PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT NIEUWE INDONESISCHE LANDINGEN OP KUST VAN MALAKKA Zeelands bevolkingin 1964 stijging met 2665 Moerbavoorzitter Soekarni in arrest Belgische mijnstaking voorlopig afgewend „Reders benadelen buitenlandse zeevarenden" Op zoek naar het graf van Petrus „INDONESIË KAN NIET ONDER DE NIEUW-GUINEAREGELING UIT" Evenwicht door automatismen O" Straalverbinding Utrecht-Den Haag dit jaar gereed 208e jaargang - no. 7 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN 2911 Zlerlzee red l I. 2094 Adv. pr i. Min. p. ad v. 4.80. tngez. tned. 3 tarief- Kleine adv. 8 regels) 32 ct. p. regel n l 1JK>. .Brieven 1: Bureaus: Vllsslngen: HPHRHHHHIHi ArsenaaUtraat 2. van dit blad" 25 ct. meer. Giro 359200 P.Z.C.. Middelburg. Zaterdag 9 januari 1965 Card Jiirgens in natuurlijk decor Pagina 2 V.N.-VLAG WAPPERT NOG STEEDS IN DJAKARTA De Maleisische regering heeft bekendgemaakt, dat vrijdagochtend op de zuidwestpunt van het schiereiland Malakka 14 Indonesiërs aan land zijn gegaan, van wie er vijf konden worden aangehouden. Het was de derde Indonesische landing op het gebied van de fede ratie in dit jaar. Vorig jaar voerde Indonesië sinds 17 augustus elf landingen uit als onderdeel van de politiek van president Soe- karno om de Federatie Maleisië te verpletteren". Volgens de bekendmaking van de regering in Koeala Loempoer zijn militairen en politiemannen naar het landingsgebied gebracht om de overige infiltranten op te sporen. De gelande Indonesiërs hadden 2 Maleisische vissers gevangengeno men, die later door leden van de veiligheidstroepen werden bevrijd. Een van deze vissers verklaarde, dat de leider van de Indonesische landingsgroep had verklaard, dat hij en zijn mannen een vooruitge schoven eenheid waren van nog duizend Indonesiërs, die hen zou den volgen. C.K.V. BESCHULDIGT: „Ik weet (lat Ik hier een ernstige be schuldiging uit, maar zy is heiaas maar al te waar: er zijn Nederlandse rede rijen die er niet voor terugschrikken, misbruik te maken van het feit dat bui tenlandse zeevarenden (met. name Span jaarden en l'ortugezen) veelal niet in staat zijn de reglementen te lezen en hen stelselmatig op een aantal punten uit de c.a.o. tekort doen". Dit verklaarde de voorzitter van de Cen trale van Zeevarenden ter Koopvaardij en Visserij, de heer D. Opmeer, gister morgen bij de opening van de tweejaar- spraak met de mededeling, dat de C.K.V. in het afgelopen half jaar voor deze zee varenden niet minder dan 105.000 gulden aan te weinig uitbetaald loon met sue ces heeft nagevorderd. En daarbij gini het dan nog alleen om de betrekkelijk kleine groep buitenlanders, die zich in de C.K.V. heeft georganiseerd. Bedragen aan tekort uitbetaald loon die variëren van honderden tot enkele dui zenden guldens per reis, kunnen niet verklaard worden uit een simpele ver gissing in de afrekening, aldus de heer Opmeer, die de reders die met deze prak tijken willen doorgaan er voor waar schuwde, dat zij in de verenigingsorga nen van de C.K.V. met naam en toe naam aan de schandpaal zullen worden genageld. Het aandeel van Nederlanders in de to tale bemanning van onze koopvaardij is in de periode 1958-1963 met 21 pro cent afgenomen. Dit aandeel werd voor een belangrijk deel opgevangen door het plaatsen van naar schatting 5000 Spanjaarden en Portugezen. De heer Opmeer sprak zijn verontrusting uit over het in toenemende mate aantrekken van Aziatische bemanningen. Deze zee- „Op zoek naar het grat van Petrus" is een door Tina Kel ler geschreven reportage in het P.Z.C.-zaterdagnummer over een bezoek aan de Ro meinse begraafplaats on der de Sint Pieter. Op pagina 15. Voorts op Pagina 2: Curd Jiirgens komt binnenkort naar Zierikzee voor voorbereiding rampfilm. Pagina 3: „Nog geen evenwichti ge economische situatie in 1965". Pagina 4: Fruittelers-,.invasie" in Goes en zekere ontspanning merkbaar op de arbeidsmarkt in Zeeland. Pagina 5: Kerkdiensten. Pagina 7: ..Visserijwereld" over kritiek op Zevibel en staat ver koopt aandelen Breedband aan Hoogovens. En in het De Britse minister voor het leger, Mul- Iey, heeft gisteren in Singapore gezegd, dat „elk binnenvallen in of elke aan- vals'laad tegen Maleisië met passende tegenmaatregelen zal worden beant woord". In Maleisische regeringskringen wordt gevreesd dat Indonesië's terugtrekking uit de Verenigde Naties de militaire ac ties van Indonesiërs zullen doen toene men. De officiële woordvoerder van het Ma leisische ministerie van buitenlandse za ken zei gisteren: „ik geloof dat we moe ten verwachten dat Indonesië zijn mili taire confrontatie zal intensiveren. Er zijn reeds bewijzen dat een grote mili taire macht wordt samengetrokken langs de grens met Serawak". In Djakarta De vlag der Verenigde Naties wap- ondanks de verklaring van president Soekarno dat Indonesië formeel met alle instanties van de V.N. heeft ge broken. De 90 V.N.-functionarissen maken zich reeds klaar voor vertrek, of schoon zij nog geen enkele officiële mededeling van het hoofdkwartier der V.N. in New York hebben ontvan gen. Men siaat in Djakarta op het stand- puni dat Soekarno geen haast heeft ae terugtrekking van zijn land schrif telijk aan de volkerenorganisaties kenbaar te maken. Terwijl op de achtergrond een enorm portret van president Soe karno toekijkt, demonstreren deze Indonesische meisjes wat zij gedu rende een militaire training hebben geleerd. L— Minister Luns op Schiphol: „MALEISIË-GESCHIL HEBBEN WIJ AL LANG ZIEN AANKOMEN" (Van onze Amsterdamse redacteur). „De uittreding van Indonesië uit de Verenigde Naties heeft geen enkele invloed op het akkoord over Nieuw-Guinea tussen Indonesië en ons. De Nederlandse regering meent, dat de V.N. in 1969 de taak van toezicht volgens die overeen komst ook zal kunnen uitoefenen zonder dat Indonesië lid is van do volkerenorganisatie. Ik zie dan ook geen enkele aanleiding om over dit punt iets ter sprake te brengen tijdens het komende de bat in de algemene vergadering". Dit zei minister Luns gisteravond even Open bestel is haalbaar meent minister-president De minister-president mr. V. G. NI. Ma- rynen is er van overtuigd dat een open radio- en t.v.-bestel in ons land haal baar is. Iedereen wil naar een open bestel toe. Het is thans een kwestie er vorm aan te geven. Mr. Marijnen ze! ait in een vraagge sprek met drs. F. A. Hoogendijk, aat fisteravond in de A.V.R.O.-televisieru- riek „Parlementaire spiegel" op Neder land 2 werd uitgezonden. Het gaat vol gens de minister-president om toelating .:JJ van nieuwe gegadigden en van reclame. Volgens minister Luns zal er tndens de Dan kan in& verschillende vormen ge- komende vergadering voornamelijkwor- schieden. Voor het kabinet is de open den gesproken over het contnbuaepro- heid van het radi0_ en t.v.-bestel nog bleem. ..De kasmiddelen zijn geslonken een 0pen kwestie. Wel vindt het kabinet tot nog maar acht miljoen dollar. Datdat h£t noodzakelijk is dat men in ons is ruwweg nog maar net genoeg voor land ZQ 3poedig mogelijk tot een open een week. Er moet dus wel iets gaan j bestel komt, aldus de minister-president, gebeuren vond hij. Onze minister van: buitenlandse zaken verwachtte overi gens niet, dat men van Rusland en de andere mogendheden met betalingsach terstand het volle pond zal eisen. Er is weliswaar een compromisvoorstel ge daan, maar dat is naar mijn smaak nau welijks reëel". Minister Luns zal zijn ambtgenoot Dean Rusk waarschijnlijk begin vol gende week ontmoeten. Op 18 janua ri zal hij aanwezig zijn bij het debal in de Verenigde Naties. „Zoals L' weet: dit werd verleden jaar uitge steld tot december. Maar in Europa was het toen nogal druk. De land- bouw-marathon in Brussel, de West- europese Unie in Bonn wat had den we niet Zien aankomen Wat betreft de kwestie-Maleisië zei mr. Luns: „Wy hebben het conflict tussen Indonesië en Maleisië heel lang zien aankomen. Ik ben verbaasd dat sommige landen er door werden ver- „Star of India" is teruggevonden De „Star of India", een saffier van onschatbare waarde, die op 29 okto ber uit het museum voor natuurlijke historie in New York werd gestolen, is teruggevonden in een bagagekluis van een autobusstation in Miami. Het kostbare kleinood werd achter haald door rechercheurs uit New York die met de 26-jarige Allen Kuhn. een Ontvoering Dr. Soebandrio, vice-premier en minister van buitenlandse zaken, heeft het hoofd der staatspolitie, generaal Soetsipto, in structies gegeven om het hoofd te bie den aan mogelijke ongeregeldheden, na dat berichten waren binnengekomen over een dreigement om een hoge func tionaris te ontvoeren. De minister gaf deze instructies tydens een onderhoud dat hij met de generaal had over de Moerbapartij, welker activiteiten enkele dagen geleden door president Soekarno werden verboden. President Soekarno heeft gistermorgen in Djakarta de Amerikaanse ambassa deur. Howard P. Jones, en diens Russi sche collega Nikolai A. Mikhailov ont vangen. Aangenomen wordt, dat de pre sident tegenover hen het besluit om In donesië uil de Verenigde Naties terug te trekken. heeft toegelicht. Na afloop] van deze gesprekken vertrok president] Soekarno naar zijn paleis in Bogor. is wat M.L.F. en A.M.F. betreft enig uitstel. Ik zie deze maand nog geen conferentie tussen geïnteresseerde mo gendheden hierover". Arrestatie Pag. II: „Nieuwe komedie" en „Arena", reportages over de to neelgroepen van die naam, die on der één directie staanPag. 12: Kunst: Duerer en zijn tijd", „La chen tegen de oorlog" en de 'letter kundige kroniek: Pag. 13: „Weer zien met Israël", reportage over een bezoek aan het nieuwe Israël; Pag. 15: „Op zoek naar het graf van Petrus": Pag. 17: „Kerk en maatschappij" met o.m. Gemeen tebladen ui', dc tijdf' en Stem men uit dc kerken"; Pag. 18: Ra dio en televisie: „Rem weg, rem men los" en Drieduizend mensen beoordelen radio en t.v."; Pag. 19- Financieel nieuws, strips, feuille ton. Uit betrouwbare bron Is woensdag de voorzitter van de buiten de wet gestelde Moerbapartij, Soekarni is gearresteerd. De arrestatie werd uitge voerd op dezelfde dag dat deze partij door president Soekarno was verboden. Ook is vernomen dat een medewerker van de derde plaatsvervangend premier Saleii, Sjamsoeddin, en een aantal an dere leden van de Moerba worden vast- Olll'.-Il CU IIIIIU31.C» Villi lUlllilUI "U" niet gearresteerd of ondervraagd, hoe wel 7.\i reeds lang banden hadden niet de Moerba en leiders waren van de al eerder verboden Soekarnlstlsche bewe ging- Weekeinde ook met regen De eerste week van januari heeft al heel wat regen gebracht en al komen er vandaag opklaringen voor, droog zal het weekeinde niet blijven. Tegen de oceaan staat een sterke westelijke luchtstroom, die tot diep in Europa doordringt. Daarmee komt snel een nieuwe depressie naar de Noordzee, waar van omstreeks zondagmorgen een regenfront passeert, flet blijft wel zacht voor januari met nu en dan een harde zuidwesten wind. De felle kou, die enkele dagen in Noord-Scandinavië en Rusland voorkwam (Moskou vrijdagmid dag nog 20 graden vorst) wordt door de verhoogde depressieactivi teit verder in de richting van de Oeral verdreven. STAKINGSAANZEGGING UITGESTELD Op een nachtelijke vergadering in Brussel is het gevaar van een al gemene mijnstaking in België, waarbij 85.000 arbeiders zouden zijn betrokken, voorlopig afge wend. De actie zou maandag a.s. beginnen. In de gemengde mijnconimissie, waarin de regering, de directies en de vakhonden zijn vertegenwoordigd, werd donderdag- jn de haven maar ook zekere garanties voor de werkgelegenheid in de mijnen in de komende jaren, Geen resultaten werden bereikt op een nieuwe bijeenkomst tussen werk- vers en werknemers in de Belgische olie-industrie. De eisen betreffen hier een aanzienlijke loonsverhoging. Indien vóór maandag geen akkoord wordt bereikt, zullen ongeveer 5000 arbeiders in de raffinaderijen en het distributie-apparaat het werk neer leggen. Bouwvakarbeiders pleiten voor een investeringsloon |De in de centrale commissie bouw nijverheid samenwerkende organisa ties van bouwvakarbeiders hebben in |hun onlangs bij de werkgevers inge- I diende voorstellen tot c.a.o.-vernieu- Iwing alsnog het investeringsloon aan I de orde gesteld. In grote trekken komt het voorstel i er op neer, dat werkgevers en werk nemers samen een ir.vestenr.gsloon- fonds oprichten, waarbij het sociaal fonds voor de bouwnijverheid als uit voeringsorgaan zou moeten worden; ingeschakeld. Het investeringsloon fonds moet zegels gaan uitgeven, die de werkgevers zich moeten aanschaf fen door middel van het afgeven van aandelen, schuldbekentenissen of con tante betaling. De waarde van de ze gels wordt op analoge wijze vastge steld als de vakantiezegel of de pen sioenzegel. De werknemers willen dat voor elke gewerkte dag een investe- ringsloonzegel wordt geplakt. De tegenwaarde van de zegels wordt door het fonds als tegoed geschreven op de rekening van de werknemer Zodra het tegoed voldoende is voor aankoop van een certificaat, wordt dit ter beschikking gesteld van hem, waardoor hij recht heeft op een deel van de resultaten van het fonds. Om ontijdige verzilvering te voorko men, willen de werknemersbonden de verzilvering op de een of andere ma nier onaantrekkelijk maken. In ieder geval wensen de bonden dat verzil vering mogelijk is bij pensionering, overlijden, blijvende invaliditeit en bij zondere omstandigheden, zoals ziekte en dergelijke. De middelen van het fonds willen de werknemers in de eerste plaats be stemmen voor doeleinden binnen de bouwnijverheid, zoals het verstrekken vam leningen aam werkgevers en der gelijke. De voorzitter van de Sociaal-Economi sche P*aad (en oud-minlntor van eco nomische zaken) drs. J W. de Pous heeft ln zijn nieuwjaarsrede vrij uitvoe rig gesproken over de internationale samenwerking op economisch gebied en over de sociaal-economische toestand In Nederland. Hij zei in zijn rede vriende lijke dingen over het regeringsbeleid ten aanzien van bepaalde economische vraagstukken en hij stond tegenover het loonbcleid wel positief, maar hli moest toch wijzen op teleurstellingen. De rege ring. zo ongeveer be toogde hij. wilde op korte termijn even wicht bereiken op de arbeidsmarkt, stabili- Antwerpen herstelde, jl nacht echter een begin van overeen- de toestand zich geleidelijk, ondanks de stemming bereikt over (le eisen van dcduur de katholieke vakbond afgeken- mynarbeiders. De vakbonden besloten djgde „langzaam-aan-actie" voor het j de stakingsaanzegging uit te stellen tot personeel van de havendiensten en de j 15 februari. mist. die donderdag roet in het eten j dreigde te gooien. In Antwerpen wordt!] De eisen betreffen niet alleen een extra verwacht, dat in het komende weekein- j nieuwjaarspremie voor de mynarbei- de de haven weer normaal zal functio-Ij ders, die bij vakbonden zijn aangesloten, neren. sluitende betalingsbalans. Geen van deze drie doelstellingen zul len worden verwezenlijkt in het jaar 1965. De loonstijgingen zullen voor 1905 zeker 8 9 procent bedragen waaruit nieuwe kostenstijgingen zullen voort vloeien. Er zal een tekort op de beta lingsbalans zijn inplaats van het zo-zeer- dige overschot van 1 miljard gulden ook in 1965 een zelfstandige bijdrage le veren tot de inflatie in de E.E.G. Dit Inflatieproces zal dan gevaar opleveren die groei wat beter te waarborgen, worden door de heer De Pous be- zou een verband kunnen leggen tussen de stijging van de overheidsuitgaven en de structurele stijging van het nationale inkomen. Men moet ook het oude stok paard van het verband tussen loonstij ging en produktiviteitsstijging wel weer berijden. Er is reeds een suggestie ge daan voor het koppelen van de huurver hogingen aan de ontwikkeling van het prijsniveau. Ook is er gepleit voor „auto matische verlaging" van de loon- en in komstenbelasting ter neutralisering van het zogenaamde progressie-effect, waar onder bijna alle Nederlandse belasting betalers thans lijden. Drs. De Pous is voorstander van deze vooraf vastgelegde, periodieke aanpas sing (verlaging) van de belastingtarie- houding van de huidige regering is. die te lang met de belastingverlaging heeft gewacht Periodieke aanpassing óp kor te termijn en dus van beperkte omvang is beter, zo meent de heer De Pous. dan een incidentele verlaging van grote om vang, want zo'n grote verlaging kan dan op een ongelegen tijdstip komen en een inflatoire impuls van de eerste orde worden. Dit belastingdenkbeeld vein ce heer De Pous is op zich zelf niet nieuw. Het heeft ook in andere landen - - reeds een punt van discussie uitgemaakt. Maai- het is toch van veel betekenis, als thans de voorzitter van de S.E.R. het nog eens naar voren brengt, omdat de kans op verwezenlijking dan stijgt. Wij moeten inderdaad in Nederland in ae richting van de „automatismen" waarover de heer De Pous sprak. Zulke automatismen werken op lange re termijn en het is die langere ter mijn welke de heer De Pous ook wenst voor het programmeren van de inko menspolitiek. Hij vindt, dat bij de laat ste „loonronde" het overleg tussen de regering en de Stichting van den Arbeid te lang duurde. De tijd is te kort voor behoorlijk overleg als men elk jaar het inkomensbeleid opnieuw wil bepalen. Daarom is de heer De Pous voorstander van een program, dat zich uitstrekt over een periode van drie tot vijf jaar. Hij wil meerjarige contracten. jongste verleden zal gaan behoren en dat in de toekomst cue ontwikkeling meer parallel zal lopen aan die van de produktiviteit. Wij zijn er zeker van dat ook dit denkbeeld van de heer De Pous in stemming zal vinden bij velen in Neder land en vooral bij hen, die jaarlijks de marathon-ren van de herziening der col lectieve arbeidsovereenkomsten enz. moeten meemaken. Indien het juist is, dat de inkomensont wikkeling in rustiger vaarwater is ge komen en indien de tijd rijp is voor bredere toepassing van een „genormeerd automatisme" dan moet het mogelijk zijn tot drie- of vijfjarige afspraken te komen, waarin dank zij een automati sche aanpassing bij enigerlei prijsindex en bij zekere produktiviteitscijfers een soepele aanpassing aan de realiteit wordt gegarandeerd zonder dat deze Minister Luns is vrijdagmiddag naar de Verenigde Staten vertrok ken, waar hij de algemene verga dering van de Verenigde Naties zal bijiconen. ln de eerste helft van dit Jaar zal de straal- (telefoon) verbinding Utrecht-Den Haag vice versa in ge bruik worden genomen. Er kunnen 300 gesprekken tegelijk worden ge voerd. De straalverbinding, de eer ste in het land, dient ter uitbreiding en vervanging van thans gebruikte lijnen. Dit heeft de directeur van het tele- foondistrict Utrecht, Ir. C. Broek- meijer, op een gisterochtend in Utrecht gehouden persbijeenkomst aangekondigd. Zoals bekend is, bevat de eerste fase van het straalverbin dingsplan van P T.T. een stervormig net tussen de vier grote steden, waar voor in Alphen aan de Rijn als cen traal punt een verdeeltoren is inge richt. De Amsterdamse en de Rot terdamse kant zijn nog niet klaar zodat voorlopig alleen Den Haag- Utrecht in dienst kan. Misschien dat Utrecht-Rotterdam vice versa dit jaar nog kan volgen. Recordcijfers Alle „eilanden" namen toe Zeeland nam iu 1964 met 2665 in woners toe tot 290.177. In feite isj dit een record. De grotere stijging! in 1948, 1949 en 1950 was toe te schrijven aan het oorlogsherstel en aan het feit dat er in Nederland nog geen sprake was van een nor male expansie. De groei met 3000 m 1958 werd veroorzaakt door de inschrijving van de Ambonuezen. Toen deze weer werden afgevoerd was de groei in de twee volgende jaren 370 en 138. Tussen 1951 en 1962 was de gemiddelde jaarlijkse toeneming 1140, in 1963 was zij 2060. Er is nu dus wel sprake van een geheel nieuwe ontwikkeling. En in feite boekte 1964 een re cord. Het geboorteoverschot werd voor 93 procent aan Zeeland ge bonden (in 1963 voor 72 procent). Voor het eerst zien wij voor alle „eilanden" of streken een stijging, zo als uit de tabel blijkt. Er is dus sprake van een verder gaande spreiding, die overigens niet ten koste gaat van de concentratie in de steden. In vorige ja ren was die concentratie er ook, maar zij werd gedeeltelijk ongedaan ge maakt door „lekken" op het platte-j land. Zonderen wij Vlissingen uit dat met 450 inwoners terugliep door dat voorlopig in Koudekerke gebouwd moest worden: Koudekerke liep dan ook met 443 vooruit dan liepen van de 89 Zeeuwse gemeenten er maar 30 terug en wel met in totaal 485 inwo ners. In de vorige jaren was dit proces veel geprononceerder. In 1958 waren het 47 gemeenten die met 973 inwo ners terugliepen, in 1959 56 met 1806 inwoners, in 1960 63 met 1734 inwoners (Schouwen-Duiveland had toen 18 en heeft nu 6 gemeenten), in 1962 49 met 1329 en in 1963 35 met 670 inwoners. Ondanks een verdergaande concentra tie van de woningbouw profiteert het platteland ook van de algemene ex pansie. Vestigingsoverschotten De samenstelling van de groei is be langwekkend. Het geboortecijfer Zeeland bedroeg ongeveer 5500 (19 promille van het gemiddelde van de bevolking in 1964), het sterftecijfer on-| geveer 2650 (9,1 promiDe). Het ge-i boorteoverschot is dus 2850 (9,9 pro mille). Door de vérgaande veroude ring blijft het percentage nog altijd sterk achter bij het Nederlandse ge boorteoverschot van 12,9 promille. Zoals ieder jaar hebben wij weer de loop der bevolking van de Zeeuwse gemeenten ingezameld. Vandaag zijn de totaalcijfers be kend. waaruit blijkt, dat Zeeland in 1964 mei 2665 zielen ls ge groeid tot 290.177. Wij hebben drs. M. C. Verburg, directeur van het E.T.I. voor Zee land. gevraagd deze cijfers te analyseren. Hierbij gaat zijn eer ste artikel. In twee van de zes streken was er! een vestigingsoverschot. In Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen bedroeg het 394, op Schouwen-Duiveland 50. Vertrekoverschotten waren er op Walcheren (ongeveer 230), de Be-i velanden ,174). Tholen m St.-Phi- burf MB - bieden duidelijk een goed rw u vestigingsklimaat voor het aantrekken West-Zeeuwseh-|van mp,n^n van buiten Zeeland. lipsland (153) en iirai-d,ccumuu-|Van Vlaanderen (78). Daar vertrokken dus meer mensen dan er zich 'ves tigden. De kanaalzone Zeeuwsch- Vlaanderen had een vestigingsover schot van 460, die op Walcheren een vertrekoverschot van ongeveer Verstedelijking De verdergaande verstedelijking blijkt uit de totale groei van de acht plaat-] sen die elk een toeneming van meer: dan 100 inwoners hadden. Zij namen in het totaalcijfer van 2665 met 2067 Opvallende vestigingsoverschotten wa- ^eel, dat is met meer dan driekwart. ren er voor Temeuzen (328), Middel-; °ok deze cijfers zijn exclusief Vbssrn- burg (230), Goes (135), Zierikzee (135) Ben en Koudekerke. Zou men beide Nieuwland (Sloe! 97). Axel (96). HulstjPlaatsen norren 1 (84) en Hoek (59). Koudekerke hadeen een uitzonderlijk vestigingsoverschot van 450. Deze plaatsen en natuurlijk ook gemeenten als Vlissingen, Sou- (Zie slot pag. 2 kol. 5) K.N.M.I. verzorgt zelf telefonisch weerbericht Het K.N.M.I. zal met ingang van 1 fe bruari zelf het via 003 te. beluisteren te lefonische weerbericht verzorgen. Van oudsher is het landelijk weerbericht in gesproken door personeel van het tele foondistrict Utrecht, maar de perso neelsbezetting bij de P.T.T is er oorzaak van dat vooral 's ochtends vroeg en 's avonds laat het „verversen" van het telefonische weerbericht wel eens op moeilijkheden stuit. Het K.N.M.I. heelt voldoende vrouwelijk personeel in con tinudienst om in iéder geval te kunnen garanderen, dat het weerbericht in be ginsel elke twee uur opnieuw op de band wordt ingelezen, ook op zaterdagen en zondagen. De (ocn-iische apparatuur is inmiddels op het K NMI geïnstalleerd, maar de ac commodatie in het Utrechtse P.T.T.-ge- bouw. inclusief de vaste telexverbinding met De Bilt, blijft intact om in geval van storingen meteen van dc oude P.T.T.- service gebruik te kunnen maken. De directeur van het K.N.M.I., dr. K. R. Postma, kondigde op een gisterochtend in Utrecht gehouden persconferentie aan, dat de inhoud van het telefonische weer bericht op enkele onderdelen zal worden gewijzigd. Zo zullen tussen half acht en nalf negen 's ochtends en 's avonds na half negen de minimumtemparaturen en de neerslaghoeveelheden op de Neder landse weerstations worden vermeld. De Zuidafrikaanse marine is na de Egyp tische de grootste van Afnka. zo deelde de Zuidafrikaanse marinestafchef, schout-bij nacht Bierman, onlangs in een radiotoe spraak mee. Zij was de afgelopen achttien jaar gegroeid van zes schepen en 866 offi cieren en manschappen tot dertig schepen en een drievoudig aantal bemanningsleden. Japan telt meer dan 97 miljoen inwoners, een miljoen mer dan een Jaar g lofficièle Japanse gegevens.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1965 | | pagina 1