RAJAKOWITSCH MAAKT OOK IN WENEN NOG DE DIENST UIT Op verjaardag prinses Irene de vlaggen uit Overeenstemming bereikt over de ziektekostenregeling ambtenaren S.S.-er maakt gebruik van zwakke leiding tijdens proces IN DE - GREEPfv) VAN A DEGRIEP? WERKNEMERS BIJ VEROLME KRIJGEN MEER wr.-. Premier met stok ontving senatoren thuis Prinses Beatrix naar Suriname Moordenaar pater Smit gedetineerd BEMIDDELINGSPOGING MISLUKT IN ANTWERPS HAVENCONFLICT T egemoetkomingen en vergoedingen aan deelnemers Bijdrage WOENSDAG 17 FEBRUARI 1965 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 AANKLAGER BEKLAAGT ZICH OVER PROCESGANG (Van onze speciale verslaggever). „Mijnheer de president, ik wil nu eindelijk wel eens weten in welk stadium dit proces zich bevindt. Zijn wij aan het begin of zijn wij aan het eind ik weet niet eens wat er gebeurt". Met deze verontwaar digde woorden heeft Staatsanwalt Kovacs gistermiddag stelling ge nomen tegen de voorzitter van het gerechtshof dat in Wenen oordeelt over dr. Erich H. Rajakowitsch. Hij onderstreepte daarmee het merk baar groeiend onbehagen over een procesgang waarbij de verdachte de dienst uitmaakt. President dr. Viktor Strobl geeft nauwelijks leiding aan de lange ti rades die Rajakowitsch behoeft om zich van het oude excuus „Ich habe es damals nicht gewusst" te bedienen. En het is daarenboven pijnlijk dat dr. Strobl onlangs van een ernstige ziekte hersteld, voort durend door de beklaagde op de vingers wordt getikt omdat zijn kennis van zaken te kort schiet. Onbeperkt en vrijwel onweerspro ken krijgt een man die wegens weerzinwekkende feiten terecht moet staan, gelegenheid voor een niet bijster wakkere jury de feiten te verdraaien. In Oostenrijk zyn al meer proeessen gen ex-nazi's gevoerd maar zelfs in dit land waar met „die hraune Vergangen- heit" nog zoveel rekening wordt gehou- den is net nog nimmer voorgekomen dat een proces zo volledig uit de hand dreigt te lopen. Het is op zichzelf niet verbazingwek kend dat Rajakowitsch zich met hand en tand verweert tegen de aanklacht die hem voor een Nederlandse rechtbank ten minste vijftien jaar achter de tralies zou brengen. Het is daarentegen wél betreurenswaardig dat Nederland nu uit de verte moet toezien hoe iemand die zich tijdens de bezetting als een onver zoenlijk jodenvervolger heeft doen ken nen in zijn vaderland een behandeling krijgt die voorbijgaat aan het feit dat juist het betrachten van zorgvuldigheid in de rechtspraak een wezenlijk onder scheid vormt tussen de periode voor en de jaren na 1945. „Ondergeschikt" Nadat met een knikje, een buiging en een vriendelijk wederzijds goeden- morgen de tweede zittingsdag een aanvang had genomen heeft Rajako witsch langdurig mogen spreken over zijn werkzaamheden in Neder land en heeft hij ook zijn levensloop onveranderd: voor dit gerecht een man die jurist was en dus juri dische vraagstukken oploste; een on dergeschikte SS-er die dus ook nooit, zelfs niet tijdelijk, aan het _hoofd niseerd. Uit de verdere levensloop van Rajako- witsch is alleen nog interessant het tweetal bezoeken dat hij aan Zuid-Ame rika bracht in 1950 en 1951". Eichmann heeft namelijk in Jeruzalem verklaard dat hij daar met Rajakowitsch heeft gesproken. Zijn opmerking bracht zegt Rajakowitsch thans: Eichmann ont moet? Natu rijulk.tien en en en moet? Naturlijk niet, want ik dacht dat hij ergens in Koeweit verbleef. Echter bn alle retoriek en zelfverze kerdheid heeft deze tweede procesdag voor Rajakowitsch toch ook momenten gebracht waarop hij kennelijk in ver warring raakte en vol twijfel naar zijn advocaat staarde. Die waren te danken aan vragen van Staatsanwalt dr. Ko vacs. De eerste maal ging het om de - de T,r klacht". Want Rajakowitsch maar een ding: de jury erv; overtuigen dat hij niet van doen had met de „Auswanderungsstelle" maar „slechts" met het „Auswanderungs- fonds" waaruit de deportaties met geroofd joods vermogen werden be- „Wle zaten er op uw kantoor?", vroeg dr. Kovacs. „Ik herinner mij dat niet meer", antwoordt Rajakowitsch maar in de stukken heb ik gelezen een zekere Lages (nog steeds opgesloten in Breda, red.) en een zekere Aus der Fünten (eveneens opgesloten in Breda, red.) en een zekere mejuffrouw Slottke is enige tyd mijn medewerkster geweest. (Deze juffrouw Slottke leeft nog. In Duitsland En als de Nederlandse justitie graag op iemand de hand zou willen leggen dan is zij het wel. Een woord van haar was dikwijls voldoende om voor de slacht offers van de Duitse bezetters het ver schil tussen leven of dood te bepalen. Nergens echter in de onvolledige ar chieven die ons resten is genoeg be waard gebleven om haar alsnog voor een rechtbank te brengen). Ondanks alles groeit op deze ontoerei kende manier in de grote zaal van het Weense Landesgericht een beeld van Rajakowitsch dat meer recht doet aan de werkelijkheid van zijn cynische ont- tussen de chefs die hij heeft gehad en zijn medewerkers. Zijn baas in Neder land was Harster die slechts twaalf jaar kreeg omdat men de omvang van zijn activiteiten nog niet kende. Mede werkers: Lages, Aus der Fünten. twee van de grootste oorlogsmisdadigers die in Nederland hebben rondgelopen. En al zegt Rajakowitsch nu zich hun namen niet meer te herinneren, hij personeelsleider van „Zentralstelle Schijnbaar vriendelijk informeerde Staatsanwalt hoe het toch mogelijk was dat de naam Rajakowitsch niet was te vinden bij de juridische deskundigen maar wel achter de aanduiding Z.B.V. of te wel in het Nederlands „voor bij zondere opdrachten". Snel hersteld Maar nadat de president voortdurend met trillende handen bladerend in de stukken hem de gelegenheid had ver schaft met zijn advocaat te overleg gen was Rajakowitsch zichzelf weer snel meester. Zo kon hij dan ook op de vraag „Bent U niet naar Neder land gestuurd om naar het voorbeeld van Praag een „Zentralstelle" op te richten „zeggen" dat is nu een van die onnauwkeurigheden in de aan- Een overzicht van de grote hal in het Amsterdamse R.A.I.-gebouw, icaar vanaf morgen, donderdag, de 50e „gouden" R.A.I.-tentoonstelling voor personenauto's zijn poorten voor het publiek zal openen. (Voor meer nieuws over de R.A.I. zie el ders in dit nummer WITTE KRUIS poeders helpen u eruit! Nadat de hele dag is gestaakt zijn gis termiddag rond vijf uur de onderhan delingen bij Verolme afgesloten. Tydens het overleg tussen vakbondsbesturen en vertegenwoordigers der Verolme-onder- neraingsraden enerzijds, hoofddirectie en directies van de Verolme-bedrijven an derzijds, is ten aanzien van onderstaande punten volledige overeenstemming be reikt: Met Ingang van 22 februari zullen de uurlonen van alle volwassen uurloners, ongeacht werkklasse, functie of ge- meenteklasse, met negen cent worden verhoogd (mogelijkheid vier procent on dernemingsdifferentiatie Betrokkenen zijn zich er van bewust dat deze loonstijging gepaard moet gaan met verhoging der produlctivitelt. Op verzoek van de ondernemingsra den is besloten uit het winstverdellngs- reservefonds alsnog een procent extra uit te keren. Het totale percentage van de winstdelingsuitkering over het jaar 1964 is hiermee gebracht op acht pro cent. Ten aanzien van niet gewerkte uren ten gevolge van de recente ongeregeld heden op enkele van de Verolme-bedrij ven werd overeengekomen dat aan hen die bereid waren htm werkzaamheden te verrichten de niet-gewerkte uren tot en met dinsdg J6 februari vergoed zul len worden op ba3is van uurloon plus een toeslag van 20 procent (door de on regelmatigheden was een aantal werk- willenden niet in staat om hun dagtaak uit te voeren). placht hen met Zoepf. Fischer en Har ster te ontmoeten in het Scheveningse hotel „De Wittebrug" waar zij hun vrou wen lieten logeren In Wenen echter zijn dit namen die nau welijks betekenis kunnen hebben voor een college van gezworenen «lat hun aandacht lange dagen achtereen moet bepalen by documenten over misdaden die een landgenoot 24 jaar geleden er gens in West-Europa zou hebben be gaan. Deze jury kan het beeld van «Ie ware Rajakowitsch niet onderscheiden. En er zal veel moeten gebeuren in de komend»' dagen wil zij na deze eerste indrukken kunnen b»-grijpen waarom die schijnbaar zo beminnelijk hoffelijke man in zijn keurige kostuum nu nog terecht moet staan. REGERING BESLIST Het Wereldgebeuren t^unuaiueie Waahn met adel iet udcc •er- *ft bch Senaat wil in nieuwe grondwet regentschap regelen (Van onze parlementaire redacteur). De regering ziet geen aanleiding wijziging te brengen in de tot dus ver gevolgde regel om op ver jaardagen van de leden van het Koninklijk Huis de vlag uit te steken op de regeringsgebouwen. Tijdens de behandeling van de be- groting van algemene zaken in de door de recente weigering in de Tweede Kamer van staatssecretaris Van den Berge (financiën) om ant woord te geven op een vraag over belastingaanslagen van een socialis tisch kamerlid, werd aangesneden door prof. Samkalden Deze meende dat de grondwet zodanig geïnterpre teerd dient te worden, dat alleen een antwoord geweigerd mag worden „in het belang van de staat". Premier Marijnen sloot zich echter aan bij het ook door voorgaande kabinetten ingenomen standpunt dat ministers in het algemeen verplicht zijn beide Ka mers zo goed mogelijk in te lichten, maar dat ook andere redenen dan staats belangen een antwoord kunnen verhin deren. Hij beriep zich op verschillende Eerste Kamer verklaarde minis ter-president Marijnen gisteren, dat tot nu toe altijd op de ver jaardagen van de kinderen van de koningin de vlaggen zijn uitgesto ken en dat er geen reden is om dat bij de verjaardag van prinses Irene niet meer te doen. „Als de koningin zich verheugt over het feest van haar dochter", aldus de minister-president, „dan geven wij mede uiting aan onze vreugde". De Eerste Kamer, die gisteren verschil lende malen het Koninklijk Huis ter sprake bracht, was het niet in zijn ge heel eens met deze beslissing van de re- -ering. De fracties van de P.v.d.A. en '.S.P. toonden zich weinig ingenomen met het uitsteken van de vlag voor prin ses Irene. „Wij achten dit geen verstan dige beslissing", zo vertolkte prof. Sam kalden (p.v.d.a.) de gevoelens van zijn fractie. plicht it er geen bestaat. Zaak-Churchil! Op de vraag waarom tijdens zijn ver blijf in de West niet de vice-minister- president mr. Biesheuvel de begrafenis van Churchill had bijgewoond, ant woordde mr. Marijnen dat de Engelse uitnodiging was gericht aan de minister van buitenlandse zaken. „De heer Bies-II heuvel had toen reeds aan «1e Britse ambassadeur toegezegd, dat hij de her-: denkingsdienst in de Haagse klooster kerk zou bijwonen, zodat het kabinet besloot de heer I.uns af te vaardigen". I>e begroting werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De P.S.P. stem de tegen. Regent De .ngdurige afwezigheid de koningin in het buitenland het koninklijk gezag geheel of gedeelte lijk te doen waarnemen door een re gent, leidde in de Senaat tot een ju ridisch debat over de mogelijkheden die de huidige grondwet tot een re gentschap biedt. Prof. De Gaay Fort man (a.r.) en dr. Beerekamp (c.h.) waren van oordeel, dat niet licht vaardig voorbij mag worden gegaan aan het feit. dat de koningin bij een staatsiebezoek of vakantie plot seling in de situatie kan komen te verkeer dat zij niet naar het vader land kan terugkeren of zelf geen contact meer met het kabinet "kan opnemen. Mr. Marijnen zag in de grondwet geen mogelijkheid tot een gedeeltelijke overdracht van het ko ninklijk gezag. Wel zou b(j vakantie een regent kun nen worden aangewezen, waar daarvoor zouden beide Kamers vooraf een wets-1 ontwerp moeten aannemen. Dat zou; betekenen, dat de regent, bijvoorbeeld prinses Beatrix, niet samen mei de ko ningin op vakantie kan gaan. Voor staatsiebezoeken zag hij eigenlijk geen oplossing omdat de koningin dan „in over- fünctie"~ blijft en gedeeltelijke haar gezag la. Voor de suggestie va dracht van haar gezag niet toegestaan gr "aay 'ga- heden gesplitst kunnen worden in ko- Fortman, dat de koninklijke bevoeg» ninklijk gezag en waardigheid waar door het denkbaar zou zijn dat de ko ningin in haar „waardigheid" een staatsiebezoek kan afleggen, maar thuis een regent tijdelijk haar „gezag" over neemt voelde de minister-president weinig. Hij achtte het verstandiger de beraadslagingen over de nieuwe grond wet af te wachten, waarbij dit pro bleem ter sprake gebracht kan Tijdens de behandeling van de b«v groting van algemene zaken gaf Eerste-Kamervoorzitter mr. Jonk man de minister-president gister middag vriendelijk toestemming om zijn antwoord niet zoals ge bruikelijk staande, maar zittend achter de regeringstafel te geven. De heer Marijnen. die steunend op een wandelstok het kamergebouw had betreden, bleek zijn enkel ver zwikt te hebben toen hij dezer dagen op het station zijn zoon, die op een kostschool verblijft, naar de trein bracht. Deze lichte handicap verhinderde de minister-president echter niet na afloop van de vergadering een veertigtal leden van de Eerste Kamer in zijn ambtswoning „Het Catshuis" te ontvangen voor een rondleiding en het nuttigen van een glaasje. De heer Marijnen had de Senaat tijdens de vergadering bij zich thuis geïnviteerd, omdat verschillende leden hem de vraag hadden gesteld of Het Catshuis na een jaar bewoning aan de ve-wachtingen voldoet. „Komt U vanmiddag zelf maar eens kij ken...". was de spontane uitnodi ging- Aansluitend aan haar bezoek aa de Nederlandse Antillen zal prin sen Beatrix tot 9 maart in Suri name vertoeven. Op maandag I maart vliegt zij van Sint Maarten naar het vliegveld Zanderij bjj Pa ramaribo. Na de traditionele hul diging by haar aankomst zal zij onder meer een krans leggen bjj liet monument voor de gevallenen. De volgende dag zal zij tijdens rondritten door de stad enkele scholen, het gebouw van het Rode Kruis en het diaconessenhuis be zoeken. 's Avonds wordt op het gouvernementshuis een receptie te harer ere gegeven. Woensdag 3 maart vliegt de prinses van het vliegveld Zorg en hoop naar Pa- lom eu. waar zij een indianendorp zal bezoeken's Avonds wordt door de Surinaamse .Junior Chamber" in hotel Torarica in Paramaribo een banket aangeboden dat wordt gevolgd door een volksshow. De volgende ochtend vertrekt de kroonprinses van het vliegveld Zorg en Hoop naar Botopassie. vanwaar zij met haar gevolg een tocht per motorkorjaal zal maken naar Djoemoe. Deze tocht duurt ongeveer 4 uur Na de lunch zal zij tenslotte Granman Aboikoni in het dorpje Asiedonhoppo ontmoe ten. De prinses zal in Djoemoe overnachten. De 5e maart gaat zij, nu stroomopwaarts, In 3 uur tljds weer terug naar Botopassie en vandaar per vliegtuig naar Afo Baka. Per auto wórdt de tocht voortgezet naar Brokopon- do en vervolgens na een kort be zoek aan het transinigratiedorp Klaaskreek naar Paramaribo. Voor zaterdag 6 maart staan be zoeken aan een school, een leger kamp en een openbaar ziekenhuis in New Nickerie op het program ma Ook wordt een bezoek ge bracht aan de rijkspolder te He- nar In Wageningen staat haar een zanghulde van schoolkinde ren te wachten, waarna zn per vliegtuig naar de hootastacf van het land terugkeert. Zondag zal een bezoek worden gebracht aan de hervormde kerk in Paramaribo Dinsdag 9 maart vertrekt de prin ses in alle vroegte met een char tervliegtuig naar Curacao en van daar per lijnvlucht via New York naar Nederland. De prinses zal op 10 maart 's ochtends om 8 uur op Schiphol aankomen. Het Indonesische persbureau Antara I heeft gisteren ren officiële verklaring gepubliceerd over de moord op pater Smit. De verklaring is afgelegd door generaal Soetjipto, secretaris van het bureau voor zaken betreffende W'i-st- Irian. Volgens de generaal is de moorde- r van pater Smit een Indonesiër, 8. Imbaln genaamd, die thans gedetineerd is. Deze Imhain die In Merauke de func tie van districtshoofd vervulde, doodde de pater door middel van verscheidene pistoolschoten, nadat deze „onvriende lijke opmerkingen aan het adres van Indonesië" had gemaakt, aldus generaal Soetjipto. tar gunsu- Irtgezet m een vry hartelijk'.- sfeer Voor, tijdens en kort na de Incidenten in de Kanaalzo:.» wils Punuina minder geneigd oin te onderhandelen. De rege ring van du midden-Amerikaanse land stak nl«rt onder stoeien of banken dat zij de overeenkomsten uit het verleden af» antiek en afgcuaan beschouwde en jzij eiste niets minder dan de volledige overdracht van het kanaal met alles i wal daar bij beltoon aan Panama. Se dertdien is de hemel boven het kanaal {enigszins opgehelderd n hebben beide partijen zien toegankelijker getoond I voor eikaars stanopuntcn. Panama heeft de eis tot onmiddellijke overdracht laten varen, blijkbaar ïn- I ziende dat dit een oomogelyxc en on haalbare wens was en beperkt zich thans tot aanzienlijk minder drastische fomiuleringen. Tijdens de gesprekken tussen beide partijen is tot uiting geko men dat Panama wél van mening w dat de Amerikaanse soevereiniteit over de Kanaalzone niet lot in eeuwigheid kan voortduren, maar een preciese termijn is niet gesteld. Aan de andere kam heeft Amerika op ■k'-ndgef üverdra Indonesiërs van malen voor „Papoea's" heeft uitgeschol den. Dit woord wordt thans beschouwd als een ernstige belediging. Verder heeft generaal Soetjipto verklaard dat het niet waar is dat Nederlandse vertegenwoor- «iigers toestemming geweigerd is voor een onderzoek in dit geval. Hij zei dat ambtenaren van de ambassade van Ne derland. als zij dat zouden wensen, naar Merauke kunnen gaan en daar zelf een onderzoek kunnen instellen. Onze Haagse redactie schrijft hierover verder: Het Nederlandse ministerie van buitenlandse zaken heeft geen commen taar op het bericht van het Indonesische persbureau Antara, volgens hetwelk de Indonesische generaal Soetjipto heeft verklaard dat de moordenaar van pater Smit uit Heerhugowaard, de Indonesiër S. Imbaim, ln hechtenis is genomen. „Wij moeten de opheldering afwachten, die wij onder aandringen op grote spoed van de Indonesische ambassade heoben gevraagd", deelde gisteravond een woordvoerder in Den Haag mede. „Eerst dan kunnen er instructies uitgaan naar onze ambassade in Djakarta. Ais er aanleiding toe is. is het niet onmogelijk dat er iemand van buitenlandse zaken naar Indonesië gezonden wordt om de zaak te behandelen". Het ministerie van buitenlandse zaken heeft de Indonesische ambassade ver zocht te willen proberen het antwoord van Djakarta binnen 24 uur in Den Haag te hebben. Gisteravond was het zo deelde de woordvoerder mede nog niet ontvangen. Laos heeft bij Noord-Vietnam geprotes teerd tegen het uitgeven van een kaart, waarop delen van Laos en van Cambodja bij Noord-Vletnam zijn getrokken. dat het bereid ls het kanaal verdrag van 1903 te herzien. Het is de eerste maal dat de Amerikanen zover toegeven en ook «tót wordt beschouwd als een posi tieve stap in de richting van een defini tieve oplossing der geschillen, ihln, ■bn kanen hebben behalve de kwesties rond het huidige kanaal namelijk ook hun plannen voor een nieuw kanaal van kuat tot kust ter sprake gebracht en dat ver klaart misschien de gematigde houding van Panama. Want voor dit nieuwe kanaal, zo heeft president Johnson gezegd, znn vier plaatsen geschikt en slechts éen daar van ligt op Panarnecs grondgebied. De drie andere geschikte punten voor een landdoorbraak kan men vinden in Co lumbia. Nicaragua en Costa Rica. Ook met deze landen is reeds overleg ge pleegd en daarbij is gebleken dat de be langstelling voor het nieuwe OPLOSSING MOEILIJKER GEWORDEN Gouverneur van pleegd en daarbij is gebleken dat de E langstelling voor het nieuwe project overal zeer groot ls. Bovendien stellen Columbia, Nicaragua en Costa Rica niet zulke hoge eisen als Panama doet. De regering van Panama wil tijdens de eerst»- veertig vijftig af schrijvingsjaren het beheer over het nieuwe kanaal met de Verenigde Staten delen. De drie andere landen zijn even wel genegen ook andere belanghebben den bij het beheer te betrekken bijvoor beeld landen met grote handelsvloten die van het kanaal een druk gebruik zullen maken. Panama wenst ten slotte dat na de eerste fase van veertig, vijf tig jaar het beheer ln Panamese han den komt en dat is een eis die de con currentie niet heeft gesteld. Washington heeft dus een sterke onder handelingspositie opgebouwd en dat is de Panamezen waarschijnlijk niet ont gaan. Amerika heeft trouwens nog een tweede voorwaarde gesteld: de bevolking van het land waarin het kanaal komt. dient in haar geheel niet afwijzend tegenover het project te staan Hiermee waar schuwt Washington de regering van Pa nama in feite dat nieuwe" ongeregeldhe den een overeenkomst niet zullen be vorderen. Reeds eerder trouwens heeft Amerika er bij de Panamese president op aangedrongen bepaalde mensen uit zijn regering te verwijderen teneinde een oplossing van de kwesties tussen beide landen mogelijk te kunnen maken. Het ging er de Verenigde Staten daarbij om aat een eind zou worden gemaakt aan de clanvorming in regeringskringen, die weinig meer met democratische toestan den te maken had. Dresident Marco Robles heeft zijn re gering inmiddels een nieuw gezicht voor het leggen van een basis van een redelijke en voor alle partijen aanvaard bare regeling. De ongeveer 800 personeelsleden van de „havenkapiteinsaienst" in Antwerpen zijn de vorige maand een langzaam-aan- actie" begonnen, nadat zij hun staking moesten beëindigen als gevolg van een vorderingsbevel van de regering. -jZiJ eisen ln navolging van andere ven •oor onregelmatige arbeid, wordt echter, dat een verho ging van de lonen in de kapiteinsdienst tot een kettingreactie zou leiden in an dere gemeentelijke en rijksdiensten. Hy heeft het Antwerpse gemeentebe- Tot vorige week zijn al meer dan 400 stuur, «lat hem twee weken geleden ver- schepen sinds 1 januari als gevolg van zocht znn goede diensten te verlenen, de staking en de „langzaam-aan-actie" "ege«Ieela Antwerpen geeft het op Een oplossing van het conflict in de Antwerpse haven is weer moei-1 zij' eisen"in navolging van andere cate- lijker geworden door het misluk- gorieën arbeider» in de haven extra- - nremw vnnp onregelmatige dt echter, dat ken van een bemiddelingspoging door de gouverneur van de provin cie Antwerpen, Declerck, premies voc Gevreesd w medegedeeld geen mogelijkheid te andere havens uitgeweken. In commissie voor georganiseerd overleg: gegeven, al zijn enkele leden van de c de Panamese aristrocatie gespaard ge bleven, zoals bijvoorbeeld de miljonair Fernando Eleta, die minister van bui tenlandse zaken is geworden en de vroe gere president Ricardo M Arias, die be noemd is tot ambassadeur in Washing ton. De president verklaarde op ant woorden van een Amerikaanse journa list onlangs dat hij deze twee leden van de oude heersende klasse op hun hoge posten had benoemd omdat zij voor al les „goede Panamezen" zijn en beide -if" A mHaosa. vele goede contacten in Staten. Behalve dat men uit deze ontschuldiging" kan afleidden dat Pa nama krap in zijn Intelligentzia zit, kan men voorts de concluse trekken dat pre- sident Robles niet van plan is al te snel aan de Verenigde Staten toe te geven. Dit laatste valt ook af te leiden uit de benoeming van dr. DiogeneB de la Rosa tot onderhandelaar van Panama in de kwestie over het kanaal met de Verenig de Staten. Dr. Diogenes staat bekend als een vurig socialist en is een van de felste voorstanders van overdracht van de soevereiniteit over de kanaalzone aan Panama. hij voegde er met beslistheid aan toe dat dr. Diogenes absoluut geen communist is. Dit laatste zal ongetwijfeld waar zijn, want Panama's president mag dan geen groot vriend van Washington zijn, een communistenvriend is hij evenmin. In de centrale commissie voor ge organiseerd overleg in ambtena renzaken is gisterochtend overeen stemming bereikt over het wets ontwerp inzake een ziektekosten regeling voor het burgerlijk per soneel in dienst van het rijk en bij liet openbaar en bijzonder onder wijs. Deze regeling zal deel uitma ken van de rechtspositie van dat personeel. Het in het ontwerp neergelegde stelsel houdt in, dat de deelnemers vergoedin gen van of tegemoetkomingen in door hen of hun gezinsleden ter zake van -.iekte gemaakte kosten zullen ontvan gen. Deze vergoe«lingen voor de grotere kosten, zoals verpleging en behande ling in ziekenhuizn zullen door de uit voerende instantie met «le betrokken in stellingen norden verrekend. De vergoe dingen van of tegemoetkomingen in ove rige ziektekosten, zullen rechtstreeks aan «le deelnemers geschieden. Ter zake van het toekennen van vergoe dingen en tegemoetkomingen zal niet de eis worden gesteld, dat de rekeningen van artsen e.d. reeds te voren door de deelnemers moeten zijn voldaan. Voor de uiteindelijke voldoening van de re keningen blijft de deelnemer zelf aan sprakelijk. Omtrent de aard en de omvang van de toe te kennen vergoedingen en te gemoetkomingen worden de reeds vergevorderde besprekingen ln de •entrale commissie voortgezet, waar- i hoofdzaak de verstrekkingen bij iijst ijke ziektekostenregelingen en met lame die van de gemeentelijke Insti tuten Ziektekostenvoorziening Amb- (I.Z.A.) als richtsnoer die- De kosten zullen worden gedekt doordat het rijk voor iedere deelnemer een bij drage verleent uitgedrukt in een per centage van de heffingsgrondslag. Deze wordt gevormd door <le pensioengrond slag plus de eventuele kindertoelage en kinderbijslag. Een voorlopige kosten raming op basis van de gegevens over centage ongeveer 4,6 zal helft van deze bijdrage wordt verhaald op de deelnemer. Aan de bijdrage en derhalve ook het verhaal op de deelnemer wordt een grens gesteld. Voorzover de bezoldiging het maximum voor een hoofdcommies overschrijdt, wordt over het meerdere geen bijdrage verleend of verhaal toege past. De vergoeding van de kosten worden afgestemd op die van behandeling in de derde klasse, maar het ontwerp voor ziet in de mogelijkheid voor een aanvul lende regeling voor verpleging in een hogere klasse De thans bestaande zogenaamde vtjf- procentregeling zal worden gehand haafd. De arbeidscontractanten, die onder de verplichte ziektenfondsverzekering val len. en het rijkspersoneel waarop het hé- sluit geneeskundige verzorging politie van toepassing is. zullen van de nieuwe ziektekostenvoorziening zijn uitgezon derd, aldus het ontwerp. Echter allen die ten laste van het alge meen burgerlijk pensioenfonds uit hoof de van een betrekking bij het ryk of het openbaar of het bijzonder onderwijs een pensi«>en genieten, zullen deelnemer aan de nieuwe regeling kunne.n blijven of worden. Dat is ook het geval met wachtgelders uit hoofde van een betrek- king bij het rijk of het openbaar of bijzónder onderwys. LYNDON B. JOHNSON ...nog een kanaal erbij... Zwemtoernooi te Bremen op t.v. Tyden» het komende weekeinde wordt in het Zentral Bad te Bremen een in ternationaal zwemtoernooi gehouden. De N.T.S. neemt hiervan op Nederland I twee rechtstreekse Eurovisiereporta ges over: op zaterdag 20 februari van 16.15 tot 17.15 uur en op zondag 21 fe bruari van 16.30 to: 17.45 uur. Beide uitzendingen worden door Piet Mulder en Jean Smits van commentaar voor zien.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1965 | | pagina 3