MIDDELBURGSE KONINGSBRUG: IN JULI A.S. AANBESTEDING BILT T.b.obesmetting op chr. ulo Vlissingen „Terneuzen in 1987 1100 woningen nodig" Uitbreiding le fase gemeentewerken op drie ton geraamd Afwijk] ingen 11 miljoen Badhuis Begraafolaats ALMANAK Onderwijs Nieuwe scholen Sporthal Aardgas Onderscheiding voor drs. F. V. de Groof te Goes Waals verzet tegen Schelde-Rijnverdrag houdt aan Z1ERIKZEE BREIT STAARTJE AAN SPEL „ÉÉN TEGEN ALLEN SCHROEF PONT ZIJPE DEFECT: VEER OCHTEND LANG GESTREMD V.V.V.-INFORMATRICES „DOEN" ZEELAND IN DRIE DAGEN PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 15 JANUARI 1968 ALS STREVEN B. EN W. GEREALISEERD WORDT: Middelburg streeft er naar om de vernieuwing van de Koningsbrug te hunnen aanbesteden in juli a.s. Of dit geëffectueerd kan worden zal afhangen van het aantal en de aard van de tegen elkaar af te we gen urgente projecten in de stad. Het plan tot overkluizing is ge handhaafd. Met de betrokken bedrijven is nog geen volledige over eenstemming bereikt, maar het overleg zal worden voortgezet. Dit dolen b. en w. van Middelburg mee in hun antwoord op vragen, die gesteld zijn in de vergaderingen van de commissies en afdelingen van de gemeenteraad, over de begroting voor 1965. Voorts deelt het college mee, dat in principe het ter hand nemen van nieu we kapitaalswerken onmogelijk zal zijn, omdat voor het dekken van de daar uit voortvloeiende lasten geen middelen aan te wijzen zijn, althans niet binnen het raam van een sluitende begroting. Wanneer de uitvoerig van kapitaals- werken totaal onvermijdelijk is, kunnen G.S. machtiging verlenen. Het begro tingstekort noodzaakt b. en w. een ver zoek te doen tot het verkrijgen van een aanvullende bijdrage; de verwachtingen van het college zijn niet hoog gespannen, aldus wordt meegedeeld. „Voor 1964 hebben 229 gemeenten een dergelijk zoek gedaan Ten aanzien van de salarisbijlage wordt opgemerkt, dat de werkelijk heid in het begrotingsjaar in de re gel afwijkt van de ramingen. Vooral de laatste jaren is dit het geval door de vele salaris/loonmaatregelen. Ook voor 1965 verwachten b. en w. be langrijke afwijkingen van de ramin gen. Het is b. en w. momenteel on mogelijk te berekenen in hoever de nieuwe compensatie van 11 pet. van de algemene uitkering (f 180.000) voor de salarismaatregelen voldoende zal zijn. De verfijningsregeling voor monumen tenrestauratie zal volgens het college niet lang meer uitblijven. Voor zover bekend zal een dergelijke verfijning niet leiden tot vermindering van rijks-res tauratiesubsidies. Ten aanzien van hun betoog, dat door de investeringsbeperking de tijdige uit voering van vele in het kader van de ontwikkeling van Middelburg belang rijke werken onzeker is geworden, den ken b. en w. aan het bouwrijpmaken van gronden voor woningbouw en in dustrievestiging. Tot slot van de financiële zaken deelt het college nog mee. dat voor de uitbreiding van het ziekenhuis, de bouw van Vijvervreugd en de stichting van het bejaardentehuis aan de Seissingel leningsgaranties zullen moeten worden gedaan voor een bedrag van rond 11 miljoen gul den. en..w* venvachten, dat het personeel in vrywel alle sectoren van de dienst van gemeentewerken uitgebreid zal moeten worden. Er is met name perso neelsgebrek bij de afdelingen eigendom men, bouwtoezicht, by de administratie en by de reinigingsdienst. Er wordt naar gestreefd om voor de eerste fase van de geprojecteerde uitbreiding van het gebouw van ge meentewerken (waarmee ongeveer drie ton gemoeid zal zyn) zo spoe dig mogelijk de nodige middelen te vinden. Het Ugt in het voornemen de uitbreiding te realiseren in de rich ting van de Vlissingsestraat. Het feheel zal passen in het kader van e sanering aldaar. Over de gang van zaken bij het bad huis delen b. en w. het volgende mee: Door het feit, dat steeds meer mensen de beschikking krijgen over betere was gelegenheden, loopt het gebruik van het badhuis terug; men wil het echter hand haven totdat het badhuis bij de brand weerkazerne klaar is. In de raadscommissies is ook gespro ken over een andere bestemming van de Koepoort als de bewoners daaruit vertrokken zouden zijn. Ge dacht werd aan bijvoorbeeld verkoop van souvenirs of patates-frites. B. en w. verklaren, dat het hun niet ge makkelijk ljjkt voor dit monument een aanvaardbare bestemming te vinden. In de raadsafdellngen werd voorts ge pleit voor de hoogste urgentie voor het creëren van een nieuwe begraafplaats. .eeuwse Zout Nou, en reken maar dat er om 9 uur al een marinier opbelde. Gis teren immers stond in dit hoekje een van die in marinekringen gangbare verhalen, opgebouwd rond het intelligentiepeil van de mariniers, met, ter afronding, een aan alle mariniers gerichte invi tatie zich, eveneens op deze plaats, passend te revancheren. Dit om het everwAcht te herstellen, want marine en mariniers, ze zijn ons even lief. „Kijk eens", zei die man vow ne gen uur, „ik zal er één vertellen en dat zal voldoende zijn om de marine voorgoed tot. zwijgen te brengen. Komt een nieuwe op het keuringsbureau. Zo'n vent vol zorg om er óók bij te komen. Eerst gaan ze bij zo'n vent na hoe het. er met z'n I.Q. bijstaat. Want je begrijpt dat dit bij ie mand die bij de marine wil direct een punt van twijfel is. Nou, in orde hoor. Alles kits. Die vent mankeert niets. Toen z'n korpus. Die dokter viel bijna om. Zulke vuile poten had ie nog nooit ge zien en ze zijn daar toch wel wdt gewend. Goed, ze zetten 'm drie uur met die stampers in een bak met zout water, om te weken. ,fla's zout" zegt die vent. ,fJa, da's zout", zegt die dokter, „en weet je nu waarom we dat doent" „Allicht", zegt die knaap, „om te kijken of ik geschikt ben voor de marine". B. en w. antwoorden van de ongewenste situatie volkomen overtuigd te zijn. By het afwegen van de urgentie van ver schillende projecten moeten zy met het oog op de financiële consequenties ech ter wel tot de conclusie komen, dat het nog niet mogelyk is tot een nieuwe aan leg over te gaan. In de raad werd aan de realisering van een nieuwe begraafplaats de voorkeur gegeven boven het project Vqvervreugd, In deze inrichting, zo verklaren b. en w. moeten 300 mensen ondergebracht wor den, die niet direct aan de openbare weg behuizing moeten verkrijgen. B. en w. vrezen dat Toorenvliedt voor Middelburg een representatief gebouw- in verval zou kunnen raken als het afgestoten werd, zoals in de raadsafde lingen gesuggereerd werd. De pogingen tot verplaatsing van de kleuterschool Vlasmarkt hebben tot nu toe niet het gewenste resultaat opgeleverd. De mogelijkheid is, zo la ten b. en w. weten, dat het terrein Nu het b. en w. onlang: worden in de nabijheid van h telijk sportpark gelegen ten kopen om dit aan de COAK t__ king te stellen, kan het huidige oefen terrein van de COAK ter beschikking komen voor de nieuwbouw van de rijks- h.b.s. en de rijkskweekschool. Voorstel len over de grondtransacties kan de raad binnenkort tegemoet zien. B. en w. zullen trachten uit de serie- straatwijk te verkrijgen. Bij de voor bereidende besprekingen voor de ver vanging van de geref. school aan de Herengracht wordt er van uitge gaan, dat deze nieuwbouw verrijzen zal op de plaats van de oude chr. kweekschool Ten aanzien van het onderwijs delen b. en w. tot slot nog mee, dat de verplaat- r van de bevolking uit de binnen- I naar de nieuwe buitenwijken tot gevolg heeft, dat in die buitenwijken ook nieuwe scholen moeten verrijzen terwijl scholen in de binnenstad overbo dig worden. Het totaal aantal leerplich tige kinderen bedroeg per 16 september 1964 in totaal 2677, waarvan '28 pet. de openbare scholen bezochten, 62 pet. de prot.-chr. scholen en 10 (le r.-k. school B. en w. onderzoeken de mogelijkheden om in plaats van de zandbak in het Van Eepenpark een rolschaatsbaan aan te leggen. Ten aanzien van de verbetering van de Veerseweg is aan G.S. een verzoek om een investeringsbijdrage gezonden, waar op evenwel nog geen antwoord ontvan gen is. De sporthal beantwoordt volgeni en w. aan zijn doel. Er wordt veel gebruik van gemaakt. Inderdaad is er. zo laten zij de raad weten, één keer een bal door het dak gegaan. Het zou volgens het college beter zyn geweest als de banen op het dak met twee golven over elkaar waren ge legd. B. en w. verklaren nog, dat de sportlieden geen ernstige overlast hebben van binnenslaand regenwater. Over de uitkomsten van bedrijven de len b. en w. het volgende mee; het ver lies van het waterleidingbedrijf was in 1964 f 15.200, de winst van het elektri citeitsbedrijf 7900 en het verlies van het gasbedrijf 1500. Het rekening- courantrenteverschil bedroeg 10.000, zodat er uiteindelijk een voordeeltje is van 1200. B. en w. delen onder voorbehoud mee, dat voorstellen tot tariefsver hoging voorshands niet te verwach ten zijn. Onder voorbehoud, omdat een rigoureuze ontwikkeling in de produktie- en distributiekosten het college kan noodzaken een ander standpunt in te nemen. De voorbereidende uitgaven voor de aardgasvoorziening (eind 19666/begin 1967 te verwachten) zuilen naar raming een bedrag van 2 miljoen gulden ver gen, menen b. en w. Het gaat hier om sanering huisaansluitingen, gasmeters, controle binnenleidingen en ombouw- en inruilkosten. Het ligt in liet voornemen van het college om tijdig de nodige voorlichting aan de bevolking te ver schaffen. Met betrekking tot de onderhande lingen over fusie van de waterlei dingbedrijven wordt momenteel met de waterleidingmij. Zuid-Beveland en de waterleidingmij. Midden-Zeeland op bestuurlijk niveau onderhandeld. Ten opzichte van het eigen bedryf hebben b. en w. hun standpunt nog niet bepaald. Vijftien positieve reacties in één klas Vijf meisjes worden opgenomen in „Zonneveld" Op de christelijke ulo te Vlissin gen (totaal 354 leerlingen) is t.b.c.-besmetting geconstateerd. De besmetting heeft zich voorgedaan in de klasse 2c van 28 leerlingen. Vijf meisjes zullen dezer dagen worden opgenomen in het zeehos- pitium „Zonneveld" te Oostltapelle. Enkele andere kinderen zullen een korte kour, niet in een tehuis, moe ten ondergaan. Alle scholieren van de ulo zijn thans onderzocht. Het onderwijzend personeel zal bin nenkort aan de beurt zijn. Bij het eer ste onderzoek verkreeg men bij de mantoureactie vijftien positieve reac ties, dat wil echter beslist niet zeggen, dat het in alle vijftien gevallen een t.b.c.-patiënt betreft. Het genoemde onderzoek, door het districtsconsulta tiebureau voor de t.b.c.-bestrijding op Walcheren in samenwerking met de Schoolartsendienst op Walcheren (de arts J. D. Fregores te Middelburg) wordt voorlopig voortgezet. Over een maand zal het mantou-onderzoek wor den herhaald op de scholleren. schoolartsetndieinst de maentou- reactie toegepast. Dat was begin ja nuari. Kort daarna bleken de vijftien positieve reacties in één en dezelfde klas. „In het algemeen betreft het hier gelukkig lichtere gevallen", zo verklaarde ons donderdag de longarts W. K. Schuling, directeur-geneesheer ziekenhuis „Bethesda" te Vlissin- en tevens verbonden aan het con sultatiebureau. Over de toekomst kon hij nog niets meedelen. „Het onder zoek is nog niet afgerond". Dat onderzoek is het normale jaarlijk se schoolonderzoek, dart na de ontdek king van het t.b.c.-geval op de Viis- siingse ulo iets werd vervroegd. Op de andere scholen in Vlissingen is het thans aan de gang. Dokter S. Lelie, inspecteur voor de volksgezondheid in de provincie Zee land antwoordde ons desgevraagd, dat voorlopig geen andere maatregelen worden genomen, dan de genoemde. „Een school sluiten om deze reden? Dat zullen we nooit doen. In de eerste plaats moet een eventuele bron wor den verwijderd. Daarmee zijn we mo mentcel bezig". Eén klas De t.b.c.-besmetting is aan het licht gekomen toen één leerling in de twee de helft van december 1964 op het consultatiebureau in Vlissingen werd onderzocht. Op school heeft het con sultatiebureau in samenwerking met H.V.V. '24 kiest nieuwe voorzitter kiezen. Die moet in de plaats komen voorzitter G. Boddaert, die, zoals bekend onlangs plotseling als voorzitter aftrad. Op de jaarvergadering, die om acht begint in restaurant De Bruyn te Hl zal men voorts een bestuurslid kiezer de mogelijkheden bespreken voor een uitwisselingswedstrijd met een Engelse club. De gedachten gaan uit naar een club in de buurt van Londen. Verder komt een wijziging in het huishoudelijk reglement aan de orde. Begrafenis met militaire eer In Middelburg overleed op 38-jarige leeftijd de heer F. J. Bogisch, in leven sergeant-majoor administrateur bij de Eerste Centrale Opleidingsschool voor Administratief Kader. Aanstaande maandag zal het stoffelijk overschot met militaire eer ter aarde warden besteld. Na de plechtige uitvaartdienst in de r.-k. kerk volgt beymfWiis op de r.-k. begraafplaats aan de Seisweg. „Schelde" geeft order voor kraan van 900.000 De directie van de N.V. Kon. Mij, „De Schelde" te Vlissingen heeft de N.V. machinefabriek Figee üi Haarlem de opdracht verstrekt voor de bouw van een 40-tons kraan. De kraan, die f 900.000 kost, is bestemd voor de répara- tiewerf „Sclieldepoort" in haven Vlissingen-Oost. Met de montage zal op 1 december van dit jaar worden begonnen. De kraan krijgt een plaats op een nieuwe repara tiekade, die momenteel in aanbouw is. De directie van de N.V. Figee heeft één en ander gisteravond meegedeeld. De directie van „De Schelde" bevestigde ons de opdracht. Het gaat hier om een zogenaamde tuimelarmkraan. De Kraan zal met een kraanarm in hoogste stand circa 65 meter hoog zy'n. Met een maxi mum vlucht van 28 meter zal het appa raat 40 ton kunnen hijsen tot een hoog te van 38 meter. Tot een bereik van 45 meter kan de kraan stukken van 12,5 ton hijsen. De tuimelarmkraan zal ko men te rijden op een kraanbaan van vijftien meter. In het gebouw van het consulaat-ge neraal van België aan het Koningin Emmaplein in Rotterdam heeft drs. F. V. de Groof uit Goes donderdag morgen de versierselen van het Bur gerlijk Kruis eerste klas in ontvangst genomen. Een hoge Belgische onder scheiding voor zijn verdiensten in een periode van meer dan 30 jaar als ho- norair-consul van onze zuiderburen in Hansweert. De consul-generaal van België in Rotterdam, de heer J. Naay- kens reitke het krnis uit aan deze Hansweertse bekende van vele Bel gen. In een toespraak bij de uitreiking vain het onderscheidingsteken schetste de consul-generaal het optreden van drs. De Groof in de voorbije jaren tegen over ieder, die zijn hulp nodig had. Tegenover Belgen, die in moeilijkhe den kwamen te verkeren, tegenover het consulaat dat inlichtingen wenste. „We hopen dat U dit werk voor ons nog vele jaren mag doen", zo zei de heer Naaykens. Speciaal met betrek king tot de scheepvaart op het kanaal door Zuid-Beveland heeft de heer De Groof in de afgelopen 30 jaar heel wat hulpvaardigheid en gedienstigheid op 7.ijn naam staan. In 1954 werd hem reeds de Burgerlijke Medaille eerste klas uitgereikt. Don derdagmorgen was het personeel van het consulaat-generaal van België in Rotterdam present bij de korte plech tigheid rondom het echtpaar De Groof. Opening C.V.O.-school De inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Goes, de heer L. F. J. Frantzen, zal zaterdag 23 januari aan staande de nieuwe lagere school voor christelijk volksonderwijs te Hulst (Ta bakstraat) officieel openen. De commissie van buitenlandse zaken uit de Belgische senaat heeft donder dag besloten de verdere bespreking van het wetsontwerp tot goedkeuring van het Schelde-Rijnverdrag tot begin volgende maand uit te stellen. Vooral de Waalse senatoren wensen wijzigin gen in het Belgisch-Nederlandse ver drag om de naar hun mening te zware verplichtingen voor België te verlich ten. Senator baron P. Nothomb heeft aan gekondigd een verdaging van de be sprekingen te zullen eisen indien van de Nederlandse regering geen conces sies worden verkregen. De kritiek be treft niet alleen het Belgische aandeel in de kosten van de nieuwe verbinding tussen Schelde en Rijn, maar ook de Belgische verplichting tot levering van zoetwater aan Nederland. De Belgische vice-minister van bui tenlandse zaken, H. Fayat, heeft toe gezegd aanvullende inlichtingen te zul len verstrekken op de volgende aan het verdrag gewijde vergadering van de senaatscommissie. Onderbrandmeester Van Oort te Middelburg overleden In Middelburg is op 71-jarige leeftijd overleden N. C. van Oort, in leven onder-brandmeester in titulaire rang bij de Middelburgse brandweer. Hij kwam in 1911 bij het korps. De heer Van Oort vervulde tevens de functie van bode. Jarenlang hanteerde hij de voorzittershamer in de Vereniging voor brandweerlieden te Middelburg, Ook was hij bestuurslid bij de provin ciale brandweerbond. Zijn stoffelijk overschot wordt maandag ter aarde besteld. Examens Voor het praktijkdiploma groothandel in consumptieaardapelen slaagde een dezer dagen te Rotterdam de heer L. Hoogedeure uit Veere. VOLGENS RAPPORT E.T.l. IN 1980 BEVOLKING RUIM 31.000 ZIELEN Het Economisch Technologisch Instituut voor Zeeland heeft op verzoek van de gemeente Terneu zen een rapport, opgesteld niet het doel informatie te verschaffen over de ontwikkeling van de werk gelegenheid en de daarmee samen hangende behoefte aan woningen in de komende jaren. Het onder zoek werd noodzakelijk geacht voor het nemen van verantwoorde investerings- en beleidsbeslissin gen. Gesteld wordt in het rapport dat daardoor de bijdrage van de ontwikkelingskern Terneuzen aan de nationale economie zal kuimen worden opgevoerd. Het rapport begint met een over zicht van de ontwikkeling van het inwonertal van Terneuzen, dat eind 1950 tot eind 1963 steeg van 13.491 tot 17.549. Indexcijfers ga ven het volgende beeldTerneuzen 1950 100 en 1963 130 tegen de Zeeuwse cijfers 106 en de Neder landse 118. „Een relatief sterke groei, namelijk in de periode 1950- 1963 met 2 en 1959-1964 zelfs 2^4 aldus het rapport. De groei bedroeg in 1963 zelfs 4,3 Tot 1970 wordt een jaarlijkse groei verwacht van circa 700 zie- MORGEN IN OIRSCHOT In colonne met roofbuit terug ZIERIKZEE zal morgenmiddag (za terdag) nog een „staartje" breien aan de roerigheid rondom de N.C. R.V.-televisiequiz „Een tegen al len". Ongeveer vijftig auto's uit de Schouwse centrumstad zullen dan volgeladen met medewerkers aan hets pel naar 't Brabantse Oirschot trekken om in het dorp van de „uit dager" Louis Termeer met veel tam-tam de daar geroofde attribu ten terug te bezorgen. Het wordt dus nog een beetje nafuiven. Er gaat dan ook van alles mee: de brandweer, de koninklijke harmo- Schouwen-Duiveland heeft donderdagmorgen opnieuw nadrukkelijk ge merkt dat het nog steeds een eiland is. Om zeven uur 's morgens kreeg de veerboot „Zijpe" van de R.T.M. een staaldraad in de schroef. De pont werd daardoor voor vier en een half uur aan de steiger gekluisterd. Het was al door half twaalf, toen het euvel opgelost bleek. De rij wachtende auto's was in die tussentijd aan beide kanten al uitgelopen tot een kilo meter. De R.T.M. heeft een flink stuk van de dag nodig gehad om de achterstand in het vervoersaanbod weg te werken. Voor vele automobilisten was het donderdagmorgen weer een vervelende gewaarwording, toen ze aan Zijpe en Anna Jaeobapolder gekomen ontdekten dat de pont geen overtochten kon maken. Het ongemak was om zeven uur ontstaan, toen een staaldraad in de schroef van de kopla- dingboot „Zijpe" terechtkwam. Onmiddellijk werd een kikvorsman van het duikbednjf W. J. M. Vriens uit Roosendaal gealarmeerd. Onder veel bekijks van de wachtenden ging die later op de morgen in het koude water om 'de staaldraad te verwijderen. Aan de Duivelandse kant maakten heel wat automobilisten rechtsomkeert naar het veer ZierikzeeKals. Aan de andere oever gingen er heel wat terug. Het was de R.T.M, niet mogelijk de reservepont „Krammer" in de vaart te brengen. Vanwege minder ver voersaanbod gedurende de laatste weken was die uitgeschakeld en lag nu niet „onder stoom". Het voetveer van Maas en Westbroek bracht uitkomst voor buspassagiers, post en kranten. nie „Kunst en Eer" en flinke groe pen spandoekenzwaaiers. Er was woensdagavond ook een groep Oirschotters in Zierikzee doorge drongen. Enkelen daarvan hadden zelfs kans gezien om perskaarten te bemachtigen; ze wilden met alle geweld naar de alttributen uiit het Brabantse dorp, die de Zierikzeese wijze sinjeurs in de trouwzaal van het stadhuis voor de camera's had den larten zien. Even na het eind van de wedstrijd „Eén tegen allen" stonden ze plotseling in cordon rondom burgemeester rar, F. Th, Dijckmeester, die nog maar nauwe lijks was bekomen van de verwar ring bij het antwoord op die laat ste theoretische vraag, „Onzie zwaan terug onze gemeemtebor- den en de eigendommen van dhr, Termeer", werd er geroepen. Maar de burgemeester van Zierikzee maakte de Oirschotters hoffelijk duidelijk, dart de buit van een roof tocht binnen het randje van dit tele= visiespel niet zomaar wordt meege geven. „Die komen we natuurlijk bij U terugbrengen", was zijn be lofte. Na de wat deprimerende con sternatie met ,het zoekgeraakte ant woord op de „laatste vraag" was de eerste opwelling bij Zierikzees burgervader: we zullen het wel heel rustigjes in Oirschot gaan terug bezorgen. P«Iaar daarmee was de massa van het Havenplein het niet eens, „We heb ben die attributen uit Oirschot al zo onopvallend mogelijk weggehaald - wanneer we die terugbrengen zal dat anders gebeuren". In het feest van de kleine uurtjes na „Eén te gen allen" in Zierikzee rijpte toen het plan voor een colonne naar Oir schot. Er waren heel wart enthousi aste transportmeaisen present. Men stelde auto's beschikbaar voor de tocht naar de plaats beoosten Til burg, men besprak een plaatsje. Morgenmiddag zal hert gebeuren. Zierikzee za.l de met „vrijspraak" gehonoreerde diefstal by de Oir schotters gaan goed maken... Negentien WV-inforniatrices uit tiet ge hele land brengen op het ogenblik een driedaags bezoek aan Zeeland, Ier af sluiting van een theoretische cursus by het ANVV in Den Haag. Hun tournee door de provincie, waarbij zy zo veel mogelijk kennis maken met Zeelands toeristische attracties, opende gisteren met een rit door West-Zeeuwsch-Vlaan- deren, waar zy o.m. werden ontvangen door het gemeentebestuur van «Ie toe ristenplaats Sluis. Behalve door de AN- VV-exeursïeleider, mr. J. F. A. Gaster, worden de dames begeleid door de direc teur van de Provinciale Zeeuwse VVV, de heer J. P. de Regt. De Zeeuwse VW heeft ook het programma opgesteld voor de driedaegse rondrit. In West-Zeeuwsch-Vlaanderen bezichtig- tigden de dames gisteren onder meer het recreatiegebied in de Braakman, waar zij werden rondgeleid door de beheerder, heer A. A. Dourleyn. De voorzitter bood het gezelschap in het Braakman restaurant een kopje koffie aan, De ka- naa.lverbredingswerken in de Zeeuws- Vlaamse Kanaalzone vormden vervol gens het doel van de tocht, die gedeelte lijk langs een reeds „op breedte" ge bracht kanaalvak leidde. In een Philippine's befaamde mosselrestaurants gebruikten de dames de maaltijd. De middag werd besteed aan een bezoek aan Oostburg en Cadzand-bad. waar In een restaurant op de duinen thee werd gedronken. Om zes uur ontving burge meester P. F. van Hootegem van Sluis de VW-informatrices op het stadhuis. Voor vandaag vrijdag staat er een rit over Walcheren en Noord-Beveland op het programma. Onder meer zal een bezoek worden gebracht aan Middel burg (Abdij), Veere en het Kamper duin. En uiteraard zullen de dames ook kennismaken met Zeelands betonnen pa radepaardje, de Oosterscheldebrug. Een aantal V.V.V.-informat.rices hebben donderdag op hun excursie door Zeeland een bezoelc gebracht aan liet stadhuis in Sluis, het Bel fort. Het gezelschap maakt deze trip in het kader van de cursus voor het V.V.V.-vak. In het Sluise Belfort ontving het gemeentebestuur de cur sisten in de fraaie raadzaal. De foto geeft een indruk van deze ontmoe ting. (Foto P.Z.C.) len. In 1970 wordt een inwonertal verwacht van 22.200, in 1975 26.400 en in 1980 31.400. Het E.T.l. meent dat een toekom stige groei van 3]/»% per jaar ze ker niet te optimistisch genoemd kan worden. Uit een i gebleken ari 1963 tot 31 augustus 1964 gezamen lijk 887 arbeidsplaatsen werden gecre- eerd, hetgeen neerkomt op gemiddeld 532 per jaar. De prognoses voor de eerste jaren zijni 604 in 1965. 633 in 1966 en 644 in 1967. Over de plannen van bedrijven (o.a. Philips en Dow) is weinig te zeggen. Alleen is bekend dat Dow zeer grote in vesteringen op het programma heeft staan. Aan industrieterreinen kan op korte termijn worden uitgegeven in 1965 tot en met 1968 60 ha droog-, en van 1967 tot en met 1969 30 ha nat industrieter rein. Voor de toekomst voorziet het plan-Snijder in 100 ha industrieterrein en volgens de P.P.D. is in de gehele ka naalzone nog 1700 ha industrieterrein aanwezig. Ervaringen in andere haven steden wijzen op 20 tot 25 man per ha op industrieterrein aan diep vaarwater. Gedacht wordt aan circa 80 man per ha op droog industrieterrein. Een voorzichtige prognose geeft voor de nog te vestigen en aanwezige bedrij ven eén aantal te creëren arbeidsplaat sen voor mannen aan van 1020 in 1965, 1070 voor 1966 en 1770 voor 1967. In het rapport wordt verder gesteld dat hoe langer hoe meer arbeidskrachten uit gebieden buiten de kanaalzone en zelfs buiten Zeeuwsch-Vlaanderen zullen moeten komen. De geënquêteerde be- drijven menen in de komende jaren on geveer 25 van de nieuwe mannelijke arbeidskrachten van buiten Zeeuwsch- Vlaanderen te moeten aantrekken. Reeds genoemde cijfers impliceren een woningbehoefte van 630 in 1965, 660 in 1966 en 1100 in 1967. Daarvan zijn no dig 80 gesubsidieerde en 20 onge subsidieerde woningen. Samenvattend komt het rapport tot de conclusie, dat blykens de arbeidsplaat sen, een snellere groei is te venvachten dan de genoemde SJé per jaar. Een van de veronderstellingen is, dat 69 van de toekomstige werluiemers in Ter neuzen, zich ook in deze gemeente zal vestigen (gewenst door de bedrijven en tevens landelyk gemiddelde). „De orog- nose komt er op neer", aldus het rap port., „dat de woningtoewijzing aan Ter neuzen aanmerkelijk zal moeten worden opgevoerd". Een van «1e bijlagen geeft een index van gereedgekomen woningen in de periode 1955 tot en met 1963. Dat ziet. er als volgt uit: Zeeland indexcijfer 1955 100, 1963 79, Nederland 1955 100. 1963 131 en Terneuzen 1955 100 en 1963 317. Clinges raadslid Centrale dienst is wel erg duur Het Clingse raadslid B. de Keijzer (k.v. p.) heeft donderdagavond in een alge mene beschouwing by de behandeling vau de gemeentebegroting 1965, kritiek geleverd op do sterk gestegen kosten van de centrale dienst voor bouw- en woningtoezicht in Oost Zeeuwsch-Vlaan deren. ïn de begroting is daarvoor een bedrag van f 28.200,46 geraamd, terwijl de kosten vorig jaar slechts f 13.500 be liepen „en daar komt nog bij", aldus de heer De Keijzer. „dat b. en w. nu met een voorstel komen tot het benoemen van een stedebouwkundige, waar ook nog eens f 7500 per jaar mee gemoeid is". Het totaalbedrag, neerkomend op ongeveer f 10 per inwoner, noemde hij verbijsterend. „Het lijkt wel of men een koe aan het uitmelken is", zo besloot het Clingse raadslid. Waarnemend burgemeester P. V. M. Vercauteren verklaarde de sterke kos tenstijging uit het feit. dat Terneuzen uit de dienst is getreden en dat daarnaast allerlei nieuw personeel moest worden aangetrokken om de werkzaamheden naar behoren te kunnen vervullen. „Bo vendien is de raad al enige tijd geleden akkoord gegaan met het bedrag per in woner". bracht de heer Vercauteren in herinnering. Het aantrekken van een ste debouwkundige noemde hij wenselijk, in verband met de diverse uitbreidingsplan nen die toch aan het oordeel van een stedebouwkundige moeten worden voor gelegd. De heer De Keijzer die als enige een algemene beschouwing hield, vroeg daar in voorts aandacht voor de wegenaan leg, met name in het dorp Clinge. voor de woningbouw en voor een gemeente lijke bijdrage in de kosten van een even tueel in mei te vieren bevrijdingsfeest. Ten aanzien van het facetplan waterwin gebied dagbegin december ïn de Clingse raad werd behandeld en waarin de wa terleidingmaatschappij een groot deel van de gronden in de Clingepolder claimt, meende hij dat het algemeen Zeeuws-Vlaamse belang moet prevaleren boven het gemeentelijk belang. Wel drong hij aan op voldoende vergoeding voor de gedupeerde boeren. Waarnemend burgemeester Vercauteren sloot zich bij al deze punten aan. PROVINCIALE E.H.B.O.- WEDSTRI.IDEN WESTDORPE De districtswedst.rijden van de E.H.B.O. in het district Zeeland zullen dit jaar in Westdorpe worden gehouden. Ingeschre ven kunnen zowel senioren- als junio- renploegen. De wedstrijden vinden plaats zaterdag 20 februari a.s. in het verenigingsgebouw. (Advertentie) VERWACHT Opklaringen maar plaatselijk ook en kele buien. Matige tot krachtige, aan de kust af en toe harde wind tussen zuidwest en west. Dezelfde middag- temperaturen als gisteren. ZON EN MAAN lanuarl Zon op 08.41 onder 17.00 Maan op 15.31 onder 07.55

Provinciale Zeeuwse Courant | 1965 | | pagina 2