Pleidooi voor afschaffing premies bij verkopingen landbouwgronden Plezierbootjes liggen de beroeosvaart in de weg Inentingen tegen griep Telefonische nieuwtjes morgen op Zeeuwse net BILT Miele er is geen betere! Mr. S. Sijbrandij; speculatievorm ALMANAK In Terneuzen Kerstboombrand met kans op prijs sigaren uitzonderlijk goed! JAGER OVERLEED AAN HART AANVAL EXPOSITIE „KUIPERSPOORT" Brabants Orkest verzorgt Z.V.U.- jubileumconcert Collecte Mr. Adriaanse treedt af als voorzitter Schouwburgbestuur Na De vinkenbaan in Haamstede in '64 Sneeuw en ijzel stoorden trein en wegverkeer verwacht:. a PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 30 DECEMBER 1964 TIJDENS VERGADERING C.B.T.B.-WALCHEREN Tijdens de wintervergadering van de CJB.T.B.-afdeling Walcheren, die gisteren in de Cityfoyer te Mid delburg gehouden werd, zijn er stemmen opgegaan om de in schrijfgelden voor openbare verko pingen van landbouwgronden af te schaffen. Pleitbezorgers voor af schaffing waren de leden van een forum, die na een inleiding door mr. S. Sijbrandij, de Zeeuwse C.B. T.B.-secretaris vragen beantwoor den over de ontwikkeling van de agrarische grond- en pachtprijzen. „Mijn persoonlijke mening als boer is: deze premies zo snel mogelijk af te schaffen", verklaarde de heer Joh. Kod de, één der leden van het forum, dat geleid werd door de heer M. Wattel, hoofdassistent van de rrjkstuinbouw- voorlichtingsdienst. De heer Kodde wees er daarbij op, dat een eventuele koper soms een zeer hoge prijs moet betalen, omdat de inschrijvingen zo hoog ge noemd worden. Hij liet weten er vóór te zijn om als organisatie te proberen deze premie „er af te krijgen". De heer P. Ton, de Walcherse C.B.T.B.- voorzïtter, die eveneens zitting had ge nomen in het forum, zei er agrarisch gezien geen goed woord voor over te hebben. Hoewel, zo stelde de heer Ton, de notarissen vinden, dat er door deze premies in elk geval een beginbod is. Mr. Sijbrandij achtte deze premiehef fing moreel verwerpelijk; volgens hem is het een vorm van speculatie. Voor de grond verkopers achtte hij de inschrijfgelden echter wel van be lang. 75 procent In zijn inleiding had mr. Sijbrandij er onder meer op gewezen, dat de land bouw in Nederland heel wat meer grond nodig heeft dan de dienstensector en de industrie. Van de 3!'2 miljoen hectare grond in ons land is 2.75 miljoen hectare voor cultuurgrond nodig, een oppervlak te, die ongeacht inpolderingen gelijk blijft. i Voor niet-agrarisch gebruik is in Neder land jaarlijks 5000 tot 6000 ha nodig, in -'n Zuid De belangrijkheid van het pachtinstituut in Nederland verduidelijkte de C.B.T.B.- secretaris door mee te delen, dat rond 1,2 miljoen ha grond wordt verpacht. In Zeeland 86.000 ha, waarvan bijna 17.000 ha op 20 procent gepacht wordt van buitenlandse eigenaren. Buitenlands bezit De mening uit de vergadering, dat dit buitenlands bezit met zo'n „ge zonde zaak" is, deelde mr. Sijbrandij Dij zijn beantwoording als forumlid niet helemaal. Hij gaf toe, dat er na delen aan verbonden zyn, maar voeg de er aan toe, dat, nu de grenzen in economische zin steeds meer verva gen, dit in E.E.G.-verband gezien moet worden. Tegenover de buiten landse eigenaren in ons land krijgen we wellicht eigendommen van Neder landers in het buitenland, veronder stelde de heer Sijbrandü, die voorts verklaarde niet de indruk te hebben, dat de buitenlandse eigenaren invloed hebben gehad op het prijspeil van de grond. In zijn toelichtend praatje was mr. Sij brandij nog nader ingegaan op enkele punten van de pachtwet, o.a. de noodza kelijke goedkeuring door de grondkamer voor de schriftelijke overeenkomst tus sen pachter en verpachter, de regeling van de pachtverlenging, die onder de nieuwe pachtwet op automatisch 6 jaar gesteld is, alsmede de pachtovememing en het recht op vergoeding voor verbete ringen, die de pachter heeft aange bracht. Op een vraag uit de vergadering of een verpachter zonder de herziening aangevraagd te hebben de pachtnor men mag invoeren, zei de heer Ton tijdens de forumbespreking, dat te allen tijde de 3-jaarlijkse regeling voor dé verhoging van de pachtnor men gehandhaafd blijft. Ondertussen blijft het mogelijk, dat verpachter en 8achter in overleg tot een prijsbepa- ng komen. Voorts zagen de forumleden in de toe komst eerder enige stijging dan daling van de grondprijzen optreden, tenzij het de boerenstand op een gegeven moment zeer slecht zal gaan. Beweeglijker In zijn openingswoord had C.B.T.B. voorzitter Ton er voor gewaar schuwd, dat men zich niet blind moet staren op het gunstige, bijna afgelo pen, laar voor de landbouw. De in dustrie stelt de landbouw voor de uit daging mee te gaan in de welvaarts stijging en daarom zal de produktie fn onze bedrijfstak goedkoop moeten zijn, merkte de heer Ton op. Hij wees er op, dat er nog vele onrendabele kleine bedrijven zijn, waarin de lo nen, zoals die in de industrie betaald worden, niet opgebracht kunnen wor den. De heer Ton verklaarde, dat gestreefd moet worden naar rendabele bedrijven, waar de arbeidskrachten volledig benut worden. „We moeten beweeglijker wor den, de mentaliteit moet er op gericht zyn per man meer te produceren", be toogde de voorzitter, die er aan toevoeg de, dat het sanering.sfonds de overgang kan verzachten van hen, die hun bedrijf niet meer in stand kunnen houden en overstappen naar een andere bedrijfs tak. IN TERNEUZENSE BUITENHAVEN Zeeland ongeveer 100 tot 150 ha. Holland echter rond de 1000 ha. Mr. Sij brandij merkte op, dat de 6000 ha niet- agrarische gebruiksgrond tot nu toe op gevangen kon worden door inpolderin gen en ontginningen, maar dat de grond- toevoer thans een neiging tot daling ver toont. f Advertentie) Centrale verwarming SAWEMA nv Nederstoat 19 -'Middelburg'- Tel. 01180-2962 Terugblikken Nu J96i zich ten einde spoedt is het goed terug te blikken op wat achter ons ligt en dan gaan onze gedachten al gauw terug naar die 9e november 1895de dag dat men in het Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen kon lezen: .JEen bekend hondenliefhebber was voor het kantongerecht te Rotter dam gedaagd op een klacht van zijn buurman over verstoring iai diens nachtrust dooi het aanhou dend geblaf van honden. Beklaag des gemachtigde doet opmerken lat klager bepaala moet gedroomc hebben toen ht; hondengeblaf ver tamGedroomd meneer de kanton rechter*raagt de verontwaar ligde klager, gedroomd! Ik kat •liet eens slapen door die lammi honden, laat staan droomenaio gelach)". BETERE VERDELING VAN SCHEPEN OVER SLUIZEN De pleziervaart neemt aan de middel- steiger in de Temeuzense oost-buiten haven teveel ruimte in beslag, waardoor het voor de binnenvaart vaak moeilijk is een iigplaats te vinden. Dit betoogde dinsdagavond onder veel bijval een lid van de koninklijken schippersvereni ging „Schuttevaer" op de algemene le denvergadering van de afdeling Ter- neuzen in café „De Vriendschap". Alge meen was men van oordeel dat de beide jachtverenigingen de toch al te kleine buitenhaven nog kleiner maken. En ofschoon men de jachteigenaren graag leen plaatsje gunde, meende men dit niet ten koste moest gaan van beroepsvaart. Een van de oplossingen die uit de vergadering naar voren kwamen was om de jachten gedurende de week in de vluchthaven te leggen, „omdat ze toch alleen maar in het weekend worden gebruikt". Een an dere suggestie omvatte het slaan van palen rond het „bastion" voor de Scheldekade of het gedeeltelijk wegbaggeren daarvan, ten einde meer ruimte te krijgen. Ten slotte was men van mening dat de vis sersvloot wel drie- of vierbreed kon afmeren, waardoor ook daar meer ruimte zou vrijkomen. De afdelings voorzitter, de heer J. J. Kaan. be loofde het probleem eens met de Temeuzense havenmeester op te - - men. DE SNEEUW heeft de laatste da gen een abrupt einde gemaakt aan de meeste activiteiten in het Zui dersportpark te Terneuzen. Maar het winterse weer activeerde ook hier Juist één sport: schaatsenrij den. Als een druk middelpunt ligt de schaatsvxjver tussen de be sneeuwde sportvelden op deze lucht foto. Overigens wordt het witte kleed al weer „bedreigd" door na- ierende dooi. (Luchtfoto Peeters en Slagboom) De leden van het wielercomtiè te Terneuzen gaan in samenwer king met enkele middenstanders een poging doen, wat orde te scheppen in het verbranden van kerstbomen. Zij hebben voor za terdag 2 januari een centrale kerstboomverbranding georga niseerd op een braakliggend ter rein aan de Zuidlandstraa'Om deze centrale verbranding wat aan te moedigen, zal zaterdag avond om 7 uur aan de Axelse- brug een stoet worden gefor meerd, vooraf gegaan door de Harmonie Terneuzen". Ieder een, die een kerstboom heeft op te r. imen en daarbij wordt uiteraard met name gedacht aan de jeugd kan zich bij deze stoet aansluiten. Voor iedere meegebrachte kerstboom ont vangt men een gratis lot. Na de massale verbranding van de kerstbomen, wordt onmiddellijk een trekking gehouden. Onder de te verloten prijzen bevinden zich onder andere rolschaatsen, voetballen en andere begerens waardige artikelen voor meisjes en jongens. Het verbranden van de kerstbomen zal plaatsvinden onder toezicht van brandweer en politie. Een uitgesproken gele genheid om nu eens legaal vuur tje te stoken. De heer J. van Laren uit Schoondflke is gisteren op 67-jarige leeftijd overleden aan een hartaanval, terwijl hij tussen Groede en Schoondijke aan het jagen was. Zeer kort na het overladen werd het stoffelijk overschot gevonden door de landbouwer op wiens land de heer Van Laren op jacht was. Toen hij uit de schuur kwam zag de boer de jager, die hij even tevoren nog had zien lopen, niet meer. Hij zag alleen de hond, zittend naast iets zwarts, naar even later bleek, het lichaam van zijn baas. VAL MET DODELIJKE AFLOOP IN WOLPHAARTSDIJK Te Wolphaartsdijk werd de 68-jarige mevrouw J. K.-Z., toen ze zich van de zolder van haar woning naar beneden begaf, door een duizeling bevangen en viel door het openstaande trapgat. Het ongeval liet zich aanvankelijk niet zc ernstig aanzien, maar de te hulp geroe pen arts A. A. Zonnevylle te 's-Heer- Arendskerke, achtte opname in zieken huis Bergzicht te Goes noodzakelijk. Het slachtoffer overleed daar onverwacht in de loop van de avond. voorstel voor de algemene vergadering, waar men zal verzoeken bij het departe ment van rijkswaterstaat er op aan te dringen doorvarende schepen vrij te stel len van havengelden gedurende een ter mijn van 48 uur. Een zelfde termijn is van toepassing in België, op wiens verzoek in Terneuzen havengelden wor den geheven Oud-T erneuzen' j Een uitvoerige discussie ontspon zich over de vraag, waarom del vereniging het afgelopen jaar de vereniging „Oud-Terneuzen" niet heeft gesubsidieerd voor haar scheepvaarttentoonstelling. Hel da gelijks bestuur had genieend dat deze tentoonstelling weinig of geen belang had voor de binnenscheep vaart. Diverse leden onderschreven dit standpunt, maar anderen meen den dat er sprake was van een ern stige kortzichtigheid van liet be- stnur en dat het naar voren brengen van vrijetijdsactiviteiten van schip pers (met name de modelbouw) een goed beeld zou hebben gegeven van een facet van de binnenvaart. Tijdens het huishoudelijke gedeelte wer den de heren M. van Putten, J. de Reus en F de Koning in het bestuur geko zen. Het oudste bestuurslid, de 80-ja- rige J. de Beer. werd benoemd tot ere lid van de afdeling. Vanavond is er on der auspiciën van de afdeling Terneu zen een feestavond in hotel „Des Pays Bas" te Terneuzen. Geïnteresseerden in de amateor-kunst- beoefening kunnen tot 1 januari terecht in de Kuiperspoort te Middelburg, waar de amateurschildersclub „Kuiperspoort" een tentoonstelling houdt van de werken van haar leden. Diegenen, die bekend zyn met. de schildersclub zullen onder de namen van die leden veel nieuwelingen aantreffen, zodat deze expositie dubbel interessant is. De leden van „Kuiperspoort" of tweemaal per week bijeen om te schil deren en te tekenen onder leiding van de Middelburgse kunstenaar Andnes Min derhout. Dat zij onder leiding werken is op de expositie goed te zien. Vaak zijn de werken nog wat „schools", maar zel den primitief, dit zeker niet bij de routi niers in het gezelschap, zoals de heer K. Holster van wie men ook dit keer weer enkele werken kan bewonderen. Er han gen twee landschappen van Hem en zij behoren wel tot het beste wat er op de expositie is te zien. Ook goed werk iaat mevrouw Blaas zien. Van haar kan men enkele schilderijen en wat tekeningen bewonderen, waarbij vooral het schilde rij „koppen" opvalt. Verder zijn er enkele aardige schilde rijen van O. de Vries. De onderwerpen van die schilderijen zijn kinderspeelgoed en het naïeve van de poppengezichten is naar onze mening goed weergegeven. Van mejuffrouw C. A. Vader is h»t bes te schilderij ongetwijfeld „zonnebloe men" niet in het minst door de uitste kende kleurbehandeiing. Het werk van de heer Grims is wat koel en schools, maar zeker niet onaangenaam om naar te kijken. Hij heeft zich kennelijk gespe cialiseerd in stillevens. De heer J P. Ie Clercq schildert ook veel stillevens, maar daarnaast troffen wij ook een reeld aan van Zoutelande. wat wel tot zijn beste werk behoort. Heel aardig werk kan men zien van Rix Wierin^a. die vooral in zijn tekeningen laat zien het figuurtekenen goed onder de knie te heb ben. Over het algemeen staat het figuur tekenen by de leden van de „Kuipers- poort" toch op een goed peil, zoals olijkt uit tekeningen van mejuffrouw M. van Bennekom. mejuffrouw A. Toussaint. Frida Verschuur en J. Suurmond. Van deze vier amateurs hangen op deze expo sitie schilderijen en tekeningen maar wij geven de voorkeur aan de tekenmgen. De figuren laten zien. dat de makers hiervan in dit onderdeel van de beelden de kunst een zekere mate van bedreven heid hebben verworven. Die bedreven heid ziet men nog niet b|j G. Glauwitz. Hy moet nog duidelijk naar een vormge ving zoeken, maar dit gebrek aan vorm wordt ruimschoots vergoed door de heer lijke kleuren, die hij weet te gebruiken. Al met al is deze expositie van de „Kui perspoort" in het gezellige atelier ge slaagd en is het een bezoek alleszins waard. A. V. De Zeeuwse Volksuniversiteit bestaat op maandag 25 januari a.s. twintig jaar. Het Brabants Orkest onder leiding van Hein Jordans en de vermaarde pianiste Janine Dacosta zullen aan de viering van dit vierde lustrum luis ter bijzetten met een feestconcert, dat op die dag gegeven wordt in de Con cert- en Gehoorzaal te Middelburg. Het programma van dit feestconcert wordt gedragen door de beide piano concerten van Ravel, waarin Janine Dacosta als soliste zal optreden. Het programma ziet er als volgt uit: begonnen wordt met de symfonie ir G„ „Le Midi" van Joseph Haydn. Daarna volgt het pianoconcert in G. van Ravel, direct na de pauze het pianoconcert voor de linkerhand in b., eveneens van Ravel. Het concert wordt besloten met Ravels Boléro. Slot van pag. 1 van de werknemers ziek thuis, terwijl bij „De Schelde" het meest massal? ziek teverzuim niet meer dan 5 procent be draagt. Allemaal redenen dus. waarom dokter Stumphius van mening is, dat inenting voor „De Schelde" niet zoveel baat zal opleveren. Een uitzondering maakte hij evenwel voor een bepaalde categorie mensen, de zogenaamde „High- Risk "-groep, degenen voor wie de griep een bijzonder gevaar kan opleveren bij voorbeeld door een chronische ziekte van de ademwegen Deze mensen worden in de gelegenheid gesteld, zich tweemaal per jaar te laten inenten „Maar als we weer een epidemie als die van de Sin- gaporegriep uit 1957 zouden krijgen, zou ik niet aarzelen om in te enten. Nu doe ik het dus alleen bij de gevoelige men sen". By de „Vitrite Works" te Middelburg, waar dokter Stumphius ook bedrijfs arts is. wordt sinds enkele jaren wel ieder najaar het personeel tegen griep ingeënt. Bij de vestiging van Philips in Terneuzen is dit eveneens het geval. Ook het gemeentepersoneel van Goes kan zich in de herfst laten vaccineren. Men is daar zeer tevreden over de re sultaten. cellen van het slijmvlies sterven af en de beschermende laag verdwijnt: de weg komt open te liggen voor allerlei se cundaire infecties. Zodoende brengt de influenza vooral gevaar mee voor de mensen, die door bepaalde omstandighe den een verminderde weerstand bezit ten. met name hen die oud, ziek of zwanger zijn en lijders aan ademha- lings-, long-, hart- en stofwisselings ziekten. Onderschat „Influenza is de meest onderschatte ziekte ter wereld", stelt dr. Sooters. Volgens hem is de grote moeilijkheid, waardoor dit te weinig beseft wordt, dat de naam „griep" gebruikt wordt voor een hele serie van ziekten, die voor een derde deel veroorzaakt wor den door bacteriën, voor een derde door nog onbekende oorzaken en voor een derde door bekende virussen. Al deze acute ziekten van de ademwegen lijken op elkaar, zij geven allemaal het beeld, dat voor de leek verbonden is aan het begrip „griep". Het influenzavirus is de oorzaak van een gedeelte van de virusziekten. In fluenza is ook een zeer gevaarlijke ziek te. Ten eerste omdat het in epidemische vorm voorkomt, en dat meestal in de maanden februari en maart. Tien tot 25 procent van de bevolking Is dan ziek. Daarnaast is influenza één van de groot ste doders. Jaarlyks stereen er tijdens zo'n epidemie twee- tot vierduizend men Zo op het oog is dat een groot aantal, maar toch wórdt de influenza over het algemeen niet als zo ernstig beschouwd. Men ga maar na: in een periode van twee maanden gemiddeld één sterfgeval per huisarts, een ziekte, die van alles I<an zijn. Bovendien leed tweederde van het aantal slachtoffers al aan een an dere ziekte en werd hun overlijden oorzaakt. doordat er ook nog eens in fluenza bijkwam. De wereldgezondheids organisatie heeft zich inmiddels echter op het standpunt gesteld, dat influenza wel degelijk een zeer gevaarlijke ziekte is en werkt dan ook hard aan dp be strijding Het infli het slijmvlies Geen remedie Er bestaat geen geneesmiddel tegen de influenza. De enige bescherming ligt in de inenting. De tegenwoordige vaccins geven bescherming tegen de twee be langrijkste stammen van het influenza virus. De samenstelling geschiedt op ad vies van de wereldgezondheidsorgani satie. De immuniteit duurt een half tot een heel jaar. Vorige onderzoekingen naar de resultaten van inenting hebben vaak als uitkomst gegeven, dat de ze kerheid. die de inenting biedt, slechts gering is. Dr. Soeters bestrijdt dit ten stelligste. Volgens hem is dit voornamelijk te wijten aan gebrekkige onderzoe kingsmethoden. Wil een onderzoek nut hebben, dan moet met een veel heid van factoren rekening gehou den worden, die de oppervlakkige onderzoeker niet toepast. Hijzelf heeft zich uitgebreid beziggehouden met de bestudering van de resulta ten en is tot de conclusie gekomen, dat vaccinatie een goede i Over het geheel genomen zijn dus de meningen nog verdeeld. Maar het is wel te verwachten, dat over niet al te lange tijd, het inenten tegen „griep" een gebruikelijke zaak zal worden. TREKKER GLEED INSLOOT: BESTUURDER ONGEDEERD Als door een wonder ontsnapte dins dagochtend J. K. P. uit Sirjansland aan een gewisse dood, toen de trekker met aanhangwagen die hy bestuurde op het gladde wegdek begon te glijden en in een sloot belandde. P. kwam hierbij tussen de trekker en de aan hanger terecht en bleef ongedeerd. Het ongeluk gebeurde op het be sneeuwde wegdek van de bocht naar Sirjansland. P., die met een vracht uien uit de richting Dreischor kwam, reed de oprit van de dijk af, toen de trekker begon te glijden met het bo venvermelde gevolg. De voertuigen werden licht beschadigd. Ondanks de gladheid was er ter plaatse geen zat gestrooid. Nieuwjaarsreceptie gemeentebestuur Burgemeester en wethouders van de gemeente Goes houden op maandag 4 januari 1965, 's middags tussen half vijf en zes uur, weer de traditionele nieuwjaarsreceptie in de raadzaal van het stadhuis. Sluizen Niet tevreden toonden de schippers zich ook met de wijze, waarop de te schutten schepen worden verdeeld over beide Ter- neuzense binnenvaartslulzen. „Het moet niet voorkomen dat bij de ene sluis moet I worden gewacht, terwijl in de andere twee scheepjes liggen", zo werd gezegd. In dit verband zóu men graag zien dat het sluispersoneel van tevoren zorgde voor een goede verdeling over de beide sluizen. Een klacht van een van de leden, dat men in Terneuzen te snel is met het berekenen van havengeld naar zijn zeggen ook tijdens het weekend voor doorvarende schepen, resulteerde in een De opbrengst van de collecte voor de kankerbestrijding te Stavenisse be draagt 330, Mr. F. W. Adriaanse te Middelburg zal aftreden als voorzitter van het bestuur van de stichting de Middelburgse Schouwburg. Als opvolger wordt be noemd de heer D. F. P. Hoegen, thans secretaris-penningmeester van het be stuur. Zoals bekend heeft mr. Adnaanse ook reeds besloten af te treden als voorzitter van de Zeeuwse Volksuniversiteit. In beide gevallen hebben drukke werkzaam heden hem er toe genoopt om enkele ne ventaken naast zijn advocatuur neer te leggen. Mr Adriaanse neeft enkele tientallen jaren het Schouwburgbestuur voorgeze ten. tot voor kort als voorzitter van de raad van commissarissen de N.v de Middelburgse Schouwburg. I Advertentie) VRAAG WASAUTOMATEN-PROSPECTUS NR. IS BIJ MIEIE. GOUOSESINGIL 92. ROTTERDAM. OP NUMMER 06222 - 333 „Sprekende" krant voor hooguit 12 ct. l~)e P.T.T. opent op de mid- dag van oudejaar voor ieder, die op het net van tele- foondistrict Goes (011 en nog twee cijfers) is aange sloten een nieuwe „luxe-ser vice" een telefonische nieuwsdienst met doorlopen de bulletins. Draai het vol gende nummer op de kies- schijf van het toestel0G222- 333 en daar is de neutrale stem van het A.N.P. met het laatste nieuws uit binnen- en buitenland! Een op het oog vrij eenvoudige technische aanpassing in het gebouw van het Goese telefooudis- trict aan de L. P. v. d Spie gelstraat zorgt ervoor, dat de wissel voor de abo.inee naar het bulletinbandje in Amsterdam wordt omge gooid. i de juiste tijd en het weerbe richt is daar dus nu ook de sprekende krant in Zeeland op het telefoonnet. Met uitzondering voorlopig nog van Tholen en 3int- Philipsland, want die Zeeuwse ge bieden heeft de P.T.T. op het tech nische vlak maar bij westelijk Brabant (telefoondistrict Breda, kengetallen 016 en nog twee cij fers) geannexeerd. Maar in weste lijk Brabant is men nog niet zover met de nieuwsverspreiding via de hoorn van de telefoon. Tn verschil lende andere districten werkt de telefonische nieuwsdienst vnn het A.N.P. al langer. De nieuwtjes zullen per dag ver schillende malen worden „ver verst". Al naar gelang er actua liteiten binnenkomen bij het A.N. P. De stem op dc band zal op de vijf werkdagen van de week van 's middags twaalf uur tot de an dere morgen negen uur tc raad plegen zijn. Op zaterdag en zon dag 24 uur aan een stuk. De bul letins duren ongeveer anderhalve minuut. De kosten, die ervoor worden berekend, vallen in het zogenaamde B-tarief: 4 cent voor iedere halve minuut. Het telefoon- krantje komt als men het vol ledig uithoort dus op ongeveer 12 cent per nummer te stuan. Het fa wordt via de centrale Zeeuwse telefoonnet in Goes door verbonden met Amsterdam. Daar draait een band onafgebroken de bulletins voor belangstellende te lefoonabonnees af. Wat erop staat wordt een niet vastgesteld aantel keren per dag vervangen door een nieuw bulletin, ingesproken van het centrale A.NP-kantoor In Den Haag. De aangeslotenen op net Zeeuwse telefoonnet zullen bij de eerstvol gende afrekening van de PT.T nog eens extra attent worden ge maakt op deze nieuwe „luxe-ser vice". Op de vinkenbaan in het domani al e duingebied te Haamstede is in het zo goed aLs afgelopen sei zoen weer heel wat werk verricht. De najaarstrek is voorbij en het hoofd van het vogelringstation „Nebularia", de heer J. van Ree kan de vangresultaten van deze trekperiode bekend maken. In het verenigingsblad „Sterna" van de vogelwacht „Sehouwen-Duiveland" meldde hy, dat in totaal 1108 vogels van niet minder dan 31 soorten zyn gevangen en geringd. De heer Van Ree heeft verschil lende weekeinden in de duinen ge bivakkeerd, vaak met slecht weer en een geringe vogeltrek. Een paar cijfers van de vang- en ring- resultaten: 368 vinken, 305 spreeuwen, 75 kneus, 61 groenlin- gen, 60 ringmussen, 80 keepen en dan de zeldzamen: 1 koperwiek, 1 tuinfluiter, 1 witte kwikstaart, 1 torenvalk, 2 roodborstjes, 2 pimpelmeesjes, 4 merels. Er zijn inmiddels ook al meldin gen binnen van het vinden of van gen van vogels, die op de vinken baan in Haamstede een ring heb ben gekregen. In Savsas (Zwe den) werd een spreeuw dood ge vonden, die op 31 oktober 1961 werd geringd. Een kneu, geringd op 15 september 1962 werd gevangen en gekooid in Templeuve (België). Vandaag wellicht een einde aan de eer ste winterse periode van dit seizoen. De dooi zette in de loop van de nacht in, maar pas, nadat het einde van de vorst gewelddadig begonnen was. Gisteravond brachten eerst sneeuw stormen het nodige ongemak, later was liet ijzel, die de wegen gevaarlyk glad maakte. Opgestoven sneeuw in de wissels was er ook de oorzaak van, dat de treinen loop stagneerde. Gedurende de avond kwamen de treinen steeds ruim een half uur te laht in Vlissingen aan. De laatste trein bijvoorbeeld kwam on geveer vijf minuten over één het sta tion binnen. Toch was op het laatste deel van het traject de achterstand nog wat ingelopen, want in Rotter dam was men al drie kwartier achter. Op de wegen veroorzaakte de stui vende sneeuw in de luwe plekken ruggen, die soms tientallen centime ters hoog waren. Rijksweg 58 was vooral tussen Middelburg en Goes slecht te berijden. In Zeeuwsch- Vlaanderen was hetzelfde te zien: richels sneeuw, die later door de ijzel vaslkoekten. De laatste boot vanuit Vlissingen naar Breskens kon niet vertrekken omdat één van de vier motoren uitgevallen was. Men was van plan om. indien de storing voor een uur of drie 's nachts verholpen was, de reis alsnog te ma ken. omdat er in Breskens nog auto's stonden te wachten. Advertentie) OLIFANT GEVONDEN Wil de vinder zo goed zyn hem van avond nog terug bezorgen Mijn gasten zullen beslist teleurgesteld zijn als ik hun mijn fles Olifant jenever niet kan voorzetten. Uw beloning? Een (h)eerlijke borrel voor uw eerlijk heid. Een olifantje. Proost alvast. DOOI Half tot zwaarbewolkt met in de och tend voornamelijk in het oosten van het land nog sneeuw, ijzel en regen. Matige tot krachtige, aan de kust krachtige tot ha^de wind tussen zuid en zuidwest. Vanuit het westen verder opdringende dooi. ZON EN MAAN 31 december Zon op 08.48 onder 16.38 Maan op 06.39 onder 14.51

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 2