Staatsloterij volgens nieuwe opzet Saragat beëdigd 250 jaar goeie ouwe im BLANKENHEYM INVLOED OPLEIDING OUDERS OP SCHOOLGESCHIKTHEID KINDEREN (met de baard) Onderwijs laakt houding van staatssecretaris LIVERPOOLS POLITIE BETRAPT DIEVEN OP HETERDAAD MET T.V. HAGENAAR VERDACHT VAN VERRAAD IN DE OORLOG O.E.S.O. beveelt discontoverhoging in V.S. aan WOENSDAG 30 DECEMBER 1964 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 Op zelfde lot \an meer dan één prijs vallen Kans op hoofdprijs wordt kleiner De 566ste staatsloterij, waarvoor de verkoop van de loten op 11 januari begint, terwijl de trekking in februa ri plaats heeft, is de eerste, die vol gens de nieuwe opzet zal worden ge houden. De nieuwe opzet is uitvloeisel van de aanvaarding van de wet op de kansspelen door de Staten-Generaal. Een groot bezwaar tegen het oude systeem was, dat de speler, die een voor alle klassen geldig lot gekocht had, waarvan het nummer Li een van de eerste drie klassen uitloot te. van zijn prijs, veelal eigen geld, een nieuw lot moest gaan kopen om een kans te behouden op een van de grote prijzen, die pas in de vierde klas uit de bus komen. Voortaan behoudt men zijn kansen op een prijs in de volgende klassen ook wanneer het nummer van het lot in een eerdere klasse reeds is uitge komen, mits men voor die volgende klassen ook betaald of, zoals dat bij de staatsloterij heet, „doorgefour neerd" gekocht heeft. Men behoeft een nummer, waarop een prijs geval len is, dus niet meer tegen een nieuw nummer om te wisselen. Het blijft echter ook mogelijk dat men klassi kaal koopt, dus door het betalen van 1 in de eerste klas voor een deel van een lot en bijbetaling telkens voor een volgende klas, zodat men met een mi nimale storting een kans op een prijs koopt. Meer dan één prijs In plaats van de tegenwoordige series van 21.000 loten komen series van 100.000 loten genummerd van 000001 tot en met 100.000. Dit maakt het mo- Voor de trekkingen zal voorlopig ge bruik worden gemaakt van een elek trisch aangedreven apparaat met vijf wielen op elk waarvan de cijfers 0 tot en met 9 voorkomen. Het is echter de bedoeling dit apparaat zo spoedig mo gelijk te vervangen door een elektro nische machine. Ook dit apparaat zal zodanig zijn geconstrueerd dat volle dig gewaarborgd is. dat het uitsluitend van het toeval afhangt welk cijfer of welke cijfers de machine als winnaar aanwijst, Het wordt daarbij mogelijk, dat personen uit het publiek dat bij een trekking aanwezig is, zelf de knop overhalen, die de machine de impuls geeft om de winnende cijfers aan te geven. Op die machine zullen dan nog weer apparaten worden aangesloten die het mogelijk maken elke vergis sing bij of vervalsing van de trek kingsuitslag te voorkomen en tevens het resultaat van de trekkingen op zeer korte termijn bekend te maken Vijf gewonden bij explosie gasfles in Dordrecht Vjjf employés van een technisch bedrijf ln de Wijnstraat te Dordrecht zijn gis termorgen licht gewond toen een gas fles, waarschijnlijk ten gevolge van over verhitting, uit elkaar sprong. Zij waren op een ln de haven achter de Wijnstraat gelegen schip aan net werk met een snijbrander. Boven het wagentje met de gasflessen had men een verwar mingslamp gehangen om de manometer warm te houden. Op een bepaald ogen blik schoot uit een van de flessen een de fles uit elkaar, hoog de lucht in en kwam door het dal in de werkplaats terecht evenwel zon der te ontploffen. Tot ver in de omtrek sneuvelden ruiten en werden ramen er deuren ontzet. De schade aan in de om geving gelegen woningen en winkels loopt in de duizenden guldens. gelijk de trekkingsmethode aanzienlijk te vereenvoudigen. In dit nieuwe sy steem wordt het mogelijk dat men op eenzelfde lot meer dan één prijs krijgt. Machine Dit apparaat moet echter nog ge bouwd worden. Voorlopig zal daarom het meer eenvoudige mechanische ap paraat worden gebruikt, 20 gulden De prijs van de loten, die nu bedraagt, wordt verlaagd tot 20 voor een geheel lot. De verlaging van het bedrag dat men voor een lot moet betalen brengt echter mee. dat de kans op de hoofdprijs kleiner wordt. T£ot dusver had 1 op 21.000 nummers kans op de ton, dat wordt nu 1 op 100.000 In plaats van 8002 prijzen en premies op 21.000 nummers van een serie, ko men er nu 44 471 prijzen op 100.000. Werd tot dusver ruim 74,5 pet van dt totaalsom die de spelers hadden inge legd in de vorm van prijzen en 7 pet als teruggaven op de inleg van hen uitgekeerd, in het nieuwe schema komt daarvoor 80,75 pet aan prijzen in de plaats. Bovendien wordt de hoofdprijs van 100.000 zonder aftrek van kansspelbelasting uitgekeerd. De staatsloterij zal in 1965 vijf lote rijen aanleggen, daardoor wordt een betere spreiding in de tijd verkregen. Resultaat sociologisch onderzoek Betere aanpassing tussen school- en gezinsmilieu De herkomstpercentages der toe- gelatenen tot het voortgezet we tenschappelijk onderwijs verschil len op opmerkelijke wijze. Van dc jongens afkomstig uit het milieu der vrije beroepen en hoge em ployés kiest 85 procent het voort gezet wetenschappelijk onderwijs. Voor de zoons van middelbare em ployés is dit cijfer 68. Daarentegen stroomt slechts vijf procent van de arbeiderszoons door naar het v.w.o. Deze cijfers verstrekte gistermorgen prof. dr, F. van Heek (Leiden), die op de algemene vergadering van de Neder landse Onderwijzersvereniging (N.O.V.) sprak over schoolgeschiktheid, intelli gentie en milieufactoren bij de doorstro ming van het lager onderwijs naar het voortgezet maatschappelijk onderwijs. Instituut naar de maatschappelijke fac toren, die deze doorstroming beïnvloe den. Het beroepsniveau en de genoten op leiding der ouders blijken volgens het tot nu toe in ons land verrichte ver kennend onderzoek de grootste in vloed te hebben op de schoolgeschikt heid en de doorstroming der kinde- rèn, aldus de hoogleraar. Bezien van uit een oogpunt van schoolgeschikt heid zijn de niet-benutte reserves van voor v.w.o. geschikte leerlingen be trekkelijk gering. Het percentage goed geschikte, maar niet naar v.w. o. doorstromende uit de laagste mi lieus is niet sterk afwijkend van het algemene cijfer. Betere aanpassing Prof. Van Heek, die erop wees dat dik wijls op zeer eenzijdige wijze het gezin als oorzaak van de geringe schoolge schiktheid wordt aangemerkt en de school daarbij bulten beschouwing wordt De nieuw gekozen Italiaanse presi dent, de 66-jarige rechtse socialist Guiseppe Saragat, die als minister van buitenlandse zaken zitting had in de regering-Moroi, heeft giste ren voor de in verenigde zitting bijeen zijnde Italiaanse Kamer van Afgevaardigden en Senaat de eed afgelegd. Vanaf een heuvel in Ro me werden 101 saluutschoten afge vuurd, om de Romeinen kond te doen dat de nieuwe president zijn ambt had aanvaard. Na de eedsaflegging hield president Sa ragat een toespraak, waarin hij sprak over „de drie taken van onze tijd na melijk het beveiligen van de vrede, de bescherming der vrije instellingen en het vestigen van maatschappelijke rechtvaardigh eid De president legde de nadruk op het uitvoeren van ontwapening onder toe zicht, en op de noodzaak van interna tionaal begrip en verdraagzaamheid tussen de landen. Hij noemde het stre ven naar Europese politieke en econo mische eenwording „een belangrijke factor voor het handhaven van de vre de". Een donderend applaus onderstreepte de woorden van Saragat. dat de Italiaanse republiek is voortgekomen uit het Ita liaans verzet. De president sprak over „monsterach tige wapens, die bij aanwending elk spoor van leven op deze aarde zouden kunnen uitwissen", waaraan hij toe voegde: „de voornaamste taak der re geringsleiders bestaat uit het beveili gen van de vrede". „De vrede, die thans wordt gehand haafd door een machtsevenwicht, moet onschendbaar worden door internatio nale, in stadia uitgevoerde en onder toezicht tot stand komende ontwape ning", aldus Saragat. Het bestuur van de Party van de Ar beid heeft de leider van haar Italiaanse zusterpartij Saragat. die tot president van de Italiaanse republiek werd ge kozen, gisteren een gelukstelegram ge zonden. Premier Toelsi Giri van Nepal heef' m Bedeeld, dat een ruim 100 km lange haansweg. door de Chinezen aangelegd t Len de N'epalese hoofdstad Kalmandoe en 'Tibetaanse grensstad Chasa. voor hei v keer is opengesteld. Er zal de komende Ja nog een tweede baan aan worden loc gelaten, stelde met nadruk, dat de be langstelling voor het onderwijs in het lager milieu groter is dan dikwijls wordt aangenomen. Hij vroeg zich in dit ver band af, of niet ook door wijzigingen in de schoolstructuur en de in de didactiek, zeker bij het lager onderwijs, maar wel licht ook bij het voortgezet wetenschap pelijk onderwijs, een betere aanpassing tussen gezins- en schoolmilieu zou kun nen worden verkregen. Studieloon Op de algemene vergadering van de N.O.V. sprak voorts de heer E. Steen bergen, die een inleiding hield over „maatschappelijke en onderwijskundige maatregelen, dte ertoe kunnen bijdragen om optimale ontwikkelingskansen te scheppen". Het huidige systeem van stu diefinanciering noemde "hij zedelyk rechtvaardig en hij bepleitte een rechtvaardig systeem, dat aan een ieder geljjke kansen biedt. Sprekende over de invoering van een studieloon merkte de heer Steenbergen o.m. op. dat deze zaak serieus genomen moet worden. „We zul len minstens moeten overwegen, of we door materiële maatregelen ertoe kun nen bedragen de jeugd en de ouders te beschermen tegen de verlokkingen de materialistische maatschappij. EEN FIKSE DOOI NA SNEEUW STORM (Van onze weerkundige medewerker) De vorstperiode heeft het nau welijks een week kunnen volhou den in ons land. In de nacht van maandag op dinsdag werd op sommige plaatsen nog veertien graden vorst gemeten, maar dinsdagavond bereikte ons al een sneeuwgebied. waarbij de zuidenwind tot stormachtig ging toenemen. Zachtere oceaanlucht dringt nu ons land binnen, waar door de neerslag in ijzel en regen overgaat. Achter het warmtefront ruimt de wind naar zuidwest tot west. Daarmee wordt ae vorst de ko mende 24 uur uit het hele land verdreven Rond de jaarwisse ling zal het onbestendig zijn, waarbij ons later weer iets kou dere lucht uit het noordwesten bereikt, vergezeld van enkele buien. Het Wereldgebeuren Met vijandelijke steun D crat.n. Gluaeppe Saragat. dir ta 1947 uit de socialistische nart ij v.m Nen- ni trad omdat deze met de communisten stemmingen dankzij de steun van de eommunlsten tot Italië'* president ge kozen. Desondanks Is Saragat nt< van mening veranderd: de communia'en MIJ- ven zijn tegenstanders, ook al acht hij hun steun aanvaardbaar wanneer r.'j h'-t op enkele punten met het democratisch socialisme eens kunnen zijn i De verkleding van Saragat is een staal tje van praktische politiek, waarin com promissen niet zijn uitgesloten. In Ita- iïë. dat de machtigste communistische partij van het westen heeft, moet r.ogal een» met dergelijke compromissen wor den gewerkt De 66-jarige Saragat beweegt zieh al i het polil geïrriteerd. Amsterdam gehouden erbondsvergadering van het Katholie ke Onderwijzers Verbond (K.O.V.) heeft voorzitter Th. M. Knippen ernstige kri tiek geleverd op het beleid van staatsse cretaris Grosheide (onderwijs). In zijn openingsrede stelde de heer Knippen de' indruk te hebben, dat het „zich afvra-l gen", het „zich beraden", het „bestude-l ontvangen adviezen", het „be-1 treuren", het „voornemen hebben", het ersehillende kanten bezien" uit drukkingen zijn, die in rond Nederlands vertaald kunnen worden met „niet pakken" of met „de boot afhouden* „Het is bijzonder Jammer, dat deze uit drukkingen veelvuldig voorkomen in stukken en handelingen betreffende het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschappen en dat zij voorkomen, wanneer het gaat om urgente zaken, die reeds meerdere malen aan de orde zijn gesteld", aldus de heer Knippen. Hij her innerde er aan. dat maatregelen tot taakverlichting van de hoofden van scholen nog niet tot enige beslissing hebben geleid, ook al heeft de onderwijs commissie in de Tweede Kamer daarop unaniem aangedrongen. Hij zei deze ont wikkeling te betreuren. De achterstand in vele zaken van hef ulo bij de overige takken van voortge zet onderwijs is door de staatssecretaris Grosheide gebagatelliseerd, aldus df heer Knippen. In zijn openingsrede wees de heer Knip pen er voorts o.m. op, dat in de huidige tijd het beleid op het gebied van onder wijs, planning, salariëring en rechtspo sitie alleen dan nog gevoerd kan wor den, als men het geheel kan overzien en in het oog kan houden. „Daarvan uit gaande is één organisatie van onderwijs gevenden een eis van deze tijd", aldus de K.O.V.-voorzitter. Camera's houden oogje in 't zeil Moderniseren motto van commissaris Twee winkeldieven die elkaar gelukwensten met het succes van hun kraak, vonden een rus tige plek en gingen de buit verdelen. Maar ze waren niet alleen, ze werden bespied door het oog van een ver dekt, opgestelde televi siecamera bediend door politie. Ze werden met nun buit opgepakt. De politie van Liver pool is de eerste in En geland die zich van de televisie ter bestrijding van de misdaad is gaan bedienen, en ze is er enthousiast over. In de ergste misdaad- wijken van de stad is diefstal met liefst der tig procent teruggelo pen als gevolg van in voering van het medi um. Het idee is uitgegaan van waarnemend hoofdcommissaris Her- bert Balmer die, zoals alle politiekorpsen in Engeland, te weinig manschappen heeft. Li verpool heeft welis waar de Beatles voort gebracht. de stad ge niet daarnaast reputa tie dat ze het Marseille van Engeland is. Camera's Balmer stelde om te beginnen camera's op in een gebied van een vierkante mijl in het stadscentrum waar het weekgemiddelde van aan het licht komende misdaden tweehonderd gevallen bedraagt. De onderwereld van Li verpool wist natuurlijk direct dat „big bro ther" een oogje op haar had, maar de lo- katie van de camera's, die vanaf daken ge richt worden, werd ge heim gehouden. Binnen een week daalde het misdaadgemiddelde tot 143 gevallen, en kwam de helft meer aan het licht. Een aantal misdadi gers. onder wie een autodief, werd op he terdaad betrapt door de patrouillewagens met radioverbinding meta het hoofdkwartier. Moderniseren Wij willen alles moder niseren, zegt Balmer. „en wetenschap ge bruiken waar we er wat aan hebben". De waarnemend hoofd commissaris is een jaar geleden in die functie in Liverpool benoemd en hij stelde vast dat het misdaadgemiddelde in de stad boven het nationale gemiddelde lag en snel steeg. En hij vond dat hij de mis daad op straat bestrij den moest, al beschikte hij over een ploeg me dewerkers die twintig procent onder de sterk te lag. Televisie was één stap. Een tweede was de toe rusting van agenten op surveillance met een walkie-talkie, een der de instelling van een mobiele rechercheurs brigade die altijd in vermomming op pad is. Deze elitegroep bestaat uit zeventig mannen en tien vrouwen. Ze doen zich voor als werklie den, getrouwde paren, verliefden, zakenlui of baliekluivers. Ook zij zijn uitgerust met wal kie-talkies en werken nauw samen met het televisieonderdeel. Eén nadeel Balmer verliest de hu mor niet uit het oog, en heeft al vastgesteld dat de vrouwen van agenten er geen be zwaar tegen hebben als hun gemaal beroeps halve met een vrouwe lijke agent aan het knuffelen gaat. Een der vrouwelijke agenten van de recher cheursbrigade, de vroe gere onderwijzeres -Jean Ripley, vindt dat haar vermommingen maar één nadeel heb ben: we lopen allemaal op platte schoenen. „Anders is er geen achtervolgen aan", zegt ze. Frans-Oostduits handelsakkoord Begin 1965 zullen Frankrijk en Oost- Duitsland een nieuw handelsakkoord sluiten, dat erop is gericht de handel tussen beide landen te verdubbelen, zo heeft een woordvoerder van de Oost- doitse kamer van koophandel ln Parijs verklaard. Het akkoord voor 1964 voorzag in een waarde van de bandcl in belde richtingen van 65 miljoen frank. Oost-Duitsland wil evenals de meeste Oosteuropese landen kapitaalgoederen kopen, vooral complete fabrieken. Kort geleden heeft Frankrijk een nieuwe landelsovereenkomst voor vijf jaar ge sloten met de Sowjet-Unie en stappen dergelijke over- werk voor oudejaarsavond grif t de hand rjaat. liet ia te helpen, de menaen, die de rotjes, voetz kers, bommen, vuurpijlen, enz. zorgvuldig uitsoek* n tijdens koop. ook zo voorzichtig zullen z bij het afsteken lig en onberekenbaar Maar hééft ooit getwijfeld aan zttn held en zijn moed. Saragat. lan; 'lelijk, maar gemakkelij heeft een brede politieke en diplomatie- i k<- ervaring, als politiek banneling, par- I tijleider, ambassadeur, voorzitter van het parlement, minister van buitenlandse I zaken en als plaatsvervangend nremier. Hij is een bondgenoot van het westen met een vooruitziende blik. Een man I met een brede belangstelling voor zeer 'uiteenlopende zaken. Or Jongetje gewond door vuurwerk De 2-jarlge Raymond Pen uit Emmel- oord heeft gisteren in een zelfbedie ningszaak in zijn woonplaats brand wonden in het gezicht opgelopen toen (daar een doos vuurwerk ontplofte. Winkelmeisjes demonstreerden klan ten een staafje koud vuur. Er vielen vonken in een doos vuurwerk, dat met luide knallen ontplofte. Het jongetje werd in het ziekenhuis opgenomen. Vrijdagmiddag 29 januari om twee uur zal voor een bijzondere strafka mer van de Haagse rechtbank terecht' staan de 57-jarige glasschilder M, d. H. uit Den Haag verdacht van in de oorlog gepleegd verraad. Volgens de tenlastelegging heeft ver dachte in het tijdvak van 15 mei 1940 tot oktober 1940, toen Nederland in oorlog was met Duitsland, aan de ge heime staatspolitie, de S.D. of aan een andere voor de vijand werkende in stantie hebben verraden dat mevrouw E. T. J. baronesse Van Heemstra re gelend en bemiddelend werkzaam was De Organisatie voor Economische Sa menwerking en Ontwikkeling iO.E.S. O.) beveelt de Verenigde Staten scherping van de geidmarktvoortvaarden aan in de vorm van een nieuwe verho ging van het discontotarief. De deskun digen der O.E.S.O. leggen er de nadruk op dat de andere bjj de organisatie gesloten landen een verhoging var discontotarief in de Verenigde Staten niet door een verscherping van hun eigen kredietvoorwaarden zonder uit werking moeten maken. In hun rapport over de economische toe stand in de Verenigde Staten bevelen de deskundigen verder maatregelen aan tot vermindering van de kapitaalexport uit de Verenigde Staten. Bovendien zou het tekort op de Amerikaanse betalingsba lans op zo kort mogelijke termijn tot een gepaste omvang verminderd moe ten worden. Verder is het noodzakelijk, dat de bevoegde autoriteiten energiek J - vermindering van De O.E.S.O. heeft een optimistische kjjk op de economische ontwikkeling >n de Verenigde Staten in het komende jaar. 1965 voortzetten. Naar de mening i de O.E.S.O. gaat er van nieuwe belastingverlagingen ter grootte van rond elf miljard dollar een belangrijke stimulans uit. bij het uitwijken van Nederlandse on- Een beeld van de verwoestingen in lalifornië. waar grote landopper vlakten door buiten hun oevers ge treden rivieren geteisterd werden: de „hoofdweg 101" bij Klamath bood aan de te hulpsneUende colon nes dit beeld van troosteloze ver nietiging. derdanen naar Engeland. In overleg met de S.D. deed hij zich bij de baro nesse voor als een goed Nederlander Hij had tevoren ook kennis gemaakt met de heren H. P. de Raaf en H. W. Guyt. Bij een bespreking met baro nesse Van Heemstra vertelde hij be hulpzaam te willen zijn bij het over brengen van deze twee mensen naar Engeland. De baronesse zou in Neder land blijven. Op 23 oktober zouden zij aanwezig moeten zijn bij het spoor wegviaduct aan de Laan van Nieuw Oost-Indië in Den Haag, vanwaar hij hen met een auto naar Den Hoef bij Nijkerk zou brengen Hij zou regelen dat een Engels vliegtuig dan zou lan den. Toen het gezelschap per auto op weg was naar Den Hoef, werden zij' door de S.D. gearresteerd. De behandeling van deze zaak zou, naar wij vernemen, pas thans moge lijk zijn doordat de verdachte in het buitenland vertoefde en bij diens te rugkeer werd gearresteerd. Hij is la ter weer op vrije voeten gesteld. AFSCHEID J. BRUM ALS HOOFDREDACTEUR VAN „DE STEM" Bij zün afscheid als hoofdredacteur van het dagblad „De Stem" is giste ren de heer J. J. II. A. Bruna be noemd tot commandeur in de Orde van St. Silvester. Van deze onder scheiding kwam de bisschop van Bre da, mgr. G. II. de Vet, namens de paus mededeling doen aan het slot van een afscheidsbijeenkomst waaraan het voltallige personeel van het dagblad heeft deelgenomen. De heer Bruna verlaat zijn krant na 28 dienstjaren en na 47 jaar werkzaamheid in de jour nalistiek, met pensioen. Hij werd gehuldigd door commissaris sen en hoofddirectie van de N.V. Uit geversmaatschappij Neerlandia en door vertegenwoordigers van het per soneel van de krant. De heer Bruna werd onder andere toegesproken door de president-hoofddirecteur van Neer landia, dr. H. J. A. Hermens, die de gaven van de scheidende hoofdredac teur belichtte. Evenals talrijke andere sprekers deden bood hij ae heer Bruna een afscheidsgeschenk aan. Na de interne afscheidsbijeenkomst was er in huize Merula een receptie waar enkele honderden autoriteiten en relaties uit Brabant en Zeeland de heer Bruna en zijn opvolger de heer L. Leyendekker de hand kwamen druk ken. Onder hen waren de commissaris der koningin in Noord-Brabant, dr. C. Kortmann, en burgemeester dr. R. Geuljans van Breda PRINSES IRENE KRIJGT 20 JANUARI HAAR HUWELIJKSGESCHENK oendag 20 januari zal een de putatie van het „comité Huwe lijksgeschenk prinses Irene" in de flat van de prinses te Madrid, overeenkomstig haar verzoek, de „Hollandse kamer" symbolisch overhandigen. Prinses Irene heeft daarom ver zocht tydeas een persoonlijk on derhoud te Rotterdam met de teer Ph. van t Hoff jr.. gedu- De heer Ph. van t Hot! jr., du deel uitmaakt van het stichtings bestuur, deelde ons nog mede, dat het comité onlangs is geslaagd met zijn laatste inkopen o.a. een zeventiende-eeuws schilderij van Wieringen voor de „Hol landse kamer", waarvoor ook •tog een oud-Hollandse haard naar Spanje getransporteerd irht zijn taak op WWMMMWMMMMM, fascisten week hij uit naar Wenen e ter naar Parijs, waar hij zich bezig hield met politieke agitatie. In 1943. ra Mus solini's val. keerde hij terug naar Rome, werd gearresteerd toen de fascisten op nieuw aan de macht kwamen en ont snapte uit de gevangenis met behulp van een ondergrondse beweging. Aan zijn ervaring als banneling ln Pa rijs had Saragat het te danken dat hh tot ambassadeur in de Franse hoofdstad werd benoemd. In 1946 werd hij' met al gemene stemmen gekozen tot president van de assemblee die de nieuwe demo cratische grondwet van Italië moest op stellen. Nadat hij de socialistische partij van Nenni had verlaten begon hij aan de op bouw van de sociaal-democratische par- van de arbeiders. Zijn verzet tegen Nen- ni's" pro-communistische politiek speel de een belangrijke rol bij de verkiezings overwinning die wijlen premier Alcide de Gasperi in 1948 behaalde op een communistisch-socialistisch „Volks front". Qaragat diende In de meeste regering»- J coalities van De Gasperi als plaats vervangend premier. Hij liep uit regerin gen na meningsverschillen over kwes ties die door de man in de straat als onbelangrijk werden beschouwd, gedu rende deze periode kreeg hij de reputa tie een „onberekenbare" man te zijn. Politieke vijanden en zelfs enkele vrien den noemden hem „de Hamlet van de Italiaanse politiek". Naarmate de Jaren vorderden ging Saragat zoeken r.aar een mogelijkheid om de Nenni-socialisten m het niet-communistische kamp te krij gen. De eerste stap in deze richting was een geheime ontmoeting die in augustus 1956 plaatsvond tussen Saragat en Nen ni en waarbij de mogelijkheid van een samengaan van beide partijen werd be sproken. Dit idee moest het jaar daar op worden opgegeven omdat de pro- commucisten in Nenni's party de over hand kregen, maar het streven om tot een links van het centrum gelegen par tij te komen bleef. Na een aantal vergeefse pogingen ont stond onder de christen-democratische premier Fanfani in 1962 de eerste links van het centrum gelegen coalitierege ring. Saragats sociaal-democraten wa ren hierin vertegenwoordigd terwijl Nenni's socialisten hen van buiten af steunden. De laatsten kwamen pas een jaar geleden onder premier Moro in de regering en sindsdien zijn er tussen de sociaal-democraten en de socialisten voortdurend besprekingen gevoerd over een samengaan. In de buitenlandse politiek is Saragat altijd gezien als een pro-westelijk man. Hij heeft de NAVO de steun van zijn land toegezegd en heeft het duide lijk gemaakt dat Italië de zaak van de Europese eenheid wil dienen. In tegen stelling tot president de Gaulle van Frankrijk is hij voorstander van Euro pese integratie, wat hem niet heeft be let te trachten met Frankrijk tot een compromis te komen. Inzake de erkenning van communistisch China door het westen is Saragat de mening toegedaan dat dit slechts een kwestie van „wanneer" is. Maar hij heeft reeds verklaard dat Italië niet zal handelen zonder voorafgaands over eenstemming met zijn westelijke bond genoten. Voorts heeft hij zien op het standpunt gesteld dat het westen en Rusland China moeten helpen in zijn strijd tegen de honger. Voor wat betreft de binnenlandse po litiek heeft Saragat in de afgelopen ja ren de mening verkondigd dat ofschoon de communisten een bedreiging waren voor de Italiaanse democratie", hun steun onder zekere omstandigheden kon wor den aanvaard Zijn verkiezing deze week was het resul taat van langdurige onderhandelingen tussen de politieke partijen. Bij de eerste stemmingen weigerden de communisten hem te steunen als kandidaat van de linker vleugel van de regeringscoalitie. Zij kwamen hier pas op terug teen dui delijk werd dat hij de enige" kandidaat was die kon winnen. Saragat is weduwnaar en heeft twee kinderen. Sinds de dood van zijn vrouw heeft hij grote belangstelling getoond voor het godsdienstige leven. Hij had een aantal ontmoetingen met wijlen paus Joannes XXIII en met paus Paulus VL Eerder dit jaar verdedigde hij wijlen paus Pius XII tegen beschuldigingen die tegen hem waren geuit in het ooek „De Plaatsbekleder". Ds. Niemöller is bevreesd voor dictatuur In een artikel in het in Frankfort ver schijnende weekblad „Stem der ge meenschap" wekt ds. Martin Nie möller. de bekende predikant en oud- mtderreebootcemmandant de West- duitsers op bij de in oktober a.s. te 'wouden algemene verkiezingen ongel dige stemmen uit te brengen en aldus hun wantrouwen in de huidige politie ke partijen in ie bondsrepubliek tot uitdrukking te brengen. Ds. Niemöller schrijft, dat de demo cratie in West-Duitslarvd alleen maar ir. naam een democratie is. Er be staat geen echte oppositiepartij en de democratie moet wel tot corruptie ontaarden. „Deze corruptie kan alleen maar tot dictatuur ieiden en Hitier was vergeleken met wat ons te wach- ten staat, maar een onschuldig wees- jongetje". aldus ds. Niemöller Geer. land ter wereld gelooft in een verlangen r.aar vrede bij West-Duits- land. zo schrijft hij verder. De ontwik kelingshulp lijkt alleen maar te be staar, uit het zenden var, wapens naar onderontwikkelde landen en het leve ren van huurlingen -oor oorlogen in Afrika en het Verre Oosten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 3