Laatste rustplaats commissaris Herindeling Walcheren: een grote gemeente was (nog) niet haalbaar „Sluis kan best zijn eigen boontjes doppen,, Kaartjesverkoop en -controle op Zeeuwse veren gaat op de helling Ambassadeurs bij rouwdienst Raad Zaamslag tegen opdeling van gemeente er is geen betere Deltadam Ritthem Souburg Een gemeente Valkenisse Stadhuis Westkapelle Domburg Mariekerke Vijfde plaats Veere Raden ALMANAK Aantal kleine reorganisaties per 1 maart a.s. Meer vervoer GEEN VREEMDE VALUTA MEER Kaartcontrole Vrachtgoed Geen trillingen meer door veerboot „Prinses Margriet" a PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 17 FEBRUARI 1965 RED BAND ROOSENDAAL (Slot van pag. 1 Deelnemingstelegram van generaal Hakewill Smith EENSGEZINDE RAAD OVER HERINDELING De K.V.P.-woordvoerder F. H. Da- sar du ij n, betoogde dat de ontwikke ling van Sluis alleen maar wordt ge remd door een tekort aan bouwvo lume. De middenstand van dit wel varend stadje heeft naar zijn mening een internationale positie veroverd. Het mentaliteitsverschil tussen de bewoners van Sluis en Aardenburg noemde hij te groot om samen te kunnen gaan. „Aardenburg is or Oost-Vlaanderen, Sluis op West Vlaanderen georiënteerd", betoogde hij. Als Sluis dan toch groter ge maakt moet worden, dan moet aie uitbreiding maar in noordelijke rich ting worden gezocht", zei hij. Aanhangsel „OPRUIMING GEMEENTEN ZONDER MOTIVERING" Er zijn harde woorden gevallen en krasse uitspraken gedaan, dins dagavond in de statige raadzaal van het beroemde Sluise Belfort. Woorden en uitspraken die nog eens heel duidelijk onderstreepten dat de gemeenteraad van Sluis een samengaan met de buurgemeente Aardenbnrg als onaanvaardbaar beschouwt. Voor het forum van een kleine honderd Sluizenaren op de publieke tribune, be toogden de verschillende fractieleiders in vele bewoordingen, dat Sluis best in staat is zijn eigen boontjes te doppen en dat de samenvoeging met een andere gemeente bepaald niet kan leiden tot een verhoging van de bestuurskracht. In een samenvatting zei burgemeester P. F. van Hootegem het te betreuren dat een bepaald dagblad de acties in Sluis had beschreven als een gevecht voor een toch al verloren zaak. Voorts zei hij de indruk te hebben gekregen dat men in Den Haag ook in die zir. denkt. Zijns inziens gaan de hogere instanties uit van de stelling dat zo veel mogelijk De P.v.d.A.-woordvoerder J. P. J. Wage gemeenten moeten worden opgeruimd [dacht dat in heel de roemrijke En dat de toelichting op dat voorneniec i denis van Sluis nooit zo'n be een verhaal is geworden zonder enige raadsvergadering heeft plaatsgevoni motivering. Met het door on3 reeds dan die van dinsdagavond. .Er hangt De kleine, even buiten Gapinge ge legen begraafplaats, ivaar maan dagmiddag het stoffelijk overschot van Zeelands commissaris der ko ningin, jhr. mr. A. F. C. de Casem- broot ter aarde is besteld, is in een bloementuin herschapen. Vele tien tallen kransen en bloemstukken ge ven de plaats aan. waar zich de laatste rustplaats van de Zeeuwse bewindsman bevindt. Op de foto: het door vele bloemen gemarkeerde pad, dat naar het graf leidt. (Foto P.Z.C.) P.J.G. en C.P.J. op excursie naar Den Haag Dezer dagen maakten de P.J.G. en C.P.J. een excursie naar Den Haag. Er werd een bezoek gebracht aan de Eerste en Tweede Kamer, dit om een indruk te krijgen v d werkwijze van onze Volks vertegenwoordiging. De Eerste Kamer was juist in zitting bijeen voor de be handeling van de Sehelde-Rijnverbin- dlng. Ook de ridderzaal werd bezichtigd. De excursie werd mogelijk gemaakt door de financiële medewerking van de streek- verbeteringscommissie. Burgemeester mr. ,1. Dryber vnn Mid delburg heeft ln verband met het overiyuen van de commissaris der ko ningin in Zeeland een telegram ont vangen van generaal E. Hakewill Smith, de commandant van de 53ste Lowland Divisie tydens de bevrijding van Walcheren. De generaal, die mo menteel ln Llesbeekcape in Zuid- Afrika vertoeft, telegrafeerde daar vandaan: „Please convey all people Zeeland great sorrow in their loss. Much regret inability be present today, Hakewill Smith". De generaal verzocht dus de burge meester aan de gehele bevolking van Zeeland zijn groot leedwezen over te brengen met het verlies van haar commissaris. Het speet generaal Hakewill Smith zeer, dat het hem onmogelijk was om tijdens de begra fenis van de commissaris aanwezig te zijn. Nader vernemen wij nog, dat bij de rouwdienst in de Nieuwe Kerk te Middelburg ter nagedachtenis van mr. A. F. C. de Casembroot ook de ambassadeurs van Noorwegen en Frankrijk aanwezig waren. De Noorse ambassadeur Otto Kildal zond twee kransen, een van de ambassa de en een van Noorse militaire vrien den van de commissaris der koningin. De Franse ambassadeur Le Conté de Crouy-Chanel was vergezeld van de militaire Franse attaché en le presi dent du Souvenir Francais, de heer Van 't Hof uit Rotterdam. Voorts was voor het 171e (Franse) regiment in fanterie graaf de Chambure uit Ber gen op Zoom aanwezig. De raad van Znamslag heeft dinsdag avond opnieuw geprotesteerd tegen het voornemen van Gedeputeerde Staten van Zeeland om Zaamslag bij een komende gemeenteiyke herindeling op te delen tussen Terneuzen en Axel. Alle vijf fractieleiders toonden zich een voor stander van een zelfstandig Zaamslag, dat naar hun mening als woongemeen- te best zijn partijtje zou kunnen meebla- zen in het concert van de aangrenzende industriegemeenten. De raad schaarde zich achter b. en w„ dat in een uitvoe rige brief aan G.S. protesteert tegen de voorgenomen plannen. De V.V-D.-woordvoerder A. J. Herdink had in het ontwerp geen enkel argument voor samenvoeging van Sluis en Aar denburg kunnen vinden dat hem kon overtuigen. Hij zei te verwachten dat by een samenvoeging „Sluis een aan hangsel van Aardenbnrg zou worden' terwijl volgens hem geen zinnig VRAAG WASAUTOMATEN-PROSPECTUS NR. 15 BIJ MIEIE. GOUDSESINGEL 92. ROTTERDAM. de de raad meer voor annexatie door Vlisslngen dan door Middelburg, waar men verwachtte „slechts een vergeten en bevroren uithoek te zul len worden". De raad van Vlisslngen was voor indeling bij Vlisslngen, de raden van Middelburg en Arnemui- den gingen akkoord met de wijziging, zoals voorgesteld in het gewijzigde wetsontwerp: opheffing van de ge meente en verdeling van het gebied over Middelburg (grootste deel) eu Vlissingen (kuststrook). In overleg met Arnemuiden is nu in het ontwerp tevens de buurtschap Oudedorp aan Middelburg toegedacht. wanneer de dubbelstadsgedachte tus sen deze twee groeit. De tijd zal ove rigens moeten leren, zo zegt de be windsman. in welke mate gemeen schappelijke regelingen tussen Vlis slngen, Souburg en Middelburg van nut kunnen zijn. Het voorstel tot toevoeging van Rit them aan Vlissingen is volgens de minister primair ingegeven door de (komende) behoefte aan verruiming van het Vlissingse werkgebied. Vlis singen staan praktisch geen andere mogelijkheden ten dienste. Door de ze toevoeging en de ontwikkeling van het Sloegebied via een toekomstig ..havenschap Vlissingen-Oost" kan in dit gebied een evenwichtige situatie ontstaan, aldus de memorie. Over het lot van de gemeente Oost en West-Souburg zegt de bewindsman lang in twijfel te hebben gestaan, te meer omdat gedeputeerden ten tijde van de voorbereiding van liet wets ontwerp sterk op toevoeging van Sou burg aan Vlissingen hébben aange drongen en dat trouwens nog doen. Do minister verheelt niet, dat de be slissing ten gunste van de handha ving van de zelfstandigheid voor hem „een dubbeltje op zijn kant" geweest Eigenlijk moesten hebben gedeputeerden van Zeeland hem gezegd Vlissingen, Middel burg, Oost- en West-Souburg, Nieuw- en Sint-Joosland en Rit them in het belang van een har monische ontwikkeling worden samengevoegd tot één gemeen te van ongeveer 65.00 inwoners, maar daarvoor zagen zij in de diverse eventuele componenten, met name Vlissingen en Middel burg nog een te groot verschil van karakter. De minister zag in zo'n samenvoeging veel goeds, masr naar zijn mening zou waarschijnlijk nog meer kwaad worden gesticht. Zeeland is im mers een provincie van kleine gemeenten: de verhoudingen zouden door de vorming van een supergemeente ingrijpend wor den verstoord. De vorming van deze grote ge meente vooralsnog niet mogelijk achtend, waren gedeputeerden voorstanders van een sterke ge meente Vlissingen en een sterke gemeente Middelburg de eer ste daartoe uitgebreid met het gebied van Ritthem, Koudekerke en Oost- en West-Souburg, de tweede met St.-Laurens en Nieuw en Sint Joosland. In het nieuwe ontwerp zyn nog enige kleine wijzigingen opgenomen. Zo zal de kleine buurtschap Boudewynsker- ke, dat thans tot de gemeente Zou- tolaiule behoort, niet naar de gemeen te VVestkapelle overgaan maar wor den toegevoegd aan de nieuwe ge meente Valkenisse. Onder andere is hierop van kerkelyke zyde aange drongen. Mede een rol heeft ge speeld de overweging, dat Boude- wynskerke met het nabye Snabbel- dorp een historisch gegroeide een heid is waarvan de bevolking over wegend op Zoutelande (nieuwe ge meente Valkenisse) is georiënteerd. De minister zet In z(Jn memorie voorts uiteen hoe de gedachte van een samenvoeging van Veere, Vrou wenpolder en Serooskcrke de bestaande gemeente Veere was uitgegaan. Dat was echter in de tijd. dat van het afdammen van het Veerse Gat nog geen sprake was en er voor het stadje geen enkele aan leiding bestond opgenomen tc wor den in een groter geheel. Eerst de dam bracht de aanleiding tot een sa mengaan met Vrouwenpolder. Nog weer later met de opkomst van de watersport o.a. werd duidelijk dat naar nog verdere versterking diende te worden gestreefd. Veere en Vrouwenpolder samen zouden im mers nauwelijks 2000 inwoners sterk zijn. Met Serooskerke erbij komt men af op 3900. De minister verwacht, dat het toch al verzwakte onderscheid tussen een stedelijk Veere, een re creatief Vrouwenpolder en een agra risch Serooskerke over enkele jaren nauwelijks meer zal zijn te bespeu- Hy erkent intussen dat de nieuwe constellatie in de marge het nadeel meebrengt van een relatief zwak nieuw Mariekerke, waaraan Seroos kerke nu ontvalt. Men moet dit ech ter nemen tegenover het voordeel van een sterk (nieuw) Veere, meent hy. Onaangetast blijft de zelfstandigheid van Westkapelle en de minister is het wat dit betreft geheel met Ge deputeerde Staten eens. De gemeen te heeft een geheel eigen karakter die door de ingrijpende naoorlogse ontwikkeling nauwelijks is beroerd geworden. De minister acht het niet onwaarschijnlijk dat na verloop van langere tijd het onderscheid tussen Westkapelle. Arnemuiden en andere dorpen op Walcheren zal vervagen. Dan moet misschien opnieuw worden gedacht over opname van de gemeen te in een groter bestuurlijk verband. Vooralsnog ziet de minister daartoe geen aanleiding. De minister wil aan de raad van de dige Veere zal vergaderen: hij geeft toe dat de zekerheid op dit punt het stadje Veere ontvalt. Maar. zo troost hij, het historische bouwwerk zal toch echt niet aan verwaarlozing ten prooi vallen. Het was hem overigens gebleken dat de minister van o. k. en w. en staatssecretaris Van de Laar zich op dit punt wel zorgen maakten. Gedeputeerde Staten hebben hem, zo verklaart de minister, thans medege deeld, dat zij na nadere overweging het voorstel van de minister voor sa menvoeging van de drie gemeenten tot één nieuwe gemeente Veere steu nen en dat zij een wijziging hierin ongewenst achten. Voor wat Domburg betreft behan delt de minister in zijn memorie van antwoord de in het voorlopig verslag gesuggereerde mogelykheid Vrouwen polder zodanig te verdelen dat het gebied ten westen van de Deltadam bij Domburg en het gebied ten oosten bij Veere zou worden ingedeeld. De minister ziet daartegen een aantal bezwaren: men kan nu eenmaal duin en strandrecreatie niet los zien van watersportrecreatie. Juist het aan trekkelijke en unieke van de si tuatie ter plaatse acht de minister het afwisselend karakter van de mo gelijkheden, terwql de onderlinge af standen er slechts gering zyn. De minister is wel met het provin ciaal bestuur van mening dat in we zen Vlissingen, Souburg en Ritthem een samenhangend (toekomstig) woon- en werkgebied vormen, maar hij kan niet inzien dat de Souburgse zelfstandigheid terwille van een Vlis- sings ruimtegebrek moet worden op geofferd: Vlissingen krygt voldoende ruimte. Souburg is krachtig en ge zond en naar inwonertal nu al de vijfde gemeente van Zeeland, voor velen kan de aantrekkelijkheid van het wonen in Souburg juist gelegen zijn in de omstandigheid dat het een zelfstandige gemeente is. De minister erkent gaarne dat Souburg in het bevorderen van de woonfunctie van de gemeente veel en goed werk heeft verricht en hij ziet ook in de toe komst de woningbouw in een zelf standig Souburg met vertrouwen in goede handen. Mogelijk kan de zelf standige gemeente zelfs haar diensten bewijzen aan haar grote naburen. De minister zou het ln stryd vinden met een duidelijk zichtbare ontwikke ling wanneer het duin- en strandge- bied van Vrouwenpolder bestuurlijk van het watersportgebied op en rond het Veerse Meer en het stadje Vee re gescheiden zou worden gehouden. Een tweede bezwaar acht de bewinds man, dat een grens bij de Deltadam Vrouwenpolder in tweeën zou delen, een derde dat men voor zo'n grens ook een beloop in het achterland zou moeten vinden, hetgeen niet zo een voudig is. De minister ontraadt mede op grond van de overweging dat een zo sterk mogelijke (nieuwe) gemeen te Veere van groot belang is, een grens nabij de dam. Gedeputeerden zijn het trouwens met hem eens, dat op dit punt in het ontwerp geen wij zigingen moeten worden aangebracht. Een aparte bespreking wijdt de mi nister in zijn memorie aan de nieuwe gemeente Mariekerke, die niet veel sterker dan 2500 inwoners zal zijn. Hij heeft gespeeld met de gedachte van toedeling van het middengebied van Walcheren aan de kustgemeen- ten; misschien zal ooit blijken, zo stelt hij, dat dit verstandiger zou zijn geweest, maar de tijd is er vooralsnog niet rijp voor. Versterking van Mariekerke een wens die hij mét het provinciaal be stuur wel heeft gekoesterd had (nu St.-Laurens naar Middelburg ging) alleen ten koste van Nieuw- Veere kunnen gaan. Dit acht de be windsman onwenselijk, zowel omwille van Veere als vanuit de gedachte dat Midden-Walcheren minder by de recreatieve ontwikkeling is betrok ken dan het omringende deel van het eiland. Maar zo stelt de minister wat niet is kan komen, en dan zou men de situatie van Mariekerke op nieuw moeten bezien. kan geloven dat dan het verzorgwgsneil van het huidige Sluis gehandhaafd kan blijven. Dat huidige Sluis gehandhaafc «luis noemde hy visitekaartje voor Nederland, een begrip bij de Belgen en met een bekend heid tot in Noord-Frankryk en Enge land. Sluis en Aardenburg zullen gerust ip^Tn'rien'kT weI ln v*«de naast elkaar kunnen blij- - aen.l-1 leven, zo besloot de heer Herdink. gepubliceerde preadvies van b. w. gingen alle raadsleden akkoord. .eeuwse Vogels ,fir was eens...", fluistert een col lega mij in, als ik moeizaam zit te peinzen over een begin dat zoals ieder begin dagelijks weer moeilijk is van dit praatje. Dus: Er icas eens een man, die- dacht dat hij de wijsheid in pacht had. Zo lopen er meer rond, vo gels van allerlei pluimage, die slechts één ding gemeen hebben, ze zijn vaak erg storend voor hun omgeving. Onlangs was er nog zo iemand in Middelburg. Hij stond te praten met zijn buurman, toen er aan de overkant van de straat drie me rels neerstreken. „Nou vertel me maar eens, wat zijn dat voor vogels 1" zei hij. Hij had echter buiten buurman ge rekend, die van vogels het een en ander afwist. Een mooie gelegen heid om hem eens wel bij de neus te nemen. „Ja", sprak buurman dus, „iIe ben geen ornitoloog, maar ik denk dat het eksters zijn, of Vlaamse gaai en, dat is wat moeilijk te zien". De man draaide zich, met het be gin van hoongelach op zijn ge zicht, naar een jongetje dat even verderop stond. „Hé joh, vertel jij me eens: wat ztjn dat voor vogels f" Het jongetje had iets van het ge sprek opgevangen en antwoordde dus braaf .Jüksters, meneer". Waarop de betweter haastig en wat verward zijn weg vervolgde, voor het eerst van zijn leven aan zichzelf twijfelend. een zwaard boven het hoofd en ons treft dan zijn wij verloren", de heer Wage. Een samenvoeging met Aardenburg zei hij als noodlottig te be schouwen. Volgens hem hebben de ont werpers in het geheel geen rekening gehouden met de bijzondere plaats die Sluis inneemt in de rij van Nederland se gemeenten. Voor de motieven van Gedeputeerde Sta ten kon hij weinig waardering opbren gen. „Ik vraag me af of een combinatie Wethouder J. H. Gevaert (k.v.p.) acht te het bewezen dat men zich over Sluis geen zorgen behoeft te maken. „Sluis vertrouwt er ook op dat men van deze herindeling geen spelletje van planolo gen en lyntjestrekkers gaal maken", merkte hij op. Overigens zei hy aan de einduitslag niet te twijfelen. E.H.B.O.-WEDSTRIJDEN ZATERDAG IN WESTDORPE Zaterdagmiddag 20 februari a.s. worden de jaarlijkse wedstryden georganiseerd van het district Zeeland der r.-k. K.II.B. O. De wedstrijden vinden plaats in het verenigingsgebouw „Concordia" te Westdorpe, waar de plaatselijke afdeling „St.-Raphaël" de organisatie in handen heeft. De ontmoeting van de diverse verenigin gen a.s. zaterdag wordt bedoeld om el kaar te laten zien hoe men het zal doen als werkelijk hulp geboden moet worden. Na afloop van de demonstraties zal men van gedachten wisselen over de vraag, welke behandeling de beste was. In ver band met haar 15-jarig bestaan wil de afdeling Westdorpe deze wedstrijden zo goed mogelijk organiseren. Men zal kun- rekenen op een vlotte en goede ont vangst. „St.-Raphaël" vertrouwt er op. dat het samenzijn op 20 februari een waardig optreden naar buiten van de E.H.B.O. zal zijn. De wedstrijden zyn voor iederen toegan kelijk. Voor de best geplaatsten worden fraaie bekers en medailles beschikbaar gesteld als herinnering aan deze wed strijden. AUTO'S SNELLER NAAR OPSTELTERREINEN Ged. Staten van Zeeland heb ben hun goedkeuring gehecht aan enkele kleine reorganisa ties, die per 1 maart a.s. bij de provinciale stoombootdiensten in Zeeland zullen worden inge voerd. Doel hiervan is een snel lere doorstroming mogelijk te maken van motorvoertuigen naar de opstelterreinen. De vol gende maatregelen zullen per 1 maart a.s. worden genomen. aan de loketten zullen bij kaartjesverkoop, geen vreem de valuta meer in ontvangst worden genomen, de verkoop van kaartjes en de daaropvolgende controle (nu door twee man) zal door één man ter hand worden ge nomen: de iokettist. Dit bete kent, dat de vrijkomende con troleman kan worden inge schakeld bij de verkoop van kaartjes. Hij komt in een apart hokje te zitten, zodat men zonder personeelsuit breiding bij de veerdiensten een tweede kaartjes verkoop- en controlepunt kan inrich ten, de 20-vaarten boekjes wor den uit de roulatie genomen. Inplaats daarvan kunnen de automobilisten een 20-vaar- tenkaart aanschaffen. Voor het personenvervoer komt er een 10-vaarten kaart. het vervoer van vracht zal worden beperkt. Maximaal zal 50 kilo kunnen worden verzonden. Alleen franco-zen dingen worden toegelaten. Deze mededelingen deed gistermor gen de directeur van de provinciale stoombootdiensten in Zeeland mr. J. L. Nieuwenhuis tijdens een bijeen komst met persvertegenwoordigers in het gebouw van de P.S.D. te Vlissin gen. De thans aangekondigde maatregelen waren, zo zei mr. Nieuwenhuis, nood zakelijk geworden, omdat het verkeer op de veren steeds toeneemt. Het af- een toenemende drukte hebben de af gelopen zomer met name enkele klei ne moeilijkheden een steeds grotere vorm aangenomen. Het gaat er bij het in de vaart leggen van drie veer boten om. dat de veerpleinen zo snel mogelijk leeg worden gemaakt. In de zomer van 1964 is het meer dan eens voorgekomen, dat de veerboot moest afvaren als er vóór de loketten nog auto's stonden te wachten. In het bijzonder betrof het buitenlanders, die in vreemde valuta betaalden. Als ge volg van taalmoeilijkheden duurde het vaak langer dan gebruikelijk voor de kaartjesverkoper de buitenlandse automobilisten van een kaartje had voorzien. Zowel van de zijde van de toeristen als van het personeel zelf zijn klachten binnengekomen. „Teneinde een goede en vlotte gang van zaken te bevorderen is besloten met Ingang van 1 maart geen vreemd geld meer te accepteren", zei de heer Nieuvvenhnis ervan. Hiervan is mede deling gedaan aan de provinciale V.V.V., de A.N.V.V., de K.N.A.C., de A.N.W.B., busondernemingen, V.V. V.'s in Belgisch Vlaanderen enz. „In het begin zal de regeling soepel wer ken", verzekerde de heer Nieuwen huis, die voorts verklaarde, dat Ged. Staten deze beslissing noodgedwon gen hebben genomen. Men is er zich van bewust, dat een bepaalde service aan toeristen thans komt te verval len. Verband houdende met het probleem van een snelle doorvoer van de auto's is voorts besloten in Vlissingen, Bres- kens en Kruiningen (Perkpolder ult- fiezonderd) de kaartverkoop en -con- role te concentreren. Op het ogen blik is het zo, dat men in één ver koophuisje zyn kaartje koopt, dat een paar meter verder door een andere man wordt afgescheurd. Met Ingang van 1 maart a.s. zullen alle motor voertuigen bij het verkoophokje moe ten stoppen, omdat de man van de •erkoop ook de controle op zich zul nemen, ongeacht of de automobilist al is voorzien van een vaartenboekje (kaart). De vrijkomende controleman zal ln een tweede verkoophuisje komen, dat geopend zal zijn van ongeveer half acht 's morgens tot hal? zeven 's avonds, op drukke dagen later ge opend. Dit houdt dus in, dat op de drukste uren van de dag permanent twee verkoop- en controlepunten in dienst zijn, waardoor men de stroom van voertuigen sneller verwacht tc verwerken. Na-controle zal op het veerpleln plaatsvinden. Winst kan volgens de stoombootdien- sten ook opleveren het in gebruik ne men van nieuwe 20-vaartenkaarten, inplaats van de oude 20-vaartenboek- jes. De kaarten zullen van een dag- stempel worden voorzien, hetgeen heel wat vlugger zal gaan dan het thans wat omslachtige zoeken naar en afscheuren van een coupon uit het vaartenboekje. Ook deze maatregel zal, naar de heer Nieuwenhuis op merkte, het opstelterrein sneller doen vollopen. Tienvaartenkaarlen komen er voor personen, hoewel de oude hoekjes In gebruik blijven met het oog op niitobusrcizigers, die in groe pen reizen. De 20- en lü-vaartenkaarten krijgen een handig portefeuilleformaat. In het geheel van maatregelen de doorstroming van auto's sneller te doen verlopen, zal het vrachtvervoer worden beperkt. De heer Nieuwen huis verklaarde, dat met name het vrachtvervoer op het veer Vlissin- gen-Breskens een vrij grote omvang neeft. Niet zelden komt het voor, dat 40 kisten vis worden aangeboden. Zulke hoeveelheden zullen na 1 maart niet meer worden geaccepteerd. Men gaat het goederenaanbod beperken tot 50 kg per zending. Alleen franco zendingen worden aangenomen, ondei rembours verzenden doen de stoom bootdiensten niet meer. „Dit alles past thans niet meer bij een bedrijf als de provinciale bootdiensten", be toogde mr. Nieuwenhuis. „Het is een belasting, die alleen te handhaven is als we tot personeelsuitbreiding zou den overgaan" Ook de tarieven worden gewijzigd; f 1,van 0 tot 15 kg en 1,50 van 15 tot 50 kg. In vergelijking met de huidige tarieven voor sommige een kleine verlaging. Ken nieuwe zégel van 50 cent zal de oude zegels gaan vervangen. Het is mogelyk de hootzegels in voorraad te kopen, zodat men niet meer eerst naar het kantoor van de agent moet om de vaarkostcn tc voldoen. Tijdens de persconferentie deelde mr Nieuwenhuis desgevraagd mede, dat er deze zomer wellicht weer 7 afvaar ten van de showboot uit Breskens en 5 uit Vlissingen zullen plaatsvin den. Voorts, dat de zomerdienstrege- ling ingaat 30 mei a.s. In het vorige ontwerp ten slotte was voorgesteld, dat de leden van de nieu we gemeenteraden van Domburg, Mariekerke, Valkenisse en Veere en van de bestaande gemeenten Middel burg, Oost- en West-Souburg en Vlissingen met hun wethouders zit ting zouden hebben tot de eerste dins dag ln september 1966. Het gewijzig de ontwerp heeft deze termijn ver lengd tot 1970. De nieuwe veerboot van de prin- sesseklasse op de dienst Vlissln- gen-Breskens, de „Prinses Mar griet" krijgt vterbladige schroe ven, waardoor, naar men ver wacht, de voor de bemanning en passagiers onaangename trilling tot het verleden zal behoren. Degenen, die de afgelopen maan den met de „Margriet" een over tocht hebben gemaakt, zal het zijn opgevallen, dat het schip tijdens de vaart op een vreemde wijze trilt. Kopjes en schoteltjes staan te rinkelen op de tafel en alle los se onderdelen en onderdeeltjes trillen lustig mee. Zelfs was het zo. dat leidingen in de machine kamer na verloop van t(Jd als lu cifers afknapten. De oorzaak hiervan is. zo ver klaarde de directeur van de Pro vinciale Stoombootdiensten in Zeeland, mr. J. L. Nieuwenhuis gistermorgen tijdens een perscon ferentie, dat de drlebladige schroe ven (vóór en achter) als gevolg van meerdere snelheid de „Mar griet" is 0,2 myi per uur sneller dan de beide andere boten uit de prinsseseklasse trilling veroor zaken. Men kan dit ondervangen door de driebladige schroef te ver vangen door een vlierbladige, zon der dat de maximumsnelheid daar onder lijdt. Inmiddels is al één vierbladige schroef aangebracht, spoedig zal de tweede volgen. NOORDOOSTELIJKE WIND Wolkenvelden, afgewisseld door enkele opklaringen. Op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind tussen noord en noordoost. Middagtem- peraturen enkele graden boven het vriespunt. ZON EN MAAN. 18 februari Zon op 07.50 onder 17.39 Maan op 21.17 onder 09.20

Provinciale Zeeuwse Courant | 1965 | | pagina 2