mym WINTER OP DE TERUGTOCHT IN EUROPA Alleen Skandinavië en Spanje nog in koude Sterke stijging aantal verkeersslachtoffers Tholen wil ook profiteren van de ratiobouw Wegen in Noorwegen, Zweden en Denemarken onbegaanbaar Oudejai arsnummer P.Z.C. Duitse sleepboot op j Noordzee gezonken IN INDIA EEN GROOT AANTAL COMMUNISTEN GEARRESTEERD Boltini-leeuwen verslinden vijf jonge soortgenoten Jaarwisseling onbestendig Politie Goes 207e jaargang - no. 276 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie- F van de Velde. P. B. den Boer en W. de Paeter. Hoofdredactie: W Leertouwer en O. A. c Wolstraat 58-60. tel. 2355 «b.g.g. red. 3508. adv 3647/3543). Middelburg: Markt 51. tel 3841 ibeg r« 2911. Zlerizee: red. tel. 2425. adm. tel. 2094 9 Adv. pr. 32 ct. p. mm. Min p. adv. ƒ480. Ingez med. 3 e Kok Abonnementsprijs 75 cent per week. ƒ9.75 per kw franco per po« ƒ20,— p. kw Losse nummers 15 ct. Bureau-VlLsslnger 1. 2078/3169, adv. 23751: Goes: Gr. Markt 2. lel. 6140 'b red. 7853. adv. 5213O-cour? tel 2395: Terneu."-:. Arser-aalitraat J t. tarief. Kleine adv. (max. 8 regels) 32 ct. p. regel mm. 180). .Br.even bur. van dit blad" 25 ct ir.eer. Giro 3533/0 P/O. Midde.jurt Donderdag 31 dec. 1964 Bij Herkiezingen stemmachines Pagina 3 GROTE SCHADE IN ENGELAND DOOR ZEER HARDE WIND Stijgende temperaturen, gepaard gaande met regen en een steeds meer aanwakkerende wind hebben het grootste deel van Europa tijdelijk bevrijd uit de vaste greep, die het arctische weerbeeld scheen te hebben op de streken van de poolcirkel tot de Vesuvius. Scandinavië en Spanje zijn de enige landen die nog zuchten onder de „ijselijke" heerschappij van koning winter. Zuid-Engeland mat op de voorlaatste dag van het jaar temperaturen die in de lente gebruikelijk zijn, zy het dat dit weertype in Het Kanaal gepaard ging met stormachtige wind, die veel schepen in moeilijkheden bracht. De veerdiensten moesten worden gestaakt en een groot aantal vaartuigen zocht de beschutting van een haven. In Noord-Engeland had men te lijden van orkaanachtige windstoten, die in de graafschappen Lancashire en Yorkshire een spoor van vernieling achter zich lieten. Bomen werden ontworteld, duizenden dakpannen vielen aan scherven, terwijl televisie antennes en schoorstenen bij tiental len tegelijk de strijd tegen de elemen ten opgaven. Hoewel de schade schrikbarend groot is, werd niemand gewond. de koudeperiode nu voorgoed achter de rug en kan men (althans in Engeland) nu mildere gaven van de weergoden ver wachten. Scandinavië Sneeuwstormen jagen intussen door Scandinavië. De laagliggende delen van Noorwegen zijn bedolven onder een dik V.N.-resolutie over Kongo De Veiligheidsraad heeft gisteren een resolutie aanvaard waarin wordt opge roepen het vuren in Kongo te staken en op alle landen een beroep wordt gedaan zich niet In de Kongolese zaken te men gen. AJs „een dringende, znak" wordt de terugtrekking van vreemdelingen uit de Kongolese strijdkrachten aanbevolen, alsmede hernieuwde pogingen tot ver zoening tussen de. rebllen en de Kongo lese regering. „Winter in het oude Sluis" is een door de Brugse journalist Emile Buysse geschreven en door Jac. Prince geïllustreer de reportage op pagina 19 in het P.Z.C.-oudejaarsnummer. Voorts op: Pag. 2: Huldiging mr. Jan de Vries bij afscheid provinciale griffie en mevrouw v. d. Slikke naar ambassade in Djakarta: Stemmachines bij verkie- w Hogere premie ziekenfondsverzekering; Pag: 5 Kerkdiensten; Pag. 7: Robbenjagen op de zand platen. En in het P.Z.C.-oudejaarsnummer Pag. 15: „Zeeuw-zijn tussen giste- ren en morgen", een beschouwing over het Zeeuws besef Pag. 16: ..De tienduizend dingen van 196',", het afgelopen jaar van maand- tot maand; Pag. 17: „Beelden buiten eigen land": het wereldgebeuren 1961, in foto's; Pag. IS: Vervelend veel water": bekende Nederlanders doen hun zegje over Zeeland; Pag. 19: „Winter in het oude Sluis"; Pag. 20: „De overkant", hoe inwo ners van Walcheren en Zeeuwsch- Vlaanderen hun overkant zien; Pag. "2i„Laatste ouwejaar op vergeten eiland", meningen rond liet einde van Schonwen-Duiveland als eiland: Pag. 22: „Yerseke, dorp op de wip", een reportage over het Be- velandse dorp, dat champignons en kuikens plaatste tegenover het verlies van de ocstcrtcelt Pag. 2S: Antwoord van Noord- Beveland", hoe men op dit eiland reageerde op dammen en ontslui ting: Pag. 21,: „Radio en televisie" en letterkundige kroniek: Pag. 25: ..Kerk en maatschappij met o.xi. „Samenwerken belang rijkste in 1965" en Stemmen uit de kerken" Pag. 26- Geremde rem in binnen land 196-j". foto's van dc belang rijkste binnenlandse gebeurtenis sen van het afgelopen jaar. den als Bergen en Trondheim. doordat de wegen onbegaanbaar werden en ook1 het spoorverkeer moest worden ge-1 staakt. Telefoonverbindingen worden he-j -komen. Het1 zicht is zo goed als tot nul gereduceerd. In Zweden is het al niet anders en ook in Denemarken, vooral noord-Jutland, wordt het verkeer ernstig bemoeilijkt. Het verkeer tussen de eilanden onder vindt last van de storm. Het zal volgens de weerberichten nog zeker een etmaal blyven vriezen in Scandinavië. Sneeuw Ook in Spanje en op de Balearen is het kwik beneden het vriespunt gebleven. Temperaturen tussen 16 en 5 graden Celsius werden gemeten. De paswegen in de Pyreneeën zijn alle met sneeuw bedekt, maar voor auto's met sneeuw kettingen zijn de wegen wel berijdbaar. In Oostenrijk hebben de wintersport centra gisteren weer een vers pak sneeuw ontvangen. In Zwitserland bleef het ook sneeuwen. Behalve het zuidelijk deel van de Adriatische kust is Zuid- slavië bedekt met een dikke laaf sneeuw. In Bosnië en Montenegro lig de sneeuw op sommige plaatsen bijna een meter hoog. waardoor het verkeer wordt verlamd. In Duitsland vroor het gistermiddag nog. maar tegen de avond viel de dooi in. In Frankrijk verdween de sneeuw al eerder voor een warm zon netje. dat het aan de Rivièra zelfs behaaglijk maakte. Aniene buiten "haar oevers heeft doen treden. Een arbeiderswijk van Rome moest worden geëvacueerd. Grote delen staan onder water. In het noorden blijft het koud. De treinen reden hier met ver tragingen als gevolg van veel bevroren wissels. Vijf-en-twintig mijl ten noordwes ten van het noorderhoofd bij West- kapelle is woensdagmiddag tegen tier uur in de Noordzee vergaan de 103 ton metende Duitse sleep boot „Johannes Matthies". De in de buurt varende Engelse tanker „LIangorse" (21.846 l»rtheeft de acht koppen tellende bemanning overgenomen. Dit schip van de re derij E. T. Radcliffe Cy ltd. zou naar verwacht werd de Duitse zee-1 lui meenemen naar een Engelse ha ven. De „LIangorse" had eerder op de mid- dag geseind, dat het rode vuurpijlen had! zien afvuren. De tanker had bericht op weg te gaan naar de plaats waarvan daan de vuurpijlen kwamen. Op het be richt van de „LIangorse" steeg een Nep tune van de Marine Luchtvaartdienst op van het vliegveld Valkenburg. Uit Burghsluis voer de reddingboot „Presi dent Jan Leis" uit en de sleepboot „Scal- dis" van de S.S.S. toog op onderzoek uit vanuit Vlissingen. Deze beide laatste schepen werden later in de middag te ruggeroepen naar hun bases. De „Jo hannes Matthies" was eigendom van de Duitse rederij John Matthies. Het schip is vergaan ongeveer twintig mijl uit de kust. tussen Westkapelle en Hoek van Holland, zeventien mjjl van de M.S.D- boei, waar de loodskotter voor de Wal- cherse kust ligt. Meisje verzon „overval" door stripfiguur De Oosterhoutse gemeentepoli tie heeft een speurtocht naar een vermeende ..overvaller" ge staakt, nu een vijftienjarig kan toormeisje door de mand is ge vallen en bekend heeft dat zij de politie met bedenksels om de tuin heeft geleid. De gezochte „dader" blijkt een donkerharig figuur te zijn uit een televisie- strip, die het meisje tot haar op merkelijk optreden heeft geïn spireerd. Vorige week moest zij door een toevallig passerende automobi list worden „gered" uit het Wil- helminakanaal. Een donkerhari ge onverlaat zou haar daar in het water hebben gegooid, nadat hij haar had gekneveld en in een auto had getrokken, Ofschoon er niets oneerbaars was gebeurd, aldus het relaas van de tiener, had de „overvaller" zijn rit be sloten bij het kanaal en haar daar in he: water gesmeten. Zij vertelde dit op het politiebureau waar zij van droge kleren werd voorzien. In werkelijkheid had zij zich langzaam in het kanaalwater la ten zakken, toen de automobi list, die ter plaatse even zijn hond uitliet, binnen gehooraf stand was gekomen. Nadat de politie een telexbericht had ver spreid en in Oosterhout en in Breda tevergeefs had laten speuren onde de buitenlandse arbeidskrachten, werd het ver haal nogmaals gecontroleerd Toen werd ontdekt, ciat bepaalde tijdstippen niet klopten. He', meisje werd opnieuw aan de tand gevoeld en bekende toen haar imitatie stripavontuur. W" fcantlijn ELF PROCENT MEER ONGEVALLEN Prins Franz Joseph van Liechten stein opent het portier van zijn wa gen voor prins Philip, prinses Anne en prins Charles na hun aankomst op het station van Sargans in Zwit serland. De Engelse gasten zullen voor een wintersportvakantie op het kasteel van prins Franz Joseph in Vaduz verblijven. Zuidvietnamezen heroverden dorp op Vietcong AANHANGERS VAN PEKING Vormden volgens regering een „vijfde colonne" Meer dan 500 Peking-gezinde com munisten zijn gisteren in India ge arresteerd op beschuldiging van „vijfde kolonne-activiteiten" ten gunste van communistisch-China. Volgens officiële bronnen is de politie tot deze massale razzia overgegaan na dat uit documenten was gebleken dat de communisten van dt dia „samenspannen en grote financiële steun ontvangen uit Peking". De arrestaties vonden plaats krachtens de noodwetten op de defensie \rM die toestaan dat de regering personen in verzekerde stelt zonder dat onmiddellijk 8 een proces tegen hen wordt gevoerd. 8 Het bevel voor de massa-arrestatie werd 8 fegeven door het federale ministerie van |9 innenlandse zaken in Nieuw Delhi. dat!2 in dringende boodschappen de zestien 2 provinciale besturen op de hoogte stel- de van de maatregelen. Direct na zonsopgang oegon ce poli- tie gisteren in het gehele land met 8 haar actie. Leiders en actieve leden 8 van de linkervleugel van de Indiase J partij werden opgepakt. De linker vleugel heeft zich een half jaar gele- Het dorp Binli Gia, op 65 km ten zuid oosten van Saigon, is gisteren door 'ZuidVietnamese regeringstroepen op de opstandelingen heroverd na een strjjd van 36 uur. Bij de herovering van Binh Gia vielen aan regeringszijde acht doden en 57 ge wonden, onder wie zes Amerikanen. Een aantal militairen en twee Amerikanen worden vermist. Drie helikopters werden neergeschoten. Van de Vietcon^opstan- delingen werden 32 man gedood en een twintigtal gewond. Volgens Amerikaanse piloten die aan de actie deelnamen, werd de landing der helikopters, die troepen aanvoerden, bemoeilijkt door hevig Vietcongvuur. Aantal dodelijke ongelukken was 22 pet. hoger Op grond van de ongevallenoijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek over de eerste negen maanden van 1964 valt in ons land een aanzienlijke toeneming te con stateren van het aantal slachtof fers in het verkeer op de openbare weg. 1964 blijkt volgens het CB S. het inci dentele karakter van genoemde daling. Ter illustratie vergelijke men de doden cijfers over de eerste negen maanden van 1962. 1963 en 1964; deze luiden resp. 1561, 1429 en 1739. Over het gehele jaar 1962 en 1963 kwamen in ons land resp. 2082 en 2003 mensen in het wegverkeer om het leven. Bejaarden willen de draadomroep niet missen den afgescheiden en heeft sedertdien 5 als gescheiden organisatie bestaan, j de linkervleugel in In- Volgens officiële bronnen in Nieuw Del- S graac •n met de Chinezen hi moeten cle arrestaties als een voor- 2 blijft n mei ae unmezeo zorgsmaatregel worden gezien ter be- urir"1 scherming van de nationale veiligheid. draait. Naast enkele opklaringen 8 te zetten. De looncommissie „Communistisch-China overweegt mo-8 menteel een nieuwe aanval op India. 8 Men kan deze actie elk ogenblik ver-8 wachten. De taak van de linkse com-|8 munisten zal hierbij bestaan uit het pie- 8 gen van sabotage", zo werd gezegd. 2tmma (Van c i correspondent) ((Van onze weerkundige medewerker De harde tot stormachtige zuid westenwind is er in geslaagd de vorst uit ons land te verdrijven. In Zeeland kwam de tempera tuur woensdag 4 graden boven nul, in het oosten van ons land, waar nog enkele centimeters sneeuw liggen werd het een graad dooi. De blijft onbestendig, wind naar Het Centraal Orgaan Samenwerkende i Organisaties (C.O.S.O.), waarin samen- Het aantal dodelijk verongelukte ver-j w<£ken de Algemene Bond van Bejaar- keersdeelnemers, tot 1 oktober, steeg in den de Bond voor Staatspensionering, vergelijking met de overeenkomstige de Protestants-Christelijke Ouderenbond periode van 1963 van 1429 tot 1739 (toe-Ln de Unje van Katholiek-? Diocesane neming 22 procent). Het aantal gewon- Bond heeft de mjnister van verkeer den nam toe van 38.600 tot 45.100 (is en waterstaat in een brief verzocht de 17 procent). 1 draadomroep te laten bestaan. Ophef- Over de eerste drie kwartalen van 1954 fing van de draadomroep, zo schrijft het zijn 188.950 verkeersongevallen ter ken-j C.O.S.O. zou voor vele bejaarden een nis van de politie gekomen, dat is 111 achteruitgang betekenen. Verscheident- procent meer dan in hetzelfde tijdvak van hen zullen niet in staat zijn een van 1963 (170.300). Mede in verband nieuw radiotoestel te kopen en zouden met het relatief geringe aantal fatale i op deze manier een middel tot contact aanrijdingen tijdens de langdurige vorst-met de hun omringende wereld kwtjtra- g en sneeuwperiode in het begin van 1963ken. 2 vertoonde het aantal verkeersdoden in 2:1963 een daling ten opzichte van 1962. 1 Dd Uit de thans beschikbare cijfers over OUIllJJ II1CL 5 Beroep op partijen bij overleg over De looncommissie 2 .1i i.f mensen gestrand metaal-c.a.o. De honderd-en-vijf passagiers en bi-man- ningsleden van het Schotse. 5.957 ton metende vrachtschip „Southbank" dal op een koraalrif bij het eiland Washing ton in de zuidelijke Grote Oceaan is ge lopen, zullen een dag of acht elkaar moeten vermaken voordat zij uit hun de Stichting van isolement verlost kunnen worden. 5 den Arbeid heeft gisteren op partijen Wel is via de radio de Britse gouverneur De jaarwisseling S betrokken bij de c.a-o.'s in de metaal- op het naastbij dat wil zeggen 24/ri indig, waarbij de 8 nijverheid een dringend beroep gedaan de kilometer verder gelegen eiland Ta- es: tot noordwest 8 onderhandelingen over deze c.a.o.'s voort rawa gealarmeerd maar het zal eer. dag zijn er ook een paar buien te erwachent, waarbij de vorst erder naar Oost-Europa wordt erdreven. a ic zeiidi. uc >uuiilu<iuiii^.c niet of acht duren voordat een reddingsschip 8 bereid zich uit te laten over de mogelijk- het eiland Washington kan bereiken. 8 heden om tot een akkoord te komen. Dei Overigens zal men ook van Honoloeloej 5 partijen is aangeraden het resultaat van uit de gestranden trachten te bereiken 2; hun onderhandelingen ter toetsing voor Berging door vliegtuigen is niet mogelijk: 2 te leggen aan de Stichting van dén Ar- omdat er op het kleine eiland Wasbing- pJ beid. ton geen plaats is om te landen. In het winterverblijf van het circus Toni Boltini zijn dinsdagmiddag vyf jonge leeuwen door soortgenoten verslonden. Dompteur Aad de Vries vond geen spoor van zyn lievelingsdieren terug. Slechts do aanwezigheid van haren in de mest van de zes overgebleven leeuwen leverde gistermorgen het bewys van dit zeld zame drama dat voor het circus gevoelig verlies betekent. Toni Boltini zat met zijn vrouw en deren te eten, toen Aad de Vries ver schrikt binnenstormde. Opgewonden vertelde hij. dat de vijf jonge leeuwen die in augustus waren geboren, verdwe nen waren. Aanvankelijk vermoedde I men. dat iemand de euvele moed had! opgebracht om de dieren uit de kooi tel halen. Het komt wel voor dat leeuwen pasgeboren soortgenoten verslinden, maar dat vier maanden oude leeuwen: hiervan het slachtoffer worden is hoogst zeldzaam. Toni Boltini en Aad de Vries waren juist blij met de geboorte van het vijftal in augustus. De dieren wer den door de moeder geaccepteerd zodat het niet nodig was ze apart te houden. Nooit heeft men iets van vijandigheid kunnen bespeuren tussen dit dartele vijf tal en de zes oudere leeuwen. Het was de bedoeling, dat het dompteursnummer in het komende seizoen met elf leeuwen zou worden uitgevoerd. Thans zal Bol tini het met de zes overgebleven dieren moeten stellen. Toch al drie minder dan enige jaren geleden, toen het circus ne gen leeuwen bezat. Daarvan zijn er in middels twee gestorven, terwijl'een tien maanden oude leeuw, die ziektevcr- 'schijnselen vertoonde, vorig jaar werd verscheurd. ENTHOUSIAST EILANDELIJK INITIATIEF: I rolders in deze krant wordt er mel- Ei ding van gemaakt, dat het onder- zoek van de rijksrecherche inzake klachten rond he'. politiekorps te Goes S is afgesloten. De conclusie is, dat er ïlgeen aanleiding is tot enige strafver- volging, zodat deze zaak thans uitslui- lend de burgemeester van Goes aan- gaat als hoofd van de politie. Hij zal i nu op grond van het thans uitgebrach- te rapport moeten besluiten of maat- regelen ln de beleidssfeer noodzakelijk zijn. Hoewel deze aangelegenheid dus nog niet als afgedaan kan worden be- j schouwcJ. is er toch reden er een be- schouwing aan te wijden. 'at is namelijk het geval? Wij heb ben de afgelopen weken de in druk gekregen ui' allerlei gesprekken met inwoners van Goes, dat men hier deze zaak sterk overtrokken acht. Met enige heftigheid heeft men ons bij herhaling verzekerd, dat in feite de burgemeester van Goes ais hoofd van de politie zou hebben gefaald en dat het niet aanging het politiekorps in een kwaad daglicht te stellen. Het zou namelijk slechts om futiliteiten gaan. die de burgemeester heus wel had kunnen rechtstreken zonder dat ingrij pen van de rijksrecherche nodig zou zijn geweest, aldus eer. in Goes blijk baar gangbare opvatting. We geloven er goed aan te doen hier uit te spre ken. dat wij het niet met deze opvat ting eens kunnen zijn. Enkele feiten uit deze zaak dienen hier te worden gereleveerd. In de eerste plaats moet er aan worden her innerd het is een publiek geheim dat de verhouding tussen de burge meester en de korpschef van politie niet uitmunt door wederzijdse waar dering en grote hartelijkheid. Een be langrijke omstandigheid. Dit feit ging namelijk onvermijdelijk een rol spe len, toen op zeker ogenblik bij de bur gemeester klachten binnenkwamen zowel uit het korps als van daarbuiten. Op dat moment im mers was het de burgemeester onmo gelijk de klachten te onderzoeken door middel van de korpschef: er ontbrak tussen hem en deze chef de zo noodzakelijke basis van vertrouwen. In de tweede plaats was het onmogelijk voor de burge meester op eigen houtje rechercheur te gaan spelen. Niet alleen omdat dit zijn taak niet is en hij wel wat anders heeft te doen, maar ook omdat men hem bij voorbaat al van partijdigheid zou betichten. Hij immers was „anti korpschef", zo luidde de gangbare mening. In de derde plaats moet er op worden gewezen, dat de aard van de klachten het niet bij voorbaat uitslo ten, dat deze zaak óók strafrechterlij ke aspecten zou hebben. Al deze om standigheden nu betekenden voor de burgemeester evenvele onzekerheden, die hem dwongen zelf buiten deze zaak te blijven, die hem zelfs ver plichtten contact op te nemen met de justitie. In gevallen als deze wordt na overleg met de justitie-autoriteiten de rijks recherche ingeschakeld. Dit garan deert een objectief en tegelijkertijd deskundig onderzoek, waarbij ook de strafrechtelijke kant van de zaak het volle pond kan krijgen. We hebben echter de indruk gekregen, dat men in Goes de inschakeling van de rijks recherche heeft beschouwd als een beschuldigende geste, als een soort onnodige verdachtmaking. Met grote nadruk moet er op worden gewezen, dat dit niet het geval was. Om het nogmaals te herhalen: de klachten maakten een objectief onderzoek no dig, ten einde na te gaan of er werke lijk iets mis was. Welnu, dit noodza kelijke onderzoek is ingesteld, meer niet. De burgemeester beschikt nu over een rapport, door een deskundige instantie opgemaakt zonder aanzien des persoons. Dat is alles. Dit geheel overziende menen wij, dat twee slotconclusies kunnen wor den getrokken. In de eerste plaats, dat het niet aangaat de staf te breken over het hoofd van de politie omdat op zijn verzoek de rijksrecherche werd ingeschakeld. De burgemeester heeft hier een reguliere weg bewandeld. Ook elders zijn stappen als deze geno men in soortgelijke gevallen. Als er b.v. rond een financiële administratie klachten worden ingediend van meer dan één kant. dan wordt een accoun tantsonderzoek ingesteld. Op dezelfde wijze is hier een rijksrechercheur in geschakeld. Dat is niet abnormaal, dat houdt evenmin een beschuldiging in. Onze tweede conclusie is, dat mee dankbaarheid mag worden vastge steld dat geen strafrechtelijke maat regelen nodig blijken. In dit opzicht zijn de klachten dus ongegrond geble ken. Dat betekent het zij met na druk gezegd dat de leden van het Goese politiekorps terecht het ver trouwen van de burgerij genieten. Het nu nog overblijvende deel van deze zaak is meer een interne aangelegen heid geworden: hopelijk wordt daar voor spoedig een oplossing gevonden, opdat deze zaak-„poIitie Goes" snel definitief kan worden afgedaan. NU overal in Zeeland via inter gemeentelijke samenwerking de zogenaamde „stromen" van wo ningbouw mode worden, wil Tholen niet in de hoek terecht komen, waar straks liet woning- bouwcontingent totaal uitgekne pen zal blijken te zijn. Het ei land neemt zich voor om ook aan de ratiobouw te doen. Op initiatief van burgemeester J. E. van Boeyen van de stad-ThoIen zijn de eerste besprekingen met de colleges van b. en w. uit de zeven verschillende gemeenten al gehouden. En daarbij -nikt men op een bouwstroom van in totaal 300 woningen voor de ja ren 1965, 1966 en 1967. De hoofdingenieur-directeur van de volkshuisvesting en bouwnijverheid in Zeeland, ir. I.. I). Huisman en de representant van de Stichting „Ra tiobouw" geven het eiland Tholen een goede kans voor een stroom van arbeidsbesparende bouw. AI zal er aan de normale woningwetwonin gen-toewijzing op Tholen nog wel wat gedokterd moeten worden om er in de komende drie jaar 300 wo ningen te kunnen neerzettten. Im mers: in de afgelopen jaren was het zo, dat verschillende gemeentebestu ren per jaar niets of 1 4 2 woningen te bouwen en te verdelen hadden. Driehonderd huizen in een periode van drie jaar voor Tholen is dus bijzonder aantrekkelijk als perspec tief. Over het „waarom" van de sa menwerking op dit woningbouwter rein behoefde in de eerste bespre king tussen de burgemeesters en de bouwdeskundigen dus niet te lang worden gepraat. Er zit winst in zo'n bouwstroom voor Tholen. „Allemaal meedoen en zo snel mogelijk deze zaak op gang brengen", was het ad vies aan het eind van dit eerste contact. Een dag of veertien later werden de dagelijkse besturen van de zeven gemeenten voor een bespre king uitgenodigd en werd de heren de mogelijkheden uitgelegd. Men was er vierkant voor en besloot ver der te gaan op deze initiatieven. Het is nu de bedoeling, dat het ei land Tholen voor zijn ratiobouw een keuze maakt uit alle bestaande plannen op dit gebied en deze keuze zo snel mogelijk aan de minister van bouwnijverheid voorlegt. Dat bespaart een zogenaamde admini stratieve onderzoekperiode. die nor maal -nodig is om na te gaan hoe veel de arbeidsbesparing van zo'n plan is. Na de vaststelling van het type woningen de plannen zullen dan uiteraard de akkoordbevesti ging van alle gemeentebesturen moe ten hebben blijft er nog heel wat te regelen over. De verdeling van de woningen over de zeven gemeenten bijvoorbeeld, de route, die bij deze continu-bouw over het eiland moet worden gevolgd, de bepalingen van de bouwplaatsen en nog verschillen de andere firoblemen. Sterk verouderd ..Het inpompen van driehonderd wo ningen binnen drie jaar is voor de behoefte aan huizen op Tholen om nog eens te onderlijnen dat het eiland zo'n versnelling van de wo ningbouw hard nodig heeft legt hij nog eens wat cijfers over de woning behoefte voor ons neer. Daaruit blijkt, dat het eiland Tholen in het bijzonder te kampen heeft met het euvel van sterk verouderde woningen. Er staan bijvoorbeeld niet minder dan 644 huizen genoteerd, die in de komende jaren voor ver vanging in aanmerking moeten wor den gebracht. Daarnaast zijn er de „normale" lijsten op de verschillende gemeentesecretariBn. Te zamen laten die zien: 40 aanvragen voor huis vesting wegens ongewenste samen woning, 49 Wegens huwelijk. 62 w e gens vestiging van elders, 74 voor woningen, die na het vrij komen niet meer beschikbaar zijn, 28 voor ver vanging van noodwoningen en sa- Ionwa,"»a'. Voor de periode sep tember 1964 tot december 1965 wor den op Tholen 420 nieuwe arbeids plaatsen verwacht, waarvan onge veer de helft door de industrieves tigingen en -uitbreidingen in de „kern" St.-Maartendijk. Vast staat het dus nog niet. dat het eiland Tholen 300 woningen op een arbeidsbesparende manier zal kunnen bouwen. „Den Haag" zal daarin het laatste woord heb ben. „Maar we hebben er alle vertrouwen in", zegt burgemees ter Van Boeyen optimistisch. Met eilandelijke samenwerking wil Tholen de kansen van de nieuwe bouwpolitiek aanpakken om zich als woongebied zo aan trekkelijk mogelijk te outilleren Recordaantal woningen gereed in november I Volgens gegevens van het Centraal Bu- reuu voor de Statistiek z(jn in de maand november van dit jaar 10.868 nieuwe wo- ningen opgeleverd. Dit is het hoogste aantal, «lat ooit in één maand werd be reikt. In november 1963 kwamen 9.602 woningen gereed. In de jaren 1958 t m 1 1962 kwamen in de maand november ge- 1 niiddctd 8.467 woningen gereed. In de periode januari t,m november 1961 w-erden 87.042 nieuwe woningen opgele- i verd. tegen 70.357 in de overeenkomstige periode van 1963. Gemiddeld kwamen in I de overeenkomstige perioden van de ja ren 1958 t'm 1962 75.130 woningen ge reed. In november 1964 werd een aanvang ge maakt met de bouw van 8.847 woningen i in november 1963 met 9.051 woningen). In de periode januari t m r.ovember "64 werd een aanvang gemaakt met de bouw van 97.955 woningen, tegen 87.074 woningen in de overeenkomstige periode van 1963. Daar het aantal gereedgeko men woningen in november groter was i dan dat van de in aanbouw genomen wo- ningen. daalde het aantal in aanbouw I zijnde woningen tot 147.005 op het einde van die maand

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 1