumnummer van het „Christe lijk Historisch Weekblad". lialen. Toen hij zaterdagavond aan de achter- zijde een van zijn twee aan het Osdorp- •erkeert in het stadium van over- plein gevestigde winkels verliet, op weg :ang van dienstplichtigen naar iets an-1 naar zijn auto, kreeg hij twee klappen op Iers. Staatssecretaris Haex zei dat het zijn hoofd met een vermoedelijk 1 voorwerp. Hij raakte hierdoor wel even versuft, doch sloeg niet tegen de grond. De heer Van der Stam riep om hulp, waarop zijn aanvaller wegrende naar een gereedstaande Volkswagen en daar mee verdween. aantrekken van vrijwilligers tot nooit een bijzonder groot succes is ge weest. Het aantal van die vrijwilligers schommelde rond de 2000. Omdat in het verleden de werving van vrijwillig dienend personeel niet succesvol is ge weest, zoekt men het thans bij defen sie in een geheel andere benadering van het probleem. De gedachten gaan nu in de richting van het aantrekken vein vrijwillig dienend personeel voor een langer aantal jaren. Tijdens zijn diensttijd zal die „vrijwilliger nieuwe stijl" op kosten van defensie een vak opleiding kunnen krijgen. De Sowjet-Unie heeft gisteren drie on bemande satellieten, bestemd voor speur- Er is reeds overleg gaande met werkgevers- en werknemersorgani saties. Deze laatsten staan zeer po sitief tegenover het denkbeeld. Met de werkgevers is men eveneens in gesprek en bij defensie bestaat de indruk dat ook zij aan het plan wil len meewerken. Indien het plan slaagt, zal op den duur het aantal kunnen worden verminderd, aldus de staatssecretaris. Proef in herfst Uit zeer betrouwbare bron verneemt het A.N.P. dat nog in de herfst van dit jaar een proef met het nieuwe systeem ge nomen zal worden. Omdat het militair- technisch en -bedrijfseconomisch gezien weinig zin heeft vrijwilligers aan te trekken voor een periode van minder dan vier jaren gaan de gedachten uit naar een vierjarige diensttijd. Het aan tal vrijwilligers dat men 'nodig heeft (speciaal chauffeurs voor het nieuwe gemechaniseerde en gemotoriseerde ma teriaal en personeel voor onderhouds- functies) ligt tussen de 12.000 en 15.000 per periode van vier jaar. Als het plan slaagt zal een van de gunstige gevolgen zijn dat er een ontspanning op de beidsmarkt kan optreden, want iedere vrijwilliger die zich voor vier jaar verbindt behoeven drie dienstplichtigen minder opgeroepen te worden. Bere kend is dat dit een besparing betekent van twee en een kwart man-jaar. Opleiding do Vakopleiding die de vrijwilligers zul len krygen zal, als daarover overeen stemming bereikt kan worden, op kos ten van defensie gegeven worden op bij voorbeeld bedrjjfsscholen van grote par ticuliere bedrijven. Daardoor tracht men tevens een zodanige binding met die bedrijven te krijgen dat een vrijwilliger na beëindiging van zijn diensttijd ze kan „overstappen" naar een bepaald be drijf en aldns zijn toekomst min of meer verzekerd weet- VERVOLGING INGESTELD TEGEN ADOLF HITLER Tegen de nazi-dictator Adolf Hitler, die byna zeker in 1945 zelfmoord pleegde, is een vervolging wegens massamoord ingesteld, zo heeft de Westberlijnse openbare aanklager Hans Glinther gis teren bekendgemaakt. De bedoeling hiervan 3s te verzekeren dat Hitier voor een rechtbank zou kun nen worden gedaagd zelfs wanneer de verjaringstermijn voor oorlogsmisdaden, die op 8 mei afloopt, niet wordt ver- .Wij zijn ertoe gekomen door de Günther, hoewef die algemeen luut onmogelijk wordt beschouwd Door het maken van een begin aan een voorbereidend onderzoek in deze zaak wordt de verjaringstermijn automatisch 20 jaar verlengd. Men zal de beschuldi gingen tegen Hitier. dat deze de moord miljoenen mensen tussen ,nn" erk, in een baan om de aarde gebracht. Zy werden gelanceerd door slechts één raket. De Balzanstichting is weer in opspraak. Het vorige jaar ontbonden bestuur heeft de prijzen voor 1964 bekendgemaakt. De door de Italiaanse regering aangestelde buitengewoon commissaris heeft echter tegen de publikatie geprotesteerd, waar door de prijstoekenning op losse schroe ven staat. Twee Nederlanders behoren tot de prijs winnaars, het zyn prof. J. H. Oort, di recteur van de sterrenwacht in Leiden, die «1e prijs voor astrofisika en astro nomie krijgt en prof. J. Tinbergen uit Den Haag, die de prjjs voor economie deelt met de Franse prof. Perroux en de Italiaanse professor Del Vechio uit Rome. TENTOONSTELLING VAN AAD VELDHOEN IN DORDRECHT GESLOTEN De officier van justitie te Dordrecht mr. J. E. Visser, heeft het exposeren van enkele werken van de Amsterdamse gra leus Aad Veldhoen, van wie vrij dagavond in de zalen van het Dordtse tekengenootschap Plctura een tentoon stelling geopend is, niet toelaatbaar ge acht. Hij gaf last ze van de tentoonstel ling te verwijderen. Omdat And Veld hoen daartoe" niet bereid bleek, is het bestuur van Pïctura noodgedwongen tot Zaterdagavond is, enkele weken voordat, hy 79 jaar zon zijn geworden, in het zie kenhuis Zonnestraal te Hilversum over leden dr. A. F. J. Portielje, oud-inspec teur van de levende have en nud-hoofd van de afdeling voorlichting van de Am sterdamse dierentuin Artis. Anton Frederik Johan Portielje was op 8 maart 1886 geboren. Hij was aanvanke lijk als journalist werkzaam. In 1906 werd hij biologie-assistent van de toen malige directeur van Artis. dr. C. Her bert. In die functie maakte hij vele rei zen in het buitenland voor het aankopen van dieren. In 1927 werd hij benoemd tot inspecteur van de levende have van Artis. De heer Portielje kreeg bekendheid door zijn rondleidingen in Artis, zijn radio praatje, zijn publicistische arbeid (b.v. Verkade-album), wetenschappelijke ar tikelen, boekwerken. Hij was o.a. vele jaren lid van het algemeen bestuur dei- vereniging tot behoud van natuurmonu menten. In 1946 verleende de universiteit van Amsterdam hem het eredoctoraat, daar bij al zijn arbeid ten behoeve van het betere contact tussen mens en dier waar- 1945 heeft bevolen of op zich heeft ge- i derende en in het bijzonder zij:n werk nomen, nagaan. „Dieren zien en leren kennen" (en geen wasdagrommel meer!) Wij bedoelen dit: hebt U nog altijd ééns per week wasdag? Dat is een beruchte dag. En eigenlijk ook een beetje een verloren dag! Voor Uzelf, uw kinderen, uw gezin, want voordat de was vrolijk en wel aan de lijn wappert, bent U afgeknapt. Moe en mistroostig en humeurig. En dat is jammer. Omdat er wasserij „DE ZON" is. Modern geoutilleerd (dus „merken" overbodig), waar uw wasgoed net zo degelijk en zorgzaam onder handen wordt genomen als thuis. Eerst door veilige wasautoma ten, die elk waspakket apart en voorzich tig wassen. Dan door behoedzame cen trifuges. Maar waar het fijne werk nog altijd aan mensenhanden wordt overgelaten. Strij ken, vouwen, opmakendat doen attente meisjes, die maar wat graag horen dat U zegt: Fijn, daar is de was weer! Vraag eens inlichtingen! Een gemiddelde gezinswas van 4 personen kost 5,50-/ 5,75! (Kant en klaar in de kast). Goes, telefoon 7310 Terneuzen, telefoon 2653 Middelburg, telef. 3135 Vlissingen, telef. 4606 Souburg, telefoon 600 «rwaarlozing enz. Wacht ok opvalt, maar pas tijdig de krachtig werkende haarvoedingspreparaten de heer Lohuis, Voisenweg 2 te Marle (Ov.) en de heer Blank, Insulindeweg 231 te Amsterdam. die beiden leden aan haaruitval met meer of minder ern stige gevolgen. Nu als prachtig succesweer een gezonde haardos. Horpanta haarvoedingsmlddel (2.60, 4.90,7.95 enz.) Horpanta shampoo, haarversterkend (1.25, 2.15, 2.40) Horpanta haarcrème, bevordert de gezondheid van het haar (1.50, 1.85, 2.45) Horpanta massage-olie (1.40, 4.60) Horpanta edeibrillantine (1.75). in MIDDELBURG by: D.A. Drog. De Vyzel (Meulmeester) De Ruyterstraat 21 Drog. Damen Korte Noordstraat 61 Drog. Schnlte Thieme Lange Delft 119-121 in VLISSINGEN by: Drog. De Balans Hogevveg 88 D.A. Drog. De Vijzel (Meulmeester) Betje VVolffplein 1 Drog. M. J. Eekman Oude Markt 12 Drog. Beniest Lepelstraat 13 in OOST-SOUBURG t>ij: Drog. De Gaper Kanaalstraat 46 in KAPELLE by: Drog. Brouwers Ooststrnat 6 in KRABBENDIJKE bij: Drog. M. I- Hirdes Dorpsstraat 59 in SCHERPENISSE Drog. Hage-Jansens Weststraat 270 in GOES bij: Parf. A. C. v. d. Rest Lange Kerkstraat 42 Parf. C. van Biemen Klokstrant 4 Parf. Liberty Lange Vorststraat 9 in ZIERIKZEE by: Drog. Het Centrum (R. ten Kate) Dam 5 in BROUWERSHAVEN b(j: Drog. T. Jonge Markt 10 in KOUDEKERKE by: Drog. J. P. Christiaanse Dorpsplein 3a in DOMBURG by: Drog. Geldof Duinstraat 2

Provinciale Zeeuwse Courant | 1965 | | pagina 14