Felle kritiek in Belgische Senaat op Schelde-Rijnverdrag Vroegere Belgische minister-president in de aanval ZEEUWSE GRASZAADMÏDDAG TROK TWEEHONDERD TELERS NAAR GOES Sabotagecomplot in Amerika op tijd ontdekt neem de blinddoek proef is net zo lekker als de duurste Amerikaan! maarf Oct 00STBURGS ECHTPAAR VIERDE DIAMANTEN HUWELIJKSFEEST „BIERVLIET - BIJ OPHEFFING - ALLEEN BIJ KANAALGEMEENTE" Noodtoestand bij de medische faculteit Utrecht GEREFORMEERD KAPELLE VIER MAANDEN IN HERVORMDE KERK Rilland herdacht commissaris T.v.-rechtbank 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 17 FEBRUARI 1965 BESCHULDIGING TOT ONDERHANDELAARS De voormalige Belgische minis ter-president, J. P. Duviéusart, heeft dinsdag in de Senaat ern- stige kritiek uitgeoefend op dej Belgische ambtenaren, die aan de onderhandelingen met Ne derland hebben deelgenomen over het Schelde-Rijnverdrag, dat in mei 1963 in Den Haag werd ondertekend. Betogend, dat de Nederlandse regering wel erg ingenomen moet zijn met het uiteindelijke resultaat van de onderhandelingen, veroor deelde hij de Belgische functio narissen, die Nederlandse on derscheidingen hebben aan vaard, voordat het Belgische parlement zich over het verdrag heeft uitgesproken. Hij wees de beschuldiging van enkele sena toren af, die deze opmerking een „insinuatie" noemden. „Het is slechts ernstige kritiek", al dus Duviéusart. de aanleg van de nieuwe waterweg nodig zal zijn, behoeft per jaar niet meer dan 350 miljoen frank door België te worden uitgetrokken (25 miljoen gulden). Op de eerste dag van liet debat kwam hierna aan het woord dn Internatio naal bekende socialistische jurist prof. H. M. S. Rolin, die de mening bestreed, dat het verdrag voor Ne derland voordeliger zou uitvallen en dat het gekozen tracé van de nieuwe verbinding tussen Rijn en Schelde niet rationeel zou zijn. De debatten zullen woensdag worden voortgezet. Waarschijnlijk zal de Se naat eerst donderdag tot stemming overgaan. Het verdrag werd reeds vorig jaar met grote meerderheid door de kamer van volksvertegen woordigers goedgekeurd. Rinus Verweijs won in Rotterdam Maandagavond zijn in Rotterdam boks wedstrijden gehouden waaraan twee Vllssingse boksers deelnamen. Rinus Verwens bokste in de lichtgewicht- nieuwenngenklasse tegen de Rotterdam mer I'. Westerlate een zeer goede en! op hoog |>eil staande party, die Vlissinger verdiend op punten won. De tweede partij bracht de zwaar-welter Ben Benthem in de ring tegen de Ha genaar K. Hoogenband Na de eerste ronde goed te hebben gebokst moest hij in de tweede ronde opgeven wegens kramp in zijn been. Op 20 maart is er de stedenontmoetlng Roosendaal-VIissingen. Op 13 maart worden in Vlissingen de Nederlandse bokskampioenschappen gehouden. Twee Vlissingers zullen in de voorwedstrijden boksen: B. Benthem, zwaar-welter (B- klasse) en B. van Hove, middengewicht (B-klasse). Op de eerste dag van de openbare behandeling van het wetsontwerp tot goedkeuring van het verdrag tot ver betering van de verhinding tussen de Schelde en de Rijn viel hij het op vrij wel elk onderdeel aan. Voor minder dan een derde van het aantal leden van de Senaat sprekend noemde hij het verdrag te duur voor België om dat zelfs voor Antwerpen de nieuwe verbinding niet erg aantrekkelijk is. Voorts eiste senator Duviéusart ga ranties, dat het bestaande investe ringsplan voor de Belgische waterwe gen door het verdrag niet in gevaar wordt gebracht en dat België niet zal worden gedwongen stuwdammen in de Ardennen aan te leggen om te kunnen voldoen aan de verplichte le veringen van zoetwater aan Neder land. Ook de socialistische senator F. Dehousse uitte kritiek op bepaal de onderdelen van het verdrag. Hij betreurde het ook, dat de in terparlementaire Beneluxraad niet bij de behandeling van het verdrag was ingeschakeld en noemde de Nederlanders „hardnekkige onder handelaars". De Belgische vice-minister van tenlandse zaken, H. Fayat, noemde de vrees voor ernstige gevolgen van de levering van zoet water aan Neder land ongegrond. Ook bestreed hij de mening, dat de bestaande investe ringsplannen in België door de kos ten van de nieuwe verbinding in ge vaar zouden komen. Berekend over een periode van tien jaar, die voor „VRAAGPUNTEN" DOORGELICHT „Teelt rendabel t.o.v. granen Liebrechts won in Trondheim Op internationale schaatswedstrijden, die dinsdagavond te Trondheim ziju ge houden, heeft onze nationale kampioen Ard Schenk op de 500 meter zijn meer dere moeten erkennen in de Noor Magne Thomassen, die winnaar werd met Haugen met 43,3 derde werd. Rudi Liebrechts werd met 43,4 vierde. Kees Verkerk met 43,5 zesde. Modder met 44,2 zevende en Nottet met 44,5 negende. Wereldkampioen Per Ivar Moe bezette met 45.4 de j De 5000 meter werd v se overwinning, name! brechts, die op een tijd van 7 min. 51.4 Bec. uitkwam. De Noorse kampioen Fred A. Maier eindigde met 7.54.0 op de tweede plaats, terwijl Verkerk (7.57.8) en Schenk (8.01.5) zich respectievelijk derde en vierde plaatsten. Moe reikte ook op de 5000 meter niet hoog, hij werd met 8.16.5 negende. Met slechts 0.2 sec. achterstand op de wereldkampioen werd Peter Nottet elfde. Piet Modder, die een val maakte, werd met 8.26.1 elfde. De Nederlanders bezetten in het klas sement de ereplaatsen met Liebrechts, die een totaal van 90.540 puntn had. op de eerste plaats en Ard Schenk met 90.650 punten op de tweede. Thomassen was met 90.720 punten derde en Verkerk met 91.880 punten vierde. De overige plaatsingen: 5. Maier, 92,080 pnt.; 6.' Eriksen~(N.). 92.240 pnt.; 7. Guttorm- sen (N.). 93.540 pnt 8. Renato de Riva (It.), 93.940 pnt.: 9. Nottet, 94.170 pnt.: 10. Modder. 94.810 pnt. Moe. 95.050 pnt. Op de rijksweg tussen Middelburg en Missingen is een vrachtwagen met aanhangwagen, bestuurd door H. S. uit Tholen in de nacht van maandag op dinsdag van de weg af geraakt en in een opslagruimte voor bouwmaterialen gereden. Het ongeluk werd veroorzaakt door de gladheid op de weg. De vrachtauto begon te slippen, schoot over het voetpad en kwam tot stilstand in een opslagplaatsje, rnkele meters naast „Watervreugd". De schuur werd zwaar, de auto licht bescha digd. De bestuurder werd niet ge wond. Op de foto de vrachtauto, die pas in de loop van dinsdagmiddag met een takelwagen uit zijn benarde toestand is gehaald. Foto P.Z.C.) De Zeeuwse graszaadtelers zijn weer op de hoogte. Ze hebben weer kunnen ho ren hoe de vooruitzichten voor hun teelt zijn, op welke manier ze hun produkt het best kunnen verzorgen, welke middelen daaraan te pas komen. In de „Prins van Oranje" te Goes zaten dinsdagmiddag een paar honderd graszaadtelers om er op een „Graszaadmiddag" voorgelicht te worden over een aantal actuele vraagpunten in hun branche. „Vraag punten" waren het letterlyk, die aan de orde gesteld werdentegenover zich von den de bezoekers geen inleiders, maar zes Leden van een foruni, dat onder lei ding van ir. J. D. Dorst heel wat vra gen beantwoordde, die de bezoekers op schrift in de zaal vonden. Een stuk technische voorlichting was het, verpakt in een vragenlijstje, voor de organisatie waarvan de Stichting Keuringsdienst Zeeland en de rijkslandbouwvoorlichtingsdienst tekenden. De rijkslandbouwconsulent in Goes, ir. H. P. de Bruin haalde een algemeen aspect naar voren, toen hij de bezoekers de rentabiliteit van hun teelt voorrekende: in vergelij king met verschillende granen kun nen de graszaadsoorten in Zeeland best mee, zo was zijn conclusie. Hij wees daarbij ook nog op verschillende nevenvoordelen. De perspectieven van de graszaadteelt? Er is weinig Het F.B.I. heeft gisteren bekend gemaakt, dat in New York vier personen zijn gearresteerd, die het Washingtonmonument, het Vrij' heidsbeeld en de Vrijheidsklok wil den opblazen. Het Washingtonmonument is een 169 meter hoge obelisk in het cen trum van de Amerikaanse hoofd stad, het Vrijheidsbeeld staat naar bekend op een eiland bij de haven van New York en de Vrijheids- klok, een symbool van de Ameri kaanse onafhankelijkheid, bevindt zich in Philadelphia. Gearresteerd zijn drie negers en een blanke vrouw uit Canada. te zeggen, vond ir. De Bruin, die wel de deskundigheid van de teler onder streepte en het belang van een hoge kilogramopbrengst. De technische kanten van de gespeciali seerde graszaadteelt kregen op deze voorlichtingsbijeenkomst de grootste aandacht. Elk van de forumleden nam een aantal vragen op een bepaald vlak voor zijn rekening. Zo kregen de bezoe kers van de heer J. E. Wolfert des kundige van het consulentschap zaadge wassen een inzicht in de vorderingen bij het onderzoek naar de bestrijding van grasachtige onkruiden en behandelde hij de problemen bij het maaidorsen van de stam. Ir. De Bruin ging asm de hand van een tabel nader in op de prijsontwikkeling en den rentabiliteit van graszaden ten op zichte van granen, wintertarwe met na me ook. Over de veldkeuring beant woordde de heer Van Dixhoorn van het N.A.K. een aantal vragen en de schoning van de graszaden was een punt. dat via een aantal vragenlijstjes uiteengezet werd door dr. ir. A. F. Schoorel, direc teur van het rijksproefstation voor zaad controle. Over de aspecten in de nieuwe A.T.V.- iandbouwzaaizaden vertelde de heer W. H. Kwakkernaat, adj.-secretaris van de hoofdafdeling akkerbouw van het land bouwschap. Belastingaspecten en prijs- risico's ten slotte vormden zaken, waar op de heer M. C. van den Assem, secre taris van de Nederlandse Kwekersbond, nader inging. Daarna was er gelegen heid om over verschillende zaken mon delinge vragen te stellen aan het forum. Moderne mensen houden zichzelf niet voor de gek. Dat lekkere sigaretten niet duur behoeven te zijn, bewijst Silky: 20 heerlijke Amerikanen van eerste klas plantage-tabakken voor «y f Wethouder Dijk: „Wij zijn toch niet tekort geschoten?" In vier punten zet Biervliet zijn stand punt uiteen over de plannen voor de gemeentelijke herindeling van Zeeuwsch- Vlaanderen. Het plan van Gedeputeerde Staten van Zeeland omvat opheffing van de zelfstandige gemeente en splitsing in tweeën. Biervliet is het daarmee niet eens. Dat wordt in een brief aan G.S. uiteengezet. Dinsdagavond is de ge meenteraad unaniem akkoord gegaan niet deze door b. en w. voorgestelde brief. De punten van deze brief zijn: handhaving van Biervliet als zelf standige gemeente blijft de primaire w wens: grote hoe-12. indien de zelfstandigheid wordt opge- veelheid dynamiet en ontstekingsappa-1 heven dan moet uitsluitend aan oriën tering in oostelijke richting worden gedacht; 3. opname van de gehéle gemeente in een „Braakmangemeente" of samen voeging bij de kanaalgemeente Ter- neuzen is dan ook acceptabel: 4. afsplitsing van een voor Biervliets gemeenschapsleven essentieel deel (de buurtschap Driewegen) is volko men onaanvaardbaar. Raad akkoord met standpunt b. en W. Jongleren wijk. Volgens FJ3J.-directeur Edgar Hoover vormt de vondst slechts een ge deelte van de door de samenzweerders verzamelde explosieven. De vier aangehoudenen worden beschul digd van een samenzwering met het doel. fegeringseigendommen te vernie len. Zij kunnen maximaal tot tien jaar gevangenisstraf en een boete van tien duizend dollar worden veroordeeld. De arrestanten zijn: de 28-jarige Cana dese Michelle Duclos. woonachtig tc Montreal, die is aangesloten bij een af scheidingsbeweging in Quebec, „Ras- semblement pour l'Independance Natio nale' geheten Zii is maandag uit Ca nada de Verenigde Staten binnengeko- )e 28-jarige Robert S. Collier, een ne- ;er uit Boston, die zich, ondanks een Jaartoe door het ministerie van bui tenlandse zaken uitgevaardigd verbod, in 1964 met een groep studenten naar Cuba begaf. De 32-jarige neger Walter Bowe. een voormalig student, nu judoleraar. Hij is Castrogezind en heeft deel uitgemaakt van het comité voor een rechtvaardige politiek jegens Cuba („Fair Play for Cuba"). De 22-jarige Khalil Sayed, die verleden jaar in Washington studeerde. weerde zich nog even fel tegen de tieven van G.S.: „Alle motieven om de herindeling te verkopen zijn een doekje voor het bloeden. Het gaat er alleen maar om voor Terneuzen „Lebensraum" en wat uitbreiding voor Hulst te krij gen en om de pil te vergulden nemen ze heel Zeeuwsch-Vlaandéren bij de kop. Waarom niet één gemeente in de kanaalzone en de omliggende gemeen ten zelfstandig gelaten. Wij zijn toch niet tekort geschoten? Ik ben van die motieven niet ondersteboven. Ze zijn niet ingegeven door de realiteit en de nood zaak. Het is een jongleren met woorden als „schaalvergroting", maar ze hebben niets te zeggen". Tevoren was men akkoord gegaan met het onbewoonbaar verklaren van vijf voningen. VOORJAARSDEMONSTRATIE IN EUROPEES VERBAND IN W1LHELMINAP0LDER Momenteel worden er voorbereidingen getroffen voor een grote voorjaarsde- monstratie in de Wilhelminapolder, uit gaande van de Europese Bietentelersor- De gemeenteraadsleden hadden er dins- ganisatie. Bij deze voorbereidingen zijn dagavond weinig meer aan toe te voe gen. Burgemeester A. P. Kostense con cludeerde dat de vaststelling van een structuurplan vooraf had moeten gaan aan een herindelingsplan. „Dat blijkt nu eens te meer". En: „Er is door kerke lijke organisaties en door standsorgani saties en door de buurtschap Driewegen duidelijk gesteld hoe men erover denkt". Burgemeester Kostense vond het zeer de vraag of een Braakmangemeente nog een haalbare zaak is (samen met Hoek en Philippine), maar wat er ook zou gebeuren- Biervliet wil naar Terneu zen en zeker niet naar Uzendijke en de buurtschap Driewegen moet de moe dergemeente volgen. Eenzelfde mening waren wethouder J. W. Verplanke (gem.1 bel.) en de heer G. Ciaeys (k.v an. Bii hen vc betrokken het landbouwschap, de sui kerindustrie, het instituut voor Ratio nele Suikerproduktie, het instituut landbouwtechniek en raionalisme, rijkslandbonwconsulentschap voor land bouwwerktuigen, liet rykslandbouwt sulentschap voor plantenziekten, de eniging voor bedrijfsvoorlichting West- Zuid-Beveland en het rijkslandbouwcon- sulentsehap voor plantenziekten, de vereniging voor bedryfsvourliehting West-Zuid-Be vel and en het rijksland- bouwconsulentschap voor de Zeeuwse Eilanden. Deze belangrijke gebeurtenis zal in de tweede helft van mei plaats vinden. Het ligt in de bedoeling, dat er tijdens do voorjaarsdemonstratie verga deringen worden gehouden van het be stuur van de Europese bietentelersor- ganisatie en van de technische commis sie van deze organisatie, waarbij een groot aantal buitenlandse deelnemers zal zijn betrokken. Marijke de Fouw wint reis naar Engeland Marijke de Fouw, leerlinge van de Prln- van de Britse organisatie van oorlogs veteranen. Marijke was één van de vele deelnemers aan de klaprooscollecte het Nederlands Oorlogsgravencomité. Dit comité verloot ieder jaar 20 reizen naar Engeland onder haar collectanten. De voorzitter van de faculteit, der ge neeskunde van de rijksuniversiteit in Utrecht, prof. dr. L. A. Hulst, heeft op een persconferentie een beeld geschetst van de situatie waarin deze faculteit is komen te verkeren door een gebrek aan financiële middelen en door een enorme toevloed van eerstejaars studen ten. Een door de minister ingestelde „plaat singscommissie" die de aankomende me dische studenten over de verschillende universiteiten moest verdelen, heeft Utrecht aan het begin van dit studie jaar 304 eerstejaars „toegewezen", dat vil zeggen ongeveer tweemaal zoveel ils er in voorgaande jaren werden in- jeschreven. De massale opkomst heeft e wetenschappelijke staf uiteraard voor talloze problemen geplaatst en het ziet ernaar uit. dat deze moeilijkheden er in de loop van de zes volgende studiejaren niet minder op zullen worden. Prof. Hulst is geen voorstander van het invoeren van een numerus clausus. In de eerste plaats is het de vraag of bij een selectie vooraf inderdaad de beste kandidaten kunnen worden „uitge- zeefd" en in de tweede plaats bestaan er in Nederland voor alle functies waar voor de artsenbul vereist is, vacatures. Nederland beschikt momenteel over 111 artsen per 100.000 inwoners, 44 meer dan Portugal, maar 146 minder dan Israël 59 minder dan de Sowjet-Unie, 50 min der dan Oostenrijk, 39 minder dan West- Duitsland en respectievelijk 26 en 19 minder dan Zwitserland en Italië. Hij meent, dat er op zeer korte termijn veel meer collegezalen, laboratoria en prakticumzalen moeten komen. Volgens hem kunnen de problemen alleen maar worden opgelost als daarvoor zeer gro te bedragen ter beschikking worden ge steld. Daarbij gaat het niet alleen om de goede wil van minister Bot, maar om de vraag, of het gehele Nederlandse volk bereid is, het benodigde geld op te bren gen om Nederland op een hoog medisch niveau te brengen. LONDENSE DIEVEN ROOFDEN VOOR 1 MILJOEN AAN JUWELEN Dieven in Londen heb- lieii zich tijdens liet weekeinde meester ge maakt van een hoe veelheid juwelen ter waarde van ongeveer 100.000 pond (een mil joen gulden). Nadat zij hun slag hadden ge slagen speelden zy de politie een tas vol aan- wijzigingen zonder het tc weten in handen, die wellicht van pas kan komen hij de opsporing van de mannen. Het slachtoffer was juwelier Charles Pac ker uit Regent Street. De dieven moeten tij dens het. weekeinde zijn zaak zijn binnenge drongen waar zij een kluis openbraken en de aanwezige kostbaarhe den meenamen. „Zij hebben alleen het beste meegenomen", zo zei een van de em ployees van de zaak. „Het zyn kennelijk deskundigen geweest. Voor zover wij kunnen nagaan tot nu toe be draagt de waarde van het gestolcne ongeveer 100.000 pond", alaus de zegsman. De diefstal werd ont dekt toen de zaak om negen uur maandag morgen weer openging. Een uur eerder gooiden onbekenden een tas over de leuning van de Chelsea Bridge, naar zij dachten, in de Theems. De tas kwam echter terecht in een politieboot die juist passeerde. De politie verklaarde later dat in de tas verpakkingsma teriaal en doosjes af komstig uit de zaak van Packer, werd aan getroffen. Voorts be vond zich nog een zwarte schoen in dc tas. Maandag was het 60 jaar geleden dat de heer Jannis Riemens en mevrouw Johanna Suzanna Simpelaar door de ambtenaar van de burgerlijke stand in de gemeente Oostburg in het hu welijk werden verbonden. Op de dag van dit 60-jarig huwelijksfeest ontbrak het het diamanten echtpaar, dat in de Prins Mauritsstraat 11 te Oostburg woont, niet aan belangstel ling. Temidden van naaste familieleden ontving men de gehele dag door be zoek: verdere familie, buren en ken nissen, die hun gelukwensen kwamen aanbieden. De nu 79-jarige Riemens en zijn één jaar jongere echtgenote kregen bovendien vele schriftelijke felicitaties, waaronder een telegram van koningin Juliana, met de navol gende inhoud: „Hare Majesteit de Koningin doet U haar hartelijke ge- ten huwelijksfeest op 15 februari" en ondertekend door de particulier se cretaris, mr. Van der Hoeven. Van wege de grote drukte op de feestdag zelf, kwamen ook dinsdag nog velen hun gelukwensen aanbieden, onder wie Oostburgs burgemeester, de heer J. L. van Leeuwen. Beide echtelieden zijn nog zeer vi taal. Als een bijzonderheid kan nog worden vermeld, dat de heer Rie mens met enige trots nog het over hemd (blauw-gestreept zoals dat in die dagen mode was) waarin hij was getrouwd kon laten zien. Op de foto: In de feestelijk versierde Wegens restauratie eigen kerk Aanvangstijden van diensten gewijzigd jge hebben zondag afscheid genomen van hun kerk gebouw aan de Biezelingsestraat. Een afscheid voor enkele maanden maar, want nog deze zomer hoopt men er de diensten te kunnen hervatten. Dat de deuren tijdelijk gesloten worden, houdt verband met het besluit de kerk te la ten restaureren en het van een nieuw interieur te voorzien. De kerkdiensten zullen evenwel normaal doorgaan, zij het dat ze met Ingang van aanstaande zondag gehouden zullen worden in de Nederlandse hervormde kerk te Kapelle. De kerkeraad van de Nederlands her vormde gemeente heeft hiervoor tot en met maart haar eigen ochtenddienst verzet naar negen uur. Om half elf zal dan de dienst aanvangen van de gere formeerde kerk. De middagdienst van half drie blijft voor de Nederlands her vormde gemeente ongewijzigd. Die voor de gereformeerde kerk zal aanvangen om vijf uur. In april zullen de ochtend diensten weer worden gewisseld. De res tauratie, waarmede het aannemersbe drijf J. v. d. Linde uit Kloetinge deze week al een begin zal maken, zal de ge reformeerde Kerk naar schatting 80.000 gaan kosten. De plannen zijn REDDINGBOOT HAALDE SCHEEPSPAPIEREN VAN WRAK GRIEKS SCHIP De motorreddingboot „President J. V. Wierdsnia" van Breskens heeft dinsdag morgen van het voor de Vlissingse kust liggende wrak van de Griekse kolenboot „Spj-ros Armenakis" de scheepspapieren opgehaald. Dit gebeurde tegen negen bij laag water. eddingboot was uitgevaren van Bres kens onder schipper w. v. d. Broecke en met aanboord de stuurman en de mar conist van het Griekse schip. Met een rubbervlot van de reddingboot, waarin meevoer stuurman C. Erasmus, voer men naar het scheepswrak. Men haalde scheepspapieren en een sextant van boord alsmede een noodzender in een wa- Verwacht wordt dat vanmiddag woensdag de bemanning van de „Sny- ros Armenakis" met een bus naar Rot terdam zal vertrekken. Vandaaruit zul len de schepelingen naar huis afreizen. gesteld, zodat een startkapitaaltje wezig is. Daarnaast zal er deze maand nog een inzamelingscampagne onder de leden worden gehouden. Hiermede hoopt men 25.000 tot 30.000 bijeen te bren gen. De restauratie bepaalt zich enkel tot datgene wat zich in de kerk bevindt. Daarbij zal het interieur grondig wor den gewijzigd. Zo zal do galerij aanzien lijk worden vergroot. Verder zal de kerk een nieuwe vloer krijgen en zal er cen trale verwarming worden aangelegd. De banken zullen verdwijnen en er zul len nieuwe voor in de plaats komen. Er komt ook een geheel andere indeling. In plaats van twee paden komt er nu één middenpad. Voor de preekstoel zul len enkele rijen stoelen worden geplaatst in verband met de Avondmaalsviering. Verder zal de kerk van een liturgiscn centrum worden voorzien met een nieu we preekstoel, doopvont en Avondmaals tafel. Daar zal ook een plaatsje worden gereserveerd voor de collecLezakken en bloemen. Ten slotte zullen ook de bijge bouwen een opknapbeurt krijgen. Met dc restauratie zal tevens worden bereikt, dat de kerk veertig zitplaatsen meer zal krijgen. Als alles volgens plan verloopt, hoopt men over vier maanden de opge knapte en gemoderniseerde kerk weer in gebruik te kunnen nemen. Bath heeft tijdens de openbare r~ vergadering stilgestaan bij het over lijden van Zeelands commissaris van der koningin. Burgemeester J. C. W. Jobse memoreerde de grote versla genheid en diepe ontroering, die de gehele provincie beroerde en die ont sproot uit de svmpathie voor deze gouverneur. Vee'l kwam onder zijn bestuur in de provincie tot stand. Burgemeester Jobse memoreerde de aparte plaats, die de commissaris voor Rilland-Bath innam, een ge meente, waar hij in zjjn jeugd veie nialen vertoefde. Hij was een edelman in de ware zin des woords, een hu maan en edel man: In de historie van Zeeland heeft hij zeker een onuit wisbare voetstap nagelaten In het zand van zijn tijd. Zijn gedachtenis zal bij ons allen in dankbare en aan gename herinnering bleven, aldus Rillands eerste burger. Voorts gingen zijn gedachten uit naar mevrouw De Casembroot. Hierop volgden enkele ogenblikken stilte. In het programma „Televisierecht - bank" (VARA) kregen de kijkers gisteravond oen poïitierechterzit- Ting te zien: saai, maar instructief en bij de behandeling van enkele zaken bijzonder levensecht. Mr. W. Duk zorgde voor een heldere in leiding, waaruit de verschillen tussen meervoudige kamer en po litierechter een lid van de rechtbank, dat alleen, zonder bij zitter, rechtspreekt goed tot uiting kwamen En men kreeg deze avond tevens een aardige in druk welke zaken een politierech ter behandelt. Zo stonden voor deze avond op de rol een winkel diefstal, een geval van joy riding (als verstekzaak), een be lediging en een zeer menselijk geval van huisvredebreuk. Men had zich bij de selectie der „ver dachten" verzekerd van zeer ge- differentieerde personages, waar door het mogelijk werd. dat bij de behandeling van de winkeldief stal de uitzending weliswaar een menselijk, maar toch een strikt documentair en didaktisch karak ter droeg, met als tegenstelling de beledigingszaak, die een bijna le vensechte millieuschets werd met volop volks vertier uit Amster dam. Het geheel verschafte een goed inzicht op de soms wat gemoedelijke gang van zaken bij de politierechter en als aan het begin net woord „saai" werd ge plaatst, dan dient daarbij aange tekend, dat geromantiseerde se ries als „De verdedigers" en „Per ry Mason" bij vlagen erg onder houdend kunnen zijn, maar de realiteit vaak nauwelijks benade- die niet alleen het programma het gejaagde karakter wist te ontne men. maar al direct onze sym pathie had na zijn opmerking tot Stijn Streuveis-kenner Serrarens uit Zelzate: „Dc-ze VARA-quiz is de meest culturele uitzending van de N.T.S.". H.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1965 | | pagina 4