TOESTAND WINSTON CHURCHILL SLECHTER Kinderen bij ziekbed Strijd in Jemen hervat Vliegtuig viel op stad in de V.S.-37 doden Beveland „plaveit" weg naar de Sloehaven HONDERDEN MENSEN BIJ WONING ZF.EKE OUD-PREMIER Italiaanse trein vloog in de lucht - negen doden Schip op drift in haven Amsterdam POGINGEN OM DRIE TREINEN TE LATEN ONTSPOREN MISLUKTEN Bonn zal Russische nota teruggeven Tegelijk een grondlichaam voor spoorbaan 208e jaargang - no. 14 PROVINCIALE ZEEOWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE. BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie: F. van de Velde, F. B. den Boer en W. de Pacrter. Hoofdredactie: W. Leertouwer en G. A. de Kok Abonnementsprijs 7» cent per week. ƒ9.75 per kw. franco per post ƒ10,— p. k*. Losse nummers r Walstraat 58-60. tel. 2355 (b.g.g. red. 3508. adv 3647/3M3>:_Mlddelburg: Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169. adv. 2375); Goes: Or. Markt 2. tel. 6140 -b.g.g. red. 7853. adv. 5313.; OoMh-jrg: - 1 Bureaus- Vli»lnger Maandag 18 januari 1965 Oirschotse cel in Pagina 2 2911: Zierlzee- red. tel. 2425 adm. tel I m. Min. p. adv. ƒ4,80. Inge*. med. 3 tarief. Kleine adv. (ma*. 8 regels) 33 ct. p. regel min. 1.60). „Brieven bur. 25 ct. meer. Olro 359300 p.Z.C Sir Winston Churchill „gaat ach teruit", aldus het zesde en jong ste medische bulletin, gisteravond in Londen uitgegeven. Toch, zo werd in het bulletin ge zegd, heeft hij na een onrustig begin een rustige dag gehad. Tenzij er zich een dramatische ontwikkeling in de toestand van Churchill mocht voordoen, zal het volgende medische bulletin niet voor hedenmiddag rond één uur worden uitgegeven. Een woordvoerder van de Britse artsenvereniging, die commen taar gaf op dit bulletin, zei dat de polsslag van de zieke onregel matig blijft en dat zijn toestand erger wordt. Churchills hart begint tekenen van zwakte te vertonen. De kinderen van Churchill, Randolph, Mary en Sarah waren gisteren het groot ste deel van de dag samen met hun moe der. de 79-jarige Lady Clementine, aan het ziekbed van Sir Winston. Randolphs dochter Araballa en zijn zoon Winston vergezelden hun vader. Overal in Engeland werd gebeden voor de grote staatsman en oorlogsleider, die naar men moet vrezen, z\Jn laatste strijd om het leven voert. Gebed Koningin Elizabeth n en haar gezin gin gen de kerkgangers in gebedf voor in het dorpskerkje te Castle Rising, in Norfolk, nabij het koninklijk buiten San dringham. De koningin werd vergezeld door prin ses Margaret, prina Philip en haar oud ste kinderen prins Charles en prinses Anne. Naar schatting 500 dorpelingen voor wie in de kerk geen plaats was, luisterden buiten. Soortgelijke diensten vonden plaats in de Westminster abdij en de kathe draal van St. Paul In Londen en de St. Margarets te Westminster waar in 1908 net huwelijk tussen Sir Win ston en Lady Clementine is gesloten. Voorts werden gebeden voor de grote leider gezegd in duizenden kerken verspreid over het land. Vee! belangstelling Voor het huis van Churchill in Hyde Park Gate, stonden gisteravond vroeg al weer honderden mensen. Ook toen het 's middags weer hard begon te regenen, gaven velen het niet op. Er klonk geen woord onder de toeschouwers en zwij gend ook duwden politiemannen diege nen terug die zo nu en dan te dicht naar de deur wilden opdringen. Zwijgend sloeg men het komen en gaan van de kinderen en kleinkinderen van Churchill gadp De politie liet toe dat een klein meisje in Schotse klederdracht vergezeld door haar vader, een bos rode tulpen afgaf aan de deur van no. 28. Binnengeleid werd Mgr. Igino Cardinale, rooms-katholiek apostolisch nuntius in Engeland, die aan Lady Churchill een persoonlijke boodschap van paus Paulus overbracht. De boodschap gaf uitdruk king aan de „innige persoonlijke be zorgdheid" van de paus voor Sir Wln- De gehele dag door arriveerden beste bossen bloemen op no Jaap Botha ziek uit de boerenoorlog die 65 jaar geleden Churchill gevangen heeft genomen, Is sinds vrijdag in het ziekenhuis van Warmbad Zuid-Afrika) met een soort gelijke ziekte als Sir Winston: een her senbloeding na kouvatten. Zij moeten ongeveer gelijktijdig ziek zijn geworden. Churchill was destijds oorlogscorrespon dent in Zuid-Afrika. In een communiqué van het hoofdkwar tier van Imam Badr, de leider der royalistische troepen, is gisteren mede gedeeld, dat aan de in oktober gesloten wapenstilstand met het republikeinse leger, thans definitief een einde is geko men en dat de vijandelijkheden zijn her vat. De schendingen van het gesloten ak koord door de Egyptische strijdkrach ten (die aan de kant der republikeinen vechten) hebben represailles van de kant der royalistische troepen noodza kelijk gemaakt. Deze hebben geleid tot de herovering van de stad Beit-Maaran. hoofdstad der provincie Arhab. Het be trokken gebied is geheel van Egyptische troepen gezuiverd, aldus het communi qué. De ongeveer 10.000 man sterke stam van Beni Al-Arith heeft met de repu blikeinse regering gebroken en zich bij de royalisten aangesloten. Deze stam houdt de weg tussen Sanaa en Beit- Maaran bezet en heeft een grote hoe veelheid oorlogsmateriaal op de Egypti sche strijdkrachten buitgemaakt. Het royalistische front ligt thans 22 ki lometer ten noorden van Sanaa, aldus het communiqué. H.K.H. Prinses Margriet hoogt mor- i gen haar 22ste verjaardag te vieren. (Foto M. Koot). Mevrouw Churchill en haar dochter Sarah verlaten het huis aan Hyde Park Gate 28 voor een korte tijd om even een luchtje te scheppen. Toen zondagavond aan de lijfarts van Sir Winston, Lord Moran, bij het ver laten van de woning van Churchill werd verzocht wat duidelijker te zijn over de kansen van de patiënt, antwoordde Lord Moran: „die staan niet goed zo liggen dc zaken". Kort na middernacht verliet Sarah Churchill de woning van haar ouders. Zjj deelde mee dat Sir Winston rustig sliep. Zij liet weten hedenochtend te zul len terugkeren. Randolph Churéhill bevond zich toen nog steeds in de woning aan Hyde Park Gate. De ijzige kou en de regen trotserend stonden er om half een in de afgelopen nacht nog ongeveer dertig belangstel lenden voor het huis van Churchill. On der de laatste „blijvers" bevond zich de 36-jarige Nieuw-Zeelandse zeeman Ro bert Wilson, die al sedert vrijdag voor het huis van Churchill de wacht houdt en van tijd tot tijd in gebed op het natte plaveisel neerknielt. „Ik bid voor Sir Winston", zo zei hij tegen de wachtende journalisten, „ik zou hem graag 100 jaar zien worden". Vier medewerkers president Johnson afgetreden Vier medewerkers van de Amerikaanse president, die voor het eerst door presi dent Kennedy waren benoemd, zijn af getreden, aldus heeft president Jonhson bekendgemaakt. President Jonhson heeft thans negen medewerkers, maar hy mag er veertien hebben. De president zei nog, t(jn tc zullen uitbreiden. TANKVLIEGTUIG VAN LUCHTMACHT Elf huizen werden vernietigd door brandende kerosine Minstens 37 mensen, onder wie tien kinderen, kwamen zaterdag om het leven toen een straaltank- vliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht in een dichtbevolkte oorstad van Wichita in de staat Kansas neerstortte. Het reusachtige viermotorige toestel van het type KC-135, in grootte te vergelij ken met een Boeing 707 straalverkeers- vliegtuig, was nog maar net opgestegen van de nabijgelêgen luchtmachtbasis Mcconnell. toen op een hoogte van slechts driehonderd meter zyn motoren stilvielen. Het stortte neer op een blok woningen in de voornamelijk door ne gers bewoonde wijk bij de universiteit en explodeerde. Vier huisjes op de plaats waar het toestel neerstortte werden weggevaagd, terwijl de brandende kerosine zich over een groot gebied verspreidde. In een' oogwenk stond een groot aantal huizen in brand. Een ooggetuige vertelde, dat hij een kind met brandende kleding uit huis had zien rennen. Het getroffen. gebied werd onmiddellijk door de politie afgezet en alle beschikbare brandweer eenheden in het district werden opgeroe pen. Elf huizen zijn volledig in de as ge legd en ruim dertig beschadigd, waarvan sommige door rondvliegen de wrakstukken die hele stukken muur wegsloegen. Het vliegtuig zelf is in kleine stukken uiteengespron- gen. Twee motoren, die nog bijna in tact leken, lagen 22 meter van elkaar. Tot de doden behoren de zeven beman ningsleden van het tankvliegtuig. Een twintigtal mensen werd ln ziekenhuizen opgenomen, voornamelijk met brandwon den. NOORS SCHIP VERGAAN - BEMANNING GERED Het Noorse vrachtschip „Fossum" van 3704 ton is gisteren by storm ln de Golf van Biscaje gezonken. De 29 opvarenden zyn in veiligheid. Negentien zyn opge pikt door de Deense „Kim" van 910 ton en tien door de Brit „Pelayo" van 1196 ton. Ter hoogte van Brest is de franse treiler „Adamastor" uit Concarneau vergaan. De negen opvarenden worden vermist. Zaterdag zjjn op 't station van Bonasso- la, in Noordwest-Italië, explosieve stof fen die uit een goederentrein werden ge laden, in de lacht gevlogen op het mo ment dat een personentrein uit La Spe- zia het station binnenreed. Twee wa gons van deze trein, die zic-h het dichtst by de ontploffing bevonden, werden uit eengereten. Het ongeluk heeft aan ne gen mensen het leven gekost, terwijl vyrtig mensen min of meer ernstige verwondingen opliepen. Nagenoeg alle huizen van het dorpje, dat tussen La Spezia en Genua ligt, werden beschadigd. De inzittenden van de zwaarst getroffen wagons werden tientallen meters weggeslingerd. Foto: een overzicht van de plaats van het ongeluk. Premier Marijnen in Suriname Minister-president mr. V. G. M. Marij nen is zaterdagavond in Suriname aan- ~ekomen. ip het vliegveld Zandery werd hy ver welkomd door de waarnemend gouver neur van Suriname, mr. F. Haver- sehmldt. Premier Marijnen, die op uit nodiging van de Surinaamse regering een tiendaags bezoek brengt aan Suri name, werd namens de ministerraad be- eroet door de minister van opbouw, J. Daar het vliegtuig eerder aankwam dan verwacht werd, moesten de Surinaam se autoriteiten in allerijl de 50 km lange weg naar het vliegveld afleggen. Bij aankomst in Paramaribo kon de Ne derlandse bewindsman kennismaken met een tropische slagregen. Gisterochtend hebben premier en me vrouw Marijnen de mis bijgewoond in de kathedraal in Paramaribo. Het 16.000 brt. metende Engelse vracht schip „Niceto de Larrinaga", dat ge meerd lag op de boeien in de oude Hout haven in Amsterdam, is in de nacht van zaterdag op zondag ten gevolge de storm losgeslagen. Het schip raakte op drift en trok twee langszy beves tigde drijvende graanelevators met zich Het richtte aanzienlijke schade aan aan de huidplaten van acht langs de silodijk gemeerde binnenschepen. De sleepdienst van de N.V. Gebr. Goedkoop bracht het schip in de vroege ochtenduren weer naar zijn ligplaats. TWEEMAAL TUSSEN AMERSFOORT EN UTRECHT Dwarsliggers van gewapend beton op de rails Onbekenden hebben zaterdagoch tend geprobeerd een trein tussen Amersfoort en Utrecht te laten ontsporen. Op de rails tussen Amersfoort en Den Dolder, ter hoogte van het vliegveld Soesterberg, waren twee dwarsliggers van gewapend beton, elk met een ge wicht van tachtig tot negentig kilo, ge deponeerd. De personentrein, die om 06.44 uur uit Amersfoort naar ütreclit vertrok, is over het obstakel gereden. Een van de betonnen dwarsliggers Is to taal verpulverd. Alleen de yzeren kern ervan bleef over. De trein die met een horten en stoten tot stilstand kwam, werd aan de voorkant beschadigd. De ongeveer zestig passa giers kregen op dit vroeger ochtenduur de schrik van hun leven. Alles liep even wel goed af, want na ongeveer tien mi nuten oponthoud kon de trein de rel» voortzetten. Op het moment van de botsing reed de trein een snelheid van ongeveer zestig kilometer. De betonnen dwars liggers liggen op het ogenblik langs de spoorlijn opgeslagen wegens ver nieuwingswerkzaamheden Tan de spoorbaan. Volgens insiders is de ge lukkige afloop mede te danken aan de lage snelheid van de trein. Opzet Uit het door de spoorwegrecherche In gestelde onderzoek is gebleken, dat op zet in het spel moet zijn. De avond tevo ren heeft men op dezelfde lijn en op de zelfde wijze geprobeerd een posttrein uit de rails te laten lopen. Het wordt on mogelijk geacht dat deze waanzinnige sabbotage is uitgevoerd door één per soon, aangezien voor het versjouwen van de loodzware dwarsliggers minstens twee personen nodig zijn. Gisteravond omstreeks half negen werd weer een aanslag op een trein gepleegd, ditmaal op een dieseltrein die. tussen Roodeschool naar Groningen, even voor station Uithuizen op een houten dwars ligger is gebotst. De dwarsligger was dwars op ae rails gelegd. De trein is niet ontspoord. De machinist is gestopt nadat hij bemerkte dat hij over een obstakel was gereden. Hij zag evenwel niets en is daarna met matige snelheid de resterende paar honderd me ters naar het station Uithuizen verder gereden. De Westduitse regering heeft haar ambassadeur in Moskou opdracht ge geven de Russische nota inzake de verjaring van Duitse oorlogsmisdaden te retourneren, omdat het stuk „ern stige beledigingen" bevat. Volgens 'n woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken wordt in de nota, die zaterdag werd overhandigd. ..op zettelijk een verkeerde voorstelling van zaken" gegeven van een oproep van de bondsregering om materiaal betreffende oorlogsmisdaden van nazi's beschikbaar te stellen. De Sowjet-Unie wees in de nota van zaterdag de door de regering van Wes:-Duitsland voorgeschreven limiet van 1 maart 1965 voor het opsturen middaguur een proefduik in het Lago van documenten betreffende ooriogs- Maggiore maakte en niet meer bovei misdaden van de hand, aldus meldde het Russische persbureau Tass. De regering van de Sowj et-Unie, al dus de Russische nota, zal evenals voorheen „de nazi-misdaden aan het licht brengen" en de Westduitse in stanties documenten, in haar bezit, blijven toesturen, zonder rekening te houden met „het voorschrift" van de Westduitse regering De Russische regering beschouwt het Westduitse verzoek slechts als een!, misplaatste poging om „de fascis'-i-i sche moordenaars amnestie tc ver lenen", aldus de nota. DUIKBOOTJE VERMIST IN HET LAGO MAGGIORE Aan boord bevonden zich de be stuurder en een cameraman van de Zwitserse televisie. Er was voor onge veer zeven uur zuurstof aan boord, zo dat moet worden aangenomen dat de ijn omgekomen, .-camera's zoekt men het meer af. Ook een vliegtuig cirkelt voort durend boven het zeer heldere water rond. Vele nieuwsgierigen volgen de werkzaamheden vanaf ae oever. EERSTE 3,4 KM RIJBAAN KOMT IN JUNI GEREED opengaan voor het verkeer. Op de foto een deel var. de iceg. waar het J werk al flink vordert. Óp de voor- j grond ziet men tussen de kantte gels het zandbed, wat verderop ts daar de fundatie van hoogovenslak- ken op aangebracht. Daaroverheen j zal een bitumenlaag gegoten wor- den. waarmee de weg berijdbaar j zal zijn. Eerst als de weg zal zijn ingereden wordt daar overheen de toplaag aangebracht. (Foto P.Z.C.) NOG EEN maand of vijf zal iedere chauffeur, die zijn auto door de Zak van Zuid-Beveland naar de Sloehaven (Vlissingcn- oost) wil sturen, over een puz- zelrittenmentaliteit moeten be schikken. Smalle, bochtige weg getjes, telkens over een nieuwe hobbel van een dijk, brengen hem misschien waar hij zijn wil: op de brede rijbaan over de nieuwe zeedijk aan de bin nenkant van de Sloehaven. Mis schien ook komt hij er helemaal niet; gaat hij dolen in de Zak van Zuid-Beveland en zoekt hij ten slotte de rijksweg naar Walcheren maar op. Nog ecu maand of vyf: het is name lijk de bedoeling dat in juni de eer ste 8,4 km van <le nieuwe Bevelandse Sloeweg voor het verkeer opengaat. Over de plaatsen 's-Heer-Arends- Uerke, Heinkenszand en 's-Heeren- hoek (de West-Kraaiertseweg of Stoofweg) zal men die kunnen be reiken. Een royale verkeersweg met een rybaanbn-eedte van 7 meter naar de nieuwe Zeeuwse zeehaven en industriekern, die over een paar jaar met nog zes kilometer zal worden doorgetrokken in de richting 's-Heer- Arendskerke en daar zal aansluiten op de ryksweg-58. De plannen daar voor zyn thans zover, dat het tracé is opgemeten door provinciale water staat. Op het ogenblik hebben provinciale waterstaat en het aannemersbedrijf J. D. Janse te Middelburg dus een derde van de totale Bevelandse ont- sluitingsweg voor het Sloegebied ln uitvoering; 3400 meter tussen de zee dijk rond het Sloe en de West-Kraai- ertseweg, de verbinding van de dor- pen 's-Heerenhoek en Nieuwdorp. De verharding ligt er over de helft van deze afstand in; het grondwerk van dit bestek is al voor driekwart klaar. „Het werk is tot op heden erg vlot verlopen", vertelde ons technisch- hoofdambtenaar L. J. Lagendijk van de prov. waterstaat in ae directie- keet bil het Nieuwdorpse spoorsta tionnetje. „We hebben de winter tot op dit moment dan ook erg mee ge had. Het karwei hier is kort voor de bouwvakvakantie-1964 - half Juli - be gonnen. Er stond een paar voor in het bestek. Maar het ziet ernaar uit. dat we die periode belangrijk kunnen bekorten". (Zie slot pag. 4 kol. 3)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1965 | | pagina 1